uropese bp totaal lislukt A P£»?•>-•* Nieuwe opzet van het Leidsch Dagblad Milaan- Toronto NieuweVacatures )eTexelseHotels.nl >en Dag Illegalen steeds groter probleem voor scholen c Nederland stemt tegen d rrièrekansen vergroten? Alarm over kinderlokker Leiderdorp o> CM nu Kitty zorgt voor verwarring ofddorp thuiskomen 'Tegenstrijdigheid in regels opheffen' CHuizenDrally Hoofddorp shoppen van Padden Zanderij platgewalst OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 18 juni 2OO5 'Echte' hardrock van Deep Purple en Black Sabbath Warm en zonnig O 2-3 Premier Balkenende (teravond laat het voor- reen Europese meerja- :j oting verworpen. Vol- mnen rondom de onder- igen hebben ook Groot- iië, Zweden, Spanje en de begrotingsvoorstellen en. Italië heeft zich ont- Daarmee is de top over •ij oting voor de periode en met 2013 mislukt. struikelblok was de issen de Britse premier de Franse president Blair wilde alleen tor- de miljardenkorting op e afdrachten aan 'Brus- Frankrijk bereid zou over enkele jaren het len landbouwbeleid van )p de schop te nemen. ;e 'nee' zorgde voor een itgelopen top en een ng van de crisis in de e Britten en de Fransen den elkaar over en weer van het fiasco in de n te schuiven. Het is de ileiders zelfs niet gelukt fspraken, die ze don derdagavond maakten over de 'denkpauze' voor de grondwet, zwart op wit te krijgen. „De Luxemburgers maken er een puinhoop van", mopperde een Nederlandse diplomaat. De strijd over het geld is vastge lopen op het conflict over de Britse 'rebate', de vaste korting die Groot-Brittannië krijgt op zijn EU-contributie. Nederland, Spanje, Zweden en Italië hiel den vast aan hun financiële ei sen. EU-voorzitter Juncker, de premier van Luxemburg, stelde premier Blair voor om de 'reba te' op een bedrag van 5,5 mil jard euro per jaar te bevriezen. Zonder zo'n maatregel loopt de Britse korting op tot 8 miljard in 2013, een bedrag dat behalve door de Britten door niemand redelijk wordt gevonden. Maar Blair wilde alleen maar over de korting praten als de hele Euro pese financiering, inclusief de landbouwsubsidies, op de hel ling gaat. Dat was voor de Fran se president Chirac onbe spreekbaar, omdat de Franse boeren een enorm bedrag aan landbouwsubsidies opstrijken. (advertenties) Haagse Hogeschool het perspectief vrijdag 24 juni 18.00 - 21.00 uur Beltijd, post-hbo en masters) T. «w.haagsehogeschool.nl leiden - De radio- en tv-gege- vens voortaan op een handige vaste plek, de familieberichten in het regiokatem waar ze thuishoren. Het zijn twee in het oog springende veranderingen in de traditionele opzet van het Leidsch Dagblad die we aan staande dinsdag 21 juni invoe ren. Behoeftes van lezers, een reor ganisatie van de redactie en sa menwerking met de zusterkrant het Noordhollands Dagblad lig gen aan de veranderingen ten grondslag. In de basisfilosofie van de krant verandert er niets: wij blijven het regionale dagblad dat het nieuws uit uw eigen streek, ge meente en straat voorrang geeft en die de mensen die hier wo- leiderdorp - Basisschool De Schakel in Leiderdorp heeft gis teren alle ouders schriftelijk ge waarschuwd voor een kinder lokker, die momenteel in de ge meente actief zou zijn. De school omschrijft de persoon als 'iemand met verkeerde be doelingen met kinderen'. Het zou gaan om een 'bekende van de politie', zo meldt de brief. De directie van de Schakel besloot de ouders te waarschuwen zo dat zij goede afspraken met hun kinderen kunnen maken als die worden aangesproken door vreemden. Het balletje ging volgens een ouder aan het rollen nadat don derdag op de Muzenlaan een man probeerde een meisje in zijn auto te lokken. „Het meisje reageerde adequaat en rende gelijk naar haar moeder. Die heeft aangifte gedaan en hoor de bij de politie dat dit gedoe al een paar weken speelt", zegt de Leiderdorpse vader, die uiterst bezorgd is. Een woordvoerder van de politie verklaarde gister avond nog niet op de kwestie in te kunnen gaan. De schoolleiding zegt desge vraagd dat er in Leiderdorp in derdaad problemen zijn. Maar vanwege privacygevoelige in formatie wil ze er verder niet op ingaan. De brief die de school de kinderen mee naar huis gaf, spreekt van een blanke man, normaal postuur, met 'papa grijs, geen opa-grijs haar', die in een donkere auto rijdt. COMMENTAAR SPOORSTAKING die de vakbonden litriepen bij de spoor- eft niet tot grote pro- Jeid maar wel tot er- reizigers en bedrijven, staking van de trein- lers konden er geen ijden, en stond