Wellicht meer Afghanistan BINNENLAND 1 Grimmige sfeer bij politieactie tegen Remkes Peijs houdt de duurste optie Zuiderzeelijn nog open Soldclteil TIHHY Conflict draait om leeftijdontslag en loon Enkele honderden militairen extra Oceaandag in Artis Den Engh wil niet in gareel Donor eist omgang met dochter Kostprijssysteem ziekenhuizen te ingewikkeld Privé: Eis RVD over foto's gaat veel te Ver sfensie wil int met airco haag - De boogtenten waar Nederlandse militairen tij- is hun buitenlandse missies livakeren, zijn verouderd, ide militairen comfortabel uisvesten, wil het ministerie defensie negenhonderd ten met airconditioning ichaffen. De totale kosten begroot op 27 miljoen euro. ubanen vast i verdwijning njestad - Justitie op Aruba ttwee mannen aangehou- die ervan worden verdacht okken te zijn bij de verdwij- van de 18-jarige Ameri- ïse scholiere Natalee Hollo- Advocaten van de arres- en van 28 en 30 jaar oud jen gisteren volgens Ameri- ise media gezegd dat de tnog nergens van zijn be- ildigd, maar de rechtbank ranjestad meent dat er vol- ïde aanwijzingen zijn om vast te houden. Arubaanse, rikaanse en Nederlandse iemensen, duikers en ma rs zoeken nog steeds naar inge vrouw. eederde zit iter computer haag - Twee op de drie nemers maakt gebruik van puters bij de uitoefening hun vak. Gemiddeld zitten ventien uur per week ach- epc en 35 procent van die vordt doorgebracht op in- ei. Dat staat in het rapport lonken technologie. ICT en idsmarkt' van het Sociaal ultureel Planbureau (SCP), rapport geeft een beeld van CT-gebruik op het werk en (volgen die dit heeft voor ir meer de kwaliteit van de id, de betrokkenheid bij het en het risico op RSI. en vervolging waterincident HNGEN - De studenten die ikken waren bij een ont- ïingsritueel dat een 21-ja- ïroningse student vorige bijna het leven kostte, len niet vervolgd. Volgens ilitie heeft onderzoek uit- zen dat er geen sprake van trafbaar feit is. De 21-jari- ïdent moest tijdens zijn oening zoveel liter water ;en dat hij een epileptische li kreeg en zijn bewustzijn or. Pas nadat hij anderhal- g in het ziekenhuis had en, werd hij weer wakker. iur Air dient adedaim in' hol - De Turkse lucht- maatschappij Onur Air daad bij woord en dient litief een schadeclaim in luchtvaartinspecties van iuropese landen, waaron- [ederland. Dat heeft advo- l'reede gisteren gezegd. Air kreeg medio mei een rerbod opgelegd in Neder- Duitsland, Frankrijk en irland. Aanleiding waren lie mankementen aan de ■-> uigen van Onur Air. 2 jaar cel ude Europol IAAG - Het openbaar mi- rie (OM) heeft gisteren bij erechtshof in Den Haag te- id et voormalig hoofd van de ifdeling van Europol in Haag twee jaar gevange- af geëist, waarvan acht tl iden voorwaardelijk. De ichte, een 45-jarige Frans- zou zijn werkgever voor d jke honderdduizenden eu- u lebben opgelicht en vals- geschrift hebben ge- t< i Het OM vorderde te- t betaling van een schade- j i leding van bijna drie ton. i ders: Brussel 4ten met veto's Jiaag - De eenmansfractie irs vindt dat Nederland tl erschillende terreinen' een moet uitspreken bij beslui- ie de Europese Unie wil r in, zolang ons land niet )rs lagere netto-bijdrage lit aan 'Brussel'. Dat bleek in uit schriftelijke vragen Vilders aan premier Balke- e en minister Zalm (Finan- lt donderdag 9 juni 2005 atruzie beslecht ;lknuppel Hssum - Een 14-jarig meisje lunssum heeft een ruzie ïgon tijdens een chatses- 1 internet, beslecht met lonkbalknuppel. Ze zocht chatpartner, een even oud I sgenootje, op en sloeg 'jj hard op het hoofd met het Q[ apen. Het meisje deelde I log wat klappen en schop- fiit aan het slachtoffer. De wordt morgen voorgeleid e officier van justitie. Het toffer hield aan de con- ja atie een dikke bult op het I diverse kneuzingen en 'e plekken over. Haar ou- hebben aangifte gedaan. goes/anp - De stemming bij de demonstratie van ongeveer tweeduizend boze politiemen sen in Goes waar