Romantische afspraak met Le Mans Hotel Justitia Meedoen voor Lammers belangrijker dan winnen Op BN'ers wordt gelet. Is het niet door henzelf, dan wel door anderen SI VOOR MEKAAR Horonel in Spyker in legendarische autorace Tfen voetballer van éénen- £j tivintig pas, die zich al de luxe permitteren kan van Moszkowicz als advocaat - daarvan kun je in elk geval niet zeggen dat hij niet ge slaagd is. Als voetballer. Moszkowicz op zichzelf mag dan geen prijs zijn, hij hééft het wel. Zijn prijs. Wie zich dat veroorloven kan, is geen no body. Misschien had Robin van Persie zich dat moeten realise ren voordat hij zich vol overga ve met vrienden in het nachtle ven van Rotterdam stortte, dat hij niet niemand is. Maar een bekende Nederlander. En op BN'ers wordt gelet. Is het niet door henzelf, dan wel door an deren. Van Persie kan iets. Hij kan to veren. Met zijn linkerbeen. Dat heeft hem tot een idool ge maakt en ongevraagd, ook tot een voorbeeldfunctionaris en van dit beroepsgilde verwach ten wij, in ruil voor onze be wondering, een voorbeeld. Het goede. Robin van Persie is te jong om George Best zelf te hebben zien voetballen en het zou me niet verbazen als zijn voetbalbe- wustzijn te kort schiet om zelfs maar een idee te hebben wie Best was, maar deze laatste be wering is riskant. Je kunt je in mensen vergissen. Misschien dat Van Persie sr. Van Persie jr. voor het slapen gaan wel naar dromenland praatte met sprookjes van Best en dat deze hierdoor, van horen zeggen, alsnog Robin's held werd. Als dit zo is, dan moet het een hele gebeurtenis voor je zijn als je op een dag in één adem met je grote idool genoemd wordt, op één en dezelfde krantenpa gina. Jammer alleen dat dit geen sportpagitia betrof. George B. (59) is aangeklaagd voor seksueel misbruik van een minderjarige (12) en diezelfde nacht, maar in een andere cel, genoot ook Van P. onderdak in Hotel Justitia. Als verdachte in een verkrachtingszaak. Hilarisch waren ze soms, de anekdotes over her uit de pas lopen van de voetballer die op de website van de KNVB waar schijnlijk hierom nog altijd 'het mannetje uit Kralingenge noemd wordt. Toch wekte dat mannetje de laatste tijd de in druk langzaamaan een man te worden, in Londen. Wat ook hielp allicht, is dat Van Persie in de tussentijd in het huwelijk trad - wat je achteraf een ge miste kans zou mogen noemen, voor SBS6. 'n Enkele schelmenstreek sinds dien - binnen de lijnen - wordt hem door zijn trainers Wenger en Van Basten nog wel verge ven en anders wel door ons, liefhebbers, graag zelfs. Daar buiten, maat houden. Die boodschap drong door, leek het. Het leverde Van Persie zijn debuut in het grote Oranje op en Oranje een doelpunt van Van Persie. In één avondje stappen, waar in het heden werd ingehaald doorzijn verleden, heeft Robin van Persie zijn nieuw verwor ven nog broze imago van seri euze professional al weer ver brijzeld en als waar is, wat hem ten laste wordt gelegd, voorgoed. Verkrachting is geen kwajongenswerk meer. Al staat nog helemaal niet vast wie er die nacht in die Rotter damse hotelkamer genaaid is, dat meisje of misschien wel Van Persie een sukkel blijft het. Als we op de gebruikelijke ad- vocatenblabla moeten afgaan is de verklaring van het meisje dat in de publiciteit 'Sandra' wordt genoemd, weliswaar hoogst ongeloofwaardig, maar voorde rechter commissaris was dit geen beletsel het voor arrest van Van Persie te verlen gen. Waar rook is, is DNA - ben je dan haast al