ook het goederenvervoer lee zorgt het CAO- ir onevenredig grote :he schade, inducteurs isten van inen legden het werk ar een klei- ir tl werknemers i, ri >rbeheerder em ProRail is het over sell ijf dat gaat over de jlla einen en de wissels. De t er M part noch deel heeft ;t g( conflict, kon daardoor en pen laten rijden. lalePÜe gisteren naar hun delesten, hebben massaal naaidag genomen, zijn eer- Ikra uis vertrokken of heb- ïeel poold. De tijd dat gans ele werk stilstond en het deifegeld werd door een N itaking, lijkt voorbij, overigens mede door- kbonden de vrijdag als uitkozen: een waarop het minder druk is op het spoor en de weg. Daarmee is overigens wel het enige positieve gezegd over de opstelling van de vakbonden en stakers van ProRail. De aanlei ding tot de werkonderbreking is namelijk niet zo sterk: het con flict draait om een niet ingewil ligde looneis van 4,75 procent, hetgeen een hele forse loonstij ging zou betekenen in een tijd dat loonmatiging het credo is. Het argu ment dat de NS-per- soneelsleden meer betaald krijgen dan de medewerkers van ProRail, is al hele maal zwak: beide bedrijven heb ben niet voor niets aparte taken, een aparte structuur en aparte cao. Waar het publiek laconiek rea geerde op de staking, is de scha de aan het bedrijfsleven wel be hoorlijk groot: ook de goederen treinen stonden immers stil en rijden waarschijnlijk dit week einde nog niet. Het inzetten van het stakingswapen door een zo kleine groep werknemers is daarmee een onevenredig zware actie. Mobiele airconditioner koelcapaciteit: 12.000 BTU ï:A afstands bediening (inclusief 17.- verwijderingsbijdrage) MARKT nen, werken en leven centraal plaatst. Maar de ontwikkelin gen in dagbladland en de eisen van lezers nopen soms ook tot veranderingen. De belangrijkste wijzigingen, die met ingang van volgende week hun beslag krij gen, op een rijtje: Het hoofdredactioneel com mentaar krijgt een andere plaats. Niet meer op de voorpa gina - die reserveren we geheel voor nieuws en reportages uit binnen- en buitenland en na tuurlijk deze streek. Het tot frie- ningsvorming prikkelende commentaar verhuist naar de binnenlandpagina. Eén van de binnenlandpagina's zullen we ook vaker gebruiken als plat form voor achtergronden en opiniërende artikelen. Hoofdredactie krant verandert De hoofdredactie van het Leidsch Dagblad ondergaat met in gang van dinsdag 21 juni een verandering. De redactie, die al enkele jaren nauw samenwerkte met de zusterkranten Haarlems Dagblad en De Gooi- en Eemlander, gaat als gevolg van een re organisatie binnen uitgeverij HDC Media nu ook op tal van ge bieden samenwerken met de collega's van het Noordhollands Dagblad. Hoofdredacteur Adriaan Brandenburg van het Leidsch Dagblad gaat als gevolg daarvan de centrale redactie in Alkmaar leiden. Binnen de hoofdredactie neemt Hugo Schneider de zorg over de kranten in Leiden, het Gooi en Haarlem op zich. De gegevens van radio en tv- programma's krijgen een vaste plek op pagina 2. Daar hoeft u dan niet meer lang naar te zoe ken. Gevolg is wel dat de veel geprezen pagina Gesprek van de Dag verhuist. Die krijgt een plek waarop we de bij de lichte re onderwerpen passende kleu renfoto's kunnen plaatsen. Van de pagina Gesprek van de Dag verdwijnen wel twee vertrouw de columnisten: Justus van Oei en Han Mulder. Achterop de krant, op de servicepagina, ver dwijnt de strip van BC ten gun ste van Dirk-Jan. Ook de zaterdagbijlage Erbij krijgt een nieuwe opzet. Niet al leen de naam verandert, maar ook de redactionele formule: meer foto's en kortere verhalen. De pagina met overlijdensad vertenties en familieberichten krijgt een logischer plek: in het regiokatem. We vinden dat de pagina daar thuis hoort, in het regionale hart van de krant. We hopen u met deze aanpassin gen van dienst te zijn. De hoofdredactie K-S. iHlB Bff?' - w.woneninhoofddorp.nl en vraag het gratis magazine op! ijmuiden - Als het passagiersschip Oueen of Scandinavia kort na het nemen van deze foto het Forteiiand bij Umuiden passeert, denkt een verbijsterde Deense kapitein Steen B. Olsen even dat hij Kopenhagen verlaat. Naar verluidt was het even erg stil op de brug van de ferry. door Marijn Kramp leiden - Het toenemend aantal illegalen vormt een steeds gro ter probleem in het onderwijs. Dat stelt Hannie Verberg van de Afdeling Anderstaligen van het Da Vinei College. „Illegalen zijn leerplichtig, wij moeten ze on derwijs geven en dat willen we ook, maar de scholen krijgen daar geen extra