:ikse korting nogelijk op orgpremies Leidsch Dagblad Weer aanslag op Veense Irakezen lm- collectief tegen verzekeraars frin in 1 ste landen in één klap hun schulden verlost Recordaantal deelnemers aan marathon Leiden Dreiging actie Air Race: vier man opgepakt Ibw-.éê Kans is vemmmrd en mi nóg spatmenc&i m fa de L&kmm 11 juni voor iRvfiü' /hiêffusfie f'f j 'Balkenende reclame voor magie OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 13 JUm 2005 Harmonie, fanfare en brassbrand vinden elkaar x-tdH» Wegtrekkende EIr buien Nooit een birdie op de eerste hole |416/17' 3/4 ENZAAL/gpd - Door bunde- van krachten kunnen consu- 1 ten volgend jaar zeker io !ecent korting afdwingen bij yerzekeraars op de premie de basisverzekering. Een no- de in Twente heeft daarvoor ~Pl Verbond van Zorgverzeker- (WZ) opgericht. sse ;ch, plan speelt in op de nieuwe [wet die begin volgend jaar kracht gaat. Daarin staat alle collectiviteiten, be nde uit groepen verzeker- het recht hebben premie- ingen te bedingen, atiefnemer notaris Wim lm an gaat ervan uit dat isen die zich aansluiten bij verbond tenminste 10 pro korting krijgen op de pre- voor de basisverzekering, komt neer op een bedrag ongeveer 110 euro per vol- zJsene per jaar. Op de aanvul- 1b e verzekeringen kan de ing hoger oplopen, e nieuwe Zorgwet worden ziekenfonds en particuliere ekeringen opgeheven. In ts daarvan is iedere burger licht zich te verzekeren minimaal een basispakket. >pen burgers mogen maxi- j^Jl 10 procent korting bedin- op de prijs van dit pakket, regeling is te vergelijken de huidige collectieve ver- ringen die door werkgevers )tlen aangeboden. Zorgver- lire zekeraars geven bedrijven nu vaak korting omdat werkgevers in één klap een grote groep klanten aanbrengen. Vanaf vol gend jaar kunnen ook andere groepen daar aan meedoen, zo als sportverenigingen, hobby clubjes of zelfs een straat die zich verenigt. Zorgverzekeraars mogen bo vendien alleen korting verlenen op basis van de hoeveelheid le den die een collectiviteit aan brengt. Geeft een verzekeraar een bedrijf met 1000 werkne mers 5 procent korting, dan moet die korting ook gelden voor andere groepen van 1000 mensen. Op aantallen deelnemers denkt Gaalman goed te scoren. „De 18.000 leden van een patiënten vereniging in Noord Oost Twente doen al mee. Ik ver wacht dat meer verenigingen en particulieren zich aanslui ten. Hoe meer mensen mee doen hoe hoger de korting wordt", zegt hij. Het WZ is bezig drie verschil lende soorten aanvullende ver zekeringen op te stellen. Ver volgens vraagt Gaalman bij ver schillende verzekeraars een of ferte op voor de basisverzeke ring plus de drie aanvullingen. De verzekeraars moeten dan een bod doen. „Als ik 50.000 leden heb zullen ze zeker een scherpe prijs ma ken", zegt hij. k4; 29 irn" ien/gpd - Leiders van de 1e landen stemden afgelo- *2' zaterdag in met een histori- 29 deal, waarmee de schui nen van 's werelds armste lan- 2 o worden kwijtgescholden. ivereenkomst, gesloten tij- rel een vergadering van mi- it'1 rs van financiën in Lon- 42 maakt in één klap een ein- 1x3 lan ruim 33 miljard euro L6-< schulden van veertien lan- '°lf in Afrika en vier in Latijns- d n rika. 2h is het meest verregaande w lit dat ministers van finan- ooit samen hebben, geno- betreffende schulden, ont- £7; elingshulp, gezondheid en f^aede", zei de Britse minis- van financiën Gordon m. „Ministers van de G8 overeengekomen de schul- van landen die het diepst e rode cijfers staan, voor x23 honderd procent kwijt te schel den." Het betreft geld dat met name aan de Wereldbank en het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) verschuldigd is. Er is ja renlang gesproken over kwijt schelding van schulden, maar steeds ketste het af op de vrees dat geldschieters als de Wereld bank en het IMF in zo 'n geval geen geld meer zouden over houden om toekomstige lenin gen te kunnen verstrekken. De Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Van Ardenne sprak van 'een fantas tisch resultaat'. Van Ardenne hoopt dat andere rijke landen het voorbeeld van de G8 zullen volgen. Pagina Economie: G8 neemt grote horde in bestrijding armoede COMMENTAAR P'1 it p) - ïJ*11- uitei 'iJn Mi NS-BOETE Nederlandse Spoorwegen ten het aantal zwartrijders te kunnen terugdringen, gaan er althans vanuit dat euwe boeteregeling dusda- afschrikt, dat reizigers het lit hun hoofd laten om zon- een kaartje in de trein te •en. Het moet de Spoorwe- 'teindelijk vele duizenden aan nu nog gemiste in- Hen opleveren. p[ IS Reizigers een nieuw boe wem instelt waarmee te- een veel harde- wordt ge- s gerecht- ;d. Iedereen van het open- vervoer ge maakt, moet 'oor nu eenmaal betalen, innen vraagtekens worden bij de prijs van het trein- die steeds weer records maar tegelijkertijd is de chte dat hogere boetes het trijden indammen, niet on- ph. NS Reizigers lijkt in zijn ousiasme' bij het strakker ekken van de touwtjes de ten van het betamelijke te Pfren. Ook reizigers die te T "gd' de ,6 he( anc ette de mPfc net" 2x 5p) hepfr, op vijd den" door Robbert Minkhorst leiden - De organisatie van de Leiden Marathon kijkt terug op een 'buitengewoon geslaagd evenement'. Met een veld van ruim 6000 lopers boekte de wedstrijd bovendien een re cordaantal deelnemers, meldt organisator Tjeerd Scheffer. Scheffer zegt over de vijftiende editie vrijwel geen wanklank te hebben gehoord. Calamiteiten deden zich niet voor, buiten twee deelnemers die last kregen van oververhitting. Zij zijn na onderzoek en behandeling 'weer goed naar huis gegaan', aldus de organisator. „Organisatorisch en qua sfeer was het fantastisch", stelt Scheffer vast. „Er hebben zich 6700 deelnemers ingeschreven. Dat aantal vind ik helemaal ge weldig. Het zijn 1000 lopers meer dan vorig jaar. En toen hadden we er al 500 meer dan het jaar daarvoor. Het betekent dat we in een ongelooflijke op waartse spiraal zitten." Een paar jaar terug kampte de marathon nog met grote finan ciële en organisatorische pro blemen, mede omdat de hoofd sponsor was afgehaakt. Met on der meer extra steun van de ge meente werd het loopevene ment gered. De wedstrijd zelf is daardoor gedevalueerd. Gisteren won Fe- renc Biri Gyula, een debuteren de Hongaar, in goed tweeënhalf uur. Eerder dit jaar gaf de orga nisatie al te kennen de komen de jaren sterkere lopers voor de marathon te willen contracte ren. Het parkoers kende volgens Scheffer één punt waar het even misging. Deelnemers aan de vijf kilometer en de halve en hele marathon startten tegelijk, maar een onduidelijk aangege ven afslag bracht atleten op de kortste afstand in verwarring. „Ze moesten de Kastanjelaan indraaien, maar dat had niet ie dereen begrepen. Een aantal mensen hebben we moeten te rugsturen." Buiten de 'gebruikelijke' uitval lers met verkrampingen, kleine spierscheuringen en verstuikin gen had het Rode Kruis geen De lopers die achterin het veld eindigden, kregen een goede remedie tegen oververhitting. In de loop van de middag kwam de regen met bakken uit de hemel. Foto: Taco van der Eb bijzonder drukke dag. Twee combinatie van te warm weer Sportkatern: mensen vielen uit met hittestu- en te lang 'in het rood lopen', Alles over de Leidse marathon wing. Meestal is de oorzaak een aldus Scheffer. rotterdam/anp - De politie in Rotterdam heeft zaterdag vier personen aangehouden wegens voorbereidingshandelingen voor doodslag. Het gaat om mensen die op de site Lunatic News, een 'onafhankelijk fansi te voor fanatieke Feyenoord- supporters", hebben gesproken over het afschieten van vuurpij len op vliegtuigen van de Red Bull Air Race. Een van de verdachten gaf zelfs aan dat hij een rookboei voor de Erasmusbrug kon aansteken, als de vliegtuigen er onder door moesten vliegen. Een woord voerster van Justitie zei dat de politie de gesprekken op het fo rum heeft ontdekt en daarna de vier van hun bed heeft gelicht. Drie aanhoudingen vonden plaats in Rotterdam en een in Krimpen aan de Lek. In een toelichting zei de woord voerster van justitie dat de voorgenomen daden voor de piloten en de vele toeschou wers een groot risico zouden betekenen. Daarom is direct in gegrepen. Op het forum was te lezen dat een van de verdachten vraagt of er nog „vuurpijlen