KUNST CULTUUR Nog steeds dat gevoel van opwinding Bleke aaneenschakeling van blokfluit-jazz Acteurs Diever laten zich betasten door bezoekers Collegium Musicum indrukwekkend DRALioN tel erlandse R&B hiphop film op komst Oprah Winfrey op 1 in showhiz-toptien HDC 941 zaterdag l8 juni 2005 reep. Foto: Reuters iro en Streep in in film c - Meryl Streep wordt 1 tot Amerika's eerste ijke president in in de st Man' waarin ze ge- zal zijn met Robert de 1 voormalige media-ty- het moeilijk vindt om de viool te spelen. Eer- De Niro en Streep el- engekomen in de films er Hunter' (1978), 'Fal- ove' (1984) en 'Mar- im' (1996). Award naar iwe Acket c - Jos Acket, echtgeno- ijlen North Sea Jazz oprichter Paul Acket, speciale prijs van de organisatie van dit fes- ontvangt tijdens de aflevering van het jaz- 0 ïent de Bird Award 1 ippreciation 2005. Het - 10 juli de laatste keer jstival in Den Haag I eft. Daarna verhuist I ement naar Rotterdam. - t prille begin van het j a Jazz Festival in 1976 Acket een belangrijke :eld binnen de organi- dit festival. en plaat :^ian Smit De nieuwste cd van heeft de gouden status 'an het album 'JanS- dat op 22 april ver- ijn inmiddels 40.000 ren verkocht. De single ivoor het leven' kwam vijf van de hitlijsten. 1 Potter' r verliefd Daniel Radcliffe, de acteur die momenteel ierde keer als hoofd- is betrokken bij een tter-film, speelt eind a ir in de film 'December ie t is de eerste keer in >ii jd dat Radcliffe te zien e film die niets heeft te :e et de Potter-serie. 'De- g oys' gaat over vier eren die hun best te worden geadop- ir een kinderloos echt- wl cliffe speelt de oudste il lelletje die razend ver- dt op een meisje. diever/gpd - Acteurs en actrices die zich laten betasten door be zoekers? Het gebeurt dit jaar bij het Shakespeare theater Diever. Het theater presenteert speciale 'voelvoorstellingen' voor men sen die slechtziend of blind zijn. Voordat de echte voorstel ling begint, mogen deze bezoe kers de acteurs betasten. Hoe voelt de kleding van de hertog, wat voor een gezicht heeft de nar, wat is de stem van de priester? „Met deze voorken nis zullen zij met veel meer ple zier en verbeeldingskracht de voorstelling kunnen volgen", zegt Edwin Frei. Hij is een van de initiatiefnemers van de voel voorstellingen. Dat is geen toe val. Frei is directeur van Het Schild, een centrum voor blin de en slechtziende ouderen in Wolfheze, bij Arnhem. En hij is acteur van het Shakespeare the ater. Als hertog van Orsino speelt Frei dit jaar een van de hoofdrollen in 'Driekoningen avond', een typisch Shake- speariaanse komedie die op 9 juli in première gaat in Diever. Centraal staat de matineevoor stelling van zaterdag 23 juli, die wordt ingericht voor blinden en Veteranen van Black Sabbath en Deep Purple bundelen krachten door Harry de Jong los angeles - „Laatst liet iemand ons fragmenten horen van ver schillende metalbands. Wij kon den er eerlijk gezegd geen brood van bakken. Alles leek op elkaar. Die zangers gromden meer dan ze zongen en wij hoorden er he lemaal geen muziek in." Gitarist Tony Iommi van Black Sabbath en ex- Deep Purple zanger Glenn Hughes hebben absoluut geen boodschap aan hedendaagse metalmuziek. Sterker nog: die hele term zegt hen niets. Iommi: „Vroeger werd het hardrock genoemd en dat sloeg ten minste nog ergens op. Want een betere verzamel naam voor keiharde rock kun je toch niet bedenken?" Als grondleggers van die keiharde rock hebben Iommi en Hughes dus geen hoge pet op van wat de latere generatie met hun erf goed heeft gedaan. Om al 'dat jonge grut' eens te laten horen hoe echte ouder wetse hardrock moet klinken, doken Iommi en Hughes kort geleden de studio in om een tiental klassiek klinkende