Auto Auto's Fleet Het WK voetbal als handelsmarkt Krajicek Krajicek is eenmalig SPORT FIFA stuurt slechte arbiters naar huis McGee en Ullrich op stoom voor de Tour Serieuze sport M MultiLease De Haan maakt zich zorgen over Afellay frankfurt/anp/dpa - De we reldvoetbalbond FIFA zal niet schromen slecht presterende arbiters op het komende toer nooi om de Confederatie Cup naar huis te sturen. De waar schuwing die voorzitter Sepp Blatter maandag uitdeelde, is een gevolg van de diverse arbi trale dwalingen op de eindron de van het WK voetbal in 2002. „Er zal geen herhaling komen van de slechte prestaties tijdens het WK in 2002", zei Blatter gis teren in Frankfurt, twee dagen voor het begin van de strijd om de Confederations Cup. Het toernooi in Duitsland geldt als test voor het komende WK. „We laten nu de arbiters en hun as sistenten geruime tijd samen werken. Er is een duidelijke lijn aangegeven en die zullen we ook volgen." Blatter wees in dat verband ook op het WK voor spelers tot 20 jaar in Nederland. „Bij de tes ten die in Nederland zijn ge houden, hebben sommige trio's gefaald. Die zijn direct naar huis gestuurd." Welke arbiters dat lot trof, maakte Blatter niet bekend. (advertentie) www.multilease.nl ACHTERLIJN De meisjes die in het zesde elf tal van Roomburg hockeyen, zijn serieus met hun sport be zig. Ze trainen een paar keer per week, spelen elk weekend in hetzelfde systeem en doen er alles aan om de wedstrijd te winnen. Wij wensen ze veel plezier. Maar de verrichtingen van hockeymeisjes in het zesde van Roomburg, dat is voor een bui tenstaandergeen serieuze sport. De mensen die na vier uur, soms strompelend, de meesten afgeleefd en uitgemergeld, over de finish kwamen van de Lei den Marathon en op de grond ineen zegen onder de felicite rende schouderklopjes van de vrijwilligers, zijn serieus met hun sport bezig. Ze trainen een paar keer per week, hardlopen is een groot deel van hun le ven, ze passen hun eetgewoon ten en dagritme erop aan. Ook hen wensen wij veel plezier. Organisator Tjeerd Scheffer vindt de marathon van Leiden serieuze sport. Het is eerst en vooral een zéér serieuze sport wedstrijd en alles eromheen maakt het evenement ook nog eens tot een gezellige dag, zei hij in een interview vooraf gaand aan die uitermate seri euze sportwedstrijd. De winnaar op de marathon was een Hongaar die een mid delmatige tijd liep: dik tiveeën- halfuur. Cabaretier Dolf Jan sen doet het sneller, maar die heeft nog nooit een marathon gewonnen. Misschien moet hij liet eens in Leiden proberen. De vrouw die de vijf kilometer won, had 's morgens nog een cursus met dè hond gehad, was op de trein gestapt, had zich ingeschreven en kon met een van start. Voor een war ming-up was geen tijd meer, maar dat maakte niks uit. Naast haar, op het derde trap je van het erepodium, stond een meisje van twaalf jaar oud. Het zal best een groot ta lent zijn, maar wordt een meisje van twaalf derde in iets dat je als serieuze sportwed strijd kunt beschouwen? De Leiden Marathon is een prachtig evenement. De orga nisatie is top. Alle achthon derdvijftig vrijwilligers weten wat ze moeten doen, alles is tot in de puntjes geregeld. Het erg ste dat mis' ging, was dat een paar bandjes die langs de rou te muziek