REGIO Leiderdorp wil veiliger kruising bij Spanjaardsbrug aar mee voor 'Mensen letten op een mooie I SMS-FELICITATIE i DE KRANT! ABONNEE EXTRA Tweede Kamer hakt knoop door over fusie Teylingen Leiderdorpse molen naar Hoogmade Leidsch Dagblad tronica weg 1 inbraak in huis rote Polder ordt een asse-terrein' Jet jammer dat we geen patroonhuls mogen meenemen9 ...jf Warmondse kinderen te gast bij politie Zoeterwoudse kaas moet opvallen door merk en logo m,,r !<L!Jis spaarzegel JW jeMarieke de Kok jelf)n aan den run - „Politie! maar naar buiten!" Twee ieel in in opleiding schreeu- nife lard naar twee nepboeven lew hter de bar van het oplei- de| «ntrum van de politie )nd Kfe-Midden in Alphen reei en Rijn verstopt zitten, bed 'en omhoog. Jullie zijn tist m de gespeelde inbrekers Ixtj. onie de Vries. Ze zit in uit zeven van basisschool De u r in Warmond en mocht niddag met vier school- tjes een dagje bij de poli- 0Up Kn. De meldkamer, een slok en een schietoefe- alles is interessant. „Het Ictei e leuk om ook bij de poli- indi tie te gaan", zegt Janet van der Beek uit groep acht. „Je mag lekker tegen deuren trappen en hard schieten." Leonie wordt in de boeien ge slagen en zogenaamd afge voerd. Voor de aspirant-agen ten is dit een goede oefening om een gebouw te doorzoeken. Ze werken nog met neppistolen en lopen in een blauwe overall. Toch kijkt Leonie verschrikt als ze, met boeien en al, naar bui ten geholpen wordt. Als de handboeien afgaan wrijft ze over haar polsen, net als in een film. „Dat doet pijn." De vijf minderjarige gasten in het Alphense trainingscentrum zijn meegekomen met jeugda- gent Hans Koomen. Hij heeft hen lesgegeven tijdens het Doe (advertentie) n-i ers, vrienden, scholieren en leerkrachten teren de geslaagden met het behalen van hun (oma. SMS het woord KRANT (gevolgd door een e) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55. De eerste 300 inzendingen worden geplaatst in de geslaagden- bijlage van deze krant op woensdag 22 juni. Verras de geslaagden met deze originele manier van T- feliciteren! aantrekkelijke korting bij maar liefst aarken uit! Kiik voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdaablad.nl dinsdag 14juni 2005 ieest - Bewoners van een de Simon Vestdijklaan itgeest missen een dvd- een videocamera, een fototoestel, een laptop in mobiele telefoon na een in de nacht van zondag idag. De dader kwam jn door de tuindeuren van roning open te breken. De tie stelt een onderzoek in. itwoude—rijndijk - Over jaar moet bedrijventerrein bijte Polder zijn veranderd in 'klasse-terrein'. Dat zei de [as, [erwoudse wethouder Van ooi gisteren tijdens de offi- start van de grondige op- ibeurt oftewel revitalise - van het verouderde indu ed. erj terrein. aai een project waarmee 5,6 lgeoen euro is gemoeid, mag openingsfeestje niet ont- en. Door omstandigheden en(het daar nog niet van geko- terwijl de werkzaamhe- keJal maanden in volle gang plan voor een opknapbeurt het industrieterrein met verwaarloosde groenstro- en rommelige wegen vol hi^rkeerde auto's dateert van Pas toen de gemeente en paar ondernemers een paar wal geleden de handen ineen- tii jen, kwam het plan in een imversnelling terecht. De >aa eente vergaarde een flinke jel geld voor de opknapbeurt veel grond op het indu- errein (drie bouwlocaties kantoren en 20.000 vier- meter aan groenstroken) Kérkopen aan de ontwikke- jr.' naatschappij OMGPHierin op i vier bedrijven: Prince nei ding, Jonker, Prince Vast en Olympus. suilMGP verkoopt de voorma- roenstroken door aan de ven, die ze mogen gebrui- oor de aanleg van parkeer- n en beplanting. Het onderhouden van deze en, omgedoopt in 'multi- osestroken' is verplicht, die