Premier popster voor EO-jeugd GESPREK VAN DE DAG Syndroom van Asperger: genialiteit en gekte horen bij elkaar 'Niks mis met naakt lichaam' Schoolreisje MENSELIJK Een Belgische STUDENT in de in formatica heeft de felle tirades van zijn docent wiskunde op een TECH- NOBEAT gezet. Een medestudent had de scheldpartijen van lector De Racker opgenomen tijdens een van de lessen op de Antwerpse Karei de Grote-hogeschool. De sample The Racker Song werd verspreid onder klasgenoten en ver scheen op talrijke websites, meldde de Vlaamse omroep VRT. Ook de Belgische radio zond het nummer inmiddels uit. De docent, een oud- legerkolonel, zou wel kunnen lachen om het lied. Een Taiwanees VRACHTVLIEGTUIG is gisteren met het wereldrecordaan tal van 101.000 levende VISSEN aan boord vertrokken naar de Ver enigde Staten. Dat heeft koerierbe drijf UPS in Taipei laten weten. De levende have is bestemd voor een nieuw aquarium in Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia. Het gaat vooral om tropische vissen die in Taiwan zijn gekweekt. De 101.000 vissen zitten in 54 tanks met speci ale apparatuur om de vissen in leven te houden. Het vervoer over 13.000 kilometer zal 32 uur duren. De vracht weegt 68 ton. Elke week urenlang TRAINEN om fit te blijven? Helemaal NIET NODIG. Met een stevige work-out van zes minuten in de week kan iedereen de conditie op peil houden. Althans, dat stellen Canadese onderzoekers in het juninummer van het vakblad The Journal of Applied Physiology. Uit vergelijking bleek dat een sprint training op de fiets van zes minuten per week hetzelfde resultaat geeft als een gematigde training van zes uur. De korte intense lichaamsbeweging werkt posi tief op de spieren en het uithoudingsvermogen. Aan het onderzoek deden 23 mensen mee. De onderzoekers waarschuwen dat de methode niet geschikt is voor mensen die nog niet fit zijn. De Franse klimmer Alain Robert, bijgenaamd SPIDERMAN, heeft zaterdag met blote handen een 283 meter hoge WOLKENKRABBER in Hongkong bedwon gen. De 42-jarige Fransman had een uur nodig voor de klauterpartij, die hij slechts gekleed in een rode broek volbracht. Beneden stond een menigte te kij ken naar Robert, die onderweg zelfs even de tijd nam om een oproep op zijn mo biele telefoon te beantwoorden. Bovenop de kantoortoren, het 62 verdiepingen tellende Cheung Kong Centre, stond de politie de Fransman op te wachten. Hij had geen toestemming voor de klimpartij, maar mocht na controle van zijn pas poort weer gaan. Robert staat erom bekend dat hij zonder klimgereedschap ho ge gebouwen beklimt. Eerder bedwong hij de Eiffeltoren in Parijs, het Empire State Building in New York, de Petronas Towers in Kuala Lumpur en de Taipei 101 in Taiwan. Foto: Reuters Het moet één van de meest en thousiaste ontvangsten van de laatste tijd zijn voor de veelge plaagde minister-president. Meer dan 30.000 jongeren klappen, stampen, schreeuwen en zwaaien met oranje vlaggetjes als premier Jan Peter Balkenende zaterdag zijn opwachting maakt in het Gelredo- me-stadion in Arnhem. De massaal opgekomen jongens en meiden ha len hem op de EO-jongerendag in als een popster. ,,We zijn best wel een beetje trots dat hij er is", kondigt presentator Frank van der Velde aan. Balke nende is tenslotte één van de wei nige politici die openlijk voor zijn geloof uitkomt. Toch zijn er in de wandelgangen kritische geluiden te horen. „Hij is niet uitgesproken genoeg", oordelen jongeren streng. Op het podium reikt Balkenende de EO-Ronduit Award uit aan Hannah de Vries (18), die zich in zet voor straatkinderen in Brazilië. Hij raadt de jongeren aan eerlijk uit te komen voor hun geloof, „ook al is dat soms moeilijk". De jeugd beloont hem met een don derend applaus, en begint en thousiast aan het volgende pro gramma-onderdeel: een religieu ze roek-band. Balkenende praat zelf ook met collega's over zijn