Grote Polder krijgt ook een bus naar Alphen REGIO David wint van Goliath op Westlander Zeildagen Buurt bijt zich vast 17 t/m 2ó juni R3 e Wilck oet groter' EDOX Fietsers dromen van grote vredestocht Alkemade op zoek naar nieuw huis voor Irakezen ito rijdt op man maandag 13 juni 200$ aar - Een 23-jarige man uit Aar is in de nacht van vrij af op zaterdag gewond ge- 1 t toen hij op de Aardamse- \l werd geschept door een I. Een auto die werd be- ird door een 19-jarige Ter jer reed al enige tijd met e snelheid door het dorp. slachtoffer wilde de auto- lilist tot stoppen dwingen rter hoogte van de bushalte )U, porthal De Vlinder op de Ul op te stappen. Maar in bjj ts van te stoppen reed de it( lop volle snelheid door. slachtoffer is met onbekend il overgebracht naar een enhuis. De bestuurder van n| uto maakte zich na de aan- lai ng uit de voeten. Hij werd 5f rdagavond aangehouden ea] at agenten zijn auto hadden e, iceerd. ,H dreiging s( t vuurwapen ofarendsveen - De politie (zaterdagavond op de A4 en Haag een 38-jarige Ha kkar aangehouden die kort ren in Roelofarendsveen B< 30-jarige Voorburger had b« eigd m t een vuurwapen, lagenaar was naar het be ft van de Voorburger op be enterrein Veenderveld ge en omdat hij nog geld te- 3e" lzou hebben. Bij een woor- ks nisseling hierover haalde agenaar een vuurwapen m irschijn. Ook een 32-jarige terdammer die tussenbeide ft)1 e komen, werd hiermee be- jd. De Hagenaar vertrok tijk ia met zijn auto in de rich- van zijn woonplaats. Bij de Plaspoelpolder rekende de W* ie de man in. eC liet 'Vijf procent van de werknemers uit de auto krijgen' zoeterwoude-rijndijk - Buslijn 28, de busver binding tussen Leiden CS en bedrijventerrein Grote Polder in Zoeterwoude-Rijndijk, wordt vrijwel zeker doorgetrokken naar Alphen aan den Rijn. Daaraan is behoefte onder de werk nemers van het bedrijventerrein. Dat zegt Bas Schollaardt van bureau Mobili teit op Maat, dat naar manieren zoekt om meer werknemers uit de auto te krijgen. Het kost vanwege files steeds meer tijd om bedrij venterrein Grote Polder te bereiken. Een belangrijke oorzaak is dat het gros van de circa 3500 werknemers met de auto naar het werk gaat. Slechts 1 procent komt met het openbaar vervoer. Onlangs is een nieuwe busbaan annex fiets pad aangelegd met een brug over de Meer burgerwatering, waardoor bus en fietser het bedrijventerrein nog sneller kunnen bereiken. Volgens Schollaardt weten veel werknemers dat niet. Vandaar dat hij met busmaatschap pij Connexxion en de gemeente Zoeterwoude een brochure heeft verspreid onder de werk nemers op bedrijventerrein Grote Polder over de mogelijkheden om op de fiets en met de bus te komen. In de brochure zit een gratis retourtje voor bus 28. Het is volgens Schollaardt van groot belang dat het autoverkeer van en naar bedrijventer rein Grote Polder niet verder groeit. Aan de ene kant wordt het terrein de komende vier jaar grondig opgeknapt. Dat zorgt voor over last, waardoor de bereikbaarheid nog slechter wordt. Een andere reden is dat er kantoren bij komen. „Je moet er niet aan denken dat de werknemers die daar komen te werken, ook allemaal met de auto komen." Het is volgens Schollaardt lastig om werkne mers die al jaren met de auto gaan, de bus in te lokken. „Normaal op bedrijventerreinen is dat 10 procent van de werknemers met het openbaar vervoer komt. Het is niet eenvoudig om dat percentage te halen. Maar 5 procent moet zeker lukken." Wedstrijd op de Kagerplassen trekt weinig bekijks 111 bouwplannen ASC Marieta Kroft i - Het weidevogelreservaat filck in Hazerswoude moet nar' en uitgebreid, nu de Oude ;on! one wordt verstedelijkt. ^8 voor pleit de natuurorga- deie IVN Alphen aan den Itijn t- H jmstreken. Tegelijkertijd 1SS« het 120 hectare