'We gaan in een gat van 80 uur vallen' LEIDEN REGIO Bier is taboe in Leiden van 2025 'Leiden kan uitgroef tot commumcatiesï Amalia: 'Ik ben de nieuwe monarchie ZATERDAG 11 JUni 2005 Man vecht in café leiden - De politie heeft gister ochtend vroeg, rond half vier, in de Burgsteeg een 44-jarige Leidenaar aangehouden die even daarvoor klappen had uit gedeeld in een café in de buurt. De man werd agressief toen hij door twee plaatsgenoten van 27 en 31 jaar werd aangesproken. Zij hadden het vermoeden dat hij twee fietsen had vernield bij de Burcht. Snorfietsster gewond leiden - Een 42-jarige snorfiets- ster uit Leiderdorp is gisteroch tend gewond geraakt aan haar hoofd toen zij werd aangereden op de kruising van de Niels Bohrweg en de Wassenaarse- weg. De bestuurder van een be stelauto, een 43-jarige man uit Amsterdam, verleende geen voorrang aan de vrouw, die van rechts kwam. Zij werd door de auto geschampt en botste ver volgens tegen een verkeerspaal. De Leiderdorpse is overge bracht naar het LUMCHet on geluk gebeurde rond kwart voor Twee dronkaards aangehouden leiden - Een dronken man die met een fles liep te zwaaien op de Bargelaan en omstanders lastig viel is donderdagavond aangehouden bij het station. Het gaat om een 34-jarige Lei denaar. Even daarvoor werd een 39-jarige Leidse bromfiet ser aangehouden op het Vrou wenkerkhof, waar hij rondreed met een blikje bier in zijn hand. Hij bleek ruim twee keer zoveel te hebben gedronken als is toe gestaan. Het Kwadraad en Hogeschool samen leiden - De Hogeschool Leiden heeft een samenwerkingsver band getekend met de Stichting Kwadraad. Deze organisatie voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland gaat stageplaat sen bieden aan derdejaarsstu denten Maatschappelijk Werk en Dienstverlening (MWD). Als tegenprestatie biedt de Hoge school de 'veldwerkers' van de stichting praktijkcursussen aan en de mogelijkheid om stage te lopen in het onderwijs van de MWD. De stichting gaat ook haar expertise beschikbaar stel len aan de opleiding, bijvoor beeld door gastdocenten te le- Fietsen uit huis ontvreemd leiden - Twee fietsen, een mo biele telefoon en een geldbe drag zijn ontvreemd uit een huis aan de Julianastraat. De daders kwamen in de nacht van donderdag op vrijdag binnen door via de brievenbus het slot van de voordeur open te ma ken. Janneke en Dick de Roode stoppen met slagerij en delicatessenzaak door Paul de Tombe leiden - Janneke en Dick de Roode weten nu al hoe het straks gaat. Op de laatste ver koopdag (30 juli) zullen ze het moeilijk hebben in hun bekende slagerij annex delicatessenzaak in de Leidse Kraaierstraat - tij dens de afscheidsborrel voor hun klanten in de Lokhorstkerk (25 augustus) zal er geen houden meer aan zijn. „Dat wordt jan ken", vrezen ze eensgezind. „Oh man, wat zal dat janken worden. We kunnen zo verschrikkelijk moeilijk stoppen." Aan het einde van bijna veertig jaar werken slaat de twijfel ge nadeloos toe. „We gaan abso luut in een gat vallen", beseffen Janneke (65) en Dick (67) de Roode. „Een gat van tachtig uur. Daarin gaan we het heel moeilijk krijgen, wat voor leuke dingen vrienden ook voor ons aandragen. Elke dag denken we er wel over of we nou toch maar niet een jaartje door zul len gaan. Omdat we zo goed draaiden hebben we dat al twee keer gedaan nadat Dick de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt en de verleiding is ook nu weer groot. Zeker zolang de zaak nog niet is verkocht. Maar als je dan op zaterdagavond thuiskomt met pijn in je hele lijf, dan voel je weer dat het tijd is om op te stappen." Dit keer geven ze dan ook ge hoor aan de signalen van hun lichaam. Met pijn in het hart, maar die zal wel slijten. Hopen ze. „Er komen een paar leuke dingen aan. We zijn al gevraagd om vanuit huis door te gaan met onze catering bij wijnproe verijen en we gaan hier en daar een lezing geven over het vak", vertellen ze, maar ze voegen zelf onmiddellijk de onzeker heid weer in. „Het is allemaal aardig hoor, maar daar vul je de dagen niet mee en het wordt natuurlijk ook nooit meer zoals het is geweest. Ja, het was hard werken, in de zaak. Maar het contact met de klanten en de complimenten die we kregen, compenseerden de werkweken van 80 