'Regeling Antillianen komt er' BINNENLAND 2 'Nee' tegen Europese grondwet slecht voor aanpak pensioencrisis Peijs zet bestelbusje versnellinkje lager Eén op de acht Rotterdamse straatprostituees HIV-besmet Kans op psychose bij allochtonen groter Verdonk door premier Ys niet op andere gedachten gebracht 'Menukaart ook in braille' Voeding baby blijkt grootste 'zorgenkind' Jongeren vervolgd voor racisme tijdens carnaval gens vernielen grafzerken lUizEN - Twee jongetjes ven en negen jaar oud uit rag in Groningen hebben kerkhof in Hornhuizen rken vernield, planten en en uit de grond getrok- vertrapt en beeldjes van kapot gegooid. Volgens itie zijn de jongens ver- ordelijk voor vernielingen ;raven. neente betere dichter ac - Gemeenten weten rat leeft onder burgers landelijke overheid. Ook emeenten vaker wat ze en leggen zij beter uit n bepaalde besluiten genomen dan Den )at blijkt uit een onder- an de Vereniging van Ne- dse Gemeenten (VNG). erzoek bij sverwerker Bij het vleesverwer- edrijf Meester Stegeman inter wordt een gerech- ;chouwing gehouden nleiding van een dode- ;eval in november 2004. •jarige medewerker van rijf kwam om tijdens amheden aan een ma- ra arin vlees gemengd Het openbaar ministerie de onderneming over- van de Arbeidsomstan- ;nwet. touding van rdverdachte ncen - Het openbaar rie (OM) in Arnhem ver en 45-jarige man uit ngen van de moord op jarige plaatsgenote. De verd vrijdag dood aan- n in haar woning. De ite bevond zich even- de woning. De politie m vervolgens aan. In- is de man in bewaring Het OM wil niet zeggen vrouw om het leven is stest met st afgeblazen tc - Een proef met een jst om drugsgebruik on- bbestuurders op te spo- [geblazen. De test is loende betrouwbaar" n, heeft minister Peijs reer gisteren aan de I Kamer geschreven. De p wil uiterlijk in 2006 opese drugstest voor hebben. ie Eindhoven verdachte tEN - Een arrestatieteam )olitie heeft gistermor- '23-jarige man uit Eind- angehouden. De politie !t hem ervan betrokken eweest bij de liquidatie ;35-jarige coffeeshop- n Eindhoven. De ver- 5 opgepakt dankzij tips enkwamen na een uit- ;op tv. woensoac 8 juni 2005 ing met listooi Een 17-jarige leerling Deltion College in i van school verwijderd ncident met een nep- De leerling schoot met lol plastic balletjes af nedeleerling. Het inci- ïd in januari plaats. De &k in Zwolle bevond de vorige week schuldig loden wapenbezit. imaal 16 jaar it in Wolvega iden - Tegen twee Frie- ïn 30 jaar) is gisteren (raf van zestien jaar ge- 'de liquidatie van een I man uit Wolvega. Het Ser werd op zondag 16 tl zijn huis in Wolvega I hoofd geschoten en Inkele malen met een knuppel op zijn hoofd iratoezicht isterdam am - Probleemjonge nsterdam kunnen het camera's binnenkort ir ontlopen. Als de jon- 1 een andere plek in de looi trappen, verhuist [ratoezicht mee. De ge- Jegint in de zomer in am-West met een ex- t met mobiel camera- tatie na fnvondst |tM - De politie heeft f Amsterdam een 43- 1 gearresteerd, nadat aantal panden aan de weg onder meer een ital wapens en grote eden drugs had aange- Niet harder dan 100 kilometer per uur den haac/gpd - Minister Peijs van verkeer wil alle bestelauto's voorzien van een snelheidsbe grenzer. Het afregelen op maxi maal 100 km/u moet een eind maken aan het gerace van de busjes op de snelweg. Een bij passende 'slimme' afregeling waarschuwt bij te hard rijden op andere wegen. De minister legt de beperking vooralsnog niet wettelijk op, maar wil met het bedrijfsleven nog dit jaar afspraken over vrij willige begrenzing. Dat zou tientallen verkeersdoden per jaar schelen. Peijs wil ook een 'snelheidsas sistent' in de afspraken opne men, een apparaat dat de gel dende maximumsnelheid regi streert en waarschuwt wanneer die wordt overschreden. ,,Als je 100 kilometer rijdt op een weg waar je vijftig mag, ben je nog steeds een gevaar op de weg," aldus een woordvoerster van de minister. In een brief aan de Tweede Ka mer liet Peijs weten dat door de invoering van een snelheidsbe grenzer voor bestelbussen 15 tot 26 dodelijke slachtoffers per jaar