Bobby is back! GESPREK VAN DE DAG i Liever klein, duur en lekker dan slootwater Aantal naaktrecreanten stijgt 1 Voorman Boney M: 'Heb overal vrienden. Dat is rijkdom voor mij' Een man in bonus zaterdag 4 juni 2005 den haag/gpd - Koffie is helemaal 'in'. Winkels kunnen Senseo-, espresso- en nespresso-apparaten niet aanslepen. Overal worden hippe koffiezaken ge opend waar klanten een lungo, Jamai ca Blue Mountains of Heavenly Hazel kunnen halen. Normaal is niet gek ge noeg meer. Hebben we het gehad met het bakkie filterkoffie? Het geluid van de espressomachine overstemt kort het zachte geroeze moes van twee Japanners die aan een tafeltje in de hippe, Haagse koffietent Eat Up aan het Noordeinde hebben plaatsgenomen. Ze lijken erg in el kaar verdiept en kijken zelfs niet op, als serveerster Rozemarijn Sikkes hen twee extra grote cappuccino's en twee versgeperste sapjes brengt. „Zo'n 40 procent van onze klanten is van buitenlandse afkomst", vertelt Sikkes. „Voornamelijk toeristen. Die zijn in hun eigen land al gewend aan Het nieuwe koffiedrinken verovert Nederland in rap tempo kleine koffiezaken waar je verschil lende koffiesoorten kunt krijgen en ook een bakkie kunt afhalen. Veel Ne derlanders vinden ons concept nog steeds een beetje gek, al raakt het hier steeds meer ingeburgerd." Dat blijkt: de laatste jaren openen steeds meer koffietentjes zoals Eat Up hun deuren. Je kunt er in een vaak hypermoderne designomgeving genieten van bijzondere koffies als ijscappuccino of espresso met hazel noot- of caramelsiroop. 'Nieuwe', hippe en uit de Angelsaksische we reld overgewaaide etenswaren als de muffin, donut of bagel mogen daarbij niet ontbreken. De Nederlander lijkt zich langzamer hand te bekeren tot het nieuwe kof- fiegeloof. De populariteit van bijzon dere koffïesmaken groeit. Wie bestelt er nog gewone koffie in een horeca gelegenheid? Of neemt dat thuis, MENSELIJK Willeke Alberti, Berdien Stenberg, Lenny Kuhr en lette van der Meij van GTST zijn zo maar een paar be kende Nederlanders die zondag 26 juni bij een oudere op bezoek gaan in een VERZORGINGSHUIS. Dat doen zij tijdens de landelijke VER- GEET-ME-NIET DAG!, georgani seerd door het Nationaal Fonds Ou- derenhulp. Tijdens de zomermaan den zijn vaak veel ouderen een zaam, omdat familie, vrienden en verzorgers met vakantie zijn. Om aandacht te vestigen op dit terugke rend probleem roept het Nationaal Fonds Ouderenhulp tijdens deze eerste zondag van de zomer (on)be- kende Nederlanders op een eenza me oudere te bezoeken. Dit jaar wordt het initiatief op brede basis gesteund door de gemeenschappe lijke ouderbonden. De Amerikaanse actrice DENISE RICHARDS is bevallen van haar tweede DOCHTER Lola. Vader Charlie Sheen, van wie Richards wil scheiden, was bij de geboorte aanwezig. Dat heeft haar publicist tegen het blad People Magazine gezegd. Drie maanden geleden vroeg de 34-jarige actrice echt scheiding aan van Sheen (39). Het stel, dat in juni 2002 trouwde, heeft nog een dochter van 15 maanden. Volgens de echtschei dingspapieren wil Richards het hu welijk beëindigen vanwege onover komelijke meningsverschillen. Ri chards speelde onder meer in de films 'Wild Things' en Paul Ver- hoevens 'Starship Troopers'. Sheen was te zien in 'Platoon' en de komedie 'Hot Shots!'