l lagere bijdrage EU BUITENLAND Kloof in EU groeit na 'nee' Babylijkjes gevonden in vriezer bij moeder Zalm tegen voorstel Aanpak 'groene maffia' Brazilië Contributieverlaging 'niet genoeg' Medewerkers AzG ontvoerd in Congo Huisarts steunt invoeren vettax Hoerenloper op billboard Tiananmenplein Tien arrestaties in Bosnië na beelden executie VOORDEELMENU 'ENTREE' €39 iontrole 6 landen tp automobilist iTisLAVA - De politie van Slo- ije, Tsjechië, Polen, Oosten- Hongarije en Slovenië ludt de hele komende week >n gezamenlijke actie tegen itomobilisten die zich niet an de regels houden. Vanaf laandag zullen agenten in de >s landen strikt controleren op nder meer rijsnelheid, gebruik in autogordels en alcoholcon- imptie door de bestuurder. Er ll ook op andere zaken gelet „orden maar welke dat zijn ordt geheim gehouden. Het is jor het eerst dat de zes landen imen optrekken. Het besluit it de actie werd in april door ters van de zes staten ge- imen. De operatie duurt tot met volgende week zondag. zaterdag 4 juni 2005 jctie contra ilegale dvd jechië vestigt eeuwrecord tAG - In hoger gelegen delen Tsjechië is tot vier meter teuw gevallen. Het is zeker j halve eeuw geleden dat in i in het Oost-Europese land gelijke hoeveelheden euw vielen. adrid - In een gezamenlijke Itie hebben de Spaanse en -Drtugese politie 31 mensen pgepakt, die worden verdacht fcn de grootschalige productie in illegale dvd's en cd's. Dat ►bben de Spaanse en Portuge- i politie gisteren laten weten. is de eerste keer dat Span- rtkrden en Portugezen samen- irkten bij de actie tegen de pi- jSfcerij met cd's en dvd's. De po- jagenten deden invallen in ider meer het noorden van -irtugal en de regio Galicië in >t noordwesten van Spanje. tanslagen in ikarta op komst' mberra - De Amerikaanse en istralische ambassades in In- ïesië hebben gewaarschuwd >r op handen zijnde aansla- op hotels in Jakarta, die bij jterlingen populair zijn. De ïbassades baseren zich voor waarschuwing op rapporten inlichtingendiensten. lichtbrug voor oedsel Soedan iartoem - Het Internationale ide Kruis opent vandaag een ptbrug om de hongerende olking van de Soedanese ivincie Darfoer van voedsel oorzien. De 1,8 miljoen euro itende operatie moet de ko- inde twee maanden het lij- van 220.000 mensen ver- iten. Een gecharterde II- }sjin-76TD vliegt twee keer jr dag met hulpgoederen van iartum naar Darfoer. In totaal irdt 4000 ton aan levensmid- len verdeeld. Darfur, een ge ld ter grootte van Frankrijk, t ongeveer vijf miljoen inwo- rs, van wie er velen op nood- Jp zijn aangewezen. doI vervoert i kilo springstof irschau - De politie van lelm in het oosten van Polen pft een man aangehouden met 12 kilo springstof in zijn gzak onderweg was. De 31-ja- e wilde de TNT verkopen. In woning van de man, die in t verleden voor een beveili- igsbedrijf werkte, trof de po- e munitie, ontstekingen en ipenonderdelen aan. Het (T was vermoedelijk bestemd Dr de georganiseerde mis- ad. De Poolse maffia gebruikt lag explosieven bij het uit de g ruimen van concurrerende hdes.s üekenhuisbijbel m nachtkastje' «den - De directie van drie Icenhuizen in de Britse stad Icester overweegt de traditie i bijbels naast ziekenhuis- dden te leggen, af te schaf- l. Volgens de directie kunnen bijbels beledigend zijn voor !t-christelijke etnische min- rheden. De bijbels vormen k nog een bron van besmet- g. Zij zouden de verspreiding i MRSA, een bacterie die Jlvuldig in ziekenhuizen op- Ikt, in de hand kunnen wer- ende Noorse gionelladode io - Een uitbraak van de vete- lenziekte in twee plaatsen in t zuiden van Noorwegen pft vrijdag een tiende leven hst. Volgens een woordvoer- r van het ziekenhuis in Fre- 1 rikstad zijn in totaal 53 men- met de legionellabacterie „Smet.De