zouden maken niet kwamen opdagen. De organisatie, van het centra le bureau tot de sponsjesuitrei- kers langs de route, verdient een enorm compliment. De hardlopers die zichzelf weer eens overwonnen hebben en de finish rechtop en tiieHhaIIuri nerend hebben gehaald, heb ben een puike prestatie gele verd. Petje af. Heel diep. Hopelijk kan de Leiden Mara thon nog in lengte van jaren doorgaan als die gezellige dag in het centrum van de stad, waar mensen hun vreselijk vermoeiende hobby uitoefenen en andere mensen hen daarbij aanmoedigen. Misschien, als nog een paar sponsors toestromen, kan de Leiden Marathon een keer een serieuze sportwedstrijd wor den. Misschien loopt er dan eens ie mand sneller dan Dolf Jansen. Anton Diedrich Sër fs nog in =jce voor brons insk - Marcelien de Koning obke Berkhout staan na de r [laatste dag van het Euro- 8 s kampioenschap zeilen in 70-klasse op de vijfde 1 ts. H t duo voer gisteren bij insk in Polen drie wedstrij- tl en behaalde een zesde, een de en een derde plek. V biedt op nmy Simons 1 ihoven - PSV onderhandelt Club Brugge over de over- en 5 van Timmy Simons. De ische vereniging heeft een ie bod van de Nederlandse in pioen op de Belgische mid- Ie /elder geweigerd. Eerder leerde Feyenoord zich al P! eefs met Simons te verster- n Bon niet n ar de Tour ■pi in. sel - Leon van Bon doet )e mee aan de Ronde van ine ikrijk. De Nederlandse wiel- he er in Belgische dienst is ira ;een knie-ontsteking te ver d geworpen om te kunnen ïemen. Van Bon moest de en Ie van Zwitserland al over- j.Hij hoopte de Tour te ha- i ki naar zijn ploeg Davi- pi m-Lotto meldde gisteren üt niet gaat lukken. jket bailers iS «chtszaal ?.Jkt Het succesvolle sei- van Landstede Basketbal ille krijgt een staartje in itszaal. Het team, dat werd in de landelijke itie, stelde in oktober en „jer drie Amerikanen en Ingolees op die nog geen vergunning hadden. De rs zijn ondergebracht bij ichting Topsport Zwolle. C ichting werd in 2004 al j' Jot een boete veroordeeld, fl it ze een basketballer zon- erkvergunning liet spelen. (1< ak wordt op 21 juni bij de imische politierechter in e behandeld. 1 denstrijd op ai 0 Rotterdam idam - De landenwed- 'oor springruiters wordt met 2008 op het CHIO in j rdam verreden. Het be- P van het Rotterdamse con- hippique, waarvan don- J gde 57ste editie begint, 1 1 van de internationale j'.J ensportfederatie FEI te gekregen dat het everie- blijft behoren tot de acht rijden die meetellen voor nsung Superleague. ratilova eschakeld uien - Het eerste officiële Plen van Martina Navrati- ïhet enkeltoernooi van den was van korte duur. jarige tennisveterane ver- laandag in de eerste ron- Cp 16-4 1-6 4-6 van de iburgse Claudine Schaul. tilova had van directeur I Hunze een wildcard ge- i. Ze wilde als voorberei- phetdubbeltoemooivan ledon bij het Brabantse emooi spelen. De Ameri- tenniste nooit eerder iciële partij in Neder- doet in Rosmalen nog in het dubbel. TSLACEN BASKETBAL NBA, playoffs, finale (best-of-seven) Vo et fke Krste ronde: Arthurs (Aus) - Sluiter t u, 6-4, Hernych (Tsj) - Van Scheppin 1 7-6 (7) 6-4, Robredo (Spa/1) - Mul- Z1J 4 6-4, Coria (Arg/2) - Uebel (Dui) 6- IB derling (Zwe/5) - Haehnel (Fra) 7-5 ^MFra/6) - Gremelmayr (Dui) 6-3 3-6 ithieu (Fra'8) - Vanek (Tsj) 6-4 6-3, ZOE^ter (Dui) - Lisnard (Fra) 6-1 7-6 (4), ee er (Dui)- Wawrinka (Zwi) 2-6 7-5 6- Koukalova (Tsj/8) - Do- (Pol) 3-6 6-4 6-3, Schaul (Lux) - l(VSt) 4-6 6-1 6-4, Chladkova (Tsj) a) 3-6 6-4 6-4, Groenefeld (Dui/7) - us) 6-3 6-2, Ruano Pascual (Spa) - c (Aus) 6-4 3-6 6-4, Shaughnessy Khnova (Isr) 6-2 6-4 rste ronde: Medina Garrigues/Safina ge i) - Diaz-OlivaA/an Boekei (Arg/Ned) orj fementjeva/Krajicek (Rus/Ned) - Do- VKostanic (Pol/Kro)6-36-4. dvi id< Mannen. Hrbaty (Slw/3) - Ginepri (VSt) 6- (VSt/5) - Popp (Dui) 6-3 6-3, Va- Mello (Bra) 6-2 6-1, Beck (Slw) - iet) '3) 6-2 2-6 6-3, Lee (ZKo) - Martin nfTt 7-6(1), Marray (GBr) - Mackin (GBr) lerdych (Tsj) - Ventura (Spa) 6-3 6- n(Oen) - Mankad (Ina) 7-6 (5) 4-6 7- enmaier (VSt) - Tipsarevic (SMo) 4- ik(] f. nv Vrouwen. tigi Zvonareva (Rus/5) - Vaidisova ■2, Dechy (Fra/8) - Janes (GBr) 6-1 Wielrennen Si- dei Rmde van Zwitserland, ProTour. bitfpe 1. McGee (aus) 154 km i Celestino (Ita), 3. Sinkewilz (Dui), i^J(Oos), 5. Schnider (Zwi), 6. Perez bok Ullrich (Dui), 65 Veneberg 5 42, Z lakker, 70. Boven, 124. Knaven Van Heeswijk. Ullrich 8.31.10, 2. A/W 12, 3. Rogers (Aus) 0.18, 4. Frigo 5. Beat Zberg 1.14, 6 Jeker 1.25, Uier 9.48, 80. Boven 9 50, 88. Ve- 21, 133. Knaven 16.22, 137. Van 6.41, 147. Kroon 17 44. dinsdag 14juni 2005 Scouts en makelaars vallen over elkaar heen door Mark Caldenhoven en Leon ten Voorde emmen - De scouts en make laars vallen bijna over elkaar heen op het wereldkampioen schap onder 20 jaar. Het toer nooi in Nederland is net een markt waar de handelswaar is uitgestald. Welkom in de we reld van de goudzoekers. Als Brazilië en Nigeria zondag in Emmen aan hun eerste WK- wedstrijd beginnen, hebben zo'n 150 scouts de tribune aan De Meerdijk beklommen. Guus Hiddink is er, Manchester Uni ted heeft een afgevaardigde ge stuurd, net als Ajax en Real Ma drid. Ja, welke zichzelf respec terende club is er eigenlijk niet? „De wereld staat volledig op zijn kop", zegt Ton Pronk, hoofd scouting van Ajax. „Ik herinner me het WK Onder 17 nog, in 1994. Daar waren drie scouts, onder wie ik. Bij dat toernooi heb ik Finidi en Kanu, de speler van het toernooi be keken. Bekeken ja. Dat kon toen nog. Je pikte de talenten eruit, maakte er een rapport van en ging zo'n speler op je gemak eens volgen. Je kon zijn voors en tegens afwegen, evalueren met anderen en rustig bekijken of hij überhaupt een haalbare kaart was. Zo'n speler kristalli seerde je helemaal uit. Hoe an ders is het nu. Er lopen deze weken honderden scouts en makelaars rond in Nederland." Ed van Stijn, scout in de Bene lux van Manchester United, is er daar een van. „Echt iedereen vist in hetzelfde, ideine vijver tje", heeft hij gemerkt. Dat wil volgens Piet de Visser niet zeg gen dat de scouts elkaar het liefst van de tribunes slaan bij hun zoektocht naar dat ene groeibriljante. „Overal waar ik in de wereld ben, kom ik dezelf de mensen tegen", zegt de scout van PSV, die ook voor Chelsea-baas Abramovitsj hand- en spandiensten ver leent. „De scouts gaan heel goed met elkaar om. De top clubs hebben ook een overeen komst. En wie zich daar niet aan houdt, ligt eruit." Maar iedereen weet dat er op dit WK wel degelijk lieden rondlopen die zich ophouden in een