geloof, zegt hij eerder in een discussie met een aantal jongeren. „Met vice-pre- mier Brinkhorst heb ik er in de formatie zeker over gesproken. Met minister Zalm ligt dat wat moeilijker", lacht de premier. „Maar u sluit compromissen", zegt een meisje verontwaardigd. „God sluit geen compromissen." „Geen misverstand", begint Bal kenende. „Er zijn regelingen ge komen voor euthanasie en abor tus, maar je moet je ook afvragen hoe die eruit hadden gezien als het CDA daar niet aan had mee gewerkt. We hebben in Nederland nou eenmaal altijd coalities, en daarin moet je samenwerken." „U draait eromheen", zegt een van de jongens. „U bent toch als premier in een unieke positie om keuzes te maken?" Waarom doet hij niets aan het tv-programma God bestaat niet, waarin Jezus be lachelijk wordt gemaakt? Balkenende probeert de grenzen van zijn macht aan te geven: „Je hebt de kwestie van het recht, en de vraag of dit mag volgens de wet. Maar ik vind: ook al heb je de vrijheid om iets te doen, program mamakers zouden zich vaker af moeten vragen hoe iets bij andere mensen overkomt". Het is die politieke werkelijkheid die jongeren dwars zit. „Eerst vond ik hem wel goed", zegt een meisje van 15 in de pauze. Om haar heen kraampjes waar je T- shirts kunt krijgen met de tekst Meer dan 30.000 EO-jongeren kwamen zaterdag bijeen in het Gelredome-stadion in Arnhem. Foto: GPD 'Jesus inside' en 'I'm too blessed to swear'. „Balkenende komt voor zijn geloof uit. Maar nu zie je dat hij toch mee moet met de andere partijen. Dat is jammer." „Het is allemaal zo grijs", consta teert ook Maarten van Ravens- waaij (31). „Ik geloof wel dat hij het goed meent, maar hij zou het veel harder kunnen zeggen. Dan zie ik meer in André Rouvoet van de Christenunie. Die verwijst openlijk naar het evangelie." Ondanks hun kritiek hebben veel jongeren ook bewondering voor het optreden van de premier. „Ik heb niets met politiek", zegt M jan (26), die met een vriendin z uit te blazen. „Maar hij zegt we hoe hij over het geloof denkt, e ik denk ook dat hij het meent. I is toch wel hartstilcke tof." Jaco van Lambalgen De Portugese regering vreest voor de reputatie van de toeristische sector omdat jeugdbendes mas saal STRANDGANGERS hebben OVERVALLEN. De autoriteiten namen zaterdag maatregelen om herhaling te voorkomen. Zij ver hoogden het politietoezicht op de stranden bij de hoofdstad Lissa bon. Ongeveer 500 criminelen hadden vrijdag het populaire strand Carcavelos bij Lissabon overspoeld. De jongeren beroof den talrijke strandgangers. Onder de badgasten brak grote paniek uit. Volgens ooggetuigen gedroe gen de boeven zich agressief en gewelddadig. De jongeren kwa men uit arme voorwijken van Lis sabon. Zij gingen te werk als de bendes op de stranden van het Braziliaanse Rio de Janeiro. On geveer zestig agenten grepen in. Afgelopen weekeinde is bij het AVIODROME op de luchthaven Lelystad een uit 1941 stammende Catalina in gebruik genomen. Deze 'VLIEGENDE BOOT' gaat rondvluchten uitvoeren met passagiers en landt daarbij op het IJsselmeer. De Catalina is zes jaar geleden naar Nederland gekomen en hier in oude staat te ruggebracht. In de Tweede Wereldoorlog spoorde deze kist Duitse onderzeebo ten op om ze vervolgens te vernietigen. Na de oorlog deed de Catalina tot 1987 dienst als blusvliegtuig in Noord- en Zuid-Amerika. Een plaats reserveren kan via de website www.catalina-pby.nl. De stichting mag volgens wettelijke regels alleen tegen kostprijs vliegen, maar dat is nog altijd 179 euro. Foto: GPD Ruim 1,4 MILJOEN mensen hebben vrijdagavond rond half acht gekeken naar de uitzending van Shownieuws waarin de BRUILOFT van Rafael van der Vaart en Sylvie Meis was te zien. