)agverblijf anderen in jwaar weer 'Winkels in Leiden moeten elke zondag open' in der Sar in dienst n Manchester United Minister Bot eist excuses na belediging Balkenende Leidsch pi Dagblad AH Hollandse Nieuwe. Actie wegens succes verlengd! Koel ,nen weg door leegloop ire Open dag vliegkamp trekt 30.000 bezoekers Tour da Kans is vernieuwd en im nóg spannender! Kjük m da toaat mil 11 juni voor maat lincimade. maandag 6 juni 2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad De geur van elektriciteit in Leidse Waag Variatie troef op twaalfde editie Berghpop Hupje blijft uit: goud voor Van Gelder fQ^ES "035 NW 3-5 li 15-16° i,» c 'gpd - De kinderopvang in ind verkeert in een crisis, rblijven melden een ge lde afname van hun dien- •t vijf tot tien procent als van de nieuwe Wet Kin rang, die in januari is inge- "e eerste ontslagaanvra- jn al ingediend. manitas, met 156 dagver een van de grootste kin- rangorganisaties- in Ne- d, zorgt de leegloop voor nzetverlies van acht pro- Humanitas-directeur Dffermans: „Dat kost ons Iljoen." hans is tevens voorzitter Ie grootste Nederlandse heorganisatie (M.O- Die vertegenwoordigt iderdagverblijven. Al die 'blijven constateren een rrugloop. „In het ene ge- 'el wat meer dan in het i." Overal in de kinderop- 'ordt bezuinigd op uit- ichten en tijdelijke con- speciale meldpunten van centrale FNV en ouderor- BOINK stromen de bn binnen. „De admini- jve rompslomp voor de is een verschrikking. Ze te maken met twee bvers, de kinderopvang- - Edwin van der Sar ver- ijn werkgever Fulham lanchester United. De international heeft :ejarig contract bij de itekend. Dat heeft Marl ij United gisteren op zijn bekendgemaakt. Hoe- e£ club voor hem heeft be- i.(s onbekend. 2pr Sar begon zijn carrière ni>c waar hij tot 1999 onder stond. De doelman ver iaaar Juventus en belandde 1 bij Fulham. Van der Sar In januari ook al in ver- gebracht met Manchester ;r|. maar toen koos hij er- iejm zijn contract bij Ful- n! verlengen tot 2006. jt Nederlands elftal speelt 16 COMME STEEN DER WIJZEN olksmond heet het depar- t van buitenlandse zaken /ïnrots'. Wanneer Luc Teir- Vzich er vandaag meldt, ij hopelijk de vergelijking e|reinstein in te slikken. De jgihe ambassadeur bij het -jjjpijk der Nederlanden 0Iiamelijk voor een ernstige minister Bot: de beledi- [ean premier mr. dr. J. P. nde door ische minis- visite mar- vp een diepte- [ejn kleinzielig- ^ieledigen van j e*vriende rege- n|iider' wordt in dit land aJ> prijs gesteld. Voor de 'Jp Wereldoorlog werd geen V|0gen woord getolereerd e.e Duitse kanselier Hitier. pjaren zestig werden stu- s <i veroordeeld die de Ame- wfe president Johnson we- es?ijn Vietnambeleid uit jen voor 'moordenaar' Il£ja zij de leus aanpasten ,Jhnson molenaar'). En in erprgde burgemeester Deet- 5Cpoor dat de Japanse kei- 3S)hito niet werd geconfron- pinet overlevenden van de ^jn. Een land dat zo met tsjlenden omgaat, verwacht enig respect. Centrummanager Robert Strijk doet in MKB-magazine oproep aan middenstand leiden - De winkels in het cen trum van Leiden moeten elke zondag open zijn. Deze oproep doet centrummanager Robert Strijk deze week in het 'MKB Leiden Magazine'. Hij citeert het Koopstromenonderzoek 2004 van de provincie Zuid- Holland, waaruit zou blijken dat wekelijks 50.000 mensen uit de Leidse regio op zondag gaan funshoppen in een stad waar dat wel mogelijk is. „Dan kunt u zelf uitrekenen hoeveel geld de binnenstad laat lopen zegt hij. „Dat loopt in de miljoenen euro's per jaar." De Leidse binnenstad is in 1994 aangewezen als 'toeristisch ge bied'. Dat betekent dat de win kels in het centrum alle dagen open mogen zijn. In de praktijk is alleen de laatste zondag van de maand als koopzondag in gebruik. Jammer, vindt Strijk. „Steeds meer mensen lopen op zondag langs gesloten etalages tijdens een stadswandeling of een bezoek aan een museum, horeca, vrienden of familie. De vraag komt op of die winkels op zondag niet open kunnen." Strijk lobbyt al langere tijd bij de winkeliers voor een perma nente koopzondag. Tot nu toe kreeg hij de standaardreactie: 'Ik zou ook open gaan, als er meer open gaan'. Een kip-ei-re denering die de ondernemers alleen zelf kunnen doorbreken, vindt Strijk. „Leiden heeft een fors marktaandeel te winnen op dit vlak. Mocht u een winkel hebben en nog niet open zijn die dag, probeer het eens een halfjaar." Strijk schrijft de toename van het aantal zondagse funshop- pers toe aan de secularisering en de welvaart. De godsdiensti