minister Rem kes (Binnenlandse Zaken) naar toe was gekomen, was gisteren opvallend grimmig. De agenten lieten ondubbelzinnig merken dat ze het de bewindsman als hun werkgever zeer kwalijk ne men, dat hij verslechterde werkvoorwaarden voor ze doorvoert. Een striemend fluitconcert was wellicht nog het meest onschul dige moment. Nadat Remkes na zijn korte toespraak het po dium had verlaten, raakte hij onderweg naar een nabijgele gen congreszaal in de verdruk king tussen woedende, joelen de, schreeuwende en fluitende agenten en vertegenwoordigers van de media die er verslag van deden. Remkes noemde het na afloop echter een 'overwegend be schaafd' protest. „Het kon door de beugel", zei hij. Ook vond de minister dat agenten hem mo gen uitfluiten. Gisteren was de eerste actiedag in een reeks. Vanaf zondag avond 23.00 uur zal de politie dertien dagen lang 24 uur per dag actievoeren bij het ministe rie van binnenlandse zaken in Den Haag, zei voorzitter Van Actievoerende politieagenten in Goes. Foto: ANP/Robert vos Duijn van de Nederlandse Poli tiebond. Het is de bedoeling dat ook de ze 'Blauwe Belegering' een 'grimmig karakter' krijgt, waar het publiek geen last van zal hebben. Brengen de acties Jie- lemaal geen beweging in het standpunt van Remkes, dan volgen er na de zomer keiharde acties, kondigde Van Duijn na het vertrek van Remkes aan. „De stekker gaat er dan uit", riep hij de demonstranten toe, in het jargon dat politici vol gens hem toch moeten begrij pen. Achteraf zei hij dat 'de stekker eruit' betekent dat de politie 'massaal het werk zal stilleggen'. .Alleen de nood hulp zal dan nog van kracht zijn", legde hij uit. „Voor de rest zal er dan geen blauw op straat te zien zijn." Remkes zei dat de onderhande lingen over nieuwe regelingen voor de politie wat hem betreft vandaag weer verder gaan, zo lang de gesprekken maar op ba sis van feitelijke informatie en met een zakelijke insteek wor den gevoerd. „Wij worden weer genaaid", zongen de agenten in koor, ter wijl boven hun hoofden een politiehelikopter cirkelde. Eer der hadden ze al herhaaldelijk, ook in het gezicht van Remkes, Wij zijn, wij zijn woedend' ge scandeerd. Wat Remkes eventueel nog te bieden heeft in het overleg met de politievakbonden, wilde hij na afloop niet zeggen. De WD- bewindsman zei wel bereid te zijn naar mogelijkheden te kij ken voor specifieke maatrege len die tegemoet komen aan de zware werkomstandigheden van de politie. De bonden be nadrukten alleen nog te willen onderhandelen als er uitzicht is op een goed resultaat. zoetermeer/anp - De ambtena renbonden uiten vandaag met een 24-uursstaking hun onge noegen over het mislukken van de onderhandelingen over een nieuwe CAO. De belangrijkste twistpunten: Functioneel leeftijdsontslag (FLO): - Brandweerlieden, ambulance broeders en bus- en tramchauf feurs gaan nu verplicht op hun 55ste met pensioen. Dat heeft te maken met de zware fysieke belasting van deze beroeps groepen. - De Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) wil het FLO al lang afschaffen. Dit jaar moet het er volgens de VNG echt van komen omdat de Wet leeftijdsdiscriminatie in 2006 het leeftijdsontslag verbiedt. De werkgevers willen fysiek zwaar belaste werknemers tijdig een andere functie aanbieden, waardoor ze na hun 55ste in zetbaar blijven. - De vakbonden vinden het chantage dat de VNG een CAO voor 190.000 ambtenaren blok keert, omwille van een regeling die geldt voor enkele duizenden personen. Schrappen van het FLO is volgens de bonden een schending van rechten. Loon: - De werkgevers bieden de 190.000 gemeenteambtenaren per 1 juni 0,6 procent loonsver hoging. De VNG wijst erop dat het kabinet zowel voor 2004 als voor 2005 een nullijn hanteert voor de overheid. De gemeen ten krijgen geen geld om loon stijgingen op te vangen. - De vakbonden stellen dat de ambtenaren de laatste jaren al meer dan genoeg hebben inge leverd. Als