LEIDE Ikea Leiderdorp bedreiging voor Leidse winkels 'Ik vind ambitie geen vies woord' ft MJi REGIO 'Inburgering' ook voor Nederlandse vrouwen Forse werkstraf geëist na verkeersongeluk R1 Aanpassingen vereist om te overleven Geslaagd c FLEXIBEL, zaterdag 18 juni 2005 Ondernemen i de roze bril afgezet Avontuurlijk andelen in gen land gen (11) handeid n - Een 11 - jarige jongen gisteren aangifte gedaan lishandeling. De knaap de donderdagmiddag op leelplaats in de omgeving Agaatlaan toen hij plot- imet een stok op zijn ach- ofd werd geslagen. De po- oept getuigen op zich te en, omdat de jongen niet gezien wie hem sloeg. rt 'Hart Alarm ir Vrouwen' n Tv-presentatrice Pia tra heeft gisteren in het C in Leiden het startschot en voor de actie 'Hart n voor Vrouwen'. Zij gaf leech op een wetenschap symposium over dit on- erp. In tegenstelling tot eel mensen denken, over- meer vrouwen dan man- an hart- en vaatziekten, derzoeken naar dit soort n zijn vrouwen onvol le vertegenwoordigd. Dat althans de Nederlandse liging voor Cardiologie, e Nederlandse Hartstich- rordt daarom de landelijke gehouden. Vandaag is in ÜMC een publieksdag met idiscussies, informatie- s en demonstraties. Aan- 10.00 uur. pper bekeurd de Zijlsingel i-Een 20-jarige man gisterochtend op de Zijl- leen bekeuring omdat hij zekerd op een gemotori- e, zelfgemaakte step reed Dknog eens een hels ka- maakte. De politie heeft de n beslag genomen. door Wilfred Simons leiden - Woon- en interieurwinkels in de Leid se binnenstad kunnen de komst van Ikea naar Leiderdorp alleen overleven als zij zich ontwik kelen tot luxe zaken met kunst, mode en hore ca. Dat stelt onderzoeksbureau DHV dat in op dracht van de gemeente Leiderdorp de effecten van de komst van de Zweedse meubelgigant voor lokale woonwinkels onderzocht. De komst van een Ikea-vestiging in de Bo spoort in Leiderdorp betekent dat de meubel branche in de Leidse regio er forse concur rentie bij krijgt. In de 'Impactstudie Ikea Lei derdorp' van DHV staat de toekomst van de meubelboulevards in Zoeterwoude en Leider dorp centraal, maar een Ikea in de regio heeft ook gevolgen voor de woonwinkels in de Leidse binnenstad. Omdat Ikea zich vooral richt op mensen met lagere en middeninko mens, zouden ondernemers in de binnenstad er goed aan doen zich te richten op de boven kant van de markt. Volgens onderzoeker Jan Pemot hebben vooral speciaalzaken en be drijven die kiezen voor een 'productover- schrijdende' aanpak de beste kansen. Grotere zaken, die minimaal 1200 vierkante meter vloeroppervlak moeten hebben, verbeteren hun kansen door horeca toe te voegen en door kunst en mode te verkopen. Ikea geldt als een 'supermarkt in woningin richting' die aantrekkelijk is voor een breed, maar overwegend jong publiek waarin 70 procent van de klanten vrouw is. Voor luxe Leidse woonwinkels heeft de komst van Ikea nauwelijks gevolgen omdat de Ikea-klanten daar toch al niet komen. 'Prijsvriendelijke' winkels zullen de concurrentie wel voelen. De ondernemers in de Leidse binnenstad vre zen de concurrentie met het Zweedse woon- warenhuis vooralsnog niet. V&D-directeur Jan van der Linden zegt dat 'winkelen in de binnenstad een heel ander concept is'. „Onze klanten hoeven niet zelf met onze meubelen te sjouwen, wij brengen die gratis thuis." Ook doet V&D nu al wat DHV-onderzoeker Jan Pemot de woonwinkels aanraadt. „Met La Place hebben wij een succesvol horecacon- cept en wij zijn sterk in mode en lifestylepro- ducten." Hanno Bentveld van Bentveld Inte rieur aan de Nieuwe Rijn ziet toekomst voor winkels die een 'totaalconcept' aanbieden. „Je verkoopt niet alleen een bank, maar ook bijpassende kasten, gordijnen en verlichting." Hoewel Leiden geen arme stad meer is, zeg gen de winkeliers dat zij niet van Leiden al leen kunnen leven. Gemiddeld de helft van de omzet komt uit de stad, de andere helft uit de regio. Juist daarop is Leiden kwetsbaar, zegt Peter de Koning van Het Stokpaardje Interi eur aan de Doezastraat. „Leiden heeft niet het luxe imago dat nodig