Politietop uit kritiek op Remkes BINNENLAND Rotterdam in de ban van Air Race I Dronken publiek hitst man op tot sprong van reuzenrad CD A-plan biedt mogelijk weg uit WAO-impasse Dolle achtervolging leidt tot files NS probeert ophef over boetebeleid te bezweren Terreurverdachte naar andere gevangenis wegens ronselen Zoon rechter betrokken bij verdwijning scholiere Disco in Hengelo afgebrand f'ers niet terug =jn proefverlof iiuc - Twee tbs'ers die en behandeld in kliniek jcht in het Overijsselse irug, zijn niet teruggekeerd iroefverlof. De twee had- ich enkele dagen geleden en moeten melden bij de In totaal zijn er nu zes •n die niet zijn terugge- |van een proefverlof, aldus Het ministerie zegt dat lot deel van de ontsnap- 'ers waarschijnlijk in het land vertoeft. Vorig jaar ind ophef nadat een uit Eibergen was ont- en verkracht door een tb- niet was teruggekeerd D proefverlof. visten gehouden iam - De politie heeft in Rotterdam twaalf ivisten aangehouden, in naar Rotterdam-Lom- •n gekomen om een te- id te laten horen bij een itratie van de extreem- Nationale Alliantie, rtig leden van deze ex- htse groepering pro- len daar tegen de komst Surinaamse moskee, litie wilde de twee groe- icheiden houden om de e bewaren. Later op de ig verrichtte de politie 32 M ities na een actie bij de z loten in de Merwehaven Wf Schiedam. Linkse actie- e ers hadden daar met ste- I igooid en gaten in de bui omheining geknipt. Op ten wachtten uitgeproce- e asielzoekers op hun uit- speler en anen in rok )e politie in Tiel heeft een van 12 jaar en een 40-ja- ouw aangehouden, die stolen dvd-speler en maand ac 13 juni 2005 rk q bananen onder hun rok ng n verborgen. Bij nader i va zoek bleek dat de rokken Ba [binnenkant speciale tui hadden om gestolen ïda ren op te bergen. De hf en het meisje vielen za- ei middag op omdat zij met inde, lange rokken moei- jen in een winkelcen- overlijdt al van paard |veen - Een 41-jarige gisteren overleden na- Itijdens een springwed- n een manege in het Am- pse Bos in Amstelveen ir paard viel en onder Ir terechtkwam. Haar pteigerde bij een moei- je nemen hindernis en Jiterover. Bij de val kwam ar op de vrouw terecht. Ze jbuiten bewustzijn en (net spoed naar een zie- |S overgebracht, waar ze I neemt I in ONM im - De Nederlandse Omroep (NMO) gaat len in de soap Onder- Morgen. Dat liet de gisteren weten in het igramma Antenne 2 tvro. In ruil voor een fi ll belang in de serie wil :p ervoor zorgen dat ;rsonages die erin len een betere afspiege- de realiteit geven. Met inkomst verwerft de 'loed op de verhaallij- iux; „Ik denk dat mos- ïren die naar de soap ich beter in de serie :ennen." De soap ver- komende tv-seizoen rinnaarBNN. auranthouder t steeds pech va wlm - In Rotterdam is zij gavond een restaurant Boompjes volledig uit- i Drie mensen moesten ip b ke worden behandeld rgai imhalingsproblemen. s niet de eerste tegenslag jenaar Cramwinckel van aurant. Begin 2003 e een restaurant van Barendrecht af. Een jaar Dr was het raak bij een ant aan de Maasboule- Schiedam. Ook de vestiging van de keten imwinckel werd getrof- »r de vlammen. In janua- werd door brand het che pand De Koophan- voest. Tegelen blust enbrand zelf Goddelijke voorzie- 2 Een brand, gesticht in t srruimte van de St. Jo- l. in Tegelen, is geblust t de hoofdwaterleiding t vuur is gesmolten. Het uitende water doofde de i in. De koster zag rook t elder komen toen hij kerk ging en waar- e meteen de brandweer, e arriveerde, was het geblust. 