Eerst betalen, dan vakantie GESPREK VAN DE DAG 'Groot, slim en weerloos, daar houden de mensen van' Gehaaide zwemmers Een goede buur, via internet Op reis met openstaande boetes bloedlink Een kinderhand zaterdag l8 juni 2005 De nieuwste trekpleister aan de Brit se stranden is zwemmen met haai en. Hoewel het beangstigend klinkt, levert een dergelijke zwempartij geen enkel gevaar op. In de Engelse en Schotse wateren komt steeds va ker de reuzenhaai voor. Die lijkt in de verste verte niet op de levensge vaarlijke witte haai, maai' zwemt ge moedelijk rond op zoek naar plank ton. Vooral aan de kust van Cornwall vormen de grote vissen een toeristi sche attractie in deze tijd van het jaar. De reuzenhaaien passeren de kust op hun weg naar Schotland. Volgens deskundigen 'verhuist' de reuzenhaai naar de wateren bij Schotland door de opwarming van het klimaat. Door het warmere zee water trekt de plankton naar het noorden. De reuzenhaai volgt sim pelweg in het kielzog, blijkt uit het onderzoek. MENSELIJK De POPULARITEIT van de Amerikaanse president BUSH blijft afnemen. Vol gens een gisteren verschenen peiling van The New York Times/CBS heeft de president de steun van 42 procent van de Amerikanen. Dat was kort na zijn her verkiezing eind vorig jaar nog 51 procent. Het percentage is slechts één pro centpunt hoger dan zijn laagste 'score' ooit (in mei 2004) in deze peiling. Voor al de voortslepende oorlog in Irak is voor veel Amerikanen reden de president een onvoldoende te geven. De naam die de Noorse prinses MARTHA LOUISE haar tweede kind heeft gegeven is ingege ven door haar bewondering voor een van de hoofdpersonen uit de STAR WARS films. Het meisje dat op 8 april is gebo ren en donderdag is gedoopt, heet Leah Isadora, naar prin ses Leia uit het science fiction epos.Ik ben altijd een grote fan geweest van Star Wars, en prinses Leia is altijd de mooi ste van de wereld geweest", al dus de Noorse prinses in een interview met het blad Aften- posten. Martha Louise gaf geen verklaring voor het ver schil in spelling van de namen. Foto-. Reuters Jonge Amerikaanse INDIANEN plegen de een na de ander ZELFMOORD zoals ze in een verdrag hebben afgesproken. Zeventien jongeren hebben de afgelopen maanden in Cheyenne Rivier een einde aan hun leven gemaakt. Dat vertelden deskundigen gisteren op een hoorzitting in het Amerikaanse Congres..Sommi ge van de jongeren hadden een verdrag over zelfmoord gesloten. Ze trokken nummers en besloten zich in de volgorde van de nummers op te hangen. Een vooreen werden ze door familieleden gevonden", zei Julie Garreau, directeur van het Cheyenne Rivier Jeugd Project in de staat Zuid-Dakota. In reservaten waren de indianen wonen is het zelfmoordpercentage 2,6 tot 3,3 keer zo hoog als in de rest van het land, verklaarde een andere expert. Als voornaamste oorza ken werden genoemd armoede, schaamtegevoel, alcoholisme en drugs, vaak in combinatie. De haartransplantatie die de Itali aanse premier SILVIO BERLUSCONI vorig jaar onderging, heeft een groot aantal landgenoten ervan overtuigd dat KAALHEID bestreden dient te worden. Ze kunnen daarom tegen woordig een verzekering afsluiten te gen kaalheid. Mannen en vrouwen tussen 15 en 70 jaar kunnen de ver zekering afsluiten. Het gaat om een samenwerking tussen een verzeke ringsmaatschappij en een keten van haarklinieken. Tegen betaling van 340 euro per jaar krijgen de verzeke ringnemers een reeks producten die de gezondheid van hun haar moet garanderen. Het gebruik daarvan is overigens niet verplicht om bij