Nooit een birdie op de eerste hole Sergeant Sedoc vesteert in zichzelf Estafettevrouwen naar WK Mike Tyson wil zichzelf niet meer voor de gek houden Bogtstra is nu ook al Wessels kwijt rajicek krijgt idcard voor imbledon Winnaar Open is bijgelovig maandag 13 juni 2005 door Martijn van Beeten Hilversum - Na Sjeng Schalken en Martin Verkerk lijkt ook ten nisser Peter Wessels te moeten afhaken voor de kwartfinale van de Davis Cup, van 15 tot en met 17 juli in en tegen Slowakije. Wessels wordt geplaagd door een lichte liesbreuk en moet waarschijnlijk onder het mes. Door zijn kwetsuur mist de 27- jarige Amsterdammer deze week het grastoemooi van Ros malen en een week later ook Wimbledon. Afgelopen week einde kon hij met zijn club Hil- verheide ook niet meedoen aan de play-offs om het landskam pioenschap. Vermoedelijk is Wessels anderhalve maand uit de roulatie. De tennisser heeft zich nog niet officieel teruggetrokken voor Wimbledon. Morgen wordt hij nader onderzocht in het Eras mus Ziekenhuis in Rotterdam, daarna zet Wessels een streep door een aantal evenementen. Sinds dinsdag heeft de nummer 79 van de wereld last. „Ik moest hoesten en voelde pijn. Vrijdag is een echo gemaakt en daaruit bleek dat ik net als in het verle den een liesbreuk heb aan de linkerkant. Het is geen volledige breuk, meer een vernauwing van het lieskanaal. Maar een operatie lijkt onvermijdelijk." In het verleden sukkelde Wes sels van blessure naar blessure, wat zijn ontwikkeling steeds opnieuw belemmerde. Maar de afgelopen anderhalf jaar was hij klachtenvrij en dit jaar drong Wessels weer door tot de tophonderd. „Ik baal hier ont zettend van. Ik had gehoopt mijn ranking tijdens het gras seizoen nog verder te verbete ren. De blessure van Wessels brengt ook Davis-Cupcaptain Tjerk Bogtstra in de problemen. Voor Verkerk komt de kwartfinale hoogstwaarschijnlijk te vroeg en Schalken kiest na ruim een jaar blessureleed voor zichzelf. De Limburger laat de ontmoe ting met Slowakije schieten. Bogtstra heeft nu nog de be schikking over Raemon Sluiter, Dennis van Scheppingen en Melle van Gemerden. Het vin den van een geschikte vierde kandidaat wordt nog een pro bleem voor de captain. „Daar moet ik inderdaad eens goed over nadenken", stelt Bogtstra. „Van mij mag die kwartfinale in elk geval snel beginnen. Ik heb nu nog maar een paar jongens over en er moeten niet nog meer rare dingen gebeuren. >ert-Jan Friele - Hij is sinds kort ser- maar ziet daarom wel- WK atletiek in Helsinki ch voorbijgaan. Neder- snelste hordeloper, Gre- loc, finishte zaterdag in tijdens de wedstrijd om iden Spike als tweede :onden), achter zijn laatje Marcel van der (13,54). loetje eerst investeren je iets kunt verdienen. Sedoc wist het, dacht temin lang over na en het te doen. Hij gaf drie :n atletiektraining op inlange dagtochten met epakking. Goede nacht- 'h essentieel voor een rd voor even kou lij- de sneeuw, met alleen incho om zich warm te ids 11 mei is Sedoc offi- srgeant bij de landmacht is de tijd aangebroken kan oogsten. Dat wil aat L- als lid van de Defensie ler-1 Htselectie kan hij mak- ïarI r zijn sport beoefenen, Nederland ben, werk ime. Maar als ik drie we- :g wil voor een trainings - o- kan ik drie weken weg." 6. d ft hij plannen om vol- zetsi lar in januari een maand 29 warm land te gaan bi- en met Van der Westen. pr ie hebben het wel gehad t koude weer in Neder- 'at trainen in de winter noeilijk maakt. De kans is /erk lat die januarimaand pas ind is waarin Sedoc kan ien met het terugverdie nt wat hij deze winter >tuttj eïnvesteerd. Zijn trainer 25.1 lonsen kreeg hem vier jhter terug van bataljon UI. „Greg was wat slap- Ken dus Bonsen. am door de zware mar sen over de Brabantse hei, met volle bepakking. „En onze com mandant was van de comman do's", aldus Sedoc. Oftewel: ge makkelijk was het zeker niet, de basisopleiding die ook voor de paradepaardjes van Defensie