De zorgende handen aan ons bed Zeven uur moord en doodslag Chris Zegers ontmoet U2 MEDIA Extra uitzending van 'Wie was ik?'; Postcode Lingo hou tv-kijkers voor de g< Omroep en NVJ: Uitl over wissen van band WD wil miljoen van Moslim Omroep terug Thema-avond bij VPRO laat beroepsgroep zelf aan het woord Bunskoek naar RTL Boulevard zaterdag l8 juni 2OO5 Hilversum - Daphne Bunskoek stapt over van de NCRV naar RTL Nederland. Bij die zender gaat ze vanaf volgend tv-sei- zoen elke werkdag RTL Boule vard presenteren en een bijdra ge leveren aan Yorin Travel. Dat maakten de NCRV en RTL giste ren bekend. De actrice en pre sentatrice maakte bij de NCRV furore met programma's als Goedemorgen Nederland en Ik doe alles voor jou. Daarvoor werkte ze bij MTV en TMF en bij RTV Oost. Bij Boulevard moet ze in de voetsporen tre den van de naar Talpa vertrok ken Beau van Erven Dorens. Na zijn vertrek bij de boulevardru briek nam een aantal presenta toren zijn rol over, maar dat bleek niet te werken. The Guardian op compact formaat londen - De Britse krant The Guardian heeft aangekondigd vanaf de herfst te verschijnen in een compacter formaat. De zondagskrant The Observer, die onder hetzelfde concern valt, zal begin volgend jaar dezelfde overgang maken. Beide kranten stappen over op het Berlijn-for- maat, dat qua grootte tussen het klassieke en het tabloidfor maat inzit. De beslissing lijkt een poging om de dalende le zersaantallen een halt toe te roepen. Eerder kozen The Ti mes and The Independent ook al voor een compacter formaat. Wereldwijd hebben al meer dan vijftig kranten deZe overstap ge maakt, ook in Nederland. Barbara Barend naar RTL Sport Hilversum - Barbara Barend is met ingang van het komende seizoen het nieuwe gezicht van de sportprogramma's van RTL Nederland. De 30-jarige sport journaliste zal onder meer elke vrijdag en maandag bij RTL5 "Voetbal Insite' presenteren. De dochter van presentator Frits Barend vervangt bij RTL de naar Talpa vertrokken Wilfred Genee. Ook neemt Barend de presentatie voor haar rekening van de darts-uitzendingen die RTL Sport verzorgt, en vanaf volgend jaar ook Wimbledon. De afgelopen drie jaar presen teerde Barend bij de TROS Z@ppsport. Daar wordt ze op gevolgd door Ron Boszhard. hilversum/gpd - Het program ma Lingo houdt de kijkers voor de gek met de trekking van de straat- en de dagprijs van de Postcode Loterij. De Postcode Loterij wekt namelijk de indruk dat er elke dag trekkingen zijn, terwijl er in werkelijkheid maar één trekking per maand is voor alle dag- en straatprijzen. Het is dus helemaal niet nodig om el ke dag Lingo te kijken voor de trekking van de dagprijs. Bovendien worden winnaars van de dagprijs, duizend euro per lot, ook nog eens onnodig in spanning gelaten of ze de wekelijkse straatprijs, 12.500 euro, winnen. Dat is namelijk door die maandelijkse trekking al lang bekend. Een oplettende Lingo-kijker zag afgelopen week in de krant een verhaal over de uitreiking van de straat- prijs in Ruurlo door Gaston Starreveld, 'de man die hele straten blij maakt' in de uitzen dingen op zondag van Postcode Loterij Een tegen honderd. Het viel haar op dat de uitreiking dinsdag had plaatsgevonden, terwijl op televisie de indruk wordt gewekt dat steeds pas aan het eind van de week be kend wordt wie in de uitzen ding van zondag de straatprijs krijgt. Volgens haar betekent de vroege uitreiking, dat Lingo de dagwinnaars van dinsda met vrijdag onnodig j lijntje houdt. Want de vv waar ze kans op denken ken, is dan al lang uitgen Een woordvoerster van tionale Postcode Loterij tigt de gang van zaken. haar komt dat, omdat niet rechtstreeks op tele Mede daarom worden kingen van de Postcode van te voren verricht. „I nende dagpostcodes één keer in de maand ken, net als de winnendi Dat betekent dat op d ment alle dagpostcodes merking komen voor di lijkse straatprijs. Ik bej verwarring bij mensen basis van de Lingo-uit gen aannemen dat hun de steeds in aanmerkii komen voor de prijzen wij suggereren nergens dagelijkse trekking live i pas