'Minister miskent gevaren' rijswuk/anp - De Raad van Hoofdcommissarissen vindt dat minister Remkes van Binnen landse Zaken als werkgever te weinig rekening houdt met de ri sico's die politiemensen lopen en met de zwaarte van hun werk. Er is miskenning voor 'ons ingewik kelde en zware vak', menen de politiebazen. De korpschefs hebben de be windsman inmiddels een brief geschreven om te vragen seri eus met de demonstrerende bonden in gesprek te gaan. De Raad van Hoofdcommissa rissen wil niet op het standpunt van de korpschefs ingaan. Voorzitter G. van de Kamp van de politievakorganisatie ACP bevestigt in een reactie echter het standpunt van de politie top. Hij zegt blij te zijn met de erkenning van de korpschefs voor de problemen van hun personeel. Ook voorzitter M. Holtackers van de bond VMHP, die met name de belangen van middelbare en hogere politie mensen behartigt, erkent dat de hoofdcommissarissen 'veel sympathie' hebben voor de strijd van hun personeel. De politie in Nederland voert sinds woensdag actie tegen de dreigende verslechteringen van de arbeidsvoorwaarden. Uit ge sprekken met Remkes is duide lijk geworden dat de situatie voor de politiemensen ingrij pend achteruit gaat, menen de politiebonden. Die achteruit gang is veel erger dan in het so ciaal akkoord dat dit najaar is afgesproken, stellen ze. Brengen de acties geen bewe ging in het standpunt van Rem kes, dan volgen na de zomer keiharde acties. De politie zal dan massaal het werk neerleg gen en alleen nog voor nood hulp zorgen, zo hebben de poli tiebonden aangekondigd. Remkes vindt dat hij de politie bonden voldoende ruimte heeft geboden. De voorstellen die de bewindsman heeft gedaan, kunnen volgens Binnenlandse Zaken worden gezien als een aanvulling op de uitgangspun ten van het sociaal akkoord dat is gesloten. „Zo krijgen agenten die als ge volg van een bedrijfsongeval ziek of gewond worden, hun sa laris de eerste twee jaar volledig doorbetaald", verduidelijkt het ministerie. „Daarnaast krijgen agenten een collectieve ziekte kostenverzekering met een kor ting tot maximaal 10 procent. Politiemensen die zwaar uit voerend werk doen, kunnen nog steeds op 60-jarige leeftijd met pensioen." Over de Erasmusbrug heen, onder de Erasmusbrug door: de piloten moesten adembenemende figuren uitvoeren tijdens de Air Show in Rotterdam. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Oh's en ah's schallen over Willemskade den haag/anp - Een van de le den van het vermeende terreur netwerk de Hofstadgroep is overgeplaatst naar een ander huis van bewaring, omdat hij in de gevangenis medegedetineer den probeerde te werven voor de jihad. Het gaat om Ismail A., die in november werd aange houden tijdens de belegering van een huis in het Haagse Laakkwartier. Volgende maand dient een pro oranjestad/ANP - Een rechter op Aruba heeft het voorarrest verlengd van drie jongeren in verband met de vermissing van een Amerikaanse scholiere. Een van de verdachten is de 17-jari- ge zoon van een Nederlandse rechter die al jaren op het ei land woont en werkt. Justitie heeft het onderzoek naar het lot van de 18-jarige Natalee Holloway nog niet af gerond, meldde de Amerikaan se nieuwszender CNN zondag ochtend. De Nederlandse ver dachte is donderdag, samen met twee Surinaamse vrienden van 18 en 20 jaar, gearresteerd op verdenking van moord, doodslag, ontvoering met de dood tot gevolg, of het mede- plegen van een van die feiten. Natalee Holloway uit Alabama was met ruim 120 medescholie ren op Aruba om te vieren dat ze hun eindexamen achter de rug hadden. De drie jongeman nen hebben toegegeven haar bij haar hotel te hebben afgezet na een avondje stappen en een ritje over het eiland. Sinds die tijd is ze spoorloos. forma-zitting