je ziet wat er nu in het bedrijfsleven wordt afge sproken, bevestigt dit het beeld dat bij de gemeenten schraal hans keukenmeester is". Abva Kabo FNV en CNV Publieke Zaak willen op grond van het najaarsakkoord 1,25 procent extra loon in 2005. den haag/gpd - Minister Peijs (Verkeer) houdt de optie van een magneetzweef- baan naar Noord-Nederland nog open. Een Kamermeerderheid wijst deze duur ste variant van de Zuiderzeelijn inmid dels af en pleit voor een goedkoper al ternatief. Dat bleek gisteren tijdens het Kamerde bat over de bevindingen van de Infra structuurcommissie. Deze parlementai re onderzoekscommissie wil voorkomen dat de Zuiderzeelijn net zo'n financieel debacle wordt als de Betuweroute en de hogesnelheidslijn. Een Kamermeerderheid van PvdA, WD, D66, LPF en SP ziet geen heil meer in de duurste varianten voor de spoorlijn die Groningen met de Randstad moet ver binden: de magneetzweefbaan en de hogesnelheidslijn. PvdA en WD geven de voorkeur aan uitbreiding van de al geplande Hanzelijn van Amsterdam via Lelystad naar het Noorden. De treinen op deze lijn, die in 2013 klaar moet zijn, moeten 200 kilometer per uur gaan rij den. Peijs wil de dure magneetzweefbaan en hogesnelheidslijn echter nog niet defini tief afschrijven. Dat zou volgens de mi nister ook in strijd zijn met de bevindin gen van de Infrastructuurcommissie. De commissie ontraadt namelijk om bij een megaproject al in een vroeg stadium voor een bepaalde variant te tóezen. Op 1 april 2006 moet duidelijk zijn voor wel ke variant het kabinet kiest. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De kans is groot dat Nederland vanaf volgend jaar enkele honderden militairen ex tra stuurt naar Afghanistan. Naast het bestaande Nederland se PRT (Provinciaal Reconstructie Team) in het noorden van dat land gaat Nederland waarschijn lijk een tweede PRT in het zuiden bemannen. Minister Kamp (Defensie) liet de Tweede Kamer vorige week al weten dat het team in de noordelijke provincie Baghlan een jaar langer, tot oktober 2006, in Afghanistan blijft. De mogelijke uitbreiding van de Nederlandse bijdrage komt vandaag aan de orde tijdens een bijeenkomst van de NAVO- ministers van defensie in Brus sel. Nederland heeft nog geen toezeggingen gedaan en er zijn ook andere kandidaten, maar binnen het NAVO-hoofdkwar- tier wordt al min op meer gere kend op een extra Nederlandse inzet voor de ISAF-missie. Volgend jaar wil de NAVO haar aanwezigheid in Afghanistan uitbreiden naar het zuiden. In de tweede helft van 2006 is Ne derland weer in staat om nieu we taken op zich te nemen, omdat Nederlandse militairen terug zijn uit Irak en de Neder landse aanwezigheid in Bosnië sterk is teruggesnoeid. Het PRT in het noordelijke Baghlan be staat uit ongeveer honderd man, die de lokale overheid helpen om het land weer op te bouwen. Een PRT in het zuiden zal waarschijnlijk meer militai ren moeten tellen omdat in zui delijk Afghanistan een sterkere aanwezigheid nodig is. In augustus vertrekt een batal jon mariniers voor enkele maanden naar Afghanistan, om er op toe te zien dat de verkie zingen in september rustig ver lopen. Die missie moet binnen enkele maanden zijn afgerond. Kamp liet de Kamer vrijdag al weten dat hij ook drie marine fregatten naar het gebied zendt. Staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) zei gisteren tijdens een personeelsoverleg in de Ka mer nog dat 'defensie de ko mende twee jaar wat vaker nee moeten zeggen tegen militaire uitzendingen in het buiten land'. De reorganisatie en de omvorming van het leger tot een expeditionaire krijgsmacht hebben een zware tol geëist. Amsterdam - De aquariumverzorgers van dierentuin Artis gaven gisteren een duikde- monstratie in het kader van de wereldwijde Oceaandag. Daarmee wilden zij kinderen bewust maken van de oceaan en alles dat daar in woont en leeft. Zo werden Oceaan paspoorten uitgedeeld. Met dit