'Luisterende' camera tegen geweld BINNENLAND Brugman Speciale eenheden samen in één nieuwe terreurdienst Kabinet stuurt extra schepen en militairen naar Afghanistan van tiMHH iTRALEND VOORDEEL Bil BRUGMAN! Eerste Keltische muntschat uit Nederland Politie kan met nieuw systeem sneller optreden Rai vol met afvalbakken Gestolen reuzenrad vermalen hmijh bij Van Til 'Michelingids' voor verpleeghuizen A.S. ZONDAG ZIJN WIJ GEOPEND! NU KOPEN IN 2007 BETALEN' Politiebond hekelt straffen relschoppers Hoogervorst: Uitzicht op akkoord met huisartsen Samenleving goedkoper uit met heroïne op recept Last Minute Leiden 24 juni ederland op zes i rijkste EU-iand [EMBUrg - Nederland is het zes na rijkste land van Euro- Dat blijkt uit een bereke- ig van het Europese statis- lh bureau Eurostat. Het bu il berekende de welvaart van i land via het aantal inwo- 5, rekening houdend met jsverschillen. Luxemburg is rijkst, gevolgd door Noor gen, Ierland, Zwitserland, iiemarken en Oostenrijk. slstraf voor rod discoganger ihem De 20-jarige man uit beveld die in november vo- jaar in Nijkerkerveen Frank rmsen (19) uit Amersfoort idsloeg, is veroordeeld tot E jaar cel, waarvan een half r voorwaardelijk. Hermsen - ïlkaar geslagen voor disco- ek Starlight in Nijkerkveen- olgens de rechtbank overle- i na een zware mishande- j. Naast de gevangenisstraf nt de veroordeelde via de re dering cursussen te volgen het gebied van agressiebe- trsing en omgang met alco- De man werd vrij gespro- I van doodslag. Hij is veroor- jld wegens 'zware mishande- rmet de dood tot gevolg', ju- isch een lichtere variant. Het log onbekend of de 20-jarige ïi tegen de straf in beroep zaterdag 4JUni 2005 emeenten vrijer j werk zoeken i haag - Gemeenten krijgen jaf 2006 de volledige vrijheid lepalen op welke manier ze Itandsgerechtigden aan het tk proberen te helpen. Nu i de lokale overheden nog plicht om een deel van hun Iget -circa 300 miljoen euro- te geven bij particuliere Itegratiebedrijven. inses Margriet eekt heiligbeen i haag - Prinses Margriet ft bij een val haar heiligbeen Iroken. Het herstelproces mogelijk enkele weken du- Dat heeft de Rijksvoorlich- idienst (RVD) gisteren be- Igemaakt. Het heiligbeen is iotgedeelte tussen de len- rervels en het staartbeen. De maakt binnenkort bekend ïe medische situatie van de |ses invloed heeft op haar «programma. >de vrouw in pning gevonden seningen - In een woning in leningen is gistermorgen (dode vrouw gevonden. Het om een 56-jarige inwoon- t van deze plaats. De politie ft een 45-jarige man, die >1in de woning aanwezig aangehouden. Onduidelijk ftt er zich in de woning ft afgespeeld en wat de fcte doodsoorzaak is. icaïnetransport iderschept Verdam - De Nederlandse, 'hse en Belgische autoritei- ftebben eind april een isport van 116 kilo cocaïne lerschept. Twee verdachten Molendam en Usquert zijn ft week aangehouden en gis- ijn in bewaring gesteld. De -j>s zaten verborgen in een ftainer met hout die uit Suri- be kwam. De cocaïne bleek -ïeeld over drie houten kis- 'e In de haven van Duinker- 1 werden de kisten met coca- ■bp verzoek van het Neder- •ise OM verwisseld met drie ïtieke kisten met zand. Na i tussenstop in Antwerpen Bikte de container vorige tik de haven van Rotterdam. an komt om bij idrijfsongeval rrnuM - Een 68-jarige man uit fcrgen is vrijdag bij een be- Isongeval in het Gelderse ïum om het leven geko- Dat liet de politie vrijdag '-en. Het slachtoffer liep voor jbestelling op het terrein een houtzagerij toen hij (r een medewerker op een Vel werd aangereden. De luurder had de Eibergenaar opgemerkt. Het slachtoffer fleed korte