stroken zijn verkocht, het parkeerprobleem op ïdustrieterrein tot het ver gaan behoren. Parkeren rijbaan is dan uit den bo- 9<tDaar gaan we streng op in", aldus Van der Kooi. ondernemer Prins gaat erkoop van de stroken aam. Toch ziet hij het omber in. „Langzaam be- iet tot veel ondernemers te dringen dat de smoel het bedrijventerrein be- .ijk is. Als je in een armoe- omgeving zit, ben je toch eloofwaardig voor je klan- p1 Op 29 juni is er op het ge- fyehuis in Zoeterwoude Jeenkomst voor de onder- lu*j rs op 'Grote Polder' over 11 en outs van de aanschaf e multi-purposestroken. door Janneke Dijke leiderdorp - Een jaar na het dodelijke ongeval op de kruising van de Van der Valk Boumanweg en de Splinterlaan laat de gemeente Leiderdorp het ge vaarlijke kruispunt veiliger maken. Als alles volgens plan verloopt, wordt het fietspad in de richting van Leiderdorp rond de jaarwisseling verlegd. De gemeente heeft verkeersbureau Goudappel Coffeng laten onderzoe ken hoe de kruising bij de Span jaardsbrug veiliger kan worden. Het verkeersbureau adviseert de gemeen te om fietsers voorrang te geven op automobilisten die van de Van der Valk Boumanweg komen. Dat is nu ook al het geval, maar veel automobi listen zien de fietsers die op weg zijn naar de Splinterlaan over het hoofd. In december kostte dit het leven van een fietser. Volgens de ingehuurde verkeersdes- kundigen moet de Van der Valk Bou manweg wat naar links worden gebo gen, zodat automobilisten iets verder het kruispunt oprijden voordat ze de stopstreep tegenkomen. Ze hebben daardoor beter zicht op de onover zichtelijke kruising. Goudappel Cof feng doet ook nog een tweede sug gestie, die niet hun voorkeur heeft: het fietspad een stukje verleggen zo dat het autoverkeer op de Van der Valk Boumanweg eerst de fietsers te genkomt, en een paar meter verderop pas de kruising bereikt. In deze situa tie heeft het autoverkeer volgens Goudappel Coffeng voorrang. Ambtenaren van gemeentewerken vinden beide voorstellen van Goudappel Coffeng echter niet ide aal. Zij zien het meest in een mix van die twee. Als het aan hen ligt wordt het fietspad wel verlegd zoals in het tweede voorstel, maar houden fiet sers voorrang. Volgens gemeentewer ken is dit de veiligste optie. Boven dien past dit het best in de filosofie van de gemeente om automobilisten op de Van der Valk Boumanweg zo veel mogelijk hindemissen op te leg gen. Daarnaast is de oplossing het goedkoopst: bijna 100.000 euro. Het alternatief is 10.000 euro duurder. De politiek praat op dinsdag 21 juni over het plan. De gemeente is van plan eind juni een informatieavond te beleggen voor de buurtbewoners. Zij waren een jaar geleden geschokt door het ongeluk en balen van de huidige oplossing, een rij roodwitte blokken op de Van der Valk Bouman weg die een rijbaan afsluiten. De ge meente koos eerder dit jaar voor deze tijdelijke oplossing. Als de gemeente raad op 5 september een besluit neemt, kunnen wegwerkers eind dit jaar aan de slag, tenzij er bezwaren komen. Zoeterwoudse Boerengoudse is lekker, maar trekt nog te weinig aandacht. Foto: Mark Lamers door Judy Nihof zoeterwoude - Het is volgens Coby Versteegen van boerderij Rustdam hoog tijd dat de Zoe terwoudse boerenkaas meer bekendheid krijgt. Dat zei ze gisteren tijdens de officiële pre sentatie van de merknaam: Zoeterwoudse Boerengoudse. „Het gaat slecht met de boeren kaas. Dat is triest, want het is een mooi product. Boerenkaas is ambachtelijk bereid met de rauwe melk van koeien die bui ten in onze sappige polders lo pen te grazen." Het idee om Zoeterwoudse boerenkaas een eigen naam en etiket te geven ontstond enige tijd geleden in de plaatselijke studieclub van