LEIDEN REGIO 'Op school kunnen we alle problemen vergeten TALIA a ZANDVOI 18 19 JUNI Avontuurlijk wandelen in Nederland Leerlingen Anderstaligenschool bliken terug op veelbewogen jaar: HDC 972 ZATERDAG l8 juni 2OO5 Het schooljaar loopt ten einde. De vakantie staat voor de deur. Maar van de bijbehorende sfeer is in klas O van de Afdeling An derstaligen van het Leidse Da Vinei College geen sprake. De leerlingen die deze zomer weg gaan, vertrekken definitief. Met onbekende bestemming omdat ze uitgeprocedeerd zijn. De mid delbare scholieren blikken terug op een veelbewogen jaar. door Marijn Kramp Het heeft er te hard ingehakt dit schooljaar; de toestanden met het Asielzoekerscentrum rond de jaarwisseling. Volgend jaar daarom geen mentorklas voor Carien van Opstal. Na tien jaar mentorschap op de Da Vinei- vestiging voor anderstaligen slaat ze een ronde over. Ze maakt even een pas op de plaats. In de laatste maand van 2004 viel de onheilstijding plots op de matten van de kamers van het asielzoekerscentrum Nieu- weroord. Het asielzoekerscen trum (AZC) werd oriëntatie- en inburgeringscentrum. De ruim 400 uitgeprocedeerde asielzoe kers moesten er op stel en sprong uit. Waar naar toe was niet duidelijk. Behalve dan dat het een terugkeercentrum er gens in Nederland zou worden. De klap kwam hard aan op de middelbare school voor anders taligen aan de Sumatrastraat 201. Van de 120 leerlingen ver blijft eenderde in het AZC aan de Rijnsburgerweg. Maar ook bij de andere leerlingen sloeg de onzekerheid en onrust toe. Twijfel over hun eigen vaak tij delijke verblijfstatus kon wor den weggenomen door hun ou ders. Maar hun wonden zijn nog vers, en hun solidariteit met hun vrienden groot. Ze kwamen in verzet vertellen Carien van Opstal en Hannie Verberg trots. Een groepje leer lingen uit klas O nam het voor touw. Ze vroegen een vergun ning aan bij de burgemeester om te demonstreren, brachten de pers op de hoogte en hiel den een protestmars door de stad. En met resultaat. Het COA (Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers) stelde de verhuizing van de leerlingen uit tot na het schooljaar. En dat eindigde de ze week met een serie proef werken. Hoe lang de leerlingen daarna nog in Leiden blijven is ondui delijk. Met het COA weetje het nooit, is de heersende mening op school. Kourosh, een Iraan- se leerling uit klas O, heeft wei nig vertrouwen in de organisa tie die het asielbeleid in Neder land uitvoert. „Ze hadden na de demonstratie toegezegd dat ge zinnen waarvan kinderen op school zitten of mensen van in therapie zijn, uitstel van verhui zing kregen. Maar wij moesten toch ineens naar een vertrek centrum. Toen ik tegen het COA vertelde dat ik op school z%t, zeiden ze dat die afspraak alleen opgaat voor leerlingen dié eindexamen doen." Dat Kourosh toch nog steeds in klas O zit is omdat zijn ouders ook niet uit Leiden wilden ver trekken. Kennissen gaven hen onderdak in de stad en nu hoopt de Iraanse familie op een woning via de gemeente. On dertussen blijven ze zich verzet ten tegen hun terugkeer en vechten voor een verblijfsver gunning. Maar die werd eerder al afgewezen omdat de IND niet gelooft dat de vader van Kourosh lid is geweest van de communistische partij en bij verstek is veroordeeld tot de doodstraf. Toch denkt de advo caat die zich voor de familie in zet dat er nog een opening is, verzekert Kourosh. „Er loopt dus nog een procedure." Kourosh, een alerte jongen met ogen die maar weinig lijken te ontgaan, heeft ondertussen concentratieproblemen. Hij is erg slim, denken zijn docenten, maar dat uit zich nog maar zel den in zijn schoolwerk. „Hij is geblokkeerd geraakt", ver moedt zijn mentor Carien. Kourosh beaamt dat er veel stress is thuis. „We maken veel ruzie. Vooral mijn vader en ik. We zitten te dicht op eikaars lip. Iedereen heeft te veel proble men." Hij is blij dat hij elke dag naar school kan. Waar het leven normaal is. Dat geldt