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Kijkonderzoek. Ook de latere uitzen ding van het SB'S-programma, trok nog veel kijkers. Toen stemden 1,3 miljoen mensen op de zender af. Jan Vercammen Autopanne: verrassing die toeristen in de gelegenheid stelt ietsvan het landschap te zien Genialiteit kan niet bestaan zonder een psychiatrische aandoening. Volgens een Ierse expert in de autistische stoornis As perger leden zeker 21 bekende artiesten aan het syndroom. Beethoven, Mozart, Hans Christian Andersen, Immanuel Kant en George Orwell staan op de lijst met mu sici, schrijvers, schilders en filosofen die volgens de psychiater aan Asperger leden. Ook Einstein zou mogelijk de vorm van au tisme hebben gehad, meldde de Britse krant The Daily Telegraph zaterdag. De Ierse professor Michael Fitzgerald heeft in ruim 30 jaar meer dan 900 mensen ge diagnosticeerd met het syndroom, dat in vloed heeft op de sociale vaardigheden maar niet op het intellect. Volgens hem kunnen mensen met het syndroom uitzon derlijk artistiek of wiskundig geniaal zijn. Een van de uitingen van Asperger is het on vermogen tot creatief spel. Volgens Fitzge rald zouden George Orwell, de Britse schil der Laurence Stephen Lowry en de Britse schrijver en wiskundige Lewis Carroll als 'zelfhulpverlening' zijn gaan schrijven en schilderen. .Asperger en creativiteit zijn twee zijden van dezelfde munt, het één kan niet zonder het ander", aldus Fitzgerald, die is verbonden aan de universiteit van Dublin. Hij publiceert zijn bevinden later deze maand. Voor het onderzoek gebruikte Fitzgerald de biografieën en getuigenissen over de 21 beroemdheden. Dat Orwell aan het syndroom leed, leidde hij af uit diens sociale onvermogen, beperkte zienswijze, herhalingen in zijn gedrag en Orwells on handigheid. Ook Beethoven zou onbehi pen en emotioneel onvolwassen zijn ge weest en zou een ongebruikelijk groot hoofd hebben gehad, ook een kenmerk Asperger. De Britse belangenvereniging autisten onderschrijft de bevindingen vi de Ierse professor. Beethoven-expert Ba Cooper is echter verbluft over de postui diagnose. „Beethoven was slonzig omd< hij met hogere zaken bezig was. En ik hi hem nog nooit horen omschrijven als ei tioneel onvolwassen." anp Ongeveer tien naakte fietsers na men zaterdagmiddag in Amster dam deel aan een fietstoertocht. Ze vertrokken onder belangstel ling van veel fotografen en came raploegen en tientallen belang stellenden vanaf het Centraal Station. De fietsers wilden op de ze manier protesteren tegen on der andere 'de autocultuur' en laten zien dat er niets mis is met het naakte menselijke lichaam. De deelnemers vertrokken nog gekleed vanaf het station in Am sterdam. Onder hen een man en vrouw in witte pakken. De man had een mondkapje op en de vrouw droeg op haar hoofd een soort ruimtevaartkap met de tekst 'Too much gas to be naked'. In het Westerpark trotseerden ze de koude wind, trokken hun kle ren uit en fietsten naakt verder. Later sommeerde de politie de blootfietsers hun kleding weer aan te trekken op straffe van een bekeuring wegens naaktloperij. De toertocht werd voor de twee de keer in Nederland gehouden. Vorig jaar reden zo n 30 mensen mee in een naaktfietstocht in de omgeving van Apeldoorn. De po litie maakte ook toen voortijdig een einde aan de rit. Op diverse plaatsen over de hele wereld, on der meer in Spanje, Groot-Brit - tannië en de Verenigde Staten, vonden zaterdag soortgelijke fietstochten plaats. Met de wind in de buik Achteruit fietsend op een tandem de Afsluitdijk over. Die prestatie Er was niet veel animo voor de blootfietserij. Wellicht speelden de weersomstandigheden een rol? Foto: GPD leverden zaterdag Johan Koele- man uit het Groningse Over- schild en Alex Boere uit Wilnis (Utrecht). Inzet van de prestatie was aandacht te vragen voor de maatschappelijke positie van MS-patiënten en geld bijeen te sprokkelen voor giro 6989 van de stichting MS-research. 