Irak beleeft weer bloedig weekeinde BUITENLAND Gewapende vrede in La Paz na indianenprotest nog broos 'Witte Huis verdeeld over Guantanamo' Franse journaliste na vijf maanden Irak terug in Parijs Gratis tanken voor kiezers bij Libanese verkiezingen Archeologen leggen oudste Europese beschaving bloot Doden bij aanslagen Iran in zicht van verkiezingen nover - Een Duitse man l bekend dat hij honderd eren heeft misbruikt die in kinderdagverblijf in Han- ;r aan zijn zorg waren toe- ouwd. De Duitse politie zei tdag alle kinderen die door m ïan zijn opgevangen, te zul- ferhoren. De 32-jarige man vrijdagavond aangehou- Tot nu toe is van vijf jon- 06 en meisjes zeker dat ze rhf de man zijn misbruikt. De ie verwacht dat het onder- 4 enkele maanden zal du- Pge opkomst bij :rii erendum Italië i - De opkomst bij het refe- um in Italië over opheffing estricties op kunstmatige ichting, was gisteren laag. luur voor het sluiten van de ■lokalen had slechts 13 pro- pan de 47 miljoen kiezers Ing naar de stembus ge let. Als minder dan de helft de stemgerechtigden komt gen, wordt de volksraad- ng ongeldig verklaard. Het sndum gaat ook over de of beperkingen bij het yo-onderzoek moeten ver ten. Vandaag zijn de stem- :n nog tot 's middags uur Reuters vrouwelijke Koeweit In Koeweit is voor het een vrouwelijke minister Dat is gisteren van in het emiraat Dr. Massouma al- gaat de portefeuille en Bestuurlijke Ont- beheren. Mubarak bekendheid als voor vrouwenrechten, klumniste en hoogleraar jcologie. Vorige maandkre- vrouwen voor het eerst het tve en passieve kiesrecht thet parlement van Koe- iderverzorger ;ent misbruik by's VS steeds |cer ondervoed iore - Steeds meer baby's ne kinderen in de Ver- |e Staten vertonen tekenen nstige ondervoeding, rartsen vrezen dat de si- nog erger wordt door de ke bezuiningingen op het e stelsel, die de Ameri- je president Bush voor i het vooruitzicht heeft Lit officiële cijfers blijkt ,2 procent van de gezin- ■n de VS in 2003 te kampen met honger. ste executie g r Palestijnen stad - In de centrale ge- :nis van Gaza-Stad zijri en vier ter dood veroor- e Palestijen geëxecuteerd, van officiële Palestijnse vernomen. Het is de eer- er sinds augustus 2002 dat lestijnse Autoriteit de straf ten uitvoer legt. Het lwas na schuldbekente- schuldig bevonden aan d. Internationale mensen- engroepen hebben de PA iepen de doodstraf af te :n. Ook de EU is er tegen fct Aan de andere kant president Abbas onder pilandse druk om op te tegen de welig tierende id. Abbas heeft de gratie- :ken dan ook afgewezen. ntallen doden jiittegolf India neswar -Een hittegolf in jtiden en midden van India zeker 65 levens geëist. In ktelijke deelstaat Orissa Jsteren dag dat opnieuw (mensen bezweken aan fi temperaturen. Het do- door de hitte van de laat- gen staat voor Orissa op afgelopen dagen zijn in temperaturen tot 49 gra- elsius gemeten. nument Berlijn tveel bezoek - In de eerste maand We opening voor het pu- Pp 12 mei hebben al meer J1.000 mensen het nieuwe Éustmonument in Berlijn Pt. Dat heeft de woord- Jr van de Monuments- ®g gisteren laten weten. Vrif°ei en londen - Archeologen hebben in een gebied dat zich uitstrekt over het huidige Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Tsjechië en Slowakije, de overblijfselen gevonden van de tot dusver oudste beschaving die ooit in Europa is ontdekt. Dat bericht te het Britse dagblad The Inde pendent zaterdag. Meer dan honderd enorme mo numenten zijn blootgelegd. Ze zijn gebouwd tussen 4800 en 4600 voor Christus, en zijn daarmee meer dan 2000 jaar