voor veel van de leer lingen uit klas O. YannickOp school hoef je even niet aan je problemen te denken JelenaDie kun je even vooruit schuiven. Dat helpt om te over leven. Neghar. Dat hangt wel af van je karakter. Voor sommige men sen is school afleiding, voor an deren maken die problemen het juist heel moeilijk om zich op het schoolwerk te concen treren. Yannick: Afleiding is fijn. Maar dat duurt nooit lang. HasneaNee, het komt altijd te rug en gaat maar door. Op school zijn ze eventjes ge wone jongeren, met vrienden en vriendinnen. Die, en dat is wel bijzonder, van over de hele wereld komen. In totaal telt Kourosh's klas 9 nationalitei ten. Allemaal jongens en meis jes in de leeftijd van 16 tot 18 jaar die één ding gemeen heb ben; namelijk dat ze geen Ne derlands spreken. Dat leren ze in een paar jaar op de Afdeling Anderstaligen van het Da Vinei College. Hun achtergronden verschillen sterk. Een groot deel van de leerlingen is ooit gevlucht uit landen als Congo, Armenië, Af ghanistan en Iran. Maar er zit ten ook 'gezinsherenigers' in klas O. Zoals bijvoorbeeld Zhor en Mohammed, broer en zus. Hun Marokkaanse vader werkt al jaren in Nederland en heeft na zijn vrouw nu ook zijn drie kinderen naar Rijnsburg laten overkomen. Of neem Asa. Hij verruilde de Verenigde Staten voor Valkenburg omdat zijn moeder tijdens een cursus in Nederland verliefd werd op de man die ondertussen zijn stief vader is. School is alles voor de leerlingen van Klas O. Op de Afdeling Anderstaligen van het Da Vinei College kunnen ze hun problemen vergeten en zijn ze even normale kinderen. Met vrienden en vriendinnen die, en dat is wel bijzonder, van over de hele wereld komen. Foto: Hielco Kuipers Anderstaligenschool deint mee op migratiegoiven De Afdeling Anderstaligen van het Da Vinei College krimpt als gevolg van het stengere asiel beleid. Momenteel telt de mid delbare school aan de Suma trastraat nog 120 leerlingen, voornamelijk asielzoekers en gezinsherenigers. Maar Han nie Verberg, directeur van de Afdeling Anderstaligen, ver wacht vanwege het strengere asielbeleid binnen een paar jaar op 50 leerlingen te zitten. Door het teruglopend leerlin genaantal wordt het drie ver diepingen tellende schoolge bouw aan de Sumatrastraat 201 te groot. De Afdeling An derstaligen moet daarom de begane grond leegruimen van de gemeente Leiden. Daar trekt naar alle waarschijnlijk heid de bovenbouwafdeling van de mytyl- en tyltylschool Thermiek in die nu nog is ge huisvest aan de Mambcstraat. De school voor anderstalige kinderen bestaat al 31 jaar in Leiden. „In het begin hadden we vooral leerlingen uit Ma rokko en Turkije die naar Ne derland waren gekomen om dat hun vader hier al werkte. De zogeheten gezinshereni gers. Later kwamen daar de asielzoekers bij." De school groeit en krimpt sinds de op richting op de golven van de immigrantenstromen. De school is volgens Verberg die al 22 jaar op de afdeling werkt, ook wel eens kleiner ge weest. „In de tijd van de Viet namese bootvluchtelingen en Chinese migranten hadden we ongeveer twintig leerlingen." Maar na de jaren tachtig groei de de school uit tot enkele honderden leerlingen. „Tot een paar jaar geleden hadden we de school nog een aparte' afdeling voor Alleenstaande Minderjarigen Asielzoekers en waren we in totaal ruim 300 leerlingen groot Als je dan be denkt dat we over een jaar hooguit 50 leerlingen groot zijn, is het snel gegaan met de aanscherping van het asielbe leid." In het schoolgebouw hangt een prettige sfeer. De leerlingen zijn aardig voor elkaar en voor hun docenten. Op de gangen en in de lokalen vinden geen inge wikkelde rituelen plaats die de pikorde in de klas moeten be vestigen. Tijdens de gymles geen publieke vernederingen van de leerlingen die niet mee kunnen komen. „Zij zijn heel voorkomend en behulpzaam', vertelt Hannie Verberg die de leiding heeft over de school. „Onze docenten zijn daarom vaak extra geschokt