'Problemen in kinderopvang aanpakken' SLIPS, i BINNENLAND 2 DE 4E GRATIS Iedereen overal en altijd aan de mp3-speler shag Sbcff Weggelopen tbs'er is gevaarlijke en gewelddadige zedendelinquent 3 SLOGGI Duitse jongeren drinken minder door hoge accijns Nederlandse experts naar Aruba in vermissingszaak Veerman wil versoepeling regels gekkekoeienziekte Tbs'ers per gps-polsband te volgen Transporteurs vrezen chaos met digitale tachograaf envoedsel niet er se taboe U5SEL - Van alle inwoners van Europese Unie hebben Ne- tlanders de minste vrees voor edsel van genetisch aange- UKie planten of dieren. Dat ■liet uit een enquête in op- acht van de Europese Com- [ssie, dat gisteren is uitgege- n. In Nederland vindt slechts procent van de ondervraag- Dhet zogeheten genvoedsel raarlijk. Voor alle inwoners ede Europese Unie ligt dat middelde op 54 procent. intal adopties inieuw gestegen oiBURG - Het aantal adopties jft stijgen. Vorig jaar adop- iden Nederlandse gezinnen 58kinderen, ruim tweehon- rdmeer dan in 2003. China is ibelangrijkte adoptieland, na 60 procent van de buiten- tdse kinderen komt daar van- ÉDit blijkt uit gegevens van IS. Van de geadopteerde se kindjes gaat het in 87 jcent om een meisje. amen ongeldig - ifout school maar - De examens Neder- idsvan acht vmbo-leerlingen ihet Petrus Canisius College Ukmaar zijn ongeldig ver- aid omdat de leerlingen ntien minuten langer aan examen mochten werken iwas toegestaan. Volgens de ierwijsinspectie is ongelijk- i ontstaan tussen de acht iingen en de rest en moeten iet examen overdoen. Hoe kon gebeuren, is volgens woordvoerder van de ooi niet duidelijk. rmisherrie ker begrensd Steeds meer kermis- icties beschikken over een idsbegrenzer om herrie uit ïuziekinstallatie tegen te l Sommige kermisexploi- en doen dat vrijwillig, soms in gemeenten geluidsbe- trs aan. Deventer heeft dit Ivoor het eerst gebruik ge- akt van de nieuwe vinding. Overijsselse gemeente voor op eigen kosten tien attrac- tijdens de plaatselijke ker- van geluidsbegrenzers, jrdvoerder H. Tijs van de ieente is over het resultaat te spreken; er kwam geen ele klacht over geluidsover- binnen. Volgens de Natio- iBond van Kermisbedrijfs- ders (Bovak) zijn er steeds ir kermisexploitanten die villig een begrenzer aan- iffen. Aantallen kan de d niet noemen. dinsdag 14JUni 2005 lerval op ig gezin mdam - Drie mannen heb- in de nacht van zondag op ndag een moeder en haar jonge kinderen in Rotter- overvallen. Daarbij wer- zij met een vuurwapen be- jd. De mannen bonden ma de bewoonster van de aan de Coolsestraat in hide Westen en een van kinderen vast. De overval- angen er volgens de politie [oor met een onbekend bedrag en wat sieraden. rlanders - reiligen beter irg - Nederlanders be ien hun bezit steeds beter, blijkt uit gegevens van het Slechts vijf procent van de danders neemt geen regelen om woningin- k te voorkomen. Het gaat irmeer om buitenverlich- extra veiligheidssloten, het Ivan een waakhond of een ninstallatie. Ook beveiligen is meer autogebruikers auto tegen diefstal (ruim elft van alle automobilisten rong jaar een startander- er en/of alarminstallatie, 1 eenderde het jaar ervoor) er hebben bijna alle het en veiligheidsslot. Het gra- ivan een postcode in het tame als diefstalpreventie zijn retour. Een nieuwe regel is de diefstalpreven- ip. In 2004 had 6 procent Üe fietsbezitters een der- e chip in hun fiets inge- anisator markt beroofd Drie nog onbekende man- tebben zondagavond de lisator van de landelijk be- e Vrij markt in Tiel van zijn pbrengst beroofd. Volgens 'litie zijn de man en zijn daarbij bedreigd met ropens. Nadat de man het tterrein zondagavodn had "oten en met zijn bestel- wilde vertrekken, be den de drie mannen de or ator en zijn gezin met ropens en dwongen hem gopbrengst af te geven. De allers gingen er te voet tor. Voor het hevig ge- te gezin is