mm SERVICE 1 1 J I Koopt u de krant vaak los? Zon op zondag Yassa van kip - - Kruiswoordraadsel Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! HDC 160 zaterdag l8 juni 2OO5 DAGELIJKS LEVEN HET WEER door Jan Visser Vandaag blijft het kwik aan zee waarschijnlijk nog wat achter, maar in het binnenland wordt het al ruim 25 graden. Morgen is het overal 25 graden of mëer. Na het weekeinde kunnen onweersbuien ont staan en raakt de warmte over zijn hoogtepunt heen. Maar koud wordt het niet, halverwege de week rolt toch een maximumtemperatuur van een graad of 22 uit de bus, dat is nog steeds warm te noemen. Het zomerweer ziet er dan licht wisselvallig uit met aar dig wat zonneschijn en slechts een kleine kans op een bui. Rust, zon en warmte hangen samen met een hoge- drukgebied. Gisteren lag het nog boven Frankrijk en hadden wij een westenwind. Terwijl de kern van dit maximum vandaag en morgen via Nederland lang zaam naar Duitsland trekt, wordt de aanvoer van vochtige lucht uit het westen echter afgesneden. De zon krijgt het dan ook vrijwel overal voor het zeggen. Op de stranden en langs het IJsselmeer kan het weer vandaag lokaal nog wel wat grijs aandoen, maar daar gaat zondag de zon ook uitbundig schijnen. Met de hogedrukkern zo dicht in de buurt stelt de wind van- niet veel voor en waait hooguit zwak, wind kracht 2, uit veranderlijke richtingen. Vanmiddag kan op het strand een zeewindje gaan waaien. Mor genmiddag steekt er een zwakke tot matige zuidoos- j tenwind op, rond kracht 3. Of het maandag al tot een hitteonweersbui komt, is nog de vraag. Met veel zon kan het kwik dan weer oplopen tot boven de 25 graden en het broeierige gevoel buiten zal menigeen doen denken: er zit on- weer in de lucht. Waarschijnlijk vinden de eerste ontladingen pas maandagavond laat plaats en in de nacht naar dinsdag. Ook dinsdag overdag kan nog een bui vallen. Een prima idee van uitgever Thomas Rap om de Verzamelde Man nen van Van Vleuten en Van Muiswinkel in boekvorm te gieten. Immers, het alomgeprezen cabaret van de twee staat of valt met de precisie van hun teksten. Wie daar nog niet van overtuigd was, raadplege dit boek. En waar boven de tekst staat 'E. met de stem van Martin Simek' of 'E. als Anton Geesink' - ach, dan hoeft de le zer alleen maar even in zijn eigen Kopspijkers-archief te graven om de bijbehorende stem en grimas tevoorschijn te toveren. In Verza melde mannen zijn de integrale teksten van Mannen van de wereld Mannen op de maan en Mannen met vaste lasten opgenomen, geïllustreerd met veel full color foto's. Programma's waarin alle di lemma's van de moderne man in splijtende dialogen de revue pas seren. Wie nog niet weet hoe vader morgen te verrassen, heeft hier het antwoord. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 4 personen Morgen wordt een bijzonder on gunstige dag voor hooikoortspa tiënten Met aanvoer van lucht vanaf het Europese continent wordt droge en warme lucht aangevoerd met daarin veel pollen. Door veel zon zullen de bomen en planten nog meer pollen en stuifmeel in de lucht verspreiden els geen zuring sterk hazelaar geen rogge zwak populier geen grassen sterk lep geen eik geen wilg geen weegbree sterk berk geen 1 bijvoet geen beuk geen brandnetels sterk Aan de kust is de situatie voor hooikoortspatienten over het algemeen gunstiger. STRIPS O Wassenaar O Den Haag Utrecht^ Bron: www.weeronl PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Oorspronkelijk gerecht uit de Se negalese keuken. Opmerkelijke bereidingswijze omdat de kip eerst wordt gemarineerd, daarna licht geroosterd en vervolgens gaar gestoofd in de marinade. Het recept leent zich er goed voor om, zoals in Senegal, te gebruiken voor het be reiden van de meeste andere vleessoorten. Ingrediënten 1 flinke braadkip of poularde, ca. 11/4 kg; 2 dl limoen- of citroensap, gezeefd; 1 kleine rode Spaan se peper, vrucht vlees ragfijn gehakt; 3 eetl. (arachide)olie; 2 grote uien, gesnip perd; 2 teentjes knof look, ragfijn gehakt; zout; zwarte peper uit de molen; Bereiding Verdeel de kip in acht of meer stukken. Leg de stukken in een grote kom. Schenk het li moen- of citroensap in een tweede kom en voeg Spaanse peper, 2 eetlepels olie, uien en knoflook toe. Roer alles krachtig door elkaar. Schenk het meng sel over de stukken kip en schep alles enkele malen om. Laat de stukken kip 10-12 uur (afgedekt in koelkast) in het mengsel marineren. Schep de stukken echter wel van tijd tot tijd om. Neem daarna de stukken uit de kom. Maak de stukken droog met keukenpapier en wrijf ze in met wat zout en peper. Zeef de marinade en houd de op de zeef achtergebleven uien, knof look en Spaanse peper apart. Leg de drooggemaakte stukken kip op de barbecue boven een gloeiend houtskoolbed of onder een hete ovengrill. Rooster de stukken heel licht aan alle kan ten. Trek er niet veel meer dan 8 minuten voor uit. Verhit een wok en laat 1 eetlepel olie heet worden. Fruit de ui en, knoflook en Spaanse peper van de marinade goud geel in ca. 4 minu ten. Voeg de gezeef de marinade toe en schenk er 1 deciliter water bij. Breng alles, onder voortdurend roeren aan de kook. Leg de stukken kip in de pan en leg het deksel er schuin op. Laat alles 30 minuten zacht jes sudderen. Presentatie Neem de stukken kip uit de pan en leg ze op een voor verwarmde schotel. Zeef het resterende stoof vocht uit de pan en schep enke le eetlepels ervan over de stuk ken kip. Geef de rest er in een sauskom apart bij. Dien er droog gekookte rijst bij op. Een salade van bleekselderij, kom kommer en rettich of mieriks wortel smaakt er goed bij. Hans Belterman 2 3 4 5 6 10 14 15 16 17 19 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis (€14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: 1. Poolse dans; 7. proefopname van een muziekuitvoering; 8. gehoorzaal; 10. grootvader; 12. Europeaan; 13. iets waai men niet praat; 16. metalen bak; 18. god van de liefde; 20. 21. mimtevaartorganisatie; 23. eiland in de Oostzee; 26. vi koop; 28. gevangeniskamer; 30. Engels telwoord; 32. kle<J stuk; 34. Aziatisch land; 35. agent. Verticaal: I. Klap; 2. vioolbouwer; 3. aldus; 4. dwarsmast; 5. wandel 6. Engels bier; 7. roeibank; 9. god van de oorlog; 11. zui breedte; 14. carnavalsgroet; 15. visuil; 17. bijbelse naam 19. organisatie voor Afrikaanse eenheid; 21. en evenmin; 22. wild-ragout; 24. binnenjaloezie; 25. oningewijde; 27. windrichting; 29. gelofte; 31. clown; 33. lidwoord; 34. idem (afk.). Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Monsters; 5. goudstuk; 6. even; 8. Rien; 10. a 12. apart. Verticaal: 1. Magiër; 2. neusje; 3. tasje; 4. reuze; 7. varia; 9. n II. lat.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 28