geneigd te den ken. We hoorden Moszkowicz nog zeggen dat de 'one night stand' van zijn beroemde cliënt een voormalige stripteasedanseres is en dat je daarvoo^iet gauw de Nobelprijs krijgtmsof dit wat zegt? (En alsof de Nobelprijzen voor Moszkowicz zelf en anders Van Persie wel, niet aan te slepen zijn geweest!). Misschien loopt het voor Van Persie met een sisser af. Mis schien is hem echt een luizen streek geleverd of weet Moszko wicz het Openbaar Ministerie hiervan te overtuigen. Wat overblijft is dan de vraag wat de voetballer en de danseres in het holst van de nacht wél de den, samen in die hotelkamer. Ons gaat dit niks aan natuur lijk. Wij zijn mevrouw Van Persie niet. Frank Snoeks SPORT ZATERDAG l8 juni 2005 strijden gebleven? „Ik was gewoon niet goed genoeg. Het lukte niet om een basisplaats te verove ren. Ik speelde rechtshalf, linkshalf en linksback, maar meestal in het tweede team. Bij het eerste zat ik vooral op de bank. Naarmate ik ouder werd, kwam ik in een steeds lager elftal terecht. Uitein delijk heb ik tot mijn 48ste gevoetbald. Ik eindigde in het vierde." In september bestaat de club dus zestig jaar. Is zo'n jubileum nog speciaal? „Nou, het is natuurlijk niet voor ieder een weggelegd. Samen met drie andere mannen, heb ik de oprichting van de club nog meegemaakt. Eén ervan, Daan van Kemperen, komt nog wel, maar de andere twee hebben zich teruggetrok ken." Wat is in al die jaren het mooiste dat u heeft meegemaakt? „Dat is toch wel het kampioenschap met het eerste elftal toen ik een jaar of twintig was. Helaas was ik slechts als in valler, maar het was wel een mooie erva ring." Wat doet u nu nog voor de club? „Vooral de kleine klusjes. Clubhuis, kan tine en kleedkamers schoonmaken en alles rond het veld schoonhouden. Dat doe ik al zeker zo'n jaar of vijftien op de maandagochtend. Ik ben nu vijf dagen in de week bij de club te vinden, waar dat vroeger nog zeven dagen in de week was. Dat komt omdat het eerste elftal de laatste jaren niet zo goed meer speelt. Nu blijf ik in de weekeinden thuis bij mijn vrouw en kleinkinderen." U bent dus een echte SJZ'er? „De club speelt al bijna heel mijn leven een prominente rol. Omdat ik ook erelid van SJZ ben, blijf ik automatisch aan.de vereniging verbonden. Ik zal dan ook wel tot aan mijn dood lid blijven." "Voor Mekaar' is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u aanmelden via sportredactie.ld@hdc.nl of per brief: sportredactie Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Lelden. x>r André Hoogeboom Luizen - Nederland is goed vertegenwoor- jgd in de 24 Uur van Le Mans, de legenda- the langeafstandsrace die dit weekeinde [ordt gehouden. Behalve Jan Lammers :t de Japanse Dome rijdt Tom Coronel lee met een Hollandse Spyker. Oranje bo- |n op de dertien kilometer lange baan in lankrijk. Jlasma TV Discounter, met Coronel." ft?! Tom Coronel, dat was toch die cou- kir met zo veel potentie? Die ooit nog [5 derde rijder bij de Formule 1-stal van inardi werd gepresenteerd, de Marl- Jiro Masters won, Formule 3- en 3000- mpioen was in Japan, in de race was Jor een zitje in de Formule 1 en nog al- Rd overal opduikt als er geracet moet lorden? „In de racerij is geen droog pod te verdienen. Daar kan ik niet van jndkomen." Dus verkoopt Tom Coronel (1 plasma-televisies. „Die gaan het heie pal maken." fe 33-jarige coureur uit Huizen begint Iterdag weer aan een van 's werelds motste en meest legendarische autora- jwedstrijden. In