Gas drijft energienota verder op Kosten sneltram Stijgen fors Teylingen is er nog niet ABONNEE EXTRA ar mee voor Netwerk kinderporno opgerold itie zoekt ree broers egens moord Huishouden betaalt 225 euro meer Beeldhouwen met zand rant in de bus naar Noordwijk f™' woensdag is juni 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 neerslag ienaar/gpd - De politie in verband met de ge- dadige dood van een 16-ja- pngen uit Wassenaar naar broers uit die plaats, zeggen bewoners van de straatweg, waar het slacht- vorige week vrijdag in een ing werd aangetroffen, van de twee broers (een 32- man) is de bewoner van and aan de Rijksstraatweg de 16-jarige werd gevon- en waar zaterdagmiddag ïennepkwekerij werd ont- weede broer woont enkele n verderop. Ook in zijn ng vond de politie zater- en hennepplantage, woordvoerder van het baar ministerie (OM) in Haag praat niet over een acht, maar noemt het 'niet psch' dat de politie met de len wil praten. Hij wil niet igen dat de gezochte »n broers van elkaar zijn. chijnlijk is er een verband de dood van de 16-jarige twee hennepkwekerijen woningen van de broers. vrienden van het offer verkocht de 16-jari- softdrugs die de broers Iten. De jongen woonde Is de twee mannen aan de traatweg. 6-jarige zou óf door de lal van een partij drugs óf iet niet afdragen van ver- jpbrengsten een schuld in opgebouwd bij één van ie broers. mingen van de Wasse- broers zijn door de poli- zegeld. Hun moeder, die le in de woning waar het [offer omkwam, is vertrok- de ramen op de zolder- ■pingen van de huizen van ■roers zijn weggebroken pen zichtbaar. Deze ont- de hennepplantages let oog. nijmegen/gpd - Huishoudens gaan van af i juli of i augustus meer betalen voor energie. Daardoor komt de energienota van een gemiddeld huishouden (inclu sief eerdere verhogingen dit jaar) uit op 1635 euro. Dat is circa 225 euro meer dan in 2004. Gas wordt steeds duurder als gevolg van de hoge olieprijzen. Voor een ge middeld huishouden bedraagt de jongste verhoging 1,50 tot 2,50 per maand. Eneco verhoogt de gasprijs per 1 juli, Essent per 1 augustus, Nuon overweegt eveneens een verhoging per 1 augustus. Eneco verhoogt de stroomprijs niet; Essent met 0,18 cent per kilowattuur. Nuon laat in het mid den of behalve gas ook elektriciteit duurder wordt. De overige energiebe drijven zullen de prijsverhogingen vol gen. De gasrekening voor een gemiddeld huishouden gaat richting duizend eu ro. Dit jaar komt de gasrekening uit op 957. De gemiddelde stroomrekening bedraagt dit jaar 678. Per 1 januari gin gen de energieprijzen ook al omhoog, destijds zelfs met 15 a 20 procent. Dat heeft EnergieNed, de branchevereni ging van de energiebedrijven uitgere kend. De verhogingen gelden niet voor afnemers met zogeheten vaste-prijs- contracten. Ook kan de verhoging per energiebedrijf verschillen. ,,Dat komt omdat iedereen verschillende inkoop contracten heeft met ons. In de prak tijk komt het neer op een verhoging met drie tot vijf procent", zegt de woordvoerder van de Gasunie in Gro ningen. Volgens EnergieNed betaalt de Neder landse consument sinds 2000 bijna 75 procent meer voor gas en 60 procent meer voor stroom. Dat is vooral toe te schrijven aan de sterke stijging van de energiebelasting. Op Denemarken en Zweden na heft Nederland de hoogste energiebelasting in Europa. In de tota le energierekening van 1635 euro in 2005 zit ruim 600 euro aan energiebe lasting en btw. De Gasunie verwacht op 1 januari 2006 geen grote stijging van de gasprijs meer. „Volgens ons is de oliemarkt re delijk stabiel, al gaat Shell ervan uit dat de prijzen de komende maanden ver der op lopen. Ook gaan we ervan uit dat de koersverhoudingen tussen euro en dollar niet veel verandert. Als de euro verder daalt ten opzichte van de dollar