Topinkomen 13 procent hoger in 20CL ECONOMIE G8 neemt grote horde in bestrijding armoede Beschermingsbewind dementerende oudere Energiebedrijf Oxxio wil tot groten behoren Geven voor weten Albert Heijn wil behoorlijke straf Van der Hoeven Grootste vliegtuig in Parijs Unicredito: 15 miljard voor HVB milaan - De overname van de Duitse bank HVB door het Itali aanse UniCredito is in een be slissend stadium beland. De Italianen hebben 15 miljard eu ro over voor HVB. Volgens de afspraak die nu zou zijn ge maakt geven de Italianen vijf aandelen voor elk aandeel HVB, een verhouding waarop de af gelopen dagen al werd gespe culeerd. Met de samenvoeging van de twee instellingen vindt de grootste bankenfusie in de Europese geschiedenis plaats. HVB is veel groter dan UniCre dito, maar staat er financieel niet goed voor. Een Italiaanse krant wist dit weekeinde te mel den dat Unicredito 10.000 ba nen zal schrappen als de over name van HVB doorgaat. Shell stijgt in top 500 FT londen - Het Brits-Nederlandse olieconcern Shell is zes plaat sen gestegen in de Financial Ti mes top 500 van de grootste be drijven ter wereld. Shell komt dit jaar op de 7e plaats. Vorig jaar stond de multinational nog 13e in de FT Global 500. In het jaarlijkse overzicht van het Brit se dagblad, dat zaterdag is ge publiceerd, blijft het Ameri kaanse General Electric Co. op een. Op 59 komt het eveneens Brits-Nederlandse Unilever, dat zeven plaatsen zakte. Meteen daaronder op plaats 60 staat het derde Nederlandse bedrijf in de lijst: ING. Het concern steeg 37 plaatsen. China beperkt textielexport peking - China is akkoord ge gaan met maatregelen die de groei van de textielexport rich ting de Europese Unie moet be perken tot 8 12,5 procent per jaar. De maatregelen betreffen tien verschillende textielpro ducten, waaronder kledingstuk ken. „China en de Europese Unie zijn overeengekomen dat in de periode van 11 juni 2005 tot het eind van 2007 de textiel export richting Europa jaarlijks mag toenemen met 8 tot 12,5 procent", aldus een verklaring van het Chinese ministerie van handel. Vrijdag kwamen de EU en China al tot een akkoord om de groeiende stroom van goed kope textielproducten tot het eind van 2008 te beperken. Mogelijk nieuw geval BSE in VS Washington - In de Verenigde Staten is bij een koe waar schijnlijk de gekkekoeienziekte BSE geconstateerd. De ontdek king komt op het moment dat landen als Japan mogelijk weer rundvlees vanuit de VS willen gaan invoeren. De import van vlees werd stopgezet na de ont dekking van een BSE-koe in de VS in 2003. Het nieuwe BSE-ge- val kwam in november voor het eerst aan het licht.In decem ber 2003 werd het eerste geval van BSE ontdekt in de VS. Ja pan was voor de importstop de grootste afzetmarkt voor Ameri kaans rundvlees. amsterdam/anp - Oud-Ahold- topman Cees van der Hoeven mag niet met de schrik vrijko men als het gaat om zijn rol in het boekhoudschandaal bij het supermarktconcern. Voormalig president-directeur Albert Heijn vindt dat Van der Hoeven een 'behoorlijke' straf behoort te krijgen voor de malversaties die Ahold enige tijd op de rand van de afgrond heeft doen ba lanceren. Albert Heijn doet zijn pleidooi vandaag in een vraaggesprek met R11Z. „Ik denk dat het ge voel voor rechtvaardigheid wel met zich meebrengt dat je zegt: d'r moet een behoorlijke straf komen. Dat kan je niet afdoen met een weekje parken har ken." Van der Hoeven stond aan het hoofd van Ahold toen zich daar in 2003 een omvangrijk boek houdschandaal openbaarde. Dochter US Foodservice had geknoeid met inkoopkortingen, waardoor de winst 880 miljoen dollar lager uitkwam. Bij andere bedrijfsonderdelen, waaronder ICA in Zweden en Disco in Zuid-Amerika, waren illegale