op vrijdag geloot wi de straatprijs." De Postc terij vindt niet dat zij op het verkeerde be maar ziet toch aanleii gang van zaken tegen 1 te houden. „We zullen bespreken of we welüi duidelijker moeten zijn kijkers en deelnemers o het allemaal in zijn werk son/anp - Ojnroep Brabant en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) willen dat justitie binnen een week duide lijk maakt dat het gerechtvaar digd was om inbeslaggenomen banden te wissen. Komt die duidelijkheid er niet, dan volgt nadere juridische actie. Hoofd redacteur/directeur G. Bielder- man van de regionale omroep heeft dat gisteren bekendge maakt. Omroep Brabant maak te destijds opnamen van de rel len in de Graafsewijk in Den Bosch. De omroep weigerde die banden af te staan aan justitie. Daarop volgde een inval in de studio van Omroep Bra Son. De omroep maak van opnamen. Justitie i banden in beslag. Korti ter zijn die in opdracht rechter-commissaris ge enige tijd daarna terugb Dat wissen is gebeurd medewerkers van de ret justitie en de politie er baar op waren te zien e ren. Volgens Bieldenn3 echter toegezegd dat roep ze bij een eventi 1 zending onherkenbaar ken. Daarom had just gens hem niet de bevo om de banden te wisser den haag/anp - De WD vindt het onaanvaardbaar dat de Ne derlandse Moslim Omroep (NMO) voor 1 miljoen euro gaat meebetalen aan de soap On derweg naar Morgen (ONM). Dat bedrag zou de omroep aan de Staat terug moeten betalen, aldus WD-mediawoordvoerder Örgü. Zij was zelf ooit werk zaam voor NMO, en vraagt zich af hoe een omroep met een budget van 4,8 miljoen euro een reserve kan opbouwen van 1 miljoen en die vervolgens in een soap stopt. örgü heeft donderdagavond vragen gesteld aan staatssecre taris Van der Laan (Media). Vol gens de WD'ster zendt de NMO veel herhalingen uit, en zet de omroep uit financiële nood personeel op straat. Ze kan dat niet rijmen met de par ticipatie aan ONM. Die jonge- rensoap heeft BNN overgeno men van Yorin. De NMO gaat er aan deelnemen om er zo voor te zorgen dat de moslimperso nages in het verhaal 'een betere afspiegeling van de realiteit ge ven'. „Als de NMO het geld niet op kan krijgen of aan iets relatief zinnigs weet te besteden, be hoort dat geld terug te vloeien in de staatskas", vindt örgü. De liberalen willen al langer dat re ligieuze organisaties geen sub sidies en zendtijd van de staat krijgen. In hun optiek kan de bijdrage aan de zogenoemde 39f-omroepen (de kleinere reli gieuze omroepen zoals de Hu manistische Omroep, de Boed dhistische Omroep Stichting en de moslimomroep) worden af geschaft. örgü wil van de staatssecretaris weten of het een omroep wette lijk is toegestaan een bedrag in reserve te hebben dat meer dan 20 procent van het totale bud get bedraagt. Ook wil ze een overzicht van de omvang van de reserves van de andere 39f- omroepen. Ze vraagt zich ver der af of de bewindsvrouw de soap als amusement be schouwt. Van der Laan wil in de toekomst puur amusement we ren van de publieke netten, ör gü wil daarom weten of de staatssecretaris het met het oog op die hervormingen verant woord acht dat BNN 7 miljoen euro voor ONM heeft uitgege ven. Hilversum - De timing kon eigenlijk niet beter. Middenin het hoogoplopende con flict over de financiering van de zorg tus sen de huisartsen en minister Hooger- vorst, komt de VPRO zondag met een thema-avond over de mensen die ons helpen als we ziek, zwak, oud, hulpbe hoevend of stervend zijn: de liefst 900.000 werkers aan het bed, zoals ze vaak worden genoemd. Patrick van den Hurk 'Aan het bed' is dan ook de titel van de avond, na "Voor de klas' de tweede ma rathonuitzending die de VPRO aan een beroepsgroep wijdt. In het drie uur du rende programma maakt de kijker ken nis met een uitermate gevarieerde groep van zorgers: van de vrijwilligster die in haar eigen tijd stervenden bijstaat door bij hen thuis te waken tot het hoofd van de afdeling hematologie in een groot universitair ziekenhuis, van de 'gewone' verpleegkundige in een regionaal hospi taal tot de GGD-vangnetwerker