leidt dat wel tot hogere prijzen", aldus de woordvoerder van de Gas unie. edactie van de Krant in de bevindt zich vandaag in idwijk. Tussen 10.00 en uur is de Leidsch Dag bus met twee journalis- e vinden op de Koningin "ifelminaboulevard, aan de van het Palaceplein. Wie erkingen of suggesties ,kan terecht bij de rij- !e redactie van de krant Ike woensdag een plaats regio bezoekt. Berlijn - Een vrouw werkt aan een imposant zandkunstwerk tijdens het internationaal festival voor de komende tijd uit in deze bijzondere discipline van het beeldhouwen. Het festival duurt tot en met de zandsculpturen in Berlijn. De allerbeste zandkunstenaars ter wereld zijn daar neergestreken en leven zich maand juli. Foto: Reuters/Tobia Schwarz Provincie wil 20 miljoen bezuinigen op tracé door Leiden COMMENTAAR KING OF POP iets meelijwekkends, el jackson, the King of lond in het gerechtsge- n Santa Maria weer eens in de schijnwerpers. Van inzigste boulevardblad tot shington Post, van CNN dio 1, ze waren er allemaal kijker smulde ervan. Van gezicht viel na zijn aak geen spoor van tri- ^lalisme af te Nee, hij ver- oorslags naar Sgen sprook- Neverland. 1 de boze wereld. de geestestoestand van al zoveel gezegd en even. De psychiatrie zou em een aparte studie- g kunnen maken. Een een rotjeugd, super zijn vierde jaar, een door die chirurgie verminkt 1 zijn huwelijken met Lisa Presley en draagmoeder zijn rijkdom en zijn ta ils); it alles maakt hem in zijn i(i)l bijna net zo'n 'afgod' als p Elvis. ackson niet helemaal ligt nogal voor de hand. i niet op een wat onge- wijze belangstelling aan ;en voor jonge jon- hij als onschuldi- itriekeling door het le ft* lan zou hij ven gaan. Maar zijn vermeende intieme omgang met kinderen, breekt hem echter telkenmale op. Toch had de jury blijkbaar moeite om in de seksloze, kin derlijke jackson een levensge vaarlijke pedofiel te zien. Ver moedelijk is hij dat ook niet.De aanklachten tegen Jackson wa ren afkomstig van een knulletje en rijn moeder die lang van rijn gastvrij heid hadden geprofi teerd. De moeder viel tijdens het proces als profiteur en afperser door de mand. Als er echter een schuldige is aan te wijzen in deze onverkwik kelijke affaire, is het de Britse journalist Martin Bashir, die na mens de BBC een documentaire over jackson maakte. Jackson vertrouwde Bashir volledig. Bas hir beschaamde dat vertrouwen door weliswaar een aardig in kijkje in het fenomeen Jackson te bieden, maar dat vervolgens te gieten in een vorm waar het weekblad Privé zich voor zou schamen. Jackson was aange schoten wild, rijp voor de slacht. Dus Michael, mijdt voortaan jonge jongens en de pers als de pest en ga weer eens goeie mu ziek maken. Bill Meyer door Erna Straatsma den haag - De aanlegkosten van de Rijn Gouwe Lijn-oost lo pen fors op. De provincie Zuid- Holland gaat inmiddels uit van een stijging van haar bijdrage van 50 naar 80 miljoen euro. De totale investering loopt op van 240 miljoen naar 291 miljoen. Recente kostenramingen gaan uit van een provinciale bijdrage die kan oplopen tot 146 miljoen euro. Zuid-Holland is risicodra ger van het project en neemt al le meerkosten voor eigen reke ning. Minister Peijs draagt 'geen cent meer' dan 140 miljoen euro bij en alle gemeenten langs het be oogde tracé leggen gezamenlijk 50 miljoen euro neer. Leiden spant daarbij de kroon met een bijdrage van bijna 17 miljoen euro. De kostenstijgingen hebben te maken de nadere uitwerking van de plannen en de gestegen prijsindex. „Ik sluit niet uit dat het bedrag nog hoger wordt", zegt een woordvoerder van de provincie. Met de gemeente Leiden wordt inmiddels gesproken over be zuinigingsmogelijkheden ter hoogte van 20 miljoen euro. De provincie verwacht dat het tra cé door de stad een stuk goed koper kan. „We