als de leer lingen spieken of een leugentje vertellen om ergens mee weg te komen. Dat gebeurt hier na tuurlijk ook. Deze leerlingen komen uit een ander land, niet van een andere planeet." Toch zou je dat bijna gaan den ken, als je ze hoort praten over het Nederlandse asielbeleid. De leerlingen lijken beter inge voerd in de materie dan minis ter Verdonk zelf. En voor het beleid van laatstgenoemde heb ben ze weinig lovende woorden over. Jelena: „Je hebt in Nederland mensenrechten en dierenrech ten. Maar voor ons geldt geen van beide. Dieren zitten in Ne derland ook in een asiel. Zij worden alleen niet teruggezet op de plek waar ze gevonden zijn als het asiel vol is. Waarom doen ze dat bij ons wel. Zijn wij minder dan dieren?" Hasnae: „En als Nederland zo vol is als ze zeggen, waarom blijven ze dan nog steeds nieu we asielzoekers toelaten. Dat klopt toch niet?" Sinem: Ze moeten asielzoekers niet jarenlang in onzekerheid laten over hun status. Jelena: „Jarenlang elke dag bang zijn voor de post." Sinem: „Dat kun je mensen niet aandoen. Je moet ze sneller duidelijkheid geven over hun verblijfsvergunning. Dat dit tegenwoordig ook ge beurt, wordt door Jelena onder uit gehaald. „Ik ben binnenge komen na die wijziging uit 2002. Val dus onder het nieuwe beleid. En ik wacht al driejaar." Yannick-. „En ondertussen mo gen asielzoekers niks doen. Niet werken, niks. Ze zitten maar te wachten. Met z'n allen op el- kaars lip. Daar gaan mensen kapot aan. En waarom mogen wij niet werken? Als het Neder land allemaal zoveel kost, laat ons dan ons eigen geld verdie nen en belasting betalen." „Ze willen vooruit. Het zijn am bitieuze leerlingen", vindt de caan Marijke Teeuw. „Ze zijn niet te beroerd om hard voor hun toekomst te werken." Dat is kenmerkend voor nagenoeg alle 120 leerlingen op de Afde ling Anderstaligen. Teeuw windt zich op over het negatie ve imago van asielzoekers. „Vluchtelingen, of ze nu om politieke redenen of om econo mische redenen hier komen, hebben een ding gemeen. Het zijn geen mensen die bij de pakken neerzitten. Het zijn aanpakkers. Mensen die een groot risico durven nemen om hun toekomst te verbeteren." Dat, én meer, zie je volgens Teeuw terug in hun kinderen. „De druk op deze kinderen is fors. Veel gevluchte ouders be schouwen hun leven als voor bij. De kansen liggen bij hun kinderen. Aan hen de zware taak om de vlucht waard te ma ken." Ze hebben daardoor vaak weinig realistische toekomst beelden. Willen dokter worden, of advocaat terwijl ze nauwe lijks kunnen lezen en schrijven, laat staan in het Nederlands. „Het is soms best moeilijk om dat toekomstbeeld bij te stellen tot een realistische route. Wij adviseren vaak om te beginnen met een beroepsopleiding op mbo-niveau en dan - als je het leuk vindt - doorstromen naar het hbo. Yannick is daar een goed voor beeld van. Hij wil volgend schooljaar mbo-verpleegkunde gaan doen. „Om uiteindelijk chirurg te worden", haast de jonge Congolees die tegen woordig in Noordwijk wq aan toe te voegen. Voor Nj ligt dat anders. Haar docq hebben haar een mbo-ad gegeven, maar zelf blijft 2 houden aan de havo. Zev chitect worden en daar hf havo voor nodig. Ze is b<x haar docenten, dat die ha doendes en ruime voldoe niet goed genoeg vinden de havo. Haar mentor ziet het aan pijn in het hart. „Neghar; een erg moeilijke situatie, hier alleen. School is alles haar. De havo haar droor die gooien wij nu aan dig Dat kan ze niet acceptere Dat Neghar waarschijnlijl in Nederland aan een ver opleiding begint omdat i uitgeprocedeerd, doet da niet ter zake. Eind dit jaar zij terug naar Iran, omdat dan 18 wordt. Neghar staat er al jaren al voor. Samen met haar zu ze het zien te rooien in N land. Maar ook als ze met ders zijn gekomen drager zoekerskinderen veel ver woordelijkheid. In veel gr nen zijn de rollen omged De kinderen lezen en spr Nederlands. Zij fungeren tolk en vertalen alle briev voor hun ouders. Kourosh: