Havo-plan Teylingen wekt wrevel REGIO Vernieuwende school zoekt plek in Rijnfront B!en jarenlange kruistocht gen energiebedrijf Nuon 'Geen mistroostig feest voor zielige, zieke kindertjes' ken bij biologische boerderijen L Andere scholen vrezen concurrentie Nieuw OK-complex Rijnland Ziekenhuis Voorschotense organiseert strandfeest voor kinderen met taaislijmziekte Aeltsje Sierksma is foute nota's beu naar ndt in tuin Ehoten - Een 20-jarige aar is gisterochtend n snorfiets zwaar ten omen op de Generaal ian in Voorschoten. ie rse verwondingen •t hele lichaam is hij in MC opgenomen. De aar botste omstreeks ir tegen de midden- 'm n kwam vervolgens via N toirband en een muur- )Ce en tuin terecht. De po- ,a<] derwerpt de snorfiets a i onderzoek, omdat e v moeden bestaat dat de 'lf »e met hoge snelheid bo* h&j loe rtvereniging tgevaar tiefHOTEN - Het Voortbe lles an Vlietwijk Belangen m evaar. Dat schrijft het ügi [van de buurtvereni- ;re de laatste editie van ïlijl cblad. Doordat de ■r ghet al geruime tijd zjpenningmeester moet da omt de plaatselijke aai b in gevaar en neemt dat tal adverteerders in de Derier af. Vlietwijk Be denkt het in ieder ge- drie jaar te kunnen avond over Voorschoten /er MOTEN - De renovatie 1 8' Voorstraat in Voor- 5ed is het onderwerp van SP1! tahatieavond voor be en. Die wordt in het ievjel centrum aan de Marijkelaan gehou- dinsdag 28 juni vanaf nr. Het gemeentebe- ts e il met de renovatie 1 te Voorstraat, Treub- )an lolenlaan en Bloklaan ^a,|orische kwaliteiten' Voorschotense cen- >oe [nadrukken. Daartoe is opgesteld waarin thet wegdek, de ver- de bomen en het waar de Voorstraat en olstraat bij elkaar ko- eu; irden veranderd. ;ik: >dereen moet ,Uiorwerken tot ww.leidschdagblad.nl STELLING zijn 65ste. Ceef uw mening j zaterdag 18 juni 2OO5 door Marieke de Kok oegstgeest/regio - Het Oegst- geestse Teylingencollege is in aanvaring gekomen met de scholen in de regio. Teylingen wil een havo-afdeling oprichten en dat zint de andere middelba re scholen niet. Die zijn bang voor concurrentie. De commissie samenleving van de provincie Zuid-Holland heeft inmiddels ge sproken over het voorstel van Gedeputeerde Staten om de op richting van een nieuwe havo toe te staan. Hans Ipenburg sprak de com missieleden namens het vmbo- college Teylingen toe. Hij pro beerde de volksvertegenwoor digers ervan te overtuigen dat een afdeling havo essentieel is voor zijn leerlingen. „De ene leerling is met het behalen van het vmbo-diploma toe aan het beroepsonderwijs, de ander niet. Wanneer deze scholieren kunnen doorstromen naar de havo, voorkom je dat ze stop pen met school." Wat het Teylingen voor ogen heeft is een tweejarige afdeling havo als vervolg op het vmbo- diploma. Volgens Ipenburg is het namelijk het beste als de leerlingen niet hoeven te veran deren van school. Er komt geen complete havo-school, want er zal geen sprake zijn van de vol ledige vijf jaar havo-onderwijs. Alhoewel er volgens Ipenburg een groot verschil is tussen de 'school havo' en de 'afdeling havo', zijn concurrenten uit de regio bang dat de tweejarige studie wel uitgroeit tot een vol ledige havo-opleiding. Gerard Veerbeek, algemeen directeur van het Bonaventuracollege, zegt dat de school nu al de eer ste drie schooljaren les mag ge ven aan gemengde havo-vmbo - klassen. „Het is dan nog maar een kleine stap naar een echte havo." Veerbeek spreekt na mens bijna alle middelbare scholen uit de Leidse regio: Het Bonaventura, het Da Vinei en het Visser 't Hooftcollege. Ook Marten Eikerbout, rector van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, is het oneens met de oprichting van een havo-af deling. Volgens hem is er in de regio al een overschot aan havo-onderwijs. Een nieuwe havo-klas op het Teylingencol lege zou voor zijn school een daling van havo-leerlingen be tekenen die 'problematisch' is. „Bij ons is er nu al sprake van een erg dunne bezetting op de havo", klaagt Eikerbout. .Afge studeerde vmbo-leerlingen kunnen makkelijk doorstromen naar scholen in de regio. Wij kunnen hetzelfde bieden. We kunnen dezelfde doelgroep be dienen." Zowel Eikerbout als Veerbeek wijzen de Provinciale Staten er op dat het Teylingencollege