en geheime afspraken gemaakt. Als gevolg van de fraude moest Van der Hoeven het veld rui men. De Zweed Anders Moberg volgde hem op. De boekhoudcrisis betekende bijna het einde van Ahold. Vol gens Heijn is Nederlands groot ste supermarktconcern „langs het randje gegaan". De voor malige president - directeur voelt zich bedrogen door Van der Hoeven. „En da's het erg ste. Willens en wetens bela zerd worden, zoals ik het nu ge zien heb, da's het ergste. Dan blijkt dat het vertrouwen niet op zijn plaats was." maandag 13 JUni 2005 door Sal Stam londen - De rijkste industrie landen hebben een belangrijke horde genomen in de armoede bestrijding. In Londen werden ze het zaterdag eens over een plan om 40 miljard dollar aan schulden kwijt te schelden. Om alle arme landen uitzicht te ge ven op een beter bestaan, moe ten er nog meer obstakels wor den weggewerkt. Het in Londen gesloten ak koord heeft betrekking op schulden aan instellingen als het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank. Arme landen zijn nu jaarlijks miljoe nen kwijt aan aflossing en ren telasten, die fors drukken op hun begroting. Ze houden daardoor nauwelijks geld over voor zaken als onderwijs en ge zondheidszorg. Voor achttien voor het meren deel Afrikaanse landen zijn die lasten nu in een klap verleden tijd. Nu ze meer geld kunnen stoppen in hun eigen ontwikke ling wordt de kans groter dat ze buitenlandse investeringen aantrekken en dat moet weer voor economische groei zor gen. Het akkoord scheelt bij voorbeeld Tanzania jaarlijks een slordige 100 miljoen dollar. Volgens Jubilee Nederland, dat actief campagne voert voor schuldverlichting, is de over eenkomst voor de betrokken achttien landen van groot be lang. „Het is een erkenning voor het feit dat er voor de schuldenproblematiek met het huidige instrumentarium nog geen oplossing is gevonden", Armoe in Hartesheik in Eritrea, waar het al dagen achtereen regent. Eritrea is een van de landen waarvan de schulden door de G8 zijn kwijt gescholden. Foto: EPA/Boris Heger aldus voorzitter Greetje Lubbi. Ze noemt de overeenkomst po litiek van groot belang. Het gaat haar echter te ver om het akkoord 'historisch' te noe- 'VS op koers bij terugbrengen tekort' De Verenigde Staten zeggen op koers te liggen bij het te rugbrengen van het begro tingstekort. Dat heeft minister van financiën Snow gezegd na afloop van de G8-bijeenkomst in Londen. Hij gaat ervan uit dat het tekort over dit jaar on der de 427 miljard dollar zal uitkomen, een bedrag waar het Witte Huis eerder dit jaar nog vanuit ging. De bewindsman riep Europa en Japan op hun beurt ook hun best te doen om de groei van hun economie te stimule ren en de mondiale oneven wichtigheden te verkleinen. Europa zou de binnenlandse vraag stimuleren en de econo mie flexibeler moeten maken. Minister Snow deed zijn op roep aan de vooravond van een bezoek aan enkele Euro pese landen. Vandaag komt hij naar Nederland, waar hij met zijn ambtgenoot Zalm zal spreken. men, zoals de Britse minister van financiën Gordon Brown deed. Tenslotte zijn er verschei dene landen die buiten de boot vallen. Als voorbeeld noemt ze Bangladesh, waar de helft van de bevolking onder de armoe degrens leeft en dat jaarlijks 650 miljoen dollar kwijt is aan rente en schuldaflossing. Ook ont wikkelingsorganisatie Novib vindt het akkoord - hoewel een goede stap voorwaarts - geen reden om achterover te leunen. Zowel Jubilee als Novib wijst erop dat het kwijtschelden van schulden wel een belangrijk, maar niet het enige middel is om het armoedeprobleem op te lossen. Er lopen nog andere discussies waarover binnen de internationale gemeenschap verdeeldheid bestaat. Zo vol doet maar een handjevol lan den aan de