)onner legt verlof Kamer kiest voor Teylingen mét Voorhout bs'er aan banden ITALIA a ZANDVOORT 18 19 .JIM NS sporen personeel aan een snipperdag te nemen imer besluit tot parlementair onderzoek dA-voorzitter Koole naar universiteit Drama voor Krajicek in Rosmalen A vrijdag 17 juni 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Later meer zon kaag/gpd - Justitieminister ler(CDA) neemt binnen iweken noodmaatregelen lieuwe, ernstige incidenten tbs'ers te voorkomen. Hij |gde die maatregelen giste- un in een spoeddebat met jreede Kamer. Zelf besloot imer het tbs-stelsel grondig Lhet licht te houden in een bnentair onderzoek. Don- positie als minister kwam - inks scherpe kritiek - uitein- fniet in gevaar. i en kabinet spraken gis- over tbs'er Wilhelm pers, die vorige week tij een verlof op het Centraal nvan Utrecht aan zijn be ier wist te ontsnappen, lag werd hij in Amster- i de kraag gevat. Hij ervan verdacht even oor een bejaarde man te m vermoord op een boot Noord-Hollands Kanaal. LPF en Geert Wilders eis eerste instantie dat Don- afwachting van aanvul lende maatregelen de verloven van tbs'ers zou intrekken. Don- ner verklaarde dat dat niet mo gelijk is, waarna de WD deze eis liet vallen. De drie fracties wilden ook dat hij begeleiders uitrust met een wapen of de tbs'ers met GPS- enkelbanden, zodat ze bij een vlucht snel met behulp van een satelliet kunnen worden opge spoord. De minister bekijkt of hij versneld enkelbanden kan invoeren voor tbs'ers op verlof. Het merendeel van de ideeën wuifde hij echter om verschil lende redenen weg. Binnen twee weken krijgt de Kamer een lijst met andere strenge voor waarden voor geestelijk ge stoorde criminelen, zei hij. In het debat werd breed uitge sponnen of Schippers terecht op proefverlof mocht. Het duurde tot in de avond voor Donner precies kon uitleggen wat er gebeurd was. PvdA- woordvoerder Wolfsen gaf toe dat zijn fractie lang getobd had over een motie van wantrou wen. Zij zag daarvan af omdat de minister bereid is te kijken of het tbs-stelsel veranderd moet worden. Die houding van Donner zorg de ervoor dat bij veel Kamer fracties binnen enkele uren de kou uit de lucht was. Dat gold niet voor de LPF en Wilders. Zij eisten tevergeefs keiharde maatregelen om risico's met tb s'ers tot een absoluut minimum te beperken. Beiden eisten het aftreden van de minister, maar kregen daarvoor geen steun. Donner antwoordde dat hij staat voor het tbs-stelsel, dat beoogt geesteszieke criminelen terug te brengen in de maat schappij. „Het kan niet zo zijn dat het verlangen om alle risi co's uit te sluiten, ten koste gaat van de gerechtigheid", aldus de minister. Hij was 'niet ongeluk kig' met het Kamerbesluit een parlementair onderzoek in te stellen. „Dan kunt u zelf eens zien hoe weerbarstig deze pro blematiek is." Meer nieuws: Pagina's Binnenland 1 en 2 den haag/teylingen - Geen kleine fusie maar een grote herindeling: per 1 januari 2006 bestaat de nieuwe ge meente Teylingen uit Warmond, Sassenheim én Voor hout. Een nipte meerderheid in de Tweede Kamer - PvdA, WD, Groenlinks en Christenunie - stemde gis termiddag voor het wetsvoorstel dat de samenvoeging van de drie dorpen mogelijk maakt. Die uitslag resul teerde in grote opluchting in Warmond en Sassenheim en diepe teleurstelling in Voorhout, waar politiek en bevolking zich tegen de fusie verzetten. De motie van GroenLinks - een 'mini-Teylingen' be staande uit Warmond en Sassenheim - haalde het niet. GroenLinks-Kamerlid Van Gent vond dat erg jammer, maar verklaarde dat haar partij 'met frisse tegenzin' haar verantwoordelijkheid neemt en het wetsvoorstel steunt. „We hadden graag gezien dat Voorhout