Pre-gym voor slimme leerlingen fithuilen en opnieuw beginnen' Echte tuinliefhebbers snappen Geen vertrouwen in bouw stationsflat RTV West krabbelt overeind REGIO Ondernemer Verbaan weer in conflict met gemeente ustent m Spoortje maandag 13 JUni 2005 Gemeente: noodvoorzieningen weg door Erna Straatsma leiden - De eigenaar van het Golden Tulip Hotel en de ge meente hebben weinig ver trouwen meer in de realisatie van een zestien verdiepingen tellende stationsflat. Beide partijen hebben zich bij Re- giobouw Haarlemmermeer gemeld met het verzoek om tijdelijke bouwvoorzieningen ongedaan te maken. Cor van Duijn, eigenaar van Golden Tulip Hotel en het Tu lip Inn hotel, maakt zich grote zorgen over de stagnerende bouw tegenover het station. Pal naast beide hotels, op het zogeheten 'Gat van Van de Putte', gebeurt al maanden niets meer. ,,Ik denk dat dat gebouw er nooit komt." In een brief aan Regiobouw Haarlemmermeer vraagt de hoteleigenaar om de 'bijzon der hinderlijke' afzetting voor zijn deur te verwijderen. Hij overweegt bovendien om de derde fase van zijn uitbrei dingsplannen uit te stellen. „De weg voor mijn deur is af gesloten", zegt Van Duijn. „Dus ook de route voor mijn hotelgasten. Daar ben ik een beetje pissig over. Vooral om dat er hiernaast helemaal niets gebeurt." De hoteleige naar vreest dat de bouwloca tie van eigenaar/projectont- wikkelaar Ronnie van de Put te 'nog maanden, waarschijn lijk jaren' braakliggend terrein blijft. „Het hele verhaal stinkt. Het is het bekende verhaal van Ronnie van de Putte, die niets gaat doen. Hij speelt een spelletje." Van de Putte is een omstreden projectontwikke laar die vooral in Noordwijk een slechte reputatie heeft, vanwege niet uitgevoerde bouwprojecten. „Het is van de gekke dat zo'n projectontwikkelaar het Leid- se stationsgebied terrori seert", zegt Van Duijn, die zelf al jaren werkt aan uitbreiding van zijn hotels. Naast het Gol den Tulip heeft de Rijnsburg- se ondernemer onlangs een tweede hotel geopend, het driesterrenhotel Tulip Inn. „Ik houd van opbouwen, maar meneer Van de Putte kenne lijk niet. Het enige wat hij doet is afbreken. Ik word hier zó boos van. Het enige wat hij doet is mensen in de shit du wen. En die shit krijg ik dan voor mijn deur. Ik heb al te gen de gemeente gezegd dat ik de uitbreiding van Tulip Inn mogelijk uitstel als de si tuatie blijft zoals 'ie is." Tulip Inn telt momenteel 52 kamers en Van Duijn wil dat aantal in 2007 uitbreiden tot 94 ka mers. Bauke de Jong, directeur van Regiobouw, heeft begrip voor het ongenoegen van Van Duijn. „Ik ga binnenkort met hem én de gemeente om de tafel zitten om over de situatie te praten. De gemeente Lei den heeft hetzelfde gevoelen als de heer Van Duijn. Ons is gevraagd om voor de viering van Leidens Ontzet een aantal pijpen die over de weg lopen, te verwijderen. Als er inder daad geen zicht is op een op lossing, zoals Van Duijn en de gemeente denken, moeten we de tijdelijke zaken verwijde ren." Over het verdere verloop van de bouwplannen doet De Jong liever geen uitspraken. „Dat lijkt me niet verstandig." Hij hoopt dat zijn overleg met Van de Putte over 'de details' van het bouwplan, binnen kort resultaat oplevert. Dan kan de bouw doorgaan. leiden - De Leidse ondernemer Jan Verbaan staat lijnrecht te- genoverde gemeente met zijn bouwplannen aan de Watermo len in de Merenwijk. Zijn advo caat Peter Lamme verzette zich bij de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften te gen de intrekking van twee bouwvergunningen voor appar tementen boven winkels aan de Watermolen. De gemeente heeft een voorbereidingsbesluit voor een nieuw bestemmings plan gemaakt, waarin staat dat juist in deze straat geen hoog bouw mag komen. Advocaat Lamme zette de