ouder dan wereldberoemde monumenten als Stonehenge en de pyramides in Egypte. Tot nu toe gingen wetenschappers ervan uit dat de bouw van der gelijk grote monumenten in Europa later was begonnen dan in Mesopotamië - het huidige Irak - en Egypte. Ook zijn in totaal ruim 150 enorme cirkelvormige, om muurde tempels gevonden, ge bouwd van aarde en hout. De bouwers waren volgens de ar cheologen een religieus volk, dat in grote gemeenschappelij ke huizen leefde. Vermoedelijk leefden zij van de landbouw en veeteelt. De bouwwerken zijn de afgelo pen jaren tijdens opgravingen in diverse steden aan het licht gekomen. De wetenschappers hebben naar aanleiding van hun ontdekkingen eerdere vondsten in Centraal-Europa opnieuw tegen het licht gehou den. Zij concludeerden dat het gaat om een tot dusver onont dekte beschaving, die overigens nog geen naam heeft gekregen. Het onderzoek van de archeo logen laat nog veel vragen on beantwoord, en heeft boven dien veel nieuwe vragen opge roepen. De beschaving heeft kennelijk niet meer dan twee honderd jaar bestaan. Onder meer de vraag wat tot haar in eenstorting heeft geleid, is hen nbg een raadsel. door onze correspondent Frans Lindenkamp la paz - El Alto zaterdag; een etmaal na dat de demonstranten verenigd in mili tante buurtcomités hun 'verstikkende' wegblokkades hebben opgeheven. Het openbare leven komt langzaam op gang in deze industrievoorstad van La Paz, het epicentrum van het indiaanse pro test. Drie weken lang heeft de straatar me bevolking de economie platgelegd met hun eisen voor nationalisering van de olie- en gasindustrie en een nieuwe grondwet met meer rechten voor de achtergestelde indianen. Bij de benzinestations staan lange files personenauto's en vrachtwagens. Overal bergen stinkend huisvuil. In het cen trum zijn de winkels weer open. Bulldo zers en straatvegers zijn druk bezig de wegen vrij te maken. Het zwartgeblaker de asfalt ligt bezaaid met stenen en scherven van gesneuvelde autoruiten. Overal smeulende resten van banden. Bij het vuur warmden de demonstran ten zich 's nachts als het kwik tot min tien daalde. Want El Alto, een snelgroeiende stad ge vormd door radeloze indiaanse paupers afkomstig van het platteland, ligt op 4100 meter hoogte. Velen van hen hiel den de afgelopen weken bij toerbeurt de wacht om te voorkomen dat 'verraders' de blokkades omzeilden. Daarvoor kre gen ze van de organisatie per dag 25 bo livianos (drie dollar) toegestopt. Ook bij Senkata, de enige gasfabriek voor de wij de omgeving, wachten lange rijen men sen op een fles butagas om weer te kun nen koken. De oproerpolitie houdt een oogje in het zeil zodat de verkoop orde lijk verloopt. Vrachtwagens rijden af en aan om het vijfhonderd meter lager gelegen La Paz te bevoorraden, dat gelegen is in een bekken.Bolivia is een kluis vol goud. Maar wij profiteren niet van de rijkdom. De opbrengsten van de gas- en oliever kopen aan het buitenland vloeien in de zak van de rijke kliek, politici voorop", verzucht de 30-jarige Serapio Colgue, een volbloed indiaan met een lege gas fles aan de hand. Ook hij nam actief deel aan de wegblokkades, een beproefde ac tie die de oorspronkelijke bevolking al in de tijd van de Spanjaarden uit de kast haalde om de machthebbers in La Paz op de knieën te dwingen. Zijn buurman Victor Plata (45), onder wijzervan beroep, valt hem bij. „Wij 'in- diginas' (inheemsen) worden met de nek aangekeken door de rijke elite. Ze noemen ons luilakken. Maar er is geen werk voor ons. De democratie werkt al leen voor hen die het goed hebben. Het