grote ge- 3r d toegankelijk worden voor en. en die er willen wandelen. :ree Vilck is van Staatsbosbe- ;n heeft een Europese sta- belangrijke reden om HSL-tunnel onder het ie Hart aan te leggen was lit gebied behouden kon Nu is het open land- alleen via een pad aan de ant bereikbaar, ireiding van De Wilck is de voorstellen die de len met de Zuid-Hol- Milieufederatie, de Vo- :oep Koudekerk, de ig Natuurmonumen- een landschapsarchitect een recent verschenen Hoeveel groter De ,moet worden, wordt niet ijk. ig om een rapport op ;n is de groeiende be- :id over de bebouwing Oude Rijnzone tussen en Bodegraven. „Wij ook wel in dat bepaalde kkelingen niet te stoppen licht voorzitter Walter van teiirst toe. „Maar verander h et te drastisch. Verder be- in meer woningen meer ikbqen en in onze ogen ook groen. Wij stellen daarom per woning een bedrag girrfiatuur en recreatie in een önds te stoppen." /N vergelijkt de veenwei- ieden rondom de Oude ine met Toscane in Italië, is een groene long tussen den. Je kunt je er terug- n en op adem komen", Van de Vorst. Landschap- vergezichten moeten n vanaf de Oude Rijnzo- ^ar het achterland zicht- blijven. Verder pleit de oor het doortrekken van geldt enbaan van Leiden naar raven. „Nu houdt deze ische verbindingszone grati l benzinestation langs de Schouw in Alphen aan °81 ijn in de richting van Bo- en op. Bebouwing van ontlnBaan willen we niet." •1 is in principe tegen de wing van de polder urt ioek in Alphen (tegen de vol van Koudekerk). Maar als afd ib niet te ontkomen is, aaa leit de natuurorganisatie bonfl e aanleg van een natuur- K'nul ïeatiegebied in polder geest. Deze polder ligt de Gnephoek en Wou dezei "We denken dan aan loud( ibied dat vergelijkbaar is gever ïgersloot in Alphen", legt tter Van de Vorst uit. „Be- lat mensen dichtbij huis i recreëren, kan een re- k'kit" ^fted op deze plek ver- 'nikken van de woning- tegengaan. Inwoners van ugge zitten er ook niet VacBten dat ze vastgroei- rden Alphen." rdeeli urgroep (het samenwer- at irband van gemeenten in tege de Rijnzone) buigt zich '3 idelijk op 30 juni over de In de IVN. door Marijn Roos warmond - „Ik ben er voor het voederen. Mijn man vaart." Greet van Paassen maakt het maar weer eens duidelijk. Zon der vrouw zou de man geen ple zier hebben. Met Riet Persoon zit ze zondag op een bankje in park Groot Leerust in Warmond. Ze zijn toeschouwer bij de Westlan der Zeildagen. Als twee angstige vissersvrou wen turen ze over de einder op zoek naar de schepen van hun echtgenoten. Zouden de Kager plassen het goed met hen voor hebben en de mannen een vei lige thuiskomst garanderen of zal Poseidon de zee even verla ten om zijn woede op het bin nenwater te laten uitrazen? De donkere wolken voorspellen niet veel goeds. Maar gelukkig zijn de partners van de vrouwen ervaren schip pers. Al jaren varen ze op de platbodems en ook deze dag maakt daaraan geen einde. „Daar zie ik de mast van de An- tonius al", zucht Persoon opge lucht. „Dat is onze boot. Hij is slechts 12 meter, maar veel sneller dan de Grote Juffer. Die (advertentie) H -TT rr fr De slankste horlogecollectie ter wereld bij onderstaande juweliers. Katwijk aan Zee. Juwelier v.d. Zwart Zeilmakerstraat 2 Leiden. Plessen Juweliers. Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp. Juwelier de Jonge Winkelcentrum Santhorst Sassen- heim. Juwelier Wielinga. Hoofdstraat 196 Voorschoten. Juwelier Florentijn. Schoolstraat 156 www.edox-watches.com is wel 18 meter. Ja, mijn man is gedreven." Die van Van Paas sen lijkt wat minder op de over winning uit te zijn. Van De Tijd geest is slechts in de verte het zeil waar te nemen. Persoon kan niet meer stilzit ten. Op het zeil van het schip staan in zwarte letters de initia len van haar man, KP. „Hij heet Klaas. Altijd als hij die groet schepen inhaalt zeggen die schippers 'potverdorie, daar heb je die KutPersonen weer'. Het is een geuzennaam." Nu de vrouwen niet meer over de veiligheid van hun echtge noten inzitten, lijkt de tijd van reflectie aangebroken. Persoon ziet het plotseling helder voor zich. „Mijn man zal nooit zo veel in mijn hobby investeren als ik in de zijne." Ook Van Paassen kampt met de gevolgen van deze harde werkelijkheid. „Ik heb mijn man zelfs nooit achter de naaimachine zien zit ten." Terwijl de dames verder in ge peins verzinken, zet zanger Kees Kulk een nieuw lied in. „We gaan nu even naar The ri vers of Babylon." Al de hele middag put hij uit zijn brede re pertoire, maar veel publiek heeft hij niet. Dat komt niet door de kwaliteit van zijn optre den. Nee, er zijn niet zo veel Warmonders op het evenement afgekomen. Ongetwijfeld heeft dat met het slechte weer te ma ken. Toch is het jammer, want de Westlanders zijn mooie schepen met een interessante geschiedenis. Volgens Van Paassen is De Tijd geest van de bodem van een water in haar woonplaats Kwintsheul opgevist. „Zo'n honderd jaar geleden werden die boten nog gebruikt om de producten van de tuinders naar de veiling te brengen. Die gro tere waren voor het vervoer van zand. Als ze niet meer volde den, liet men ze zinken. Alle schepen die je vandaag ziet, zijn compleet hersteld in de au thentieke stijl. Hele stukken ijzer zijn op de doorgeroeste plekken met kinknagels vastge nageld. Op de ouderwetse ma nier, met een hamer. De interi eurs zijn net zo als vroeger: ont zettend karig. Mijn man heeft dan nu wel twee banken inge bouwd. Kan de bemanning ten minste zitten." Intussen zijn alle schepen bin nen. Het was de derde en af sluitende race van dit weekein de. Tijd voor de prijsuitreiking dus. Wethouder De Vroomen mag de eerste prijs aan de An- tonius uitreiken. KP heeft zijn reputatie weer eens waarge maakt. De Tijdgeest heeft ech ter niet kunnen opboksen tegen het geweld van de reuzen de Grote Juffer en de Proosdijer en voorschoten - Volgend jaar doen we het weer, maar dan met een open inschrijving zodat ieder een kan meedoen en de fietsende voetballers een oorverdovend signaal afgeven tegen het suppor- tersgeweld. De heren van het achtste elftal van Voorschoten '97 hadden gisteren nog maar nau welijks hun Aiax-Feyenoord gefietst, of ze zaten al weer vol wilde plannen. „Nee, het is behoorlijk se rieus", laat initiatiefnemer Hans Douw na afloop van de wedstrijd weten. „Fietsen is laagdrempelig, iedereen kan dus meedoen. En je ziet dat er wel een positief signaal van uitgaat. We hebben deze eerste keer in tamelijk korte tijd toch vrij veel aan dacht getrokken. Daarom zou het leuk zijn om hier een jaarlijks evenement van te maken, maar dan met meer mensen. Als we daarbij dan eerder be ginnen met organiseren, kunnen we ook mede werking krijgen van de clubs. Nu konden we de Arena en de Kuip niet in omdat het ene stadion vol was en het andere gesloten." De elf voetballers van Voorschoten legden de 83 kilometer tussen de twee stadions in zeven uur af. Met hun tocht wil den de spelers, die als ze niet zelf voetballen sup porter zijn van verschillende topclubs, de aandacht vestigen op het supportersgeweld in de stadions. Foto: Eric Taal eindigt als vierde en laatste Westlander. Maar Van Paassen is er niet rouwig om. „De Tijd geest blijft hier een weekje lig gen. Volgende week is er een nieuwe wedstrijd in Zoeter- meer. Misschien hebben we dan meer kans. Zo niet, dan hebben we in elk geval weer een leuke tijd." vervolg van voorpagina roelofarendsveen - De ge meente Alkemade is serieus op zoek naar een ander huis voor de bedreigde familie Alzubaydi. De uit Irak afkomstige vluchte lingen