SPORT 10 De Twijfel Voorbij 'Wie slaagt op het WK-20 wordt een wereldster' Jeugd-WK in cijfers Kees Rijvers leidde de generatie Van Basten, Vanenburg HDC 990 maandag 13 juni 200; UIT G ESPROK E Voormalig auto reur Qjs van Le nep in de Volks krant: „Je mtet jezelf willen rijden, an ga je niet hard goioeg. Die\ taliteit moet je hibben. De Graafschap-:oach Gert Kruys over zijn relatie me( technisch/algeneen direo Han Berger in Voetbal Inti national: „Ik ken Han al jiren, zou h pootje willen liéiten omda zelf zo graag traner wil zij Kom nou." Han Berger in /oetbal Int national: „Het is onzin dit ik Kruys i willen overrulet. Ik ga niei mijn stropdas'anaf de trib trainertje spelei. Dan zou i enorme lafbekzijn." Ajax-verdedijer Julien Est in Sportweek „Ik rijd van hit centrum ru de Arena en vin de Arena het centrum. Vaarom zou dan een Ferrcri moeten ko\ Wiljan Vloe, de nieuwe ti ner van Spata, in Trouw Oud-spelen die hier komt zeggen dat lier de afgelope ren helemad niets is veran Dat is aan en kant mooi. het kdn natiurlijk niet. De is hier een piar jaar stil bh staan. Jan Willemvan Dop, vooi lig directeir van Feyenoo nu voorzitter bij FC Utret in Voetbal nternational: „Ik ben de hatste jaren v& harder gewrden, omdat il dankzij Jorin van den He weet dat he niet anders h een voetbaltedrijf." Opnieuw Jn Willem van Als de haun zou bulken het geld, stad ook Sparta nancieel beer voor. Jan Jansserover Joop Zo melk, die nt als hijzelf d Tour de Fraice won. In S week: „Ik ben Jan'anssen, Joop, Joop. Je kuit niet in zijn z ken, bij mijwei Maar ja, heeft zichzefniet gemaal begrijp me ped, daar is n Rafael van Ier Vaart over media-aanlacht. In Voet Internatioial: „Op den diur leek het wel ik de enige peler was die vriendin hid en aan een mespot hai meegedaan. Foppe de laan, bondsco van Oranji onder 20, an seert in NLuwe Revu het van Quinc Owusu Abeyi „Wat Quiry doet, is: erge bal halen a dan rennen; nen, renna." Lance Arnstrong in Wiel i vue: „Echt, ik hef geen Tourn winnen! Ilheb het geld n\ dig de roen kan me geste t worden er al die aandach ik ook niemeer. Opnieuw .ance Armstroi „Ik kreeg en paar maaru leden een mice e-mail va bie Gordoi, de NASCAR c. reur. Hij voeg me of ik in geen zin hd om in zijn d wagen me te doen aan h Dakar. Hcha! Te gek toch Autocourur Tom Coron AD Sportrereld: „Ik heb gen schouderklo nodig bei een racer. Doe om te wiraen. Als dat gel ben ik klar. Hup, naar d gende rac" Oud-voetealtrainer Ger j in de Volis krant: „Het leve) heeft me rijk maakt, mt mijn werk. De Cuban se honkbaltr Juan Paella gaf deze we aan Nedelandse kindei Trouw: „In Nedeland is het drie den koudzn negen maan koud. Oud-tennsser Jacco Elti over zijmaan als analis RTL5 in ajn column vo< 3 Sportweek!: „Oordele, is makkelijk, niets is zcerg als niet be menteercoordelen. RBC-kee»er Maikel Aert zijn over;ang naar Feye in Voetbl Internationa „Ik weet an mezelf dat o ver-mij h lijk- men tali te Wat er ode gebeurt, ik zd alles geva om te winnen anderen riste ik dat de l weken wleens en dat ka zettend fustrerend zijn. OpnieuvAerts over ded currentiibij Feyenoord „Al zoudn we met z'n tienei om die ene plek moten vechten, ik ga uit'an mijn ei gen kwa,teiten. jezelf. En wat ik ook probeer, ik slaag er niet in mezelf te verslaan. Bij elke pedaalslag vraag ik mezelf af of ik niet te groot, te klein, te langzaam of te snel rijd. Ga ik wel diep genoeg of rij ik me zelf over de kop? Zitten, staan? Hart slag te hoog of te laag? En hoeveel kilo meter duurt het nog? Nooit krijg ik het gevoel dat ik heb als ik alleen rijd in een gewone wedstrijd. Nooit zweeft mijn fiets over het asfalt of tollen de benen pijnloos in het rond. Het hoofd gebogen, het aura van onoverwinnelijkheid is een vage herin nering uit een ver verleden. Als ik al leen tegen de klok rijd lijkt er wel een knop om te gaan, die me van blinken de Ferrari verandert in een roestige Opel Kadett. De geoliede machine komt krakend tot stilstand door het zand dat tijdrijden heet. En helaas zijn er nogal wat chrono's. Bijna elke etap