buitenlandse vinnaar is nu i:en Hongaar MARATHON PERSONEEL+ ie Kenianen heersen op vijf en tien kilometer De marathon geeft de Catslaan saamhorigheid Mieke Vandaag bij uw dagblad! S3 'De dokter zal niet blij met me zijn' ran Moorsel geniet van Leiden Marathon Maritiem HDC 983 maandag 13 juni 2005 'eer oostbloktintje aan erepodium k.' loe^DEN - De Leiden Marathon de rft in de vijftiende editie voor dertiende achtereenvolgende reen buitenlandse winnaar egen. Ditmaal was een Hon- de beste. De winnende tijd Ferenc Biri Gyula (2.31.45) te {vergelijkbaar met die van tce igjaar. Bij de vrouwen won ies Hijman (Mijdrecht) haar ede opeenvolgende Leiden rathon. «wel de tijd niet beter was vorig jaar, was het in ieder al wel veel langer spannend, sterdammer Stuart Burton de eerste kilometers alleen kop. De Moldaviër Rowan J uiteindelijk tweede, een kilometer verkeerd oei :n zette de achtervolging ir Burton en de Hongaarse PÜnaar. Hij passeerde eerst en sloot even later aan bij kf loper Burton. Na een kleine cc itig kilometer voegde Gyula iai 1 bij het tweetal. Ook na de w rkomst halverwege maakte Moldaviër de sterkste Tot de 25ste kilometer za' e vervolgens het tempo wat [n de weilanden rond Zoe- s foude voerde Gyula een ^at poversnelling door. Eerst Jkte Burton af, niet veel later Cucos. Daarmee waren de ten geschud. Uiteindelijk 0 en de verschillen tussen de Ine toch nog in de minuten, op de halve marathon was Hongaar de beste. Lajos >cz won na een boeiend ge- t met de Amsterdamse Ma- aan Aziz Bougra in 1.07.24, tijd die hoger aangeschre- staat dan de winnende ma- d( rathontijd. Bougra moest acht seconden toegeven. Zo kende deze Leiden Mara thon ditmaal een Hongaars tintje, zoals vorig jaar een handvol Polen de hardloop schoenen aantrok. Net als vorig jaar kwam er geld vrij om de at leten uit het oosten van Europa naar Leiden te laten komen. De atleten werden ondergebracht bij voetbalclub Roodenburg. Ferenc Biri Gyula had zich in elk geval geamuseerd: „Ik loop veel marathons, maar nog niet eerder in Nederland. Ik wilde hier graag een keer meedoen. Het parcours was afwisselend met af en toe smalle straatjes, dat maakt het leuk." Ook Hijman, de winnares bij de vrouwen, roemt het Leidse par cours. „In sommige straten is het echt een feest, dat werkt wel stimulerend. Mijn race van dit jaar was ongeveer een kopie van die van het jaar ervoor. Ik heb lekker kunnen lopen en geen grote problemen gekend. Mijn tijd (2.50,30) was zelfs iets sneller dan in 2004. Als alles goed gaat wil ik volgend jaar weer terugkomen." Beste regiogenoot op de mara thon was uiteindelijk Vincent Oude Ophuis. De Noordwijker- houtse aüeet eindigde in 2.50.21. Op de halve marathon draaiden Dennis van der Hoe ven (1.16.33, negende), Ben Kerkvliet (1.16.47, tiende) en André Korpelshoek (1.17.23, twaalfde) kilometerslang in een mooi treintje. Bij de vrouwen liep Liesbeth van Leeuwen van Leiden Road Runners Club naar 1.25.01. leiden - Als de omroeper aankondigt dat de laatste deel nemer van de marathon in zicht komt, kijken de overge bleven toeschouwers verwachtingsvol richting het Noordeinde. Zou de loper binnen de vijf uur de finish be reiken? Eén minuut voor de 'deadline' verstrijkt, draait een kleine man de Breestraat op. Met een verwrongen gezicht zwoegt hij zich naar de eindstreep. De klok houdt stil op 4:59:22; net op tijd. De lijdensweg van Wally Oakes, zoals de loper heet, houdt op zodra hij over de streep komt. De 57-jarige Brit ziet de humor wel in van de situatie. Als een motoragent hem met een brede grijns de hand schudt, zegt hij op sa menzweerderige toon: „Die man