. Actrice CAMERON DIAZ en MTV-producent Shane Nickerson willen samen meer dan 60 miljoen dollar aan schadevergoedingen van de Amerikaanse tablo id The National Enquirer. De roddelkrant heeft Diaz ervan beschuldigd haar vriendje Justin Timberlake te BEDRIEGEN. Uit documenten van de rechtbank blijkt dat de krant volgens Diaz en Nickerson van een „onschuldige gebeurte nis" een „volkomen onwaar" verhaal heeft gemaakt. De Enquirer publiceerde in mei foto's van de filmster en een producent van MTV, die meewerkt aan haar programma 'Trippin'. De krant zegt dat de twee met elkaar hebben staan zoe nen. Volgens Diaz ging het om een korte knuffel bij het afscheid. De geboorte van Felicia Juliana Bé- nedicte Barbara was netzo bijzon der als de geboorte van zijn eerste kind, zei PRINS MAURITS gisteren in Amsterdam. Aangereden op een hippe bakfiets, de nieuwste trend onder veel jonge gezinnen in de hoofdstad, kwam hij aangifte doen van zijn dochtertje op het stadsdeel kantoor in Amsterdam Oud-Zuid. De dochter van prins Maurits en prinses Marilène heet FELICIA omdat dat geluk betekent. „Het is een verwij zing naar de zeven jaar dat we ge trouwd zijn", zei de gelukkige vader. Waar de naam 'Barbara' vandaan komt, is „iets persoonlijks. Sommi ge dingen moet je geheim houden". Het gaat heel goed met Felicia, het zusje van Anna uit 2001 en Lucas uit 2002. „Overdag is ze rustig, 's nachts is ze nog wat beweeglijk. Maar het is fantastisch. Het is lek ker thuiskomen", aldus de glunde rende prins. Ook de moeder maakt het goed. Felicia werd dinsdag thuis in Amsterdam geboren. „En deze heeft een flinke bos haar. Eerder hebben we twee gezonde en kale kinderen ter wereld gebracht." De plek in het gezin is nog even wen nen. „ledereen moet zijn eigen plekje vinden." Maurits denkt dat met Felicia het gezin compleet is. „Je weet het nooit, maar ik ga er wel vanuit. Ze kunnen nu net in onze bak, anders moeten we een bus aan schaffen." Foto: WFA De Britse minister van financiën Gordon Brown heeft de organisatoren van het grootschalige benefietconcert LIVE 8 de betaling van btw kwijtgescholden. Daarmee schenkt de Britse regering de organisatoren van het megaspektakel feitelijk 500.000 pond (767.000 euro), meldde de BBC gisteren. Het Live 8- concert wordt op 2 juli gehouden in Londen, Philadelphia, Rome, Parijs en Ber lijn en heeft als doel de armoede in de wereld te bestrijden. Brown diende bij de organisatoren van Live 8, onder wie de Britse zanger Bob Geldof, een wens in voor het megaconcert. Als het aan de minister ligt komen speciaal voor de gele genheid de Spice Girls weer bij elkaar, een reünie waarover de Britse media al weken speculeren. Brown zei zich echter te realiseren dat zelfs Geldof een der gelijke reünie niet kan bewerkstelligen. Het aantal Nederlanders dat gere geld naakt recreëert, neemt nog steeds toe. Uit een recent onderzoek in opdracht van de Naturisten Fede ratie Nederland (NFN) blijkt dat ruim 1,9 miljoen Nederlanders wel eens uit de kleren gaat. Twee jaar ge leden was dat nog anderhalf miljoen. Eén op de negen Nederlanders re creëert wel eens naakt. Dat gebeurt vooral op het naaktstrand, in de ei- Kurt Tucholski Toen God op de zesde dag alles bekeek wat Hij gemaakt had, zag Hij dat het goed was. De familie was er dan ook nog niet want bijna iedereen heeft vandaag de dag een Senseo-apparaat. Ook de animo voor een duur espressoappa raat (toch algauw vanaf 200 euro) neemt sterk toe. Wie niet beter weet, zou na het zien van alle nieuwe barretjes denken dat de halve natie is bevangen door een fikse koffieverslaving. Niets is minder waar. Uit de cijfers blijkt juist dat Ne derland steeds minder koffie drinkt. We werken dagelijks gemiddeld 3,1 bakkies naar binnen, wat neerkomt op 142 liter op jaarbasis. Dat is vier li ter minder dan in 2002. Een paar jaar geleden werd nog 123.000 ton koffie per jaar verkocht. De laatste jaren is dat met 9 procent