Nederland lijkt nog te calvinistisch om de helikopter te nemen H DC 233 ZATERDAG 11 JUNI 2005 Een helikopter is ideaal om de files te omzeilen. Toch loopt Nederland er niet warm voor, tot verdriet van heli-fanaten. „Dit land is te calvinistisch." door Ilse Thoonsen De zon brandt deze zaterdag genade loos op de glazen cockpit van Frank Coolens zwarte R44-helikopter. Schimmen van de rotorbladen razen voorbij het raam terwijl het toestel op de grond zijn verplichte twee minuten warm draait. Als het gebulder van de motor zijn maximum heeft bereikt, laat Coolen langzaam zijn heli van de grond loskomen tot zo'n 600 voet, ongeveer 180 meter. Met 210 kilometer per uur glijdt het Bra bants-Limburgse landschap onder de heli kopter door. Minikoeien grazen op groene handdoeken. Turkooise vlakken lichten op waar villabewoners een zwembad in de ach tertuin hebben. De kaarsrechte lijn van de Zuid-Willemsvaart verdwijnt strak richting de horizon. De ranke heli laat een bescheiden schaduw achter op de grond. Op het dunne lijntje dat van de A2 overblijft, schieten kleine wagen tjes op en neer. Frank Coolen knikt naar het panorama buiten. „Hier geniet ik nog altijd van." Limburger Coolen stalt zijn luxe bezit in een hangar op het Brabantse vliegveld Kempen in Budel. Over de weg is de rit van huis naar Budel een tocht van een half uurtje, met de helikopter slechts luttele minuten. Coolen, in het dagelijks leven directeur van een ma chine- en gereedschaphandel, gebruikt zijn toestel om klanten rond te vliegen. Als aar digheidje, zoals andere zakenmensen hun klanten op een diner of een avondje skybox fêteren. Daarnaast gaat hij soms met zijn heli op va kantie buiten Nederland. In exact twee uur en veertig minuten vliegt hij vanaf luchtha ven Kempen naar zijn vaste skibestemming in het Oostenrijkse Vorarlberg. Hij vliegt ook gewoon voor de kick. Coolen verkeert als heli-eigenaar in select gezelschap. Momenteel zijn er in Nederland maar zo'n twintig particulieren die een heli kopter voor eigen gebruik bezitten, zo blijkt uit registratiecijfers van de Inspectie Verkeer en Waterstaat. Het gaat daarbij om mensen die de heli inzetten als vervoermiddel voor zichzelf. Ze reizen er mee naar zakenafspra- ken, vliegen voor de lol of gaan er mee op vakantie. Het lijkt zo mooi: een helikopter bezitten om de files te omzeilen. Ondernemers als Adam Curry en Hennie van der Most gaan er prat op dat zij zich het liefst per helikopter ver plaatsen. De praktijk is echter weerbarstiger. Een heli in de schuur om niet in de file te hoeven staan blijft - zelfs voor degenen die er het geld voor hebben - meestal een uto pie. VI uchtplan In Nederland kun je niet op elk gewenst mo ment in je toestel springen. Om op plaatsen buiten vliegvelden te landen moet je bij ge meenten een zogeheten verklaring van geen bezwaar aanvragen. Bij sommige gemeenten komt die binnen een paar minuten van de fax rollen, maar in veruit de meeste gevallen kost het verkrijgen van zo'n verklaring da gen, zo niet weken. Wie de verklaring eenmaal heeft, kan er ech ter niet zomaar op los vliegen. Bij de Inspec tie Verkeer en Waterstaat en het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) moet je een Groningen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Am sterdam, Den Haag en Eindhoven. De on dernemers mikken op het tweede kwartaal van 2006 om met minimaal tien plaatsen van start te gaan. „Nederland is er rijp voor. Mensen worden knetter van de vervoersproblemen", bena drukt Dekker. „Helikopters worden nog ge associeerd met iets zeer elitairs. Wij probe ren het als normaal vervoermiddel te bren gen. Niet als alternatief voor woon-werkver- keer overigens. Zo'n lijndienst is vooral inte ressant voor zakenmensen die per se op een rijken afgesproken tijdstip ergens willen zijn. Of die voor hun werk op één dag zowel Eindhoven, Rotterdam als Amsterdam aan willen doen. Dat red je niet met het openbaar vervoer, een taxi of een privé-chauffeur." Die lijndienst is vooral bedoeld voor ande ren dan de happy few die zich zelf een heli kopter kan veroorloven, aldus Dekker. Dat neemt niet weg dat ze met hun helihavens tegelijkertijd hopen ook die heli-eigenaars te kunnen lokken door hen - zonder papieren rompslomp - te laten landen op de Helinet- havens. Het zijn dit soort initiatieven die de moed erin houden bij Frank Coolen. In 2002 richt te hij een vereniging, Helisport, op om parti culiere helikoptervliegers aan te moedigen. Helisport wil het helikoptervliegen met geza menlijke vliegtochten, lezingen en excursies bevorderen. „We willen mensen in de lucht houden én zorgen dat ze voldoende vlieg uren blijven maken. Je ziet toch vaak dat de animo er na een tijdje uit gaat bij mensen die een PPL-brevet hebben gehaald. Nadat je alle vliegvelden in Nederland een keer hebt bezocht, wil je wel eens iets anders." Gezelligheid De gezelligheidsclub heeft inmiddels 52 le den. Slechts tien bezitten zelf een toestel, de rest huurt er een om de lucht in te kunnen. Coolen is blij dat er toch nog enige groei in het gezelschap zit. „Dit jaar zijn er