jury spreekt Michael Jackson vrij ente gewond bij incident Studentenpastor op non-actief door interview Marokko 'denkt' over dubbele nationaliteit nerikaanse popster niet schuldig aan kindermisbruik Moeder van Gavin zwakste schakel in proces van de eeuw commentaar Belagers Alzubaydi niet voor rechter Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 14JUni 2005 Volwassenen steeds vaker over de schreef Ontspannen struinen door Leidse natuur in park Cronesteyn B.B. King schakelt tandje terug na afscheidsconcerten Krajicek en Krajicek: Wimbledon wordt eenmalige actie Veel zon en warmer nr. 43864 losse» »«U0 linze correspondent ouwmans Maria - Een jury in het mische Santa Maria heeft iel Jackson gisteren on- bevonden aan kinder- in dikke week nadenken het bewijsmateriaal kwa de twaalf juryleden una- tot de conclusie dat de ige Amerikaanse popster liet ontuchtig heeft gedra- Gavin A., een ex-kan - üëntje dat in 2003 met lilie bij Jackson logeerde ndgoed Neverland in Cali- i. Het 'onschuldig' klonk en keer. kan als een vrij man te- laar huis. Hij was tot nu p borgtocht vrij. De fans et internationale popidool erden opgelucht. Ze Iden hun vuist in de lucht, liet telkens een witte los als het onschuldig en alle fans begonnen ddellijk met een feestje. Er gerekend op een groot op Neverland om de goe- oop te vieren. on werd ook vrijgesproken amenzwering. De openba- nklager had de zanger ten gelegd dat hij het gezin A. in|ruari en maart 2003 tegen in op Neverland had vast- M iden. De jury vond even- oldat er overtuigend bewijs X3! lat Jackson alcohol had ge ide} aan minderjarigen, zoals lenbare aanklagers be en. iridische steekspel over de bizarre omgang van Mi- Jackson met kinderen be let de uitzending van een documentaire begin 'j In het portret van Martin waaraan Michael Jack son meewerkte, onthulde de zanger dat hij kinderen in zijn bed liet slapen. Hij beschreef dat als iets liefdevols en on schuldigs, maar na de uitzen ding herleefden oude verhalen over mogelijk pedofiele relaties van Jackson. De destijds 13-jarige Gavin A. kwam in de documentaire voor. Na de uitzending nam Jackson het gezin mee naar Neverland om het in te zetten voor een publicitair tegenoffensief. Ga vin ontkende in die periode te gen welzijnswerkers dat er iets seksueels was voorgevallen tus sen hem en Jackson. Ook na de logeerpartij op Neverland zei hij dat tegen zijn schooldirec teur. Maar na een bezoek aan een psychotherapeut verander de zijn verhaal. Hij verklaarde tegen de politie dat Jackson en kele keren zijn genitaliën had betast om hem te leren mastur beren. In november 2003 verrichte de politie huiszoeking op het land goed van de popster in Los Oli- vos, waarna de zaak in de pu bliciteit kwam. Michael Jackson verklaarde onschuldig te zijn. Hij werd aangeklaagd voor on tuchtige handelingen met een kind en het schenken van alco hol. Later kwam daar nog de complotaanklacht bij, omdat medewerkers van Jackson de moeder van Gavin bedreigd zouden hebben en het gezin hadden vastgehouden tegen hun wil. Het vooronderzoek duurde ruim een jaar. Op 31 januari van dit jaar ging de rechtszaak in Santa Maria van start met het kiezen van de jury. Door ziekte en een sterfgeval liep dat enige vertraging op, maar eind febru ari kon de zaak dan toch werke lijk beginnen. Er zijn in drie maanden tijd zo'n 135 getuigen gehoord en meer dan zeshon Michael Jackson verlaat met zijn moeder Katherine de Santa Barbara County Superior Court in Santa Maria (Callifornië) na zijn vrijspraak. Foto: EPA derd bewijsstukken opgevoerd. Volgens deskundigen was het een complexe zaak, omdat de verdediging erin slaagde de be trouwbaarheid van de kroonge tuigen - met name Gavin's moeder - te ondermijnen. Vol gens de verdediging was er ge noeg reden tot twijfel omdat Ja- net A. een profiteur is die in het verleden een warenhuis geld af perste met een valse aanklacht. De officier van justitie betoogde dat Jackson een pedofiel is die kinderen verleidt en dat de kla ger zijn verhaal consistent ver telde vanaf zijn eerste bezoek aan de politie. De jury vond echter dat er te veel twijfels wa ren en sprak de zanger vrij. 