Ouderen de dupe van zorgtoeslag BINNENLAND Ouderling hele winter gestalkt in naam van God Een kleine staking met grote gevolgen Justitie krijgt aanklacht tegen Irakees niet rond 'Administratieve rompslomp' Show Gilze-Rijen trekt 100.000 mensen Geen speciale maatregelen poema 'Air marshals gaan weer de lucht in' irtitort ontvouwt bij Van Til ArtiFort van tiMïïSïElïi Aanbieden goedkope leningen aan banden gelegd Proefproces tegen fiscus om grijs kenteken venaart in peiling iM - De SP blijft winnen eilingen. Als er nu ver en zouden zijn, zou de 3 zetels krijgen, net zo de WD. Dat blijkt uit de e Barometer van Inter- SS en het tv-programma lij het CDA zet de ge- ugval zich voort. Die iu dertig zetels krijgen, nu. De Groep Wilders zetels scoren. De nieu- IV van misdaadverslag- ter R. de Vries zou geen itel halen. >n dood ammoniak t$T - Veertien stieren [ermiddag op een boer- IStaphorst omgekomen noniakvergiftiging. llcwam vrij tijdens het jipen van gier. Op de nj werd in een gierput ]en stal drijftnest ge- |,,Het mest is gaan gis- bij een grote hoeveel- noniak vrijkwam", veercommandant J. ers porno i huis kwijt - Twee vermeende |en verspreiders van kin- o uit Julianadorp drei- Ihuis kwijt te raken. De ikwil in verband met Ie reputatieschade de fctie met de twee beëin- h hun huis veilen. De Irs eisten gisteren in kort lat de bankrelatie wordt pueerd, totdat de recht- ipraak heeft gedaan in fzaak. geld mantelzorg g - De mantelzorg kan inde jaren extra geld te- zien. Organisaties die jg orgers ondersteunen, vanaf 2007 rekenen op en euro extra. Daarvan meeste geld, 10 mil- ir plaatselijke initiatie- kkabinet stemde giste- r CJ et een voorstel van j. :retaris Ross (Volksge- d) om de zorg van en familieleden aan sten te versterken. zaterdag l8 juni 2005 aarjeugdcel haarbrand ht - Tegen de 14-jarige ill scholiere die eind haar van een lerares zou hebben gestoken j neen half jaar jeugd- f geëist. De officier eiste Irplicht reclasserings- Het meisje was boos Ïi van de juf het klaslo- even mocht verlaten studieles. |is mogen iven blijven am - De drie met uit- edreigde imams van kee in Eindhoven die ag illegaal werden ver- logen voorlopig toch ederland blijven. Hun sa8M. Wijngaarden, t spoed een zogeheten y ;e voorziening aange- eta )e islamitische geeste- igen de uitkomst daar- ïderland afwachten. ,T ins verdacht Is' lenzaak den - Twee jongens )bt Ifuit het Noord-Friese er worden ervan ver- I ze een aantal kinde- z" n woonplaats seksueel 1 b| nisbruikt. De politie is 'Przoek begonnen, na- 713 e gevallen aangifte is 1 st )e jongens zijn door ijd niet strafrechtelijk ;Ill| ;en. De slachtoffertjes at 1 ussen vier en negen 0° rijn. In het dorp wo- 31 veer duizend mensen >8e k veroorzaakt er veel iel- en elektrotechniek n vriesinstallaties 3443 F 023 558 3244 'tten.nl amersfoort/gpd - Het open baar ministerie (OM) heeft de verdenking van terrorisme te gen de Iraakse asielzoeker Ka then al N. (35) uit Amersfoort onvoldoende hard kunnen ma ken. De bedrijfsleider van een autoschadebedrijf blijft wel in hechtenis, wegens verboden wapenbezit. Dat blijkt uit het bevel tot ge vangenhouding van de raadka mer in Rotterdam, die deze week besliste over het voorar rest. Kathen al N. is de werkge ver van Amersfoorter Wesam al D. (32), een Nederlander van Iraakse afkomst, die geldt als hoofdverdachte in het onder zoek naar terrorisme in Irak en nog vast zit, evenals twee van zijn vrienden. De nationale recherche vond begin mei bij Wesam thuis een videoband waarop volgens het OM voorbereidingen te zien den haag/gpd - Enkele honderd duizenden ouderen lopen een deel van de nieuwe zorgtoeslag mis. Het nadeel voor de ouderen, die veelal van AOW moeten rondkomen, bedraagt tientallen euro's per jaar. De ouderen wa ren al gedupeerd omdat zij van wege de administratieve romp slomp geen gebruik hebben ge maakt van een speciale belas- tingteruggave. Op 1 januari volgend jaar wordt de nieuwe basisverzekering in gevoerd. Daarmee vervalt het onderscheid tussen particulier en verplicht verzekerden. De premie gaat per volwassene