zelfkazers. Daar bij zijn alle twaalf kaasmakers in het dorp aangesloten. Vijf kaasboerderijen (Rustdam, Van Veen, Polderzicht, Onderwater, Captein) werkten het idee ver der uit. Ze bedachten de naam Zoeterwoudse Boerengoudse, waarbij 'Goudse' staat voor het vetpercentage. Goudse kaas is 'volvette' kaas. Het probleem met boerenkaas zit hem niet in de verkoop 'aan huis'. In de wijde omgeving weet iedereen de boerderijwin keltjes wel te vinden voor kaas, melk of yoghurt. Maar daarbui ten is het een stuk lastiger om boerenkaas aan de man te brengen. In winkels valt het product in het niet tussen de fabriekskaas, met logo's die ie dereen kent van de reclame. „Fabrieken hebben een berg geld om hun kaas te promoten. Dat hebben wij niet." Met eigen geld en een bijdrage van de gemeente Zoeterwoude namen de vijf boeren een gra fisch ontwerper in de arm. De ze maakte een opvallend etiket met veel gras en koeien op de achtergrond. „Mensen letten op een mooie verpakking. Zo zitten ze in elkaar", Coby Ver steegen. „We hopen dat ze zeg gen: doe daar maar een stukje van, want het ziet er leuk uit en het smaakt nog beter!" De vijf boeren die de merk naam Zoeterwoudse Boe rengoudse gaan voeren, vinden het jammer dat niet alle kaas makers in het dorp meedoen aan het initiatief. „Maar als ze later besluiten om zich toch aan te sluiten, zijn ze van harte welkom", zegt Versteegen. Lidia van Leeuwen van kaas boerderij De Vierhuizen vindt het idee voor de Zoeterwoudse Boerengoudse 'heel erg leuk'. Toch doet ze niet mee. „We hebben al een eigen merk: veenweidekaas. Onder dat merk verkopen we al onze kaas. Je kunt niet met twee merken gaan werken. Maar als de han del interesse krijgt in Zoeter woudse Boerengoudse haken we zeker aan. Ik wil best gaan leveren aan de handel. Maar ons is het nooit gelukt om gros siers warm te krijgen voor ons merk." Magdalène Captein van de ge lijknamige kaasboerderij beves tigt dat het lastig is om een nieuw merk in de markt te zet ten. „Handelaren hebben hun eigen namen en etiketten. Maar wij leveren ook rechtstreeks aan winkels en die reageren en thousiast op de Zoeterwoudse Boerengoudse. Als het balletje nou maar eenmaal gaat rollen, dan komen die handelaren vanzelf. Is het niet dit jaar, dan is het wel volgend jaar." Morgen gaan de vijf boeren die Zoeterwoudse Boerengoudse maken op de braderie in Zoe terwoude met blokjes kaas rond. warmond/sassenheim - De Tweede Kamer praat vandaag over de fusie tussen Warmond, Sassen- heim en Voorhout. Als de provincie en de minis ter van binnenlandse zaken hun zin krijgen, vor men de drie gemeenten op 1 januari de gemeen te Teylingen. In de Tweede Kamer zijn vragen ge rezen over de fusie. Het voortdurende Voorhout- se verzet, maar ook de discussie over de grenzen van de gemeente met Alkemade, Lisse, Rijnsburg en Oegstgeest spelen daarbij een rol. Waarom fuseren de drie gemeenten? De drie gemeenten fuseren niet vrijwillig. Onder zoek heeft aangetoond dat met name de ge meente Warmond te klein is om haar eigen broek op te houden. Als een ambtenaar ziek is, blijft het werk liggen. Ook legt de rijksoverheid steeds meer werk bij de gemeenten. Daarnaast werken de gemeenten steeds nauwer samen in Holland- Rijiïand. Daar beslissen alle gemeenten samen over onder meer bouwen op het marinevlieg kamp Valkenburg en de Rijnlandroute, de ver binding tussen rijksweg A4 en A44. Het is gemak kelijker beslissen als daar een paar grote sterke gemeenten om de tafel zitten dan veel kleintjes. Waarom heeft provincie gekozen voor Sassen- heim en Voorhout? Behalve dat het buurgemeenten zijn van War mond, kunnen ook de ambtenarenapparaten in Sassenheim en Voorhout op termijn