al twee keer eerder heeft gepro beerd een havo op te richten. Twee maal is dit verzoek afge wezen. Eikerbout: „Nu hebben ze een oud wetsartikel over een afdeling havo opgediept waar mee ze nu hun zin proberen te krijgen. Ik word hier een beetje moe van." Wat ook meespeelt, is het feit dat het Teylingencollege een paar jaar geleden zonder toe stemming is begonnen met het uitdelen van havo-diploma's. Eikerbout en Veerbeek noemen dit structureel een 'illegale havo'. De diploma's die zijn uit gereikt zijn wel geldig, maar de school heeft geen toestemming van de overheid om les te geven op havo-niveau. Het Teylingen college is bezig de lessen af te bouwen op last van het minis terie van onderwijs. De commissie samenleving rea geerde negatief op het plan van Teylingencollege. Alleen PvdA en Groenlinks zeggen voor een havo-afdeling te zijn. De andere partijen, WD, CDA, LPF, SGP- ChristenUnie, neigen naar een nee-stem. Volgende week woensdag stemmen de partijen over het voorstel. Wanneer het voorstel wordt aangenomen zal dit gelden als een positief ad vies aan het ministerie van on derwijs. Die beslist er eind sep tember over. HOC 973 door Marljn Roos oegstgeest - Een school van een splinternieuw, nog naamloos type onderwijs wil een vestiging in de Oegstgeestse nieuwbouw wijk Rijnfront openen. Wethou der Eegdeman ziet dat niet zit ten. Hij denkt dat zo'n basis school te weinig leerlingen zal trekken. Op basisschool 't Bregje, die nu nog alleen op papier bestaat, moet ieder kind op zijn eigen manier les krijgen. De docenten hebben een vast lokaal, terwijl de leerlingen in de school rond lopen op zoek naar een les die hen zint. Op die manier zou het kind zich optimaal moeten kunnen ontplooien. 't Bregje is niet de enige school die belangstelling heeft voor een gebouw in nieuwbouwwijk Rijnfront. Ook de stichting ABS (Algemeen Bijzondere School) ziet mogelijkheden. ABS - een tijdelijke naam - is een samen werkingsverband van de pro testants-christelijke, de rooms- katholieke en de openbare scholen in Oegstgeest. Samen willen zij een school op Rijn front neerzetten met een zelf standig bestuur. Eegdeman steunt ABS, al heeft die school nog geen plannen uitgewerkt. Hij heeft het gevoel dat ABS meer kans heeft om de stichtingsnorm te halen. Die norm houdt in dat de onder wijsinstelling binnen vijf jaar 303 leerlingen moet hebben. Bovendien dient die onder grens in de vijftien jaar daarna gehandhaafd te blijven. Alleen dan is de school verzekerd van financiële steun vanuit de lan delijke overheid. De wethouder vindt het 'uniek' dat drie scholen van verschil lende snit willen samenwerken. „Het is een uitdaging om die verschillende levensbeschou wingen gestalte te geven in een school. De aantrekkingskracht voor de ouders zal groot zijn, omdat het een behoorlijke tra ditionele school zal zijn." Hij doelt op het feit dat de leerlin gen daar - waarschijnlijk - meer klassikaal onderwijs zullen krij gen dan bij 't Bregje. Toch krijgt hij de raadsleden niet zo snel mee. Vooral CDA'er Nauta is niet te spreken over de handelwijze van Eegdeman. „Wij krijgen pas nu het voorstel van de twee scholen op tafel, maar we moeten al wel voor 1 juli een keuze maken. Dat is heel moeilijk." Ook de andere partijen betwij felen of ze zo snel kunnen be slissen. Toch moet dat, omdat de school anders niet in 2008 kan beginnen. Eegdeman wil beide scholen voordragen aan de minister van onderwijs. „In een begeleidende brief schrijf ik dan een voorkeur voor ABS te hebben." Maar daar wil raads lid Tönjann (WD) niets van weten. „Wij moeten de ballen hebben om zelf te kiezen." leiderdorp - Het Rijnland Ziekenhuis heeft gisteren zijn nieuwe complex operatieka mers (OK'sin gebruik genomen. Het gaat om zes ruimtes op de tweede verdieping van de nieuwbouw in Leiderdorp. Vier extra OK's zijn bijgebouwd om op een later tijd stip in gebruik te nemen. „We starten met zes OK's, omdat het om een forse investe ring gaat om tien ruimtes in te richten", aldus Jeanine Schrijnemaekers, woordvoerster van het ziekenhuis. „De eerste zes operatiekamers willen we eerst optimaal benutten, voordat we uitbreiden naar tien." De operatiekamers zijn grotendeels