slachtoffers zijn al- i ouderen, maar het is nog It bekend waar ze met de ^tterie zijn besmet. De vetera- hziekte wordt verspreid door i bacterie in waterdruppels. Nederland overleden in 1999 biensen die met legionella ren besmet op de Westfriese tra in Bovenkarspel. door onze correspondent Monique Broeshart wenen - Een 32-jarige vrouw uit het Oos tenrijkse Graz wordt ervan verdacht in de afgelopen vijf jaar haar vier kinderen met een na de bevalling om het leven te hebben gebracht. De vrouw bevestigt inderdaad de moeder te zijn van de kinderen, maar zegt zich niet te kunnen herinneren ze te heb ben vermoord. De zaak kwam aan het rollen toen eerder deze week een onderhuurder een pak ijs voor zijn kinderen uit de gemeenschappe lijke vrieskist wilde halen. Hij trof een zak aan met daarin het lichaam van een overle den baby. De politie werd ingelicht en die ontdekte na verdere inspectie een tweede dode baby in de vrieskist, en een derde in een schildersemmer die was gevuld met ce ment. De bewoonster bekende vervolgens vrij snel dat het haar kinderen waren. Terwijl zij werd verhoord kwamen de ruim dertig politieagenten en hun speurhonden op het spoor van nog een lijkje, eveneens verstopt in een emmer tussen wat rommel in een bijgebouw. De moeder ontkende de kinderen te heb ben vermoord. Ze kwam er naar eigen zeg gen steeds te laat achter dat ze zwanger was en ook ontdekte ze altijd pas dat ze van een baby was bevallen door het zien van het bloed in de badkuip. Na de bevallingen verkeerde ze telkens in een shocktoestand en kon ze nu de gebeurtenissen niet meer precies reconstrueren, aldus de politie. De vrouw zou ook hebben verklaard dat ze in wanhoop en 'uit existentieangst' heeft gehandeld. Ze zou de moord op haar gewe ten hebben omdat ze vreesde dat haar 38- jarige partner haar door de kinderen zou verlaten. Hij is getrouwd met een andere vrouw en heeft al drie kinderen. Hij wilde geen tweede gezin stichten. De politie be vestigt dit verhaal echter niet. De 38-jarige vriend wordt sinds donderdag door de politie vastgehouden en verhoord. Hij houdt vol nergens van af te weten, niet van de zwangerschappen, noch van de moorden. Een DNA-test moet aantonen of hij de vader is. De exacte doodsoorzaak van de vier kinde ren is nog niet bekend. Zelfs hun geslacht kon nog niet met zekerheid worden vastge steld omdat de lijkjes eerst langzaam moes ten ontdooien, aldus politiewoordvoerder Harald Gutschi. De buren omschrijven de verdachte, werk zaam als een boekhoudster bij een benzi nestation, als een 'goede ziel'. Zowel de vrouw als de vriend stonden bekend als hardwerkende mensen. Het stel had al vijf jaar een relatie en heeft op andere adressen gewoond. De politie gaat ook daar inspec ties uitvoeren. geneve/anp-afp - Een Franse en een Congolese medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) zijn donderdag ontvoerd in het noordoosten van de De mocratische Republiek Congo. De twee medewerkers waren in een duidelijk herkenbare wagen onderweg van Bunia, de hoofd stad van het district Ituri, naar een kamp voor ontheemden in de plaats Jina. Onderweg wer den zij aangehouden door ge wapende mannen en meegeno men. AzG heeft de actie scherp ver oordeeld en eist onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van de medewerkers. De orga nisatie werkt sinds juni 2003 in het distrct Ituri, waar het een ziekenhuis en aantal mobiele klinieken heeft. In hetzelfde district werd don derdag een Nepalese VN-sol- daat gedood. De man was inzit tende van één van de drie heli kopters die bij beschietingen werden geraakt. Daardoor raak ten drie anderen gewond. Sinds het begin van de VN-vredes missie in Congo in 1999 zijn achttien VN-medewerkers om het leven gekomen. Artsen