'Zon draait toch om de aarde?' brussel - Het is zo'n vierhon derd jaar geleden dat de Itali aanse sterrenkundige Galileo Galilei verkondigde dat de aar de om de zon draait. Vele gene raties hebben sindsdien op school geleerd dat de aarde niet het middelpunt is van het zon nestelsel. Hebben al die jaren onderwijs iets opgeleverd? Dat valt tegen, bleek bij een quiz van de Europese Commissie om de wetenschapskennis van Europeanen te testen. Maar liefst 29 procent van de Europe anen antwoordde dat de zon om de aarde draait en 4 procent wist het niet. Sterker nog: even veel Europeanen weet niet hoe lang de aarde nodig heeft om rond de zon te draaien. Hollandia bouwt enorm reuzenrad krimpen a/d ussEL - Het staal bedrijf Hollandia gaat in Dubai 's werelds grootste reuzenrad bouwen. De onderneming heeft daartoe opdracht gekregen van het themapark Dubailand in de golfstaat. De Great Dubai Wheel wordt groter dan het reuzenrad London Eye in de Britse hoofdstad. In het bouw werk zal ongeveer 3500 ton staal worden verwerkt. De kos ten bedragen meer dan 100 miljoen dollar. Jongen vermoord in huis vol wiet wassenaar - De politie heeft in het weekeinde een wietkwekerij gevonden in de woning aan de Rijksstraatweg in Wassenaar waar vrijdag het stoffelijk over schot van een 16-jarige jongen werd aangetroffen. De Wasse naarder is door een misdrijf om het leven gekomen, maar het OM zegt niet hoe hij is omge bracht. Wel heeft korte tijd een verdachte in verband met de dood van de jongen vastgeze ten. Overleg met artsen opgeschort fcpd - Een 21-jarige van de Haagse politie is 3nd gewond geraakt bij icident in de bewa st waarin ze dienst had Vuurtorenweg in Sche- gen. De post staat daar iet kantoor te bewaken 9 n de administratie van het ilavië Tribunaal is geves een politiewoordvoer- de agente „zeer waar- niet door een ander 'ft lijk neergeschoten". Een ongeluk wordt niet uitgesloten. Over de precieze toedracht kon de poli tie gisteravond nog geen mede delingen doen. De toestand van het slachtoffer is volgens de woordvoerder niet levensbedreigend. De vrouw is geraakt in haar buik. De kogel zou onder haar kogelvrije vest terecht zijn gekomen. De agente heeft zelf haar colle ga's gebeld dat 'er moeilijkhe den waren'. EU-BEGROTING Wrstellen om Nederland J eer te laten bijdragen aan groting van de Europese verdienen het op een on- Ï^elijk veto van de rege- stuiten. Alleen op die kunnen premier Balke- en minister Zalm deze laten zien dat het mst is met hun voor een lagere butie en dat ze te' tegen de euro- wet serieus ne- De angst dat een e Europese samenwerking ief in een crisis stort, is Echt. aar geleden waarschuwde je ambassadeur bij Ben Bot, de regering dat de Nederlandse aan de EU-begroting begon te worden. Neder- altijd volop geprofi- de Brusselse vleespot- 1 omdat er veel geld landbouw ging. Maar het geldverslindende :leid in de jaren ne- werd hervormd, kwam situatie een einde. Het kabinet, geobse- het in de wacht sle- enkele hoge diploma ten, hechtte niet te veel aan de waarschuwingen. Vicaris-generaal betwijfelt 'binding met de kerkelijke leer' door Wilfred Simons leiden - Het Bisdom Rotterdam heeft de Leidse studentenpastor Marcel van der Maeden op non-actief gesteld vanwege een interview met het Leidsch Dagblad. Naar aanleiding van zijn uitspraken ont stond bij vicaris-generaal Dick Verbakei 'ernstige twijfel' over de vraag of Van der Maeden zich wel gebonden voelt aan de rooms-katholieke leer. Van der Maeden was sinds half maart