voorkomen kunnen wor den. Vorig jaar waren bestelau to's 61 keer betrokken bij een dodelijk ongeval. Vanaf januari dit jaar moeten alle nieuwe vrachtwagens en campers tussen de 3,5 en 12 ton en bussen met zitplaatsen voor meer dan acht passagiers al een snelheidsbegrenzer hebben. Vanaf 1 januari volgend jaar gaat dat ook in voor vrachtwa gens en bussen die na 30 sep tember 2001 zijn geregistreerd. Vervoerdersorganisatie EVO heeft grote bedenkingen tegen de maatregelen. Volgens EVO is de verkeersveiligheid voor de bestelauto al 'spectaculair ver beterd'. Een gedragscursus voor de chauffeurs is volgens de onder nemers effectiever. Van de 'snelheidsassistent' is het vol gens EVO onduidelijk of die werkt. „Hij is nog niet op de markt en nog niet getest". Daarbij wordt de 'doorstro ming' op de snelweg volgens EVO slechter door de limiet van 100 km/u. eindhoven/anp - Alle restau- rants in Nederland moeten een braille-menukaart hebben voor blinden en slechtzienden. Dat is de inzet van de stichting Meerzicht. De stichting biedt vanaf vrijdag ruim 12.000 res taurants de braille-menukaar- ten aan, liet voorzitter E. Weis feit gisteren weten. De ANWB ondersteunt het initiatief. In Nederland hebben ruim 600.000 mensen moeite met het lezen van menukaarten. Blin den en slechtzienden nemen in een restaurant een gerecht dat ze al kennen of laten de kaart voorlezen. Alleen bij McDo nalds en enkele pannenkoeken huizen zijn nu braille-menu- kaarten aanwezig. De braille- menukaart kost de restaurants vijf euro per pagina. „Het is voor een deel maatschappelijk verantwoord ondernemen en daarnaast heeft het voor de res tauranthouders ook voordelen, omdat blinden en slechtzien den eerder uit eten gaan", stelt Weisfelt. De kaart kan uitge breid worden met een gedeelte waar het menu extra groot is af gedrukt, zodat ook slechtzien den de kaart kunnen lezen. De ANWB gaat restaurants met een braille-menukaart opnemen in de zoekmachine op zijn inter netpagina. den haac/anp - De Nederlandse toelatings- en terugkeerregeling voor Antilliaanse probleemjon geren komt er volgens minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) hoe dan ook. „Ik ben niet op andere gedachten te brengen", zei ze gisteren. Eerder op de ochtend ontving ze de Antilliaanse premier Ys, die wil dat de Nederlandse re gering de plannen intrekt. Maar Verdonk benadrukte dat de re geling niet meer ter discussie staat. Over de uitvoering ervan valt nog wel te praten, heeft ze tegen Ys gezegd. De premier vindt de voorstellen discriminerend. „Dat is onzin", zei Verdonk. Het is volgens haar juridisch mogelijk om een apar te regeling te treffen voor een specifieke groep, in dit geval Antilliaanse en Arubaanse 'risi cojongeren', die voor veel over last zorgen of kunnen zorgen. Verdonk zei dat ze een goed ge sprek met Ys heeft gehad, maar dat ze inhoudelijk niet tot el kaar zijn gekomen. Wat Den Haag betreft mogen Antilliaan se en Arubaanse jongeren al leen nog maar in Nederland blijven, als ze binnen drie maanden een baan hebben of studeren. Bovendien moet de rechter An tilliaanse jongeren die in ons land zijn veroordeeld, kunnen terugsturen naar de Antillen. Enkele tientallen mensen waren gisteren afgekomen op een manifestatie van Antilliaanse en Arubaanse organisaties op het Plein in Den Haag. Ze protesteerden tegen de plannen voor een toelatings- en verwij deringsregeling voor Antilliaanse probleemjongeren. Foto: GPD/Harmen de Jong Verdonk verwierp de beschul diging van Ys dat Nederland met de regeling twee soorten Nederlanders creëert en daar mee de mensenrechten schendt. Ook wees ze erop dat een ruime meerderheid in de Tweede Kamer (CDA, WD, D66, LPF en SGP) de plannen van het kabinet steunt. De rege ring voert de maatregelen des noods eenzijdig in. „Ik heb Ys niet nodig. Dat is de winst van deze regeling", zei Verdonk. Ys had er recent op gezinspeeld dat de plannen tot „apartheid" en „razzia's in Antilliaanse wij ken in Nederland" kunnen lei den. Verdonk vindt dat „te gro te woorden" en ze heeft de pre mier gezegd dat dat niet de