schemergebied waar de regie compleet ontbreekt. Het zijn mensen die lak hebben aan de regels van fatsoen en louter uit zijn op gewin. „Bij de geves tigde voetballanden als Spanje en Italië kom je dat niet tegen, maar vooral rond de exotische landen bewegen zich veel lou che mensen", zegt makelaar Karei Jansen. „Je kunt er vanuit gaan dat alle spelers die nu in Nederland zijn al een makelaar hebben. Maar je hebt dus ma kelaars die daar maling aan hebben. Die beloven de Afri kaanse jongens allemaal een topclub in Europa." Tegen dat soort malafide prak tijken kan een club als Ajax zich nooit wapenen, beseft Pronk. „Voor de absolute toptalenten komen clubs als PSV, Feyen oord of Ajax al niet eens meer in aanmerking. Die spelers zijn, nog geen 16 jaar oud, maar hebben al onderdak bij louche makelaars. Vooral in Afrika en Zuid-Amerika is het drama tisch. Spelers weten nergens van en worden naar de best be talende clubs gepusht. Die John Obi Mikel van Nigeria heb ik een paar jaar geleden al ge- scout. Prachtige voetballer, type Kanu, maar een aantal make laars is met hem aan de haal gegaan. Die jongen is door zijn vader uit handen gegeven aan een makelaarskantoor, is een object geworden. Dat is toch heel spijtig." Makelaar Rob Groener is al eens verstrikt geraakt in zo'n duister web vol onzekerheden. „Je komt soms op plekken waar je liever niet wilt zijn", zegt de Tukker. „Ik heb een paar jaar geleden de Chinees Liti naar Everton gebracht. Nou, ik voel de me net een misdadiger. Ik werd in een donkere kamer ge stopt waar niemand bij kon ko men. Zeer dubieus allemaal." Door de moordende concur rentie is de slag om het talent heviger dan ooit. ,De prijzen rij zen daardoor de pan uit", aldus Pronk.Ajax kan niet mee in de wedrace tegen grootmachten uit Italië, Spanje en Engeland. Het vak van scout wordt al met al steeds moeilijker. Het enige wisselgeld is je netwerk, je in ventiviteit en de internationale naam van de Ajax-opleiding. Maar dan nog is de kans van slagen klein. Voor de talenten uit Brazilië, Argentinië en Span je gaan we eigenlijk al nauwe lijks nog kijken. Je moet bij de kleine landen zijn. Daarom was Benin - Australië eigenlijk inte ressanter dan Argentinië - Ver enigde Staten. Aan de andere kant: we hebben toch ook Max well 'gefilterd'. Die jongen heeft zelfs nog nooit in een vertegen woordigend elftal gespeeld. Het kan dus wel. Maar alleen bij de kleine landen heb je tegen woordig nog kans. Zo hebben we Edgar Manucharyan, een topspeler van Armenië Onder- 19 weggekaapt voor alle neu zen, omdat ik hem al anderhalf jaar geleden al in het vizier kreeg, ver voordat financieel draagkrachtiger clubs er lucht van kregen." oisterwijk/gpd - Het is onzeker of Ibrahim Afellay morgen avond tegen Australië inzetbaar is in de tweede groepswedstrijd van Oranje onder 20 op het jeugd-WK. De middenvelder van PSV kampt met een ham stringblessure. Uit voorzorg werd gistermiddag een MRI- scan gemaakt door clubarts Cees-Rein van den Hoogen- band. Daaruit bleek dat Afellay niets mankeert. Gisteravond rondde hij met succes een aan gepaste training af. Niettemin sprak bondscoach Foppe de Haan zijn zorg uit. De terugval is een tegenvaller voor De Haan, die in Afellay een be langrijke schakel ziet op het