heeft me de hele weg achtervolgd. Eng." Vreemd genoeg ziet hij er ook hele maal niet meer vermoeid uit. „Dit was mijn 271ste marathon", verklaart hij zijn opmer kelijke herstel. „Mijn beste tijd is 3:04. Alleen had ik van daag eigenlijk niet moeten lopen. Ik ben net geopereerd aan mijn knie. De dokter zal niet erg blij met me zijn." Gezien de gigantische zwelling op zijn rechtergewricht, lijkt dit een understatement. Waarom was hij dan naar Leiden gekomen? „Mijn vrouw wil de marathon van New York lopen", legt Oakes uit. „Leiden paste precies in haar schema. We zijn vanochtend met de veerpont aangekomen. Ik was niet van plan mee te doen, maar kon het gewoon niet laten. Zo zwaar had ik het trouwens niet. Het moeilijkste was het lopen van twee identieke rondes. Je gevoel zegt na de eerste doorkomst datje klaar bent." Oakes erkent wel dat zijn lichaam zo langzamerhand niet meer geschikt is voor marathons. „Het wordt steeds moeilijker. Ik denk niet dat ik nog lang loop. New York wordt waarschijnlijk mijn laatste. Dan stop ik echt. Maar hecht niet te veel waarde aan mijn woorden. Ik zei dit al tien marathons geleden." Met een daverend lachsalvo beent hij weg. Foto: Taco van der Eb publiek heeft me er echt doorheen geschreeuwd' n n - Leontien van Moorsel was één de celebrity-deelnemers aan de en Marathon. Nadat ze was tmet fietsten, besloot ze haar con- e op peil te houden met hardlopen. ,n:e een sportcentrum heeft in Ha- voude, voelde Van Moorsel zich iel verplicht te verschijnen op het ,.'P! ie sportevenement. „We zitten nu 1 cht in buurt." publiek heeft me er echt door- e 1 geschreeuwd", complimenteert K° e toeschouwers langs het par- s. Van Moorsel lijkt de aanmoedi- ïn overigens niet nodig te hebben Haar gezicht toont geen spoor ermoeidheid. Het volbrengen van lpalve marathon is voor de meer- I Ifiig Olympisch kampioene duide- "^een moeilijke opgave. Toch baalt ligszins. „We hadden ons als be- drijf ingeschreven. Het is jammer dat de vierde tijd telt." En die had Van Moorsel. Haar 1:26:38 was de traagste van het stel. Van Moorsels deelname had overigens niet alleen sportieve redenen. Ze wilde van dichtbij meemaken hoe de organi satie van een regionaal sportevene ment in elkaar steekt. Onder de vlag van sportbedrijf Leontien Total Sports organiseert ze 25 september Leontien's Ladies Ride, een fietstocht van zestig kilometer tussen Den Bosch en haar geboortedorp Boekei..Als je loopt, kan je een kijkje in de keuken nemen. Daar leren wij weer van. De organisatie was steengoed." Natuurlijk heeft haar inschrijving ook een publicitaire achtergrond. Van Moorsel krijgt overal veel bekijks. Haar shirt, bedrukt met de naam van haar sportbedrijf, is door duizenden ogen gezien en met talloze camera's gefoto grafeerd. Tijdens haar lange wielercar- rière heeft ze zich uitstekend leren ver kopen. Geef haar eens ongelijk. Nu kan ze plezier en werk met elkaar combi neren. „Lopen is zo leuk", benadrukt ze nog maar eens. „Na de Zevenheuvelenloop vorig jaar heb ik de smaak echt te pak ken gekregen. Daarna ben ik steeds meer wedstrijden gaan lopen. Nu wil ik marathons doen. In ieder geval New York, maar misschien ook al Rotter dam." Als ze wegloopt, houdt een voorbijgan ger haar aan. De man wil weten waar haar echtgenoot Michael is. „Hij had zich wel ingeschreven", antwoordt Van Moorsel vriendelijk. „Op het laat ste moment haakte hij af." Twaalfjarige op volwassenenpodium Leontien van Moorsel. Foto: Taco van der Eb illeen de marathon zelf ju- de zondag. Bewoners van laan in Leiden vierden ren ook een feestje langs arkoers. Het was hun tien- :r 0 er dat zij