een oer-Hollandse Spy- „Noem het een emotioneel-zakelijke [ereenkomst", verklaart hij zich nader. Vben benaderd door Vic (Victor Mul- f, de baas van de Nederlandse autofa- nt, red.), hij had een coureur nodig. Ivind rijden op Le Mans mooi en rijden leen Spyker op Le Mans vervult me met lige trots." lat zegt de man die twee jaar geleden ge loken, gefrustreerd en geradbraakt uit lauto stapte. Van de 24 Uur van Le tns had hij er (met zijn co-piloten) ze- Jntien kunnen rijden. De rest van de tijd fcrd doorgebracht in de pits. „Dit nooit zei Coronel toen. Het was een [lletocht met de Spyker, die maar uit el- tr bleef vallen. Eigenlijk had het niets leer met racen te maken, maar alleen [et aankomen. Dat gebeurde, op het ïdvlees. Jaar de periode na Le Mans werd het ■ïcces' maximaal uitgebaat. De Neder- lidse Spyker, getooid in oranje, ging de jrie van der Voort. 71 jaar. ptbalvereniging SJZ in Zoeter- I bent u al lid van SJZ? [éptember precies zestig jaar. Ik Ws de oprichting. Ik was elf Jegon met voetballen in de C-ju- ■ervolgens heb ik in de B- en A- jspeeld en daarna in de hogere fik voetbalde 26 competitiewed- in het eerste elftal. Voorts ben ik ïid, wedstrijdsecretaris en fier geweest en heb ik in de nissie gezeten." I is het bij 26 competitiewed hele wereld over en stond te pronken in de showrooms. De foto's van Victor Mul ler met de Spyker doken overal op. Bij de beursgang stond de Le Mans-wagen pon tificaal op de handelsvloer, terwijl de champagne rijkelijk vloeide. „Victor zal me dit niet in dank afnemen, maar hij is een marketeer, geen autobou wer en heeft maximaal gebruik gemaakt van de kansen. Zo zit hij in elkaar", lacht Coronel. „Maar ik heb respect voor die man. Hij durft zijn nek uit te steken. Hij heeft een droom: de Spyker in de markt zetten. Een oer-Hollands product met een traditioneel verleden. En het werkt nog steeds. Spyker wordt opgemerkt. Zelfs in Hollywood. In de film Basic In stinct II rijdt een Spyker rond. En waar om? Omdat het zo'n bijzondere auto is. Veel exclusiever dan een Ferrari, een Por sche of een Lambo. Die kent iedereen al, maar een Spyker, daar kijken de mensen nog steeds naar. Heb je het interieur ge zien? Leer, maar met de hand ingelegd, als een soort quilt. Ongelooflijk mooi." Dat is het emotionele verhaal. Die ro mantiek trekt Coronel aan. Hij is zelf ook zo. Gewoon 'er voor gaan', of het nu in een subdivisie is of in de hoofdklasse. „Ik mag deel uitmaken van het avontuur en hé, het is prachtig om als brutaaltje tus sen de Porsches en de Ferrari's te staan. Een Ferrari is gewoon, een Spyker wekt nog verwondering. Nou, daar ben ik best trots op. We hebben getraind op Le Mans en de vijfde plaats gehaald. We lieten Porsches en Ferrari's achter ons. Auto's waarin veertig jaar ontwikkeling zit, die kunnen werken met gigantische budget ten. En daar staat ie dan, de Spyker. Ik vind dat mooi, stoer, getuigen van lef. Wij rijden twee rondjes, waar Jan (Lammers, red.) er drie rijdt. Het is niet echt racen. Maar dat weet je als je er aan begint. Je stelt de norm bij. Je kunt wel hard gaan roepen dat we even iets zullen laten zien, maar je moet wel realistisch blijven." Hij rijdt voor de zevende keer mee. „Het is een verslaving, een trance. Je raakt in een soort hypnose; lange rechte stukken, met een stuk of wat chicanes en onder tussen het gebrul van de motor om je heen. Maar je bent zo geconcentreerd dat je in een ander bewustzijn terechtkomt. Ze