verplichte kost was. Sedoc: „In februari, toen er hier zo'n dik pak sneeuw lag, sliepen wij bui ten. Die kou, dat was erg. Toen dacht ik wel even: ik kap ermee. Maar ik wist wat het vooruit zicht was: vier jaar lang een vast salaris." Inmiddels is hij gewend aan zijn nieuwe leven. Sedoc is ge stationeerd in Amersfoort en organiseert bij Defensie evene menten. Dat hij door deze keu ze pas drie weken weer serieus in training is en zijn deelname aan het WK in augustus nog lang niet zeker is, neemt Sedoc daarom op de koop toe. Zater dag liep hij in Leiden weliswaar 13,56 - waar hij 13,66 moet lo pen om naar Helsinki te mogen - maar vanwege te veel rugwind (3,0 meter per seconde) telde deze tijd niet. Toch was Sedoc meer dan te vreden na de 110 meter horden. Of misschien was hij alleen al meer dan tevreden eindelijk een wedstrijd te kunnen lopen. En omhelsde hij daarom Van der Westen zo uitbundig, om later op het bijveld in de kolos Jason Tunks, de winnaar van de Gouden Spike, te klimmen. „Misschien zit het WK er wel in. Maar ik mis nog ritme. Ik heb natuurlijk drie maanden geen specifieke atletiektraining kun nen doen." Maar goed, de keuze voor De fensie was ingegeven met het oog op de Olympische Spelen van Peking (2008) en niet op het WK. In China wil Sedoc zijn val op de Spelen van Athene wreken. Het rendement van zijn investering wordt daar pas duidelijk. Estafette-loopsters Annemarie Kramer (links) en Judith Baarssen zijn blij met het behalen van de WK-li- miet. Foto: ANP/Ed Oudenaarden leiden - Het Nederlandse vrouwenestafetteteam heeft zich zaterdag in Leiden tijdens de wedstrij den om de Gouden Spike geplaatst voor het WK atletiek in Helsinki. De ploeg legde de 4x100 me ter in exact 44 seconden af. De Canadese discus werper Jason Tunks won de Gouden Spike met een worp van 66,59 meter. Zijn echtgenote, ko gelstootster Lia Tunks-Koeman, toonde met 18,12 meter vormbehoud en mag ook naar het WK. De prestatie van de sprintsters kwam als een ver rassing. Vrijdag had startloopster Joan van den Akker nog bekendgemaakt dat ze dit seizoen niet meer in actie komt. Ze ondervindt te veel hinder van een botsplinter in haar voet en wil zich laten opereren. Met Pascal van Assendelft, Jacqueline Poelman, Annemarie Kramer en Judith Baarsen voldeed de ploeg toch aan de plaatsingslimiet. Het is een mooi begin na het debacle op de Olympische Spelen, waar het stokje niet goed werd doorgegeven. Bondscoach Wigert Thunnis- sen kon tevreden zijn. „Terwijl ik nog niet vrolijk word van de individuele seizoenstijden van de atletes." Volgens Thunnissen valt er ook bij de wissels genoeg te verbeteren en kan er dus nog heel wat van de 44 rond worden afgeknabbeld. De mannenestafetteploeg, met Timothy Beck, Guus Hoogmoed, Patrick van Balkom en Caimin Douglas, liep 39,84. Voor hen was de wedstrijd bedoeld als opwarmer voor de landenwedstrijd om de Europa Cup, komend weekeinde in Portu gal. Daar vindt een officiële limietpoging plaats voor het WK en moeten de sprinters een tijd van 39 rond lopen om hun bronzen medaille te kun nen verdedigen. De atleet die volgens de jury in Leiden de beste prestatie leverde, Jason Tunks, is de eerste bui tenlander die de Gouden Spike mocht ontvan gen. Hij had zich op het laatste moment inge schreven voor de wedstrijd en ondanks dat Rut- ger Smith (spierblessure in zijn bovenbeen) zich had afgemeld, was er zo toch nog vuurwerk van uit de kooi. S9: Engels blijft verbazen Iwusu gooit lukendoos >pen op WK SPORT door Harry Hekkert Hilversum - Gonzalo Fernandez- Castano is een welklinkende naam. Het winnen van de KLM Open is de belangrijkste daad in zijn nog prille profcarrière. Maar in een wedstrijd zonder grote namen was het logisch dat de meeste golfliefhebbers de naam van de winnaar gisteren weinig zei. De aanvalsdrift van Neder lands trots, Maarten Lafeber, strandde op de gedeelde vierde plaats. Sinds acht