toon door meteen te zeggen dat Ver baan slachtoffer is van 'wille keur', omdat 'de wethouder een persoonlijke afkeer van meneer Verbaan heeft'. De commissie maakte duidelijk dat Lamme daarover niet bij haar moest klagen en zei dat ze zich zou beperken tot de feiten en de in terpretaties van de twee partij en. Is bijvoorbeeld het voorbe reidingsbesluit al van kracht, zoals de gemeente vindt, of heeft Verbaan een punt als hij zegt dat het oude bestem mingsplan nog gewoon geldt? Volgens de gemeentelijke afde ling Bouwen en Wonen is het voorbereidingsbesluit gewoon geldig. De afdeling kan boven dien bouwvergunningen intrek ken als er meer dan een half jaar geen gebruik van is ge maakt. Ook als een bouw 26 weken stilligt, kan de gemeente zonder opgaaf van reden de vergunning intrekken. Lamme betoogde daarop dat de bouw helemaal niet stilligt, maar dat die zich in de planningsfase be vindt. De ambtenaren waren hier niet van onder de indruk omdat de eerste bouwvergun ning al in 1982 was verleend. De bouwvergunning is zelfs nooit op naam van Verbaan of zijn bedrijf gesteld, waardoor hij eigenlijk geen recht van spreken heeft, was het gemeen testandpunt. Ondernemer Verbaan heeft re gelmatig botsingen met de ge meente over bouw- of ver- bouwplannen. Nog zeer recent ontstond een conflict over het terrein van de voormalige was serij Dingjan. Op basis van het advies van de commissie neemt wethouder Hillebrand binnen zes weken een besluit. erval op =*erij - Een slijterij aan de Beatrixstraat is afgelo- terdagmiddag even voor s overvallen door twee >n. De twee bedreigden snaar van de winkel en de dant die op dat moment winkel was met een steek- ierp en een vuurwapen. ;rvallers gingen er met ibekend geldbedrag lo- i vandoor. De politie heeft na de overval de buurt Dcht, maar dat bleef zon- iultaat. Wel werd in de van de winkel een brom- beslag genomen waar- I e overvallers mogelijk e Beatrixstraat waren ge- Bt L si L lie LEF in ;^uwburg -Vier bedrijven uit de re- jden 14 juni om de ver- ;van 'starter van het jaar De winnaar wordt 's li 5 bekendgemaakt, tijdens nu blieksavond in de Leidse wburg. De finalisten zijn: s n Nicole Redondo Toba- de oulours Beauty uit Lei- sto ijaak Lindenberg (Health iei aent Challenge Center jrdwijk), Jan Schilt (Ga- 3U) Vorks uit Bodegraven) en en Yfette Brouwer Wide Weddings uit Lis- mi t vi Ruim 250 kinderen van lai holen in Leiden-Noord et voensdag 15 juni drie :o oorstellingen in een tent terrein voor buurthuis 't e k je. Studenten van de lAcademie van Licha- Opvoeding hebben het itf ilan uitgewerkt en hiel- riti kinderen met het oefe- jna n de acts. Gymnastiek- est ng Groen-Wit stond de jen bij met professionele ie voorstellingen 'Jong- jjn alleen bedoeld voor :n van de leerlingen. sgesprek ten leven' Het gemeentebestuur ip 16 juni een vervolgge- ver het thema 'Samen j-jgi n Leiden'. Aan de orde voorstellen om autoch- in allochtonen prettiger aar te laten samenleven, itellenden kunnen met ch liscussiëren over de die voortvloeien uit een ïrder gehouden 'stads- ken'. De gemeente heeft n t( sprekken georganiseerd ,el( rüeding van de commo- ^at ntstond na de moord ivan Gogh. De bijeen- p 16 juni wordt gehou- het Eksterpad 6, van 22.00 uur. lomernacht idse Hortus gro^ De Leidse Hortus Bota- DOifelt de kassen en tuin de nacht van dinsdag Beheerders Stans van n en Patricia Vandecas- Hen Leidenaars de kans ij u m er 'de langste dag en ■apfrte nacht' van het jaar te litgwan 20.00 tot 02.00 uur s presenteert de Hortus n v tureel programma met vi poëzie, een veiling en t bi eden van toneelfiguren ra espeares toneelstuk Tdzomernachtsdroom'. alle ot één jaar kunnen wor- ap( Jtografeerd op een blad irdi Tictoria amazonica en er on andeling door de