Sociaal leven moet iedereen leren GESPREK VAN DE DAG Romeinse dokters waren zo antiek nog niet Watskeburt of hoe een raadsel alle hitlijsten bestormt Van Vriezenveen naar de Zuidpool met tractor Feestje Gooien met stoeptegel is teken van geen geweten Overzicht van incidenten De kwaliteit van de Romeinse geneeskunde bleef lang ongeëvenaard. In de Sint Maar tenskliniek in Nijmegen werd afgelopen weekeinde een antiek gezondheidsspektakel opgevoerd, ter gelegenheid van de tweedui zendste verjaardag van de stad. „Een amputatie doe ik in twee minuten. Snel opereren is een must, want ik heb niks aan een patiënt die naar alle kanten ligt te trappen van de pijn", vertelt de Romeinse arts Maarten Dolmans net voordat hij een gewonde soldaat een hand afzet. Terwijl de chirurg de bebloede knuist nog even triom fantelijk aan het publiek toont, drukt zijn assistent de gillende patiënt tegen de tafel. Een bezoekster is onder de indruk. „Geen narcose. Zo ging dat toen", fluisterde ze te gen haar buurvrouw. „Die chirurg droeg ook geen handschoenen", was de laatste opgevallen. Tijdens de worstelpartij met de gewonde valt het verband op de grond. „Maakt niet uit. We smeren zalf op de wond, een meng sel van azijn en zout. Dat helpt tegen ont steking", aldus Venloer Dolmans die is af gestudeerd in de militaire geneeskunde in de Romeinse tijd en al twintig jaar bezig met dit soort bloedstollende levende ge schiedenis. Met de krijsende soldaat hoeven we geen medelijden te hebben. „Hij weet dat hij een volledig pensioen krijgt. Tien jaarsalaris sen." Van aanstellers moesten de Romeinen niks hebben, zo bleek. Simulanten konden reke nen op een aderlating. „Daar word je rustig van. Een keer per jaar kan dat geen kwaad. Daarna hoor je ze niet meer klagen", aldus Dolmans die zijn rol geloofwaardig neer zette. „We geven ze dan wat gedroogde abriko zen want daar zit veel ijzer in. Vitamines zouden jullie tegenwoordig zeggen. Wi noemen dat krachtvoer." Romeinse legerartsen waren minder bi dan het hier soms leek. „Je was bij hen slechter of beter af dan bij een arts uiti negentiende eeuw", aldus historicus ei cheoloog Dolmans. „Pas toen penicilline en antibiotica wa gekomen, werd hun geneeskunst antie Maar ze waren echt heel ver. Staaroper deden ze bijvoorbeeld. En ze beperktei zich zeker niet tot de fysieke behandeli van de aandoening. De psychische kan vonden ze net zo belangrijk en ook gav ze voedings- en hygiëneadviezen." De Swazilandse koning MSWATI III heefteen 18-jarige 'beautyqueen' uitgeko zen als zijn TWAALFDE vrouw. Het huwelijk met nummer elf is nog geen twee weken oud. NOTHANDO Dube is uitverkoren tijdens een jaarlijks feest waar dui zenden maagden met blote borsten voorde koningin-moeder dansen. Mswati (37) heeft daar al eerder zijn bruiden geselecteerd. De vader van de koning had overigens 45 officiële vrouwen. tokyo - Filmacteur Tom Cruise en zijn 13-jarige tegenspeelster Dakota Fanning gaven gisteren een feestje in Tokyo, samen met regisseur Steven Spielberg. De Amerikanen zijn in het land van de rijzende zon om hun nieuwste kaskraker te promoten. 'War of the Worlds' beleeft in Japan zijn wereldpremière. Foto: Reuters MENSELIJK De bestedingen vormen de grootste ERGERNIS voor en op vakantie. De vakantie kost me te veel geld, zegt 35 procent van de ondervraagden in een onderzoek van Blauw Research in opdracht van leningbemiddelaar InterBank. Een kwart raakt geïrri teerd, omdat ze altijd meer kwijt zijn dan was begroot. Zes op de tien Nederlanders legt geld opzij om de vakantie te kunnen betalen. Uit de zelfde enquête blijkt dat in 12 pro cent van de huishoudens RUZIE en woordenwiselingen ontstaan over de vakantie. De belangrijkste menings verschillen gaan over de bestem ming en duur. SAMI EID, eigenaar van een fast- foodrestaurant op CYPRUS, heeft zijn eigen wereldrecord gebroken door met een nog grotere portie do ner KEBAB te komen. Het enorme gerecht woog 1815 kilo en dat was 115 kilo meer dan de vorige poging. Dat hebben plaatselijke kranten gis teren gemeld. Sami Eid zei dat het nog leuker zou zijn