actief als pastor in de Leidse Studenten Ekklesia. Het bisdom liet het besluit zondag voorlezen tijdens een kerkdienst van de Ekklesia in de Hooglandse Kerk. Het bisdom begon te twijfelen aan Van der Maedens rechtzinnigheid na een in terview in het Leidsch Dagblad op maandag 11 april. Hierin noemde hij zich katholiek, 'maar niet rooms'. „Het instandhouden van het instituut kost enorm veel energie, terwijl veel gelovi gen zich er niet bij betrokken voelen. Diaken, priester, bisschop, paus, daar gaat het kennelijk om", liet hij opteke nen. „Mijn opvatting is dat het geloof het leven moet dienen en het niet in de weg moet staan. Wie de kerkorganisatie vooropstelt, minst de essentie." Ook wil de Van der Maeden studenten liever hel pen bij het zoeken naar antwoorden op de 'geestelijke leegte van de postmoder ne, geseculariseerde wereld' dan hen houden aan de pauselijke leer op het ge bied van bijvoorbeeld de seksuele mo raal. Volgens woordvoerster Francis Wout van het Bisdom Rotterdam zijn de ideeën Van der Maeden over de kerkelij ke hiërarchie in het sollicitatiegesprek met bisschop Van Luyn niet besproken. „Dit was niet voorzien." Het bisdom heeft hem 'aangeboden de komende pe riode te gebruiken om zich te bezinnen op zijn professionele toekomst en tijd te besteden aan studie'. Dit aanbod heeft Van der Maeden geaccepteerd. In een reactie zegt de Ekklesia het be sluit van het bisdom 'heel teleurstellend' te vinden, maar het wel als een 'voldon gen feit' te beschouwen. „Voor diegenen die vanuit de LSE betrokken zijn geweest bij de gesprekken met het bisdom, zijn het emotionele weken geweest", aldus woordvoerster Karin van den Broeke. De Ekklesia en het bisdom overleggen bin nenkort over de komst van een nieuwe pastor. Van der Maeden wil niet reage ren op het feit dat hij op non-actief is gesteld. Nederland behoort sindsdien tot de grote geldschieters van de EU en betaalt meer dan vergelijkba re landen als Zweden en Oosten rijk. Op zich is dat niet erg, want door bijvoorbeeld de haven pro fiteert ons land ook verhou dingsgewijs veel meer van de economische integra tie. Nu de Europese re geringsleiders donder dag en vrijdag probe ren de fundamenten van een nieuwe begro ting te leggen, is het echter tijd de scheefgegroeide verhoudingen enigszins recht te breien. Balkenende kan dat doen, door een keihard veto uit te spreken over plannen die hem niet welgevallig zijn. Den Haag is nooit happig ge weest om het veto in te zetten, omdat het als een soort diplo matieke atoombom wordt ge zien. Die schroom moeten Bal kenende en Zalm laten varen. Ze weten zich in de rug gesteund door het nee tegen de euro- grondwet, en kunnen juist op deze manier zorgen voor een adempauze waarin de EU kan nadenken over hoe de verdere samenwerking gestalte krijgt. Peter de Vries Protestmars voor Irakees gezin in Roelofarendsveen door Ruud Sep roelofarendsveen - Acht van de elf Veense jongeren die in februari werden aangehou den voor het terroriseren van de Irakese familie Alzubaydi, hoeven zich niet voor de rechter te verantwoorden. De zaak tegen één minderjarige verdachte is door het open baar ministerie (OM) gesepo neerd, en zeven andere min derjarigen zijn onlangs uitge nodigd voor een goed gesprek met de officier van justitie. In die gesprekken, die in sep tember plaatshebben, biedt de officier een schikking aan waarmee de zaak buiten de rechter om kan worden afge daan. In de zaak van de laat ste drie verdachten heeft jus titie nog geen besluit geno men. De zaak tegen de elf jongeren is weer actueel sinds één van hen in de nacht van vrijdag op zaterdag brand stichtte bij de voordeur van het vluchte lingengezin. Vader Salih Al zubaydi bluste de brand snel, maar beschouwt de brand stichting wel als een moord aanslag op hem en zijn gezin. De verdachte - een 20-jarige