Seen betere vijand dan publieke omroep' Complexe relatie moeders en dochters MEDIA EO's jongerenfestijn live en springlevend Relbeelden Graafsewijk gewist door Justitie De omroep van de toekomst 'Een belangrijke zender heeft Michiel Bicker Caarten van BNR Nieuwsradio: fe Boulevard iog interview Brad Pitt uitzenden HOC 648 zaterdag 11 juni 2005 Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraag stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, die allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Lennart van der Meulen, netcoördinator van Nederland 3. „Er wordt al sinds eind jaren zeventig steeds gezegd dat de rol van televisie binnen vijf tot tien jaar volledig anders zou worden. Eerst was het de ka bel, later de digitalisering, maar wat de oorzaak ook was: het einde van de traditionele tv wordt al heel lang aange kondigd. Ik ga er van uit dat de televisie zoals we die ken nen, het kastje in de kamer waar we naar kijken, nog de cennia meegaat. Ook al krij gen ze het misschien op een heel andere manier binnen, mensen blijven ook straks ge woon twee, tweeënhalf uur per dag kijken. Dat wil niet zeggen dat de rol van de tv niet anders is gewor den dan twintig jaar geleden. Het medium is nu een beetje wat de radio toen was: hij staat bijna altijd aan er is veel aanbod. Toch zie je dat men sen desondanks traditionele keuzes blijven maken. Als er een mooie film of een grote show is, dan gaan ze daar voor zitten, als RTL 4 een woon- avond heeft kijken er 1,4 mil joen mensen, en als er voetbal is zit iedereen voor de buis. Maar er zijn ook traditionele functies weggevallen. Vroeger waren krant en tv dé informa tiebronnen, ook voor de ach tergrond en de verdieping. Dat is veran derd. Als er écht iets ge beurt, gaat de tv altijd aan, maar voor 'ge wone' achtergronden niet meer. Mensen gaan er niet meer voor zitten. Dat heeft ook te maken met de hoeveel heid tv die we inmiddels heb ben: het volume gaat omhoog en het produkt vervlakt. Er wordt ook veel meer in het buitenland aangekocht, want al die uren moeten toch ge vuld, en er is geen geld omdat allemaal met eigen werk te doen. Tegen die achtergrond moet de publieke omroep vol gens mij de kwaliteitsstan daard blijven. Wij moeten een mooi produkt brengen, met zorg gemaakt, journalistiek onafhankelijk en vrij van com merciële belangen. Neem de onafhankelijke nieuwsvoor ziening. Van de straks zeven commerciële stations maakt er één een journaal, en achter gronden vind je er al helemaal niet. Dat geldt ook voor de nieuwe informatiediensten, via bijvoorbeeld internet. Het Lennart van der Meulen Foto: Kippa zijn de Spits en de Metro van de nieuwe techniek: alles is kort en komt uit dezelfde bron. Je bent op de hoogte, maar daar is het dan ook wel mee gezegd. Het is daarom de taak van de publieken om din gen in een context te zetten en uit te diepen. Daarnaast is er ook een heel belangrijke culturele functie: je móet eigen produkt blijven maken, met een eigen identi teit, als tegenwicht tegen alle aankopen. Op Nederland 3 denk ik dan vooral aan drama, dat we vaak laten maken door nieuwe namen. De commerci- elen maken ook drama, maar dat is toch lichter van aard. Ze hebben bovendien kleinere budgetten, want drama is duur. Daar- bij wordt de markt voller en voller, maar er blij- 1 ven evenveel omvang nodig we™ en er 0 0 is evenveel besteedbaar reclamegeld. Als je dan als RTL 4 weet dat je met zo'n woonavond 1,4 mil joen kijkers trekt, waarom zou je dan een dure serie Grijpstra en De Gier gaan maken? Ook wij moeten van die keuzes maken. Los van de discussie over wel of geen Ster, moet ook Nederland 3 marktaan deel halen met programma's waarmee je een optimale hoe veelheid Idjkers trekt. Ook wij kunnen niet te smal gaan pro grammeren, want dan verlies je je maatschappelijke rele vantie. Dat is fataal. Een be langrijke zender heeft een ze kere omvang nodig, want an ders wordt Nederland 3 de Groene Amsterdammer van de omroep: vol mooie verha