toene mende kaalheid aanspraak op uitke ring van de verzekering te kunnen maken. De Italianen zijn veelal in tensief bezig met de dikte van hun haar en hun uiterlijk. Berlusconi on derging vorig jaar een haartransplan tatie en liet tegelijkertijd een facelift uitvoeren. Foto: EPA De Amerikaanse filmster TOM CRUISE heeft zijn vriendin KATIE HOLMES gis teren op de Eiffeltoren ten huwelijk gevraagd. Het stel maakte hun verloving tij dens een persconferentie bekend. De 42-jarige Cruise is in de Franse hoofdstad Parijs om zijn film 'War of the Worlds' te promoten. De 26-jarige Holmes prijst momenteel in de hele wereld haar film 'Batman Begins' aan. Cruise was al twee keereerder getrouwd, met Mimi Rogers en Nicole Kidman. MICHAEL JACKSON en zijn familie geven vanavond een groot BESLOTEN FEEST voor fans in een casino in Santa Ynez (Californië). De Jacksons willen de fans bedanken voor hun steun tijdens het proces tegen de artiest wegens kin dermisbruik. De zelfverklaarde 'King of Pop' werd afgelopen maandag vrijge sproken. Volgens The Los Angeles Times heeft Jackson een groep van zijn trouwste volgelingen uitgenodigd. Het is onduidelijk of de zanger zal optreden tijdens het festijn. Het casino ligt niet ver van Neverland, het landgoed van Jackson. De Britse koningin ELIZABETH is weliswaar 79 jaar, ze is wel bereid mee te doen met de laatste trends. Volgens de Britse boulevardkrant The Sun heeft de vorstin een zilver kleurige IPOD aangeschaft. Dat deed ze overigens niet zelf; ze stuur de een dienaar op pad. De mede werker probeerde volgens de krant in opdracht van de 'Dancing queen' een korting op de MP3-speler te be dingen. Natuurlijk is het behoorlijk ingewikkeld om er liedjes op te la den, maar ik ben er zeker van dat een hoveling dat voor haar wil doen", zei een anonieme bron aan het hof in de krant. Foto: Reuters Een project om buren met elkaar in contact te brengen via internet is uit geroepen tot meest innovatieve ICT- project in Drenthe. 'De Buurman' heeft 38.000 euro subsidie in de Plato Het begin der wijsbegeerte is de verwondering wacht gesleept. Dat maakte de pro vincie Drenthe gisteren bekend. Om buren met elkaar in contact te brengen maakten initiatiefnemers A. Raven en M. Kuis van www.debuur- man.org een wijkgebonden website voor de wijk Kloosterveen in Assen. Met subsidie willen ze de website in teractiever maken, en het project ook in andere Drentse dorpen invoeren. Via de website worden diensten uit gewisseld om de contacten te stimu leren. Van plantjes water geven tot kinderoppas, van het ontvangen van een monteur tot een hardloopmaatje; een goede buur is altijd beter dan een verre vriend, luidt het motto, anp De walvis is uitgegroeid tot een na tionaal knuffeldier. Nu hij met uit sterven wordt bedreigd, lopen dé emoties hoog op in de politiek. Zelfs minister Veerman van land bouw, doorgaans een nuchtere be stuurder, hield de Tweede Kamer boos voor dat hij geen 'watje' is als het om de bescherming van de walvis gaat. Nederland moet maar een han delsoorlog tegen Japan beginnen als ze niet willen stoppen met de vangst van walvissen." Verbaasd kijken Veerman en de leden van de landbouwcommissie op als D66-Kamerlid Boris van der Ham met deze suggestie komt. De soep wordt uiteindelijk niet zo heet ge geten, maar de uitspraak tekent wel de emoties die de walvis vangst oproept. Volgende week wordt in Korea ge sproken over de toekomst van de walvisjacht. De inzet van de wes terse landen is een verbod of een forse reductie van de vangst. „Ook ik ben tegen