REGIO 7 een zwam Hjsf =srOndernemen als de roze bril is afgezet Ik ben vrouw, zwanger en winnares, deCLERCQ 'Overheid laat vrouwelijke ondernemers in de steek' 'Ik dacht: waar ben 7P ik aan begonnen?' 'Het blijft altijd balanceren' Geen bier Hij nebben allang ij ntvutri uuung kening van de S* ZATERDAG 18 juni 2005 J. VRAAG •mers van supermarkten stelen als de raven. Van de bijna 500 euro die jaarlijks uit de schappen verdwijnt, komt 200 mil- i t' 7 7 7 77 joen voor re- Ze werden alom bejubeld, met bloemen overla den en met een cheque van 5000 euro beloond. De startende ondernemers met het meest doordachte ondernemingsplan. Als winnaars van de jaarlijkse ondernemerswedstrijd LEF gin gen ze een gouden toekomst tegemoet. Maar is die wens van eigen baas zijn in een succesvolle zaak ook werkelijkheid geworden of spatte de droom even snel weer uit elkaar? Drie oud LEF- -winnaars over het ondernemen nadat de win- naarsroes is uitgewerkt. Floor Ligtvoet Susan Verlinden van VCare verguld met LEF 2003 foor Juliette Gilissen iiiDfN - Daar stond ze dan. Susan Vertinden, de startende ondernemer van het jaar 200,J Zeven maanden zwangc lend en supertrois. 'i- geweldig dat iL net». Mie- M ob Onderwater archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN Huub Sillen. Archieffoto: Hielco Kuipers die: T Klein en H. de Wit lil: directie hdcuz@hdc.nl (redactie: Jan Geert Majoor, end Adriaan Brandenburg ggp nail: redactie ld@hdc.nl 3 at 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 s istbus 54.2300 AB Leiden ijden van de receptie zijn. en met donderdag i.30 uur il i 830 -12.30 uur 071-5 356415 3x071-5356325 UI2 'en overlijden, geboorte, jubilea milieberichten. desgewenst met >eelding, via www hdcmedia.nl of e milieberichten@nhd.hdc.nl. 'One mai' fax °72"S,9®®9®'tel °72' 03! tVERKOOP m.bt 813661 *1:023-5150543 6813677 Ihandel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen 5636 hu ratis) 5196800 part autc nutt aling (acceptgiro) illeen aut. ine) p/j €216,90 fcons een machtiging verstrekken iiatisch afschrijven van het pgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6o per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr 07.30-17 00 uur; za 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Hub Sillen, eigenaar van schoenenwinkel De Wolky Shop aan de Nieuwe Rijn, staat nog geregeld zo trots als een pauw voor de spiegels in zijn eigen schoenenzaak te pareren. „Het is een heel rijk gevoel om te beseffen dat alles om je heen van jou is." Hij won de ondernemerswedstrijd in 2002 en is nu dolgelukkig als eigen baas nadat hij vijftien jaar als bedrijfsleider bij de oud ste schoenwinkel van Leiden, Paanakker, werkte. De LEF-wedstrijd was destijds voor hem een logische stap om zich als starter te onderscheiden. „Al was ik al wel twee jaar bezig dus dat mijn onderne mersplan goed in elkaar stak, wist ik al." Voor echte tips had hij de wedstrijd niet nodig. „Ik kan me niet herinneren dat de juryleden aan mij suggesties voor verbeteringen hebben gedaan." Stress leverde de deelname daarente gen wel op. „Ik dacht soms: waar ben ik in godsnaam aan begonnen?" Bijko mende buikpijnen en zenuwen, Sillen kan het zich nog goed herinneren. Toch was het de moeite waard, vindt hij achteraf. Juist vanwege het wed strijdelement. „Dat dwingt je heel kritisch naar je eigen zaak te kijken. Het houdt je scherp." En zichzelf presenteren