teruggelopen. Toch mag hieruit niet worden gecon cludeerd dat koffie uit de mode is. De dalende koffieconsumptie komt me de doordat mensen met nieuwe ap paratuur zoals het espresso- en het nespresso-apparaat en met pads als die van Senseo en concurrent Gusti- no, een steeds beter afgepaste hoe veelheid gemalen koffie gebruiken. We zetten dus minder vaak te veel koffie die we onaangeroerd in de gootsteen wegspoelen. We drinken wel veel duurdere koffie, ondanks de kwakkelende economie en de dalende koopkracht. Want kof- fiepads zijn flink prijziger dan filter koffie. En dat geldt zeker voor de kof fies in de hippe tentjes. „Onze klan ten drinken liever één goede koffie voor 3,60 euro dan dat ze liters sloot water wegslurpen", verklaart eige naar Alfred Mojet de Koe van koffie bar La Mano Maestra. Dat komt door de trend die al tien jaar opgeld doet en die aan de basis staat voor het betere koffie drinken: de hang naar luxe, meent trendwat - cher Hilde Roothart van trendbureau Trendslator. „Door de toegenomen welvaart gaat de Nederlander veel be wuster met zijn smaak om. Op va kanties komt hij in aanraking met 'specialty coffees' - de markt is daar veel meer ontwikkeld - en die wil hij vervolgens ook in Nederland. Dat verklaart mede de opkomst van deze koffiecultuur." Bij de helft van alle Nederlandse huishoudens staat een Senseo-appa raat op het aanrecht. Er zijn meer dan 3,5 miljoen apparaten verkocht. Zo'n 70 procent van alle verkochte koffiezetapparaten op dit moment is een Senseo. De espresso- en nespres so-apparaten zijn gezamenlijk nog goed voor een marktaandeel van 5 procent, maai- verwacht wordt dat dit snel zal stijgen. Secretaris Cornelie Krietemeijer van de Vereniging van Nederlandse kof- fiebranders denkt dat het einde van het nieuwe koffiedrinken nog niet in zicht is: „Niets wijst daarop. Ik denk dat het alleen maar groter wordt." Hippe koffiezaken zijn helemaal in. Een lungo, een Jamaica Blue Maoun' tains of een heavenly hazel geniet de voorkeur boven een traditioneel bakkie troost. Foto: GPD/Jacques Zorgman gen achtertuin of in de vrije natuur. Veruit de meeste bloteriken zien naaktrecreatie als 'bloot ontspan nen'. Maar een klein deel van de naaktrecreanten beschouwt zichzelf als een echte naturist. De meesten (62 procent) liggen bloot in de tuin of op het strand, omdat ze zich vrij willen voelen. Dat geldt in sterkere mate voor man nen dan voor vrouwen. Vrouwen noemen 'streeploos bruin worden' de belangrijkste reden om in hun blootje rond te lopen. Uit het onder zoek blijkt dat meer mannen (61 pro cent) dan vrouwen (39 procent) uit de kleren gaan. Bijna de helft van de ondervraagden zegt minimaal zes keer per jaar naakt te recreëeren. De Naturisten Federatie Nederland viert morgen de Nationale Naturis tendag onder het motto 'Heel Neder land Blootgewoon Natuurlijk'. Ieder een kan dan een kijkje komen ne men op naturistenterreinen, zoals campings en sauna's, gpd Bobby Farrell is weer helemaal te rug. Dankzij het reclamespotje van OHRA verzekeringen, waarin hij ge volgd wordt vanaf zijn succesvolle jaren bij Boney M tot een optreden in een bejaardentehuis nu, immer wachtend op het geld dat nimmer kwam. Een interview staat gepland om twee uur 's middags. Bobby (55) is net wakker. Zijn manager John Seine geeft het van tevoren nog aan: „Haast je niet, doe maar rus tig aan". Op weg naar de flat van Bobby passeren we een SRV-wa gen. Bobby komt tevoorschijn uit de rijdende grutterswagen. Spij kerbroek, zwart T-shirt, brilletje, de dunnende haarbos in een staartje en een zakje in de hand met sigaretten en wat