die psy chisch en maatschappelijk ontspoorde mensen bijstaat, en van de huisarts in een Rotterdamse achterstandswijk tot een verzorgende in een tehuis voor zwaar demente ouderen. Aan het bed is nadrukkelijk geen zieken huisprogramma a la Ingang Oost of 'kwalenshow' als Vinger aan de pols. Niet één arts, verpleegkundige of verzor ger is in actie te zien, en ziektes komen slechts aan bod als illustratie van wat het werk van de geïnterviewden in houdt. Net als bij de onderwijsavond Voor de klas draait het om de werkers en om hun drijfveren, hun beroepseer, hun pieken en dalen, hun angsten, hun trots en hun wensen. Drie uur lang komen al leen zij aan het woord, en dat biedt een diep en soms onverwacht inzicht in een beroepsgroep waarmee iedere Neder lander ooit te maken krijgt, maar waar van we vaak erg weinig weten. De 'handen aan het bed' blijken op alle niveaus veel tot héél veel te willen doen om ons te beter te maken, of ons zo goed mogelijk naar het einde te begelei den als beter worden er niet meer in zit. Ze vertellen hoe het is om te werken op het snijvlak van de exacte medische we tenschap en de altijd onvoorspelbare biologie, waar héél veel mogelijk is, maar waar desondanks de dood toch al tijd op de loer ligt. Ze maken de kijker deelgenoot van hun mooiste momenten Kijkers bepalen zelf welke serie ze willen zien tijdens KRO's detectivenacht door onze mediaredactie Hilversum - De KRO zendt morgen voorafgaand aan de laatste aflevering van 'Wie was ik?' een ingelaste discussie uit. In deze vijfentwintig minuten durende reportage komen on der meer presentator Derk Bolt, wetenschapsfilosoof Herman de Regt, kandidaat Daan van der Kleij, reïncarnatietherapeu te Carina Verveld en sociobio- loog Marcel Roele aan het woord over de geloofwaardig heid van regressietherapie en het programma 'Wie was ik?'. Zo licht presentator Derk Bolt morgen één en ander toe over de totstandkoming van 'Wie was ik?'. Hij vertelt hierbij on der andere over de selectie van de deelnemers aan het pro gramma en over de speurtoch ten van de redactie naar verifi eerbare aspecten van de verha len die bij de sessies loskwa men. Herman de Regt, wetenschaps filosoof aan de Universiteit van Tilburg, vindt het absoluut on toelaatbaar dat de KRO het pro gramma uitzendt. Morgen legt hij uit waarom. Eerder al uitte De Regt veel kritiek op het pro gramma en de geloofwaardig heid van regressietherapie in de Volkskrant ('KRO doet aan volksmennerij en populisme'). Daan van der Kleij, kandidaat in de laatste uitzending van 'Wie was ik?' is het niet met hem eens. Hij vertelt in 'Wie was ik, de discussie' over zijn ervaringen met het programma en de overtuiging dat zijn her inneringen echt waren zonder gestuurd te zijn. Car ine Verveld werkt a n jaar als réïncarnatiethe Zij legt uit wat regressii inhoudt en waarom me niet te sturen is. Ook ze regressietherapie niet g is. 'Wie was ik?' noemt ter re'incarnatietoerism bioloog Marcel Roele over de onbetrouwi van ons geheugen en il t< dit met verschillende tes. Wie was ik, de discuss gen, KRO, Ned. 1, 20.15 Huisartsen, apothekers, fysiotherapeuten en verloskundigen demonstreren - zoals hier op het Amsterdamse Museumplein - al weken tegen de door minister Hoogervorst voorgestelde grotere marktwerking in de zorg. Foto: ANP/Juan Vrijdag Hilversum - „Ik ben pas begonnen met het lezen van Elizabeth George-thrillers, heb net de eerste uit... Wat is nu mooier? Span nender? De serie of het boek? In welke volgorde doen jullie dit? En is het belang rijk om echt nu het tweede boek te gaan le zen van George wanneer ik de eerste uit heb?' Voor intemetredacteur Susan Vermeer is dit nu een typische vraag van een bezoek ster van 'haar' website rond de succesvolle Britse detectives. Maar er zijn ook strijdba re reacties: „We moeten als kleine maar zeer gedreven groep blijven knokken om de detectives in al hun glorie te blijven kun nen bekijken: gewoon helemaal aan 1 stuk, zonder reclame-onderbrekingen en al hele maal niet met inkortingen. Als dit betekent