zonder Grenzen werd deze week geconfronteerd met een ander incident. Maandag werden de Nederlanse hulpver lener Vincent Hoedt en zijn Britse collega Paul Foreman ge arresteerd in Soedan. Zij wer den na ondervraging op borg tocht vrijgelaten. londen/anp-rtr - Eeen duide lijke meerderheid van de Euro pese huisartsen is voorstander van een belasting op ongezond voedsel. Uit een peiling bleek vrijdag dat 58 procent denkt dat een dergelijke belasting overge wicht kan helpen voorkomen. De peiling werd uitgevoerd in opdracht van de Europese Unie van Huisartsen. „Iemand moet proberen wetgeving door te voeren om een einde te maken aan deze snel om zich heen grijpende epidemie", zei een woordvoerder. Uit onderzoek blijkt dat de be handeling van de gevolgen overgewicht meer kost dan de behandelingen van ouderen, rokers of alcoholisten. den haag/anp -Minister Zalm van Financiën verwijst het jong ste voorstel van EU-voorzitter Luxemburg voor een lagere con tributie van ons land naar de prullenbak. Premier Balkenende laat zich er milder over uit: „We zitten nog midden in de onderhandelin gen". Zalm gaf gisteren na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad te kennen niet tevreden te zijn over het voor stel. „Het is niet genoeg", aldus de vice-premier. Balkenende sprak over een 'eerste stap in de goede rich ting.' Hij herinnerde eraan dat Nederland de grootste 'netto betaler' is in de Europese Unie. Zalm vindt dat de Nederlandse bijdrage in lijn moet zijn met die van 'andere lidstaten met eenzelfde welvaart.' Luxemburg presenteerde giste ren nieuwe voorstellen voor de Europese begroting van 2007 tot en met 2013. Nederland zou vanaf 2007 kun nen rekenen op een korting op de bijdrage aan de Europese Unie van 350 tot 500 miljoen euro per jaar. Die korting zou gedurende zeven jaar gelden. Daarna dient Nederland op nieuw over een lagere EU-bij drage te onderhandelen. Groot-Brittannië krijgt in het voorstel verder een vaste kor ting van 4,5 miljard euro op zijn nettobijdrage aan Europa, in plaats van automatisch twee derde van de nettocontributie. Na een aanvankelijke bevrie zing op dit niveau zou de kor ting zelfs verder naar beneden moeten gaan. Naast Nederland zouden ook Duitsland en Zweden als grote nettobetalers een korting krij gen, die verloopt via een lagere afdracht van BTW aan de EU. Samen met Den Haag strevenj Berlijn en Stockholm echter naar een vast, permanent kor tingssysteem op de EU-af- dracht. Het kabinet-Balkenende heeft van zo'n vast kortingsmecha nisme de grootste prioriteit ge maakt in de begrotingsonder handelingen. De hoge nettocontributie van Nederland aan de EU bleek woensdag ook één van de be langrijkste redenen te zijn voor veel stemmers om zich uit te spreken tegen de Europese grondwet. Aantal landen wil referendum opgeven door onze correspondente Hetty van Rooij brussel -Het luide 'nee' uit Frankrijk en Nederland zindert na door in de hele Europese Unie. Een aantal landen overweegt om een geplande volksraadple ging te schrappen, ondanks de oproep van Commissievoorzit ter José Manuel Barroso aan de regeringsleiders om geen over haaste stappen te zetten. De Luxemburgse premier Jean Claude Juncker, momenteel voorzitter van de EU, stapt op als zijn land op 10 juli per refe rendum de grondwet verwerpt. Het ministaatje Luxemburg is een van de landen die het meest van de Europese Unie profiteert, en een 'ja' leek er lang een uitgemaakte zaak. Uit een opiniepeiling blijkt dat het aantal tegenstanders van de grondwet er in een week is ge groeid tot 41 procent. Hetzelfde is gebeurt in het eurosceptische Denemarken, waar op 27 sep tember een volksraadpleging is voorzien. Na het Franse 'nee' liggen de tegenstanders van de grondwet er voor