'Met de wind in de buik' vertrok ken ze 's middags om twee uur vanuit Den Oever naar de over kant. Drie motoren en een auto met aanhangwagen, waarop mu ziekkorps 'Zo niet, dan toch' uit Den Helder speelde, begeleidde het duo. „Het was afzien", aldus Koeleman, die de 32 kilometer in één uur en twaalf minuten afleg de. „We moesten immers alles contra én op de spiegels doen." Koeleman had jaren geleden het plan opgevat de Afsluitdijk ach teruit fietsend te slechten. Het werd concreet, toen een bevrii de dorpsgenoot in de greep vt M multiple sclerose raakte en zijl ig; werkgever hem keihard liet va Bi len. „Ik vond dat ik iets moest i doen en kwam zodoende op b ki idee een sponsortocht te orgai m seren." gpd-anp „Luister even naar me. Ik doe de snoep, het zakje chips en je drinken aan deze kant van je rugzak. Be loof me dat je er de hele dag mee doet en niet, net als de vorige keer, alles al opeet terwijl de bus nog voor de school staat. Want dan ben je aan het eind van de straat alweer misselijk. Net als de vorige keer. Weet je nog? Of dan zit je weer de helft van de tijd op het toi let omdat je pijn in je buik hebt. En dat is zonde van zo'n leuke dag. In het andere vakje zitten je bolletjes. Die moet je eerst opeten, daarna mag je pas aan je snoep beginnen. Dus niet, net als de vorige keer, zo snel mogelijk je snoep wegwerken en je brood mee terugnemen. Je eet eerst je brood op! Wacht! Luister nog even. In dit vakje zitten je droge kleren: een schone broek en een T-shirt. Als je in het water valt - weet je nog, van de vorige keer - heb je nog wat droogs om aan te trekken. Ook als je te dicht bij de Splash staat of wanneer je erg moet zweten van het rennen, kun je wat anders aantrekken. In dit vakje zit ook een plastic tasje, waarin je je natte kle ren kunt doen. Dus niet, net als de vorig keer, alles gewoon maar in je rugzak proppen zonder het uit te wringen. Dan druipt weer de hele dag het water uit je rugzak en worden alle andere dingen ook nat. Eerst uitwringen, dus. Dan je vuile spullen in het plastic tasje doen. En luister. In dit portemonneetje zit je geld. Loop nou niet, net als de vorige keer, meteen naar het win keltje om alles op te maken, je hebt genoeg eten en drinken bij je. Je hoeft eigenlijk helemaal niks te ko pen. Je krijgt van school ook nog een ijsje, stond er in de brief. Maar als je nog trek hebt in iets, of iets leuks ziet voor jezelf, dan kun je dat hiervan doen. En het is ook helemaal niet erg om niet alles op te maken. Het is eigenlijk belachelijk dat papa je ook nog eens vijf euro heeft gegeven. Wat je overhoudt mag je in je spaarpot doen. En luister nou. Ga nu niet, als je er bent, net als de vorige keer, als een dwaas in de rondte rennen en om de twee seconden steeds weer op iets anders afvlie gen. Dan krijg je het heet, word je veel te druk en moet je spugen. Weet je nog, van de vorige keer? Doe rustig aan, kijk eerst goed in het rond en beslis dan pas waar je in wilt. En ga dan niet, zoals de vorige keer, honderd keer in hetzelfde, zodat je achteraf zegt dat je verder eigenlijk helemaal niets van het park gezien hebt. Luister nog even. Doe voorzichtig. Kijk uit. Ge bruik steeds je verstand, zodat je niet, net als de vorige keer, van een schommel duikelt en je sleutelbeen breekt. Dénk na, voordat je iets doet. Loop niet de hele tijd achter de grote jongens aan en als iemand iets doet wat jij eng vindt, doe het dan niet na. Laat je niet meeslepen. Nog heel even, luister! Blijf altijd de moeder van je groepje in de gaten houden, zodat ze niet weerde bus een halfuur moeten laten wachten omdat jij nog ergens in een draaimo len zit. Weet je nog? Nou, een hele prettige dag en denk erom wat ik allemaal gezegd heb, hè, dus dat je niet meteen al in de bus aan je snoep, je zakje chips en je drinken be gint, zodat je aan het eind van de straat... Hé, luister! Luister je nou!? Volgens mij luister je helemaal niet!" Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2