middenveld. Maar juist die linie liep in het openingsduel met Japan (2-1) op haar tandvlees. Mocht Afellay vanmiddag afha ken, dan kan De Haan kiezen uit Urby Emanuelson (Ajax) en Kemy Augustien (Willem II). De familie Krajicek, Richard, Petr en Michaëlla, op de trainingsbaan in Rosmalen. Foto: ANP/Koen Suyk rosmalen/anp - Richard Krajicek haalde zijn gehoor gis teren direct uit de droom. Zijn optreden met halfzus Mi chaëlla op Wimbledon wordt een eenmalige actie. „Daarna is het voorbij en wordt er tenminste ook niet meer over gesproken", zei Krajicek in Rosmalen aan de zijde van zijn zusje. Sinds de opmars van Michaëlla Krajicek in het interna tionale tennis werd er al gezinspeeld op een mogelijk dubbel van broer en zus. Hoewel Richard Krajicek openstond voor het idee, hield hij zich lange tijd op de vlakte. Wegens de problemen met zijn arm is hij sinds juni 2003 uit de competitie. Dit jaar besloot de oud-kampioen bij Wimbledon toch een wildcard aan te vragen. „Ik vond het altijd al een goed idee en het is altijd leuk iets te proberen. Het is iets bijzonders voor mij, Mischa en natuurlijk voor mijn vader." Voor vader Petr Krajicek komt een droom uit. Hij zat in 1996 wegens familieproblemen in Praag voor de televi sie toen zijn zoon de titel op Wimbledon veroverde. „Het is fantastisch dat ik hem daar nu toch zal zien spelen. Ik ben ongelooflijk trots dat mijn kinderen daar samen gaan tennissen. Dit is niet in woorden uit te drukken." De Krajiceks zullen zeker niet zonder ambities op het gras van de All England Lawn Tennis Club verschijnen. De twee willen in ieder geval een paar rondjes winnen. „En dan weet je nooit wat er kan gebeuren. Er zitten wel een paar hele goede koppels bij, dus we moeten wel een beetje geluk hebben met de loting", keek Ri chard vooruit. Michaëlla noemt het vooral een eer naast haar broer op de baan te mogen staan en is blij dat ze in de ogen van haar broer het niveau heeft om met het aan een wedstrijd mee te doen. De afgelopen twee weken heb ben de twee in voorbereiding op Wimbledon getraind. Tijdens het toernooi in Rosmalen zal Krajicek zijn zusje ook bijstaan. Hij was gisteren aandachtig toeschouwer in haar dubbelpartij aan de zijde van Elena Dementje- va. De Russin zal in Londen ook met de jongste Krajicek dubbelen. Een tegenprestatie voor de hulp die ze van Richard krijgt bij haar opslag. Ook Michaëlla is blij met zijn steun. „Elke aanwijzing van Richard knoop ik in mijn hoofd. Iedereen zou wel zo'n trainer willen heb ben. Hij legt alles rustig uit. Ik hoop dat hij dit nog ja ren wil blijven doen", aldus de speelster die met een wildcard aan het enkelspel in Londen begint. Richar Krajicek speelde in 1996 zijn laatste wedstrijd in het gemengddubbel aan de zijde van Brenda Schultz in de Hopman Cup. Hij maakt zich daarom wel een beet je zorgen of hij op het gras van Wimbledon de snelheid nog aankan. „Ik heb hier afgelopen zondag twee setjes gespeeld en dat ging best aardig. Aan het einde ging ik wel mijn arm voelen. Van een comeback is daarom ook geen sprake. Wimbledon wordt een eenmalige actie, maar wel een hele leuke", zei de ex-winnaar. door Ad Pertijs sankt anton - Na Lance Arm strong de afgelopen week in de Dauphiné Libéré, is het deze week in de