het eerst op kop. „Opstappen bij een 'nee' een kwestie van fatsoen tegenover de kiezers van Luxemburg", zei premier Juncker gisteren tij dens een persconferentie. Junc ker leidt het groothertogdom sinds 1995 en is de langstzitten de premier van de Europese Unie. In veel landen die een referen dum hebben uitgeschreven zijn de ogen gericht op Groot-Brit- tannië, waar waarschijnlijk maandag een besluit valt over het referendum. Zowel Portugal Peking - Een arbeider op het Tiananmenplein in Peking zet een rode ster op een dertien meter vlaggen mast. Vandaag is het precies zestien jaar geleden dat op het Tiananmenplein in de Chinese hoofdstad honderden demonstrerende studenten werden vermoord door het Chinese leger. Foto EPA/Michael Rey nolds san francisco/gpd-reuters - Mannen die in de Amerikaanse stad Oakland, in de staat Cali- fomië naar een prostituee op zoek zijn, nemen grote risico's. Zij lopen niet alleen het gevaar gearresteerd te worden, maar zien hun gezicht later mogelijk ook terug op een immens bill board. Hoeren wordt aangeraden met hun werk te stoppen en een te lefonische hulplijn te bellen. Het nieuwe programma van het stadsbestuur is bedoeld om 'beschamend gedrag' aan de kaak te stellen. Al zoekende naar nieuwe ma nieren om het prostitutiepro- bleem aan te pakken, met name om iets te doen aan de exploita tie van jonge meisjes, kwamen we vanzelf op dit idee uit", al dus de voorzitter van de ge meenteraad van Oakland, Igna- cio De La Fuente. Oakland telt 400 duizend inwo ners en ligt tegenover San Fran cisco, aan de andere kant van de baai. In eerste instantie worden de gezichten op de foto's onscherp afgebeeld om de hoerenlopers niet al te herkenbaar te maken, maar later zullen alle opgepakte mannen haarscherp op de bill boards terechtkomen. Critici vergelijken deze praktij ken met middeleeuwse straffen, bedoeld om mensen publieke lijk te vernederen. Ze vinden het onzin dat alleen hoerenlo pers naast hun normale straf nog eens in het openbaar bela chelijk gemaakt moeten wor den. Rechtbanken echter steu nen de actie en sommige kran ten publiceren al geruime tijd namen van mannen die prosti tuees bezochten. als Denemarken hebben aange kondigd dat de volksraadple ging in hun land niet doorgaat, wanneer de Britten ervan af zien. Commissievoorzitter Barroso houdt in het openbaar vol dat het ratificatieproces moet door gaan. Maar de Europese Com missie is doodsbang voor een situatie waarbij de tegenstem als een vloedgolf door Europa spoelt, en de politieke crisis in de EU onbeheersbaar maakt. Over het lot van de grondwet wordt op 16 en 17 juni beslist door de regeringsleiders tijdens hun bijeenkomst in Brussel. „In Portugal is een referendum ge pland in oktober. De Ierse rege ring wacht tot na de Europese top met een beslissing over het Ierse referendum, dat eveneens gepland is in het najaar. belgrado/den haag /anp-afp - De Servische autoriteiten heb ben sinds woensdag tien men sen gearresteerd die worden verdacht van betrokkenheid bij de moord op moslimmannen in Bosnië in 1995. De aanhou dingen zijn een gevolg van de vertoning van filmfragmenten op het Joegoslavië-Tribunaal. Aanklager Geoffrey Nice heeft een videoband bemachtigd waarop een paramilitaire een heid of bende zichzelf heeft vastgelegd tijdens activiteiten in Bosnië-Herzegovina. De video opnamen tonen onder meer een executie van zes mannen die naar verluidt moslims uit Srebrenica waren. Waar en wanneer de moorden zijn ge pleegd is niet duidelijk, maar het is niet bij Srebrenica. Ambtenaren verdienden fors aan vernietiging oerwoud (advertentie) door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo/ -"Onbetrouwbaar", noemde Jose Genoino, fractie voorzitter van de regerende Ar beiders