hebben al eerder met de gemeente gesproken over een verhuizing. „Maar de verplaat sing is door de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde een stuk urgenter geworden", aldus burgemeester Meerburg. De burgemeester had gehoopt dat er een eind was gekomen aan het terroriseren van het ge zin nadat er in februari elf ver dachten waren opgepakt. „Je denkt: misschien valt het wel mee en is het nu over. Maar dat blijkt niet het geval te zijn." De aanslag in de nacht van vrij dag op zaterdag kwam voor Meerburg onverwacht. „De sig nalen waren dat de jongeren er van geleerd hadden en dat het voorbij was. Ik vind het verba zingwekkend dat één van de jongeren die toen al opgepakt waren dit nu op zijn geweten heeft. Het is een hersenloos, ge wetenloos persoon die dit ge daan heeft. Ik betreur het dat je dit soort types ook in Alkemade hebt." Alzubaydi voelde zich de afge lopen tijd al niet meer veilig in zijn huis, en dat gevoel is na de aanslag nog veel sterker gewor den. „Mijn vrouw wil niet blij ven. We gaan misschien naar door Marijn Roos oegstgeest - De slag om ASC lijkt begonnen. De Hofdijck- school in Oegstgeest was gister morgen afgeladen met veront ruste en verontwaardigde be woners uit de omgeving van het voetbalterrein. Daar werden ze door de initia tiefnemers van de Stichting Be houd Dorpskern Oegstgeest in gelicht over de mogelijke be bouwing van de historische sportaccommodatie. Al snel was één ding duidelijk: de loka le politici kunnen hun borst natmaken. Vandaag beginnen de omwo nenden met een eerste gerichte aanval op de gemeente. Die kan namelijk een schadeclaim tege moet zien van 3,2 miljoen euro. Volgens John Coulier, die giste ren namens de stichting het woord voerde, is dat de totale waardevermindering van de 65 huizen die aan het veld liggen, als de plannen van de gemeen te doorgaan. De politiek kan in zijn ogen zelfs nog wel wat meer geld reserveren. „Zoals de plannen nu zijn, kost de verhui zing van ASC de gemeente in elk geval 1,2 miljoen euro. Daarnaast zijn de kosten van de infrastructuur hoog. Met hui zen bouwen alleen ben je er niet." Tot dan toe hebben de bewo ners braaf naar de presentatie van Coulier gekeken. Maar om dat hij en zijn stichting willen dat een massaal protest op gang komt dat tot in de haarve- zels van de politiek doordringt, heeft hij een effectieve verras sing voor zijn publiek in petto: de artist impression. Na het zien van de twee plaatjes met een helse muur van grauw be ton tegenover de paradijselijke herenhuizen aan de Spaarga renstraat, kunnen Coulier en de zijnen even rustig achterover leunen. De kreten van afschuw wisselen de lachsalvo's van on geloof af. „Dit kan niet! Ver schrikkelijk!" Dan gaat het snel. Iedereen is het er mee eens, dat de be stuurders van Oegstgeest het vuur na aan de schenen moet worden gelegd. Een verbaasde man: „Toen ik hier in oktober kwam wonen, zei de burger meester dat er voorlopig niet eens gedacht zou worden over bebouwing van het ASC-terrein! Geraldine Sep, medeoprichter van de stichting, laat het pu bliek weten dat ook onder de bewoners van de Oranjewijk de actiebereidheid groot is. „Nu kan de gemeente niet meer spreken over 'die paar buurtbe woners'. Maar ook bij de ande re inwoners van Oegstgeest moet het probleem onder de aandacht gebracht worden. Want het gaat niet alleen om de overlast voor de omwonenden van ASC. Nee, de dorpskern van Oegstgeest wordt op deze ma nier vernietigd." Dan vertellen Sep en Coulier dat zij met de andere oprichters van de stichting met de wet houders Eegdeman en Mackay hebben gesproken. „Maar daar komt niets uit. Wij zeiden bang te zijn voor een extra laag op de huizen, zodat men uit de kos ten komt. Wethouder Mackay zei toen, dat er net zo goed een laagje afkan. Tsja. 