tijd later aan zijn Rondingen. echt/anp - Archeologen van de Vrije Universiteit en de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek hebben op een akker in het Limburgse Echt een Keltische muntschat van 17 munten gevonden. Deze zijn van zilver, vermengd met koper en wat goud, laat het Ar cheologisch Centrum van de Vrije Universiteit in Amsterdam weten. De ontdekking heeft vol gens de archeologen grote we tenschappelijke betekenis en vormt een unicum voor de Ne derlandse archeologie: het is de eerste Keltische muntschat uit ons land. Waarschijnlijk date ren de munten van tussen 50 en 20 voor Christus. Hoewel het om Keltische munten gaat, zijn ze geslagen door Germaanse stammen, waaronder de Bata ven. Mogelijk gebruikten de lei ders van deze stammen de munten om hun semi-militaire volgelingen te kunnen belonen voor bewezen diensten en trouw. De vondst bevestigt dat de Nederrijnse regio, en met name de Limburgse Maasvallei, behoort tot de invloedssfeer van de Keltische La Tènecul- tuur. Een hele serie andere ar cheologische vondsten wijst in dezelfde richting. Dat alles duidt erop dat de Late Ijzertijd- samenlevingen in Zuid-Neder land complexer waren dan we ons tot voor kort realiseerden. Het gaat hier niet om een we reld van louter losse boerderij en en kleine gehuchten. De eer ste acht munten werden met het blote oog gevonden door een amateur-archeoloog, die de vondst meldde aan prof. Nico Roymans, deskundige op het gebied van de archeologie van Keltische samenlevingen. Me dio april begon de Rijksdienst met opgravingen en vond nog eens negen munten. Bovendien bleek uit het onderzoek dat op dezelfde plaats zich oudere gra ven uit de Vroege Ijzertijd en jongere graven uit de Romeinse tijd bevinden. groningen/anp - Een proef met 'luisterende' camera's die in het centrum van Groningen 'agres sieve' geluiden detecteren, is een groot succes. Dat heeft de gemeente Groningen gisteren bekendgemaakt. De politie heeft de camera's dit voorjaar uitgebreid getest. Uit de proef blijkt dat de politie in staat is sneller te beoordelen of er op straat iemand in gevaar is. De camera's blijken uitstekend in staat agressief stemgeluid van onschuldige bijgeluiden te onderscheiden. „Daardoor wordt de pakkans van geweld plegers vergroot, omdat we eer der in actie kunnen komen", al dus een woordvoerder van de politie. Tijdens de proef hingen er twee camera's midden in het uit gaanscentrum van Groningen. Op het moment dat er een agressief geluid geregistreerd wordt, schakelt het systeem de bijbehorende camera in, zodat de politie in de meldkamer de situatie direct kan inschatten en eventueel in actie kan ko men. Uit een evaluatie blijkt dat het systeem zeer betrouwbaar is. Alle agressiegevallen in het ge bied zijn door de luisterende camera's geregistreerd. Zelfs de luidruchtige festiviteiten rond Koninginnedag, die in de proef periode vielen, bleken niet in staat het systeem te ontregelen. Slechts blaffende honden en passerende ambulances leid den tot onterechte meldingen. Tijdens de proefperiode is er één persoon na geluidsdetectie aangehouden. Volgens de poli- Amsterdam - Deze man is niet op zoek naar iets eetbaars, maar kijkt geïnteresseerd naar een nieuw type afvalbak. Er waren er genoeg te zien in de hallen van de Rai, waar de afgelopen dagen de afval- en reinigingsbeurs werd gehouden. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/anp - Enkele speciale eenheden van politie en defensie gaan op in een nieuwe overkoepelende dienst. Deze zogeheten Dienst Speciale Interventies (DSI) komt in actie bij terreursituaties, grof geweld en in andere bijzondere gevallen. Ook gaat het budget voor alle bijzondere bijstandseenheden (BEE) samen omhoog van 900.000 euro jaarlijks tot bijna 4 miljoen euro. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten. Doel is te komen tot een slagvaardiger organisatie waarin sneller kan worden besloten tot de inzet van speciale eenheden. Met de herziening van het stelsel van speci ale eenheden volgt het kabinet een vertrouwelijk ad vies van professor C. Fijnaut en een rapport van het openbaar ministerie, politie en defensie. De DSI gaat bestaan uit de BBE-Snelle Interventie Een heid (BBE-SIE), een scherpschutterscapaciteit en een eigen staf met een eenhoofdige leiding. De DSI kan per situatie ook andere speciale eenheden aansturen, hoe wel die onder de verantwoordelijkheid blijven vallen van de politie en defensie. Het gaat dan om de Aan- apeldoorn/gpd - Het gestolen reuzenrad van kermisexploitant Jan Lamberink uit het Groningse Overschild blijkt tot schroot verma len. De politie van Apeldoorn, de plaats waar zijn truck met opleg ger vorige week werd gestolen, heeft ontdekt dat de kermisattractie van 20 ton compleet door de shredder is gegaan en afgevoerd door een schrootverwerker bij 's Graveland. De politie onderzoekt of de eigenaar van het schrootbedrijf iets te verwijten valt en recher cheert verder. Men denkt de dieven op het spoor te zijn. (advertenties) Vaardige vingers knopen in Nepal schitterende vloerkleden naar exclusief Van Til-ontwerp. 128.000 knopen zuivere scheerwol per vierkan te meter in de nieuwste kleurstellingen en motieven. Een unieke collectie traditioneel vak werk op de speciale afdeling Woningtextiel bij Van Til. Door de hechte samenwerking en rechtstreekse import bijzonder scherp geprijsd. den haag/gpd - Minister Kamp van defensie stuurt drie mari neschepen naar de Arabische wateren om daar terroristen en drugs op te sporen. Verder ver trekt er deze zomer ook een ba taljon mariniers naar Afghanis tan, die erop gaan toezien dat de parlements- en provinciale verkiezingen in september rus tig verlopen. Binnenkort vertrekken een fre gat met luchtverdedigingwa pens, een bevoorradingsschip en een onderzeeër naar de re gio. Zij gaan daar verdachte schepen opsporen die terroris ten en drugs (waarmee terroris tische groeperingen zichzelf vaak financieren) vervoeren. De Nederlandse schepen zullen eventuele verdachte schepen niet aanhouden. Dat doen de Amerikanen, die in Afghanistan nog steeds op zoek zijn naar terroristenleider Osama Bin La den. In het kader van die strijd heeft Nederland al eens eerder fre gatten geleverd. De laatste keer was van september 2004 tot ja nuari dit jaar. In het kader van de strijd tegen het terrorisme (operatie Enduring Freedom) staan in de Afghaanse hoofd stad Kabul ook vier Nederland se F16's gestationeerd. Ook zijn er onlangs 250 Nederlandse 845.- 200 x 250 cm van 1.845,- NU 1.045,- Openlngstljden: Ma-Di-Wo 9.30-1 ICJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 OC Tehrtoon (072) 5112760 2a. 9.30-17.30 ui Volg de borden Zondag: gesloter O Eigen parkeerterrein www vantil nl DESIGNCENTRUM den haag/gpd - Er moet een Michelingids voor de verpleeghuiszorg komen. Tehuizen die iets ex tra's bieden, zoals goede maaltijden, moeten daarvoor beloond worden met extra sterren. Toe komstige bewoners en hun familie kunnen aan de hand daarvan beoordelen waar ze terecht ko men. Dat concludeert topman Hans Kennedie van hotelketen Golden Tulip, die de sector in op dracht van staatssecretaris Clémence Ross (volksgezondheid) doorlichtte. Kennedie moest onderzoeken waarom de zorg in