thuis lig gen". „Er ligt nog wel wat in de loods en anders heeft a waar schijnlijk nog wat thuis liggen." De derde verdachte zegt: „Ga dan wel aan de kant van de stad staan. De zuid-zijde zal worden afgesloten en langs de water kant komen hekken met zwart doek te staan." De vierde ver dachte meldt dan dat hij „zelfs nog een rookboei heeft liggen". „Net voor de Erasmusburg in het water gooien en dan maar hopen dat ie tegen die pijler aanklapt." De advocaat van een van de verdachten zegt dat zijn cliënt in alle toonaarden ontkent dat er sprake was van 'enig plan om het evenement te verstoren'. Hij vindt het ongelooflijk dat de politie zich zou baseren op een site van Feyenoord-fans. „Op een deel van deze site wordt al lerlei flauwekul uitgewisseld", aldus de raadsman. Pagina Binnenland: Rotterdam in de ban van Air Race (advertentie) goeder trouw zonder ticket in de trein stappen, wacht straks een hoge boete. Zonder pardon. De NS gaan zelfs nog verder. Blijkt een automaat defect, ook dan geldt dat niet als excuus. Betalen die boete, blijft de stelregel. Het is de wereld op zijn kop. Dat reizigers (en ook organisaties als Rover en de FNV Bondgenoten) hun ergernis over het voorstel kenbaar hebben gemaakt, mag dan ook niet als een verrassing klinken. De kritiek is volkomen terecht De NS, die vandaag met betrok kenen praten in een poging alle ophef te bezweren, schieten in hun beleid te ver door en zijn hopelijk zo verstandig een aangepaste ver sie van de plannen op tafel te leggen. Dat de service door de jaren heen is geminimaliseerd - ook al wordt er binnenkort op sommige lijnen weer koffie ge schonken - is betreurenswaar dig, het opleggen van boetes aan reizigers die de dupe zijn van defecte kaartautomaten ronduit ridicuul. Adriaan Brandenburg Voordeur woning familie in brand gestoken door Ruud Sep roelofarendsveen - De familie Alzubaydi in Roelofarendsveen is afgelopen vrijdag opnieuw het slachtoffer geworden van een aanslag. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de voordeur van het huis van de uit Irak gevluchte familie in brand gestoken. Volgens vader Salih Alzubaydi, die het vuur zelf wist te blussen, gaat het brandje veel verder dan een eenvoudige pesterij. „Iemand wil mij en mijn familie vermoorden." De familie wordt al meer dan twee jaar geterroriseerd door een groepje Veense jongeren dat daarvoor binnenkort voor de rechter moeten verschijnen. De dader van de brandstich ting, een 20-jarige man uit Roe lofarendsveen, is één van de jongeren die al eerder in de kraag werden gegrepen. Hij kon kort na de brand worden aan gehouden naar aanleiding van videobeelden. Nadat er begin dit jaar voor de derde keer een steen door de ruit ging bij de Irakese vluchtelingenfamilie, heeft een buurman zijn camera permanent op de woning ge richt staan. Volgens Salih Alzubaydi zijn hij en zijn gezin aan een ramp ont snapt. Toen het vuur rond één uur 's nachts begon, was hij als enige nog wakker. Hierdoor kon hij het vuur snel blussen. En dat was maar goed ook. „De brand was bij de voordeur. Di rect daar achter zit de gasme ter", vertelt hij. De aanslag van het afgelopen weekeinde komt na een paar maanden van rust rond het gezin. In februari van dit jaar hield de politie in totaal elf jeugdige verdachten aan en begon de gemeente met een project om de integratie tussen autochtonen en allochtonen te bevorderen. De hoop bestond dat de rust daarmee was weer gekeerd voor de familie. Maar dat idee is inmiddels in rook opgegaan. Alzubaydi: „De gemeente en de politie zijn machteloos, die kunnen niks doen. Het project van de gemeente heeft niets op geleverd. Het is alleen maar praten. Kijk, in Irak is geen re gering, daar is het een jungle. In Nederland is wel een regering, maar is het ook een jungle. Pagina R3: Gemeente zoekt nieuw huis voor bedreigde Irakezen h00geveen/anp - Wie hoopte te ontdekken hoe je je schoonmoeder kunt laten verdwijnen, die mooie blonde van de buren doormidden kunt zagen, of gewoon even een degen weg kan slik ken, kwam dit weekeinde bedrogen uit tijdens het Nationaal Congres voor de