inspanden om de n de Lage Mors te versieren 'allonnen, slingers, muziek, m (j en ravitaillering voor de pte e Hl and5 de stem van Claas Griffi- lie zo door de straten en 00r le daken galmt. Voor de kaa :nheid gestoken in een 3rai elpaars jacquet en met ziel °ge hoed op het hoofd, arts eadset dragend om zich it- e lanbaar te maken, moe- el is ij de atleten aan en enter hak üj tussendoor de buurt, uig lint lopers snelt tussen imen aan weerszijden van g door. Boven ze hangt Ma' et vol met ballonnen, 11111 hoeden en ringen. Tege- ijd houdt dweilorkest Nou [aar dg gang erin. g' tar wordt het groter, doen de ïer", zegt Claas Griffoen, Ifnet even heeft bijge- met een broodje rook- en 11 en een glas bier. Buiten 2-0 et van een groep van zo'n riten voners doen de sponsors uari t. 'uid irathonzondag maakt van slaan al een evenement h. De straat is allang geen ost meer langs de route, verworden tot een pleis- ats, luttele kilometers Ie eindstreep. 1 de sportdrankkraam en BO-post staan er een po- een tent voor de tech- ien artiestentent en een and. Het vrachtwagentje 'logo van een biermerk Kinderen reiken de lopers een natte spons aan in de Catslaan. Foto: Taco van der Eb uit het oosten van het land dat op de parallelweg staat gepar keerd toont aan dat de organi satoren voldoende voorraad bij de hand hebben. „We hebben er dit jaar flink wat sponsors bij", vertelt Griffoen. „Voor een vaatje bier ben je sponsor. Ap paratuur konden we low-bud get krijgen." Griffioen en enkele buurtgeno ten waren tien jaar geleden klein begonnen, met een aan- hangwagentje. In de eerste ja ren deden alleen de lopers van de halve marathon de straat aan. De andere atleten liepen over de Vondellaan. „We gin gen daarom met een verrijdba re bar naar de Vondellaan", zegt Griffoen. „Bij de organisa tie van de marathon waren ze wel zo slim om uiteindelijk én de tien, de halve en de hele ma rathon er allemaal 'doorheen te rammen'. Dit geeft een gevoel van saamhorigheid." Zijn mooiste herinneringen?Ach, elk jaar geeft er weer een. Ieder jaar wordt overtroffen. Het wordt elk jaar mooier, profes sioneler. Alleen op het moment dat de massaliteit doorslaat, houd ik ermee op. Het moet ge zellig blijven." Op de festiviteiten in de Cats laan komen inmiddels rustig een paar honderd man af. Som migen alleen om te kijken, an deren om met elkaar te borre len, en weer anderen komen met een hoeveelheid huisraad, uitstallingen en proviand die je verder alleen maar ziet tijdens de optocht op 3 oktober. Een familie zit op de strategische plek waar de lopers de Catslaan in draaien. Zij hebben zoal meegenomen wijn, frisdrank, blokjes kaas en M M's. En on der een van de geluidsboxen in de straat ligt een kleuter, be vangen door de slaap, in de ar men van zijn moeder, te moe om wakker te blijven van het geschal boven hem. Intussen vraagt Griffoen op het muziekpodium de aandacht. De meeste deelnemers aan de halve marathon zijn al voorbij en wie nu langs komt, verkeert even in de waan dat de num mers 'Lang zullen ze leven' en 'Hij leve hoog' voor hem is be doeld. Nou Toe Maar speelt echter voor het paar Arthur en Ria van der Linden. Zij vieren vandaag hun twintigjarig huwe lijksfeest. Griffioen zet de twee, die ook meehelpen bij het feest in de Catslaan, in de schijnwer pers. Van der Linden ondergaat de aandacht met een lach. „Hartstikke leuk", zegt de wijk agent even later. „Mijn doch ters en die van Claas zijn vrien dinnen van elkaar, dus dat ze wat zouden bekonkelen, ver moedde ik al. Op zo'n dag ben ik even geen politieman, dan ben ik er voor de marathon. Ik ben als vrijwilliger in de straat