VN-afspraak om 0,7 procent van het bruto binnen lands product aan ontwikke lingshulp te besteden. In Europees verband is afge sproken dat rond 2015 die norm wel moet zijn gehaald. Dat zou eigenlijk sneller moe ten, vindt Lubbi. Ten slotte is 2015 een belangrijk jaar voor de bestrijding van de armoede. Dan moet de internationale ge meenschap een aantal ambiti euze doelen hebben gereali seerd. Deze zogeheten millen niumdoelen beogen onder meer de kindersterfte terug te dringen en aids te bestrijden. In een poging de millennium doelen dichterbij te brengen, hoopt de Britse minister Brown tientallen miljarden binnen te halen via de kapitaalmarkt. Zijn voorstel om obligaties uit te ge ven en met de opbrengst de ar moede te lijf te gaan, stuit ech ter op weerstand bij de Verenig de Staten. Het is dan ook de vraag of de komende G8-top volgende maand in Schotland op dit punt vooruitgang zal op leveren. Een ander obstakel waar pas la ter dit jaar concrete stappen kunnen worden genomen, is het overleg over een vrijere we reldhandel. Uit onderzoek van de Wereldbank blijkt dat een vrijere wereldhandel de positie van miljoenen mensen kan ver beteren. De handelsbesprekin gen, die binnen de Wereldhan delsorganisatie WTO plaatsvin den, verlopen tot nu toe echter moeizaam. Popster Bono, die zich actief in zet voor armoedebestrijding en afgelopen week opdook bij de Europese Commissie, wees er in een reactie op dat de wereld wijde handelsbelemmeringen de ontwikkeling van veel lan den nog in de weg staan. Het akkoord zelf noemde hij van groot belang omdat 'miljoenen levens' hierdoor zullen veran deren. le bourget - Op het vliegveld Le Bourget bij Parijs is gisterochtend de Airbus A380 geland, die in 2006 als het grootste lijnvliegtuig ter wereld in ge bruik zal worden genomen. De A380 zal in staat zijn om tussen de 550 en 840 passagiers te vervoe ren. In het toestel waren watertanks aangebracht om te simuleren dat het toestel volledig beladen was. Foto Reuters/Regis Duvignau leusden/gpd - Het Leusdense energiebedrijf Oxxio is een lef- go'zertje, vergeleken met de gro te broers Eneco, Nuon en Es- sent. Nog maar vijf jaar oud, pretenties te over én met slech te manieren. Maar dat laatste is voorbij, zegt het bedrijf. Oxxio zegt de goedkoopste energiele verancier van Nederland te zijn. Net als bij een discounter geldt: elders goedkoper, het verschil terug. Het bedrijf heeft nu een markt aandeel van 5 procent en wil snel tot de groten gaan beho ren.De overname afgelopen week door het veel grotere Cen- trica uit Groot-Brittannië, past in deze strategie. Groot worden in Nederland, uitbreiden in Frankrijk en Duitsland. Vijf jaar geleden richtte een vijf tal investeerders Energiebedrijf- .com op. Zij zagen brood in het verkopen van stroom en gas, met de privatisering van de Ne derlandse energiemarkt in het vooruitzicht. Ze waren spekko- per deze week. Aan de verkoop Meneer De Bruin is al een tijdje aan het dementeren. Zijn kinderen beginnen zich zorgen te maken. Ze vragen zich ook af of hun vader zijn rekeningen nog wel betaalt. Ze zijn bang dat vreemden misschien misbruik van hem zullen ma ken of dat hij gekke dingen met z'n geld zal doen. Hoe kunnen ze hun vader fi nancieel beschermen en vertegenwoor digen? De stichting Alzheimer Nederland krijgt veel vragen over de manier waarop de fi nanciële vertegenwoordiging van de menterenden het beste geregeld kan worden. Vaak op het moment dat een ouder naar het verpleeghuis gaat of als er een huis verkocht moet worden. Mar- jolijn Haasbroek, hoofd sectieonder steuning van de stichting Alzheimer Ne derland, begrijpt de zorgen van de kin deren. „Dementerenden raken de greep op het leven langzaam kwijt. En er zijn inder