kunnen tijdens de wedstrijd een mes door André Hoogeboom ZANDVOORT - Jan Lammers reed vorig jaar met zijn Racing for Holland-team op Le Mans rond met drie auto's en hij had de ambitie om te winnen. Morgen rijdt de veteraan met slechts één auto voor de vijfde achtereen volgende keer mee in de 24- uursrace. Lammers zelf denkt aan een plaats bij de eerste tien, kompaan John Bosch droomt van de eerste drie. Het is een wonder dat Racing for Holland aan de start kan ver schijnen bij een van de grootste autoraces ter wereld. Financieel lag de organisatie volledig op zijn gat. Van de grootse plannen die Lammers ooit ontvouwde, is weinig meer over. Bij Racing for Holland regeert nu de olympi sche gedachte: meedoen is be langrijker dan winnen. Het team heeft de financiële mogelijkheden niet om de Au di's naar de kroon te steken. Maar Lammers zou Lammers niet zijn als hij de toekomst niet met opgeheven hoofd tegemoet zou zien. „We moeten nog twee maanden zweten, dan hebben we de schuld uit het verleden wegge werkt. Er bestaat nu een busi nessplan dat zich uitstrekt tot 2009. Dus we leven nog en we kunnen nog even voort." Lammers presenteerde vorig jaar nog vol trots een groot team met twee voormalige Formule 1- coureurs: Ralph Firman en Jus tin Wilson. Ook Tom Coronel, die nu met de Spyker aan Le Mans deelneemt, maakte deel uit van Racing for Holland. Lammers heeft veel moeten be talen voor die hoge ambities. De auto's presteerden teleurstel lend. Lammers (met Dyson en Kanashi) werd zevende, de tweede auto (van Coronel, Fir man en Wilson) haalde de finish niet. Onlangs presenteerde de 48-ja- rige coureur zijn nieuwe plan nen. Weer met de Dome Judd S10I. Met twee nieuwe rijders, die allebei financieel hun steen tje hebben moeten bijdragen aan het nieuwe project. John Bosch uit Zaandam heeft zijn ei gen sponsors ingebracht, net als de Amerikaan Elton Julian. Bosch is een oude bekende. Hij reed met Lammers twee jaar ge leden naar de zesde plaats in Le Mans en werd in dat jaar ook wereldkampioen bij de Sports- cars. Bosch reed vorig jaar met de GT van Ferrari. Julian is een relatief onbekende. Hij zag zijn autosportcarrière in het slop ra ken en kocht zich in bij Lam mers in een laatste poging er nog iets van te maken. Zijn grootste prestatie is het winnen van een Formule 3-race in Enge land. in mijn rug steken en ik zal het niet voe len. Is er ooit wel eens een coureur flauwgevallen in een auto? Niet dus. Zelfs al is het negentig graden in de cockpit. Pas als je uitstapt, komt de klap. Niet tij dens het rijden. Ik hoef eigenlijk ook he lemaal niet afgelost te worden. Laat mij maar gaan." Coronel rijdt met Peter van Merkelsteijn en Donny Crevels, die jaren geleden kleurrijk debuteerde in Le Mans. Uitge vallen in een uithoek van het dertien kilo meter lange circuit, zonder communica tiemiddelen, in het donker, werd de Am sterdammer overvallen door pure angst. „Er zouden hier toch geen wolven rond lopen", vroeg de marktkoopman zich be vreesd af. Coronel kan er om lachen. „Gouwe go zer, die Crevels. Dat geeft nog eens aan waar het om gaat in Le Mans. Het is pure romantiek en daarom houd ik er zo van. Dat zie je niet vaak meer in de heden daagse autosport." Tom Coronel op Le Mans in 2002. Hij reed toen samen met Jan Lammers voor Racing for Holland. Dit keer zit hij achter het stuur van een Spyker. Archieffoto: United Photos/Poppe de Boer

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19