tuin. •5275144 of e-mail: idsi hortus.leidenuniv.nl api den haag - De regionale zender Radio TV West heeft - na een dreigend faillissement - in 2004 een goede doorstart gemaakt. Uit de jaarcijfers blijkt dat de omroep vorig jaar een netto winst van ruim 1,3 mityoen euro boekte tegenover een verlies van 3,8 miljoen euro in 2003. De omzet van de zender kwam uit op 11,5 miljoen, waar in 2003 nog een omzet van 13 mil joen werd behaald. Radio TV West slaagde erin fi nancieel overeind te krabbelen door kostenbeheersing en an dere structurele maatregelen. Zo werden 42 medewerkers ontslagen en verstrekte de pro vincie Zuid-Holland een lening van 4,5 miljoen euro. De pro grammamakers verwachten dat het resultaat voor 2005 op het zelfde niveau zal uitkomen als in 2004. Daarbij is al rekening met de noodzaak om de pro vinciale lenirig vanaf 2007 terug te betalen. LEIDEN door Marijn Kramp leiden - Slimme basisschoolleer lingen kunnen vanaf volgend schooljaar studieopdrachten uit voeren van het Stedelijk Gymna sium. Dit zogenoemde Pre-Gym- nasium College is bedoeld om snelle leerlingen een extra uitda ging te bieden en om hen te en thousiasmeren voor het gymna siaal onderwijs. Op dit moment loopt een proef met zes leerlingen die in het laatste jaar zitten van het basis onderwijs. Een van de deelne mers zit op de Hazerswoudse Tweeklank, de rest op de Voor- schotense De Vink. Zij besteden zes weken lang vier uur aan de studieopdrachten van het Ste delijk Gymnasium. Leerlingen uit de bovenbouw van het gym begeleiden de basisschoolleer lingen hierbij. Het project is afgekeken van het Pre-University College van de universiteit, vertelt Aline Pas toor, onderbouwcoördinator van het Stedelijk Gymnasium. „Wat voor de snelle gymnasias ten en vwo'ers geldt, geldt net zo goed voor slimme leerlingen in het basisonderwijs. Zij heb ben extra uitdaging nodig. En zoals de universiteit die tegen woordig biedt aan middelbare scholieren, zo willen wij dat bieden aan basisschoolleerlin gen." Dit jaar experimenteert het Ste delijk Gymnasium voor het eerst met deze opzet. Volgend jaar, zo is de bedoeling, gaat het project in het najaar van start en kunnen er maximaal dertig kinderen uit groep acht mee doen. De deelnemers moeten worden voorgedragen door hun school, benadrukt Pastoor. „Ouders hoeven ons dus niet te bellen om een plekje." De deelnemers krijgen een in troductie op het gymnasium en werken vervolgens zelfstandig op hun eigen school aan de door hen zelfgekozen projec ten. Ze houden daarover con tact met een bovenbouwleer ling die hen ook op school be zoekt. „Een voorbeeld van zo'n project is bijvoorbeeld het ha len van klassieke thema's uit kinderboeken. Of gewapend met een woordenboek in de su permarkt kijken welke product namen uit het Latijn afkomstig zijn. En zo hebben we voor scheikunde en natuurkunde een aantal proeven bedacht die de leerlingen op hun eigen school kunnen uitvoeren." De leerlingen sluiten het project vervolgens af met presentatie op hun basisschool. Het gymnasium hoopt de slim me basisschoolleerlingen op deze manier enthousiast te ma ken voor het Stedelijk Gymnasi um. „Maar er zit geen verplich ting aan vast. De basisscholen mogen ook leerlingen aandra gen die zich niet bij ons willen inschrijven." rui v0! Einde Bevrijdingskerk in zicht no Tips, complimenten en vernietigend commentaar op Open Tuindag te b De Bevrijdingskerk moet enl juli 2006 haar poorten een '°'8ens de brandweer is roy I brandgevaarlijk. De re- nei osten zijn te hoog voor - in linkende gemeente. vaste kerkgangers is het 3 a lard aangekomen. Bij fo in des te meer, omdat ie v ladsfracties ervoor plei- toekomst een moskee n di brengen in het pand. •cht voo overheerst soberheid, ppe ele versiering