zelf standig zou blijven", aldus Van Gent. Omdat bleek dat voor haar motie geen meerderheid was te vinden, en omdat GroenLinks vindt dat de be stuurskrachtproblemen in Warmond snel moeten wor den opgelost, ging deze fractie om. Dat was net het laatste zetje om een krappe minderheid in een krappe meerderheid vóór het fusievoorstel te veranderen. Het CDA, dat dinsdag al duidelijk liet blijken tegen de fusie van Warmond en Sassenheim met Voorhout te zijn, bleef ook gisteren tegen. Burgemeester Witteman van Warmond kon direct na de stemming zijn geluk niet op. „Dit is goed nieuws. Nu kunnen we eindelijk aan de gang om Teylingen echt vorm te geven. Ik ben hier heel blij mee. Het is een beetje feest, hoewel we weten dat de Eerste Kamer zich ook npg over het wetsvoorstel moet buigen." Witteman kneep 'm de afgelopen dagen een beetje, toen bleek dat de optie 'mini-Teylingen' bij veel Ka merleden op steun kon rekenen. De gemeenteraden in Warmond en Sassenheim belegden gisteravond in al lerijl extra vergaderingen in een poging het parlement te overtuigen dat de twee dorpen Voorhout nodig heb ben als fusiepartner. „Ik denk dat onze inspanningen net dat extra duwtje betekenden", zegt Witteman. „An ders hadden we nu misschien met een halve oplossing gezeten." Burgemeester De Ronde van Voorhout is uiterst teleur gesteld. Hij constateert dat de Eerste Kamer nu het laatste woord heeft. „De procedures zijn heel slordig geweest, maar voorlopig is dit nu de politieke realiteit. Morgen gaan we door met de voorbereidingen voor Teylingen. En maandag beslist de Voorhoutse raad of we het verzet tegen de fusie voortzetten. Eerst maar even de zaak laten bezinken." Burgemeester Waal van Sassenheim is heel blij en op gelucht. „De extra raadsvergadering woensdagavond is heel belangrijk geweest. Anders was het amendement van GroenLinks om alleen Sassenheim en Warmond te laten fuseren wellicht aangenomen. Als dezelfde partij en in de Eerste Kamer voor de fusie stemmen, is er ook daar een meerderheid." Pagina R3: 'Dit lijkt net op penalty's, di^kijk ik ook nooit, ik ga weg' jstgeestenaar wordt hoogleraar politicologie IfVilfred Simons 1 - Oegstgeestenaar Ruud (51) treedt af als voorzit- n de Partij van de Arbeid. ?eft het partijbestuur laten dat hij geen derde ter- wil. Dat heeft de PvdA gis- bekendgemaakt. Koole op 1 januari 2006 als eraar politicologie aan de rsiteit Leiden. Hij gaat zoek doen naar de 'Ne- idse politiek en haar insti- lele ontwikkeling', trad in maart 2001 aan wrzitter van de PvdA. Hij zich ten doel de leden invloed te geven op de >e partijlijn. Hij drukte im een sterk stempel op ieuwe beginselprogramma PvdA, dat als motto it 'iedereen recht heeft fatsoenlijk bestaan' en ch uitspreekt voor het be- een brede verzor- staat. In februari vorig jaar hij de toom van rege- artijen CDA, WD en D66 zich heen toen hij PvdA- rnders en -burgemeesters om in verzet te komen Ruud Koole. Foto: GPD/Harmen de Jong tegen de uitzetting van asiel zoekers. Koole is nog voorzitter tot het partijcongres in december dit jaar. Per 1 juli kunnen kandida ten voor zijn opvolging zich bij het partijbestuur melden. Voor zijn benoeming tot PvdA- voorzitter werkte Koole als uni versitair hoofddocent bij de op leiding politicologie van de Leidse universiteit. Hij slaagde erin om het voorzitterschap te combineren met een universi taire aanstelling voor tien pro cent. Elke donderdag gaf hij college over de werking van de gemeentepolitiek. Eerder was hij directeur van het Documen tatiecentrum voor Nederlandse Politieke Partijen in Groningen en gastdocent aan Harvard University en de Central Euro pean University in Praag. Inter