WD in Senaat wil Zorgwet niet zonder meer door Sena; aanpassing zorgwet ECONOMIE Met kostgeldberekenaar huursubsidie behouden 'Herman Wijffels machtigste Nederlandse filantroop' Beter een verplicht eigen risico dan no claim Russisch tv-station doet zaa Chodorkovski dunnetjes ov En de Chinese boer Aan talent geen gebr Lodi verhoogt bod op Antonveneta milaan - Banco Popolare di Lo di (Lodi) heeft haar bod op An tonveneta verbeterd. Lodi's aandeelhouders zijn akkoord gegaan met een kapitaalinjectie van 1,5 miljard euro waardoor de bank haar positie kan ver sterken om ABN Amro af te troeven in de overnamestrijd rond Antonveneta. Lodi betaalt voor haar drie keer grotere Itali aanse branchegenoot naast aandelen en obligaties 3,40 eu ro per aandeel in contanten. Het omgezette deel in cash is 13,1 procent. De totale prijs van Lodi komt, alles bij elkaar, 1 eu ro hoger uit dan de 25 euro die ABN Amro biedt. Het bod van ABN Amro staat tot 22 juni. Als de bank dan meer dan de helft van de aandelen heeft, kan het de bank uit Padua inlijven. Op dit moment is ABN Amro's be lang 21 procent. Top dochterbank ABN Amro weg londen - De zakenbank van ABN Amro in Londen, Hoare Govett, lijkt onthoofd te zijn. Bestuursvoorzitter Nigel Mills en vier van zijn medewerkers, zijn overgestapt naar het Ame rikaanse Citigroup. Het vertrek van het vijftal is zaterdag beves tigd door ABN Amro. De zaken bank heeft 140 klanten, waar onder 25 van de honderd groot ste beursfondsen in het Ver enigd Koninkrijk zoals de de taillist Sainsbury en Rolls-Roy ce. Versatel zoekt voetbalpartners amsterdam - Telecombedrijf Versatel zoekt naar mogelijkhe den zijn rechtstreekse uitzen dingen van voetbalwedstrijden aan te bieden aan mensen die buiten het bereik van zijn eigen netwerk vallen. Daarbij wordt samenwerking niet uitgesloten. Versatel biedt een snelle inter netverbinding, ADSL2+, inclu sief de uitzendingen van het eredivisievoetbal, aan voor 40 euro per maand. Momenteel woont echter 40 procent van de Nederlandse bevolking buiten Versatels verspreidingsgebied. Philips en Nike gaan uit elkaar amsterdam - De samenwerking tussen Philips en Nike loopt af. Dat heeft een woordvoerster van de elektronicagigant zater dag meegedeeld. De alliantie met het Amerikaanse bedrijf in sportartikelen heeft driejaar bestaan en is volgens Philips een groot succes. Wat tot het uiteengaan heeft geleid, is on duidelijk. „We willen ons op een breder assortiment rich ten", aldus een woordvoerster. Philips komt in september met 'producten voor de actieve mens' op de markt, zonder Ni ke's inbreng. Siemens heeft partner in gsm's münchen - Siemens heeft een bedrijf gevonden dat wil parti ciperen in zijn noodlijdende di visie mobiele telefoons. Het Duitse concern zal morgen de tails bekendmaken over de sa menwerking met een fabrikant uit Azië. Dat meldde de Frank furter Allgemeine gisteren op basis van anonieme bronnen. Siemens liet eind april weten zijn divisie mobiele telefoons af te splitsen ter voorbereiding op een samenwerking of verkoop. Irak wil minder op olie leunen bacdad - De economie van Irak steunt te veel op de export van olie. Het land moet andere bronnen van inkomsten zoeken om de economie minder kwets baar te maken. Dat heeft een woordvoerder van de Iraakse premier Ibrahim al-Jaafari gis teren gezegd. „Het nationale inkomen van Irak wordt voor 95 procent bepaald door olie en dat is iets vreemds." Afgelopen jaar bedroegen de inkomsten van de Iraakse regering circa 20 miljard dollar, waarvan 18 mil jard binnenkwam via de export van olie. Ter vergelijking: in het olieland Saudi-Arabië is export van de