pekoers, of het nu in Spanje, Italië of Frankrijk is, heeft een eenzame helle tocht op het programma staan. En dus hark en zwoeg ik er de laatste tijd re gelmatig op los. Moederziel alleen, te gen mezelf en de klok. Motivatie te weinig en twijfel teveel. Vorige week reed ik op uitnodiging van de organisatoren van de Ronde van Tim Krabbé de legendarische tijdrit op de Col d'Uglas, bekend uit de wieier- bijbel „De Renner". De auteur zelf startte een minuut of vijf vóór me. Ui teraard is hij inmiddels een - welis waar kwieke - zestigplusser, maar elke vezel in mijn lijf stond gespannen om één van mijn grootste jeugdhelden te achterhalen. En jawel, een kilometer onder de top, op het moment dat nor maal gesproken mijn moraal en benen breken, zag ik de oude krijger voor me rijden. Ik schakelde een tandje bij, de dijen juichten en de longen openden zich in volle spanwijdte. Ik vloog de ar me schrijver voorbij en verpletterde het bestaande record. Eindelijk! Gene zen van het tijdritsyndroom! En hoe simpel was de oplossing: een oud jeugdidool als richtpunt laten vertrek ken. Volgende week vertrekken we weer richting Spanje voor een etappekoers mét tijdrit. Ik ben niet bang meer. Ik heb een oproep gedaan aan Steven Rooks, Marco van Basten, He-Man en Supergrover om me te helpen aan een toptijd. Ik wrijf in mijn handen. De op volger van Erik Breukink is opgestaan. Thijs Zonneveld Thijs Zonneveld uit Noordwijkerhout is profwielrenner bij de kleine Franse ploeg AVC Aix. Zonneveld hoopt via zijn ploeg, die een samenwerkings verband is aangegaan met de proffor matie van Cofidis, de overstap naar het grote profpeloton te kunnen ma ken. In de zomermaanden schrijft hij voor het Leidsch Dagblad een co lumn over zijn belevenissen in Frankrijk en geeft hij zijn eigen kijk op het Franse wielrennen. Dit is afle vering vier. LINKS BUITEN den haag/gpd - Nederland is sinds afgelopen vrijdag het to neel van het vijftiende WK jeugdvoetbal. De geschiedenis van het toernooi in cijfers: 15.476 Het gemiddeld aantal toe schouwers over veertien jeugd-WK's. Sinds het eind- toernooi in 1977 in Tunesië het levenslicht zag, kwamen bij 524 wedstrijden 8.109.519 mensen kijken. Voor het ko mende WK wordt gerekend op 290.000 toeschouwers, een ge middelde van 5.576 per duel. 14 De jongste voetballer die mee deed aan het WK voor junio ren was de Nigeriaan Peter Ogaba. Hij was op het jeugd- WK van 1989 in Saudi-Arabië veertien jaar en vijf maanden oud. Voor het WK in Neder land mogen spelers niet gebo ren zijn vóór 1 januari 1985. 2,74 Over veertien jeugd-WK's ge meten is het gemiddeld aantal goals per wedstrijd 2,74, te weten 1438 treffers in 524 duels. Dat is geen significant verschil met het laatste 'grote' WK. In Japan en Zuid-Korea lag het gemiddelde in 2002 maar een tikkeltje lager: 2,52. 12 Op de ranglijst aller tijden van het WK voor junioren neemt Nederland de bescheiden 27ste plaats in. Het speelde, verdeeld over drie eindtoer- nooien, twaalf wedstrijden. Vier in Mexico in 1983, waar de kwartfinale werd bereikt, drie in Qatar in 1995 en vijf in Argentinië in 2001. Oranje, dat onder leiding stond van Louis van Gaal, sneuvelde op dat laatste toernooi ook in de kwartfinale (tegen Egypte). Van de twaalf duels werden er vier gewonnen, drie gelijkge speeld en vijf verloren. Het doelsaldo is 20-18. 75 De debutanten Benin en Zwit serland zijn het 74ste en 75ste land in de Fifa-historie die zich melden op een jeugd- WK. Aanvoerder van de offici euze ranglijst, opgemaakt na veertien toernooien, is Brazilië met dertien deelnames. Ne derland, dat drie keer deel nam, staat 27ste. 4 Brazilië en Argentinië zijn grossiers in jeugdtitels. De Zuid-Amerikaanse aartsriva len wonnen elk vier wereldbe kers in veertien WK's. Argenti nië was de sterkste in 1979, 1995,1997 en 2001. Titelver dediger Brazilië (2003) won ook in 1979,1983 en 1985. 