paspoort worden de kinderen Burger van de Oceaan. Het bijzondere document saat vol met tips hoe de kinderen zelf kunnen bijdragen aan een schone en veilige thuishaven voor de waterdieren en - planten. Het paspoort wordt overal ter wereld verspreid. Foto: ANP/Juan Vrijdag Den Engh gedragsgestoorde en criminele jongens heropvoedt. Aanleiding van het conflict zijn twee onderzoeken die het mi nisterie liet uitvoeren. De in spectie Jeugdzorg constateerde dat de inrichting soms grote ri sico's neemt met de veiligheid van pupillen, medewerkers en de maatschappij. Het WODC (wetenschappelijk onderzoeks centrum van het ministerie) stelt dat de behandelmethode niet voldoet. Vandaag worden de rapporten besproken. utrecht/gpd - Rijksjeugdinrich- ting Den Engh in Den Dolder en het ministerie van justitie hebben een conflict over de werkwijze en toekomst van de instelling. Directeur Jonker van Den Engh heeft inmiddels een spreekverbod opgelegd gekre gen. Den Engh verzet zich fel tegen het voornemen van Justi tie om van de behandelinrich- ting weer een traditionele jeugdgevangenis te maken. Dit zou de experimentele groeps- methode schaden waarmee utrecht/gpd - Hij is slechts zaaddonor en heeft dus geen recht op omgang met zijn dochter. Zegt de moeder. Onzin, hij is meer dan louter haar verwekker, zag het meisje af en toe en heeft düs het recht haar te zien. Zegt de vader. Vader Chris eiste in een kort geding omgang met zijn inmid dels 4-jarige dochtertje. Op straffe van tiendui zenden euro's of zelfs gijzeling van moeder Ans (46). Ans en haar aanhang togen gisteren met span doeken, toeters en bellen naar het Vrouwe Justi- tiaplein in Utrecht. „Want wat heeft ze er aan om eens in de zoveel tijd een wildvreemde man te ontmoeten?" Zowel de Utrechtse rechtbank als het Amster damse Hof stelden Chris eerder in het gelijk. Maar Ans piekerde er niet over om hem bij haar dochtertje te laten. Haar kinderwens is uitgemond in een jarenlange juridische strijd. Ze is radeloos. Haar versie: In 1998 besloot ze - na een scheiding - dat ze nóg een kind wilde. Juist op het moment dat ze met haar zoon van acht haar leven weer op orde had was daar Chris, een Utrechter die ze via een con tactadvertentie had ontmoet. Ze belden, ze gin gen naar de film, maar ze kwamen volgens Ans tot de conclusie dat er geen amoureuze klik was. „Maar ja, die kinderwens... Daar wilde hij me best mee helpen." Na twee miskramen raakte Ans rond het millen nium voor de derde keer zwanger van Chris. „Hij was bij de geboorte. Ik sputterde niet tegen; hij dreigde anders privé-zaken in de openbaarheid te brengen. De dag na de geboorte liet hij de geboortekaart jes drukken en zette daar zo maar zijn naam bij." De 46-jarige Ans wil haar dochtertje niet delen met 'Meneer C', zoals ze Chris steevast noemt. De afspraak met hem is volgens haar altijd glas helder geweest. „We verdwenen naar de slaapka mer puur om een kind te verwekken. Niks rela tie." Volgens Chris is er wel degelijk sprake geweest van een relatie, hééft hij bijgedragen en doet moeder Ans er gewoonweg alles aan hem bij zijn dochtertje weg te houden. Beiden zijn radeloos, beiden beschuldigen de ander ervan de feiten te verdraaien. De ellende begon volgens Ans pas echt toen Chris haar nieuwe vriend ging bellen en met dreigende sms'jes bestookte. „Ik heb aan gifte gedaan, maar daar is niks mee gedaan. Hij stuurde zelfs familieleden brieven, bracht zeer persoonlijke privé-zaken in de openbaarheid." Raadsman Wigman van Chris bekijkt de zaak puur juridisch. „Het is een emotionele zaak, maar er liggen twee rechterlijke uitspraken. Moe der werkte niet mee. Het klopt dat Chris brieven heeft geschreven die niet handig zijn. Hij is daar voor ook door de rechter op zijn vingers getikt." Na drie kwartier stonden moeder Ans en vader Chris weer buiten. Er ligt een tussenvonnis: vader mag voorlopig in het Utrechtse omgangshuis TussenThuis