daad mensen die daar financieel voor deel uit willen halen. Ik zou de familie De Bruin aamaden om bij de rechtbank sector kanton beschermingsbewind aan te vragen." Bij beschermingsbewind wordt vermogen onder bewind gesteld. De Bruin kan dan zelf niet meer beslis sen over datgene wat onder bewind is gesteld. Dat hoeft overigens niet zijn he le vermogen te zijn. Een van de zonen zou als bewindvoerder kunnen optreden. Tegelijkertijd zouden ze een mentor kunnen laten benoemen die hun vader kan verte genwoordigen als er be slissingen over zorg of an dere persoonlijke zaken genomen moeten wor den. Het aanvragen van bewindvoering en men torschap kan tegelijkertijd en gaat via een formulier van het ministerie van Justitie. De procedure duurt ongeveer vier tot acht weken. Onder curatelestelling, waarbij zowel de financi ële als de persoonlijke vertegenwoordi ging geregeld worden, komt bij mensen met dementie niet veel voor. „Curatele gaat juridisch veel verder, omdat de per soon onder curatele volledig hande lingsonbekwaam is en nergens meer over mag beslissen. Dat is alleen nodig als de betrokkene extreem gedrag ver toont of extra kwetsbaar is", aldus Haas broek. De hoofdtaak van de bewindvoerder is het beheren van alles wat onder het be wind is gesteld. Dat betekent dat hij er- EIGEN BEURS Brenda van Dam voor moet zorgen dat dit alles in stand blijft en goed wordt geëxploiteerd. De bewindvoerder moet ervoor zorgen dat de in komsten voor degenen voor wie hij het bewind voert, in de eerste plaats voor diens verzorging worden gebruikt. Is dat geen zware taak? Haasbroek: „Als de be trokkene alleen een AOW- pensioen heeft, is het be windvoerderschap een fluitje van een cent. Dan hoeven er meestal alleen wat rekeningen betaald te worden, zoals de eigen bijdrage aan het verpleeg huis. Als de dementerende zeer vermo gend is, is het een andere zaak. Dan moet er geld deskundig belegd worden en dergelijke. Dan kun je de zaak beter uitbesteden aan een bureau." Als er niemand in de naaste omgeving is om het bewindvoerderschap uit te voe ren, kan dit ook door een diaken, een vrijwilliger of een stichting gedaan wor den. Bewindvoerders kunnen de onkos ten die zij maken, vergoed krijgen uit het vermogen van de betrokkene. Ook kun nen zij een geringe beloning ontvangen. van Oxxio hield de grootaan deelhouder netto 40 miljoen euro over, naar eigen zeggen 17 keer meer dan de oorspronke lijke investering. Vanaf 2003 kwam er schot in Energiebedrijf.com, na de over name van Durion en een jaar later van Evolta. De echte groei- spurt volgde een jaar geleden, toen ook particulieren vrij wa ren een energieleverancier te kiezen. Het aantal stroomklanten ver dubbelde in 2004 van 193.000 naar 403.000. Daarnaast zijn er nu 140.000 aardgasklanten. Veel mensen stappen over, ge lokt door lagere tarieven. Maar ook recente berichtgeving over hoge beloningen van de bazen van Essent en Nuon (ruim 7 ton in 2004) leveren Oxxio extra klanten op. Het kan bij Oxxio goedkoper dan bij de concurrent omdat de organisatie klein is, veel werk wordt uitbesteed en de kosten zo laag mogelijk worden gehou den. Dit laatste geldt over het algemeen niet voor familieleden. De bewindvoerder moet direct na zijn benoeming een lijst maken van de zaken die onder zijn bewind vallen. Familiele den maken zich nogal eens zorgen of de bewindvoerder zijn taken wel goed uit voert, maar daar is weinig reden toe. De bewindvoerder moet zich namelijk elk jaar verantwoorden tegenover de kan tonrechter. „Wat je vaak ziet, is dat oude verhoudin gen en emoties binnen het gezin bij dit soort kwesties de kop op steken", vertelt Haasbroek. 