maanden maakt Fer- nandez-Castano deel uit van de Europese golfelite. Net 24 jaar, een broekie nog. Maar al uiterst koelbloedig. Al kwam die koel bloedigheid vrij plotseling naar boven. „De laatste weken ging het helemaal niet", zei de win naar met zachte stem. „Ik heb twaalf toernooien gespeeld en maar vijf keer de cut gehaald. Ik voelde me gefrustreerd, teleur gesteld. Ook de laatste twee we ken lukte het helemaal niet." En opeens, in Hilversum, hield hij zijn zenuwen wel in be dwang. Met een slag achter stand op Gary Emerson begon hij aan de laatste ronde. Die ene slag was snel goed gemaakt en na achttien holes bleef hij de ervaren Engelsman, prof sinds 1994, twee slagen voor. „Ik ge loof dat ik droom", aldus Fer- nandez-Castano. „Ik voelde de druk wel. In de laatste ronde zag ik zo veel mensen, waren er overal camera's en microfoons. Ik dacht: waar ben ik in beland? Maar het lukte me om kalm te blijven." Zijn idool Seve Ballesteros won driemaal het grootste golftoer- nooi van Nederland. Feman- dez-Castano heeft heel wat minder temperament dan zijn grote voorbeeld. Ballesteros kwam nog wel eens in het nieuws als hij gefrustreerd een official op de baan te lijf wilde gaan. Zijn jonge landgenoot lijkt niet het type dat veel stam pij maakt. De afgelopen vier da gen bleef hij immer rustig. Hij had zeker gisteren ook geen re den om gefrustreerd te zijn. Met de houten drie sloeg hij vanaf de tee de bal tientallen meters rechtuit, terwijl zijn op ponent Gary Emerson geregeld in het struweel stiefelde ten einde de bal terug op de green te brengen. De veel oudere Emerson kon daardoor zijn ri vaal nauwelijks onder druk zet ten. Fernandez-Castano pakte vorig jaar september in de Qualifying School op het nippertje een startbewijs voor de Europese Tour. „Een jaar geleden wist ik nog niet eens of ik prof wilde worden." Hij was net afgestu deerd aan de universiteit van Madrid (Business MBA). Dit jaar sloeg hij ruim 81.000 euro bij elkaar. Op de Hilversumsche incasseerde hij voor vier dagen overtuigend golfen het drievou dige: 250.000 euro. Alle reden voor het ontkurken van een flinke fles champagne. „Niet voor mij. Ik drink geen al cohol." Een nuchtere jonge man, al heeft hij wel een raar bijgeloof. „Ik wil geen birdie slaan op de eerste hole. Nee, echt niet. Dat brengt ongeluk. Vanaf de tweede hole sla ik graag birdies." Maarten Lafeber maakt het niet uit waar hij birdies maakt. Al leen waren het er gisteren net niet genoeg. Zijn gooi naar de eerste plaats strandde in schoonheid. Hij viel aan, ook gisteren. Verder dan vier slagen van Fernandez-Castano kwam de Amsterdammer echter niet. „Het was net niet de afgelopen dagen", vond Lafeber. „Mijn ijzers waren net niet scherp ge noeg. Ik speelde ook niet slecht, maar net niet goed genoeg." Hij werd vierde, samen met de Oostenrijker Markus Brier. „In de topvijf eindigen is altijd goed. Ik stijg een paar plaatsen op de ranglijst. Dus ik houd aan het toernooi een positief gevoel over." Lafeber, Nederlands beste spe ler, hield tot de laatste holes winstkansen. De andere Neder- Gonzalo Fernandez-Castano in actie op de achttiende hole. Foto: United Photos/Poppe de Boer landers verloren de afgelopen dagen flink terrein. Guido van der Valk miste zaterdag de slag en slaagde er gisteren ook niet in zich te herstellen. De golfer uit Lelystad had voor vier ron den 279 slagen nodig, goed voor een 21ste plek. Een uitste kende prestatie, waarmee hij liet zien in deze vorm op de Eu ropese Tour thuis te horen. Ruim 17.000 euro kon hij mee naar huis nemen. „Ik heb het wel voor minder gedaan", zei Van der Valk. De speler van de Aziatische Tour sloeg niet eer der zo veel prijzengeld bij el kaar. Rolf Muntz kon terugzien op een prima laatste ronde. De meest ervaren Nederlander op de Europese Tour had een slechte zaterdag, maar sloot af met een ronde van 68 en 278 in totaal. Robert-Jan Derksen