potige rocksongs aan de muze te ont worstelen. Ze wisten precies wat ze aan elkaar hadden, want in het verleden heeft Hughes al eens een blauwe maandag deel uitgemaakt van Black Sabbath en in de jaren '90 stonden de heren ook al eens gebroederlijk in de studio. En hun jongste sa menwerking bewees dat het heilige vuur nog steeds brandt. De plaat ligt inmiddels onder de titel 'Fused' in de winkels en getuigt van een aardig stukje vakmanschap van deze twee hardrockpioniers. De oude vrienden hebben dan ook een staat van dienst die inmiddels meer dan drie decennia om spant. Hughes: „Toen wij be gonnen, was er helemaal geen metalcultuur. Je had alleen Deep Purple, Led Zeppelin en Black Sabbath. En zowel het publiek als de zaaleigenaren wisten absoluut niet wat ze met die muziek aanmoesten. Wij pasten nergens in, want je had alleen blues-, rock- en jazz clubs." Iommi: „Het was dan ook verschrikkelijk moeilijk om met een band als Black Sabbath aan de bak te komen. Dat het ons toch is gelukt, is te danken aan ons doorzettingsvermogen en onze passie voor muziek." Die passie is nog lang niet ver vlogen, ook al zijn zowel Iommi als Hughes bedaagd ogende 50- plussers geworden en hebben ze alles in de muziekwereld al een keertje meegemaakt. Hughes: „Ja, we zijn overal al eens geweest en er is dan ook niemand die ons nog iets wijs kan maken. Maar toen we deze plaat maakten, hadden we het gevoel dat we weer een begin nend bandje waren dat barstte van de idealen." Iommi: „We draaien zo lang mee dat we niets meer hoeven te bewijzen, maar toch willen we nog steeds het beste uit ons zelf halen." Op dit moment toert Iommi nog steeds met de zoveelste versie van Black Sab bath en heeft Glenn Hughes tal van soloprojecten, maar het is zeker de bedoeling dat het tweetal in de nabije toekomst samen gaat toeren. Hughes: „We zijn er helemaal klaar voor. Man, het is toch prachtig dat we dit nog steeds kunnen doen. We zullen wel van een goede lichting zijn, want de meeste bands die begin jaren zeventig zijn opgericht, zijn nog steeds op pad." Iommi: .Alles wat daarna kwam, had een veel kor tere adem. De meeste bands uit de jaren tachtig hebben het niet overleefd en tegenwoordig is het helemaal een komen en gaan van eendagsvliegen." Hughes: „Ons leven is niet al tijd even gemakkelijk geweest. We hebben hoogte -en diepte punten gekend. Maar mijn lief de voor muziek heeft me er al tijd doorheen gesleept en ik heb geleerd van mijn fouten. Mijn goede en slechte ervarin gen hebben van mij een rijk mens gemaakt. En ook een be tere muzikant." Iommi: „Voor mij geldt precies hetzelfde. In zekere zin zijn we bevoorrechte mensen omdat wij als vijftigers nog steeds dezelfde idealen na streven als toen we tieners wa ren. We willen onze muziek nog steeds aan zo veel mogelijk mensen laten horen. Met de nieuwe plaat heb ik hetzelfde gevoel van opwinding als toen de eerste Black Sabbath plaat uitkwam." Tony Iommi van Black Sabbath en ex-Deep Purple-zanger Glenn Hughes hebben absoluut geen bood schap aan de hedendaagse muziek. Publiciteitsfoto lm - Eind juni begin- Amsterdamse Bijlmer nes voor de R&B hip- Bolletjes Blues! De is het debuut van re- Junger en camer- Hillenius, die bei- inario schreven. Hun film Vet! won in 'eren Beer. Ilues verschijnt vol- ]aar op de televisie. ielt zich deels in Su riname en deels in Nederland af. Spike komt uit Suriname naar Nederland om een oplei ding te volgen. Bij zijn tante in de Bijlmer en op de middelbare school kan hij echter niet aar den. Hij komt terecht in een jongerenwereld waar het draait om geld en status. De hoofdrollen in Bolletjes Blues! zijn voor rapper Negativ Mijn feestje, Niks is wat het zijn moet) en Sophie van Oers, een