21 Het jeugd-WK heet het op stapje te zijn naar eeuwige roem op het echte WK. Maar van de bijna vijftienhonderd voetballers die tussen 1977 en 2005 hebben deelgenomen aan de mondiale titelstrijd voor junioren, wonnen 21 spelers later het 'grote' we reldkampioenschap, onder wie Diego Maradona (Argenti nië), Thierry Henry (Frankrijk) en Roberto Carlos (Brazilië). 11 Javier Saviola is de Just Fon taine van het jeugd-WK. Is de Fransman nog altijd WK-top- scorer met dertien doelpunten (Zweden 1958), de Argentijn is de beste schutter bij de junio ren. Saviola maakte bij het toernooi in zijn geboorteland, in 2001, liefst elf goals. Het wereldkampioen schap voetbal in Duits land trekt volgend jaar cir ca drie miljoen toeschou wers. 'Experts' schatten het aantal prostituees dat op het evenement afkomt op circa 40.000. Dat be richtten enkele kranten in Berlijn. De hulporganisatie Hydra voor prostituees verwacht een maand lang goede za ken te kunnen doen in de speelsteden. In Keulen en Dortmund worden voor de vrouwen speciale cabi nes ter beschikking ge steld, uitgerust met dou che en toilet. Berlijn speelt met de ge dachte dat voorbeeld te volgen. In elk geval zijn rond het olympisch stadi on in de hoofdstad 100.000 condooms be schikbaar. De deelge meente zoekt een metho de om ze te distribueren. Voormalig Wimbledon- kampioen Goran Ivanise vic (34) vreest failliet te gaan. De Kroaat bekende in een interview met het tijdschrift Globus dat al zijn investeringen in Kro atië faliekant zijn mislukt, waardoor zijn bankreke ning aardig leeg is. In de afgelopen zeven jaar stak Ivanisevic veel geld in bouwprojecten in ïïoatië, maar succes had hij am per. Volgens het service kanon van weleer ligt dat voor een deel aan corrup tie: „Ik behoor niet tot een politieke partij, ben geen lid van een lobbygroep en ik heb niemand omge kocht", zei Ivanisevic. Als je in Kroatië geen steekpenningen geeft, kun je niet eens een hon denhok bouwen." Ivanisevic vertelde dat zijn geldproblemen een reden vormen om te blijven spe len op de seniorentour. SPORT IN BEELD door Frans van den Nieuwenhof oosterhout - Er lijkt een oranje vloek te rusten op de wereldtitel voetbal. De grote mannen gre pen net mis in 1974, 1978 en 1998; op het jeugd-WK van 1983 lonkte Nederland naar goud. Kees Rijvers, de bonds coach van toen, is er nog steeds van overtuigd dat zijn ploeg destijds wereldkampioen had kunnen worden. Rijvers: „De toppers uit de groep onder 20 slaan Jong Oranje over, zij maken direct de stap naar het Nederlands elf tal." Uitzonderlijke talenten zo als Hedwiges Maduro en Ryan Babel bewijzen nu wat toen ook al het geval was. Rijvers kon in Mexico een beroep doen op de jonge A-intemationals Marco van Basten en aanvoerder Ge rald Vanenburg. Zij vormden, met talenten als John van 't Schip, Sonny Silooy en Mario Been, de kern van het elftal. De generatie daarvóór, met Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Wim Kieft en Erwin Koeman, was net te oud. Rijvers. „Het was een superaan- gename groep met fantastische spelers. Vanwege blessures moest ik drie spelers thuis la ten, die ik er heel graag bij had gehad: Stanley Menzo was toen al een hele goede meevoetbal- lende keeper, Rob de Wit een geweldige linksbuiten en ik wil de graag René Eijkelkamp mee nemen. Die jongen verbaasde me, omdat hij als voorstopper tijdens de trainingen bijna ach teloos Van Basten uitschakel de." Rijvers bouwde rond Van Bas ten en Vanenburg een team dat uiteindelijk zeer competitief bleek. Met twee aanvallende backs (Sonny Silooy en Mike Snoei), twee solide centrale ver dedigers (Henk Duut en Adick Koot), met een centrale mid denvelder (Tjapko Teuben) en een linksbuiten (Been) die geen ten zien, dat we niet minder waren. Argentinië heeft op mij geen enkele indruk gemaakt, van die ploeg kan ik me geen enkele speler herinneren. Wij begonnen te vermoeid aan die wedstrijd. Terwijl zij met het vliegtuig naar Monterrey reis den, zaten wij acht uur in de bus. Het klopte nét niet." Tegenover de gemiste prijs staat de rijkdom van de erva ring. „Ik zie dat toernooi zeker niet als een gemiste kans. Het tegenovergestelde is waar. Veel jongens hebben daar de basis voor de toekomst gelegd. Zijn