Alternatief voor voetbal via net Enneagram in nationale karaktertest Studioversie ópack nog steeds niet saai Videowagens politie mogelijk aan banden )NM geen afgelikte boterham' Tsbureaus op mobiele telefoon Glasvezelkabel Versatel bereikt veertig procent Nederlandse huishoudens niet De omroep van de toekomst SBS: Naam Tien is echt niet te koop 'Omroepen, stop met preken voor eigen parochie' fr i HDC648 MM I M iio 2 brengt A '1 sical Top 50 zaterdag 4 juni 2005 ksiim - Op Radio 2 komen ■en tussen 20.00 en 1.00 |e mooiste Nederlandse calliedjes voorbij. Van 8 ot 1 juni hebben musical- cunnen stemmen op hun iete liedje. Het initiatief de Musical Top 50 is geno- door de redacties van Uit- it en Volgspot, de theater- amma's op Radio 2. >uwe French I Saunders rsum - De koninginnen te Britse comedy zijn na jaar weer terug op televi- ondagavond start de zesde van French and Saunders, ibben hun eigen kantoor gen bij de BBC om shows iken. Het ontbreekt ze aan ratie. Ze roepen de hulp in leroemdheden om rema- makenvan beroemde i Zondag Cold Mountain. 20.30u. Hilversum - Communicatiebe drijf Versatel werkt aan een al ternatief voor de kijker die in het nieuwe voetbalseizoen wel een abonnement wil op de live-wed strijden, maar niet zijn aangeslo ten op het glasvezelnetwerk van het communicatiebedrijf. Dat geldt voor vier van de tien Ne derlandse huishoudens. Dat meldt het Financieele Dagblad. Versatel gaat de integrale wed strijden uit de hoogste voetbal divisie live uitzenden via inter net. Daarvoor gebruikt het een snelle, nieuwe adsl-techniek, het zogenoemde adsl2+. Abon nees krijgen voor een kleine 40 euro per maand een snelle in ternetverbinding én het eredivi sievoetbal. Daarvoor moeten ze echter wel zijn aangesloten op het eigen glasvezelnetwerk van Versatel. Om te voorkomen dat deze gro te groep mensen straks versto ken blijft van de mogelijkheid de live-uitzendingen te zien, gaat Versatel de wedstrijden ook op een andere manier aan bieden. Een woordvoerster wil de gisteren nog niet zeggen in welke vorm dat gaat gebeuren, maar het zou kunnen door het signaal ook via de traditionele kabelbedrijven aan te bieden, door zelf met betaal-tv via de satelliet te beginnen of door het netwerk van concurrent KPN te gebruiken. De woordvoerster sloot die laatste mogelijkheid gisteren echter meteen uit. ,,Het gaat in elk geval niet via glasvezel", zo zei ze in het Financieele Dag blad. Ook is het volgens haar uitgesloten dat Versatel de rechten, waarvoor jaarlijks ruim 30 miljoen euro moet worden betaald, voor een deel doorver koopt aan anderen, zoals bij voorbeeld Canal+ of KPN. Het eerste bedrijf had de rechten op de live-uitzendingen tot en met het net afgelopen seizoen, en KPN heeft zijn eigen digitale te levisietak. Zou Versatel kiezen voor be taal-tv via de satelliet, dan zijn voetballiefhebbers die niet op het glasvezelnet zitten duur uit, omdat ze dan ook een schotel en satelliettuner moeten aan schaffen. Overigens zijn er ook extra kosten voor mensen die een Versatel-abonnement wil len, maar nu bellen met een (digitale) isdn-lijn van KPN. Dat zijn naar schatting zo n 1.5 mil joen huishoudens. Volgens het Algemeen Dagblad van gisteren werkt de Versatel-apparatuur niet samen met isdn, zodat de aansluiting in dat geval moet worden omgezet naar een ana loge lijn. Daar rekent KPN 75 euro voor. Insiders suggereren verder dat KPN er geen belang bij heeft deze overstappers snel te hel pen, omdat het bedrijf er im mers geen baat bij heeft con current Versatel te helpen. KPN is zelf een van de grootste spe lers op de Nederlandse provi- dersmarkt, met bedrijven als Het Net, Planet Internet en xs4all. Versatel heeft er eerder geen geheim van gemaakt voor al adsl-abonnementen te willen verkopen, en het live-voetbal daarvoor als een mooie lokker te zien. Vanuit die optiek is het eigenlijk niet interessant om mensen die niet op het glasvezelnet zitten voetbal aan te bieden. Zij kun nen immers geen internet van Versatel afnemen. Het bedrijf vindt voetbal echter van een dermate groot maatschappelijk belang dat het toch een oploz- zing zoekt, aldus de woordvoer ster. Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraag stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, die allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Twee de Kamerlid Fenna Vergeer van de SP. amsterdam/anp - SBS Broad casting (SBS6, Net5 en Veroni ca) wil de rechten op de tv- naam Tien niet verkopen aan Talpa, het bedrijf van John de Mol. Donderdag meldde een Talpa-woordvoerder dat SBS de naam wel zou willen verkopen voor 5 miljoen euro, nadat SBS eerder die dag een rechtszaak over de naamskwestie had ge wonnen. Of SBS de naam inderdaad voor 5 miljoen te koop heeft aange boden liet een woordvoerder van het bedrijf gisteren in het midden, omdat de gesprekken donderdag vertrouwelijk waren. „Talpa klapte erover uit de school, maar dat gaan wij niet doen. Feit is nu dat de naam niet te koop is." Volgens de zegsman heeft de advocaat van Talpa gisteren ex cuses aangeboden voor het feit dat zijn cliënt de vertrouwelijk heid van het gesprek van don derdag heeft geschonden. SBS- topman Patrick Tillieux: „Een gesprek dat nota bene op initia tief van het bedrijf van De Mol werd gehouden. Natuurlijk wa ren wij bereid na de uitspraak op het dringende verzoek van Talpa onmiddellijk met ze in gesprek te gaan. Het zou onfat soenlijk zijn zoTi gesprek te weigeren." Over de inhoud van het gesprek doet ook Tillieus geen medede lingen. „Als we dat wel zouden doen, zou onze lezing echter enorm verschillen van wat Tal pa erover naar buiten heeft ge bracht. SBS heeft in ieder geval geen enkele behoefte aan een vervolggesprek. De naam Tien is niet te koop Al zou Talpa 10 miljoen euro bieden, dan nog zeggen we nee. Voor ons is dit een principiële kwestie." SBS ontkent ook dat het de kwestie rond de naam Tien zou hebben aangegrepen om een conflict met Talpa over de rech ten op Expeditie Robinson te beslechten. SBS stelt met na druk dat daarover een aparte procedure wordt gevoerd. den haag/gpd - Beelden van spectaculaire politieachtervol- gingen van hardrijders, zoals die wekelijks te zien zijn in pro gramma's als Blik op de Weg en Wegmisbruikers, staan op losse schroeven. Dat is het gevolg van een nieuwe richtlijn die de maximumsnelheid van politie auto's aan banden legt. De Raad van Hoofdcommissa rissen stelt dat het vaak verstan diger is om het kenteken van een hardrijder te noteren in plaats van een wilde achtervol ging in te zetten, zeker op druk ke wegen en bij onoverzichtelij ke situaties. Dat kan het einde betekenen voor beelden van wilde achtervolgingen van hardrijders, die het grootste deel van de programma's vul len, bevestigt de Raad van Hoofdcommissarissen. Volgens de nieuwe richtlijn mag de politie in de bebouwde kom en op provinciale wegen niet meer dan twintig kilometer per uur te hard rijden, en op de snelwegen veertig kilometer. Verkeersofficier Koos Spee wil dat de 24 onopvallende politie auto's een uitzonderingspositie krijgen. De beslissing moet voor 1 juli vallen, want dan gaat de nieuwe richtlijn in. „De SP is voor sterke en ge moderniseerde omroepver enigingen. Zo vinden wij dat zendtijd niet alleen moet wor den toegewezen op grond van de ledenaantallen, maar ook op het bereik van verschillen de doelgroepen. Ik bedoel dat omroepen niet alleen voor ei gen parochie moeten preken, maar breed moeten program meren om ook andere men sen te interesseren. Dus te vens jongeren, allochtonen en laagopgeleiden. Dat zijn groe pen die de afgelopen tijd zijn afgehaakt en niet meer naar de publieke omroep kijken. De SP wil de omroepvereni gingen niet afschaffen. Ik ben tegen een BBC-model met één centrale organisatie. Wij koes teren juist de pluriformiteit van de Nederlandse omroe pen en hun draagvlak in de samenleving. Alle verschil lende om roepvereni gingen kun nen zich zo allemaal van uit hun eigen visie richten op een groot pu bliek. Omroepen moeten zich wel houden aan afspraken die we met elkaar moeten maken. Ze mogen eikaars programma's niet verdringen en ze moeten zendtijd afstaan als er zich ac tualiteiten voordoen. Afgelo pen zondag bijvoorbeeld kwam de uitslag van het Fran se referendum