ging hem best goed af, oordeelt hijzelf. De wedstrijd winnen gaf hem bevestiging, verklaart hij. „En de publiciteit er omheen zorgde voor een goede spin-off." Daarvan profiteert hij nog steeds. Nog altijd herkennen nieuwe klanten hem van de foto in de krant. „U bent toch die meneer die de wedstrijd heeft gewonnen, vragen ze dan." Ze volgen zijn ontwikkeling als ondernemer een beetje, constateert hij tevreden. „Ze lopen langs de nieuwe winkel en steken soms hun duimen omhoog." Sillen ruilde vorige jaar de winkel vol glanzend leren korte laarsjes, klitten bandsandalen en bootschoenen aan de Botermarkt in voor een ruimer pand aan de Nieuwe Rijn. „De verhuizing is, denk ik, de spannendste periode ge weest tot nu toe." De overstap moest snel gebeuren. „Ik kon de nieuwe col lecties niet goed kwijt. Het volgende seizoen zou niet meer lukken in de ou de zaak." Het ondernemerschap van de oud-LEF-winnaar is niet altijd over rozen ge gaan. „In het begin had ik dagen waarbij er maar één klant de winkel in kwam." Dat was naast dramatisch voor de winst, ook heel slecht voor zijn humeur. „Gelukkig verkocht ik toen ook al schoenen via de website. Hoe minder klanten ik in de zaak had, hoe meer tijd ik overhield voor de websi te." Desondanks is het een opluchting voor Sillen dat de zaak nu stukken be ter loopt. „Ik heb heus wel momenten gehad dat ik dacht; als het zo blijft moet ik iets anders gaan zoeken." Helmut Brail. Archieffoto: Hielco Kuipers Helmut Brail, won vorig jaar met zijn trein- winkel de LEF-wedstrijd. Maar een echte ver rassing voor hem was het niet. „Ik had al het idee dat ik een grote kans zou maken." Zijn concept voor de winkel was namelijk uniek. De Leidse treinwinkel is de eerste en enige treinwinkel in Nederland. „We zijn geen kopie van iets anders maar echt innoverend." Voor Brall kleefde slechts voordelen aan de wedstrijd. Het leverde hem enorm veel publi citeit en belangstelling op. „En het maakt veel creativiteit in je los." Toch was het niet direct zijn idee om mee te doen. „De Kamer van Koophandel haalde me over de streep." De groei van het aantal klanten is sinds de wed strijd flink gestegen. „Maar die stijgende lijn zat er toch wel in. In hoeverre ik dat aan LEF te danken heb, is moeilijk te zeggen." Brall heeft alleen nog maar de wind mee ge had sinds hij drie jaar geleden begon. „Dat moet ik nu uiteraard wel afkloppen. Viel dan helemaal niets aan het ondernemen tegen? Brall moet even nadenken. „Nee, eigenlijk niet", verklaart hij. „Het is wel zo dat je orga nisatiestructuur met meer personeel sterk ver anderd." Met de huidige bezetting van 15 man gaan enkelen zich steeds meer specialiseren. Brall moet het overzicht bewaren en zonodig bijsturen. „Wat ik wel lastig vind is om in te schatten wanneer ik weer nieuw personeel no dig heb. Je wilt natuurlijk dat er gelijk werk is voor iemand." In het verleden bleek hij wel eens te laat een nieuwe kracht in te zetten. „De anderen hadden het al vreselijk druk en moesten dan ook nog een net begonnen per soneelslid inwerken." Daar trekt Brall nu le ring uit. „Maar het blijft altijd balanceren." LEIDEN. 