slachtofferhulp chakeld, aldus een woord- Ier van de politie. den haac/anp - Een hogere ac cijns op mixdrankjes in 2004 heeft in Duitsland geleid tot een afname van 12 procent van het alcoholgebruik onder jongeren. Ook de alcoholconsumptie in het algemeen daalde licht. Morgen praat de Tweede Ka mer wederom met minister Hoogervorst (Volksgezondheid) over zijn plannen om de accijns op breezers met 60 eurocent per flesje te verhogen. De WD wil dan een breed gesteunde motie indienen om dit plan van tafel te vegen. Hoogervorst heeft de Kamer niet kunnen overtuigen van het nut van de maatregel. 70 Procent van de Duitse jonge ren geeft aan minder of hele maal geen premixen meer te kopen. Meer dan 60 procent geeft aan omdat ze te duur zijn geworden, 40 procent van de Duitse jeugd drinkt minder om dat ze meer over de gezond heidsaspecten weten. Extra geld voor middeninkomens amsterdam/anp - De vakcentra le FNV wil dat het kabinet 200 miljoen euro vrijmaakt om ou ders tegemoet te komen in de sterk gestegen kosten voor kin deropvang. De nieuwe wet op de kinderopvang functioneert niet goed en moet zo snel mogelijk worden aangepast, vindt de vak centrale. Ouders kampen sinds de invoe ring op 1 januari met een enor me administratieve romp slomp. Daarnaast zijn veel mensen met een middeninko men per maand honderden eu ro's meer kwijt voor de opvang van hun kroost. Die conclusies trokken de vak centrale FNV, de PvdA, de be langenvereniging van ouders in de kinderopvang (Boink) en di recteur B. van de Grift van het kinderdagverblijfconcern Par- tou gisteren tijdens een bijeen komst in Amsterdam. In kin derdagverblijf De Klapmuts woonden zij de opening bij van de FNV Actieweek Kinderop vang. De FNV wil dat het kabi net mensen die getroffen zijn door de prijsstijging tegemoet komt en pleit voor voor een ho gere verplichte werkgeversbij drage. Bij het voorjaarsoverleg, dat op 7 juli begint, is de kin deropvang een zeer belangrijk onderwerp voor de FNV. De actieweek is opgezet omdat honderden ouders zich bij het meldpunt kinderopvang had den gemeld met klachten. Tij dens de actieweek bezoeken kaderleden van de FNV kinder opvangcentra in het hele land. De bond roept ouders op om vragenlijsten in te vullen over het onderwerp. Voor het begin van het voorjaarsoverleg hoopt de FNV het onderzoek te heb ben afgerond. Een aantal conclusies is al ge trokken. „Steeds meer vrouwen gaan minder werken, omdat de kinderopvang niet meer te be talen is. En het aantal kind plaatsen vermindert", zei FNV- voorzitter Agnes Jongerius. „Minister Brinkhorst heeft dit toegegeven en ons extra geld toegezegd. Daarna werd het oorverdovend stil. Er moet snel 200 miljoen euro extra komen om de kinderopvang betaalbaar te houden". Naast de PvdA spannen ook D66 en Groenlinks zich in voor aanpassingen in de wet op de Kinderopvang. oranjestad/anp - Twee Neder landse experts zijn zondag op Aruba aangekomen om het lo kale onderzoeksteam te helpen in de zaak rond de verdwenen Natalee Holloway. Dat zei de onderzoeksleider van de politie, Jan van der Straten. Van der Straten wilde niet zeg gen om wat voor experts het gaat. Hij wilde alleen kwijt dat ze geen speurhonden bij zich hebben en dat het om zeer ge detailleerd werk gaat. „Meer kan ik niet zeggen, anders is meteen duidelijk in welke rich ting het onderzoek gaat," aldus de politiecommissaris. Een van de verdachten in de zaak is de 17-jarige zoon van een Nederlandse rechter die al ruim tien jaar op het eiland woont. Ook twee Surinaamse vrienden van de jongen zijn ge arresteerd. De drie werden donderdag opgepakt. Zij zou den de laatsten zijn die de 18- jarige Amerikaanse scholiere uit de staat Alabama hebben ge zien. Natalee verdween twee weken geleden op Aruba, na een schoolreisje. De jongens zeggen haar een lift te hebben gegeven na een avondje stappen. Ze zouden