als er eens wat concurrentie kwam. De opbrengst gaat naar een goed doel. De kebab was door twaalf man gemaakt van 2150 kippen en was ruim anderhal ve meter hoog met een even zo grote diameter. Volgens Eid konden er 17.000 mensen van eten. Helemaal onverwacht komt het niet, maar DESTINY'S CHILD houdt er dan toch echt mee op. De drie vrouwen maken hun huidige toernee af en gaan daarna hun eigen weg in showbizzland. Zangeres KELLY Rowland maakte het nieuws bekend tijdens een concert in Barcelona. Het trio, met behalve Rowland ook BEYONCE Knowles en MICHELLE Williams, liet aan muziekzender MTV weten in vriendschap uit elkaar te gaan. ,,We werken al samen sinds we negen jaar zijn, en toeren samen sinds we veertien zijn. Na veel praten grijpen we nu de kans op Destiny's Child op het hoogtepunt te verlaten." De laatste maanden kwamen er steeds meer geruchten over het uiteenvallen van de succesvolle R &B-groep, die in 1990 begon. Wereldwijd verkochten ze ruim 40 miljoen pla ten. Vooral Beyoncé werkte in de tussentijd al flink aan een eigen muziek- en filmcarrière. Foto: EPA Manon Ossevoort (28) is klaar om met de tractor een monstertocht te maken van Vriezenveen naar de Zuidpool. De Vriezenveense vertrekt op 19 juni voor een reis van ruim an derhalf jaar. Onderweg geeft de Twentse theaterproducente de to- Epiktetos Wie een goede schoonzoon heeft, vindt een zoon; wie een slechte schoonzoon heeft, verliest een dochter neelvoorstelling DOE in onder meer kindertehuizen en andere liefdadig heidsprojecten. Het uiteindelijke doel is om per trac tor Antartica te bereiken. Daar maakt Manon een sneeuwpop die in haar buik een doorzichtige wereldbol her bergt. In deze bol worden alle dro men verzameld van mensen die Ma non bij haar voorstellingen tegen komt. Manon wil gedurende haar reis mensen inspireren tot liefde en hoop. Manon legt 19.000 kilometer op de tractor af. De tractor zal meegaan op een ijsbreker die haar en het voertuig naar het zuidelijkste plekje ter wereld brengt. De gereviseerde tractor is voorzien van een grote kist met pro viand, diesel, water en uiteraard een tent. Onderweg krijgt ze gratis on derdelen en diesel van een bekende tractorfabrikant, anp 0 Ruud de Wild van Radio 538 voor zag het zes weken geleden al: Watskeburt?!' wordt een regel rechte hit. Het is op dit moment dé grote hype in muziekland. De mensen om de dj heen verklaar den De Wild voor gek. Kom nou, zeiden ze, de tekst slaat nérgens op en de muziek ook al niet je- dat. Althans, als je het de eerste keer hoort. Daarna krijgt het nummer iets aanstekelijks. De po pulaire dj kreeg het gelijk hele maal aan zijn zijde. En hoe: 'Watsgeburt?!' van de groep De Jeugd van Tegenwoordig staat zo wel in de Top-40 en op de hitlijst van Yorin FM op nummer 1 en zelfs op de download-hitlijst doet het rapnummer het wonderwel goed. En in kroegjes en bij de bushalte word je gek van de ringtones (op mobiele telefoons) van het popu- Justus van Oei is op vakantie. laire nummer. En dat niet alleen: loop je een café binnen, dan klinkt het om de haverklap 'Wats geburt' om je heen. En kijk maar eens goed naar T-shirtjes, die sie ren ook steeds vaker de opdruk Watskeburt?! Als de voorspellingen van De Wild - die het rapliedje bij voortduring draaide en draait - uitkomen, dan wordt het nummer dé zomerhit van 2005. En is dat gek? Of op zijn zachtst gezegd merkwaardig? Ja, eigenlijk wel. Even een stukje tekst, ter verduidelijking: Vieze Freddy, alsof je dat niet wist En ik drink tot de motherfucking fles leeg is Heb pas doekoe als ik bierflesjes inwizzel Dan ben ik pas stang, yo uh, for shizzle Je lacht waar ik maak hier geen motherfucking grappen Plus zuigt m'n pik je kan een lau we biertje tappen Staan te spacen, maar ik ben niet van Star Trek Ook geen bustabust maar ik breek wel je nek Komt alleen uit m'n achterste Moeders met dochters ze verachten me Ben van baksteen alsof je dat niet ruikt Want de een is dik en de ander ge bruikt Ik ben tuig van de eerste klasse En je wast je handen al tijdens het plassen Kijk me aan, je weet precies hoe laat het