een aantal ver pleeghuizen ondermaats is, terwijl ze hetzelfde budget krijgen als de goed presterende tehuizen. Ross vermoedde dat alleen extra geld in de sector pompen niet de oplossing is. Verpleeghuizen kunnen op dezelfde manier be oordeeld worden als hotels en restaurants, aldus Kennedie. Als bijvoorbeeld de kamers prettig en ruim zijn, kan een tehuis daar een ster mee ver dienen. Datzelfde geldt voor goed opgeleid en communicatief personeel. Voor zorg krijgen ver pleeghuizen geen extra sterren. Die behoort overal op peil te zijn. Ross voelt ook voor een Michelingids voor ver pleeghuizen, liet ze onlangs in een interview met deze krant weten. „Wie vader of moeder naar een verpleeghuis moet brengen, wil kunnen vaststel len hoe het er in een tehuis aan toe gaat", aldus de staatssecretaris. „Daarvoor zijn kwaliteitskaar- ten nodig." De directies van de tehuizen kunnen veel meer van elkaar leren dan nu gebeurt, stelt Kennedie. Hij keek ook naar buitenlandse verpleeghuizen. Als gemeenten direct verantwoordelijk zijn voor verpleeghuiszorg, zoals in Zweden, daalt de bu reaucratie. KEUKENS t BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071 -5892086 GRATIS VLOERTEGELS T.W.V. 1000,- GRATIS Tè&f ACCESSOIRES T.W.V. 500,- VOOR DE OPENINGSTIJDEN BEL GRATIS 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL (advertentie) Open Universiteit Nederland www.ikstaopenvoorstuderen.nl tie kunnen er echter veel meer geweldsincidenten worden voorkomen als alle camera's in de binnenstad met het systeem worden uitgerust. De luisterende camera's zijn ontwikkeld door het bedrijf Sound Intelligence dat gelieerd is aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. De technologie achter de agressiedetector komt voort uit langlopend wetenschappe lijk onderzoek naar de functie van het menselijk gehoor. rijswijk/anp - De politiebond ACP is verbijsterd over de straf fen die de politierechter in Rot terdam donderdag heeft opge legd aan zes voetbalsupporters die betrokken waren bij de ern stige ongeregeldheden rond de wedstrijd Feyenoord-Ajax op 17 april. „Deze vonnissen zijn een klap in het gezicht van de poli tie en vormen een uitnodiging om het weer te gaan doen", zegt ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp gisteren. De rechter legde straffen op van vier tot acht maanden cel. Het grootste deel daarvan is echter voor waardelijk. commando's en mariniers naar het zuidoosten van het land ge stuurd om verdachten op te sporen. Behalve dat Kamp nu drie sche pen en een bataljon mariniers stuurt voor de verkiezingen, is ook besloten om het zogeheten PRT-team (Provinciale Recon structie Team) een jaar langer in Afghanistan te houden. Het team bestaat uit ruim 100 mili tairen die in de noordelijke pro vincie Baghlan de lokale over heid helpen het land weer op te bouwen. Aanvankelijk zouden zij in oktober terugkomen. Dat wordt nu oktober 2006. 'Weldoener' legt mammoettand op museumstoep denekamp/anp - Een onbe kende 'weldoener' heeft donderdag een enorme slagtand van een mammoet op de stoep gelegd van na tuur historisch museum Natura Docet in Dene kamp. Conservator E. Mul der deed de vondst toen hij 's ochtends de deur wilde openen. „Het is een bijzon der gaaf exemplaar, 112 centimeter lang en zo n 60.000 jaar oud", zei de ver bouwereerde conservator gisteren. Volgens hem gaat het om een 'vers' exem plaar dat net uit de grond kwam, want het zand en vocht zat er nog aan. Mulder vermoedt dat de slagtand afkomstig is van een aannemer die tijdens grondwerkzaamheden op het exemplaar stuitte. „Om te voorkomen dat de vondst aanleiding