brandstof goed voor 60 procent van het nationaal inko men. „Het toont aan dat de economie van Irak erg afhanke lijk is", aldus de woordvoerder. Vlaamse bussen op koolzaadolie Brussel - Een aantal stads- en streekbussen in Vlaanderen gaat dit jaar rijden op pure koolzaadolie. Dit jaar worden twintig bussen omgebouwd, volgend jaar nog eens vijftig. De 2000 andere bussen tanken vanaf 2006 een mengsel van diesel en 2,45 procent planten- olie. De Vlaamse verkeersminis ter Van Brempt heeft dat zater dag aangekondigd. De maatre gel voorkomt jaarlijks een uit stoot van 5000 ton van het broeikasgas C02. Dat moet de opwarming van de aarde hel pen beperken. ag 6 juni 2005 den haag/gpd - De no claim, de teruggaveregeling voor verze kerden die geen of weinig zorg- kosten maken, moet worden vervangen door een verplicht ei gen risico. De no claim maakt zorg nodeloos ingewikkeld. WD-senator Paula Swenker wil dat minister Hoogervorst (Volksgezondheid) de haalbaar heid van een verplicht eigen ri sico laat onderzoeken. De Eer ste Kamer debatteert morgen over het nieuwe zorgstelsel, waarbij het verschil tussen zie kenfonds en particuliere verze kering verdwijnt. De stemming in de Senaat is doorslaggevend. De tien miljoen ziekenfonds verzekerden hebben sinds dit jaar al te maken met de no claim. Vanaf volgend jaar vallen ook de zes miljoen mensen die nu nog particulier zijn verze kerd eronder. Naast deze no- claimregeling moeten burgers voor verschillende soorten zorg eigen bijdragen betalen en heb ben ze veelal ook te maken met een eigen risico. Ze moeten zelf in de gaten houden welke zorg onder welke regeling valt. „Voor de burger is het niet meer te volgen", vindt Swenker. Een verplicht eigen risico, waarbij de verzekerde de eerste medische kosten zelf moet be talen, verdient volgens haar de voorkeur. „Mits de onderkant van de samenleving er niet slechter van wordt." Ook de patiëntenorganisatie NPCF is tegen de huidige no- claimregeling. Volgens de NPCF is de regeling nodeloos inge wikkeld. „Mensen moeten goed nadenken wat er wel en niet onder de no claim valt. De huisarts doet bijvoorbeeld weer niet mee", zegt directeur Iris van Bennekom. Uit onderzoek van de regionale dagbladen en Achmea Zorg blijkt bovendien dat mensen nu al fouten maken met de regeling. Velen onthou den zieke kinderen zorg uit angst om hun no claim te ver liezen. Het kabinet-Balkenende II had in het regeerakkoord ook een eigen risico afgesproken, maar de Tweede Kamer torpedeerde dat plan vorig jaar. De Kamer vreesde dat patiënten juist bij een eigen risico zorg gingen mijden en introduceerde daar om de no claim-regeling. Als de liberalen in de Eerste Ka mer het verplichte eigen risico als harde eis bij Hoogervorst neerleggen, moet de minister weer met de zorgwet terug naar de Tweede Kamer, die er al mee had ingestemd. door Sylvia Marmelstein en Frouke Tamsma den haag - Huisartsen, fysiothe rapeuten, apothekers en andere hulpverleners demonstreren vandaag op het Museumplein. Ze willen voorkomen dat de Eer ste Kamer morgen de plannen aanneemt om het zorgstelsel te vernieuwen. Zorgverzekeraars krijgen daarin meer macht. „Straks gaan zij bepalen wat goed is voor de patiënt." Het nieuwe zorgstelsel is al bij na een feit. Afgelopen decem ber stemde een meerderheid van de Tweede Kamer er mee in, tot grote frustratie van huis artsen, fysiotherapeuten, apo thekers en andere hulpverle ners die helemaal niets zien in de veranderingen die minister Hoogervorst van volksgezond heid wil doorvoeren. Op 1 januari 2006 moet de nieuwe zorgverzekering ingaan. De burger merkt dat vooral doordat het verschil tussen zie