prijkt aan ven en schuin achter de ïeid ger hangt een levens lap lis. Aan de rechterkant vei ewraakte houten aak ten. Wegens brandge- 3rgi den die moeten wor- 1 te angen, maar dat wordt e do stering van tienduizen- ijkh i's. Te duur. Daarom - e ro ege de sterk gedaalde De rsaantallen - moet de Bevrijdingskerk binnen afzien bare tijd haar deuren sluiten. „Ik schat dat er zo'n honderd mensen waren vandaag", zegt Wim van Hoven (59) na afloop van de dienst. Samen met zijn vrouw neemt hij de kostersta- ken voor zijn rekening. Nor maal kunnen er tweehonderd man in, maar dat maak ik zel den mee." De kerkgangers lo pen langs hem heen naar het koffiezaaltje aan de zijkant. Het merendeel is al op leeftijd. Van Hoven zag de sluiting al aankomen. „Tot het laatste mo ment bleef ik hopen dat ze een andere kerk zouden sluiten en wij open zouden blijven, maar ja ik kan het wel begrijpen. Ik kom hier al 29 jaar en zag de bezoekersaantallen achteruit gaan. Het is wel hard aangeko men, veel mensen zijn hier in de buurt opgegroeid en het is zo'n hechte club hier rondom de kerk. Als iemand in de pro blemen zit, komen we elkaar gelijk te hulp. Waar heb je dat nog in Leiden?" Voor zijn 60-jarige vrouw Ema van Hoven is het slechte nieuws ook hard aangekomen. „Ik wist dat er plannen waren, maar plotseling is het realiteit. Het is als iemand die op zijn sterfbed ligt te lijden en dan doodgaat. Dan is het echt voorbij. Ik hoop dat we iets nieuws kunnen be ginnen met de voormalige Ste- venshofgemeente en de Mara- nathakerk, die ook dichtgaat." Van Hoven heeft gehoord van de gemeenteplannen om in de toekomst eventueel een moskee in de kerkruimte onder te bren gen. „Tja, ook de moslims heb ben een ruimte nodig. Als wij zelf in hun positie zouden zit ten, zouden we ook interesse hebben. Het veroorzaakt wel onrust en een soort rivaliteit, maar ik vind het altijd nog beter dat deze ruimte wordt gebruikt door een andere religieuze stro ming dan dat ze er een pakhuis of disco van maken." Leni Sinke (82) schudt haar hoofd. „Een moskee in deze ruimte? Alsjeblieft niet doen, dan ga ik helemaal uit mijn dak. Een moskee hebben we echt niet nodig hier." Sinke komt al 43 jaar in de Bevrijdingskerk en vindt het verschrikkelijk dat het nu bijna voorbij is. „Ik zag het wel aankomen. Vroeger had je hier vier kerkdiensten op zon dag, nu nog maar één." Waar ze nu gaat kerken, weet ze niet. „Ik ga maar eens goed rondkij ken." In de koffieruimte staat gast- voorganger Peter van Ankeren na te praten met enkele bezoe kers. „Bij mij gaat er zoiets door me heen van: over een jaar is deze plek er niet meer. En dat vind flc heel jammer", zegt de veertiger. „Maar ik hoor ook van mensen die hun schouders eronder willen zetten om weer een nieuwe plek te krijgen. Dat is positief. En wat betreft die moskeeplannen: ook islamieten hebben een plek nodig om hun godsdienst te belijden. Dat ze De bezoekersaantallen van de Bevrijdingskerk daalden de afgelopen jaren gestaag. Foto: Eric Taal dan gebruik maken van een le ge plek is begrijpelijk. Maar pas op hoe je dat opschrijft: kerke lijk Nederland is heel klein en anders denken ze gelijk dat ik van alle lege kerken een moskee wil maken." Bij de uitgang ligt het informa tieblaadje van de Bevrijdings kerk. „Misschien moeten we eerst maar eens flink uithuilen en dan opnieuw beginnen", staat er geschreven. In het kof fiezaaltje gaan de laatste kopjes koffie over de tafel. door Floor Ligtvoet leiden - Ze hadden even getwij feld of ze wel mee zouden doen aan de Open Tuindag van het Leidsch Dagblad. Zo speciaal is hun achtertuin in Zoeterwoude namelijk niet, vinden Tinus en Ans van der Geest. „En alleen maar commentaar krijgen van die kritische tuinliefhebbers, daar hadden we