len, maar bijna niemand neemt er kennis van." tnedia@hdc.nl Patrick van den Hurk Maurits Schmidt iel Bicker Caarten (49), Iredacteur van BNR wsradio, nam namens zijn tie de Zilveren Reissmicro- 2005 in ontvangst. De prijs :ediajournalisten voor het radioprogramma of de programmamaker, maar in feval voor het eerst voor een bender. hier wel eens gelachen? jha, ha, ha, ha! Néééü! Seri- fijjdens mijn wekelijkse te- iisch spreekuur krijg ik ilimenten voor de kwink- n in de uitzending, dat we e zwaar op de hand doen. er kan het toch niet? Na- jk lachen wij." i ik hoor het niet direct af a 1/ die beursberichten op I een misverstand. We ;en vooral algemeen n i's, hebben Columns. Fi- eel nieuws maakt hooguit ivintig procent uit." dat algemene nieuws heb- r te Radio 1 toch? II :n dol op ze. Koester je vij- e l Knerpend grind! Geen vijand dan de publieke W Die zit zo met zichzelf knoop, dat is een perma- ;i verlamming. Bedrijfsma- journalistiek." fsmatig hebben ze heel 1 eer te verteren dan uw p tal ook altijd zo blijven. wel üw oneindige stroom 1 eefer in 2002 een heel ve- stuk over in het Algemeen s ook een godgeklaagd e daal. Nog steeds vind ik e >lieke omroep overbodig. P het toch, dan ook publiek. a inder reclamecenten. En DI ens blijf ik van mening Ij1 publieke omroep geen nsrecht heeft en dus ver- d 1 moet worden. Waarom 1' ublieke omroep ooit uit- 'den? Waarom is een krant T itaatseigendom?" e eigen woorden in 2002: u e De 49-jarige Michiel Bicker Caarten (r.): „Nog steeds vind ik de publieke omroep overbodig. Moet het toch, dan ook publiek. Dus zonder re clamecenten". Foto: GPD/Theo Bohmers vond het niet zo gek dat de over heid 'zo vlak na Hitier' het toen nieuwe massamedium televisie bewaakte en subsidieerde. „Goed gezegd. Maar ik heb er aan toegevoegd dat elke reden om televisie nü te controleren is weggevallen. Om op uw eer dere vraag terug te komen: nieuws is er niet alleen bij Ra dio 1, nieuws is overal." Des te klem mender de vraag: waarom nóg een nieuwszender die BNR Nieuwsradio heet? „Ons bestaansrecht is ons ser- vicegerichte karakter. Wij belo ven zeven dagen per week elk half uur het laatste nieuws. On ze filosofie is: als je op dié knop drukt, komt er praat uit. Nieuws." Nieuws dus. „We zijn altijd snel, sneller vaak dan de alarmdienst van het ANP op mijn gsm. Altijd live. We kunnen altijd inbreken voor het laatste nieuws. Daarbij doen we twee keer per uur hooguit anderhalve minuut beursnieuws." U bent dus geen RTL Z, waar u ook nog gewerkt hebt. op radio. „Hooguit doen we verhou dingsgewijs veel aan economie. Ten opzichte van vroeger, toen het nog veertig-zestig was, is dat flink bijgebogen." Wat is het profiel van de luiste raar? „Hoog opgeleid, 25 tot 45 jaar, werkend. Niet onbelangrijk voor adverteerders, want bij Ra dio 1 is het merendeel niet-wer- kend. Driehonderdduizend in getal." Wat hebt u eigenlijk een rare naam. BNR betekent Business Nieuws Radio, en dan nog eens Nieuwsradio erachteraan. En half Engels, half Nederlands. „Ach, dit verhaal ken ik toch al. We willen dat 'nieuwsradio' in onze naam hebben, claimen dat we de enige echte zijn. Vroeger heetten we 'gewoon' Business Nieuws Radio. Dat 'Business' is uit de naam ge haald omdat het een hoop mensen afschrikte. Het zit nu in de afkorting, die deel uitmaakt van onze merknaam, maar is verder zonder betekenis." Waarom moest u zo nodig dat medialandschap veranderen? „Ik wilde altijd al een tijdschrift oprichten, mijn jongensdroom. Maar dit is beter. De kans die je één keer in je leven krijgt." U bent begonnen als schrijvend journalist. „Voor Daily News in New York, waar ik tijdens een vakantie was blijven hangen. Toen NRC Handelsblad, RTL, en als pre sentator bij CNBC. Ik sprak goed Engels, maar wel met een Nederlands accent. Ik was de excuus-Europeaan, sprak mijn naam met harde g en k's lekker Hollands uit." Welke van de drie media vindt u het leukst? „De krant. Maar ik heb geen heimwee. Dat is net zoiets als vragen