dat we ons moeten verenigen dan moet dat maar. Als we vinden dat dit nut heeft ver zinnen we wel een manier om samen een vuist te maken." Sinds tweeënhalf jaar is Susan Vermeer in dienst van de KRO als detective-specialist: ze onderhoudt de speciale internetsite en brengt bezoekers op de hoogte van het laatste nieuws rond hun tv-helden als het illustere duo Dalziel en Pascoe, Inspector Frost, Dangerfield, de strenge Prime Sus- pect-bazin Jane Tennison en patholoog anatoom Sam Ryan. Voor de omroep is de website een belang rijke aanvulling op de programmering van detectives, die gelden als een paradepaard je van de omroep. Wekelijks raadplegen een paar duizend kijkers en vooral kijksters de site voor informatie over hun favoriete serie, voor tv-tips, of om via het forum van gedachte te kunnen wisselen met andere detective-fans. In 'waar heb ik je eerder ge zien' speuren bezoekers naar het verleden van acteurs die in series voorkomen. Ande ren bespreken een nieuw verschenen thril ler, smeden snode plannen die ervoor moeten zorgen dat de KRO méér afleverin gen van Judge John Deed aankoopt, of doen mee aan het detectivespel, waarin ze zelf een moordzaak moeten oplossen. „We hebben een vaste groep mensen die bijna elke dag berichtjes post", weet Vermeer. Vanavond kunnen deze en andere detecti- Sergeant Gavin Troy (Daniel Casey en DCI Tom Barnaby (John Nettles) van Midsomer Mur ders. De serie maakt een grote kans vanavond getoond te worden tijdens de detectivenacht. Foto: GPD/KRO ve-fanaten hun hart ophalen tijdens de vijf de Interactieve Detectivenacht. Van 22.10 uur tot 4.55 uur worden een aantal popu laire series vertoond. De kijkers hebben de afgelopen week via de website of omroep- gids zelfbepaald wie zij vanavond willen zien: wordt het Dalziel en Pascoe of Inspec tor Thomas Lynley? Is de reeks Waking the Dead uitverkoren of wordt het Midsomer Murders? Frances Tuesday of Foyle's war? Prime Suspect of The Commander? Vermeer zelf heeft een lichte voorkeur voor Dalziel en Pascoe. „Ik vind Frost ook erg leuk. Ik probeer alle series wel bij te hou den, maar als ik eerlijk moet zijn heb ik 's avonds niet altijd zin om een detective te bekijken als ik me er al de hele dag mee be zig heb gehouden." Ook bij de bezoekers van de site scoort Frost hoog, net als Dal ziel en Pascoe en Waking the Death. „Onze bezoekers hebben vaak een iets andere smaak, ze hebben namelijk bijna alles al gezien omdat ze de detectives ook volgen via de BBC en de Belgische zenders. Die worden dan weer besproken met mensen die de bewuste afleveringen nog niet heb ben gezien. Onze bezoekers nemen eikaars oordeel heel serieus." Monique Brandt KRO's Interactieve Detectivenacht, van avond Nederland 1, vanaf 22.10 uur tot 4.55 uur. Hilversum - Chris Zegers (34) zit nog steeds in een roes in de montagekamer. „Ik hoor nu voor eerst wat Bono allemaal heeft geantwoord op mijn vra gen", vertelt hij lachend. Zijn ontmoeting en korte gesprek met deze inmiddels legendari sche voorman van U2 vormde het laatste puntje van de span ningsboog waar Zegers en zijn ploeg naar toe leefden. Zegers: „Het was een trip van zo'n 48 uur, waar de ene na de andere ontmoeting ons steeds een stapje dichter bij de band bracht, en uiteindelijk bij Bono. U2 is een mythe, zoiets groots. Dat merk je alleen al aan de he le entourage, het stadion waar we het concert mochten mee maken, en al die mensen back stage. Tot het allerlaatste mo ment bleef het spannend of het ons zou lukken om het verhaal compleet te maken met dat laatste interview." Zegers mocht de bandleden spreken omdat U2 half juli in de Amsterdam Arena optreedt en Yorin (radio en tv) dat spon sort. Zo zendt Yorin het concert half juli live via de radio uit en de weerslag van het gesprek in Chicago is morgenavond op te levisie te zien bij Yorin. Samen met nog drie andere Eu ropese verslaggevers werd Ze gers ontvangen. Zegers: „U2 heeft gewoon èen klik met dit land, al vanaf het moment dat ze begonnen eind jaren zeven tig. Het eerste concert dat ze gaven op