geld voor." Die tegenstrijdigheid moet worden opgeheven, meent Verberg, die steeds meer hinder ondervindt bij de externe controle op de boekhouding. Hoeveel illegalen er op haar middelbare school aan de Sum- atrastraat onderwijs volgen weet ze niet. „Illegaliteit komt vaak pas aan het licht als er een ongeluk gebeurt of als er boe ken moeten worden gekocht. Maar ik merk dat het aantal jonge illegalen groeiende is." Verberg doet geen onderzoek naar de verblijfstatus van haar leerlingen. „Daar zijn wij niet voor. Bovendien is de materie erg ingewikkeld. Wanneer men sen definitief uitgeprocedeerd zijn en de illegaliteit in gaan of toch weer een opening in de asielprocedure vinden, is voor ons vaak onduidelijk. Wij zijn een school. Onderwijs is ons 'ding' en we zijn wettelijk ver plicht om dat ook aan illegalen te geven." Toch ondervindt ze in toene mende mate hinder bij de ex terne controle op haar boek houding. „Ik moet bij de ac countant steeds meer bewijslast aandragen over de verblijfstatus van mijn leerlingen om de fi nanciering los te krijgen. Dat legt een te groot beslag op mijn tijd. Ik vind dit niet de taak van een school." Op de Afdeling Anderstaligen van het Da Vinei College zitten op dit moment ongeveer 120 leerlingen. Dit zijn over het al gemeen jonge gezinsherenigers en asielzoekers. Zij leren op de Anderstaligenschool in ander half tot twee jaar tijd voldoende Nederlands om door te kunnen stromen naar een normale middelbare school. Verberg vindt dat het raar dat illegalen wel leerplicht hebben maar geen leerrecht. Pagina R2 'Op school kunnen we alle problemen vergeten' De zeemeermin van Kopenhagen heeft sinds kort een levende mede dingster. In de zaterdagbijlage van deze krant een interview met Kit ty, de zeemeermin van Umuiden. Ook te zien op de website www.freemerfolk.nl. Foto: Hans van Weel (advertenties) ZATERDAG 25 JUNI A S VANAF 11.00 UUR NIEUWSGIERIG? BEL 0800-0200 060 OF KIJK OP www.rallyhoofddorp.nl vandaag in deze vacaturekrant: Sint Jan Baptistschool Locatiedirecteur m/v Dennis Mode Twee Toppers Randstad Arts dag Peter de Vries www.woneninhoofddorp.nl e het gnfit-.is magazine op katwijk - Door een misver stand in de gemeentelijke orga nisatie van Katwijk is er een slachting aangericht onder de padden langs de Westerbaan. Deze week is de slootkant door een graafmachine omgeploegd, waardoor padden en ook jonge vogels, die daar in een nest leef den, het loodje hebben gelegd. Jan Kraayenoord, bewoner van de wijk de Zanderij en verwoed 'paddenbeschermer', is woest op de gemeente. Maria Sharapova, de nieuwe diva TENNIS Voor Wimbledon tellen slechts twee weken REIS Ontmoet God op de Hasliberg VADER Geen sigaren maar liedjes over vaders Autorijden met 17 in Duitsland berlijn - In Duitsland mogen jongeren met zeventien jaar rij examen doen en plaatsnemen achter het stuur. De Bondsdag, verlaagde gisteren de rijgerech- tigde leeftijd met een jaar. Voorwaarde is wel dat deze jon ge chauffeurs worden begeleid door een volwassene met een geldig rijbewijs. Pagina Buitenland Gas gaat terug voor schone lucht den haag - Automobilisten moeten gas terug nemen voor een betere luchtkwaliteit en om de bouw van nieuwe industrie terreinen, wegen en woonge bieden mogelijk te maken. De maximumsnelheid wordt voor al op plaatsen in de Randstad verlaagd van 100 naar 80 kilo meter per uur of van 120 naar 100 per uur. Dat heeft het kabi net gisteren besloten. (advertentie) SCHOONMAAKWERKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Gistermiddag voerde hij een ge sprek op het gemeentehuis. „Ze hebben hun fout toegegeven. De ene afdeling (groenbeheer) wist niet dat de andere afdeling (infrastructuur) daar werk zaamheden ging uitvoeren. Nu zijn de meeste beestjes dood. Ze zijn volledig platgewalst. Het is een drama", treurt de Katwij ken Bij de gemeente Katwijk kon gisteren niemand een toelich ting geven. J Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis' Ik Setaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/QV Naam: Adres: Poetcode: Plaats: Geboortedatum e-mail Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend by Stuur deze bon op in een ongefrankecr- de envelop naar Leidsch Dagblad, tav afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). evhdc.nl of surf iv.leidschdagblad nl zorgvuldig om me i In net colofon vai vindt u nadere informaUe. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600028 MENS

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1