nationaal verwierf hij een repu tatie als expert op het terrein van partijfinanciering en partij organisatie in het algemeen. Bij de opleiding politicologie is het bericht van Kooles aanstel ling enthousiast ontvangen. Student Ivo Stoel van Studie vereniging SPIL noemt hem 'een leuke, aansprekende man' die ook buiten de universiteit bekend is. „Het is goed dat we iemand hebben die de politieke werkelijkheid niet alleen kent vanuit de theorie, maar ook vanuit de praktijk. Alle studen ten die college van hem hebben gehad, oordelen positief over hem." rosmalen - Met één verkeerde beweging spatte de droom van Mi- chaëlla Krajicek gisteren uiteen. In plaats van een glansrol in Rosma len en een gemengd dubbel met broer Richard op Wimbledon wacht het 16-jarige talent een kijkoperatie wegens een gescheurde buiten meniscus van de rechterknie en een tennisloze periode van zeker een maand. „Dit is een van de ergste dagen van mijn leven", zei de aan geslagen Krajicek, die na terugkeer uit het ziekenhuis in Den Bosch vechtend tegen de tranen toch zelf haar verhaal wilde vertellen. „Ik heb de laatste paar uur alleen maar kunnen huilen. Er is nu toch wel een droom voorbij voor mij." De aftocht van Krajicek kon bijna niet triester. In haar eerste kwartfinale op de WTA-tour werd ze met een handdoek voor haar betraande gezicht in een rolstoel van het center court gereden. Ze leek in haar partij tegen de Amerikaanse Meghann Shaughnessy op weg naar de winst in de eerste set toen het noodlot toesloeg. Sport: 'De ergste dag uit mijn leven' Foto: GPD/ProShots COMMENTAAR (advertentie) DONNER smijiister Donner heeft K-debat overleefd. Maar niet hoe. 'De minister zit lastig parket'; 'hij heeft de tegen'; 'het wordt gigan- lastig voor hem', klonk het nkeüjk uit de verongelijk en van Kamerleden die de dsman het vuur na aan de en legden. En te- j zijn eerdere |en om de re- tan te passen, grote vraagte- worden gezet, tonner nog deel akt van het kabinet dankt ook vooral aan zijn aan- ?ng binnen twee weken laatregelen te ptesente- 1 nieuwe incidenten met op voorhand te voorko- ner was het er bijna vol vet eens dat er een en an- is gewaarschuwd voor ikke van de huidige tbs- egeling. Een wrakke rege- 'e in zekere zin tot drie De tot een ernstig misdrijf (eleid (in 2003 de moord bejaarde Hagenaar, in Wg jaar de ontvoering van een meisje uit Eibergen en nu - ofschoon het verband officieel nog moet worden vastgesteld - de dood van een 73-jarige man uit Amsterdam). Donner kon naar de mening van de Kamer ook niet langer weg komen met zijn louter juridi sche verhaal. Slechts een be hoorlijke knieval en de toezegging in te stem men met een breed on derzoek naar tbs-regels en eventuele aanpassing daarvan redde de be windsman. Zo verstan dig was hij nog wel. En dus kan Donner blijven zitten. Bescha digd, dat zeker. Na de WAO-perikelen (De Geus), het door velen gewraakte nieu we mediabeleid (Van der Laan) en nu de tbs-discussie (Donner) kraakt het kabinet meer dan ooit in zijn voegen. Door snel te handelen en gedane toezeggin gen na te komen, kan Donner wat hemzelf betreft verdere schade nog enigszins beperken. Die aan het kabinet wordt zo langzamerhand onherstelbaar. Adriaan Brandenburg ANWB verwacht geen bomvolle snelwegen utrecht-harlingen/gpd - Con ducteurs en machinisten heb ben vandaag massaal een vrije dag genomen. De NS hebben het rijdend personeel daartoe aangemoedigd. Een staking on der de verkeersleiders van Pro- Rail legt het treinverkeer plat. De verwachting is dat vandaag geen enkele trein kan rijden. De 3000 werknemers van spoorbe- heerder ProRail zijn boos over het CAO-eindbod van de spoor- beheerder. Vooral