talent van de kleinkunstacade mie. Naast bekende rappers zo als Raymzter, SugaCane, Mr Probz, Kimo, Goldie, Esperan- za, Excellent, Salah Edin en beatboxer MC Aldrin (Lange Frans, Baas B, Ali B), werken verschillende muzikanten mee aan de film, onder anderen zangers Mark Dakriet (Re-play) en Peter Beense en producers Giorgio Tuinfort (Re-play en Brace), Big Orange en Earforce. den haag (gpd) - Talkshowkoningin Oprah Win frey staat dit jaar op de eerste plaats van de hon derd meest invloedrijke personen uit de showbiz. Winfrey die in 2004 nog op de derde plaats stond van de door magazine Forbes samengestelde lijst wisselt van plek met acteur en Passion of the Christ-regisseur Mel Gibson. Topgolfer Tiger Woods bezet de tweede plek. Het tijdschrift kijkt niet alleen naar de verdien sten van de sterren over het afgelopen jaar, maar peilt tevens de populariteit. Zo wordt onder meer onderzocht hoe vaak ze op internet worden ge noemd. Winfrey, die wekelijks alleen al in de VS dertig miljoen kijkers trekt en wier show in 112 landen wordt uitgezonden, verdiende vorig jaar 225 mil joen dollar. Gibson toucheerde 185 miljoen dol lar (voornamelijk met de verkoop van Passion- dvd's), terwijl golfer Woods zo'n 87 miljoen bij elkaar sloeg. Vierde op de lijst is Star Wars-regisseur George Lucas, die 290 miljoen dollar in de wacht sleepte. Basketballer Shaquille O'Neal staat op plaats vijf, gevolgd door regisseur Steven Spielberg, acteur Johnny Depp, de popartiesten Madonna en Elton John en acteur Tom Cruise. slechtziende bezoekers. De complete cast van het theater staat, geschminkt en in vol or naat, klaar voor de ontvangst van haar bijzondere gasten. Ac teurs en actrices laten hun stem horen, hun gezicht betasten en hun kleding bevoelen. Een pruik op? Geen probleem. Voel maar. Om de bezoekers zo opti maal mogelijk voor te bereiden op het stuk dat ze gaan zien krijgen ze ook al ruim voor de voorstelling de teksten van de verschillende acteurs in braille schrift en op cd. muziek recensies Lidy van der Spek Concert: Collegium Musicum o.l.v. Gilles Michels en Ouentin Clare, m.m.v. Jan Douwes, bas. Gehoord: 17/6, Stadsgehoorzaal, Leiden. Leids Studenten Koor en Orkest 'Collegium Musicum' is niet zo maar een studentenorkest. Met zijn meer dan 150 leden is het 't grootste studentenmuziekge zelschap van Nederland, met een grootkoor, kamerkoor en een symfonieorkest. Beide ko ren staan o.l.v. Gilles Michels: het orkest wordt door Quentin Clare gedirigeerd. Het zal Leiden niet ontgaan zijn dat Collegium Musicum is op getreden op de nieuwjaarsbor rel van B&W, bovendien tijdens de eredoctoraat-uitreikingen aan Nelson Mandela en Konin gin Beatrix: het zijn niet de eer ste de beste die onder hun ge hoor hebben gezeten. Dat moet toch iets zeggen over de kwali teit van hun optredens: en dat blijkt. 'De eeuwige levenscyclus' staat in dit concert centraal, met als hoogtepunt het eerste deel uit 'Songs of Twilight' van compo nist en dirigent Jeppe Moulijn, speciaal voor CM geschreven. Maar voordat dit drama het licht ziet, speelt CM vier delen uit de Suite 'les Biches' van Poulenc, en twee Liturgische Liederen van Tchaikovsky. Bij de eerste tinkelende harpgre- pen lijkt het wel of lieflijke hin- des met hun geweitjes achter een twijg blijven hangen.Verderop is er geen hinde meer te bekennen in de pittige, ritmisch tegendraadse blazersdeunen die steeds boven de strijkers uitswingen, wat overigens niet altijd even goed lukt. Tedere motiefjes voor fluit en houtblazers zijn als kleine eilandjes in een steeds wisse lende klankenzee vol vuur en kleur, die in de finale schitte rend schetterend tot stilstand komt. Mooie zwevende sopranen, vermengd met