binnen, maar na het Journaal van tien uur ging de geplande programme ring gewoon door. Ik ben toen maar verder naar CNN gaan kijken. Daar had best ingegre pen kunnen worden. Ik vind daarom dat omroepen eerst een gezamenlijke visie moeten vaststellen, en daarna moeten ze zich aan de afspraken hou den. Dat kan door allemaal te luisteren naar de raad van be stuur, die het in de toekomst Fenna Vergeer Foto: Govert de Roos inderdaad voor het zeggen krijgt. De SP vindt wel dat de omroepen dan op zijn minst vertegenwoordigd moeten zijn in de raad van toezicht. Staatssecretaris Medy van der Laan zegt nog voor de zomer met een definitief plan te ko men over de organisatie van de publieke omroepen na het jaar 2008, maar eerlijk gezegd denk ik dat het wel eens septem ber kan wor den. In elk ge val heeft de Kamer geen tijd meer de toe komstvisie nog voor het zo merreces te behandelen. Wat me momenteel tegenstaat is dat de staatssecretaris ons nu tijdelijke plannen voorlegt als overgangswetgeving, zonder dat we weten wat het defini tieve plan behelst. Dat is net zoiets als meubelen kopen zonder te weten in welk huis je gaat wonen. Het enige wat we van het definitieve plan weten, is wat er via de kranten is uitgelekt over bijvoorbeeld het oprichten van een jonge renzender. Dat vind ik overi gens best een aardig voorstel. Een mooie uitdaging voor de omroepen om jongeren te be reiken." Reageren? media@hdc.nl rsum - De beeldbuis is tij- He zomermaanden meest- luld met sportevenemen- h eindeloze herhalingen. jlO komt echter met wat frs deze zomer. De komen- janden staan in het teken £t enneagram, een psy- gisch systeem dat mensen iis van hun karakter in- n negen types. De kijker orgenavond met de Na- e karaktertest beoordelen ype het dichtst bij hem \e Baake, eindredacteur kbij de KRO, legt uit »m het principe van het [gram zo goed bij de om- Iast: „Het enneagram is een een psychologisch (m, maar verwijst ook jssentiële levensvragen. Wen al jaren op zoek naar rerkoepelend thema voor jt, zinvolle programma's wilden daar een breed tt van maken. Aan de yan het enneagram heb- te de karaktertest gepro- M zijn negen korte films jikt en komt het boek 'Ty- lij, typisch ik' uit van ah Nathans, de voorzitter <e Enneagram Stichting Band." [Schaper presenteert van- t de Nationale karaktertest %arin de Groot, en mag nneagramspecialist' noe- ,Het enneagram bestaat ;en types: perfectionist, performer, romanticus, lemer, loyalist, levensge- I baas en bemiddelaar. Al- :rl hebben zij geheel eigen ljren, een eigen manier ljp ze dingen ervaren en manier waarop de types 1 verschilt van elkaar. Het ^gram maakt deze types afzonderlijke eigen pen eenvoudig zichtbaar, elijkertijd wordt duidelijk m je bijvoorbeeld met ie- 'anders botst. Het leuke i model is dat je jezelf Ti herkent in een van de je de eigenschappen 5 hebt er dus echt iets prbeeld zet Schaper de le- fenieter en romanticus te- Enneagramspecialist Frank Schaper presenteert de karaktertest samen met Karin de Groot. Foto: GPD/KRO genover elkaar. „De levensge nieter ziet geluk als een keuze en wil niet te lang stil staan bij vervelende dingen. Hij start graag nieuwe projecten op, want die beloven een hoop leuks. Het afmaken is wat lasti ger, omdat bij die projecten vaak ook minder prettige zaken komen kijken. De levensgenie ter komt vaak een beetje opper vlakkig over, maar is dat niet. Bij de romanticus draait alles om gevoel en hij is op zoek naar zijn 'echte ik'. Dit type heeft al tijd het verlangen naar andere en betere tijden, en er is altijd een gemis. Hij ziet zichzelf als 'anders dan alle anderen' en vraagt zich constant af of hij er wel bij hoort, maar ook of hij dat wel wil." Schaper vertelt dat alle types in het karakter van een mens aanwezig zijn, maar dat er altijd een of twee domi nanter zijn. „Bovendien komen alle types eens in je leven voor bij, het type dat zo rond de pu bertijd komt bovendrijven blijft meestal hangen. Het is overi gens een misverstand dat er goede en slechte types zijn: ze zijn allemaal goed." Dit is de eerste keer dat een dergelijke test op de Neder landse televisie wordt