bezig. We doen het met elkaar, voor de saamhorigheid. Dit is geweldig om te doen en je wilt verder toch ook dat de lopers veilig de straat door kunnen." De festiviteiten en de aanmoe digingen missen hun uitwer kingen niet, zegt hardloper Bert van Bohemen. Hij heeft samen met een vriend de tien kilome ter gelopen en op de terugweg naar huis besloten ze 'nog even langs te gaan'. „Ik ben er wel vaker geweest. Ze doen steeds meer. En als je kilometers al leen hebt gelopen, is het heer lijk om hier voorbij te komen." Zijn race was 'loodzwaar'. „Ik zag Jeroen Straathof bij de start en we hebben de hele tijd bij el kaar gelopen. Ik dacht nog: zo'n sporter moet toch sneller kun nen. Maar de laatste kilometers moest ik hem laten gaan. Terwijl het wachten op de kop lopers in de marathon is be gonnen, moedigt Griffoen een loopster van de halve marathon aan. „Nummer 2562", roept hij. „Het gaat goed hoor. Succes, kind." Om haar lippen krult een lach. Zo zal ze de finish zeker halen. leiden - De Keniaan Musa Che- rulich won de tien kilometer in een tijd van 30:01. Dat was een halve minuut boven zijn per soonlijk record. Het was niet de eerste overwinning van de Afri kaan dit seizoen in Nederland. Eerder won hij al in Hilversum en in Maasdijk. De verschillen op deze afstand waren groot. De Marokkaan Noureddine Ht- aibi deed er een minuut langer over, op weer een minuut ge volgd door Gaber Bahnas (Egypte). Iris Wullems, lange tijd lid van Leiden Atletiek, won de tien ki lometer bij de wouwen. De Rotterdamse passeerde de fi nish na 36:35, een tegenvallen de tijd. „Mijn persoonlijk re cord is een minuut sneller. Ik vond het best een zware wed strijd, ik kende het parcours niet en ik miste ook een paar ki lometerbordjes. Ik wist niet al tijd waar ik ongeveer zat, daar door werd het moeilijk mijn tempo te bepalen." Keniaan Peter Raburu won de vijf kilometer door in de laatste meters weg te lopen bij Moha- med el Bekerq. Raburu verblijft in Den Haag om twaalf wed strijden in Nederland te lopen. De vijf kilometer van de Leiden Marathon was voor hem meer trainingsarbeid dan serieuze wedstrijd, maar dat neemt niet weg dat de Keniaan van oor tot oor grijnsde toen hij over de fi nish kwam. Zijn tijd, 13:38, is een nieuw persoonlijk record. „Ik loop bijna altijd halve mara thons", zei de allereerste vijf-ki lometerwinnaar van Leiden na afloop. „Ik ben best verbaasd dat het zo hard ging." Hij was niet de enige die een dik persoonlijk record liep. Veel mensen doken meer dan an derhalve minuut onder hun beste prestatie, wat tot de con clusie leidt dat het parcours op de vijf kilometer een stuk te kort was. De organisatie ont kent dat. Te kort of niet, de eerste editie bij de vrouwen was een prooi voor Marianne van de Linde uit Heemstede, die liever de tien had gelopen. Daarvoor was zij net te laat in Leiden, 's Morgens had zij eerst een cursus met de hond, waarna ze op de trein sprong, inschreef en 17:01 klok te. Naast haar beklom Maureen Koster wat schuchter het podi um. De Boskoopse was als der de geëindigd op dé vijf kilome ter en moest daarom als eerste op de verhoging gaan staan. Hoe knap haar prestatie was, bleek toen twee volwassen vrouwen naast haar kwamen staan. Koster, twaalf jaar, had geen prijs gewonnen in de Kin derloop, maar in een veld met ervaren wedstrijdlopers. Ook haar tijd (18:19) imponeerde. „Het ging zo goed, omdat mijn oom 'haas' was", verklaarde de brugklasleerling van het Groene Hart Lyceum nuchter. Haar knappe prestatie verraste Kos ter overigens niet. „Ik train drie keer in de week en doe in het weekeinde aan wedstrijden mee. Op mijn