kenfonds en particuliere verze kering verdwijnt. Ervoor in de plaats komt er een verplichte basisverzekering voor iedereen, die alleen de meest noodzake lijke zorg dekt. Wie wil, kan zich aanvullend verzekeren. Voor hulpverleners is de veran dering ook ingrijpend. Zij krij gen te maken met zorgverzeke raars die veel meer macht krij gen. De verzekeraars - die tot voor kort alleen het geld in de zorg rondpompten - moeten van minister Hoogervorst de zorg gaan aansturen. Zij onder handelen met ziekenhuizen en huisartsen over de prijs en kwa liteit van behandelingen. Huis artsen moeten bijvoorbeeld over een deel van hun salaris onderhandelen met de zorgver zekeraar. Hulpverleners zijn bovendien bang dat zorgverzekeraars de relatie tussen hen en de patiënt verstoren. Zo bepaalt nu de huisarts of specialist welke be handeling een patiënt moet krijgen en bij welke hulpverle ner. Maar zorgverzekeraars wil len dat patiënten vaker naar een ziekenhuis of fysiothera peut worden gestuurd waarmee de verzekeraar een (goedkoop) contract heeft afgesloten. „De kans bestaat dat zij gaan bepa len wat goed is voor de pa tiënt", zegt woordvoerder Fulco Seegers van de Landelijke Huis artsenvereniging. Alleen de Eerste Kamer kan de nieuwe Zorgwet nog dwarsbo men. Morgen debatteren de se natoren over de wet, een week later volgt hoofdelijke stem ming. En dus klampen hulpver leners zich vast aan deze laatste strohalm. Vandaag proberen de huisart sen de Eerste Kamer op andere gedachten te brengen door een demonstratie te houden op het Museumplein in Amsterdam. Het belooft volgens de Landelij ke Huisartsen Vereniging (LHV) een massale bijeenkomst te worden. „Het front heeft zich de afgelopen dagen verbreed. Ook andere hulpverleners ko men laten zien dat ze het met deze wet echt niet eens zijn, zo als fysiotherapeuten en mond hygiënisten en leden van vak bond Abvakabo die in de zorg werken." Het is de vraag of de senatoren zich hierdoor laten beïnvloe den. De tijd dringt. Hoogervorst en de verzekeraars willen het ijzer smeden nu het heet is. Uit stel, waar D66 en SP om vragen, betekent afstel vrezen ze. 2007 zijn er nieuwe Kamc kiezingen en de kans is kl dat een volgend kabinet e mee aan de slag wil. De senatoren hebben op derdelen nog wel wat aar merken. De wet zou vaag en niet goed uitgewerkt. betwijfelen ze of de keuzf heid voor de patiënt wel 1 eind blijft. Dat is ook iets de patiënt zich zorgen ov maakt, blijkt uit een peilii Maurice de Hond. Negen de tien Nederlanders vim dat ze zelf moeten kunne zen naar welke hulpverle gaan. De afgelopen week ben ze massaal protestka ingevuld die bij apotheke huisartsen te krijgen wan „Op veel plekken waren een mum van tijd op", al Marga van Weelden, vooi van de apothekersorgani KNMP. Hoogervorst zal hier en d nog wel een concessie m doen. Maar CDA en VVD 38 van de 75 zetels in de goed voor een meerderh ken niet van plan om Ho vorst serieus in de weg te zitten. moskou/anp-afp - Een Rus sische televisiezender heeft in een televisie-programma de dinsdag veroordeelde oliemagnaat Michael Chod- orkovksi nog eens zwaar on der vuur genomen. De za kenman die negen jaar cel kreeg wegens fraude en be lastingontduiking zou ook betrokken zijn geweest bij een moord, aldus NTV. In het programma 'Open hartige bekentenissen' werd de naam Chodorkovski in verband gebracht met de mysterieuze dood van et aantal mensen die het a< de stok hadden met Yuki het bedrijf van de magnt Medestanders van de ge- zen miljardair kwamen r aan het woord in het pre gramma. De rechtszaak tegen Chc orkovski wordt door veel waarnemers bestempeld een zuiver politiek proce Hij