het vasteland vond in Nederland plaats en betekende meteen hun doorbraak met de hit I Will Follow. Die speciale band voelen ie nog steeds en ze vinden het ook nu nog te gek om in Nederland op te treden." Zegers heeft voor de reportage met veel mensen rond U2 ge sproken, en uiteindelijk ook met Bono. Met de zanger heeft en hun grootste falen, maar vooral ook van hun diepste motivatie: doen wat je kunt om mensen te helpen. Die motivatie botst steeds vaker met een andere beperking dan de biologische: het geld. De markt dringt verder en ver der in de zorg binnen, en uit Aan het bed blijkt dat werkers in de zorg dag in dag uit te maken hebben met de gevol gen van het knijpen van budgetten en de rationalisering van het systeem. Of het nou gaat om de verzorgende die de noodklok luidt omdat er wegens een personeelstekort bejaarden doodgaan aan een simpele blaasontsteking, of om de longarts in het VU Medisch Centrum die zakelijk vaststelt dat hij de komende maanden nul capaciteit heeft om men sen te opereren: alles draait om de cen ten. De hematoloog ligt wakker van het dui velse dilemma dat hij soms moet kiezen tussen twee groepen patiënten met bloedkanker omdat er maar geld voor één type behandeling is. De intensive care-verpleegkundige merkt op dat de noodgedwongen aangeschafte goedko pe washandjes vier keer eerder stuk zijn, en dus eigenlijk meer kosten. De idea listische huisarts in opleiding weigert een behoeftige patiënt na de voorge schreven twaalf minuten weg te sturen. De vrees dat de zorg wordt gereduceerd tot een produkt wordt misschien nog wel het duidelijkst uitgesproken door een oogarts. Hij wijst op de budgette ring - een van tevoren bepaalde en be perkte hoeveelheid geld - waarmee ver zekeraars hem eigenlijk bijna dwingen om een selectie te maken voor staarope raties: liever een patiënt die na een dag weer naar huis kan, dan een zwakker ie mand die drie dagen dure zorg nodig heeft. Hij weigert die selectie te maken. „Dan worden we hier een worstfabriek: worst naar binnen, velletje erom, worst weer naar buiten. Daar doe ik niet aan mee." Aan het bed, thema-avond over de zorg in Nederland. Morgen van 20.35 tot 23.30 bij de VPRO op Nederland 3. Voor afgaand aan het programma om 19 uur de Brits/Amerikaanse speelfilm Wit, waarin een doodzieke literatuunveten- schapper (Emma Thompson) ervaart hoe haar leven verandert nu ze is overgele verd aan de zorg. U2-gitarist The Edge wordt geïnterviewd door Chris Zegers. Foto: GPD/Anthony Parker hij het gehad over diens inspi ratie en de intensiteit van het li ve spelen. En ook over mirider zware zaken, zoals waar Zegers en zijn ploeg vandaan komen en 'hoe lang ze dan wel niet hebben geslapen'. Volgens Ze gers was een „heel relaxed en down-to-earth gesprek." Met gitarist The Edge sprak hij over de verschillen tussen de Europese en de Amerikaanse U2-tour, de verhoudingen in de groep en over het schrijven van de muziek. En met drummer Larry en bassist Adam onder meer over het nieuwe album 'How To Dismantle An Atomic Bomb'. Zelf is Zegers ook weg van mu ziek. „Al vanaf mijn vijftiende zing ik in bandjes en ik kan me altijd weer verheugen op een avondje repeteren. Vanavond mag ik weer", vertelt hij, waar bij hij met veel plezier toegeeft dat daarbij ook enkele U2 num mers aan de orde komen. Een beetje coverband kan daar ook niet omheen. „Ik vind het on gelofelijk hoe U2 nu al 27 jaar aan de top staat. Toen ik in mijn eerste bandje zat, was het al dé band. Een vriend van me had zijn hele kamer volhangen met U2-posters. Ook al was ik destijds fan van Pink Floyd en Marillion." Zegers spreekt bij de n< van een mythe. Een on kan daarbij vaak heel 0 terend werken. „Je hoo sen zeggen dat ze hun niet willen ontmoeten mythe rondom die per stand te houden. Voor dat niet op. Het was ee bevestiging van de myt pelweg omdat ze zich fileren als 'bijzonder' 0 - hisch', maar het gewoci Kyra Goede 'Chris Zegers goes U2' bij Yorin, 21.25 uur, hi dinsdag 12 juli om 22.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22