het loonbod is in slechte aarde gevallen. De staking lijkt weinig proble men op te leveren. De bonden hebben voor een vrijdag geko zen omdat veel mensen dan toch al vrij zijn. De ANWB voor ziet geen bomvolle snelwegen. De ochtendspits zal normaal verlopen, is de verwachting. Al leen in de avonduren zal het drukker zijn dan normaal. Veel mensen kiezen er volgens de ANWB voor om dit weekeinde op pad te gaan om van het mooie weer te genieten. De organisatie van het culturele festival Oerol op Terschelling vreest vandaag wel chaos bij de aan- en afvoer van festivalgan gers in Harlingen. De treinen rijden vanwege de spoorstaking niet op de drukste dag van het evenement. Veel Oerolgangers komen dan naar Terschelling om het laatste weekeinde mee te maken, anderen vertrekken juist na een week Oerol te heb ben meegemaakt. Bedrijven die afhankelijk zijn van treinreizigers hebben voor vandaag maatregelen genomen. Zo zullen de meeste super markten van Albert Heijn op stations gesloten zijn. Super markten, snackbars en brood jeszaken op de stations ver wachten een omzetverlies van enkele miljoenen euro's. De gratis kranten Spits en Metro, die voornamelijk in het open baar vervoer gelezen worden, drukken minder kranten. Niet alleen het personeelsvervoer ligt vandaag stil, ook goederen treinen rijden niet. NS en het vervoersbedrijf 'Kanonskogel' met vliegangst londen - Een voormalige werk nemer van het Cottle Austen Circus in Groot-Brittannië is het slachtoffer geworden van zijn eigen vliegangst. De 26-jari- ge man, die bij het circus in dienst was als menselijke ka nonskogel, weigerde naar Bra zilië af te reizen voor een trai ning, omdat hij bang is om te vliegen. Na de weigering werd hij ontslagen, meldde de Britse krant The Independent gisteren. De directie van het circus wilde dat de man een cursus zou vol gen, omdat hij bij zijn act al een paar keer gewond was geraakt. Noordzee FM wordt Q-music Hilversum - Het radiostation Noordzee 100.7 FM krijgt in september een andere naam: Q-music. Het station krijgt daarmee dezelfde naam als de radiozender die eigenaar De Persgroep in België exploiteert. Q-music wordt volgens Noord zee 'een puur dj-station'. Het station richt zich op mensen tussen de 20 en 40 jaar. De dj's Gordon en Sjaak Bral lieten al weten per 1 juli te vertrekken. Met de overige dj's gaat de zen derleiding in gesprek om te be oordelen of ze bij de program maformule passen. Met de naamswijziging stapt Noordzee af van de formule waarin veel ruimte is voor showbizznieuws. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! NoordNed willen een schade claim indienen bij ProRail. Het grootste treintransportbedrijf van Nederland, Railion, ver wacht ruim een half miljoen euro schade te zullen lijden. In navolging van de NS hebben busmaatschappijen Connex- xion, NoordNed, Arriva en de Rotterdamse RET besloten stu denten met een OV-jaarkaart die alleen doordeweeks geldig is, ook zaterdag gratis te vervoe ren. De landelijke studenten vakbond LSVb zegt blij te zijn met de maatregel van de ver voerders. Ook reizigersorgani satie Rover prijst de NS om de regelingen die het bedrijf biedt aan gedupeerde klanten. De NS heeft besloten kaartjes terug te betalen en reizigers die alterna tief vervoer nemen tot 25 euro in de kosten tegemoet te ko men. Pagina Binnenland i: Spoorstaking kost Railion half miljoen J Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang: de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Naam Adres: Geboortedatum: Handtekening: Dagblad, t.a.v afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tCb Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1