alerte, stabiele alten gaan vooraf aan serene vierstemmigheid met fraaie ho mogene mannenstemmen in Tchaikovsky's Liturgische Lie deren. De hemelbestormende dynamiek blijft overeind staan als een monumentale rots die door vrouwenstemmen spiritu eel met zonnenstralen wordt gestreeld in het ijzersterke Hal lelujah. De bassen creëren hier een fraaie aardedonkere lage toon. Moulijns 'Songs of Twilight' wordt ingeluid door schallende hooms, die ruimschoots wor den overgoten met suizend snarenspel. Waarop het koor als één blok de bede uitroept: 'Ga voort mijn lied, ga voort God zal mij inspireren'. Het lijkt alsof er een stormwind door or kest en koor waart met heftige lange vlagen, waarin sirenen (sopranen en alten) hoog en ijl zingzuchten. Helle schelle flui ten, donkere, naargeestige hooms groeten 'de morgen die geen straal verlicht'. Groots en meeslepend pakt Moulijn de ballade 'the nameless One' van James Cl. Mangan bij haar klad den. Mahler, Wagner, maar ook die vleug Engelse wind van Mi chael Tippett, en verder een be vlogen Moulijn, brengt CM spectaculair en indrukwekkend 'tot leven in de dood'. Ook na de pauze twintigste- eeuwers. De Vier religieuze Songs of Prayer van Copland voor kamerkoor beginnen met een deinende vocalise die steeds terugkeert. De mannen stemmen zingen fraai homo geen, transparante sopranen slingeren zich haarzuiver door het stemmenweefsel heen. Het tweede motet heeft een sterk evocatief karakter, dat door alle vier stemgroepen sterk en stra lend wordt waargemaakt. In de golvende bewegingen bieden lang aangehouden lijnen stu ring en vaart. 'Sing Ye Praises' danst, licht staccato met fraaie eensgezinde inzetten en een bijzonder evenwichtige stem verdeling. Op enkele inzinkingen na weet Clare de spanning vast te hou den in Coplands lange suite Ap palachian Spring, zowel in kleurrijke uitspattingen als in doorschijnende fragiele harmo nieën. Tot slot van de Spaans/Franse componist Federico Mompou Tos Improperios' voor solist, koor en orkest. Hier falen de so pranen een enkele keer met een onzekere inzet. Het doet echter niets af aan de indrukwekkende koorzang in extravert wisselen de harmoniek, die betoverende melodielijnen genereert. De ba riton Jan Douwes laat zich nim mer inpakken door de overwel digende koorzang, zingt met een warm, indringend en voor al innemend timbre. (advertentie) DE BESTE PLAATSEN NU NOG BESCHIKBAAR! CIRQUE DU SOLEIL 7TTW Rotterdam - naast Ahoy' Boek vandaag nog! Box Office 010 410 49 05 0900 02B3 Uscpm) cirquedusoleil.com DE ZEVENDE HEMEL nyt h o- ;oc Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Lucie Lee- ne, edelsmid en werkzaam bij de gemeente Leiden bij de dienst Cultuur en Educatie in de zevende hemel? Beste boek „Eigenlijk vind ik het boek dat ik het laatst heb gelezen altijd het beste omdat ik er nog zo inzit. Maar als ik een keuze moet maken dan het hele oeu vre van Renate Dorrestein. Ik ben steeds weer nieuwsgierig naar het volgende boek. De donkere kanten van haar ka rakters geven het verhaal bi zarre wendingen en verrassen me telkens weer." Beste muziek „Het album 'Blonde on Blon de' van Bob Dylan. En dan vooral het nummer 'Sad Eyed Lady Of The Lowlands'. Een prachtige ingehouden balade van tien minuten met perfecte ondersteuning van instrumen ten. Helemaal in balans met Dylan's karakteristieke stem. Het is teder, hoofs en tegelij kertijd relativerend. De sner pende mondharmonica legt extra accenten en beklemtoont zijn woorden, waardoor het nooit zoetsappig of te mooi wordt, maar er eerder iets vileins toevoegt." Beste film 'Don't Look Now' met in de hoofdrollen Donald Suther land en Julie Christie. Een film uit de jaren zeventig. Het ver haal speelt zich af in