op haar verzoek een eindje over het eiland zijn gaan rijden en hebben haar bij het hotel afgezet. Onduidelijk is of Natalee daar ooit is aangeko men. De twee Surinaamse jon gens hebben tegenover de poli tie verklaard dat hun vriend en Natalee seksuele handelingen hebben verricht op de achter bank van de auto. Inmiddels hebben de ouders van Natalee op de Amerikaanse televisie be vestigd dat er menselijk bloed is gevonden in de auto waarin de drie jongens en Natalee hebben gezeten. Of het bloed van de scholiere is, is echter nog niet duidelijk. De ouders hebben bloed afgegeven voor een DNA- test die dat duidelijk moet ma ken. Eerder werden twee bewa kers gearresteerd die werken in een hotel dat vlakbij het hotel ligt waar Natalee logeerde. PvdA-leider Wouter Bos speelt in een Amsterdams kinderdagverblijf met een van de kleuters. Daar opende hij samen met FNV-voorzitter Agnes Jongerius de Actieweek Kinder opvang. Foto: ANP/Evert Elzinga amsterdam/gpd - De tbs'er die vorige week is ontsnapt tijdens zijn begeleid proefverlof, is een zedendelinquent. Hij is in 1990 in Amsterdam veroordeeld voor het verkrachten van een vrouw bij wie hij had ingebroken. Jus titie beschouwt hem als een ge vaar voor de samenleving en stelt dat alcoholgebruik bij de man kan leiden tot gewelddadig gedrag en nieuwe zedenmis drijven. De politie is een grote zoekactie begonnen naar de man, Wilhelm J. Schippers. Hij werd behandeld in kliniek Veld zicht in het Overijsselse Balk- brug. Schippers werd veroordeeld tot onder meer tbs vanwege de verkrachting waarbij hij veel ge weld had gebruikt. De politie heeft de publiciteit gezocht: zondagavond met een opspo ringsbericht en gisteravond in televisieprogramma Opsporing Verzocht. Opsporingsberichten Willhelm Schippers. Foto: Justitie van voortvluchtigen zijn zeld zaam, zeker als ze ook nog met naam en foto worden getoond. Minister Donner van justitie heeft er toestemming voor ge geven. De politie in Amsterdam kreeg volgens een woordvoer der gisteren al enkele bruikbare tips binnen De man liep vorige week dins dag op de terugweg van fami liebezoek in Eindhoven op het station in Utrecht weg van zijn begeleiders. Volgens burge meester W. Meulman van Har- denberg, waaronder Balkbrug valt, is dit de derde maal sinds 2001 dat een tbs'er van Veld zicht ontsnapt. „Dat is veel, want in de twaalf jaar die mijn voorganger burgemeester was, is het geen enkele keer ge beurd." Een andere tbs'er van Veldzicht die vorige week de benen nam, kwam uit zichzelf terug. Vol gens het ministerie van Justitie zijn dit jaar zes tbs'ers niet te ruggekeerd van proefverlof. De meesten zitten volgens het ministerie ondergedoken in het buitenland. den haag/anp - Minister Veer man van landbouw wil de strenge regels ter voorkoming van de gekkekoeienziekte (BSE) waar mogelijk versoepelen. Een minder streng BSE-beleid mag de volksgezondheid en voedsel veiligheid niet in gevaar bren gen, aldus de bewindsman in een brief aan de Tweede Ka mer. De versoepeling is mogelijk omdat de gekkekoeienziekte in Nederland onder controle lijkt. Het aantal BSE-gevallen loopt gestaag terug van 24 gevonden besmettingen in 2002 tot zes zieke koeien vorig jaar. Door de getroffen maatregelen is tevens de „kans klein dat koeien gebo ren na 1999 BSE zullen ontwik kelen", stelt het Centraal Insti tuut voor Dierziekte Controle (CIDC) in zijn onderzoek naar de dierziekte in Nederland. Vlees van een BSE-koe kan bij mensen de dodelijke ziekte Creutzfeldt-Jacob veroorzaken. In mei van dit jaar overleed een vrouw bij wie als eerste in Ne derland deze ziekte werd vast gesteld. Veerman denkt bij een eventue le versoepeling vooral aan een „meer efficiënte" manier om het BSE-gevaar onder controle te houden. De huidige maatregelen en controles dateren uit de jaren negentig, toen de ziekte met name onder de Britse veestapel