of je New York mist. Ik mis bepaalde dingen zoals schrijven, waar alles mee be gint." Hoe bent u uiteindelijk radio man geworden? „Puur toeval. Maar ik ben geen radioman, ik ben een nieuws- man." U hoeft uw keizerskleren niet uit te trekken, maar op Radio 1 krijgen we ook elk halfuur nieuws. „Vergelijk die zenders eerst eens goed. Als je een plaatje tussen de achtergronden van het nieuws wilt horen - mij een gruwel - ga je naar Radio 1. Ik kan er met mijn pet niet bij. Het wordt nog steeds getolereerd! Naast wat ik er al over heb ge zegd: we hebben een andere mengeling van nieuws. Behalve aan economie doen we ook veel aan wetenschap: bio- en nano- technologie, iet, ruimtevaart. In de tijd van Melkert, Dijkstal en Rosenmöller, toen politiek al leen management was, het pre Fortuyntijdperk, kwam span nend nieuws eigenlijk alleen uit deze sector." En nu krijgt de politiek bij u ook zijn deel? „Met de grondwetdiscussie hebben wij alle ministers langs gehad en een special van twee uur gemaakt vanuit boekhandel Scheltema. Zoals we ook sport doen, nu op het KLM Open Golftoernooi in Hilversum." Waar komt uw persoonlijke nieuwsfascinatie vandaan? „Het is dezelfde kick die we al lemaal krijgen van roddelen. 'Heb je 't al gehoord? Wist je dat? Wist je niet hè. Ik wel!' Journalistiek is ook verhalen vertellen. Met begin, midden, hoogtepunt en einde. Dat geldt niet alleen voor het knerpend- grind-sfeerverhaal, waar wij niet aan doen. Ook wij als hard- nieuwszender hebben een neus voor het verhaal." Hoe zal het verdergaan met BNR Nieuwsradio? „Ik wil ontzettend veel dat nog getemperd wordt door tijd en centen: meer programmering, op meer manieren distribueren via bijvoorbeeld de telefoon. Nog meer dan we zijn wil ik worden als een krant: een bon bonnetje, met altijd iets verras sends erin. Dus ook zo breed mogelijk." Is televisie een optie? „Daar kijken we nu ook heel erg ernstig naar. Maar iedere keer als ik de rekensommetjes maak, zie ik niet hoe ik dat moet te rugverdienen. Geloof me, hoe je 't ook aanpakt, het kost alle maal geld." BNT Nieuwstelevisie. „Reken er maar niet op. En als u goed hebt opgelet, weet u dat we die BNR Nieuwstelevisie zullen noemen als hij er toch komt." Pidam/anp - Acteur Brad a eft de uitzending van een :w dat het programma oulevard met hem had j® en. Het programma had eur de afgelopen week ken over zijn rol in de ac- edie Mr and Mrs Smith. ld d nadrukkelijk laten we- t hij alleen over de film m iraten en niet over alle <"ten die de ronde doen em en actrice Angelina ie de vrouwelijke hoofd- elt in de film. De agent 1 liet het programma na- d weten dat het pro- a de regel had geschon- daarom het interview uitzenden. eindredacteur Frank le m RTL Boulevard vroeg ilaggever Pitt niets on eigenlijk begrijpt de gever niet zo goed waar- I bandje is achtergehou- et enige wat hij kan ver is zijn vraag over de op de set. Waar de're en Jolie enthousiast vertelden, reageerde !Cj beetje kribbig." p 1 gaat 28 juli in Neder- première. Wat is er te beleven? 9.45-12.30 uur: Ondermeer een optreden van de Austra lische zanger Paul Colman en een toespraak van Con- stantijn Geluk. Winston Post, Sandra Reemer en Femke Halsema spreken in de tv- uitzending over het geloof en de Jongerendag. 12.30-13.00 uur: Pauze-pro gramma met een compilatie van hoogtepunten van de af gelopen tien Jongerendagen. Na het NOS Journaal (13.00 uur) gaat premier Balkenen de in debat met jongeren. 