is om welgestelde klan ten uit Oegstgeest, Voorschoten, Den Haag, Wassenaar en Noordwijk te lokken." leiden - Dubbel feest in de De Sitterlaan. Iniek Vlek (links) had al 'goede hoop' en zij is dan ook geslaagd voor het eindexamen vwo. De 18-jarige scholiere deed het profiel Na tuur en Gezondheid en gaat volgend jaar geneeskunde studeren. „Als ik ingeloot wordt tenminste. Anders wordt het biomedische wetenschappen. Hoe dan ook blijf ik hier in Leiden." Haar buurjongen Dave van de Helder is ook geslaagd. Hij deed het gymnasium op het Bonaventura College met profiel Natuur en Techniek. Hij gaat aan de Technische Uni versiteit in Delft studeren na de zomer. „Welke studie weet ik nog niet." Ook voor Da ve was het niet erg spannend. „Ik had het wel al een beetje verwacht." Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Meer Nederlandse vrouwen moeten gebruik ma ken van taaiprogramma's voor allochtone vrouwen. Het berei ken van Nederlandsen met een achterstand in Leiden is echter veel lastiger dan het aansporen van allochtone vrouwen, zegt Carolien de Groot van de stich ting Onderwijsadvies. De gemeente Leiden en de lan delijke commissie Participatie van Vrouwen uit Ethnische Minderheidsgroepen (Pavem) hebben gisteren hun handteke ning gezet onder een actiepro gramma om vrouwen met een achterstand uit hun huizen te krijgen. In 2010 moeten 240.000 vrouwen een inburgeringsexa- men halen. Om hoeveel vrou wen het in Leiden gaat, konden de ondertekenaars gisteren niet vertellen. Ook wethouder De Boer heeft niet precies voor ogen hoeveel vrouwen in Leiden in aanmer king komen voor taal- en in- burgeringscursussen. „De doel groepen zijn moeilijk in kaart te brengen. Het gaat om vrouwen met al een taalvaardigheid tot vrouwen die helemaal de deur niet uitkomen." In Leiden draait al een keten van taaiprogramma's voor al lochtone moeders met jonge kinderen. Die cursussen staan ook open voor Nederlandse vrouwen. .Allochtone vrouwen willen alles aanpakken, maar bij Nederlandse vrouwen kost het veel meer moeite", zegt De Groot. „Ze zeggen: we hebben het gevoel dat een pedagogi sche muts ons komt vertellen wat we moeten doen." Pavem, met als lid onder ande ren prinses Maxima, heeft zich twee jaar beziggehouden met advies aan de dertig grote ge meentes in Nederland. Vorige week klonk kritiek op de com missie. Kansarme vrouwen zouden in twee jaar niets zijn opgeschoten met deze 'praat club', zei een van de allochtone vrouwen die voor Pavem als 'rolmodel' moest dienen voor andere vrouwen met een ach terstand. Over Pavem-voorzitter Paul Ro- senmüller ontstond enige tijd geleden ophef toen bekend werd dat die 70.000 euro per jaar ontvangt voor het voorzit terschap. Daarvan heeft hij in middels 25.000 euro terugge stort. IDE STELLING I ledereen moet doorwerken tot zijn 65ste. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl (advertentie) lie Schultz was wethouder in Leiden en verruilde het Leidse voor een mooie fraaie Haagse zetel als staatssecretaris srkeer en waterstaat. Alexander Pechtold werd tijdens zijn nuderschap in Leiden voorzitter van het landelijk bestuur 166. Niet veel later liet hij zich de burgemeestersketting van Èningen omhangen. En inmiddels is hij minister van be stuurlijke vernieuwing en koninkrijkszaken, idse wethouder Rogier van der Sande is benoemd tot vice- itter van de landelijke WD. Brengt hem dat ook dichter bij het lokkende Den Haag? Ogende stap in uw poli- carrière? Het vice-voorzitter- 1 omvat een hele leuke feuille: partijvemieu- en talentmanagement. menleving verandert en noet je je als WD aan- ig bij houden. En daar je ook de goede mensen inden." 