21.15 UUR Een doordeweekse avond in het squashcentrum. Of liever gezegd aan de bar. Daar zitten twee mannen. Beiden hebben ze niet langer dan drie kwartier op de baan gestaan, maar het verschil kon niet groter zijn. De een is afgetraind en fit, de ander moe, bezweet en happend naar adem. Het shirtje van de een kan zo weer de kast is, terwijl er op het andere shirtje geen droog plekje meer te vinden is. De afgematte van de twee veegt het zweet van zijn hoofd, nóg een gevecht dat hij niet kan winnen, ruikt aan zijn shirt en trekt een vies gezicht. „Ik ben helemaal op. Ik merkte het al na een minuut. Ik kan dit niet meer." „Het ging toch goed? Je leeft nog." „Leuk. Nee, ik voel me kapot man. Hoe lang was het gele den?" „Wat maakt het uit? Drankje? Ik heb gewonnen, dus ik trak teer." „Doe maar zo'n sportdrankje. Maar niet zo'n zoete." Daarna zwijgen de twee. Ze kijken naar een tv-scherm waar wedstrijd van het WK onder 20 te zien is. De afgematte vindt het wel fijn zo. Even niet praten, even alleen maar ademha len. En ruiken aan zijn T-shirt. Elke keer weer lijkt hij zich te schamen voor zijn eigen zweetgeur. Vroeger was het an dersom. Vroeger was de ander moe en had hij het hoogste woord. Het zwijgend tv-staren duurt niet lang. Ze zijn immers vrienden die elkaar al een tijd niet gezien hebben. Druk le ven, andere baan, kinderen en dat soort dingen. Er moet bijgepraat worden. Maar waarover? De gedachtes van de een gaan alleen over zijn wanprestatie op de squashbaan. „We moeten hier meer tijd voor maken. I11 ieder geval, ik. Ik doe echt niets meer aan sport. Vroeger won fle en was jij blij met een set." „Nou nou. Beetje overdreven, maar goed. We zullen de vol gende keer wel zien. Maar je moet wel beter worden, anders is er voor mij ook niets aan." „Okay. Ik begrijp hem. Nog één?" „Ik heb nog tijd voor één biertje. En jij?" „Geen bier voor mij. Nooit meer bier. Alleen nog maar sportdrank." Gerard Baas -worden, vindt de Raad voor de Nederlandse Detailhandel mWANS KOELEMAN uit Oegstgeest, woordvoerder van Albert ■laats wel wat vraagtekens achter het initiatief. .4 er ook door AH-medewerkers gestolen? svvel." en jullie ertegen? I™ bben een onder meer een in- 1 leosysteem, maar dat sluit dat er iets wordt gestolen. ft eens met het advies om te doen na een diefstal van dewerker? en we bij Albert Heijn anders, er ook samen met de werk- Uitkomen. Je bent als werkne- ijk gebrandmerkt als je naar ie stapt. Als het voor een eer- gebeurt, proberen we toch andere manier aan een op- te werken. Indien de werkne- 0[? eid is om alles terug te beta- ';en we verder geen proble- >n jullie nieuw personeel? JD raadt iedereen aan om een zwarte lijst aan te leggen, ■notoire dieven moeten komen te staan. Zo'n lijst hebben rgwj tker uit nood geboren? bel insen in het ene AH-filiaal ontslagen worden en vervolgens ias ^ndere vestiging worden aangenomen en daar vrolijk ver- 2 1 met stelen, dan ga je als winkelketen natuurlijk opletten. erdam alleen al hebben we zestig winkels. Dat moet je als leider wel weten of een sollicitant iets op zijn kerfstok mdat we niet in dezelfde valkuil wilden lopen, hebben we aangelegd." rdt er nauwelijks iets meer gestolen bij AH? •kunt nu eenmaal niet alles onder controle hebben. Weet 1Q. mmer is: dat een kleine hoeveelheid mensen onder zo'n oep werknemers in de detailhandel voor zoveel overlast 955, Zaterdag 18 Juni - Het bestuur van de Stichting 'Bouwstenen voor Dierenbe- IZÉig', dat het Leidse Dierenasyl, gelegen op het terrein van de lis iriek 'Ouderzorg' te Leiderdorp exploiteert, heeft zich in een tot B. en W. gericht, waarin de mededeling wordt gedaan, inclusief de