tegen Bilal L., die al een straf heeft uitgezeten voor het bedreigen van Kamer lid Wilders. Hij werd een paar weken na zijn vrijlating weer aangehouden, omdat hij in de gevangenis zou hebben geron seld voor de jihad. Hij wordt nog niet in verband gebracht met de Hofstadgroep, hoewel zijn naam wel in het dossier van de vermeende leden van het terreurnetwerk voorkomt. door Marcel Potters Rotterdam - Elbert (47) uit Breda heeft het goed bekeken. Hij stelt, halverwege de Willemskade, een keukentrapje op. Met z'n zoontje op de schouders klimt hij naar boven en heeft zo ruim zicht op de Maas en op de vliegtuigen die met een snelheid van 400 kilometer per uur over de start- en finishlijn onder de Erasmusbrug gaan. Het is niet zonder reden dat hij op de Red Bull Air Race is afgekomen. „Ik ben luchtvaartenthousiast", legt hij uit, „vlieg zelf ook. Maar niet met dit soort vliegtuigen hoor, da's veel te moeilijk. Dit zijn kunstvliegers, een vak apart. Die moeten heel goed weten wat ze doen." Het is ruim twee uur vóór de start van de race. Een complete volksverhuizing is op gang gekomen. Hele gezinnen benen richting rivier in de hoop een gunstig plekje te bemachtigen. Want de ruimte waar de wedstrijd goed is te zien - grof weg het gebied tussen de Euromast en de Erasmusbrug - is beperkt. Voorbeschouwingen zijn er volop. Otto (59) uit Den Haag, met een verrekijker in de aanslag: „Ben benieuwd of dat lukt, onder de Erasmusbrug door. Want zo veel speling heb je niet." Op het wegdek zit Anja (55), met het hele gezin om haar heen. „Ik kom voor de vliegtuigjes én de picknick. We hebben net broodjes op, nu zijn we begonnen aan de doppinda's en straks komen de toastjes met paté." Jaloers wordt gekeken naar de bewoners van de Willemskade, die niet op hun te nen hoeven te staan om de vliegtuigen te kunnen zien. Ontspannen staan ze op de balkons, glaasje witte wijn in de hand. Een aantal jongeren neemt het heft in eigen hand. Ze ontdekken een balkon van iemand die niet thuis is, klimmen er naartoe en even later staan ze vorstelijk één hoog. Ook anderen nemen geen genoegen met een plaatsje op de 35ste rij. Ze klimmen in bomen, op afvalcontainers, zelfs par- keermeters worden bestegen. En dan verschijnt er een vliegtuig. Een voorproefje van wat komen gaat. En daar, een helikopter. In één beweging gaan foto- cn filmcamera's omhoog, om elke manoeuvre vast te leggen. Gelukkig, daar is hij. Hollands glorie Frank Versteegh kiest met zijn geelrode Extra 300 L het luchtruim om - begeleid door dj Ronald Molendijk - zijn kunsten te vertonen. „Kijk, superman", roept ie mand vol bewondering. „Nee, super- gek", zegt een ander eraan, nadat de pi loot een onwaarschijnlijke manoeuvre heeft uitgevoerd. De oooh's en aaah's schallen over de Willemskade. Tussen de bedrijven door meldt presentator Jack van Gelder dat er liefst 700.000 mensen op de vliegshow zijn afgekomen. De wedstrijd begint. Een Spanjaard scheert over de Maas. Nadat drie vlieg tuigen zijn gepasseerd, laten opvallend veel mensen de air race voor wat die is. Met honderden tegelijk lopen ze naar de Erasmusbrug. Inclusief Kees (39), woon achtig in de Hoeksche Waard. „Ik stond een stukje verderop, maar heb er weinig van meegekregen. Als je niet vooraan staat, dan mis je de essentie." Ook Hans (40) en Wessel (8) uit Ben schop weten genoeg. Laatstgenoemde moest het vooral met het geluid van de vliegtuigen doen: „Ik vond het wel mooi toen ze hoog in lucht over de kop gin gen. Maar dan keek ik weer precies in de zon." De volhouders genieten tot de laatste minuut. Nadat de winnaar - de Ameri kaan