uur ruimschoots." „Daarnaast hebben we altijd de tijd genomen voor onze aflei ding", soleert Janneke de Roode. „We gaan jaarlijks een maand op vakantie naar Frank rijk, we hebben maar weinig feestjes van vrienden en ken nissen overgeslagen, we zijn hier en in Las Vegas bij optre dens van Frank Sinatra geweest en pas nog zaten we in het Wit te Huis in Oegstgeest bij Rita Reys. Tachtig jaar, die vrouw, en aan volume heeft ze mis schien wat ingeboet, maar het klinkt nog zo goed, jongen. Als ik haar bezig zie, denk ik: zou den we nou toch niet...? Maar ja, Rita heeft nooit zo zwaar hoeven tillen." Zij en haar man wèl en ze tillen ook zwaar aan het naderende afscheid. Vooral omdat ze nog niemand hebben kunnen inte resseren voor de overname van het 'winkeltje', dat pa Jan de Roode in maart 1934 begon. Acht jaar daarvoor was diens vader Dirk weggegaan bij Tiele- man en Dros, waar vleeswaren voor Indië werden bereid, en voor zichzelf begonnen in de voorkamer van zijn woonhuis in de Sieboldstraat. De familie was meteen geïnfecteerd na de gewaagde stap van opa, 'een kleurrijk man, die al voor de oorlog in een Buick reed'. Al zijn veertien overgebleven kin deren kregen wel iets met het slagersvak, drie gingen door in slagerijen die nu nog in Leiden bestaan. In de vierde generatie is het vi rus in elk geval in de Kraaier straat uitgewoed. Zoon noch dochter van Janneke en Dick de Roode wil de zaak voortzetten. „En we zouden ook niet willen dat ze het zouden willen, want met een jong gezin is het niet te doen. Wij hebben het alleen ge red omdat mijn tweelingzusjes die bij ons woonden, de kinde ren konden opvangen", zegt Janneke. Buitenstaanders heb ben geen belangstelling. „Of nou ja, er zijn wel veel geïnte resseerden maar de een na de ander haakt af." Niet omdat zij te veel geld vragen, maar omdat van een nieuwe eigenaar te veel wordt gevraagd als hij de be- drijfslijn wil voortzetten. Daarin opgesloten zit dat niet op een uurtje meer of minder wordt gekeken. „Daar zit 't probleem", weet Dick de Roode. „De mensen willen niet meer zo lang werken en de klanten zijn gewend aan de 66 artikelen die we zelf ma ken, sinds we meer voor luxe dan voor 'groot' zijn gegaan. Toen we de winkel overnamen in de jaren zestig was dit de buurtslagerij en de eerste jaren hebben we een assortiment ge voerd dat daarbij hoorde. We hadden wel een sterke neiging om iets uit te probererl en op zijn aandrang ging ik al snel met kaasboer Willem van Rooy- en mee naar Parijs om spullen in te kopen, maar dat kwam niet echt van de grond. Totdat onze klanten wat meer gingen reizen, van alles meenamen en gingen uitproberen, en bijde- hanter dreigden te worden dan de bereiders." „We zijn als de wiedeweerga masterclasses koken gaan vol gen bij alle grote koks die we kenden. Bij Spijkers, Braakhek- ke en Kees Helder, die nu res taurant Parkheuvel in Rotter dam runt. Om maar niet met onze mond vol tanden te staan als de klanten om iets exclusiefs vroegen", herinneren ze zich, samen grinnikend „Als je luxe producten importeert moet je toch minimaal weten hoe je die klaarmaakt en we gingen steeds meer lekkernijen halen. Kastan jes, patés, salami's, foie gras. Eenmaal in de maand in Run- gis, een voorstad van Parijs, driemaal in de maand bij De Kweker in Amsterdam en bij ISPC (International Sales Pro motion Company) in Breda. Mooie groothandels, met mooie spullen die het gevaar vergroten datje te veel mee neemt. Zit er dik in. De vers- handel is de moeilijkste handel die er is. Je moet precies genoeg hebben, want aan je eigen eet lust zit ook een limiet. Al zou je dat soms niet zeggen." De lach van beiden vult de Mercedes, waarmee ze op weg zijn naar Breda. „Nou ja, een slanke slagersvrouw wekt arg waan", vergoelijkt Janneke de Roode haar ietwat uitbundige vormen vanaf de achterbank. „En we mogen natuurlijk ook niet zeuren dat we steeds meer moeten halen en af en toe wat overhouden. Dat is succeskla- gen. We bedienen nou eenmaal een kleine markt, al hebben we bij elkaar toch wel een bestand van rond de 800 klanten. Daar zijn mensen bij die een keer per maand komen, of alleen in het weekend, maar er zijn er ook die elke dag voor de toonbank staan. Voor van alles en nog