Partij, onlangs de jong ste cijfers over de sterk toege nomen vernietiging van het tro pisch regenwoud. Hij kan op zijn woorden terug komen. Gisteren rolde de fede rale politie in samenwerking met de ministeries van justitie en milieu een 'groene maffia' op in Mato Grosso, in wat de grootste actie voor het behoud van het Amazonewoud wordt genoemd. Mato Grosso is de Braziliaanse deelstaat die verleden jaar met 12.500 vierkante kilometer ver antwoordelijk was voor 48 pro cent van de ontbossing in het Amazonegebied. In totaal werden 87 mensen aangehouden onder wie 47 ambtenaren van het Overheids instituut voor de Milieube scherming (Ibama). Daarnaast werden houthande laren en personen gearresteerd, die Ibama-functionarissen in opdracht van de houtindustrie omkochten in ruil voor het 'wit wassen' van illegaal gekapt tro pisch hardhout. Tegen 40 ande ren zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd. De bende werd geleid door twee topmensen van het Ibama in Mato Grosso. De betrokkenen vervalsten houtkap- en transportlicenties en wasten oude documenten met chemicaliën schoon voor hergebruik. Ook Moacir Pires, deelstaatmi nister voor milieuzaken, zit vast. Hij is de rechterhand van gouverneur Blairo Maggi, die in Brazilië te boek als de 'Sojako- ning'. Zijn familie is de grootste sojaboer ter wereld. Praktisch alle 43.000 hectaren oerwoud, die met hulp van de groene maffia in de afgelopen tien jaar zijn ontbost, zijn nu uitgestrekte sojaplantages. De bonen gaan met name naar Europa en China voor de pro ductie van veevoer. Internatio nale milieuorganisaties be schuldigen Maggi ervan de deelstaat te willen omvormen in een gigantische sojaschuur, met kaalslag van het oerwoud als uitgangspunt. De vernielde 43.000 hectaren (52.000 voetbalvelden) leverden bijna twee miljoen kubieke me ter hardhout op, ter waarde van 300 miljoen euro. In vrachtwa gens uitdrukt 66.000 ladingen, goed voor een file van 1200 ki lometer. De politie heeft beslag laten leggen op het bezit van de ar restanten, dat moet bijdragen in de geleden milieuschade. Milieuminister Marina Silva. stelt dat zij geen blaam treft omdat de houtmaffia binnen het Ibama al actief was onder vorige regeringen. Volgens Silva bewijst de actie juist dat haar ministerie 'in eigen vlees durft te snijden'. Het geval Mato Grosso toont aan dat binnen overheidsorga nen grof geld verdiend wordt door pseudo-milieubescher mers. De regering van president Lula stelde tot dusver steeds, dat de kaalslag overwegend plaats heeft in afgelegen gebieden, waar overheidscontrole ont breekt. Het milieubeleid is erop gericht meer grip op clandestie ne houtkap te krijgen door staatsaanwezigheid daar te ver groten. Maar Mato Grosso laat zien dat de regering er met het neerzet ten van politiebureaus en mi lieukantoren niet is. Paktisch overal in het Amazongebied krijgen milieu-overtreders de helpende hand van de lagere overheid. Het Multikabel Voordeelmenu Entree is nu wel héél voordelig. Hiermee krijgt u digitale televisie, een veel goedkoper telefoonabonnement én sneller internet voor slechts 39 per maand. Daarbij krijgt u de installatie, een digitaal startpakket en een digitale ontvanger helemaal gratis! Samen met de besparing op uw telefoonkosten betekent dit in het eerste jaar al ruim 400 voordeel!* Uw huidige televisieabonnement nu in digitale kwaliteit Telefoonabonnement waarmee u veel voordeliger belt Internet met 2x de downloadsnelheid van inbellen Gratis installatie, digitaal startpakket, nummerbehoud én digitale ontvanger INTERNET TELEFONIE DIGITALE TELEVISIE per maand Vraag nu snel t>et Voordeolmonu Entree aan. Bel 0800-8175 (gratis) ot kijk op www.muNikabel.nl.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5