ge opdracht dat mensen op zondag moeten rusten, wordt vervangen door 'een patroon van recreatie en consumptie'. Toerisme, horeca- en winkelbe zoek passen in het nieuwe beeld. De inwoners van de ge meente Utrecht stemden vorig week bij referendum tegen ex tra koopzondagen in hun stad. organisatie zelf en de belasting dienst", zegt Joop van Gisteren, directeur van vijf kinderdagver blijven in Bergen op Zoom. Zijn ervaring is dat vooral mensen met een lager inkomen door die papieren rompslomp afhaken. „Terwijl juist die groep minder kosten heeft door de nieuwe re geling. Maar ze zien door de bomen het bos niet meer." Degenen die financieel hard ge troffen worden door de nieuwe wet, zijn de mensen met bo- venmodale inkomens (vanaf 45.000 euro bruto per jaar), zegt voorzitter Gjalt Jellesma van BOINK, dat 2500 oudercom missies vertegenwoordigt. „De nieuwe wet scheelt deze ouders soms wel driehonderd euro per maand. Dat kunnen ze niet be talen." BOINK vindt dit kwalijk. Jellesma: „De overheid heeft vierhonderd miljoen euro ge stopt in extra kinderopvang plaatsen. Dat wordt nu teniet gedaan. Pure kapitaalvernieti ging" De werkgevers varen voorals nog wel bij de nieuwe wet, zo bleek in mei uit een onderzoek van het Bredase bureau De Breed en Partners. Bedrijven betaalden netto zestien procent minder kinderopvangbijdrage aan hun personeel in de eerste maanden van 2005. NL de Voorhouter woensdag, tij dens de WK-kwalificatieduel met Finland, zijn honderdste interland. Voor dat duel heeft bondscoach Marco van Basten Mark van Bommel thuisgelaten. Het is onduidelijk waarom Van Basten niet langer een beroep op de middenvelder wil doen. De bondscoach geeft vanmid dag een persconferentie. Zelf gaf de voetballer direct na de wedstrijd tegen Roemenië aan dat hij niet geblesseerd is. De bondscoach wisselde hem in dat duel al na vijftig minuten omdat hij ontevreden was over diens spel. Pagina's Sport: Meer over Nederlands elftal NTAAR valkenburg - De laatste open dag op het Marine Vlieg kamp Valkenburg trok afgelopen zaterdag ongeveer 30.000 bezoekers. Het evenement verliep volgens de or ganisatie zonder problemen. In de omgeving waren on geveer 5000 parkeerplaatsen gecreëerd, onder meer op de Westerbaan en langs de Wassenaarseweg. Met acht pendelbussen werden de bezoekers naar het vliegkamp vervoerd. De laatste keer dat er op het vliegkamp een open dag werd gehouden was in 1997. Daar kwamen 70.000 mensen op af. Een luchtshow fungeerde toen als grote trekpleister. „Maar voor een luchtshow hebben we geen personeel meer", zegt Willem Croeneveld namens de organisatie van de open dag. Het vliegveld sluit bin nenkort definitief de poorten. Tijdens de open dag werd ook een ceremonie gehouden bij het monument voor oorlogsslachtoffers, waar kransen werden gelegd. Pagi na R3: De laatste blauwe hap op het geliefde vliegkamp. Foto: Dick Hogewoning Zwitsers treden toe tot 'Schengen' bern - Zwitserland treedt toe tot het Schengenverdrag. dat het vrije verkeer van personen en goederen binnen de Europe se Unie regelt. 54 Procent van de Zwitsers stemde in een refe rendum voor afschaffing van de grenscontroles voor burgers uit de 15 EU-landen die het Schen- gen-akkoord hebben gesloten. Daarmee zoekt Zwitserland, dat in een economische crisis ver keert, verder toenadering tot de Europese Unie. Pagina Buitenland Verdacht pakketje op Schiphol schiphol - De Koninklijke Ma rechaussee heeft gisteren een gedeelte van de Handelskade ter hoogte van het Cargo Centre 2 bij Schiphol afgezet omdat er een verdachte pallet was aange troffen. Na onderzoek van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) bleek 'alles veilig', aldus een woordvoerder van de ma rechaussee. Wegen rondom het vrachtcentrum werden ruim twee uur afgesloten. Minister Italië: Boete voor burqa rome - De Italiaanse minister van justitie wil dat vrouwen die gekleed in een burqa over straat gaan een boete krijgen. Roberto Castelli van de rechtse Lega Nord zei gisteren tijdens een tv- debat na de vertoning van de film Submission van Theo van Gogh dat het dragen van het gewaad dat alles bedekt in strijd is met wettelijke bepalingen op het bedekken van het gezicht in het openbaar. „We moeten niet, onder het voorwendsel dat ze beklagenswaardig zijn, en veel immigranten zijn dat, toe staan dat ze de wetten niet na leven", zei Castelli. Enorme bunker in Irak ontdekt bagdad - Amerikaanse mari niers en Iraakse soldaten heb ben in Irak bij Falluja midden in de