congres is een grote corrupte bende." Enkele straten verderop is het voor het eerst weer markt. Indiaanse vrouwen met bolhoedjes - een traditie die ze van de Engelsen overnamen - zitten op de grond, hun koopwaar uitgestald. De ou dere Clementina Gutierrez laat haar ver legenheid varen en zegt: „Maar serior, alles wordt ons afgepakt. De maat is vol. De opbrengsten uit de gas- en olieverko pen horen ook ons toe. Ze wijst op haar koelbox met handelswaar. „Deze doos zeul ik al jaren op mijn rug mee, omdat de regering geen werk schept." Alejandra Quispe (25)een gedrongen indiaanse voegt er strijdbaar een zin uit het volkslied aan toe: „Liever dood dan een slavenleven. Als er voor dinsdag niet genationaliseerd wordt, breekt de hel los. Dat verzeker ik." Abel Mamani van de gezamenlijke buurtcomités in El Alto heeft de nieuwe president Eduardo Ro driguez 72 uur de tijd gegeven om alle eisen in te willigen. Zo niet, dan wordt La Paz opnieuw geïsoleerd. Wat dat inhoudt, is te zien op de weg van de luchthaven naar de hoofdstad. Iedereen loopt hier met butaflessen te sjouwen. Zelfs oude omaatjes met een wandelstok. Wanhopige sloppenbewo- ners werpen zich voor met ga| gevulde vrachtwagens, die vanuit ElUro naar La Paz afdalen. Op die manier hopen ze een volle fles te bemachtigen. Ook bij de benzinestations kilometers voertuigen. La Paz balanceert op de rand van de hongersnood. Vooral de armen zitten in de hoek waar de klappen vallen. Er heerst groot gebrek aan verse groenten, fruit en vlees. De prijzen zijn in drie we ken verdriedubbeld. Rodriguez, de voor zitter van het hooggerechtshof die tegen wil en dank tot president werd gebom bardeerd nadat zijn voorganger vrijwillig terugtrad, heeft inmiddels nieuwe ver kiezingen toegezegd, waarschijnlijk in december. Maar van nationalisatie wil hij minder weten, omdat het straatarme Bolivia daar geen geld voor heeft. Rodri guez wil een dialoog. Maar de radicale Mamani heeft al laten weten de nationa lisatie niet uit zijn hoofd te zullen laten praten. bagdad/anp-rtr-efe-afp - Ge vechten en aanslagen hebben het afgelopen weekeinde in Irak vele tientallen mensenlevens ge- eist. Het Amerikaanse leger doodde volgens eigen schattingen veer tig opstandelingen bij luchtaan vallen in de provincie al-Anbar, in het westen van het land. Zelfmoordaanslagen en andere vormen van geweld kostten nog dertig mensen het leven. De Amerikaanse aanvallen wa ren gericht tegen zwaarbewa pende rebellen die posten had den opgezet in buitenwijken van de stad Karabilah en daar burgers aanhielden. Er raakten geen Amerikanen gewond, al dus een verklaring van het le ger. Volgens een ziekenhuis in al- Qaim raakten door het Ameri kaanse offensief ook drie bur gers gewond. Een van hen, een jongen, zou aan zijn verwon dingen zijn bezweken. Het Amerikaanse leger houdt echter vol dat de operatie geen burger slachtoffers heeft gekost. De Irakese politie meldde giste ren de vondst van twintig lijken in Nahrawan, 50 kilometer ten zuiden van Bagdad. De licha men waren in verregaande staat van ontbinding en waren gehuld in burgerkleding. De twintig mannen zijn gemarteld en daarna doodgeschoten, al dus de politie. In Bagdad vonden drie leden van het elitekorps van de Iraak- se politie, de Wolf Brigade, za terdag de dood door een zelf moordaanslag op hun hoofd kwartier. Zeker twaalf mensen raakten gewond. De dader was een oud-lid van de Wolf Briga de. Elf Irakese bouwvakkers von den zaterdag de dood toen op standelingen hun busje onder vuur namen, in de zogenoemde 'driehoek des doods' ten