in een heel korte periode heel volwassen geworden. Die erva ringen hebben ze meegenomen naar het EK van '88." Rijvers geldt, vanwege zijn keu ze voor jonge talenten, als de grondlegger van de latere suc- cesploeg. Zelf wuift hij dat weg. „Het enige wat een coach kan doen, is een voetballer de ruim te geven om zijn talenten te la ten zien op zijn eigen voor keurspositie. De spelers doen het. Een speler bestaat uit 98 procent talent en dat wordt aangevuld met fysieke en men tale kwaliteiten. Alleen zijn die laatste twee procent vaak bepa lend voor het bereiken van de echte top." Als coach ziet hij parallellen tussen zichzelf en Marco van Basten. ,Die heeft bij Oranje nu ook de beschikking over enkele hele jonge talenten, die dankzij het WK voor junioren een vol gende stap kunnen zetten. Ma- duro, Babel en Afellay kunnen dat ook." Het podium waarop de spelers van het jeugd-WK acteren is su perbelangrijk, vindt Rijvers. „Het is goed dat de KNVB het nut ervan inziet. Spelers die hier doorstoten, zijn een heel eind op de goeie weg. Een WK voor junioren levert altijd toe komstige wereldsterren op. Wie hier écht slaagt, kan de wereld top halen." linksbuiten was. „Van tevoren zei Been: trainer, als u mij niet selecteert, maakt u een grote fout. Toch hield ik hem in de eerste wedstrijd tegen Brazilië aan de kant. Hij viel in en scoorde een fantastisch doel punt, waardoor we met 1-1 ge lijkspeelden. Daarna is hij er nooit meer uit geweest." Tegen de Sovjetunie (3-2) scha kelde Adick Koot Oleg Protasov moeiteloos uit. „Koot was echt dé verrassing voor mij, ik had voordien nooit van hem ge hoord. Net als van Teuben, trouwens. Maar dat soort jon gens heb je nodig. Vergelijk ze maar met Jan Wouters en Adrie van Tiggelen in de gouden EK- ploeg van 1988." De ploeg telde nog meer vrij onbekende namen, zoals René Roord, Edwin Godée en Edwin Bakker. Op de bank had hij nog René Panhuis, Raymond Ea rner en Erik-Jan van den Boog aard. .Achteraf bezien heb ik één foutje gemaakt. Ik koos voor doelman Rik Laurs, terwijl mijn keeperstrainer Piet Lagar- de een duidelijke voorkeur uit sprak voor Theo Snelders. Lau rs had ons door de kwalificatie heen gesleept, waardoor we ons plaatsten voor de kwartfinale." Daarin ging het mis met Laurs. Een blunder en een aarzeling van de doelman leverden de Ar gentijnen twee doelpunten op, die de veriaregen 1 -0 voor sprong (doelpunt Van Basten) ongedaan maakten. Bij een 1-2 achterstand sloegen de stoppen door toen Vanenburg werd ge raakt door een muntje dat uit het publiek werd gegooid. Vanenburg brak twee tanden af en belaagde, uitzinnig van woe de, de Engelse scheidsrechter Hackett. „Die had niet in de ga ten wat er was gebeurd en stuurde Vanenburg van het veld. In het tumult kreeg ook Teuben rood. Omdat eerder Duut al van het veld was ge stuurd, moesten we de laatste twintig minuten met acht man verder." Rijvers: .Achteraf zeg ik: als we niet met zoveel tegenslag te kampen hadden gekregen, had dit elftal wereldkampioen kun nen worden. Waarom niet? Bra zilië pakte de titel en in de groepswedstrijd hadden we la- Foto: Reuters/Dylan Martinez Kees Rijvers: „De toppers uit de groep onder 20 slaan Jong Oranje over, zij maken direct de stap naar het Nederlands elftal". Foto: GPD/Phil Nijhuis Andy Roddick, tennistoernooi Queens, Londen. Groot, sterk. Benen als boomstam men, een nek van een os en de longen van een paard. De blik op on eindig, hartslag 200+ en het melkzuur uit de oren spuitend. Ziehier de ideale tijdrijden Niet nadenken: stampen. De spierbundels laten werken en niet de hersencellen. Ik haat tijdrijden. Niet alleen is mijn lichaam niet ge bouwd voor het alleen rijden - mijn dunne klimmerskuiten breken af bij de versnelling die een beetje tijdrijder schakelt - ik denk teveel na. In een peloton of groep is er geen tijd om te denken: je volgt je instinct en rea geert als je kunt. De competitie is gericht te gen anderen. In een tijdrit is er slechts één directe tegenstander:

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22