ingericht met nieuwe apparatuur, zoals geavanceerde anesthesie-toestellen en endoscopie-torens (apparatuur voor zogeheten 'kijkoperaties'). Per maand voert het Leiderdorpse zieken huis 750 operaties uit. Het is de bedoeling om dit aantal uit te breiden. „In de nieuwe OK's is de doorstroom van patiënten sneller door een andere werkwijze', zegt Schrijne maekers. Daartoe bevat het nieuwe OK-complex een speciale ruimte waarin patiënten worden voorbereid op een ingreep. In de oudbouw gebeurde dat in de OK's zelf. Foto: Hielco Kuipers eilij racl bek ten eert Biologische boerderijen 'I lerijen in Voorschoten, 1 ijk, Zoeterwoude en Al- '8 31 in den Rijn openen in teinde van 25 en 26 juni 31_ iren. Het Platform Bio- odigt consumenten uit weekeinde het boeren- zoeken en zo kennis te met de productie van ch voedsel. ij Groenland in Voor houdt op beide dagen lis. Bezoekers kunnen fruit, koffie, thee en proeven, konijnen knuffelen en een tuinspeur- tocht doen. Groenland is te vin den aan de Veurseweg 293. 't Geertje in Zoeterwoude aan de Geerweg 7 is ook beide da gen geopend. De medewerkers van deze laten bezoekers kaas en zuivel proeven. Kinderen kunnen ponyrijden en lamme tjes voeren. Bezoekers kunnen ook roeien op de poldervaarten. Zorgboerderij Van Swieten aan het Oosteinde 11 in Stompwijk heeft een proeverij, een speur tocht, een rondrit per trek paard, een pannenkoekenk- raam, polsstokspringen en klei en. Deze boerderij is alleen op zondag geopend. Zorgboerderij Valkendam aan de Kortsteekterweg 32 in Al phen aan den Rijn is alleen za terdag geopend en biedt een proeverij aan van diverse pro ducten. Biologica heeft fietstochten uit gezet langs verschillende boer derijen. Ook in de rest van Ne derland houden biologische boerderijen open huis. Meer in formatie is verkrijgbaar op www.biologica.nl. voorschoten - Kinderen met taaislijm ziekte hebben de drive om, in de korte tijd die ze leven, zoveel mogelijk leuke dingen te doen. En daar kunnen ze best wel wat hulp bij gebruiken. Dat moet Veronica Miltenburg uit Voorschoten hebben gedacht toen ze het idee oppak te een strandfeest te organiseren voor deze ernstig zieke kinderen. Vandaag is het zover: in strandtent Woodstock in Bloemendaal aan Zee barst het CF Beach Dance los. De horeca-opbreng- sten gaan naar stichting FOK, die kam pen organiseert voor kinderen met Cys tic Fibrosis (CF). „CF is een vreselijke ziekte. Bij andere ziekten is nog kans op herstel, taaislijm ziekte wordt alleen maar erger", vertelt Miltenburg in haar achtertuin in Voor schoten. Gemiddeld worden CF-patiën- ten dan ook maar 30 jaar oud. Hun slijm is dikker en taaier dan normaal waar door afvalstoffen niet makkelijk kunnen worden afgevoerd. Mensen met deze ongeneeslijke ziekte, hebben snel en vaak een longontsteking waardoor uit eindelijk hun longfunctie achteruit gaat. Maar ook andere organen lijden onder de ziekte en functioneren niet optimaal. CF-patiëntjes hebben een heel slechte conditie, waardoor ze vaak moe zijn en weinig energie hebben. Uiteindelijk leidt de ziekte tot de dood. Al een paar jaar lang rijdt Miltenburg mee met een motortocht waarbij fibro- sekinderen achterop mogen. „Dat vind ik echt heel leuk, maar tot drie jaar gele den wilde ik echt niet mee als leiding op het jaarlijkse CF-kamp. Ik dacht dat ik dat emotioneel niet aan zou kunnen. Na aandringen ben ik een week mee ge weest en ik was meteen verkocht." Miltenburg vertelt dat een week lang CF- patiënten begeleiden niet makkelijk is. „Na afloop van het kamp huil ik uren lang om alle ellende die ik heb gezien. Maar ik heb er meer moeite mee dan de kinderen zelf. Ik sta versteld van de kracht en het doorzettingsvermogen dat zij hebben", zegt de blonde Voorscho tense. „Ze willen de tijd die ze hebben, optimaal benutten en er alles uithalen. Daar kunnen wij gezonde mensen nog een voorbeeld aan nemen." Wat ook een voorbeeld is voor Milten burg is de sociale houding van de pati entjes. „Ik ga nu drie jaar lang mee op kampen voor fibrosekinderen en elke keer weer sta ik versteld van hun mede- mee op kampen voor fibrosekinderen en elke keer weer sta ik versteld van hun mede- Veronica Miltenburg: „Ik ga nu driejaar lang