Het vervelende het bijna altijd slecht nier Jelena: Soms lees ik iets t kan ik het gewoon niet te mijn ouders zeggen. Dan dat uit, terwijl ik weet dat niets uitmaakt. Het slech nieuws wordt er niet goei en het is post voor mijn c Maar ik kan het dan som woon niet zeggen. Kourosh: Dat is er zo mor aan. Dat jij altijd degene die met het slechte nieu\ komt. Hasnea: Iedereen reageei zo teleurgesteld. Jelena: En het voelt alsof door jou komt. Hasnea: Hier op school k we dat van ons afzetten, we ons veilig. Jelena: We begrijpen elk< ik zeg 'ik heb negatief gel weet iedereen hier wat il doel, wat we doormaken fijn. In een klas vol Nede ders zouden ze me niet b pen. Aan het einde van de sch zit Verberg in haar kanto ter een stapel dossiers. Z pert met een A4tje in haa hand. „Net binnen. Een van het COA." Ze zetten haast achter concludeert Het asielzoekerscentrumli leeggeruimd. „Hopelijk 2 leerlingen er volgende Wi dens de toetsweek nog a maal." Veel langer waars lijk niet. „Misschien pikk nog net de publicatie vai verhaal mee. Zo niet, dai ik niet of ze het ooit lezei krant nasturen is moeilij krijgen nooit te horen w; naar toe worden gebracl is een vertrek met onbek bestemming." 1 de meest ideale plek voor dit idee? „Ik kom uit Leiden en mijn vriendin uit Rotterdam. Delft ligt daar mooi tussenin, vandaar. We hadden dit ook op de Veluwe kunnen doen, maar dan was het een stuk makkelij ker geweest." Waar komt het idee voor de wandeltocht vandaan? „Ik ben een fanatiek wandelaar, maar dan vooral in de bergen", zegt Wijntjes. „Ik oefen wel veel in Nederland, maar dat is lang niet zo leuk. Alles is hier te ge organiseerd." Wijntjes wilde wel eens iets anders doen in Nederland. „Samen met een vriendin heb ik afgesproken om ieder jaar een avontuur te beleven. Toen hebben we dit plan bedacht. Dat combineert het wandelen met avontuur." Hoe het precies uit gaat pak ken, weet de Leidse nog niet. „We gaan zoveel mogelijk door obstakels heen, maar we gaan onszelf niet in gevaar brengen. Een gracht of een sloot is te overbruggen, maar we gaan niet proberen de snelweg over te steken." Toch zijn dat niet de grootste problemen die de wouwen zullen tegenkomen. „Bij huizen gaan we de bewo ners vragen om erdoorheen te mogen steken. Als dat niet lukt, hebben we besloten dat we om mogen lopen en weer op onze Wandelen in Nederland is een beetje saai. Geen stukje natuur in ons land is niet voorzien van goed aangegeven wandelpa den. Dat vindt althans Marie- fosé Wijntjes uit Leiden. Om wat avontuur in het wandelen te brengen, gaat de Leidse zon dag een bijzondere wandel tocht ondernemen. Samen met een vriendin gaat zij vanaf sta tion Delft in oostelijke richting lopen. Waarom is dat bijzonder? Wijntjes gaat in een rechte lijn naar het oosten lopen, onge acht de obstakels onderweg. Toch verwacht ze niet dat ze heel ver zal komen. „Hemels breed niet, nee. Ligt het station aan de westkant van het cen trum? Dat helpt niet echt. Maar we gaan gewoon kijken hoe ver we komen", aldus Wijntjes. Waarom is er eigenlijk voor Delft gekozen? Dat is toch niet De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 —€12,- T c - SGE3 Bavaria Marie-José Wijntjes heeft haar kompas al in de aanslag. Zondag gaat ze vanuit Delft naar het oosten wandelen. Foto: Hielco Kuipers lijn verder mogen gaan. Het is niet de bedoeling dat we al na een paar honderd meter moe ten stoppen." Is het de bedoeling vaker dit soort dingen te doen? „Nou ja, als het heel erg leuk is, doen we het misschien vaker. Het is niet de bedoeling om er een jaar lijks evenement van te maken. We willen iedereen uitnodigen die wil meelopen. Zondagoch tend om 9.00 uur verzamelen we op het station van Delft." Als het plan erg succesvol is, zou de dag kunnen eindigen in Berkel en Rodenrijs, of zelfs Bleiswijk. Of de wandelaars dat halen, valt nog te bezien. Marnix Heijboer (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12