Veender in wiens zaak het OM nog geen besluit had ge nomen - kon kort na de aan slag worden aangehouden op basis van videobeelden. Een buurman laat sinds de vorige incidenten rond de familie permanent zijn camera op de woning gericht staan. De verdachte van de aanslag van afgelopen weekeinde wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Die be paalt of de man nog langer in voorarrest moet blijven en waarvoor hij terecht moet staan. De politie heeft hem opgepakt voor brandstich ting, het openbaar ministerie zou daarvan poging tot dood slag kunnen maken. Intussen organiseert een groep ouders van leerlingen van basisschool De Roelevaer morgenavond een protest- tocht door het dorp. Ze zijn woedend over de brandstich ting en de voorgaande ge beurtenissen. De ouders roepen iedereen in de gemeente op om mee te lopen. De stoet vertrekt om 18.45 uur vanaf De Roelevaer, op de hoek van de Sotaweg en de Middenweg, en komt ook langs de woning van het gezin aan de Begoniastraat. De tocht eindigt bij het ge meentehuis aan het Westein de. Even later, om 19.30 uur, wordt er in jongerencentrum Splotsz een jongerendebat gehouden over racisme en discriminatie in het kader van het gemeentelijk project 'Contact!' De gemeente zette dit project begin dit jaar al op na eerdere onlusten tussen jongeren en het Irakese gezin. den haag - Het overleg tussen de huisartsen, minister Hooger- vorst en de zorgverzekeraars is gisteravond laat opgeschort. Voorzitter Ella Vogelaar wil morgenmiddag weer met de partijen om de tafel gaan zitten. Zij weigerde mededelingen te doen over het verloop van het gesprek. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Verdonk ziet winst in Rabat rabat/anp - Marokko heeft po sitief gereageerd op het Neder landse voorstel om voor de der de generatie Marokkanen in Nederland de dubbele nationa liteit af te schaffen. Tot nu toe wilde Marokko daar niet over spreken maar de regering in Rabat heeft nu „een open hou ding." Dat zei minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) gisteren na afloop van de eerste dag van haar werkbe zoek in Marokko. Ze sprak over de dubbele nationaliteit met de ambtelijk plaatsvervanger van minister M. Bouzouhba (Justi tie). Die kon zelf niet kon ko men omdat hij in het zieken huis is opgenomen. „Het is winst dat de afschaffing van de dubbele nationaliteit nu op de wederzijdse agenda staat. We gaan kijken en praten hoe we dit verder kunnen regelen", aldus de bewindsvrouw. Vol gens haar staat de mogelijkheid om afstand te doen van de Ma rokkaanse nationaliteit al in een 2fja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Naam: decreet maar wordt daar nooit gebruik van gemaakt. Het Nederlandse kabinet streeft ernaar om „zoveel mogelijk te voorkomen" dat de derde gene ratie allochtonen, die in Neder land geboren is, twee paspoor ten heeft. Dat geldt overigens niet alleen voor Marokkanen maar voor kinderen van alle al lochtonen. Deze generatie zou dan moeten kiezen. De gedach te erachter is dat de keus voor de Nederlandse nationaliteit de binding met Nederland sterker maakt. Dat versterkt de integra tie, aldus Verdonk. Vooral Ma rokko hecht altijd strikt aan het behoud van de Marokkaanse nationaliteit. De bewindsvrouw zei dat in de gesprekken met een aantal mi nisters „van beide kanten het probleem met Marokkaanse probleemjongeren in Neder land werd erkend. Maar we hebben ook over de Marok kaanse jeugd gesproken die het wel goed doet." Adres: I Geboortedatum: I Bank/giro' Handtekening: Uitsluitend bij Stuur deze bon op m een ongefrankecr- de envelop naar Leidsch Dagblad, tav afd. Lezereservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) n zorgvuldig om i is. In net colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 60001 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1