'Jij bemoeide je vroeger ook al overal mee' krijgt degene die het be windvoerderschap op zich neemt, nogal eens te horen. Tijdig over dit soort zaken praten, kan een hoop geruzie voorkomen. Boven dien kan dan ook degene die vertegen woordigd moet worden, zijn of haar wensen kenbaar maken. Daar zal de rechter in zijn uitspraak over bewind voerderschap ook altijd rekening mee houden. Meer informatie: Brochure Dementie en rechtsbescher ming van Stichting Alzheimer Neder land: www.alzheimer-nederland.nl. De stichting geeft ook informatie per te lefoon en per e-mail: 030 659 69 00; in- fo@alzheimer-nederland.nl. amsterdam/anp - De inkomens van Nederlandse topmanagers zijn in 2004 met gemiddeld 13 procent gestegen. Dat meldde 'de Volkskrant' zaterdag op basis van onderzoek onder bijna twee honderd bedrijven. Van de Nederlandse bedrijven betaalde Unilever zijn bestuur ders het beste. In 2004 ontving de gemiddelde Unilever-be- stuurder 3 miljoen euro. Op een goede tweede plaats staat Ahold met een gemiddeld sala ris voor bestuurders van 2,1 miljoen euro. Uit de gegevens blijkt verder dat in de afgelopen vijftien jaar de topinkomens bijna zijn ver drievoudigd. In dezelfde perio de stegen de CAO-lonen met 45 procent. Vooral de topinkomens bij gro te beursgenoteerde onderne mingen lieten vorig jaar een op vallend grote stijging zien. Top- man Jeroen van der Veer van oliemaatschappij Shell ontving 123 procent meer dan in 2003 en Philip Green van rederij P&O Nedlloyd zag zijn beloning stij gen met 150 procent. Ben Note- boom van uitzendconcern Randstad kreeg met 1,3 miljoen euro bijna anderhalf keer meer dan een jaar eerder. Het onderzoek laat zien dat bo nussen een steeds belangrijker onderdeel worden van de belo ning van topmensen. Bonussen maken inmiddels 30 procent van de totale beloning uit. Beta lingen aan pensioenvoorzienin gen zijn goed voor ruim 12 j cent van de beloning. De grootse verdiener in het derzoek is de Indiaas-Britse staalbaron Lakshmi Mittal. I baas van Mittal Steel, het gn ste staalbedrijf ter wereld, vi diende vorig jaar 4,6 miljoen euro, bijna 2,5 keer zoveel al een jaar eerder. Zijn belonii valt overigens in het niet b" totale vermogen. Dat wordi schat op 21 miljard euro. De gestegen topinkomens li den eerder dit jaar tot comu tie bij werknemers, werkgev en in de politiek. Het CNV s de zich niet langer gebonde voelen aan centrale afspraki met werkgevers en werknen over loonmatiging als topro nagers zichzelf excessief blij belonen. De discussie laaidi verder op toen bleek dat de topmannen van de energiek drijven Nuon en Essent er fi in inkomen op vooruit ware gegaan. Het CDA kwam in geweer ti deze forse salarisverhoging Premier Balkenende noemi topmanagers die zichzelf vi ken in een tijd dat Nederlai juist pas op de plaats moet ken 'schadelijk voor de ecoi mische ontwikkeling'. Zijni spraken stuitten op zware k tiek van toenmalig voorzint Schraven van de werkgever ganisatie VNO-NCW. Hij sti dat Nederland door de kriti van met name het CDA on; trekkelijker wordt als invest ringsland. ECONOMI E WIJZER Ruim twee jaar geleden had ik het voorrecht om mijn sabbati cal als gasthoogleraar aan de beste en rijkste universiteit van de wereld, Harvard University, door te brengen. Dat was een leerzame periode voor mij, niet alleen als wetenschapper, maar vooral ook als academisch en trepreneur. Harvard University heeft name lijk het binnenhalen van dota ties, legaten en schenkingen tot kunst verheven. Binnen Har vard is een afdeling waar 200 professionele 'fundraisers' wer ken. Deze afdeling haalt elk jaar vele honderden miljoenen dol lars bij alumni, bedrijven en stichtingen binnen. Dat gaat ongeveer als volgt: „U heeft nu een vermogen van 20 miljoen dollar. U weet toch wel hoe u dit vermogen heeft