ma- Antilliaanse/Arubaanse Nederlanders dreigen steun te stoppen den haac/anp - De Antilliaan se en Arubaanse gemeen schap in Nederland dreigt niet meer mee te werken aan de plannen voor een betere begeleiding en opvang van probleemjongeren en jonge moeders. Dat zal gebeuren als de Nederlandse overheid of een Antillianengemeente eni ge vorm van toelating of ver wijdering invoert, zoals het kabinet van plan is. Dat staat in een petitie die het Overlegorgaan Caribische Ne derlanders (OCaN) gisteren aanbood aan de commissies van de Tweede Kamer die zich bezighouden met inte gratie en Antilliaanse en Arubaanse zaken. Een groot aantal organisaties van Cari bische Nederlanders, maar ook van andere etnische min derheden steunt de petitie. nier is om met het probleem om te gaan. Ys meent dat de voorgestelde regeling de relatie tussen Nederland en de Neder landse Antillen behoorlijk schaadt, maar Verdonk zei dat niet zo te ervaren. rotterdam/gpd - Een op de acht tippe laarsters in Rotterdam is besmet met het HIV-virus. Dit blijkt uit een groot onder zoek in Rotterdam onder groepen die meer risico op besmetting lopen, zoals prostituees, verslaafden en Kaapverdia- nen, Surinamers en Antillianen. Van alle drugsinjecterende verslaafden bleek tien procent HIV-positief, onder transseksuelen en travestieten was dat zelfs twintig procent. Het onderzoek is gehouden door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) met medewerking van de GGD Rotterdam. „We zijn blij dat we nu voor de eerste keer gegevens hebben over HIV-besmet- tingen onder prostituees en deze drie groepen migranten," zegt Onno de Zwart, hoofd infectieziektebestrijding van de GGD. De besmettingen onder drugsgebruikers bleek vergeleken met 1994 en 1997 nagenoeg gelijk te zijn ge bleven. Met de uitkomsten onder de arm kan gericht worden ingezet op voorlichting en preventie. Zo bleken onderzochte Kaapverdianen, Surinamers en Antillianen amper be smet te zijn met hiv. Maar, zo is de con clusie, deze groepen lopen wel veel risi co. Ze hebben vaker seks zonder condoom. Ook hebben ze vaker verschillende part ners, soms meerdere tegelijkertijd. Twintig tot dertig procent gaai verder bij een bezoek aan het moederland, waar HIV vaker voorkomt, met iemand naar bed. Hierdoor bestaat het risico, dat het virus dat aids veroorzaakt en andere seksueel overdraagbare aandoeningen (soa's) zich verspreiden onder de rest van de bevolking. Van de ondervraagde migranten, die zich het voorgaande jaar op soa's hadden laten testen, bleek 21 procent besmet te zijn. zoetermeer/anp - Moeders maken zich er vaker dan va ders zorgen over of hun baby of peuter de juiste voedings stoffen (vitamines en minera len) binnenkrijgt. Die verant woordelijkheid drukt zwaar op vrouwen (28 procent), terwijl mannen zich er aanzienlijk re laxter over voelen (11 procent) Dat blijkt uit een landelijk onderzoek van kindervoeding fabrikant Nutricia. Voeding blijkt de grootste zorg van ou ders met jonge kinderen. Een op de vier ouders vraagt zich geregeld af of hun baby of peuter voldoende eet. Pas daarna komen onderwerpen als voldoende slaap/rust, ge noeg regelmaat en voldoende frisse lucht. „Ondanks hun zorgen over voeding vinden de meeste ouders dat zij het wel goed doen. Bijna 73 procent geeft aan dat hun baby of peu ter wel elke dag de juiste voe dingsstoffen binnenkrijgt", zegt een woordvoerder van Nutricia. Ongeveer 84 procent van de ouders weet dat het £ten van groente en fruit hun kinderen de beste bescherming biedt tegen ziektes en de weerstand verhoogt. Volgens R. Van Ber- lo, lid van de adviescommissie van het Voedingsstoffen Inna me Onderzoek (VIO), dat in 2002 werd uitgevoerd door TNO, krijgen kinderen rond hun eerste jaar te weinig of maar net voldoende onverza digde vetten binnen. zundert - Het openbaar ministerie in Breda gaat dertig jongeren vervolgen die zich tij dens carnavalsoptochten in de gemeente Zundert schuldig hebben gemaakt aan racis me en discriminatie. Acht van hen moeten voor de rechter verschijnen en 22 krijgen van de officier van