uitgezon den. De kijkers krijgt dertig vra gen voorgeschoteld, met drie antwoorden waaruit hij kan kiezen. Deze drie opties weer spiegelen elk een type uit het enneagram. Schaper: „De meeste zullen zich herkennen in alle types, maar moeten de optie kiezen waarbij ze het best passen. Per type tel je de score op en dan komt de volgorde van de types - en dus ook het meest dominante type - naar boven." Kijkers kunnen via internet en sms meedoen aan de test, en in de studio moeten het publiek en een bekende Nederlander met zijn gezin eraan geloven. Schaper geeft toe dat er ook na delen aan een dergelijke test zitten: „Het is een momentop name. Om een waarheidsge trouwer beeld te krijgen, zou de test over een aantal jaar nog eens gedaan moeten worden." Als de uitslagen binnen zijn, wordt bekeken welke types er het meest rondlopen in Neder land. Schaper: „Het zou leuk zijn als andere landen ook een karaktertest zouden doen, zo dat we het internationaal kun nen vergelijken." Esther de Beer Nationale Karaktertest, morgen, KRO, Nederland 1,21.00 uur lemol werkt ook aan film over De Cocks grootste zaak i8i/anp - Vijf nationale "Ireaus hebben de krach- jebundeld om nieuwe en te ontwikkelen voor Bme de derde generatie le telefonie (3G). De Eu- persbureaus deden dat I met enkele technologi- bdernemingen, vooral uit tod. ïoject, MINDS geheten, (kelde de dienst waarmee jreeks voetbalwedstrijden vb worden gevolgd op het 4tje. Een ander voorbeeld Spraakherkenning nieuws beluisteren. Met de mobiele te lefoon wordt naar een nummer gebeld, waar nieuwsberichten naar keuze te horen zijn. Alle diensten, twaalf in totaal, zijn gisteren gepresenteerd aan de Europese Commissie, die sub sidie leverde voor het project. Gisteren volgde een demon stratie van de resultaten op een symposium in Berlijn. „Een persbureau is allang niet meer alleen een nieuwsleveran cier. Techniek speelt een steeds belangrijkere rol. Afnemers ver langen van ons dat we naast sec nieuws ook de technologie le veren die nodig is om het nieuws aantrekkelijk zichtbaar te maken op de nieuwe genera tie mobiele telefoons", zegt ad junct-directeur multimedia Bert Kok van het ANP. De persbureaus en technische bedrijven blijven verder werken aan diensten voor de nieuwe generatie mobiele telefonie. Aan het project werkten naast het ANP het Duitse DPA, het Oostenrijkse APA, het Zwitserse SDA-ATS en het Hongaarse MTI mee. a ^dam/anp - ONM, het ire Onderweg naar Mor- 'Terkast het komende tv- n van Yorin naar BNN, is daardoor zeker geen fehandsje. Dat zegt hoofd nol-drama W. Zijlstra janleiding van uitspraken rRO-leiding, die de 'afge- ^oterham'. liever niet naar land 2 ziet komen, is Zijlstra behaalde zijn -irie bij Yorin altijd nog ^kijkcijfers binnen de jon- loelgroep, en wil hij dat J bij BNN uitbouwen, aan dat doen door de se- jentijdser te maken, en .pchter op actuele thema's in. De problematiek rond _pys bijvoorbeeld. Ook la- zien hoe jongeren veel t internet spenderen en ^n'en en zo." Jieer dan voorheen moet (19.30 uur) te zien. Behalve als producent van so apseries en andere tv-program- ma's wil Endemol zich steeds meer profileren als maker van speelfilms. De producent werkt al een tijdje aan de totstandko ming van een Baantjer-speel- film. Zijlstra hoopt volgend voorjaar te kunnen draaien. Een titel is nog niet bekend, maar waarschijnlijk zal de rol prent zeven moorden behande len. „Die zijn niet het resultaat van een seriemoordenaar, maar van een samenzwering. Een se riemoordenaar vinden we min der bij het karakter van Baan- tjer passen. In de speelfilm komt inspecteur De Cock er achter dat de diverse moorden verband houden met elkaar en dat hij, op de drempel van zijn pensioen, op de grootste zaak in zijn carrière is gestuit." Hilversum - Elke week een ca meraman met een bepaalde handicap, die voor een veras send perspectief kan zorgen, een wetenschapper die zijn the orieën moet rappen en iemand die een bizar trucje kan uitha len met zijn lijf. De studioversie van 6pack mag dan niet meer zo 'underground' zijn als de straatversie, saai is ze evenmin. Het programma werd bij de start