wat en natuurlijk ook voor ad vies. Als het nodig is, lepelen we ze allemaal door een diner heen. We geven ze een van de kookboeken mee, die we ih alle soorten en maten steeds maar weer kopen omdat het eten daarin zo verleidelijk is gefoto grafeerd dat het voor ons een soort culinaire porno is. Of we vertellen de mensen in de win kel hoe ze bepaalde gerechten moeten bereiden. De kunst is aan te voelen wat de klanten willen." Zelf weten ze dat inmiddels wel - 'en Nadia weet het ook al'. „Nadia is het Marokkaanse ju weel dat nu vijfjaar bij ons werkt. Ze bezorgde de krant en kwam een keertje terug om te vertellen dat ze een baantje zocht voor de zaterdag. Precies op een moment dat we moede loos waren van het zoeken naar zo iemand, want een slagerij is niet populair bij jongeren. Die staan liever met een mooi petje op bij McDonald's. Maar zij kwam en zij is niet meer wegge gaan." „Zoals ze ook niet meer is weg gegaan bij de gehandicapten vereniging De Sleutels", zegt Dick de Roode. „Daar doe ik een beetje vrijwilligerswerk met een schietclubje. Ik heb haar een keer meegenomen en sindsdien is ze ook daar geble ven." De Roode begrijpt precies waarom. „Dat is echt dankbaar werk", zegt de pezige slager, die al met zijn vak bezig was tijdens z'n lagere schooltijd en staande op een kistje gehakt moest draaien als hij thuiskwam. Hij leerde zijn vrouw kennen toen ze 12 was en met de dochter van schoenmaker Vos, van De Cowboy aan de Hogewoerd, nam hij de zaak van zijn vader over in de Kraaierstraat, waar in 1966 nog drie groenteboeren, een melkwinkel, een viswinkel, een wijnhandel, een kapper en drie slagers gevestigd waren. Supermarkten noch voedsel schandalen (BSE, mond- en klauwzeer) kregen De Roode klein. Hij bleef overeinij hij heel veel zelf maakty kend werd met z'n bal' hakt, z'n worsten, z'n vl ren, z'n soepen en z'n g kalfsborst. Producten d kundig over de toonb; den gepraat door zijn „Ik wist al heel vroeg verkoop in wilde, want] geïnjecteerd met een gft foonnaald". In het winkeltje 'dat vi twee moeders met kim gens in staan', worden j( maar een zaterdag 177^ ties gedaan, 'maar dat kr wel 70 procent van de v' zet', en de band met di 'van heinde en verre', groot en wederkerig, gerspaar geeft en krij^ tjes bij speciale gelegei „Verslavend leuk, en complimenten die we gen, horen we graag. applaus voor ons. Ma. den die tien, elf uur pi meer. De kou en het staan zullen we niet maar de rest. Man, dat moeilijk. Het is vermi het beste als we op de! verkoopdag en bij de a receptie een huiluurtjeil zelf inlassen." p Prinses Amalia studeert af, een 97-jarige is benoemd tot nieu we hoogleraar 'oud-Polynesi sche letterkunde'. Onderwijs instelling ICLON begint met een 'overgangsjaar voor Ieder- wijs-scholieren'. De redactie van het Leids universitaire weekblad Mare geeft deze week zijn lezers een kijkje in het jaar 2025. In het kader van het 86ste lustrum van de Uni versiteit Leiden besloot de re dactie niet terug te kijken in de universiteitsgeschiedenis, maar vooruit naar de toe komst. Het is een vreemde wereld in 2025, als we de redactie van Mare moeten geloven. Alexan der Pechtolds politieke carrière is na het premierschap alweer De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 voorbij. Leiden heeft D66- raadslid Peter Bootsma als eer ste burger. De Leidse dichter Ilja Pfeijffer heeft zijn dicht bundel Hymnen aan mijn googlehoer gepubliceerd. De Europese Unie heeft alcohol verboden, maar er zijn genoeg studenten die toch nog graag een biertje drinken. Dus telt Leiden vijftien illegale bier brouwerijen van twijfelachtige kwaliteit. „Inmiddels lijkt het einde in zicht", schrijft Mare- verslaggever Arjen van Veelen. „Ongelukken, afpersings schandalen, maar vooral een -toegenomen afkeer van alco hol nekken de ondergrondse brouwers." De redactie van Mare wilde graag iets bijzonders doen met het lustrum. Hoofdredacteur Bart Funnekotter herinnerde zich dat de redactie vijf jaar ge leden historische figuren als Willem van Oranje had geïn terviewd 'alsof zij nog leven'. „Daarom besloten we deze keer ons oog naar de toekomst te richten." Zelf schreef hij het voorpaginaverhaal 'Het won der van Leiden'. Hierin be schrijft hij de wederopstanding