de jacht op dit prach tige dier, maar ik denk niet dat we de jacht helemaal kunnen verbie den", aldus Veerman. De opstelling van de minister wekt verbazing bij Midas Dekkers, bioloog en boekenschrijven „Is Veerman tegen de jacht op wal vissen? Dat is voor het eerst dat ik zoiets hoor. Die man denkt bij dieren alleen aan koteletten en kassa's." Jaarlijks worden ongeveer 1000 walvissen gedood. De jacht roept steevast veel emoties op. De Tweede Kamer debatteerde er urenlang over. Uit een enquête van het NIPO bleek vorige week al dat 90 procent van de Nederlan ders tegen de walvisvangst is. Dekkers is niet verbaasd over de emotie die de walvis oproept. „Groot, slim en weerloos, daar houden de mensen van. Grote dieren maken veel meer emoties los dan kleine. Beelden van een stervende olifant doen ons de tra nen in de ogen springen, dat heb ben we niet bij de dood van een muis. Dat geldt ook voor de wal vis. Zo'n groot dier waar een har poen wordt ingeschoten blijkt dan ineens weerloos. Dat roept Dat is balen: nog voor de vakantie goed en wel is begonnen moetje eerst nog openstaande boetes be talen. Het overkomt jaarlijks dui zenden reizigers op Schiphol. „Sommigen trekken gewoon in eens 1800 euro uit hun broekzak." Wachtmeester Vincent Braams leunt tevreden achterover in zijn stoel in het marechausseekantoor op Schiphol, pal naast de pas poortcontroles. Een half uurtje, hooguit drie kwartier had hij no dig om 's lands schatkist te spek ken met 1300 euro, afkomstig van vertrekkende vakantiegangers. „Twee keer driehonderd euro en één keer zevenhonderd euro. Braams knikt tevreden: hij heeft 'zijn salaris vandaag al weer dub bel en dwars verdiend'. Het gros van de reizigers bij ver trek vanaf Schiphol of juist bij te rugkeer uit het buitenland een re kening onder de neus krijgen ge schoven, vat de tegenvaller spor tief op. „Je hoort wel eens mensen klagen dat we hier een flinjc stuk uit hun vakantiebudget happen. Maar vier op de vijf betaalt ge woon," zegt wachtmeester Ruben Versteeg. De marechaussee draait vandaag dienst bij de grensbewa- king voor binnenkomende reizi gers. Net was het nog raak. Een man kreeg bij terugkeer van vakantie te horen dat hij een openstaande boete had. Of hij even 250 alsnog euro wilde betalen vanwege te hard rijden. Wanneer de termijn om bezwaar te maken is verlopen, zijn de marechaussees doorgaans onverbiddelijk. Dan is het credo: eerst betalen, dan vakantie. Of, bij terugkerende landgenoten: geen geld, dan ook niet naar huis. Wanbetalers met een hele rits openstaande boetes achter hun naam zijn vaak jongeren, die een nogal hoge prijs betalen voor hun 'sportieve' rijgedrag op de weg. Dan is er geen genade. Maar zelfs een aanslag van ettelijke honder den tot soms een paar duizend euro op het vakantiebudget deert sommigen niet. „Vanochtend hadden we een knul van 21 op weg naar Londen. Die moest 1800 euro aan boetes betalen. Hij trok zo een pak bankbiljetten uit zijn Controle op basis van risicoprofielen Om te zien of een passagier nog openstaande boetes moet beta len, kijkt de grensbewaking op Schiphol in twee bestanden: het Opsporingsregister en NSIS, het Nationaal Schengen Informatie Systeem. Van iedere passagier wordt voor vertrek of na aankomst na overlegging van het paspoort de 'persoonssleutel' ingevoerd in de computer. Die code bestaat uit de eerste vier letters van de achternaam, de eerste voorletter en de laatste twee cijfers van het geboortejaar. Binnen een tel blijkt of iemand nog boetes moet be talen en waarvoor. Er is