waarschijnlijk 1100 euro per jaar kosten, tegen 400 euro nu. Ter compensatie komen zo'n zeven miljoen Nederlanders in aanmerking voor een zorgtoe slag. Die teruggave loopt via de belastingdienst. De ouderenbond Unie KBO ontdekte deze week een flinke weeffout in de nieuwe wet. Vol gens de bond heeft de politiek geen rekening gehouden met de grote groep 65-plussers die uit onwetendheid of angst voor papieren rompslomp geen ge bruik maken van de extra belas- tingteruggave. eëist tegen ser Heineken im - De officier van Beft gisteren voor de k in Amsterdam acht- aden cel geëist tegen rige Brit voor een po- Herfabrikant Heineken en. De man had tus- ïuari en 2 februari per -mail gedreigd het rgiftigen met sarin of Heineken hem niet 1 uro zou overhandi- erdachte verklaarde de rechtbank dat hij andeld uit geldnood. zijn van aanslagen op Ameri kaanse konvooien in de Iraakse stad Fallujah. Wesam staat ook gemaskerd op de beelden. Kathen al N. ontkent dat via zijn advocaat, R. Maanicus. De advocaat vecht ook het verbo den wapenbezit aan. Volgens hem staat niet vast dat het wa pen dat bij een huiszoeking bij Kahtens ex-vriendin in Amers foort is gevonden van hem is. De verdenking tegen de 32-jari ge Wesam al D. wegens voorbe reiding van terroristische aan slagen in Irak blijft overeind. Op de videoband vertellen ge maskerde mannen in het Ara bisch hoe ze met getoonde ex plosieven Amerikaanse voertui gen kunnen opblazen. Op de beelden laten ze ingegraven landmijnen zien. Volgens justi tie is Wesam een van de gemas kerde mannen. Hij was in okto ber 2003 in Fallujah. door Jos Emonts roermond/gpd - 'Laat niemand van u zich leidsman noemen, want maar één is er uw leidsman'. De bijbel en vooral de profeet Jeremia boden een 58-jarige man uit Horn gisteren voor de recht bank in Roermond meer houvast dan het wetboek. Voor de man is niet de voorganger van de Evangelische Gemeente in Maas- bracht zijn leidsman, maar de Heer. Met de voorganger/ouderling leeft hij in on min, omdat die hem letterlijk en figuur lijk uit het huis van God in Maasbracht heeft gegooid. De twee konden het niet eens worden over de interpretatie van de Heilige Schrift. De twist leidde tot een strafzaak. Justitie verwijt de man uit Horn stalking. Hij zou de voorganger hinderlijk hebben gevolgd en hem hebben bedreigd en be ledigd. De verdachte trotseerde de hele winter op zondagmorgen kou en regen om maar in de buurt van de kerk te zijn. Straatverboden weerhielden hem daar niet van. Doordeweeks schreef hij brieven naar de voorganger en kerkgenoten. Daarin noemde hij de voorganger/ouderling een 'huichelaar' en een 'geile hond'. Een keer schreef hij: „Het wordt tijd dat bij jullie doden gaan vallen." Volgens de verdachte zijn deze woorden volgens de wet misschien krenkend, voor een bijbelkenner ligt dat anders. „De voorganger heeft de Bijbelschool gehad. Hij moet de 'geestelijke interpre taties' van deze woorden kennen. Ik heb hem zo uit de tent willen lokken en dat is me gelukt." Officier van justitie P. van Hilten ergerde zich zichtbaar aan de houding van de verdachte. „Meneer doet zich hier voor als een nette, keurige heer. Maar dat is hij niet", constateerde de officier. Hij las vervolgens een seksueel getinte brief voor die de verdachte aan de 16-jarige dochter van een kerkgenoot stuurde. „Hij stuurt pomo naar een kind." Op een zondagochtend in maart pakte de politie de man uit Hom op. die vijf weken in de gevangenis belandde. Hij kwam vrij op voorwaarde dat hij zich niet meer in Maasbracht zou vertonen. „Daar heb ik me aan gehouden, maar ik kan u niet beloven dat dit zo blijft", zei hij. „Mijn doel heiligt de middelen. In de bijbel vind ik mijn gelijk." De officier van justitie eiste tegen negen maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk als stok achter de deur. Hij vindt ook dat de verdachte een gebiedsverbod voor Maasbracht moet krijgen. De Unie KBO schat dat zo'n 300.000 ouderen dit jaar geen gebruik heeft gemaakt van die extra aftrekposten. Daardoor lopen zij gemiddeld al honderd euro belastingtemggave