achtste begon ik al met lopen." Koster richt zich dan ook uitsluitend op deze sport. Wat bezielt een meisje van twaalf om zo fanatiek te lopen? „Mijn hele familie loopt", zegt ze schouderophalend. „Mijn vader had normaal gesproken ook meegedaan aan de Leiden Marathon. Hij is geopereerd aan zijn knie. Trainen gaat wel, maar deze wedstrijd kwam nog te vroeg voor hem." Saai vindt ze het allerminst, ook al is ze meestal één van de jongste deelnemers. Hoewel Koster zich bewust is van haar talent, wil ze niet te ver vooruit denken. Natuurlijk, ze droomt ervan om ooit bij de Nederlandse top te horen, maar stelt zich alleen realistische doelen. „Ik wil kijken wat ik er uit kan halen." Voorlopig zal ze haar kunsten alleen nog op de vijf kilometer laten zien. Later, als haar lichaam meer belasting aankan, wil ze zich toeleggen op de marathon. Hoepel op.Dat zijn wel de laatste woorden die je wilt horen als je 9 van de 10 kilo meter in Leiden hebt afge legd. Het bevel komt uit de mond van Mieke, die hoort bij de grote groep van Hollen Met Han. Ik schat haar op 59. Nee. ik doel niet op de leeftijd van Mieke. maar op haar begrote eindtijd van vandaag: 59 minuten. En omdat ik haar in mijn Hol len Met Han-outfit herinner aan die streeftijd. wil zij mij nu even niet zien. Want Mie ke zit stuk. Mieke ziet af. Mieke zou op dit ogenblik wensen dat zij nooit was be gonnen aan dat hele Hollen Met Han-gehannes. Maar zo gemakkelijk komt zij niet van mij af. Ik ben juist aangesteld om een stuk of twintig volgelingen van Han Kulker naar een 10-kilo- metertijd van 59 minuten en 59 seconden te loodsen. Excu ses zijn op zondag 12 juni nauwelijks voorhanden. Het weer is prima, over de start in de Breestraat ditmaal geen klagen en aan de voorberei ding kan het ook niet hebben gelegen. Dat de kilomete raanduidingen ontbreken of niet kloppen, is geen verras sing. Dat weten wij nog van de vorige editie. Omdat de to tale afstand dit jaar wel blijkt te kloppen, komt het doek dat de laatste kilometer aankondigt als een aangena me verrassing. Opgejaagd door een achteraf foutieve halfivegmelding (29 minuten en 55 seconden) begint mijn gevolg minuten te vroeg aan de slotkilometer. Mijn werk als haas van dienst lijkt erop te zitten, tot ik Mieke zie. Volgens mij moet ik haar nog een fles wa ter teruggeven, maar het lijkt mij - gezien haar gemoeds toestand - niet handig om haar ook maar ergens mee op te zadelen. Dat zij mijn op beurende woorden niet ver draagt, kan ik mij voorstel len. Dat zij mij als een kleine jongen wegstuurt ook, want afzien doe je het liefst zonder pottenkijkers. Ik heb dezelfde afveerreflex als ik tijdens een wedstrijd 'in het rood' loop. Nog één keer dring ik aan. Op het Noordeinde, het voor portaal van de verlossende Breestraat, laat ik in een ul tieme peptalk het woord wandelen vallen. Tot mijn schrik volgt Mieke die onbe doelde hint onmiddellijk op. Minder dan 800 meter voor de eindstreep bestaat zij het om, met nog een zee van tijd, tot overmaat van ramp te gaan wandelen. In een vlaag van frustratie denk ik 'hoepel op, Mieke'. Kennelijk kan zij gedachten lezen, want zij is ogenblikke lijk opgehoepeld. Met haar laatste krachten stuift zij op de finish af. Als zij de eind streep passeert geeft mijn polshorloge nog niet eens 59 minuten aan. Missie vol bracht. Mieke strekt haar arm naar mij uit. Even nog denk ik dat zij haar slaven drijver dankbaar om de hals wil vliegen. Eén tel later be grijp ik het gebaar: als recht matige eigenaar vraagt Mie ke haar fles water terug. Tim Brouwer de Koning (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15