Mike Mangold - de finish onder de Erasmusbrug is gepasseerd, klinkt een luid applaus. „Heel indrukwekkend", vindt Jack (48) uit Capelle aan den IJssel. Vele duizenden draaien vervolgens bijna tegelijk om en gaan richting tram, metro of trein. En voor de tweede maal op één middag, raakt de stad verstopt. deventer/gpd - De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een 34-jarige man uit Deventer weerhouden van een zelfmoordsprong vanaf het reu zenrad op de plaatselijke ker mis. Tot verbijstering van de hulpdiensten moedigden dron ken omstanders de man aan om te springen. Het drama voltrok zich 's nachts, toen de kermis gesloten was. De man klom tot een hoogte van dertig meter in het rad en dreigde te springen. Binnen de kortste keren verza melde uitgaanspubliek zich bij de kermisattractie en werd er geschreeuwd dat hij maar moest springen. De man, die ernstig over zijn toeren was, werd boos op het zingende en joelende publiek en bekogelde dat met lampen en zijn mobiele telefoon. Met de grootste moeite kon de politie de mensenmenigte te rugdringen. Medewerkers van politie en brandweer toonden zich ontdaan door de houding van het publiek. „Zoals die vol- getankte mensen zich gedroe gen, dat had niks meer met normen en waarden te maken", zegt een politiewoordvoerder. De overspannen man bevond zich op de centrale as van het rad en was zelfs met een lad derwagen van de brandweer moeilijk te bereiken. Met een aangelijnde brandweer- en po litieman slaagde men er uitein delijk in hem in het bakje van een ladderwagen 'te praten'. Daarbij dreigde hij nog een keer te springen, omdat het publiek tegen hem tekeer bleef gaan. De man is, in afwachting van hulp, voor zijn eigen veiligheid ingesloten. Een 40-jarige vrouw uit Deven ter werd tijdens de reddingsac tie aangehouden voor het bele digen van agenten. hengelo - De voormalige dancing 't Groothuis in Hengelo is zaterdag uitgebrand. De brandweer van Hengelo was enkele uren bezig het vuur te blus sen. Naburige panden werden tijdelijk ontruimd. Het dak van het gebouw stortte in. De dancing stond al driejaar leeg, de ontruimde panden staan op de nominatie voor sloop. Foto: ANP/Jack Huygens schiphol/anp - Een dolle achtervolging heeft gis teravond aan het begin van de avond voor een fi le op de A9 en de A5 geleid. Dat heeft de mare chaussee op Schiphol bekendgemaakt. De marechaussee signaleerde bij de vertrekhal op de luchthaven een gestolen auto, waarvan de bestuurder vol gas gaf. Enkele wagens van mare chaussee en politie zetten de achtervolging. Prooi en volgers gingen via de A4 naar de A5 te gen de richting in en daarna opnieuw tegen de richting in over de A9. Bij de afslag Badhoevedorp jakkerde de gestolen auto de oude Schipholweg op, opnieuw tegen de richting in, en kwam tegen een lantarenpaal tot stilstand. Daar schoot de marechaussee drie ban den lek voordat de 33-jarige inwoner van het Zeeuwse Kloetinge uit de auto wilde komen. De politie heeft hem voor verhoor meegenomen. Waarborgfonds moet eerste klap voor verzekeraars opvangen den haag/anp - Een plan van het CDA om de overheid een waarborgfonds voor particulie re verzekeraars te laten instel len, is mogelijk een oplossing voor de impasse die er in de re geringscoalitie is ontstaan rond de WAO. Het plan, bedacht door Twee de-Kamerlid Verburg, is in ieder geval voor D66 bespreekbaar. Ook minister De Geus van Soci ale Zaken wijst het niet bij voor baat af, zeggen bronnen rond het kabinet. Of de WD ermee instemt is onduidelijk. Kamer lid De Vries, die het woord voert in het WAO-debat, was gisteravond niet voor commen taar