justitie een taakstraf of een transactie. De zaken tegen negen anderen zijn geseponeerd. In februari deed het Bu reau Discriminatiezaken West-Brabant bij de politie aangifte van discriminatie in de car navalsoptochten van Achtmaal en Wern- hout, twee kerkdorpen van de gemeente Zundert. Op wagens stonden teksten als *Vol =Vol\ 'Wij zijn de baas in Nederland' en 'Ne- gerstoel 1000 volt.' Ook stond op een wagen WP, de afkorting van White Power. Foto: ANP/Remco de Ruijter amsterdam/gpd - Allochtonen lopen een groter risico op een psychose of schizofrenie dan autochtonen. Uit onderzoek van de Utrechtse psychiater en epidemioloog Jean-Paul Selten blijkt dat jonge Marokkanen een bijna tien keer zo grote kans hebben op een psychoti sche stoornis en acht keer zo grote kans op schizofrenie. Het gaat om onderzoek onder tweehonderd allochtone pa tiënten in Den Haag, maar de uitkomsten zijn volgens Selten ook van toepassing op de ande re grote steden. De verhoogde kans op stoornis sen heeft volgens Selten onder andere te maken met het gevoel er niet bij te horen. „Eerst dacht men dat mensen die een erfelij ke aanleg voor schizofrenie hebben vaak rusteloos zijn en eerder gaan emigreren. Die ge dachte is weerlegd. Ik denk nu dat het te maken heeft met 'so cial defeat', het gevoel dat je niet meetelt of er niet bijhoort". Juist die groep jonge allochto nen blijft vaak buiten het beeld van de psychiatrie en krijgt daardoor niet de behandeling die nodig is. Volgens de Amsterdamse psy chiater Don Linszen, hoogle raar en hoofd van de Adoles centenkliniek van het Amster damse AMC/De Meren, kan verwaarlozing van een psycho se leiden tot ernstige vormen van schizofrenie. Linszen spreekt daarom van 'gemiste kansen', omdat zijn team een succesvolle, familiegerichte be handeling voor de vroege fasen van psychosen heeft ontwik keld. Volgens Linszen is een kwart van de zeventig tot honderd pa tiënten die zich elke jaar in Am sterdam melden, allochtoon. Het gaat daarbij ook om Suri namers en Turken. Het werke lijk aantal nieuwe gevallen met een psychose zou wel eens op 140 kunnen liggen, stelt hij. Ve len zijn of raken verslaafd en komen terecht in het daklozen- circuit. Linszen: „In absolute cijfers gaat het om een klein aantal, maar de schrik slaat je om het hart als je ziet dat de groep elk jaar groter wordt, omdat men sen niet tijdig worden behan deld". Om meer zicht op het pro bleem te krijgen wil de GGZ nieuwe gevallen voortaan gaan registreren en in behandeling zien te houden. Volgens Lins zen zijn psychiatrische stoor nissen nog steeds taboe. De fa milies gaan er niet mee naar de dokter. Jongeren met een psy chose worden nog te vaak bij oudere patiënten met schizo frenie behandeld. „Dan nemen ze de benen, want zo willen ze niet worden", zegt Linszen. Hij pleit voor een aanpak zoals in het Engelse Birmingham. Jongeren worden daar als apar te groep behandeld en krijgen een betaald baantje om te reïn tegreren. Patiënten die wegblij ven worden thuis behandeld. door Gerry Dietvorst Het 'ja' en 'nee' tegen de Europese grondwet is de afgelopen tijd in de media van vele zijden belicht. Pensioen hoorde daar niet bij. Alleen Andries Knevel deed vergeefs een poging de pensioenproblematiek in de discussie in te brengen. Het 'nee' van Frankrijk en Nederland kan vanwege de nade rende pensioencatastrofe de Europese Unie flink onder druk zetten. Natuurlijk stopt Europa nu niet. We gaan met de pensioenen verder op de ingeslagen weg. Mijn vrees is echter dat lidstaten minder haast zullen ma ken met pijnlijke ingrepen in het pensioenstelsel. Er zal minder maat schappelijk draagvlak zijn voor maat regelen die 'door Brussel worden voorgeschreven'. Ik ben bang dat de hervormingswind zal gaan liggen. 