huis hield. In Nederland worden daarom jaarlijks nog altijd ruim 500.000 runderen getest op de ziekte. Nederlandse koeien kregen BSE volgens de CIDC-onderzoekers alleen na het eten van veevoer met besmet diermeel. Dat meel is gemaakt van slachtafval. Sinds 1994 mogen herkauwers als koeien en schapen geen diermeel meer eten. Sinds 2000 is in heel Europa het gebruik hiervan in alle veevoeders ver boden. (advertentie) den haag/gpd - De Pompestichting in Nijmegen begint nog deze maand met een proef waarbij tbs'ers op verlof via de satelliet worden gevolgd. De tbs'ers worden daartoe uitgerust met een pols bandje met een gps-zender. Be geleiders in de instelling kun nen zo op een beeldscherm volgen waar de patiënt zich be vindt. De gps-polsband, een soort horloge, is ook uitgerust met een spreek-luisterverbin- ding. De kliniek kan zo recht streeks contact opnemen met de tbs'er, als die bijvoorbeeld op een locatie is waar hij niet mag zijn. Omgekeerd kan de patiënt zich melden bij moge lijk risicovol gedrag. Dat meldt prof. Jos Poel Poel- mann, bestuurder van de Pompestichting. Volgens hem gaan vijf tbs'ers deelnemen aan de proef, die een jaar zal duren. Het gaat om patiënten die in middels zover in hun behande ling zijn dat ze op onbegeleid verlof mogen. Daardoor zijn er geen onnodige risico's aan de proef verbonden, aldus Poel- mann. „Het gaat puur om het testen van de technologie." Als de technologie tot tevreden heid werkt, kan de polsband op termijn mogelijk ook worden ingezet voor een zwaardere ca tegorie patiënten. Te denken valt aan tbs'ers die nu alleen nog met begeleid verlof mogen. Dat gebeurt doorgaans door medewerkers van de kliniek en in risicovolle gevallen door per soneel van het gevangeniswe zen. De polsband kan dan die nen ter vervanging of aanvul ling van de menselijke begelei ders. Met dezelfde technologie voor 'tbs-gps' wordt ook elders al proef gedraaid. Daarbij gaat het echter niet om tbs'ers. De justitiële jeugdinrichting Ren- tray in Rekken volgt via de gps- polsband al een half jaar jonge ren die tijdens hun verlof uit een gesloten inrichting. Mini-muziekapparaat verovert Nederland in een razend tempo NU 00K EXTRA KORTING OP IEHAS EN TOPS Geldig von 1 t/m 30 juni 2005 zolang de voorrood strek). wijchen/gpd - ledereen, overal, altijd, al leen èn samen aan de moderne digitale jukebox. De mp3-speler marcheert nog sneller op dan jaren geleden de mobiele telefoon. Was de bezitter amper twee jaar geleden nog een gadgetverslaafde trendsetter, te genwoordig lijkt iederéén wel aan de mp3-speler-speler. In het straatbeeld is er geen ontkomen aan de digitale juke boxen op zakformaat: overal oortele foontjes die in een borstzakje verdwij nen. Met een mp3-speler (de Apple iPod is één van de bekendste merken) kan de eigenaar muziek beluisteren waar hij maar wil, zonder dat hij nog gebonden is aan pc of laptop. Cd's hoeft hij niet meer te kopen: de muziek is te downloa den van internet, waarna de bestanden kunnen worden overgezet naar de mp3- speler. Vorig jaar werden er in Neder land volgens de marktonderzoekers van bureau Gfk 625.000 spelers verkocht, een ruime vertienvoudiging ten opzichte van 2003 en goed voor een omzet van 71 miljoen euro. De helft ging vorig jaar in kerst- of sinterklaaspapier de deur uit. De mp3-speler, klein en handig en overal te gebruiken. Foto: GPD Dat belooft wat voor vaderdag, als het wederom zoeken is naar een cadeau voor de man die bijna alles al heeft. Mp3-spelers zijn in de eerste plaats een mannenspeeltje; Uit het onderzoek van Gfk blijkt dat van de ondervraagde man nen maar liefst 61 procent zo'n appa raatje bezit, tegen 39 procent van de vrouwen. Bijna vier op de tien onder vraagde vrouwen heeft geen mp3-speler en is ook niet van plan er een aan te schaffen. In de leeftijdsgroep acht tot twaalf jaar heeft de helft een