13.40 uur: 31 jaar Jongeren dag. Onder anderen Henk Binnendijk en Jan van den Bosch geven commentaar bij oude beelden van vorige edi tie van de jongerenmanifes- tatie. Ze gaan onder meer in op de onderwerpen, artiest ten, sprekers door de jaren heen. 14.00-17.00 uur: Optreden van onder anderen de Au stralische band Newsboys en Rachel Lampa. Verder een toespraak van Kees Kraaye- noord en de uitreiking van de EO Ronduit Award door Balkenende. Hilversum - De publieke om roep is te weinig in trek bij jon geren, luidt de veelgehoorde kritiek. Deze kloof mag dan een reusachtige kopzorg zijn voor de Hilversumse omroepbe- stuurders, de EO laat eenmaal per jaar zien dat het ook anders kan. Alle 32.000 kaartjes voor de 31ste editie van de EO-Jonge- rendag in het Arnhemse Gelre- dome vlogen weer de deur uit. Om te laten zien dat het de om roep zo nu en dan best lukt om jongeren te boeien, wordt de jaarlijkse manifestatie voor het eerst live uitgezonden op Ne derland 1. „De wens om de Jongerendag rechtstreeks uit te zenden leeft al heel lang bij de EO, die de kijkers graag wil laten zien dat het christelijk geloof nog springlevend is bij veel jonge mensen", zegt Frank van der Velde, presentator van de dag en medewerker van EO Rond uit. „Tot nu toe moesten we het steeds doen met 's avonds een verslag. Nu de discussie over de omroep en jongeren weer op laait, is ook de netcoördinator van mening dat het goed is om te laten zien dat er wel degelijk iets wordt gedaan om jongeren te trekken." Bijzonder is ook dat voor het eerst in 31 jaar de minister-pre- hilversum - „Tja wat zal 'k zeg gen? Ik heb liever een land schapje, kunst. Niet dat dit geen kunst is, maar ik zou het thuis nooit ophangen, ik heb er het interieur niet voor." Moeder Bertha (64), een struise wouw uit het Limburgse Maas- bree is op bezoek in het atelier van haar 'in de grote stad' wo nende dochter Monique (30). Lichtelijk geringschattend kijkt ze naar de bonte, abstracte schilderijen die in stapels tegen de muur staan. Dat haar jong ste in Amsterdam woont, vindt de vrouw eigenlijk helemaal Moeder Bertha (64). een struise vrouw uit het Limburgse Maas- bree, is op bezoek in het atelier van haar 'in de grote stad' wo nende dochter Monique (30). Foto: GPD/KRO niets. Maar dat Monique ook nog kunstenaar is, dat gaat dui delijk al haar begrip te boven,- zo blijkt in aflevering 1 van de vierdelige reeks Moeders en Dochters. In de serie probeert de KRO de complexiteit van de relatie tus sen moeders en dochters visu eel te vangen. De (low budget) serie is min of meer een experi ment, vertelt eindredacteur Stijn Fens. „We wilden al langer iets met het onderwerp. Zo zijn de moeders en dochters die naar Nederland 1 kijkeq, over vertegenwoordigd in de kijker doelgroep." Oproepen op internet en in tijdschriften leverden een haus se aan reacties op. Fens: „We wisten dus dat het echt een goed idee was, maar we hadden geen plek voor een langlopende serie over dit onderwerp in het uitzendschema. Wel waren er vier tijdstippen beschikbaar, laat op de avond, bedoeld voor het uitproberen van program ma's. Toen hebben we voorstel len van vier productiehuizen over dit onderwerp die we al hadden liggen, wat verder aan gescherpt. De beste program ma's krijgen wellicht een nade re uitwerking in serievorm in 2006. Misschien ook niet, we moeten nu gewoon eens kijken hoe het gaat." Moeders en Dochters is door deze aanpak zeer gevarieerd uitgevallen. „Elk programma is weer heel anders", zegt Fens. De eerste aflevering, van pro ducent Morton Hill, is een mooi, klein maar herkenbaar verhaal dat draait om een moe der die haar dochters keuzen niet begrijpt. In de loop van het programma komen ze met el kaar in gesprek, en probeert dochter Monique haar moeder duidelijk te maken hoe belang rijk haar kunst voor haar is, on der meer tijdens een bezoekje aan een galerie. Bedreiging In aflevering 2 (Networks Unli mited) wordt een documentaire afgewisseld met gedramatiseer de beelden, waarin een man zo goed met zijn schoonmoeder kan opschieten dat haar doch ter dit als bedreiging ervaart. Deel 3 (JVtv) gaat over een moeder en dochter die met hun problemen naar een psycho loog stappen en in het laatste deel (Palazzina) gaan moeder en dochter samen naar Schier monnikoog om daar de tijd voor elkaar te nemen. „De serie moest ni<#te triviaal maar vooral ook niet te zwaar worden", zegt Fens. „We willen niet alleen de ellende laten zien, maar ook hoe ouders en kinderen het samen zien te rooien. We benadrukken