'Maakt u zich geen zorgen en wees vooral niet ongerust.' Dat zeiden ze ook in 1940. Het is met andere woor den nu hopen op de raadsle den." Een ander belangrijk punt voor de ziedende zaal is het hoge waterpeil in de wijk. Een vrouw zit nu al regelmatig weg te dro men bij het water in haar con- vectorput. „Het peil wordt al leen maar hoger als er huizen komen. Het water kan dan nog moeilijker weg dan nu." Om hun standpunt duidelijk in de ambtelijke burelen te laten doordringen, gaat een groep potentieel gedupeerden met folders de straat op. „Er moeten woensdag zoveel mogelijk mensen naar de vergadering van de commissie ruimte en groen komen," zegt Sep. Een man uit de zaal vult haar aan, dat iedereen de raadsleden moet bestoken met e-mails. Coulier wil liever als één man met de gemeente onderhande len. Maar de man is duidelijk. „Ik ga in elk geval persoonlijk contact zoeken, ook met TV West." Hij krijgt applaus en ook Coulier geeft toe dat de man een punt heeft. Er volgen nog allerlei alternatie ven die een verhuizing van ASC moeten tegenhouden. Maar voorzitter Dick de Bock van de voetbalclub legt als een volleerd dompteur uit dat zijn vereni ging een nieuwe locatie wil. „Nu sporten we op vier terrei nen. We willen bij elkaar. Als jullie een alternatief hebben, nemen we dat serieus in over weging." Voor de zaal is het duidelijk. ASC is niet de vijand, maar de vereniging wil wel verhuizen. Daarom legt een aanwezige uit wat de beste strategie is. „We moeten leren van andere zaken. Vaak blijkt dan, dat het financi ële argument een zwak punt is. Een paar miljoen is niets in de politiek. Nee, de belangrijkste punten om ons op te richten zijn het milieu en vormfouten. Daarmee kunnen we wellicht alles tegenhouden. Vanaf nu moeten we elke politieke beslis sing onder de loep leggen." (advertentie) een opvangadres. En mijn kin deren kunnen misschien niet meer naar school. Bang om ver moord te worden." De jongeren die eerder dit jaar werden opgepakt voor het tij denlang terroriseren van de fa milie zijn nog altijd niet voor de rechter verschenen. Omdat ze allemaal in de buurt wonen, lo pen ze nog geregeld langs het huis van de Alzubaydi's. Meer burg: „Het is moeilijk uit te leg gen dat je ze niet kunt verbie den daar langs te lopen. Ik heb de afgelopen tijd nog wel con tact gehad met de familie. Ze voelen zich daar niet veilig meer en hebben het gevoel dat ze constant alert moeten zijn. Na wat er nu is gebeurd, begrijp ik dat heel goed." De burgemeester erkent dat het goedbedoelde gemeentelijke project om de tolerantie tussen autochtonen en allochtonen te bevorderen, niet het gewenste effect heeft gehad. Het project was opgezet naar aanleiding van de uit de hand gelopen trei- terijen aan het adres van de Ira kese familie. „In het project zit ten binnenkort nog discussie avonden en een meer informele bijeenkomst met allemaal hap jes. Het probleem bij dat soort bijeenkomsten is dat je daar mee nooit de mensen bereikt die je eigenlijk zou willen berei ken. Toch gaan we ermee door. Ik zie niet goed wat je als ge meente verder nog kunt doen." dé nationale groen- woonmanifestatie Toegangsprijzen: volwassenen 13,50; kinderen lol 12 jaar GRATIS, parkeren 5.00. Honden toegestaan, mits aangelijnd de liefhebbers van en planten is er van 26 jurtflJe kleurrijke lifestatie Fleurig 2005. voor modeltuinen, lere plantencollecties en de laatste trends op het gebied van tuinen en ieur naar Park en Tuinen Kasteel De Haar in Haarzuilens bij Utrecht. Dagelijks geopend van 10.00 tot 19.00 uur. www.fleurig.nl De Westlander Zeildagen trokken dit weekeinde door het matige weer maar weinig publiek naar de Ka gerplassen. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9