daarbij een verschil tussen onherroepelij ke - definitieve - boetes en boetes waartegen bijvoorbeeld nog be zwaar kan worden gemaakt. Dat kan bijvoorbeeld bij een ver keersboete, door een bezwaar te sturen aan de officier van justi tie. Niet elke reiziger wordt op boetes gecheckt Er wordt gecon troleerd op basis van risicoprofielen. Van ouderen is bijvoorbeeld bekend dat ze relatief weinig boetes hebben openstaan. Soms gebeurt er iets waar je weken lang op kunt teren. Dat overkwam mij kort geleden. Tot goed begrip het volgende. Bestaat er nog slavernij in Nederland? Zeker, in de filmwe reld. Wie als acteur in ons land een contract tekent met een filmproducent levert zich voor nauwelijks meer dan kost en inwoning met huid en haar over. Overdreven denkt u? Ik geefu een paar contractvoorwaarden ter overdenking. Ik zal ze vertalen in gewoon Ne derlands zodat het dieventaaltje van de jurist u bespaard blijft. Artikel 2: gedurende acht weken zal de acteur volledig ter beschikking staan van de film en zijn producent. Artikel 8: Als ergens in die twee maanden de producent er mee wil stop pen, krijgt de acteur alleen de dagen vergoed die hij daadwerkelijk gewerkt heeft. Laat de ze twee artikelen even op u inwerken. De ar me acteur moet 56 dagen paraat zijn. Maar als hij pas op dag 45 wordt opgeroepen en de producent houdt er op dag 46 mee op, dan krijgt de acteur één (1) dag uitbetaald. Nog niet overtuigd? Artikel 11: de acteur zal gratis meewerken aan eventuele nasynchronisatie. Denk hier niet te licht over want sommige films worden in Nederland - en elders - in hun geheel nagesynchroniseerd. Een aardige lap werk dus voor de kat zijn je weet wel. Nu ja, verder heeft de producent nog het uitslui tend en onbeperkte recht, een geliefkoosde term van oom producent, om van alles en nog wat te bekokstoven over het hoofd van de acteur heen. In de praktijk valt het allemaal wel mee en je tekent bij je volle verstand maar toch. Waarom acteurs, ikzelf niet uitge zonderd, staan te dringen om iedere keer weer aan het Hollywood van Madurodam mee te doen, blijft een ijdel raadselAch ja, filmproducenten. De zin 'de goede niet te na gesproken' lijkt ongepast. Toch heb ik één keer een heel kleine triomf mee gemaakt van de acteur. En dat was die keer, een kinder- De Marechaussee controleert paspoorten van vertrekkende passaA Schiphol. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein broekzak," zegt Braams, die wel vaker 'erg veel cash' ziet bij wan betalers. Maar ook klinkt dagelijks de po pulaire smoes: 'Maar die heb ik al lang betaald!'. „Ook als de boete net twee dagen in ons systeem staat," zegt Braams. Vandaag, een gewone doorde weekse dag, staat de teller voor de lunch al op tien wanbetalers. De geïnde boetes gaan floep, in cilin ders met de buizenpost richting boekhouding, die het geld over maakt aan het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) in Leeu warden. Betalen met een credit card kan ook. Sommige wanbetalers willen de kans niet lopen om hun vliegtuig te missen en informeren ruim voor vertrek of ze nog een reke ning bij justitie hebben open staan. Versteeg:Als mensen hun vlucht missen is dat sneu. Maar daar kunnen wij niks aan doen. Dan had iemand maar netjes moeten betalen. Of zijn verhui zing door moeten geven. Vl daardoor kunnen niet betar* boetes zich soms ook behcf opstapelen." Soms lukt het platzakke wi Iers nog net om de vlucht if' missen. Familie of vriendeU ten zich dan geld, pinpas cP ditcard naar Schiphol. Of zL len bij de plaatselijke