Ronde van Zwitser land aan concurrent Jan Ullrich om aan te tonen dat ook de Duitser en zijn team T-Mobile op stoom beginnen te raken voor de Tour de France. Ullrich won zondag al de tijdrit. „De vorm schijnt dus niet slecht te zijn", aldus de Tour winnaar van 1997. Gisteren moest er voor het eerst geklom men worden. In Oostenrijk ging het over de Arlbergpas richting Sankt Anton. De ritzege ging naar Bradley McGee en Ullrich behield de leiderstrui, al slonk (door bonificatieseconden) zijn voorsprong op de Australische etappewinnaar tot twee tellen. Ullrich was tevreden over zich zelf en de ploeg. „Voor mij was het nog geen echte col. Ik kan dus nog niets zeggen over hoe ik er voor sta in de bergen. Ik weet wel dat de ploeg goed is. Ze hebben hun werk geleverd in de aanloop naar de Arlberg pas. Op de klim heb ik vervol gens alleen Guerini laten rij den." Echt hard ging het niet, vond Ullrich. De concurrentie was echter al blij dat ze het wiel van Guerini en Ullrich kon volgen. „Complimenten aan Ullrich en zijn team", zei McGee na af loop. „Ik weet dat Jan de ronde Bradley McGee in het wiel van Jan Foto: EPA/Bernd Rich niet per se hoeft te winnen, toch nam hij zijn verantwoor delijkheid en dat dwingt respect af." McGee was met name onder de indruk van Guerini, die met de wind op kop in een straf tempo de berg op reed. „Het voelde goed aan om in het wiel van Ullrich te kunnen klimmen", Ullrich op weg naar Sankt Anton. zei de Australiër, die ooit nog eens hoopt te kunnen meespe len om een podiumplaats in de Tour de France. Twee jaar geleden won hij de proloog van de Tour. Voor de kopman van Fdjeux ging de Tour vorig jaar de mist in van wege maagproblemen. „Dit jaar heb ik me voor het eerst kun nen voorbereiden zoals ik altijd gewild heb. Na vandaag kan ik zeggen dat ik lichtjes voor lig op het schema zoals ik dat uitge stippeld heb." McGee werd zondag in de tijd rit tweede achter Ullrich. „Eer lijk gezegd was ik naar hier ge komen om die tijdrit te winnen. Zondagavond was ik dan ook teleurgesteld. Het gaf me echter wel de motivatie om er vandaag in te vliegen. Ik heb immers ge noeg van alle tweede plaatsen en deze etappe was me op het lijf geschreven om daar veran dering in te brengen." Opgelucht was McGee ook over het feit dat hij letterlijk de lucht terug heeft om met de besten omhoog te rijden. „Na mijn schouderbreuk had ik een tijdje last met ademhalen. Ik kreeg simpelweg te weinig lucht. Dat probleem is onder handen ge nomen en ik kan nu weer vrij ademhalen." De vraag na gisteren is of de tijdrijder McGee nu ook de klimmersbenen gevonden heeft die hem naar de top van het klassement in de Tour kunnen brengen. „Ik kan alleen zeggen dat ik me vandaag beter voel dan vorig jaar voor de Tour." Jan Ullrich zegt hetzelfde. „Ik ga het vanaf nu echter iets anders aanpakken. Ik concen treer me nog op twee zware rit ten en doe het voor de rest rus tig aan. Winnen, zoals vorig jaar, hoeft niet." Nummer twee McGee staat echter nog niet te trappelen om de trui over te nemen. „Zoals ik vandaag in het wiel van T-Mobile kon rijden, bevalt me wel. Ik denk dat ik liever nog even van hun sendee ge bruik wil blijven maken", zei de Australiër.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19