kwam in 281 slagen niet verder dan een positie onderin de middenmoot. Bokser beëindigt carrière ksum/gpd - Met een stitel en een wildcard voor bledon op zak begint ten- er Michaëlla Krajicek aan jasseizoen. De tiener werd ren met het Hilversumse irheide landskampioen, inks een nederlaag tegen Wit-Russin Anastasia mova van Groenekan. nieuws voor de zes- Krajicek kwam uit De organisatie van gaf haar een wild- het enkelspel, nadat een wildcard had ge- or het gemengd dub- Krajicek. ontstond plotse- verwarring over die voor het enkelspel, zou haar 'vrijkaarten' seizoen al hebben op- op de Australian Open en Memphis. Maar tennistiener vorig één werd bij de mag ze nog drie wild- aanvaarden. zekerheid zocht Hans technisch directeur bij contact met de WTA. „En daar de bevestiging dat Kra- mag meedoen op Het is allemaal wat maar het zit was daar gisteren nog op de hoogte. Ze richt- h op de finale van de play- Hilverheide. Tot giste- ciiuui ze geen partij in ierste jaar in de eredivisie, bezorgde haar de zeperd. „Maar ik ben stelde Krajicek. „Dit is landstitel." ier, :ek concentreert zich nu lelneemster en ambassa- op het grastoemooi in alen, dat vandaag begint. Washington/ANP - Voormalig wereldkampioen boksen Mike Tyson (38) heeft zaterdag in Washington gezegd dat hij zijn carrière beëindigt. Kort daar voor had de Amerikaanse zwaargewicht een wedstrijd na zes ronden van de Ier Kevin McBride op technisch knock out verloren. Tyson had voor het laatst in juli 2004 in de ring gestaan. Hij ver loor toen van de Brit Danny Williams. De nederlaag tegen de onbekende McBride was zijn derde verlies in vier partijen. „Het zit er niet meer in", ver klaarde Tyson naderhand. „Met mij is het gedaan. Ik ben niet meer geïnteresseerd nog verder te vechten. M'n hart geeft me dat in." Evenals bij zijn recente knock out nederlagen tegen de Britten Lennox Lewis en Danny Wil liams kwam ook dit verlies on verwacht. Tyson begon overtui gend en bracht zijn opponent in de zesde ronde zelfs een bloedende hoofdwond toe, bo ven het linker oog. Tegen het einde van de ronde sloeg de Ier Tyson echter tegen het canvas. Ogenschijnlijk niet al te zwaar aangeslagen trok Tyson zich te rug in zijn hoek, van waaruit al snel het verzoek aan de arbiter Joe Cortez kwam de partij te beëindigen. „Ik kan dit niet meer", verklaarde Tyson even later, in alle rust en weloverwo gen. „Op deze manier breng ik de sport in verlegenheid. Verder gaan betekent bovendien me zelf voor de gek houden." McBride, door de kenners voor af als kansloos ingeschat, gaf naderhand hoog op van zijn te genstander. „Tyson is nog steeds een briljant vechter", verklaarde de 32-jarige Ier. Mike Tyson: „Met mij is het gedaan." Foto: Reuters/Gary Hershorn „Misschien is hij wel de groot ste aller tijden. Ik had het geluk dat ik hem op het juiste mo ment op de juiste plaats trof. Als dit voor Mike 'the end of the road' is, is het voor mij het be gin." Tyson zei dat zijn besluit te stoppen, in het geval van ver lies, al vooraf was genomen. Bij een zege was hij waarschijnlijk doorgegaan. Stopt hij daadwer kelijk, dan doet hij dat met een positieve score als prof van 50 tegen 6. Van zijn 50 overwin ning waren er 44 door knock out. Bekend is dat het fenomeen Ty son een miljoenenschuld heeft, sinds zijn faillissement enige tijd geleden. Voor zijn partij te gen McBride ontvangt hij in elk geval nog vijf miljoen dollar. Zijn winnende tegenstander krijgt er 150.000 bijgeschreven. In 1986 werd Tyson de jongste wereldkampioen, door een WBC-titelduel te winnen. Een jaar later veroverde hij ook de WBA-titel en werd hij overall kampioen. Die titel hield hij vast tot 1990. Daarna kwam hij vooral in opspraak door ge weldsdelicten en veroordelen. In 1996 heroverde hij voor een korte periode enkele wereldti tels, na drie jaar in de gevange nis te hebben gezeten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13