Goochelkunst in Hoogeveen. Niet dat er niet genoeg te leren valt tijdens de workshops in Theater de Tamboer, maar helaas zijn de workshops alleen voor goo chelaars toegankelijk. Met zijn honderden zijn de magiërs naar Drenthe afgereisd om bij elkaar de kunst af te kijken, nieuwe trucs te vinden of ge woon oude bekenden te ontmoeten. Met 750 goochelaars en familieleden was het congres het drukst bezochte ooit. Voor de 74-jarige Willy Ma gie, magiër in ruste, viel het zaterdag niet mee nog bekenden te ontmoeten. De Amsterdammer, die zichzelf de Nederlandse Tommy Cooper noemde, werd wel herkend maar wist de collega goochelaars moeilijker te plaatsen. Dit ondanks hulp van zijn vrouw: „Dat weet je wel, da's die man met dat ene been." Voor oppermagiër Ro nald Moray, president van de Nederlandse Magi- sche Unie, is het puur genieten. Goochelen en magie is helemaal in, zo stelt hij. Volgens hem mede dankzij Harry Potter en minister-president Balkenende. De vergelijkingen tussen Harry Pot ter en de premier zijn volgens Moray pure recla me voor de goochelbranche. „We willen Balke nende eigenlijk erelid van onze unie maken. Ster ker nog; ik wil samen met hem wel een act doen", aldus de goochelpresident. Hij hoopt dat de premier zelfspot genoeg heeft om hierop in te gaan. En moeilijk kan het niet zijn. Zelfs de altijd nuchtere en sobere burgemeester Urlings van Hoogeveen heeft het in de vingers. Hij ontpopte zich tijdens de openingsceremonie als de 'Great Urlings' en zette het podium letterlijk in vuur en vlam. De kersverse goochelaar deed zijn best maar haalt volgens de deskundigen de top niet. Premier Balkenende was gisteren te gast bij de Marlboro Masters in Zandvoort. Als autosportlief hebber mocht hij plaatsnemen in een Ferrari en was er geen sprake van reclame voor de magie. Foto: United Photos/Rob Hendriks Publiek hitst man op tot zelfmoord hengelo - De hulpdiensten wa ren zeer ontdaan. Dronken uit gaanspubliek in Hengelo hitste zaterdagnacht op een verlaten kermis een radeloze man op om zelfmoord te plegen. De man was in het reuzenrad ge klommen en dreigde te sprin gen. Het publiek zong en schreeuwde hem toe dat hij dat maar moest doen. De politie wist de man uiteindelijk naar beneden te praten. Pagina Binnenland Politie begint met blauwe belegering den haag - Een kleine honderd politiemensen zijn gisteravond begonnen met hun 'Blauwe Be legering' van het ministerie van binnenlandse zaken, de thuis basis van hun werkgever minis ter Remkes. De politie voert ac tie tegen de dreigende verslech teringen van hun arbeidsvoor waarden. Uit gesprekken met Remkes is duidelijk geworden dat de situatie voor de agenten ingrijpend achteruit gaat. Pagina Binnenland Spanje rolt drugsbende op madrid - De Spaanse autoritei ten hebben gisteren ongeveer drie ton cocaïne in beslag geno men tijdens een anti-drugsope ratie op zee. Tien mensen zijn aangehouden. Dat hebben bronnen bij de politie gemeld. De douane en een legerpa trouille onderschepten het schip met de lading drugs gis terochtend op volle zee. De ar restaties werden later op de dag verricht in diverse plaatsen in de provincie Galicië. Conflict betaling EU zit muurvast Luxemburg - Het conflict tus sen de EU-landen over de beta lingen aan de Unie zit muur vast. De ministers van buiten landse zaken slaagden er gister avond in Luxemburg niet in om de weg te plaveien voor een ak koord tussen de regeringslei ders. Als de Europese top van donderdag en vrijdag zonder resultaat blijft, raakt de samen werking in Europa nog dieper in de problemen. Volgens een voorstel van EU-voorzitter Luxemburg kan de Nederland se bijdrage per jaar 350 tot 500 miljoen euro omlaag. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, El, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per Acceptgiro 56.70) I Geboortedatum J e-mail: I Bank/giro* J Handtekening I Uitsluitend bij Stuur deze bon op in een anRefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, la v. afd Leserxservioe. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ot Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1