lag overhoop met he Kremlin en president Po in het bijzonder en zou om zijn vervolgd. guiyang - Een Chinese boer bewerkt zijn velden in de provincie Guiyang, in het zuid-westen van het land. In China wordt gebruik gemaakt van elke vierkante meter grond die voor landbouw geschikt is. En als er terrassen voor moeten worden aangelegd, dan doen ze dat. Vooral na de regentijd zijn de landbouwterrassen een dankbaar reisdoel voor toeristen en fotografen. Foto: Reuters ruswijk/anp - Herman Wijffels is de machtigste en invloedrijkste man in Ne derland op het gebied van de filantropie. De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, wordt vooral invloed toege kend op bedrijven en organisaties om geld te geven en zich in te zetten voor cultuur, welzijn en maatschappelijke welvaart. Illustratief voor zijn rol is volgens het vakblad FM het door de RABO-bank op gezette Herman Wijffels Fonds. Dat is bedoeld ter stimulering van het maat schappelijk verantwoord ondernemen van jongeren. Wijffels prijkt bovenaan de lijst van FM50, de vijftig invloedrijkste mensen op de markt van de goede doelen. Num mer twee is hoogleraar filantropie, sponsoring en vrijwilligerswerk Theo Schuyt en op de derde plaats prijkt Mechtild van den Hombergh van de Stichting Doen, onder meer sterk be trokken bij microfinanciering, het steu nen van kleine ondernemers in ontwik kelingslanden. De ranglijst is samengesteld door de re dactie van FM, het blad voor de filantro pie. Het was zaterdag voor het eerst dat dit tijdschrift in druk verschijnt. Voor heen was er alleen een wekelijkse digita le nieuwsbriefachtige versie. Volgens hoofdredacteur E. Venema is de markt van privaat geld voor goede doe len sterk in ontwikkeling. „Het failliet van de Nederlandse welvaartstaat zal deze groei alleen maar versnellen." Hij noemt de circa 2000 lezers van FM „pio niers". Uit onderzoek van Schuyt, gepubliceerd onder de titel Geven in Nederland, blijkt dat de filantropische omzet is gestegen van 2,5 miljard euro in 1995 naar 5,2 miljard euro in 2003. Of het nu je eigen kind is, een neef, een vriend of een 'vreem de' die bij je in huis woont, geld vragen aan een kostganger is best lastig. Het zou handig zijn als er een standaard kostgeld bedrag zou bestaan. Maar he laas, iedere situatie is weer an ders. En dus zal ook iedere kostgever zelf de kosten moeten doorrekenen. De kostgeldbere kenaar van het Nibud dwingt je om bij elke post even na te den ken: hoe wil ik deze kosten ver rekenen? Als de kostgever er op inkomen op achteruit gaat, moet dit ook meegerekend worden. De kostgeldberekenaar op de internetsite van het Nibud is een rekenprogramma om een kostgeldbedrag op maat te be rekenen. Het programma vraagt alleen naar de gezamen lijke kosten. Individuele kosten zoals voor kleding, vakantie, abonnementen en dergelijke zijn immers voor rekening van de kostganger. Die gezamenlij ke kosten, zoals huur, elektrici teit, heffingen, voeding, reini ging e.d. kunnen op verschil lende manieren worden bere kend. Bij elke post moetje daarom aangeven hoe je die kosten wilt verdelen. Betaalt de kostgever alles of juist de kost ganger? Hoeft de kostganger al leen de extra kosten te betalen? Of betaalt de kostganger naar verhouding van zijn inkomen? Voor elke verdeelmethode valt iets te zeggen. Is de kostganger nog jong en het in komen gering, dan kun je er voor kie zen om nog niet al le kosten mee te re kenen of om alleen de extra kosten te berekenen. Een kostganger van 24 met een serieus in komen, kan daar entegen weer een groter deel van de kosten voor zijn rekening ne men. Dus ook een stuk van de huur meebetalen