exemplaar. Het verzadigingspunt is nog lang niet in zicht. Want de markt voor mp3's is een vervangingsmarkt aan het worden. En een verdringingsmarkt, merkt ook Pack ard Bell, één van de marktleiders in Ne- derland. Had het merk midden vorig jaar nog een marktaandeel van 40 pro cent, een jaar later was dat nog maar 8 14 procent. Niet zo gek, want er zijn een hoop klo nen bij gekomen. Ze liggen voor om en nabij drie tientjes bij filialen van het Kruidvat of Aldi. Krakkemikkige technologie van vooral de goedkoopste versies is er de oorzaak van dat jongeren vaak toe zijn aan hun tweede of derde exemplaar. Voor de jongste consumenten (van acht tot twaalf jaar) is bij de aankoop de belang rijkste reden dat het oude apparaatje ka pot is. 'Ouderen' (achttien tot 35 jaar) willen vooral een nieuwer, luxer exem plaar omdat meer geheugencapaciteit gewenst is. Vrijwel alle mp3-spelers hebben een memorecorder, leuk voor het inspreken van goede invallen. Veelal is eveneens een radiootje ingebouwd en de moge lijkheid om met een kabeltje op te ne men van elke audiobron. Sommige ver sies zijn uit te breiden met extra geheu gen op kaart. Wie een 'simpele' mp3-uitvoering heeft, loopt alweer achter de feiten aan. De jongste spelers zijn ingebouwd in mo- bieltjes. Volgens marktonderzoekbureau Gfk was in januari 2005 al een kwart van de verkochte telefoons ermee uitgerust. Recent zijn tevens de luxere spelers met kleurenschermpje, die de bezitter in staat stellen foto's te bekijken. Packard Bell heeft ook laten onderzoe ken wanneer de mp3-speler aan staat. Niet verrassend is dat vooral onderweg of tijdens het sporten. Van de groep tus sen achttien en 24 jaar gebruikt 93 pro cent een mp3-speler in het openbaar vervoer. Van de jongste consumenten luistert 71 procent op de fiets. Thuis op de bank is het apparaatje ook populair: 43 procent van de ondervraagden ge bruikt er dan één. In de leeftijdscategorie 25-35 jaar is de huiskamer zelfs de favoriete plek om naar mp3's te luisteren. Dat mp3-ge- bruik leidt tot nog meer contactgestoor de nerds, die zich afsluiten voor elke im puls van de buitenwereld, is niet gezegd. De audiospelertjes zorgen voor nieuwe vormen van intermenselijk verkeer. Zo zijn er iPOD Party's waar bezoekers el- kóar hun oortjes lenen. Zonder pick-up, zonder mengpaneel komt zo heel knus het ouderwetse samen plaatjes draaien terug. brussel/anp - De internationale organisatie voor wegtransport IRU waarschuwt voor een cha os rond de nieuwe digitale ta chograaf. Het nieuwe controle apparaat voor rusttijden zou vanaf 5 augustus verplicht in nieuwe trucks moeten zitten. Maar ongeveer de helft van de EU-landen is nog niet klaar met de benodigde wetten, tacho- graafkaarten en instructies voor de werkplaatsen. Leveranciers van de digitale ta chografen hebben bovendien pas twee weken geleden de eer ste apparaten bezorgd bij de truckfabrieken. Veel nieuwe trucks rollen nu nog van de band met de oude, analoge ta chograaf. De bedrijven kunnen daarvoor beboet worden. De IRU vraagt de ministers van verkeer in de Europese Unie om uitstel van de digitale ta chograaf. De ministap zouden dat moeten doen op nun verga dering 27 juni, meldde de orga nisatie gisteren in Brussel. De wegvervoerders van Trans port en Logistiek Nederland (TLN) steunen de oproep van him internationale organisatie. Nederland is wel klaar voor de digitale tachograaf in nieuwe vrachtwagens, aldus TLN. De EU stelde eerder dit jaar al dat een jaar uitstel nodig is. Maar ministers en Europese Commissie negeerden dat. Eu roparlementariër Corien Wort- mann beschrijft de situatie daardoor als 'vijf voor twaalf. „Het is toch van de zotte: be drijven die nu een vrachtwagen bestellen, weten nog steeds niet of ze wel of geen digitale tacho graaf moeten laten installeren."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5