moeten daar nog eens met de stofkam doorheen", aldus de provinciewoordvoerder. „Er zitten grenzen aan wat mogelijk is. Maar wij denken de kosten van het tracé door Leiden met 20 miljoen euro omlaag te kun nen krijgen." Mochten beide partijen er niet uitkomen dan wil de provincie de Leidse bijdrage opnieuw ter discussie stellen. De provincie gaat uit van een eigen bijdrage van 81 miljoen euro, maar houdt daarbij ook een marge aan die varieert van 47 miljoen tot maximaal 146 miljoen euro. Daarnaast moet Zuid-Holland rekening houden met extra rentekosten van 15 miljoen euro, om het project voor te financieren. De Leidse D66-wethouder Hes- sing zegt 'geen enkel richt te hebben' op mogelijkheden om te bezuinigen op het Leidse tra cé. „Wij hebben glasheldere af spraken gemaakt met de pro vincie en gaan nog steeds uit van een totaal kostenplaatje van 240 miljoen euro. Daar houd ik me aan." De wethouder ziet niet in waar om juist het Leidse tracé goed koper moet. „Belangrijke kos ten zijn bijvoorbeeld ook die van de opstelplaatsten in Zoe- terwoude. Misschien kan dat een stuk goedkoper." Hessing wil onder geen beding tomen aan de hoogte van de Leidse bijdrage. „Ik heb ook nog in geen tekst zien staan dat daarvan sprake kan zijn. Wij betalen geen cent meer dan wat we afgesproken hebben." door Loman Leefmans den haag - Teylingen bestaat nog niet. Minister Remkes moet voor de stemming van morgen nog wat partijen over de streep trekken om van Voorhout. Sas- senheim en Warmond één ge meente te maken. Gisteravond tekende zich in de Tweede Kamer nog lang geen meerderheid af voor de beoog de fusie. Alleen vertegenwoor digers van PvdA en WD lieten zich positief uit over het wets voorstel en daar stond een 'nee' van Groen Links en de SP te genover. Het CDA, CU en SGP zagen lie ver eeh samengaan van Sassen- heim en Warmond waarbij Voorhout apart bleef, maar daar wilde Remkes weer niet aan. „Is dit nu de meest ver standige keuze?", vroeg SGP'er Van der Staaij zich af. De minis ter van binnenlandse zaken liet doorschemeren dat het eerder het minst slechte voorstel was. „Ik zet in op deze fusie, dan komt er een hele tijd niets en daarna komt in mijn ogen pas de variant met Sassenheim en Warmond aan de orde. En die lijkt me niet bestuurlijk even wichtig." De uitspraak overtuigde niet en de woordvoerders van diverse partijen lieten weten eerst met hun fractie te moeten overleg gen. Duidelijk was wel dat de gemeentelijke herindeling de verhoudingen in de Kamer op zijn kop zet. De WD-minister kreeg steun van oppositiepartij PvdA en niet van coalitiepart ner CDA. Opmerkelijk was ook dat de laatste twee partijen en Groen Links een ander stand punt innemen dan hun partij genoten in provinciale staten. Over de verschillende grenscor recties van Teylingen die aan de orde kwamen - met Lisse, Rijnsburg, Oegstgeest en Al kemade - kwam Remkes er ook niet uit met de Tweede Kamer. Hij wil een besluit daarover los koppelen van de fusie en aan de provincie overdragen. „Waarom kunnen wij niet rechtbreien wat de provincie heeft laten liggen?", vroeg PvdA'er Boelhouwer zich af. Pagina R3 (advertentie) Leidsch ^Dagblad aantrekkelijke korting bij maar liefst tfisiiSiiCÜBijiirZbn! Knip de spaarzegel \jj$ 'parken uit! Kijk voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdagblad.nl den haag/anp - Politiemensen in dertien Euro pese landen, waaronder Nederland, zijn gister morgen in actie gekomen tegen personen die er van worden verdacht dat zij behoren tot kinder pornonetwerken. Daarbij rijn invallen gedaan op circa 150 adressen. De politie arresteerde in Haarlem een 35-jarige verdachte. De actie werd onder de codenaam Operation Icebreaker gecoördineerd door Europol. Volgens deze internationale politieorganisatie heeft