of een vergoe ding betalen voor huishoudelijk werk dat voor hem gedaan wordt. Als je een kostganger in huis hebt, kan dat gevolgen hebben voor het inkomen. Het geld dat de kostgever kwijtraakt, kun je meetellen in het kostgeldbe drag. Zo kan je de huursubsidie bijvoorbeeld geheel of gedeelte lijk kwijtraken. Bij huursubsidie wordt namelijk gekeken naar het inkomen van alle medebe woners. Voor eigen inwonende (pleeg)kinderen tot 23 jaar geldt een vrijstelling van 4100 euro. Voor alle andere situaties wordt met het volledige inkomen ge rekend. Als de kostganger geen EIGEN BEURS Brenda van Dam familielid is, maar bijvoorbeeld een vriend of kennis die inwoont, dan ziet de huursubsidiewet dit als onderver huur en gaat deze ervan uit dat ten minste 25 procent van de huur wordt doorberekend. Dit brengt de huur waarde omlaag en geeft recht op min der huursubsidie. Ook de gevolgen voor een bijstands uitkering kunnen groot zijn. Alleenstaanden en alleenstaande ouders hebben bijvoorbeeld recht op een toe slag van maximaal 219 euro. Als een inwonend kind nu gaat ver dienen of er een andere kost ganger in huis komt, gaat de Wet Werk en Bijstand ervan uit dat de woonkosten gedeeld kunnen worden. De toeslag kan dan geheel of gedeeltelijk ver vallen. De AOW-uitkering rede neert enigszins op een verge lijkbare manier. Alleenstaande AOW'ers die kosten kunnen de len met een kostganger ontvan gen in plaats van een alleen staande AOW-pensioen het la gere gehuwdenpensioen. Alleen als de kostganger een eigen kind is, is er niets aan de hand. Tot slot kan de Belastingdienst nog om de hoek komen kijken. Zo kunnen alleenstaande ou ders als hun kind een eigen in komen krijgt, de alleenstaande ouderkorting voor inwonende kinderen verliezen. Dat bete kent een verlies van 1400 euro op jaarbasis. Als de kostganger geen familie is en het kostgeld bedrag is hoger dan 300 euro, dan kan de Belastingdienst dit als inkomen zien waarover be lasting betaald moet worden. Overigens zouden kostganger en kostgever er ook nog voor kunnen kiezen om elkaar bij de belastingaangifte als fiscale partner aan te wijzen, zodat af trekposten op een gunstige ma nier over beide inkomens ver deeld kunnen worden. Fiscaal partnerschap pakt echter niet altijd voordelig uit; het is dus zaak je daar vooraf in te verdie pen. De kostgeldberekenaar re kent niet zelf het inkomensver lies uit. Dat zullen kostgevers zelf moeten nagaan bij de be treffende instanties. Als het in komensverlies eenmaal bekend is, kan het programma wél de effecten daarvan doorbereke nen in het kostgeldbedrag. Meer informatie: Kostgeldberekenaar: www.ni- bud.nl (a 0,90 euro per advies) www.minvrom.nl www.svb.org.nl www.belastingdienst.nl Voorbeeldberekening Dirk (24) woont bij zijn ou ders. Via de kostgeldbere kenaar stellen ze het be drag vast dat hij maande lijks aan kostgeld betaalt. Netto inkomen kostgever 1100 euro Netto inkomen kostganger 900 euro Totaal aantal kamers wo ning 4 Aantal kamers kostganger 1 Totaal aantal personen in huishouden 3 Berekening bijdrage Dirk Huur 45,00 Gas water elektriciteit 10,00 Slijtage meubilair/stoffe- ring 20,00 Vaste telefoon 20,00 Ab onnement internet ka- bel 0,00 Voeding 150,00 Waskosten 9,00 Reiniging 2,50 Huishoudelijk werk 6,40 Verlies aan huursubsidie 150,00 Totaal kostgeldbedrag 412,90 Vrij besteedbaar bedrag Dirk 487,10 ECONOMIEWIJZER Voorstanders van immigratie gebruiken nog wel eens het ar gument dat we mee moeten doen in de internationale jacht op toptalenten. Er zou in de westerse wereld een felle con currentieslag woeden om de schaarse toppers en als we eco nomisch niet achterop