blikjes Red Buil. In de huiskamer hangen gouden platen aan de muur, uit de glori euze Boney M-tijd. Veel boeddha beeldjes (Bobby is boeddhist), de tv aan op een muziekkanaal. Bob by steekt een sigaret op. Maar meteen met de deur in huis val len. De kwestie van het geld dat nooit kwam.Ach ja, dat klopt. Frank Farian (manager en beden ker van Boney M) heeft ons be paald niet netjes behandeld. Hij kwam met allemaal vage con structies. Wilde nooit betalen, we moesten altijd eerst allemaal pa pieren tekenen. Ik heb er uitein delijk weinig aan overgehouden, terwijl hij geweldig heeft ver diend. Maar ik koester geen wrok. Hij heeft me ook alles geleerd. Ge maakt tot wie ik ben. Toen ik be- Bobby Farrell. Foto: United Photos/Koen van Weel gon was ik 26 en wist van niets. Wat is rijkdom? Ik ken mensen met veel geld, maar een saai le ven. Ik ben overal geweest en heb van alles meegemaakt. Heb overal vrienden. Dat is rijkdom voor mij." Boney M verkocht miljoenen pla ten in de jaren zeventig, maar in terne strubbelingen zorgden er voor dat Bobby de band in 1982 verliet. De man van de onnavolg bare danspasjes, alsof er continu 1000 volt door zijn lichaam giert, bleek echter belangrijker dan ge dacht. Zonder hem wilde het niet meer echt vlotten. Er volgden co mebacks, maar als vroeger werd het nooit meer. Inmiddels toeren er drie Boney M's over de wereld. Featuring Bobby Farrell of Liz Mitchell dan wel Marcia Barret.n Maar als het aan Bobby ligt konjt er volgend jaar een reünie. ,,Wef| bestaan dan dertig jaar. Met Maj cia en Maizie (Williams) heb ik n nog wel eens contact, maar mell Liz niet. Het is de vraag of zij wil^ meewerken. Het is een lieve n vrouw, maar we zijn geen vrien den. Ik weet zeker dat Frank Faii an me zal gaan bellen. Die wil or wat gaan doen met ons 30-jarig| jubileum. Maar daar doe ik zekf niet aan mee." j Ook op de korte termijn heeft f Bobby plannen. Zoals een eigenr plaatje waarop hij zelf zal zingei Nu doet hij zo'n twee optreden^ per week. Zo zal hij vandaag nok optreden in Bennebroek tijden^ de feestweek aldaar. Met drie zat geressen, Maureen, Denise en na. De zangeressen variëren nop eens, achternamen doen er nietje toe. „Als ze maar podiumervariiu hebben, stelt Bobby, het moet vj een show zijn." Dat kost inmiddels wel meer inv spanning. „Toen Boney M begcr was ik jong, kon ik alles aan. Ik q ben nu nog steeds moe van dier tijd. We hadden drie optredenssi per dag. En dat dan weken achtt< elkaar. Ik werd er hyper van. Hcjc helemaal geen slaap meer. Nu j slaap ik graag. Ach, wat moet ikf\ verder ook. Een beetje rondlopft hier? Ik ga wel de stad in. Heb uj vrienden. Allemaal willen ze mt, wat te drinken aanbieden. DrinJa ik een cognacje hier en nog eenft met een andere vriend en nog ct een. Laatst werd ik op de weg naar huis met de auto aangehoi. den door de politie. Die zeiden" Bobby, jij wilt je goede naam ta< niet te grabbel gooien. Kijk naai Marco Bakker, dat wil jij toch n*i Sindsdien doe ik alleen nog waü< boodschappen in de auto. Veróh niet. Man, als je in Nederland |S vrienden hebt heb je geeneens [e geld nodig." L Je zou denken dat het voor Bobb Farrell nu genieten is. Maar datin valt wel mee. „Genieten, nee, egs genlijk niet. Vraag me niet waaita om niet. Ik weet het niet. Ik hethe het allemaal wel gezien. Het lietle heb ik genoeg geld om af en toe li twee maanden uit te rusten op L Aruba, mijn geboorteland. Menoj sen maken zich daar niet druk. js Waarom zou je ook. Over hon-iti derd jaar zijn we allemaal dood ti waarom zou je je dan nu druk gij maken? Ik loop daar dan lekker^ rond in mijn