is Baksteen, de rest is geschiedenis. Duidelijk? Misschien hoeft dat ook niet. Het is (vaak onverstaan bare) straattaal, brabbeltaal, het zijn woordgrappen en fanta- siekreten waar 'Watskeburt?!' op gebaseerd is. De Jeugd Van Te genwoordig wordt gevormd door Freddie, Pepijn en Olicio, respec tievelijk P. Dronq, Vieze Fur en Willie Wartaal, en liepen elkaar voor het eerst tegen het lijf tijdens de (catastrofale verlopen) voor rondes van Idols. Hun voorliefde voor slecht Nederlands schepte meteen een band en de heren be sloten te gaan samenwerken. Op internet is te vinden wat Freddie, Pepijn en Olicio van de taal vin den. Het is een soort zelfverzon- nen slang, kakkineus gebrabbel, achterbuurttaal en combinatie met Swahili. Volgens labelbaas van Top Notch Kees de Koning, waar De Jeugd Van Tegenwoordig getekend is, komt de term uit de Muziekwijk in Almere. Waar, volgens De Ko ning, doorgaans 'nikskeburt'. In de - ijdele - hoop dat er toch wat belangrijks te melden valt, zou men elkaar daar aanspreken begroeten met 'Watskeburt' De onverwachte populariteiD 'Watsgeburt?!' zou ook onts *1 kunnen zijn, doordat het nu nog niet eerder is 'vertoond verkoop verloopt als een tie R De drie Amsterdamse heren R Spaarndammerdijk laten bn gewoon brutaal Shakira, Kal 1 Guus Meeuwis en rapcolleg f van Snoop Doggy (bij wie V burt?! morgen in het voorpi f gramma staat in Ahoy') gev achter zich. Henkjan Smits, lentscout en juryvoorzitter' K Idols is stinkend jaloers. „Ik dat ik het wist hoe het komt het nummer zo aanslaat," 2 )r vanuit Londen, „dan zou ik onmiddellijk zo'n plaat ma) heb werkelijk geen idee wat111 populariteit zo plotseling va komt. Ik weet dat mijn kind ti het wel een grappige melod >e den, meer zinnigs kan ik er g< lijk niet over zeggen. Jan van Stipriaan Luïscius Dat een kind wel eens iets onver antwoords doet is te begrijpen. Maar het lijkt wel of steeds meer volwassenen grenzen overschrij den, doordat ze kampen met een onderontwikkeld geweten. „Vaak zijn het mensen die in het dagelijks leven niet succesvol zijn." Hoe leuk is het om stuntvliegtui gen met vuurpijlen te bestoken? Vier volwassen kerels beraamden het afgelopen weekeinde plannen om op die manier de vliegshow in Rotterdam te verzieken. Dat ze een ramp hadden kunnen veroor zaken interesseerde hen minder. Hoe spannend is het om verkeers pleinen als racecircuit te gebrui ken? Sommige motorrijders kun nen het niet laten en trekken zich tijdens hun dollemansrit niets aan van andere weggebruikers. En hoe normaal is het om een suïcidaal iemand aan te moedigen om van een reuzenrad te springen, zoals afgelopen weekeinde in Deventer gebeurde? Als kleine kinderen stommiteiten uithalen, klinkt een vergoelijkend 'die weten nog niet beter'. Maar van adolescenten en volwassenen mag iemand verwachten dat zij wél beter weten, en de gevolgen van hun daden overzien. Maar zo eenvoudig ligt het blijkbaar niet. Anders zouden er geen tegels van viaducten gegooid worden, vuur- bommen op keepers afgeschoten of blokken beton op spoorwegen gelegd door mensen die de pu berteit ontgroeid horen te zijn. Sociaal worden moet je leren. In dat leerproces gaat het wel eens mis en dat is de basis van roeke loos gedrag op latere leeftijd, be toogt hoogleraar ontwikkelings psychologie Hans Koot. Hij wijst op de menselijke aangeboren be hoefte aan sensatie, die van mens tot mens verschilt. Mensen die met een sterke behoefte aan prik kels worden geboren, moeten met hun zucht naar spanning leren omgaan. „Grenzen stellen aan die spanningsbehoefte is ontzettend belangrijk. Niet bij alle kinderen wordt die behoefte gereguleerd", aldus Koot. ,,In de opvoeding vindt de socialisatie plaats. Neem een kind dat in de zandbak met een schepje om zich heen slaat. De moeder zal het kind er op wij zen dat dat niet leuk is, maar ook waaróm dat niet leuk is. Ze leert zo het kind wat voor gevoelens zijn gedrag oproept bij anderen én ze verwijst naar mogelijke ge volgen. Dat je niet leert nadenken over de gevolgen van je gedrag is puur een opvoedingskwestie." Directeur Gerben Bruinsma