leven voor elkaar." Foto: Dick Hogewoning leven voor elkaar. Als een van hen bij voorbeeld te moe is om in de topattrac tie van de dag te gaan, gaat niemand. Dan wacht iedereen op hem of haar. Dat zie je op gewone kampen niet." Vorig jaar zomer kwam Feliks Stevens, een 16-jarige jongen met taaislijmziekte, naar Miltenburg met het idee van een groot feest. Hij is zelf dj en wilde wel helpen door plaatjes te draaien. Milten burg: „Ik stond versteld van zijn enthou siasme en kracht, zó mooi. En dus ben ik aan de slag gegaan." Stevens en Mil tenburg hebben een feestcommissie in het leven geroepen van vier CF-patien- ten. „Ik ben de assistent van de 'crew', zoals zij zichzelf noemen", vertelt de Miltenburg enthousiast. „Zij maken de keuzes, niet ik. Dit witte T-shirt met knalgroene broek had ik persoonlijk nooit uitgekozen. Maar het is hun feest je." Met haar geestdrift en hartstocht heeft Veronica Miltenburg heel wat weten te regelen voor de beachparty. 's Avonds komt de bekende dj Jean zijn plaatjes draaien, maar ook Rick van Velthuysen van Radio 538 komt de zaal op zijn kop zetten, 's Middags is er meer aandacht voor jongere patiëntjes. Dan komen er professionele grimeurs en een kinderact van Ome Dick en tante Dun. De hele dag door zijn er verpleegkundigen en artsen aanwezig om te helpen wanneer er iets misgaat. Patiënten die even moe ten rusten of medicijnen in moeten ne men, kunnen naar een aparte lounge. Miltenburg benadrukt echter dat de beach dance niet alleen voor mensen met taaislijmziekte is. „Het wordt geen mistroostig feestje voor zielige, zieke kindertjes. Het wordt een spetterend feest voor iedereen waarvan de op brengst naar kinderen met taaislijmziek te gaat." ontving, zat opnieuw boordevol onjuistheden. Dat was voor haar de druppel en ze ging de straat op. „Binnen de kortste keren had ik ze ven adressen waar ook jarenlang fouten zijn ge maakt. Sommigen werden afgesloten en moes ten 600 euro betalen voor heraansluitingskos- ten", aldus de Voorschotense. Sierksma neemt geen genoegen meer met een excuus en een restitutie. Als een symbolische daad eist ze hetzelfde bedrag dat de topmana gers van Nuon verdienen en waarover onlangs commotie over ontstond, enkele tonnen dus. „Ik ben benieuwd naar de uitspraak van ge schillencommissie", zegt ze. Woordvoerster Serva Dollenkamp van Nuon trekt, na bestudering van de gegevens van Sierksma, het boetekleed aan. „Laten we eerlijk zijn: wij hebben steken laten vallen en daarom bieden we ook een vergoeding aan voor het on gemak. We gaan ervoor zorgen dat ze structu reel goed in onze computer komt te staan en er komt een aangepaste jaarnota haar kant op." Dollenkamp wil van Sierksma graag de adres sen hebben van buurtbewoners die met soort gelijke problemen kampen. „Dan kunnen we het uitzoeken. Naar aanleiding van dit geval zijn we van plan sowieso een wijkonderzoek uit te voeren." Dat kan op instemming rekenen van Sierksma: „Ik zie het al voor me: een straat vol met Nuon- wagentjes. Maar het is nodig; ik kom net terug van een bezoek aan een ouder echtpaar. Hun rekening is een puinhoop." man Leefmans noten - Hoorndol wordt Aeltsje Sierks- e jaarrekeningen van Nuon. De meter- doppen niet en de bedragen zijn daar- te hoog. Bij de geschillencommissie sl steevast gelijk en daarna haar geld een excuus van de energieleveran- de Voorschotense is de jaarlijkse zat. ook gemerkt dat buren dezelfde hebben. Alleen kaarten die het niet Juon waardoor ze consequent te veel Daarom is Sierksma bezig om huis in de omgeving van de Langenhorst- bewoners te waarschuwen. „Mensen het zich domweg niet. Of het zijn al- die niet weten hoe ze moeten reage- Sierksma. emen ontstonden in 2001 toen in de nieuwe meters voor elektriciteit wer- Sierksma merkte een jaar later afrekening niet klopte. De oude meters met vijf cijfers, de nieuwe met drie. ze een veel hogere rekening. De Nutsbedrijven moest er- komen. Na de uitspraak kreeg Sierks- 750 euro terug plus 50 euro voor de later bleek het hoge en het lage tarief Weer een hoge rekening, weer een Wc van de geschillencommissie en 845 tyg. De laatste jaarrekening die Sierksma

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13