levende have, uiterlijk op 31 December zal "'J/erdwijnen. Een en ander houdt verband met de noodzakelijke J inn van <je steenfabriek. ruim 33 jaar op deze plaats gevestigd. Zoals bekend stelt Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren reeds pogingen in het werk om te komen tot de bouw van een Hoewel er reeds een bouwkapitaal aanwezig is, wordt de plannen vertraagd door het ontbreken van een daartoe Teneinde mede te werken bovengenoemde afde- bij de inrichting van een nieuw asyl, is de Stichting voor Dierenbescherming' bereid in overleg te treden over de afdeling afstaan van lossen spijkervaste hokken en ander 2*980, woensdag 18 juni e bi al v In de Kooi worden volgend jaar 125 nieuwe woningen ge- 'v"( e vervangen 186 huizen die tegen de vlakte gaan. Ook op dit ende terrein tussen Sumatrastraat en Timorstraat komen ?uwe woningen. Foto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer t. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van gblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. agblad. van he COLOFON Leidsch Dagblad 'Ik ben vrouw, zwanger en winnares' kopte het krantenartikel over Susan Ver linden, de LEF-winnares van 2003. Nu twee jaar later loopt haar bedrijf V-care, dat mensen helpt een persoonsgebon den budget (PGB) aan te vragen en op maat geleverde zorg te vinden, nog steeds op rolletjes. Eerst had ze vijf klan ten per maand. Inmiddels staat de teller pas bij het tienvoudige stil. „Mijn omzet stijgt ieder jaar nog met 100 procent." Maar het naïeve enthousiasme van het begin over het makkelijk combineren van werk en moederschap heeft wel een deuk opgelopen. De harde realiteit van het ondernemerschap is sinds het win nen van de wedstrijd pas goed tot haar doorgedrongen, legt ze uit. „Ik dacht het allemaal maldcelijk te kunnen doen, het ondernemen en het vrouw en moeder zijn. Dat viel eerlijk gezegd behoorlijk te gen." Het scheiden van haar werk- en privé-leven is lastig. „Die twee lopen ge woon in elkaar door." Desondanks wil de zorgconsulente nooit meer terug in loondienst. „Ik heb geen baas nu en dat bevalt prima. En als mijn kind ziek is, kan ik gewoon thuis blijven." Verlinden kijkt met plezier terug op de LEF-wedstrijd. „Dat is alleen maar leuk. Het dwong mij ook alles netjes op papier te zetten. Zonder zo'n wedstrijd doe je dat echt minder uitvoerig." LEF stimu leert vrouwen de stap te wagen. De over heid daarentegen niet, zegt ze. Die heeft vrouwelijke ondernemers gewoon 'in de steek gelaten'toen de WAZ, de arbeids- ongeschiktenregeling, werd afgeschaft, Susan Verl.nden. Archieffoto.- Hielco Ku.pers vertelt ze. „Hierdoor is ook het zwangerschapverlof verloren gegaan. Alle vrouwelijke ondernemers zijn nu compleet verantwoordelijk voor hun eigen zwangerschapsverlof. Ze krijgen niets betaald." Verzekeren is ook geen optie. „Ze hebben een wachttijd van twee jaar." Vrouwen met een eigen zaak zitten dus vier maanden zonder inkomsten als ze een baby krijgen. „Daar moet nu echt eens iets aan gedaan worden!" Verlinden heeft de zaak al bij de commissie gelijke behandeling aangekaart en gelijk gekregen. „Die uitspraak kan ik meenemen in een rechtszaak" Maar of het ook zover gaat komen, weet ze nog niet. „De kosten van een proces aan spannen zijn hoog. Ik kan beter zelf wat geld opzij zetten voor als ik weer zwanger word."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15