mis. Daar komt nu nog bij dat de be lastingdienst hun inkomen (omdat geen teruggave is ge vraagd) hoger inschat dan die in werkelijkheid is. Daardoor valt de zorgtoeslag die zij ont vangen enkele tientallen euro's per jaar lager uit. „Het gaat hier vooral om oude ren die alleen van een AOW moeten rondkomen. Zo'n lage re zorgtoeslag is een flinke aderlating", aldus Arno Heltzel van de ouderenbond. Het afge lopen jaar hebben de bonden ruim duizend belastingconsu lenten ingezet om ouderen te helpen bij het invullen van hun belastingformulier. Heltzel: „Daarmee hebben we 30.000 ouderen bereikt, een druppel op de gloeiende plaat." Begin dit jaar heeft de belas tingdienst ouderen gewezen op de mogelijkheid van extra ber lastingteruggave. De respons was minimaal. Heltzel: „Geen wonder. Als je tachtig bent heb je moeite met al die administra tieve rompslomp." Gilze-Rijen - Een kleine 100.000 mensen hebben giste ren de open dagen van de luchtmacht op Vliegbasis Gil ze-Rijen bezocht. De bezoekers stonden soms een uur in de file, maar dat hadden ze er voor over om de Fi6's, de Harrier, Apaches, het Red Arrows-team en vele andere vliegmachines in actie te zien. Ook de static shöw, de stilstaande vliegtuigen op het terrein, trok veel bekijks. Majoor R. de Jong: „We hebben meer bezoekers gehad dan de eerste dag op Volkel vorig jaar. De treinstaking had daar geen invloed op." De dag verliep nagenoeg zonder incidenten. Alleen rond het middaguur moest het Explosieven Opruimings Commando uitrukken voor een 'verdacht pakketje'. Het bleek te gaan om een zak vuilnis die door een toeschouwer buiten het hek was achterge laten. Foto: GPD/Jan Stads ede/anp - De gemeente Ede neemt geen speciale maatregelen om personen van de Veluwe te weren in verband met de loslopende poema. „We sluiten geen terrein af, de Veluwe is vrij toegankelijk", aldus een woordvoerster gisteren. Wel raadt de gemeente wande laars en fietsers aan op de paden blijven en zich tussen zonsonder gang en zonsopgang niet in de bossen of op de heide te bevinden. De woordvoerster verzekerde dat 'geen kans onbenut wordt gela ten om het dier te vangen'. Ook vandaag en morgen wordt op mel dingen gereageerd. Eerder was er sprake dat op zondag om gods dienstige redenen niet op het dier gejaagd zou worden. .(advertentie) utrecht/anp - Een staking van slechts 332 werknemers van spoorbeheerder ProRail had gisteren grote gevolgen. Juist het personeel dat de seinen en wissels bedient, besloot het werk neer te leggen uit protest tegen het CAO-eindbod van ProRail. Daardoor kon de hele dag geen trein rijden. Pas rond één uur 's nachts kwam het treinverkeer weer op gang. Nederland bleek goed voorbe reid. Veel werknemers, studen ten en andere reizigers hadden een vrije dag genomen of alter natief vervoer geregeld. De treinstations bleven leeg. Alleen op Schiphol was een enkele buitenlander niet op hoogte van het protest op het spoor. Grote drukte op de snelwegen bleef in de ochtend uit. Er ston den iets meer files dan nor maal, maar die hadden meer te maken met evenementen dan met de spoorstaking, 's Avonds nam de drukte flink toe, mede door de actie bij ProRail. Een aantal ongevallen speelde ech ter ook een rol. FNV Bondgenoten, de vakbond met de meeste leden bij Pro- Rail, was zeer te spreken over de staking. „Iedereen heeft zijn best gedaan om de actie tot een succes te maken", liet bestuur der T. Nijenhuis weten. Hij concludeerde zelfs dat de actie zijn doel heeft bereikt. „Uit de media hebben we mo gen vernemen dat ProRail weer met ons wil praten. Dat klinkt me als muziek in de oren." Nij enhuis wacht op een officiële uitnodiging. Ondanks het optimisme bij Nij enhuis lijkt de staking de vak bonden en ProRail niet veel dichter bij elkaar te hebben ge bracht. De bonden willen alleen onderhandelen als de spoorbe heerder zijn CAO-eindbod los laat, maar het staatsbedrijf is dat vooralsnog niet van plan. Het conflict draait vooral om geld. ProRail, waar ruim 2800 mensen werken, biedt een loonsverhoging van 2,75 pro cent over 2005 en 2006. De bonden vragen 4,75 