bereikbaar. De Tweede Kamer behandelt vandaag voor het eerst het wetsvoorstel van De Geus om de WAO ingrijpend te hervor men. Voor die vergadering is twaalf uur uitgetrokken. Vrijdag is opnieuw een sessie van twaalf uur voorzien. Een week later wordt definitief de knoop doorgehakt. Ingewijden sluiten niet uit, dat dan pas duidelijk wordt of er voldoende steun bestaat voor het WAO-plan. Kern van dat plan is, dat alleen volledig arbeidsongeschikten een WAO-uitkering krijgen. Wie nog gedeeltelijk kan werken moet met een aanvulling op zijn loon aan de slag blijven. De politieke problemen gaan over Y de vraag wie die laatste regeling moet uitvoeren. Volgens De Geus moeten zowel de publieke uitkeringsinstantie UWV als particuliere verzeke raars zich daarmee bezighou den. Hun onderlinge concur rentie moet ervoor zorgen dat ze beter hun best doen. Voor dit voorstel bestaat echter geen steun in de Kamer, omdat het als te ingewikkeld wordt ge zien. CDA en D66 kiezen voor een uitvoering door alleen de private verzekeraars, terwijl de WD 'vooralsnog' de voorkeur geeft aan het UWV, net als de linkse oppositie. De WD heeft vooral financiële bezwaren te gen een private uitvoering. De i verzekeraars hebben geen re serves achter de hand waaruit zij de loonaanvullingen kunnen betalen. Daarom zou een priva te aanpak in de aanvangsfase 6 miljard euro extra kosten. Dat vindt de WD niet verantwoord. Het compromis van het CDA houdt in dat de overheid via een waarborgfonds garant staat voor de verzekeraars. Die zou den dan hun premies niet, of minder hoeven te verhogen. In CDA-kring wordt ervan uitge gaan dat de WD haar bezwaren laat varen als de financiële pro blemen van de verzekeraars zijn opgelost. Dan is de zaak overigens nog steeds niet rond, omdat de WD ook bezwaar maakt tegen de verhoging van de uitkering voor volledig ar beidsongeschikten, die deel uit maakt van het wetsvoorstel van De Geus. Die uitkering zou stij gen van 70 naar 75 procent van het laatstverdiende loon. Het kabinet zei vrijdag voorals nog vast te houden aan zijn plannen, maar zowel premier Balkenende als De Geus liet doorschemeren open te staan voor suggesties uit de Kamer. De WAO-hervorming is een be langrijk onderwerp in het re geerakkoord. Met name CDA- minister De Geus is er veel aan gelegen dat zijn plan op 1 janu ari volgend jaar wordt inge voerd, zoals was afgesproken. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen overleggen van daag met FNV Bondgenoten en reizigersvereniging Rover over het nieuwe boetebeleid. Het bedrijf wil voorkomen dat het omstreden nieuwe boetebeleid opnieuw tot ophef leidt. Dat zeiden woordvoerders van de vakbond en Rover zaterdag. Het nieuwe boetebeleid gaat op 1 oktober in. Vanaf die dag moet iedereen die zonder gel dig vervoerbewijs in de trein zit een boete van 35 euro betalen. Nu kunnen reizigers bij de con ducteur een kaartje kopen te gen een iets hoger tarief. Rover en FNV Bondgenoten waren van plan een brief op po ten aan de NS-directie te stu ren. Toen de NS daar lucht van kreeg, werden de organisaties uitgenodigd om langs te ko men. Volgens Rover worden onschul dige mensen op de bon geslin gerd. Als de kaartautomaat niet werkt, moet de boete ook be taald worden. FNV Bondgeno ten vreest extra agressie en is bang dat de spoorwegpolitie wegens gebrek aan personeel niet altijd in staat zal zijn om in te grijpen. De organisaties heb ben eerder al acties aangekon digd. De NS kon zaterdag niets zeggen over het geplande over leg. Volgens het bedrijf is de kri tiek ongegrond.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3