kunnen ver garen? Door Har vard! Als u nu 10 miljoen aan Har vard schenkt, dan heeft u nog 10 miljoen voor uzelf en uw kin deren over. Als tegenprestatie zullen wij een leerstoel of een collegezaal naar u vernoemen." Harvard heeft in middels een to taal vermogen, exclusief gebou wen en grond, van zo'n 24 mil jard dollar. Men heeft daar in het laatste jaar een rendement van 21,1 procent, dus circa 5 miljard dollar, op weten te be halen. Bij deze 'fundraising' wordt men overigens wel zeer geholpen door de fiscus in de Verenigde Staten. Giften aan wetenschappelijke instellingen zijn in de VS namelijk tot 50 procent aftrekbaar voor bedrij ven en individuen. In Nederland is de aftrekbaar heid beperkt tot eentiende hier van. Nu zal de lezer wellicht op merken dat de Nederlandse overheid het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek groten deels financiert. In het huidige systeem krijgen de universitei ten rechtstreeks gelden van de overheid, via de zogenaamde eerste geldstroom, alsmede via de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO), de zogenaamde tweede geldstroom. Dat moge dan waar zijn, maar diezelfde overheid heeft in de afgelopen decennia de studen tenaantallen laten verdubbelen bij een gelijkblijvend budget. Ook heeft men de eisen voor de kwaliteit van het onderzoek fors opgeschroefd, zonder extra in de buidel te tasten. Op een ze ker moment is de rek er bij de universiteiten gewoon uit. Daarom zijn Nederlandse uni versiteiten wel gedwongen om private financiering te verwer- Sylvester Eijffinger Hoogleraar economie universiteit Tilburg ven door contractonderwijv -onderzoek, ook wel de dein geldstroom genoemd. Het moge duidelijk zijn, da ze drie geldstromen op lanj termijn volstrekt onvoldoe zijn voor een land dat zich profileren als kenniseconoi en innovatie dus hoog in h vaandel heeft staan. Het aa trekken of behouden van ti onderzoekers kost veel geil omdat men op de internat le markt met de Harvards 1 deze wereld concurreert. D om wordt onder deskundij steeds meer gedacht aan h aanboren van onconventio financieringsbronnen, inh bijzonder uit de particulier sector. Onlangs heeft een werkgro van het Innovatieplatform der leiding van NWO-voor Peter Nijkam een topweten B schapper eni n academisch 1 lli preneur bij u n stek, een rap| iti hierover uitgi bracht onder s titel 'Geven u Weten: Devi ,p route'. Dit be re wekkende ra| e is verplichte! d; •voor niet alle 0: wetenschap! 't en bestuurde ïi het hoger 011 ai wijs, maar o( -5 voor beleidsi h kers en politici. In het rap| worden alle aspecten van< conventionele financierinj thoden voor de wetensch; zoals bijvoorbeeld particu giften, filantropische inste gen, sponsoring en fiscale fiteiten systematisch onde zocht. De werkgroep doet de volj concrete aanbevelingen 01 ze vierde route verder te b Di wandelen: ontwikkel een j jU| beleid voor wetenschappe doeleinden, stimuleer een tuuromslag bij alle betrolr nen, intensiveer de samei :os king met filantropische in |jr lingen, richt een Nederlan Va Stimuleringsfonds voor w schap en onderzoek op, al131 de een 'Social Venture' foi6n voor investeringen in dev ia< schap, integreer de vaakv snipperde universiteitsfor breid de vrijstelling van d< 1 dracht van successierecht voor legaten en giften voc ov sea uit met wetenschappe elf instellingen, hef de boven I e: op voor de aftrekbaarheid ge giften aan de wetenschap nis nen de inkomsten- en vei ev schapsbelasting, en maak te spraken met kansspelorgt de ties om ook afdrachten te ar aan wetenschappelijke do ste Kortom, er zijn mogelijkh >'s genoeg om deze vierde ro eg verder te ontwikkelen. De rse tiek is nu aan zet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6