willen raken, moeten we zorgen dat we ons aandeel veroveren in de creatieve bovenlaag uit Europa, Afrika en Azië. We moeten onze onderzoeks centra en het management in ons bedrijfsleven vullen met de breinen, de geestdrift en de concurrentiekracht van het beste deel van de mondiale jeugd. Die redenering impli ceert dat er iets schort aan de talenten van eigen bodem. Is de Nederlandse bevolking inder daad genetisch verloederd en zijn we door inteelt aan het ein de van onze glorie gekomen? Ik weet niet hoeveel definities van genie circuleren, maar ik vond er een die wordt toegeschre ven aan de psycho loog Terman: een genie of bijna-genie is iemand met een IQ score van 140 of meer. We kennen de IQ- verdeling over de bevolking en zo kunnen we vaststel len dat 0,39 procent van de bevolking tot die klasse hoort. Op een totale Ne derlandse bevolking van 16 miljoen heb ben we er dan ruim 62.000. De actieve bevolking van 20- tot 65-jarigen omvat tien miljoen personen. Onder die tien mil joen moeten er dus 39.000 rondlopen. Met zoveel genieën moet je toch aardig wat briljan te ideeën kunnen genereren? Ze zijn toch niet allemaal al met vervroegd pensioen? In plaats van toptalent uit het buitenland te halen, kunnen we er ook voor kiezen om onze ei gen toppers te koesteren en ruimte tot ontplooiing te geven. Sterker nog, als we het hier niet boeiend en uitdagend maken voor onze eigen talenten zie ik niet in waarom buitenlands ta lent wel hierheen zou willen ko men. Talent wordt aangetrokken door talent, als vlinders door een vlinderstruik, en geen enkel genie zal ervan dromen om te emigreren naar een land waar de uitdagingen dood en begra ven zijn Briljante buitenlanders komen naar Nederland als hier iets gebeurt waar ze bij willen zijn. Ooit leerden ze Nederlands om onvermalen hun graantje mee te pikken bij de grote medicus en plantkundige Boerhaave, een begenadigd docent, stein kwam regelmatig r Leiden, niet alleen om t< ceren en te zeilen, maar deeltijd hoogleraar, omt den onder Ehrenfest eer nationaal toonaangeven trum voor natuurkunde Jonge Amerikaanse ecoi kwamen voor hun oplei naar Rotterdam toen da der de regie van Tinberg econometrie werd uitge Talent komt niet naar N land omdat we de grenz openzetten, als paling d weg in de fuik zwemt: ta komt pas naar Nederlan we eerst zelf de uitdagin creëerd hebben. Ik pleit er zeker niet voo grenzen te sluiten. Integ talenten moeten we mei als krachtvoer voor de n schappij. Maar ik zou w lijk beginnen met het sti ren en latt botten var eigen geni door een ving te ere die prikke uitdagend meeslepei Importere gemakzuc oplossing, aanwezigl talent twij niet. En w ben wel di bewezen ook in sta; om met ta te gaan. E heel wat g waar Nederland meedei meedoet op intemation niveau. Misschien even het Eurovisie songfestiv wel in de wereld van de ke muziek. Het Concertgebouwork een wereldnaam, allerle derlandse solisten reize over de wereldpodia, Nl ders hebben een leiden gespeeld in de terugkee meer authentieke uitvoi in de klassieke muziek t derland mee op het hoe veau. We zijn ook echt geen h sluiter op alle terreinen sport. We winnen Olym medailles, we hebben t< zwemmers, we hebben Iers in Europese topploi hebben voetbaltrainers ternationaal gewild zijn hebben multinationals ternationaal nog steeds len en waar kennelijk 01 alleen onnozelaars werl Het ontbreekt echt niet lenten in Nederland. La het in ieder geval voor 1 spannend maken. Met de opleidingen, met wa en een uitdagend werkl Dan is er al veel gewom Joop Hartog hoogleraar micro-economie aan de Universiteit van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6