'Nee' heeft volgens mij voor de pensi oenen in Europa en voor de stabiliteit van de economie op termijn grote ge volgen. De snel naderende vergrij- zingsgolf zal Europa overspoelen ter wijl het geboortecijfer laag blijft. Een aantal lidstaten heeft nog geen spaar pot voor de toekomstige gepensio neerden. Vooral Nederland kan nade lige gevolgen ondervinden van de pensioensituatie in andere lidstaten. Het is dan ook van groot belang voor ons land dat andere lidstaten toch doorpakken bij de hervorming van het pensioenstelsels. Dat zit zo: de meeste EU-lidstaten hebben in tegenstelling tot Neder land niet zo'n goed gefinancierd werknemerspensioen als Nederland. Zo hebben België, Italië, Duitsland, Oostenrijk, Spanje, Italië, Oostenrijk en Portugal geen werknemerspensi oen zoals wij dat hebben. Daar be staat het pensioeninkomen bijna ge heel uit overheidspensioen, vergelijk baar met onze AOW. Je kunt zeggen dat het werknemerspensioen in die landen onze AOW omvat samen met het aanvullend werknemerspensioen. Het bijzondere is dat deze pensioen lasten straks op de schouders van de volgende werkende generatie komen te rusten. Zij moeten dan de uitkerin gen aan de gepensioneerden en steeds ouder worden babyboomers betalen. Dit heet het omslagstelsel. De afgelopen jaren is in een aantal lidstaten met wisselend succes ge tracht de pensioenstelsels te hervor men. Dreigende ingrepen in de be langrijkste secundaire arbeidsvoor waarden hebben in het verleden tot massale stakingen geleid in Rome, Parijs en Athene. Inzet van de over heden was daarbij: verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd of verla ging van de pensioenen. Nederland heeft overigens decennia geleden gekozen voor het kapitaal dekkingstelsel en voor het werkne merspensioen al zo n 500 miljard eu ro gespaard. Dit stelsel is robuust maar is wel gevoelig voor inflatie. En daar zit nu net het pijnpunt voor Ne derland. Zoals gezegd is een andere opzet van het pensioenstelsel in veel EU-landen noodzakelijk. Ingrijpen is niet gemakkelijk en vergt veel politie ke moed en vasthoudendheid. Een steuntje in de rug van de EU is daar bij erg bruikbaar. Op de EU-top in Lissabon zijn overigens wel afspraken gemaakt om maatregelen te treffen om de pensioenstelsels op termijn fi nancierbaar te houden. De overgang van het omslagstelsel naar het kapitaaldekkingstelsel bete kent dat de werkende generatie niet alleen voor zichzelf moet gaan sparen maar ook de pensioenuitkeringen van de nu reeds gepensioneerde ge neratie moet ophoesten. Dat doet zeer. Als de snel stijgende pensioen lasten echter nog verder naar de toe komst verschoven worden, is een ge neratieconflict niet meer te vermij den. Jongeren zullen straks niet langer be reid zijn om alle pensioenlasten op hun schouders te nemen. Zij zullen de oudere generatie terecht verwijten dat ze verzuimd heeft tijdig maatre gelen te nemen voor een probleem dat al decennia lang om een oplos sing schreeuwde. Dat er meer oude ren zouden komen die langer leven was immers al eind jaren negentig van de vorige eeuw bekend. Men hoeft dan geen pensioendeskundige of econoom te zijn om te zien dat dit niet langer houdbaar is. Het lijkt me logisch dat de lidstaten de komende tijd minder aandacht zullen hebben voor de houdbaarheid van het pensioenstelsel en de nood zaak om het naderende generatie conflict af te wenden. Voor noodza kelijke wijzigingen, zoals langer door werken en overgaan tot een kapitaal dekkingstelsel, zal minder maat schappelijk draagvlak zijn# Hebben wij daar in Nedemnd last van? Ja. Als de dreigende pensioenca tastrofe niet of niet tijdig wordt opge lost. heeft dat sociale onrust tot ge volg. En wel in de lidstaten waar de werkende bevolking de pensioenen voor de ouderen betaalt. Vakbonden zullen compensatie eisen voor de sterk stijgende pensioenlasten. Dit betekent inflatie en dat is niet goed voor de pensioenreserves die Neder land heeft aangelegd. Sociale onrust en inflatie is slecht voor de euro en het vertrouwen erin. Tegelijkertijd tikt de demografische tijdbom onvermin derd door. De tijd om deze demonte ren wordt steeds korter. Als we dat nalaten zullen onze kinderen daar straks niet blij mee zijn. Prof. dr.G.J.B.Dietvorst is hoogleraar aan de Universiteit van Tilburg en di recteur Kenniscentrum Toekomst voorzieningen Interpolis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5