van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandha- In december 2004 werd een stalen rooster op het spoor tussen Alkmaar en Uitgeest gelegd. Foto: GPD ving hamert eveneens op het be lang van een goede socialisatie. „Van kind tot volwassene leer je steeds meer de buitenwereld te overzien: wat verwachten anderen van je? Wat moet je doen en la ten? Dat leer je van je ouders, op school en bij je werk, maar soms zijn die processen verstoord. Als je nooit hebt geleerd om op lange termijn te denken, is het ook later lastig om gevolgen van je daden te kunnen ovprzien." De roes van alcohol of drugs of de aanwezigheid in een groep kun nen ook funest zijn, zegt Bruins ma. „In een groep willen mensen vaak de leukste of meest gevatte zijn. Dan doe je soms ergere din gen dan je ooit alleen zou doen. Achterafhebben mensen dan wel vaak spijt." Sommige mensen halen rare stunts uit om hun ego te strelen. „Vaak zijn het mensen die in het dagelijks leven niet succesvol zijn. Door iets extreems uit te halen, maken ze zichzelf toch nog bij zonder." Oerdriften zijn volgens hoogleraar sociale psychologie Bram Buunk de motor achter sommige stom miteiten. „Het is geen toeval dat vooral jonge mannen oververte genwoordigd zijn in de groep roe kelozen. Door risico's te nemen straal je uit dat je goede genen hebt. Zo krijg je toegang tot de an dere sekse. Soms slaat dat door tot in het extreme... Als je iets doet waarmee je andere mensen be dreigt, is dat een nog stoerder spelletje. Je geweten verdwijnt dan soms volledig naar de achter grond." De huidige samenleving wakkert stupide gedrag ook aan, zegt gehouden vanwege aanslagc het plaatselijke politiebureai op de burgemeester. Bij de b meester ontstond brand en schade door een vuurwerkbo Van het politiebureau werdf ten stuk geschoten en met ei vuurwerkbom de pui verniel verklaren dat 'voor de kick' t hebben gedaan. September 2004: Bezoekers de terminal op Schiphol rato paniek door een explosie. Ee monstrerende brandweerma blijkt vuurwerk in een prulle te hebben geworpen. In het terdamse stadhuis intimidei demonstrende brandweerlie ambtenaren en gaan op des met de politie. Januari 2005: Twee jonge 111 nen doden bij Rijswijk een ai mobiliste op de A4 door een stoeptegel van een viaduct d haar voorruit te laten vallen. Maart 2005: Twee dronken 1 den van 29 en 46 jaar stoeiei afloop van een avond stappi het perron van station Den 1 der. De 29-jarige duwt daart 46-jarige vriend van het pen voor een aanstormende treil Mei 2005: Ondanks meerdei waarschuwingen van de bus chauffeur steken voetbaJsup ters hun hoofd uit een rijder bus. Een 22-jarige man kom het leven, twee 21-jarigen ra ernstig gewond. Juni 2005: Demonstrerende u terdamse politie-agenten bil ren anderhalf uur lang een van de A20. 1 Buunk. „De verharding van de maatschappij versterkt dit gedrag. Groepstegenstellingen worden groter. Als je andere mensen er vaart als lid van een andere groep dan de jouwe, is dat soms een rechtvaardiging voor je daden." In de huidige individualistische, verstedelijkte maatschappij is er bovendien geen dorps- of buurt gemeenschap die je corrigeert als je ouders dat nalaten, constateert Koot. „Ouders moeten sinds de jaren zestig steeds meer zelf uit zoeken wat ze wel of niet van hun kinderen accepteren. Dat kan een aantal van hen niet." Ilse Thoonsen Januari 2003: In Moerkapelle ver wonden relschoppers achttien ME.'ers met een zware vuurwerk- bom, die dwars door de bodem van de politiebus heen explo deert. Ouders zijn volgens de bur gemeester medeplichtig. Zij stookten hun kinderen op en bel den de positie van de ME door. Januari 2004: Groep jongeren in Opheusden gooit in de Oude jaarsnacht een vuurwerkbom naar de ME, die een agent tegen een auto slingert en verwondt. De dader wist wat hij deed; hij ver klaart eenzelfde bom van tevoren te hebben getest. April 2004: Drie Rozenburgers van 30,32 en 35 jaar worden aan- In de Champions League-strijd tussen AC Milan en Inter Milan werd AC- keeper Dida bestookt met vuurwerk. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2