alweer drie bijgekomen." Hij erkent dat daar ook C-leden bijzitten, veelal echtgenotes van de brevetbezitters. Van de tachtig procent vliegende leden zijn er overigens slechts twee vrouw. Poepruig vindt Coolen ze. „Helikoptervliegen is toch nog een mannenwereldje. Je moet behoor lijk technisch onderlegd zijn." Slechts een klein deel van de mensen die voor hun lol een brevet halen blijft daarna vliegen, is ook de ervaring bij Helicon, een heliverhuur- en lesbedrijf met vestigingen in Bergen op Zoom en Lelystad. „Mensen zien het als een uitdaging om het te leren, maar wat moet je er dan mee?" moppert een zegs man. „Je kunt er eigenlijk niks mee in Ne derland. Ergens arriveren met een heli is toch not done, net als vroeger een auto met chauffeur dat niet was. Dit land is gewoon te calvinistisch." de 4 c -5 V <1 tiSss Adam Curry is een van de bekende Nederlanders die er prat op gaan dat hij zich het liefst per helikopter verplaatst. Foto: WFA/Hennie Keeris vluchtplan inleveren waarin staat hoe laat en waar exact je opstijgt en landt. Van de tijd winst is dan al weinig meer over. In Duits land is het niet anders. In landen als Frank rijk, Engeland en België mag je pas met een helikopter ergens landen als je toestemming hebt van de grondeigenaar. Een helikoper bezitten kost bovendien han denvol geld. Voor het brevet dat privé-vlie- gen toestaat, het Privat Pilot License, zijn al snel tegen de honderd lesuren zo'n 300 eu ro per uur nodig. Het gangbare type voor be ginnende vliegers is een Robinson-heli van Amerikaanse makelij. De tweepersoonsvari ant kost nieuw 180.000 dollar, de vierzitter R44 zelfs minstens 380.000 dollar. Daar ko men de verzekerings- en stallingskosten, af schrijving, landingsgelden en brandstofkos ten nog bij. Gerben Rijkers van Lelykopters in Lelystad omschrijft de doelgroep als 'mensen die het hebben gemaakt in het zakenleven en er de centen voor hebben'. Lelykopter is een van de weinige heli-verhuurbedrijven in Neder land waar particulieren ook op les kunnen voor het benodigde PPL-brevet. Jaarlijks meldt zich gemiddeld een tiental mensen voor deze opleiding, hoewel de neergaande economie voor een tijdelijke dip heeft ge zorgd, aldus Rijkers. Hoogte Eenmaal in de lucht mag een helikopter zich overal ophouden waar vliegtuigen mogen zijn, zolang hij maar boven de 500 voet (on geveer 165 meter) blijft. Dat kan in Neder land ongeveer overal, behalve boven konink lijke paleizen, militaire schiet- en oefenter reinen, gasstations en kernreactoren. Be woonde gebieden en industriegebieden moeten op een hoogte van minimaal 1000 voet (zo'n 330 meter) worden gepasseerd. Ook voor vogel- en broedgebieden en stilte- gebieden gelden beperkingen. Op luchtkaar- ten staat de minimale hoogte voor dergelijke zones aangegeven. Zo geldt voor het Wad dengebied een minimale hoogte van van 1500 voet, met speciale corridors waar tot 1000 voet mag worden gevlogen. Importeur René van der Haring van Heli Holland schat dat er per jaar op de Neder landse markt hooguit één of twee heli's bij komen, inclusief de toestellen die bedrijfs matig worden gebruikt voor bijvoorbeeld traumateams en pijpleidingcontroles. „In Nederland heb je eigenlijk weinig aan een helikopter", meent Van der Haring. „Dat er nog sprake is van die hele minimale groei is voorai te danken aan die paar enthousiaste lingen die toch bereid zijn bij hun eigen zaak een heli-landingsplaats aan te leggen." In milieukringen roept de helikopter snel weerstand op. Nieuwere helikopters vliegen steeds stiller, roepen de liefhebbers, maar die boodschap is aan milieuorganisaties niet besteed. „Het is bezopen om een helikopter in te zetten voor particulier transport", vat Joris Wijnhoven van Milieudefensie krachtig samen. „Helikopters maken vreselijke herrie. Je zult maar in de buurt van een helihaven wonen. En hun energieverbruik is enorm in efficiënt." Wijnhoven doet de belangstelling voor heli kopters af als oprispingen van ondernemers die het 'catchy' vinden en als 'speeltjes voor de puissant rijken'. „Wij houden helikopters graag in de hoek van dingen die we vooral niet gewoon moeten gaan vinden. Godzij dank is het in Nederland lastig om met een heli gewoon van A naar B te komen." Lijndienst Drie ondernemers van Helinet zien juist een gat in de markt in deze beperkingen. Ze wer ken aan een complete lijndienst voor heli kopters in Nederland, België en het Ruhrge- bied. Die moet opereren vanuit helikopter havens op industrieterreinen bij grote ste den. De vluchtprijzen zullen vergelijkbaar zijn met die van een taxirit. Volgens Helinet- oprichter Aemoud Dekker is het geen kwes tie meer óf, maar wannéér precies de lijn dienst van start gaat. Helinet is met meerdere gemeentebesturen in gesprek en hoopt uiteindelijk ongeveer twintig havens te realiseren, onder andere in Limburger Frank Coolen maakt op vliegveld Kempen zijn helikopter klaar voor de vlucht. Hij vindt de heli eenip vervoermiddel om de file te ontwijken. Nederland loopt er niet warm voor. Foto's: GPD/Cees Zorn

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6