vijf maal zijn dochtertje zien. Chris is blij met zijn nieuwe kans. Ans is blij dat de dwangsommen en een gijzeling voorlopig van de baan zijn. Aan dwangsommen zegt Chris ook niets te hebben. Hij wil gewoon zijn kind zien. Dat mag van de rechtbank. Ook donoren hebben tegenwoordig recht hun kind te zien. Maar Chris voelt zich veel meer dan dat. den haag/anp - Het kostprijssysteem waar mee ziekenhuizen worden gefinancierd is te ingewikkeld. De zogeheten diagnose be- handelcombinaties (DBC's) zijn zowel voor patiënten als medisch specialisten onlees baar. Ook ziekenhuisdirecties kunnen er niet mee uit de voeten. Dat stelt een meer derheid van PvdA, CDA en WD, die minis ter Hoogervorst (Volksgezondheid) hier vandaag over aan de tand gaat voelen. Hoogervorst wil dat patiënten bewuster omgaan met de zorgkosten. Maar patiën ten kunnen de rekening van een ziekenhuis onmogelijk begrijpen. Terwijl zij juist prijs bewust moeten worden van de minister en een deel van de rekening ook zelf moeten betalen. „Het is een bekostigingssysteem geworden waar zelfs het planbureau van de voormali ge Sovjetunie aan ten onder zou zijn ge gaan". stelt Kamerlid Heemskerk van de PvdA. Volgens hem onderschat de minister hoeveel extra werk en extra administratieve kosten de DBC's opleveren. „Ik was van daag in een ziekenhuis, daar werken alleen al acht mensen er aan. Ik schat dat onge veer duizend mensen in heel Nederland al leen maar aan het DBC'en zijn." Ook de WD en het CDA maken zich druk over het extra werk waarmee de ziekenhui zen zijn opgescheept. Het CDA wil daarom nog voor de begrotingsbehandeling voor volgend jaar zien wat dat allemaal kost. hilversum/gpd - Bij Privé is nog geen brief de deur uit gegaan waarin het weekblad belooft heimelijk gemaakte foto's van pri- vé-uitstapjes van de Oranje-kinderen niet meer te plaatsen, aldus hoofdredacteur Santegoeds. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) eist op straffe van juridische actie een schriftelijke belofte van het blad, om dat het tot tweemaal toe foto's plaatste van prinses Amalia op de kinderboerderij 't Geertje in Zoeterwoude. „Wij beraden ons op de eis van de RVD", laat Santegoeds vanaf zijn vakantieadres weten. „Maar u kunt zich voorstellen dat wij de belofte dit soort publicaties voortaan achterwege te laten veel te ver vinden gaan." Privé plaatste deze en vorige week foto's van Amalia, die met haar ouders Willem- Alexander en Maxima een bezoekje bracht aan de kinderboerderij. De opnames waren gemaakt door andere bezoekers, die de plaatjes vervolgens hebben verkocht aan Privé. Santegoeds spreekt van 'onschuldige kiek jes van een toekomstige koningin tussen de lammetjes'. „Bij mijn weten bestaat ner gens in de wereld een regeling die dit soort publicaties verbiedt." Volgens de RVD, die optreedt namens de prins en prinses, vormt de publicatie 'een ernstige inbreuk op de persoonlijke levens sfeer' van Amalia. De dienst probeert al enige tijd om met de media tot afspraken te komen over publi caties die de privé-, familie-, of gezinssfeer van leden van het koninklijk huis, met na me de kinderen, betreffen. Zo organiseert de RVD tijdens vakanties fotosessies voor media die beloven de Oranjes verder met rust te laten. Privé roept inmiddels bijna wekelijks de toorn van het hof over zich af. Willem- Alexander en Méxima lieten vorige week weten zich op stappen te beraden naar aanleiding van een publicatie over een kin dermeisje die door de prinses zou zijn ge slagen na onenigheid over de opvoeding van Amalia. „Eind dit jaar vieren we het jubileum dat twintig jaar geleden de eerste koninklijke rechtszaak diende tegen Privé", zegt Sante goeds. „Toentertijd ging het nog over de vraag: is het waar of niet? Nu gaat het erom of een publicatie wel of niet mag. In die zin zijn we dus al een stuk naar de goede kant opschoven."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3