wel wat ver sterking gebruiken. Er zijn geen grote problemen in beide dorpen, maar volgens de provincie en de minister kunnen die in de toekomst wel ont staan. Ook wordt geconstateerd dat de drie dor pen elkaar aanvullen: Sassenheim heeft een win kelcentrum en dure voorzieningen als een zwem bad, Warmond heeft het groen en de recreatie en Voorhout heeft bouwgrond waar de Teylingers kunnen wonen. Waarom verzet Voorhout zich tegen de fusie? Voorhout wil zijn eigen boontjes kan doppen. Het dorp groeit uit tot een dorp van 20.000 inwo ners en is hard bezig om allerlei voorzieningen op peil te brengen. Na jaren getreuzel begint bin nenkort de bouw van een sporthal en ook een winkelcomplex is geen utopie meer. Als Voor hout straks onderdeel wordt van het 40.000 in woners tellende Teylingen moet je maar afwach ten wat daarvan terechtkomt. Bovendien schie ten Voorhouters er niets mee op dat het Sassen- heimse winkelcentrum en zwembad straks ook in hun dorp liggen. Deze voorzieningen komen geen meter dichterbij, maar Voorhouters mogen wel meebetalen aan bijvoorbeeld het Sassen- heimse zwembad. Dat is een financiële molen steen om de nek van Sassenheim. Ander aspect is dat de grootste politieke partij van Voorhout, Voorhouts Belang, zelfstandigheid hoog in het vaandel heeft staan. Die partij wordt in de ge meenteraad van Teylingen straks een splinter. Een referendum vorig jaar januari gaf aan dat de Voorhoutse bevolking ook niet veel voelde voor een fusie. Hoe staan Sassenheim en Warmond tegenover de fusie? In Sassenheim is de fusie als 'second best' oplos sing gepresenteerd. Officieel wil Sassenheim zelf standig blijven. Dat bleek ook uit een enquête onder de bevolking. Grote weerstand tegen de fusie, zoals in Voorhout, is er niet. Bij een refe rendum in Warmond bleek de meerderheid van de bevolking niet voor een fusie. Daar heeft de raad uiteindelijk toch voor herindeling gekozen. Wat merkt de bevolking van de fusie? De Voorhouters en Warmonders moeten straks naar het gemeentehuis van Sassenhyn om een paspoort of rijbewijs aan te vragen. Diar komt de zogeheten gemeentewinkel waar je je papieren maar ook een bouwvergunning kunt aanvragen. Verder moeten de belastingtarieven worden ge lijkgetrokken. Dat betekent dat met name War monders (de duurste gemeente van de Duin- en Bollenstreek) minder gaan betalen, net zoals Voorhouters. Sassenheimers (een van de goed koopste gemeenten uit de Bollenstreek) krijgen een hogere gemeentelijke rekening. Wat gebeurt er als de Tweede Kamer de fusie afblaast? In de gemeentehuizen ontstaat dan verwarring, want de voorbereiding van de fusie is in volle gang. Ambtenaren maken zich druk over hun baantje. Ook zijn er tonnen uitgegeven aan ver bouwingsplannen voor de gemeentehuizen van Voorhout en Sassenheim klaar (5 ton) en de aan schaf van computersoftware (6 ton). Roza van der Veer door Marieta Kroft leiderdorp/hoog made - Op- nieuw raakt Leiderdorp een molen kwijt. De Kalkpoldermo- len verhuist vrijwel zeker naar buurgemeente Jacobswoude. Het is de bedoeling dat het ze- ventiende-eeuwse monument langs het riviertje de Does in Hoogmade komt te staan. De molen moet in natte tijden de Doesmolen bijstaan bij de be maling van de polder. Enkele jaren geleden nam Lei derdorp vanwege de aanleg van de hogesnelheidslijn HSL ook al afscheid van de Bosmolen. Die kreeg een plek in de Lagen- waardsepolder in Rijnwoude. De Kalkpoldermolen moet plaatsmaken voor de nieuw bouwwijk 't Heerlijk Recht, voorheen het Mauritskwartier. De bouw van de woonwijk be gint nog dit jaar. Lange tijd pro beerde Leiderdorp de Kalkpol dermolen binnen de gemeente grenzen te houden. In de aan grenzende Munnikenpolder