zuiden van Bagdad. Drie van hun col lega's raakten gewond. Een aanslag met een autobom in een sjiitische wijk in Bagdad kostte eveneens aan elf mensen het leven, onder wie een hoog zwangere vrouw. Minstens 29 mensen raakten gewond. Door een bomexplosie bij een Amerikaanse legerbasis in al- Habaniya, in het westen van Irak, kwamen ten minste vijf Irakezen om. Tien mensen raakten gewond. Een langs de weg geplaatste bom in de buurt van het voormalige rebellenbol- werk Fallujah eiste de levens van twee Amerikaanse mari niers, meldde het Amerikaanse leger in een verklaring. In het noorden van Bagdad doodden Amerikaanse militai ren twee van de vier inzitten den van een personenauto, van waaruit zij eerst waren bescho ten. De andere twee inzitten den raakten gewond. teheran/anp-afp-rtr-dpa - Vijf dagen voor de presidentsver kiezingen in Iran zijn gisteren door bomaanslagen zeker tien mensen gedood. In de zuidwes telijke ofiestad Ahvaz kwamen acht mensen om het leven door het ontploffen van vier bom men. In Teheran eiste een bomexplosie nog twee mensen levens. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen in Ahvaz is opge ëist door een separatistische groepering. De Revolutionaire Martelaren Gardisten stelden dat de ontploffingen waren be doeld om een eind te maken aan de bezetting van Ahvaz door Iran. De hoge Iraanse vei ligheidsfunctionaris Ali Agha Mohammadi zei dat de Arabi sche separatisten die de aanslag pleegden, de steun van de Amerikaanse militairen in Irak genieten. Ahvaz is de hoofdstad van de deels Arabischtalige provincie Khuzestan. Daar kwamen in april bij etnische onlusten vijf mensen om het leven. Daarop verrichtten de autoriteiten drie honderd arrestaties. De olierij ke provincie Khuzestan is eco nomisch de belangrijkste van Iran. Bij de universiteit in Tehe ran raakten tientallen betogen de vrouwen slaags met de poli tie. Agenten maakten een eind aan de betoging voor meer vrouwenrechten, omdat daar voor vooraf geen toestemming was gevraagd. Een onbekend aantal betogers is gearresteerd. washington/anp-rtr De Amerikaanse regering is ver deeld over de vraag of het ge vangenenkamp op de marine- basis Guantanamo Bay op Cu ba moet worden gesloten. Dat heeft een vooraanstaand Repu blikeins congreslid gisteren ge zegd. Volgens Duncan Hunter, voor zitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, willen sommi gen in het Witte Huis het kamp sluiten. Zo moet een einde ko men aan de controverse die de afgelopen jaren is ontstaan rond Guantanamo Bay. Men senrechtenorganisaties hekelen de wijze waarop de Amerikanen omgaan met gedetineerden in het zwaarbeveiligde gevange nenkamp. De Amerikanen houden op Guantanamo Bay enkele hon derden personen vast die ver dacht worden van terroristische activiteiten. Velen zijn gearres teerd tijdens de militaire cam pagnes in Afghanistan en Irak. Washington beschouwt hen als illegale strijders. Zij worden dan ook niet behandeld volgens in ternationale verdragen over de behandeling van krijgsgevange- door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Uitbundig lachend en ogen schijnlijk volledig ontspannen is de 44- jarige Franse journaliste Florence Aube- nas van het dagblad Libération gister avond teruggekeerd op de militaire luchtmachtbasis Villacoublay bij Parijs. Een Falcon 50 van de Franse luchtmacht bracht haar terug uit de Iraakse hoofd stad Bagdad, waar zij zaterdag werd vrij gelaten door haar ontvoerders, die haar en haar chauffeur Hoessein Hanoun 158 dagen gevangen hadden gehouden. Even leek het er op