zij niet eerder zo'n grote antikinderpornoactie geor ganiseerd. De betrokken landen zijn naast Nederland onder meer België, Frankrijk, Italië, Engeland, Duits land en Zweden. Ook in Oost-Europa zijn in di verse landen invallen gedaan. De Italiaanse poli tie heeft een leidende rol in het geheel gespeeld, omdat de kiem van het onderzoek daar is gelegd en daar het meeste bewijs is verzameld. Volgens Europol hadden de verdachte leden van de netwerken ingenieuze manieren ontwikkeld Leiden kandidaat 'beste binnenstad' leiden - Leiden doet mee aan de verkiezing van de Beste Bin nenstad van Nederland 2005. Centrummanager Robert Strijk heeft de stad opgegeven voor de competitie, die georgani seerd wordt door het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. Het is de tweede keer dat de wedstrijd wordt gehouden. In 2003 won 's-Hertogenbosch en kreeg Sneek een eervolle vermelding. Pagina R2 Jongetje overlijdt in Disney World lake buena vista - Een vierjarig Amerikaans jongetje is maan dag overleden in Disney World in Orlando (Florida). Hij raakte buiten westen tijdens een ritje in Mission Space, een attractie waarbij een raketlancering wordt nagebootst. Volgens de politie had hij de vereiste mini male lengte om tot de attractie toegelaten te worden. Van Persie nacht langer in cel Rotterdam - Voetballer Robin van Persie hééft ook afgelopen nacht doorgebracht in een Rot terdamse cel. Justitie beslist vandaag of en wanneer de Arse- nal-speler wordt voorgeleid aan de rechter-commissaris. Van Persie is maandag aangehou den op verdenking van ver krachting. Die zou zich afgelo pen weekeinde in Rotterdam hebben afgespeeld. Van Persies advocaat, A. Moszkowicz, zei in het NOS Journaal 'grote vraag tekens bij het waarheidsgehal te' van het verhaal te zetten. Pagina Sport Powell verbetert record 100 meter athene - Asafa Powell heeft gis teravond in Athene het wereld record op de 100 meter verbe terd. De 22-jarige Jamaicaanse atleet finishte na 9,77 secon den. Daarmee was hij een hon derdste sneller dan Tim Mont gomery bijna drie jaar geleden in Parijs. Dat Powell snel en in vorm is, bewees hij de afgelo pen weken al verscheidene ke ren. Hij liep donderdag in Os trava onder beroerde omstan digheden (kou en regen) 9,85, een honderdste boven rijn bes te tijd van het seizoen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! om hun elektronische identiteit te verbergen en hun communicatie te coderen. Europol heeft de politiekorpsen in de diverse landen geholpen verdachten te identificeren. Europol hoopt dat deze actie zal leiden tot de ontmaskering van een aantal kinderpornoproducenten. In Nederland is het landelijk parket van het openbaar ministerie belast met het onderzoek. De Nederlandse politie verrichtte gisteren huis zoekingen op elf adressen. Een aantal verdachten gaf direct toe dat rij kinderporno in.hun bezit hadden, aldus een woordvoerder van het lande lijk parket. Het aantal arrestaties bleef niettemin beperkt tot één. Bij de doorzoekingen heeft de politie beslag ge legd op vijftien computers, twee laptops, twee di gitale camera's, ongeveer 250 cd-rom's, circa zes tig dvd's, tien videobanden en enkele tientallen diskettes. Op een aantal van die gegevensdragers vond de politie ter plaatse kinderpornografisch materiaal. Ja, ik neem een vaat kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M V Naam Adres Postcode Plaats TOaftlon: Geboortedatum e-mail Bankgiro* Handtekening: Stuur deze bon op in een on gefrankeer de envelop naar leidsch Dagblad, t av afd Lezersservice. Antwoordnummer •127. 1800VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). rvioewhdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoons gegevens In het colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1