geen zin in." Ook hun twee kinderen gaven te kennen niet op pottenkijkers te zitten wachten. Toch ging het stel uiteindelijk overstag. „Want ook een simpele tuin kan heel fijn zijn", merkt Tinus op. Zijn dochters laten zich van middag niet zien. De ene is aan het werk, de andere ligt nog in bed bij te komen van een heftig studentenfeest. Beide ouders staan wel voortdurend in de tuin om de aanhoudende stroom bezoekers op te vangen. In het begin zijn ze wat ner veus, maar nu het compliment jes regent, is de opluchting dui delijk van hun gezichten af te lezen. De tuin van de familie Van der Geest aan de Noordbuurtseweg en het water is relatief klein. Hij bestaat uit een terras en een klein grasveldje, omringd door tal van kleurrijke bloemen en planten. Maar het is er prettig toeven, vertelt Tinus. „Er is al tijd een plekkie uit de wind te vinden." Vooral zijn rozen wor den vandaag bewonderd. „Prachtig", roept Riny Dirksen uit. „Mij lukt dat nooit." De potrozen die de vrouw zelf op haar balkon heeft staan, zitten binnen de kortste keren vol met luis. Ze trekt er een vies gezicht bij. „Getver, dat plakt altijd zo." Hoe krijgt Tinus het toch voor elkaar om zijn rozen luisvrij te houden? Is het een geheim dat hij misschien met haar wil de len? De man wordt er verlegen van. „Ik doe niets bijzonders. Gebruik hooguit wat groene zeep." Een stuk functioneler is de tuin van boer Jan Versteegen aan de Zuidbuurtseweg. De moestuin, waar de grote kroppen sla al vrolijk boven de aarde uit pie pen, wordt nog altijd door zijn moeder verzorgd. Deze tuin was er vroeger niet voor 'de leuk', legt hij met een ernstig gezicht uit. „Het voorzag in on ze eerste levensbehoefte. Met de geteelde groente en fruit heeft ze dertien kinderen groot gebracht." De absolute kanjer op het boe renerf is de kastanjeboom van 135 jaar oud. „Dat is de trots van Zoeterwoude. Hij staat ook De overvolle tuin aan de Schenkelweg vol exotische planten en bananenbomen valt duidelijk in de smaak. Foto: Hielco Kuipers op de monumentenlijst en houdt onze kaasboerderij de hele zomer koel." Een vrouw snuift ondertussen tevreden de geur van de boom op. Maar lang niet iedereen loopt helemaal weg met wilde tuinen als die van Versteegen. Zo zijn Tilly Ossentjuk en haar schoon zus Ria Ritzema buitengewoon kritisch. De twee dames gaan langs alle adressen in Zoeter woude en maken daarbij korte aantekeningen. Het commen taar laat vaak weinig aan de verbeelding over. Tüly kwalifi ceert enkele tuinen onverbid delijk als 'pet'. „Duidelijk een geval van: oma heeft ook haar best gedaan", oordeelt Ria eveneens. Maar toch zijn ook deze twee dames over een paar tuinen wel te spreken. „Een tuin moet in de eerste plaats verrassend zijn", aldus Tilly. En dat laatste is aardig ge lukt bij de tuin van Kees van Veen, oordelen beiden. „Hij woont in een rijtjeshuis maar als je er in de tuin zit, zou je niet zeggen dat hij nog buren had. De overvolle tuin aan de Schenkelweg vol exotische planten en bananenbomen valt duidelijk in de smaak. „Je ziet geen stukje aarde meer", zegt Ria hardop. .Alles is benut." Geen enkel bloemetje hangt er treurig bij of is verdord. „Reken maar dat in deze tuin veel werk is gaan zitten!" Van meneer Van Veen kunnen ze zelfs nog wel wat leren, denkt Tilly. Ze maakt daarbij graag gebruik van een trucje. Zo informeert ze vriendelijk bij de eigenaar naar de namen van de planten die ze niet kent. „Dat doe ik natuurlijk in de hoop dat hij me daar dan een stekje van wil meegeven", zegt ze met een knipoog. En ja hoor, doorzichtig of niet, het trucje werkt. „Kijk, echte tuin liefhebbers snappen elkaar", laat Tilly weten, als ze het stekje in haar tas laat glijden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7