procent. Om het conflict te beslechten, heeft ProRail voorgesteld een arbitragecommissie in het leven te roepen. Deze commissie zou een 'zwaarwegend' advies moe ten geven. Daar voelt vooral FNV Bondgenoten weinig voor. De leden hebben al aangegeven wat ze verwachten van ProRail, dus ligt het voor de hand dat de bonden zelf met het bedrijf ver der onderhandelen, aldus be stuurder Nijenhuis. Om de druk verder op te voe ren, dreigde FNV Bondgenoten met wilde acties als de directie van ProRail niet snel beweegt. „Als de directie dit niet serieus neemt, sta ik niet in voor wat er dan gaat gebeuren", zei voor zitter H. van der Kolk van de or ganisatie tijdens een stakings bijeenkomst in Utrecht. schiphol/anp - De zogenoemde air marshals gaan birtnenkort weer de lucht in, in ieder geval met vliegtuigen van KLM. Of ze ook aan boord van Martinair- toestellen zullen zitten, is nog onzeker. Dat heeft voorzitter R. de Groot van de pilotenvak- bond VNV gisteren gezegd. De luchtvaartagenten hebben al een tijdje aan boord van vliegtuigen van KLM en Martin air meegevlogen. Tijdens een in januari afgelopen proef van zes maanden waren ze op sommige vluchten van en naar de Ver- (advertentie) Uit de ateliers van de makers van de wereldberoemde Tongue komt ook de klas sieker Ribbon Chair. Een volgestoffeerd zitdesign waarmee Pierre Paulin in 1965 een boeiende variatie op de bekende lintvorm introduceerde Een fraai voorbeeld van toegepaste kunst. Ons adres.- Openingstijden: NoorderVade 1038 Ma-Di-Wo 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr. 9.30-21.00 uur Teleloon (072) 5112760 Za: 9 30-17 30 uur Volg de Dorden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www vantil nl designcentrum den haag/gpd - Aanbiedingen voor goed kope leningen worden aan banden gelegd. Bedrijven mogen niet meer sjoemelen met rentepercentages en moeten vermelden of het om een tijdelijke actie gaat. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Op televisie en in kranten adverteren veel financiële instellingen met goedkope lenin gen en hypotheken voor particulieren. Het ministerie van financiën heeft besloten de regels aan te scherpen om consumenten te beschermen. Zo mogen de instellingen geen leningen meer aanbieden waarbij klanten een te lage rente wordt voorgespiegeld door de belas tingaftrek er al bij te betrekken. Ook moet, om al te agressieve reclame te voorkomen, in de advertentie duidelijk vermeld worden of het gaat om een tijdelijke actie en hoe lang die actie duurt. De strengere regels gaan in oktober in. enigde Staten aanwezig. Ze moesten een eventuele ka ping voorkomen of proberen in de Idem te smoren. De overheid bepaalde op welke vluchten de air marshals werden ingezet. Ze kregen een klein handwapen mee.De piloten waren niet on tevreden over het verloop van de proef. Wel stelden ze aanvul lende eisen. De VNV verlangde onder meer dat KLM en Mar tinair camera's in de vliegtuigen zouden inbouwen. den haag/anp - De ANWB en de Stichting Belangen Grijsken- tekeneigenaren (SBG) beginnen een proefproces tegen de Belas tingdienst om een nieuwe rege ling voor het grijs kenteken on gedaan te maken. Dat hebben beide partijen gisteren bekend gemaakt. Per 1 juli worden de fiscale voordelen voor particuliere be zitters van een auto met grijs kenteken afgeschaft. De ANWB en SBG hebben er vooral kritiek op dat een overgangsregeling ontbreekt. Dat is oofcde grond voor het proefproces. Duizenden houders van een grijs kenteken worden door het beleid van de overheid gedu peerd. beweren de ANWB en SBG. Het proces betreft een in dividuele zaak. Andere automo bilisten kunnen zich tegen be taling in de zaak voegen. Het proefproces gaat enkele ja ren duren, verwachten de ANWB en SBG. Het is niet on denkbaar dat de kwestie tot aan het Europese Hof zal worden uitgevochten. De ANWB en SBG zien drie mo gelijke uitkomsten van de juri dische. De zaak wordt verloren, gewonnen of kan een over gangsregeling voor een beperk te groep zoals invaliden tot ge volg hebben.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3