slippers en korte broek, zonder shirt. Dan hoor ju de mensen daar roepen. Kijk di' gekke neger daar, dat is Bobby i(j Farrell van Boney M! Kijk nou, I loopt hier rond als een zwerveijm ril Frenk Klein Arfman fst ft Feestweek Bennebroek. Vandaag, vanaf 21.00 uur Boney M, Otta-er. wan, DJ Ricardo e.a. .Bonus", zegt Charles, „mijn vak draaide om bo nus. Charles heeft heel zijn leven in de scheepsbe- vrachtinggezeten. Oude Antiverpenaar. Hij staat op, schenkt een kop koffie in en zingt zijn lijflied: ..Hedde niegezien, je n'ai pas vue. Mijn klein hondje ies perdu..Bonus dus", hervat hij even la ter. Want hoe ging het? Stel, een fabrikant moest drieduizend ton kunstmest van Antwerpen naar Lissabon brengen. Dan zochten wij een reder met een passend schip. Traden we ook op als agent voor die reder, want er moeten allerlei zaken gere geld worden. Havengeld moet betaald, tandarts ge regeld voor een zieke matroos, ravitaillering, kos ten van de loods, vracht laden, noem maar op. Maar daar zit al een commercieel reukske aan. Zo'n reder wil uiterlijk vrijdagavond laten uitva ren. Want vracht stouwett in het weekend is niet te betalen. Moest er vrijdagmiddag worden overge werkt. Gingen we naar de stouwers. Zeiden die: '100.000franc bonus en we klaren de klus'. Gingen we naar de reder: 'Overwerk kost 150.000franc'. Vonden ze te duur. Gingen we naar de stouwers: 'We maken af op 75.000'. Was akkoord. Gingen we naar de reder: 'We hebben afkunnen maken op 110.000, een vriendenprijsje'. Reder blij, stouwers blij, wij blij, iedereen blij. Kwamen we bij de kraandrijvers. Aparte mannen zijn dat. Ze moeten de vracht tillen, die moet stil hangen, dan de vracht boven het ruim brengen, weer stil hangen en dan pas laten zakken. Is voorschrift. Ze konden het natuurlijk ook een stukske rapper doen. 'Moet wel wat tegenover staan'. 'Bonus voorde kraan drijvers', zei ik. 'Ge leert snel', zei Charles, 'nog een kojfietje'? Hij liep naar de keuken en zong: 'Het ies gelopen dans la rue. Mee een stertje aan zijn cu'. 'Op die manier blijven de reders en de kapiteins aan het betalen', zei ik. 'Hebgeen medelijden met kapiteins. Kent ge de Griekse methode? De Grieken gaven hun kapiteins geld mee voor personeel, eten, havengelden, voor alles. Wat die kapiteins over hielden, mochten ze dan zelf houden. Dus in plaats van tien man bemanning namen ze er acht mee. En als nummer negen en tien zetten ze hun vrouw en een betalende passagier op de rol. Kwam er controle, dan hadden ze keurig tien man aan boord. Bemanning waren Thaise jongens die niets kostten en niets konden. Ze hadden hun zee mansticket wel, maar dat konden ze ook in Bang kok bij de groenteboer hebben gekocht. En als eten kun je een steak serveren, maar ook bruine bonen metspek. Is goedkoper, dus weeral bonus voor me neer de kapitein. Geloof mij nou, ze pakken alle maal geld van hoog tot laag. Neem de Schelde- loods. Die komt in Vlissingen aan boord met het lege schip waar die kunstmest in moet. ,y. Zegt de loods: 'Veel wind kapitein en we liggen hoog op het water. Toch beter voor de veilig heid om een paar sleepboten in te zetten Moeten er dus sleepboten komen. Wie pakt commissie? Juist! Dus ge ziet, er komt aar- dig wat bonus bij kijken voordat er kan worden uitgevaren richting Lissabon met uwe kunsttnest. En alles in het zwart natuurlijk. Geloof me, er waren jaren dat ik meer zwart verdiende dan wit. Allez, we pakken er een li keurtje bij.Charles stond op, liep naar de keuken en zong: ,,Mee een stertje aan zijn cu, ik ben hem verloren, nondeju.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2