dat hevige zandstor men het vertrek van de journaliste nog zouden verhinderen. De luchtverkeers leiding van het vliegveld van Bagdad had alle verkeer verboden, maar maakte uit eindelijk voor deze bijzondere vlucht een uitzondering. Florence Aubenas be dankte tijdens een geïmproviseerde, korte ontmoeting met haar talrijke toe gestroomde collega's iedereen die had meegewerkt aan haar vrijlating, van haar detentie. Ze ze dat haar gevangenschap zwaar was geweest. Zij en haar chauffeur had den al die tijd in een soort grot doorge bracht, geblinddoekt en de handen en voeten gebonden. Slechts eenmaal wer den ze in de gelegenheid gesteld naar de televisie te kijken: „Ik zag een spandoek met de tekst Florence-Hussein 140 en wist de eerste momenten niet wat dat betekende. Pas daarna drong het tot me door dat we al 140 dagen gevangen za ten en dat de mensen in Frankrijk ons niet vergeten waren. De ontvangst op de basis stond uiter aard bol van emoties. „Ik dacht dat ik wist wat vreugde betekende. Maar het is veel meer dan ik voor mogelijk had ge houden. Ik dacht dat ik ontplofte, dat ik uit elkaar sprong", zei Jacqueline Aube nas, de moeder van Florence. Zij was na president Chirac de eerste die Florence in de armen sloot. De president had moeder Aubenas zaterdag, kort nadat officieel bekend werd dat Florence was vrijgekomen, persoonlijk van het heuge lijke nieuws op de hoogte gesteld. Ruim vijf maanden hebben zij en haar man Benoït in wurgende spanning ge leefd over het lot van hun dochter, die op 5 januari in hartje Bagdad met haar gids Hoessein Hanoun werd ontvoerd. Nog steeds is niet duidelijk wie de kid nappers zijn geweest. Alleen de drie Roemeense journalisten die op 22 mei, na 55 dagen te zijn ontvoerd, op vrije voeten kwamen, verklaarden gisteren dat ze op dezelfde plek gevangen had door onze correspondent Harald Doornbos beiroet -Libanon ging gisteren opnieuw naar de stembus en dus is het tijdens het weekend razend druk bij de benzine pompen in de hoofdstad Bei roet. Bestaat er dan een relatie tussen stemmen en tanken? In dit land wel. Want tijdens deze cruciale derde ronde is het de beurt aan de Beka'a vallei en het centrale gedeelte van het land om naar de stembus te gaan. Maar omdat veel stemge rechtigden daar geregistreerd staan maar in Beiroet wonen, delen bijna alle Libanese partij en gratis benzine uit aan hun achterban om vanuit de hoofd stad naar de Beka'a vallei te kunnen rijden om te stemmen. Bij het Hachem pompstation, in de door sjiïtische moslims gedomineerde zuidelijke bui tenwijken van Beiroet, is het een getoeter en geschreeuw van jewelste. De manager van de pomp, een geblondeerde vrouw van dertig die Dina heet, heeft een deal met Hezbollah, de Par tij van God. Iedere sjiiet met een auto die op Hezbollah zegt te gaan stemmen, krijgt van de ze partij een coupon, waarvoor ze van Dina gratis 20 liter ben zine krijgen. Volgens de mana ger krijgen kiezers met een auto ook voor de terugweg weer twintig liter. Een benzinepomp die een paar honderd meter verderop staat is in handen van een onafhan kelijke kandidaat, Yehya Sha- mas. Ook hier opstoppingen. Een extra tankwagen arriveert om de pomp bij te vullen, want het gaat hier hard met de ben zine. Shamas, volgens velen een drugsdealer, deelt maar liefst 80 liter uit aan iedereen die op hem wil stemmen in de Beka'a vallei. „Dat komt," zo zegt taxi chauffeur Fadi, „omdat veel van zijn aanhangers helemaal in het noorden van de vallei wonen en dus verder moeten rijden dan de Hezbollah-sup porters." Maar is dit geen