woestijn een enorme on dergrondse bunker ontdekt. Het complex is zo groot als zes voetbalvelden bij elkaar. In de bunker was niemand. Er lagen wel net opgeladen mobiele tele foons. In de keuken werd vers eten aangetroffen. De bunker heeft geheel ingerichte woon kamers, douches en air condi tioning. Er werden ook grote voorraden wapens, munitie en andere spullen zoals unifor men, skimaskers, kompassen en nachtkijkers gevonden. Pagina Buitenland De Belgische buitenlandminis ter De Gucht is kennelijk op ge voelige tenen gaan staan met zijn opmerking dat het kabinet de ja-campagne voor de euro grondwet verknoeide. De Gucht wreef extra zout in die wond door Balkenende te betitelen als 'een mix van Harry Potter en brave stijfburgerlijkheid, een man in wie ik geen spoortje cha risma kan ontwaren'. Dat is geen affront; De Gucht heeft ge woon gelijk. De ja- campagne getuigde van een zeldzaam amateurisme. En de opmerkingen over Jan Peter klinken weinig flat teus, maar de CDA'er koketteer de tijdens de laatste verkiezin gen openlijk met zijn gelijkenis met Harry Potter en saaie kap sel. Het bewees dat hij het niet van uiterlijkheden hoefde te hebben maar juist van zijn op roep de (burgerlijke) waarden en normen in ere te herstellen. Wat is er zo pijnlijk aan de ver gelijking met een romanheld die eenzaam strijdt tegen het Kwaad en zoekt naar de Steen der Wij zen? Enkel de constatering dat het kabinet het spoor naar die Steen der Wijzen bijster is. Peter de Vries brussel/gpd - De Belgische am bassadeur in Den Haag dient zich vandaag bij minister Bot (Buitenlandse Zaken) te mel den. Aanleiding vormen beledi gende uitspraken door de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Karei de Gucht, over premier Balkenende. In de krant Het Laatste Nieuws om schreef De Gucht de Neder landse eerste minister als 'een mix tussen Harry Potter en bra ve stijfburgerlijkheid' en 'een man in wie ik geen spoortje charisma kan ontwaren'. De uitspraken zijn volgens Bot beledigend en onaanvaardbaar. „Wij willen expliciete excuses van De Gucht, niet een brief waarin hij schrijft dat hij het zo niet heeft gezegd. In welke vorm De Gucht zijn excuses giet, mag hij zelf uitmaken", al dus de woordvoerder van Bot. „De Gucht beledigt de premier en veegt de vloer aan met een aantal parlementariërs en het Nederlandse volk. Dat kan ab soluut niet." De Gucht zelf, op dit moment in China, liet in eerste instantie weten dat hij verkeerd was geci teerd. In een brief aan zijn Ne derlandse collega zei De Gucht juridische stappen te overwe gen tegen de krant. Een geluidsopname van het Laatste Nieuws bewijst echter dat De Gucht de gewraakte uit spraken wel degelijk heeft ge daan. Hij laat zich diverse keren laat dunkend uit over de Neder landse minister-president. ,,Als er iemand stijfburgerlijk is, is hij het wel", zegt De Gucht, die volgens de hoofdredacteur van Het Laatste Nieuws zelf om het interview had gevraagd. (advertentie) Fel protest tegen overleg met ETA barcelona/gpd - Een paar hon derdduizend Spanjaarden heb ben in Madrid geprotesteerd te gen het voornemen van de re gering Zapatero om met de Baskische afscheidingsbewe ging ETA te onderhanden. De manifestatie was bijeengeroe pen door de organisatie van slachtoffers van het terrorisme ATV, gesteund door de opposi tiepartij Partido Popular. Partij leider Mariano Rajoy en ex-pre mier Aznar liepen voorop in de demonstratie. Kleine linkse par tijen en organisaties van slachtoffers beschuldigen de PP ervan de slachtoffers van terro risme te misbruiken voor poli tieke doeleinden. In Spanje heerst grote verdeeld heid over het plan van Zapatero om met de Basken te gaan pra ten. Volgens de grootste oppo sitiepartij komt er alleen maar vrede als de ETA-leden achter de tralies zitten. (advertentie) Afgelopen week was de AH Hollandse Nieuwe In de aanbieding. Maar door het grote succes van de actie heeft niet ledereen hiervan kunnen profiteren. En daarom Is ook deze week - t/m zondag 12 Juni - de AH Hollandse Nieuwe nog extra voordelig*. Het grote voordeel van Albert Heijn. cn 'Alleen geldig met AH Bonuskaart t/m zondag 12 Juni 2005. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis1 1 Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) MIQV I Naam: i Adres Plaats "telefoon Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bij de envelop naar 1 afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. LeidschitDagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1