was al een plekje ingeruimd. Deze plaats ging niet door om dat de molen er geen functie te vervullen had. Toen dit bekend werd, zat er voor Leiderdorp niets anders op dan buiten de gemeentegrenzen tezoeken. Burgemeester en wethouders van Jacobswoude zijn bereid de intentieovereenkomst over de plaatsing van de Kalkpoldermo len in Hoogmade te tekenen. „Maar we verbinden er voor waarden aan", zegt gemeente secretaris Meester. „Het plan verkeert in een pril stadium." De gemeente Leiderdorp is sinds 1958 eigenaar van de Kalkpoldermolen. Volgens vrij willig molenaar Hans Lippens draagt de gemeente de molen na de verhuizing over aan de Rijnlandse Molenstichting. Lip pens is positief over de nieuwe plaats. „Het is beter dan waar de molen nu staat." Lippens beëindigt zijn dienst verband als molenaar met de gemeente Leiderdorp per 1 juli. „Ik verwacht dat snel daarna de molen uit elkaar wordt gehaald en tijdelijk naar de werkplaats van molenmaker Verbij in Hoogmade verhuist. Verbij gaat hem restaureren. Pas daama verhuist de molen naar zijn nieuwe plek." Lippens, ook bekend als de brandweercommandant van Alkemade en Jacobswoude, hoopt dat hij via de Rijnlandse Molenstichting weer de Kalk poldermolen mag bedienen. In de tijd dat de Kalkpoldermolen in depot staat, hoopt Lippens zich elders op een molen nuttig te kunnen maken. Voorzitter Dijkman van de Rijn landse Molenstichting wil nog niet reageren op de verplaat sing. „Daarvoor is het nog veel te vroeg." De gemeente Leider dorp was niet in de gelegenheid om een reactie te geven. Effe Normaal-project. Daarbij krijgen kinderen uit groep ze ven en acht les over de politie, winkeldiefstal en vandalisme, vuurwerk, milieu en het ver keer. De kinderen die gisteren meegingen, scoorden het hoogst op gedrag, vlijt en het eindproefwerk. Politieman Koomen legt uit wat het doel is van het Doe Effe Normaal-project: „In eerste in stantie gaat het om preventie. Maar ik vindt het ook belangrijk om de drempel te verlagen. Als kinderen mij kennen, komen ze eerder naar mij toe als ze pro blemen hebben." Dat dit doel bereikt is, merkte Koomen toen een meisje uit één van zijn klas sen hem vertelde dat zij ver kracht was. „Als die lessen er niet waren geweest, was ze mis schien niet naar de politie ge stapt. Nu kon ik haar doorver wijzen naar de zedenpolitie." De basisschoolleerlingen mo gen ook bij een schietoefening zijn. Vooral Jochem Kest vindt dit 'super heftig'. „Vet jammer dat we geen patroonhuls mo gen meenemen." De hulzen moeten in het trainingscen trum blijven omdat je ze kan hergebruiken. Ook Saskia van Duijn vindt het jammer. „Ik weet toch helemaal niet hoe ik daarvan weer een kogel moet maken. Ik heb geeneens een pistool, dus ik kan er sowieso niets mee. Flauw hoor." Jo chem kijkt verontwaardigd. ik weet heus wel hoe je een kogel van een lege huls maakt. Je breekt een rotje doormidden en het kruit dat daarin zit, doe je in die huls." Koomen geniet van zijn werk als jeugdagent. „Je krijgt de gekste vragen. Een heleboel kinderen willen mijn pistool vasthouden." Toch blijft Koo men altijd een echte politie agent. „Ik probeer te laten zien dat een agent niet altijd streng is en met een opgeheven vin gertje zegt wat je niet mag doen. Ik leg bijvoorbeeld uit dat een politieman best begrijpt dat het soms moeilijk is om 'nee' te zeggen als al je vriendjes iets gaan doen wat niet mag. Maar als ik de beste leerling uit mijn klas aanhoud omdat hij fietst zonder licht, krijgt hij net zo'n hoge bekeuring als een ander." Warmondse scholieren kijken hun ogen uit bij de politie in Alphen. Foto: Henk Bouwman ACHTERGROND

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15