poli% vervolgens een bewijs per IT, Schiphol stuurt. L Wat in ieder geval geen zinL is voor de vakantie even ba^ met de Marechaussee op ïn hol. „We vertellen niet via |e foon of er nog wat open stl){ Daarvoor moeten ze langs|j( bij ons of bij het plaatselijlipe tiebureau." Maar ook dat iE vrijblijvend. Versteeg: „OoL; politie laat je niet zomaar ken als ze zien dat je nog eL herroepelijke boete hebt of staan." Ferdi Schrooten r hand is gauw gevuld, waar ik nu al weken op teer. De feiten: ik werk mee aan een film die bijna in zijn geheel in Praag wordt opgeno men. Al drie keer ben ik op en neer gevlogen (reisdagen worden niet vergoed maar dat vermoedde u al) om in Tsjechië mijn kunsten te vertonen. En één van die keren kregen tivee collega's en ik een upgrade van een lie ve incheckdame. C. van der Poll zag ik op haar badge, ik vraag haar binnenkort ten huwelijk. Wij installeerden ons in de bu- sinessclass met een heerlijk wijntje in de hand. Op dat moment stapte onze pro ducent naar binnen. Uit een ooghoek zag hij ons zitten. Toen richtte hij zijn blik naar achter in het vliegtuig alsof daar lo geplaatsen op hem wachtten. Wij wisten beter. We keken hem na en zagen vanuit onze luie fau teuil hoe hij zich ergens ach terin dubbel vouwde in een te krappe stoel. Wij hieven het glas. „Op de film", zeiden we. De walvis is uitgegroeid tot nationaal knuffeldier. Foto: GPD sterke emoties op." De walvis is al sinds de jaren zes tig een knuffeldier, weet Dekkers. „Toen werd ons wijsgemaakt dat walvissen en dolfijnen zwemmen de superbreinen zijn die de wijs heid in pacht hebben. Dat viel sa men met de opkomst van de dol finariums, die natuurlijk ook pu bliek moesten trekken. Wie nu naar een dolfinarium gaat ziet dat ze gewoon kunstjes doen die ze zijn aangeleerd door werkstuden ten." Noorwegen, IJsland en vooral Ja pan vangen walvissen. Dat mag alleen als het om wetenschappe lijk onderzoek gaat, zo is afge sproken in het Internationaal Walvisvaart Comité waarbij 62 landen zijn aangesloten. De wal vissen die jaarlijks gevangen wor den zijn dan ook voor studiedoel einden, bezweren de landen. „Maar dat is flauwekul", aldus Gerhard van den Top van het We reld Natuur Fonds. „Het vlees wordt gewoon op de markt ver kocht. In Japan promoten ze wal visvlees zelfs op middelbare scho len om de afzetmarkt te vergro ten. Er is geen enkel wetenschap pelijk tijdschrift dat ooit iets over het zogenaamde wetenschappe lijk onderzoek van Japan heeft willen publiceren. Dat zegt ge noeg. De wetenschap is een dek mantel voor de commerciële vangst." 1000 dode walvissen op zich is geen schokkend cijfer, beseft Van den Top. „Waar het om gaat is dat ze ook op zeldzame ondersoorten jagen die wel bedreigd worden." Dat inzicht is ook doorgedrongen tot de Tweede Kamer. De discus sie gaat dan ook vooral over de strategie om zoveel mogelijk van "deze mythische zoogdieren van de zee", zoals CDA-Kamerlid Henk Jan Ormel ze noemt, te red den. „Gooi de beuk er maar in", suggereert Kees Vendrik van GroenLinks. „Dreigen met een handelsoorlog", meent Van Ham. Maar uiteindelijk wint de n terheid het van de emotie. I meerderheid steunt Veerm 11 zijn tactiek om via forse vei1 gen van de vangst uiteindel0 een totaalverbod te komen v daar moet de minister zich E wel echt hard voor maken, r de Kamerleden. Veerman s hen strijdlustig gerust. „Ik j akkoord met een waterig ci mis over de walvisvangst. geen watje als het gaat om scherming van de walvis." Peet Vogels

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2