Venetië - op de rand van het leven en de dood. Een prachtige vrijscène en synchroon lopend daaraan de verdrinkingsdood van een kind trekken je mee in een we reld van onmacht en verlan gen. De sfeer van vergankelijk heid en het diepe zwarte water van het verlaten Venetië geven extra dimensies aan het ver haal over een man en een vrouw die de dood van hun kind ieder op hun eigen ma nier beleven en verwerken." Beste kunstwerk „'De groene kathedraal' van Marinus Boezem. Midden in het vlakke polderlandschap rond Almere. Aangelegd vol gens de plattegrond van de Notre Dame van Reims. Een gothische kathedraal van bo men. Populieren als pilaren reiken naar de hemel en bena drukken nog sterker dan ste nen zuilen het streven van de mens om het aardse te ontstij gen. Ernaast staat als tegen hanger een negatieve kathe draal, uitgespaard in het bos. Het kunstwerk verandert per seizoen en is na 2006, als de bomen hun hoogste punt heb ben bereikt, weer onderhevig aan verval. Ik hoop dat ze het niet te goed onderhouden en de natuur zijn gang laten gaan." tekst: Ad van Kaam foto: Henk Bouwman 4 muziek recensie Susanne Lammers Voorstelling: Billy, wonderkind in de schaduw door Blokfluitensemble Praetorius o.l.v. Norbert Kunst M.m.v. Gary Boyce. Tekst: Dick van Teylingen. Regie Paul Koek. Gezien: 17/6, Scheltema, Leiden. Nog te zien: t/m 3/7, aldaar. Cross-overs zijn in. Het is niet de eerste keer dat Blok fluitensemble Praetorius zich aan de jazz waagt, maar met 'Billy, wonderkind in de schaduw' doet het ensemble ook een serieuze poging tot een muziektheaterproductie. De hommage aan Billy Stray- hom, jazzmuzikant in de schaduw van Duke Elling ton, met muziek, zang, film en zelfs drank lijkt over alle ingrediënten te beschikken om een avontuurlijke voor stelling te worden, maar uit de schaduw komt Billy niet. 'Billy, wonderkind in de schaduw' is een geestig idee, maar is in praktijk een wat bleke aaneenschakeling van jazznummers gearrangeerd voor blokfluit, waarin het ge sproken woord voor afwisse ling zorgt, maar nauwelijks lijn aanbrengt. Billy's leven komt uit de hy- perkorte verbindende tek sten nauwelijks uit de verf. Voor een muziektheaterpro ductie gebeurt er domweg veel te weinig. Acteur en zanger Gary Boyce is een theatrale verschijning met een operateske falset die aan de standards iets pervers' verleent, maar hij heeft echt te weinig te doen. Hij be commentarieert iets wat we blijkbaar allemaal horen te weten. Een figuur van vlees en bloed neerzetten, was duidelijk niet zijn opdracht. Dat maakt de voorstelling nogal trekkerig - want door zijn aanwezigheid blijf je ho pen dat de pretenties waar gemaakt worden, dat er toch nog iets gaat gebeuren, dat het meer wordt dan een aan gekleed blokfluitconcert. De door Praetorius gekozen stukken zijn ongetwijfeld re presentatief voor de compo nist Strayhom, maar de tin telende energie verdwijnt in het toch wat eenvormige to taalgeluid. Norbert Kunst en Robert Andriessen zorgden voor kunstige arrangemen ten, maar - eerlijk is eerlijk - het spat er niet vanq^ Praetorius speelt de^feftijk. maar een beetje stijfLeven- dig wordt het pas bij 'Rain check', dat door heldere sa- menspraakjes toch een beet je gaat sprankelen. Ook wordt de melancholieke toon in 'Mood Indigo' (niet van Ellington, zoals het pro gramma meldt, maar van nog zo'n schaduw-compo- nist Bamey Bigard) raak ge troffen. Het sterkst is Praetorius in 'Take the A-train' dat exact en soepel klinkt, wellicht mede door het ingeblikte mi ni-combo van piano en sna res dat het tempo erin houdt. Daar buit Praetorius zijn timbre uit: de blokflui ten mogen tekeer gaan als hese stoomfluiten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23