van de Leidse universiteit 'na de privatisering van 2017'. On der het bezielende bestuur van rector magnificus Bas Haring worden de universiteiten van Delft en Rotterdam ingelijfd. De resultaten zijn ernaar: voor het vijfde achtereenvolgende jaar roept weekblad Elsevier Leiden uit tot 'beste universi teit van Nederland'. „Daarmee schiep ik het kader waar de an dere redacteuren zich naar richtten." Helemaal consequent heeft de toekomstvisie van de Mare-re- dactie niet uitgepakt. Waar in het ene verhaal bier in 2025 verboden blijkt, vloeit in het andere het universitaire bier Gouwe Douwe volop bij de opening van de 'Douwe Brei- mer Bètabibliotheek' op het Bio Science Park. Terwijl de EU al in 2014 kroketten heeft ver boden ter bestrijding van obe- sitas, wordt in een nepbrief ge klaagd over soppige 'kroketten van weefselkweekvlees'. Toch trapten opmerkelijk veel universitaire medewerkers er volop in, merkte Funnekotter. „Ik kreeg al meteen een tele foontje: Het Van Steenisge- bouw is helemaal niet afge brand! Ook werd ik aangespro ken op een artikel over nep- promovendus Hassan Omar, die 'bewijst' dat de Tweede Irak-oorlog een stoot heeft ge geven tot democratisering van het Midden-Oosten. Het is zó duidelijk dat die promotie er niet is geweest en toch word je daar dan op aangesproken. Erg gfappig. Mensen lezen slecht. Toch heeft het me verbaasd dat zulke precieze lezers als universitaire onderzoekers er zo gemakkelijk intuinden." Wilfred Simons ^x-prinses der Nederlanden teruggevonden waarschijnlijk boter bekend alt F kJ,t«taarbnlk.™8. universiteit. More wist haat opte apoten, inde kan jc krijgen: Fuckyou! Prinses Amalia studeert in 2025 af aan de Universiteit Leiden. Door toedoen van politiek leider Peter R. de Vries leidt zij een 'gewoon le ven', maar net als haar moeder is ze een feestbeest, zo ontdekt de redactie van Mare tijdens een discoavond op Minerva. „Vergis je niet! De mensen willen weer een echte vorstin." door Wilfred Simons leiden - Leiden heeft goede pa pieren om uit te groeien tot dé 'communicatiestad' van Neder land. WD-wethouder Geertse- ma (economische zaken) gaat uitzoeken wat de mogelijkhe den daartoe zijn. Daarmee rea geert hij op een uitspraak van de Leidse uitgever Jeroen Ma ters, die vindt dat de informa tie- en communicatiebranche het stiefkindje is van de Leidse economie. De afgelopen twee decennia heeft Leiden veel werk gemaakt van biotechnologie als econo misch speerpunt. De branche is nog niet tot volle wasdom geko men, maar Geertsema vindt dat Leiden nu al moet nadenken over de vraag 'wat daarna komt'. Geertsema ziet vooral kansen in de ruimtevaartbran che (met Dutch Space en ES- TEC als kern), adviesbedrijven op het gebied van internatio naal recht (Rechtenfaculteit) en een bedrijvencluster dat met ta len werkt (Letterenfaculteit). Vooral bij die laatste ambitie past de informatie- en commu nicatiebranche heel goed, meent hij. Uit een onderzoek van voorzit ter Maarten van Vliet van de Communicatiekring Rijnland blijkt dat de Leidse regio 1200 communicatiebedrijven telt. „Niemand gelooft mij als ik dat zeg", lacht hij. „Het is een on derbelicht gegeven." Het eerste doel van Van Vliet is dan ook om de branche 'transj^ maken. Geertsema wil ook da municatiebranche zie y wordt. Leiden moet zi mende jaren profilere g atieve stad', waar nieu vatieve producten en worden gemaakt. (eJ wil vooral een koppeli j met twee andere bedr n ters die in Leiden in a zijn, zoals 'ICT in de(g 'clraadloze netwerken' De wethouder wil de nicatiebedrijven insch g het nieuwe fenomeen kering'. Leiden moet van ontdekkingen' na internationaal aan deer bracht worden. Een b voorwaarde voor gro j. communicatiebranch s| plek in de stad waar n mensen op één grote j. ten' en waar nieuv,n ontstaan uit ontn Geertsema wil graag b heb geen bedrijfsve bouw nü beschikbaa zijn in Leiden heus le kantoren te vinden d I doel ingericht kuni den." Hij ziet ook v Ij een combinatie van toor en een hip café-i waar communicatie ij nals mengen met he U spubliek. Zo ongevei City Hall, dat zich vo ontpopt tot een ontj] centrum tussen an }t bestuurders, politici, si1 ondernemers. t i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14