is voor extra bo demonderzoek en de werk zaamheden daarom stil worden gelegd, heeft de vinder wellicht besloten de slagtand anoniem bij ons op de stoep te leggen." Hoe dan ook, het cadeau is in dank aanvaard en krijgt een prominente plek in Natura Docet, verzekert de conser vator. den haag/anp - Minister Hoo gervorst (volksgezondheid) zegt dat er uitzicht is op een ak koord tussen hem en de huis artsen. Hij verklaarde dat giste ren na afloop van de minister raad. Hoogervorst heeft maan dag aan het eind van de dag een afspraak met de huisartsen om verder te praten. Hij hoopt er dan met de huisartsen uit te komen. Maandag demonstreren huis- advertenties) houdings- en Ondersteuningseenheden (AOE) van de politie en van de Brigade Speciale Beveiligingsop- di;achten (BSB), Koninklijke Marechaussee en de BBE- Mariniers. De DSI kan worden ingezet na goedkeuring van de mi nister van justitie en staat onder gezag van het open baar ministerie. Als de mariniers-eenheid in actie moet komen, moet Donner wel eerst overleggen met zijn ambtgenoot op defensie. De premier en de minister van binnenlandse zaken worden geïnformeerd. artsen en apothekers in Am sterdam tegen de „macht van de zorgverzekeraars", die vol gens hen ontstaat door de plan nen van Hoogervorst met het zorgstelsel volgend jaar. De dag daarna moet hij de wetten voor het nieuwe zorgstelsel in de Eerste Kamer verdedigen. Daar leeft bij een aantal partijen de zelfde kritiek als de huisartsen hebben. Voorzitter H. Wiegel van Zorg verzekeraars Nederland heeft geen goed woord over voor het feit dat de huisartsen maandag weer een manifestatie houden, terwijl de Landelijke Huisart senvereniging en Hoogervorst weer aan het onderhandelen zijn. Actievoeren en onderhan delen tegelijkertijd kan niet, is zijn mening. „Dat doen zelfs de vakbonden niet." amsterdam/anp - De verstrekking van heroïne op medisch voor schrift bespaart de samenleving gemiddeld 13.000 euro per jaar per verslaafde. De voornaamste oorzaak van de kostenreductie is een forse afname van crimineel gedrag in de behandelde groep. Dit blijkt uit een artikel dat dit weekeinde verschijnt in het me- disch-wetenschappelijke tijdschrift The British Medical Journal. Onderzoekers van het Amsterdams Medisch Centrum (AMC) en de Centrale Commissie Behandeling Heroïneverslaafden vergele ken de kosten van het voorschrijven van heroïne plus methadon aan verslaafden die niet meer voor therapieën vatbaar zijn, met die van het geven van alleen methadon. De onderzoekers volgden een jaar lang een groep van 430 heroïne verslaafden. Alle deelnemers volgden al een methadonprogram- ma. De experimentele groep kreeg naast de methadon ook heroïne voorgeschreven, de controlegroep ontving alleen methadon. De medische kosten van de heroïneverstrekking waren aanzienlijk ho ger dan die van reguliere methadonbehandeling. Toch was heroï ne op recept uiteindelijk goedkoper doordat het aantal vermo gensdelicten daalde en daarmee ook de kosten van schade voor slachtoffers en gerechtelijke vervolging. (advertentie) 'Door de flexibiliteit van mijn studie kan ik al mijn interesses optimaal combineren.' H 6 juni 8 juni aanvang 19.30 uur aanvang 19.30 uur studiecentrum Amsterdam studiecentrum Alkmaar Amstelveenseweg 390 Drechterwaard 100 020-5788411 (De Hooge Waerder, 2e etage) 072-5155114 Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Eindexamen achter de rug? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studickeuzelest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 Universiteit Leiden

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3