'ntdit het einde van uw tijd? binnen de WD aan- en niet beschikbaar te >or een plek in de Ie Kamer voor de ver gen van 2007. En bin- e Leidse WD heb ik mij ikbaar gesteld voor het •uderschap - mocht dat i orde komen - na 2006. ik zal geen lijsttrekker ij de komende gemeen teverkiezingen en heb ik bewust op een onver- we plaats op de lijst la tten. Iet andere woor- iga eker niet de ge- 'eraad in." vthouder in Leiden, aadslid. Waarom? meer gericht op een urlijke functie dan op ilksvertegenwoordigen- L Ik houd van bestu- chter de knoppen zit- te wethouder zit ik nu led. Maar een bestuur lede bij de overheid, drijfsleven of de non- tsector zou ik ook leuk Waarom verder kijken ugoed zit in Leiden? „Kijk, ik ben 38 en nog niet toe aan een functie waarin ik mijn pensioen haal. Ik ben nu vijf jaar wethouder finan ciën in Leiden en dat is best lang. Ik doe dit werk nu al langer dan mijn drie voor gangers samen." Dus de stad raakt u op enig moment ook wel weer kwijt. „Ja, ik ben halverwege de rit ingestapt en zal ook wel weer halverwege de rit uitstappen. Ik stel mij beschikbaar als wethouder voor de volgende periode. Maar ik zeg niet dat ik een volgende periode van vier jaar helemaal vol maak. Wethouder financiën is een hele leuke en uitdagende functie. Maar het is ook een functie die lang is om tien jaar te doen." Vindt u dat geen kiezersbe drog? „Nee, we hebben geen geko zen wethouder financiën. De kiezer stemt op een partij. Ik zou me dan ook niet schuldig voelen als ik ergens halverwe ge de komende raadsperiode op zou stappen - voorop ge steld natuurlijk dat de WD weer deel uit maakt van het college - om zelf wat anders te gaan doen en plaats te ma ken voor een nieuwe be stuurder." Maakt u het belang van de stad dan niet ondergeschikt aan uw eigen ambitie? „Ik vind ambitie geen vies woord. Volgens mij is het juist goed als je ambitieuze mensen weet aan te trekken den haag/ leiden - De 44-jarige Leidenaar, die gisteren bij de rechtbank moest verschijnen vanwege zijn betrokkenheid bij een verkeersongeluk, was 'diep geschokt' door het leed dat hij het slachtoffer had berokkend. ,Als ik iets kan doen om haar levensvreugde te vergroten, dan doe ik dat, maar mijn fout kan ik helaas niet meer terugdraai en," zo verklaarde man emotio neel. Het slachtoffer had door het ongeluk een hersenbloeding geüegen en was daardoor nu - waarschijnlijk tijdelijk - aan een kant verlamd. Aan de aanrij ding hield de vrouw ook een bekkenfractuur en borstwervel- letsel over. Zij was nog altijd slecht ter been en kon, als ge volg van de hersenbloeding, moeilijk praten. Dat alles was het gevolg van de verdachte zijn onoplettendheid. Hij had die zaterdagochtend op 2 oktober vorig jaar zijn kinde ren naar de scouting gebracht en was via de Willem de Zwij gerlaan op weg naar huis. De (advertentie) man zou zijn afgeleid door een hobbel in de weg en zou daar om even niet goed op het ver keer hebben gelet. Daardoor realiseerde de verdachte zich niet dat hij een zebrapad na derde. De man merkte ook de auto's niet op die in de rijbanen naast hem stilstonden voor het zebrapad. Met 40 kilometer per uur reed hij de oversteekplaats op en schepte het slachtoffer. De officier van justitie, mr. M. Mos, vond dat de man een 'aanmerkelijke verkeersfout' had gemaakt. De aanklaagster eiste 120 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke cel straf. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Twee babyzeeleeuwtjes geboren in Artis! Al gezien door Artis de Partis. Kom ook naar Artis. (advertentie) als wethouder. Bovendien, het hoort ook een beetje bij deze tijd: niet een leven lang bij een werkgever, maar om de paar jaar een nieuwe uit daging zoeken." Zou u Leiden direct de rug toekeren als u eenmaal wet houder-af bent? „Ik vind Leiden een heerlijke stad, waar ik al twintig jaar met heel veel plezier woon. Ik zou niet graag vetrekken. Ook niet voor een andere baan." Tekst: Timoteus Waarsenburg Archieffoto: Henk Bouwman LIEFTINK VOUWWANDEN Produktieweg 15-17, Alphen aan den Rijn tel. 0172 - 46 96 70 www.lieftink.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! ^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 59^)) Naam: M V Postcode Plaats (Lv.m. bezorgcontrolel Geboortedatum Bank-/giro rekeningnummer* Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersserviceé hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11