daar bij het 'goede leven', geheel vol gens de KRO-filosofie. Ik denk dat dat ook gelukt is. Tegelijker tijd moet het programma ra ken, het is mooi als de kijkers er ook wat aan hebben. Mijn hoop is dat moeders en dochters sa men gaan zitten kijken en er over praten." Monique Brandt Moeders en Dochters, vier maal vanaf zondag 12 juni, Neder land 1, 00.00 uur. Op zondag 19 juni is er geen uitzending. verslag doen van hun beleve nissen. Van der Velde. „Wij denken dat deze drie personen de vragen kunnen verwoorden die bij veel mensen leven als ze naar de uitzending kijken. Aan het einde van de dag vragen we hen of hun mening over het ge loof is veranderd." Van der Velde kan zich als pre sentator van de dag inleven in bezoekers die nog zoeken naar een geschikte invulling van het geloof. „Ik ben christelijk opge voed en als 14-jarige eens naar de Jongerendag geweest. Daar na heb ik het geloof aan de kant gezet omdat de kloof tussen wat ik wekelijks in de kerk hoorde en mijn dagelijks leven als puber heel groot was. Later ben ik gaan beseffen dat je ook kunt geloven zonder dat je al lerlei regels en wetten opgelegd krijgt. Ik merk dat veel jongeren worstelen met die zoektocht. Onder jongeren heerst een enorm verlangen naar meer dan het grote geld en het naja gen van een carrière. Wie er naar op zoek gaat, zal ontdek ken dat God zich heel makkelijk laat vinden." Berrit de Lange EO-Jongerendag, vandaag, Ne derland 1, 9.45 -17.00 uur. son/anp - Justitie in Den Bosch heeft Omroep Brabant de ban den teruggegeven die op 13 april in beslag waren genomen. Het beeld- en geluidsmateriaal is echter wel gewist. Directeur- hoofdredacteur G. Bielderman heeft dit gisteren bekendge maakt. De opnames op de banden zijn gemaakt op 13 april toen politie en justitie een inval deden in de studio van de regionale om roep, op zoek naar ruw beeld materiaal van de rellen in de Graafsewijk in Den Bosch. Op de inbeslaggenomen banden stonden zowel beeld- als ge luidsfragmenten van de rech- ter-commissaris, een officier van justitie en politiemannen. De rellen in Den Bosch ont stonden enkele dagen voor de inval na een uitzending van SBS 6 over probleemwijken. Om roep Brabant maakte van die ongeregeldheden opnamen. H. Verploeg van de Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ) noemt het wissen van banden een 'bijzonder ernstige stap' van justitie. „Dit hebben we in Oost-Europese landen meegemaakt, maar niet in Ne derland", stelt Verploeg. Een woordvoerder van de rechtbank in Den Bosch zei gis teren dat niet justitie, maar de rechter-commissaris het wissen van de banden heeft bevolen. De rechter-commissaris heeft dit laten uitvoeren omdat de vi deobeelden het werk van de rechtbank zouden kunnen be moeilijken. De NVJ zal zeker jüj- ridische stappen ondernemen tegen de gang van zaken. On derzocht wordt nog of de vak bond dat samen met Omroep Brabant doet. Frank van der Velde presenteert EO-Jongerendag. Foto: GPD/PR sident acte de présence geeft, zegt Van der Velde. „Balkenen de gaat in debat met jongeren en 's middags reikt hij de EO Ronduit Award uit aan iemand die het geloof op een bijzonde re manier handen en voeten geeft." Frank van der Velde (30) nam vorig jaar al de middagpresen tatie over van Bert van Leeu wen, die het spektakel 'vol mu ziek, toespraken en sfeer' twaalf jaar presenteerde. De sprekers dit jaar, Kees Kraayenoord, do cent, muzikant en jongeren werker, en Constantijn Geluk, jongerenwerker en Ronduit- medewerker, zijn ook begin dertig. Daarmee heeft de chris telijke manifestatie die lange tijd dreef op coryfeeën als Henk Binnendijk en Jan van den Bosch een verjongingskuur on dergaan. Niet-christenen zijn ook van harte welkom op het evene ment waar het publiek samen zoekt naar de zingeving des le vens. Zo zullen soapster Wins ton Post, Kamerlid Femke Hal sema en zangers Sandra Ree mer gewapend met een camera door het Gelredome trekken en

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29