vier jaar geleden in geen enkele televisiegids aangekon digd. Zelfs bij SBS zelf wisten slechts twee mensen van de uit zending, maar ineens had ie dereen het over 6pack: dat bi zarre programma dat om twee uur 's nachts wordt uitgezon den en waarin zes jongeren - zoals ze zelf zeggen - strijden tegen de vertrutting en versaai- ing van Nederland. Inmiddels zijn er andere 6pac- kers en is het uitzendtijdstip naar half negen gegaan, maar het komend seizoen blijft de aanpak hetzelfde. Maarten Remmers (24), een van de 6packers: „Wij pretenderen niet dat we veel zijn, we filmen wat we doen en als dat misgaat la ten we dat ook gewoon zien. Dat maakt het wel integer, denk ik. De meeste jongerenpro gramma's worden ontzettend bij de jeugd door de strot ge duwd, en dat doen wij niet. Wij zijn gewoon onszelf. We heb ben ook allemaal ons eigen ding. Zo zou ik nooit een on derwerp kunnen maken zoals Froukje en zij vindt de dingen die ik doe weer minder leuk. We zien echter van elkaar hoe leuk we onze eigen onderwer pen vinden, en dat we er veel plezier in hebben om ze te ma Presentator Valerio zet een tattoo op de buik van Dikke Dennis. Foto: GPD/PR ken." Het studioprogramma moet dan ook geen slap aftrek sel van de straatversie worden. Presentator Valerio Zeno (21) vertelt: „Vanuit onze kraak pandstudio doen we gewoon nog steeds wat we zelf willen. Zo hebben we elke aflevering een vierde cameraman met een handicap. Doordat deze bij voorbeeld blind is, in een rol stoel zit of extreem lang is, krij gen we beelden vanuit een bij zonder perspectief. In de afle vering van vanavond zal ik een tatoeage van ons logo en mijn naam zetten op de buik van ta toeagekoning Dikke Dennis. Natuurlijk had ik nog nooit een tatoeage gezet, dus had Dennis wat lijntjes op zijn buik gezet die ik kon overtrekken. Omdat de meeste presentatoren een assistente hebben, wilde ik niet achterblijven en heb ik ook een assistente gezocht. Mijn keuze voor de eerste aflevering viel op de 'Yo-Oma' uit de reclame van Douwe Egberts." Zeno is zich ervan bewust dat een uitzending midden in de nacht bepaald iets anders is dan een uitzending rond acht uur op zaterdagavond. „Dit is wel erg leuk om erbij te doen, zeker omdat ik echt het presen tatievak in wil. Na elke afleve ring zullen we evalueren en be kijken wat we kunnen verbete ren, hopelijk zal elke uitzending een beetje beter worden." De jongeren willen de kijker toch wat bijbrengen, want elke week mag een wetenschapper komen vertellen wat hij heeft uitgevon den. Hij moet dit echter uitleg gen terwijl iemand staat te beatboxen. Remmers: „Zo lijkt het alsof de wetenschapper zijn theorie rapt." De reguliere uitzendingen 's nachts hebben ook een aantal nieuwe onderdelen, zoals Un derground. Remmers gaat op zoek naar spannende onder grondse plekken, bijvoorbeeld leegstaande fabrieken, onder grondse gangen en oude mij nen. „Het is heel gaaf om op plaatsen rond te lopen, waar van bijna niemand weet dat ze bestaanaldus Remmers. Zeno neemt het onderdeel Het rijk alleen voor zijn rekening. „Soms ga je naar een tropisch zwemparadijs en dan is het echt ontzettend druk. Dan ver stop je je ergens of kom je later terug, zodat je daarna in je een tje rond kunt zwemmen." Remmers en Zeno gaan ook sa men op zoek naar het vreselijk ste dorp van Néferland. Samen met een lokale bewoner bekij ken de twee 6packers wat er overdag en 's avonds in het dorp te beleven is, of er mooie dames rondlopen, de ligging van het dorp en de blikken van de dorpsbewoners als je anders bent dan anderen. Remmers: „Ook zullen we weer bij een hoop evenementen en concer ten gratis proberen binnen te komen. In Nederland kennen veel mensen ons al, maar in België hebben we nog carte blanche. We zijn dus letterlijk en figuurlijk grensverleggend." Esther de Beer Studio 6pack, vanavond, Vero nica, 20.30 uur. Piet Römer als De Cock, straks ook in een speelfilm. Foto: ANP ONM bij BNN een soap worden die zich afspeelt in het hart van een grote stad. Het vernieuwde ONM is vanaf 15 augustus iede re werkdag op Nederland 2

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 27