pure omkope rij? „Ach, zolang alle partijen het doen is het geen omkopen meer," meent een lachende Fa di. Ook pomphoudster Dina ziet weinig kwaads in deze praktijk. „Hoe moeten mensen anders naar Beka'a komen om te stemmen, velen zijn te arm om de benodigde benzine te kopen"zegt ze. Tijdens deze cruciale derde ver- Kiezers in midden- en Oost-Libanon gingen gisteren naar de stembus. Een Libanese vrouw maakt een vredesteken, terwijl zij vlaggen van het christelijke blok en de socialistische regering met zich meedraagt in een auto. Foto: Reuters/Adnan Hajj kiezingsronde, van in totaal vier, in Libanon worden bijna de helft van de 128 parlements zetels verdeeld. Het is voor het eerst in dertig jaar dat de Liba- nezen naar de stembus mogen, zonder het toeziend oog van soldaten uit buurland Syrië. Dit betekent overigens niet dat de democratie nu hoogtij viert. Zo zijn de zetels in het parle ment al precies verdeeld langs de verschilende religieuze lij nen. De helft van het aantal parlementsleden moet christen zijn, de andere helft per se moslim. Daar komt bij dat de partij van de vermoorde ex-pre mier Hariri met vrijwel alle par tijen, zowel de pro- als anti-Sy- rische, een coalitie is aange gaan. En in twee van de drie distric ten in de Beka'a vallei is er, af gezien van een paar kansloze onafhankelijke kandidaten, slechts een partij waar de men sen op kunnen stemmen, na melijk de coalitie van Hezbollah en Amalj. De omstreden chris telijke generaal Aoun, die als enige tegen de vermenging van godsdienst en politiek is, hoopt op een vijftiental zetels. Maar zijn partij moet het opnemen tegen een coalitie bestaande uit rechtse christenen, druzen, Ha riri aanhangers en Hezbollah. Bij de benzinepomp maken de meesten zich er nauwelijks druk om. „Democratisch wordt het hier toch nooit" meent Fa di. En natuurlijk, zo geeft hij toe, zullen veel mensen die hier nu staan te tanken, helemaal nooit gaan stemmen. „Maar die gratis benzine is mooi meege nomen." Florence Aubenas wordt bij terugkeer in Frankrijk welkomd door president Chirac. Foto: Reuters/Regis Duvignau den gezeten als Florence Aubenas. Ze hadden daar tot dusver geen ruchtbaar heid aan gegeven uit angst dat ze de vrij lating van Aubenas en haar gids in ge vaar zouden brengen. „Florence was heel moedig. Ze heeft ons iedere keer weer moed in gesproken. Ik heb nog nooit in mijn leven een sterkere vrouw als zij gezien", reageerde Marie Jeanne Ion. De vrijlating van Florence Aubenas en Hoessein Hanoun werd gisterochtend bekend gemaakt door het Franse minis terie van buitenlandse zaken. Hoe de bevrijdingsoperatie precies is verlopen, is nog niet duidelijk. De Franse ambas sadeur in Bagdad, Bernard Bajolet, wilde alleen kwijt dat het een 'uiterst riskante en gevaarlijke' aangelegenheid was ge weest, die door leden van de Franse ge heime dienst met 'een hoge mate van professionaliteit' is uitgevoerd. Terwijl Florence Aubenas de nacht doorbracht in een streng bewaakte villa in Bagdad werd Hoessein Hanoun op eigen ver zoek teruggebracht naar zijn huis in Bagdad. Daar werd hem door familie en buurtbewoners een heldenwelkom be reid. De ontvoering van Florence Aubenas is al die maanden geen moment uit de aandacht van het Franse openbare leven geweest. Kranten, radio en televisie be steedden iedere dag aandacht aan de twee ontvoerden, op openbare gebou wen in heel Frankrijk hingen levensgrote posters en vele honderden manifestaties en bijeenkomsten vonden plaats om hun vrijlating te eisen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5