De gitaar én het witte doek KUNST CULTUUR Poëtisch werk over het Leiden van Rembrandt Superville: sfeer en geheimzinnigheid Wraakgodinnen bij de Timdeler HIGH tSkQUmml 'Niemand die van zo'n ontheffing had gehoord' in the zaterdag 4 juni 2005 Paul McCartney. Geoff Dunlxir, .«*1 Philip Artlagh jto: Reuters [inderboek ran McCartney iw york - Ex-Beatle Paul Mc- lartney voegt zijn naam toe an een lange lijst beroemdhe- en (Madonna, Jimmy Carter) ie een kinderboek hebben ge- ihreven. Zijn prentenboek, ügh in the Clouds: An Urban airy Tale, komt in oktober uit. jet boek beschrijft de avontu- }n van de eekhoorn Wirral the juirrel. McCartney liet zich in- )ireren door de animatiefilm jopic Island Hum, waaraan hij jrder zijn medewerking ver ende. Hij heeft vele jaren ge- erkt aan het verhaal en de bofdpersonen, zei hij. ieen Parkpop 'oor 'Overdrive' iden - Maximum Overdrive peelt niet op Parkpop. De y»idse band werd uitgescha- >ld in de laatste voorronde van i Locals Only-competitie, Win regionale bands strijden 3)or een plek op het podium oin dit grote popfestival in het ipagse Zuiderpark op 26 juni. rpmy Hat plaatste zich eerder |1 voor de finale. Zes van de »n deelnemers aan die eind- 'rijd mogen uiteindelijk spelen I het festival. Joyfalds is al wel irzekerd van een plek. De ridse band behoorde tot de jverkorenen bij een andere edstrijd, van het muziekblad taXS. ilmfestival rankelt issingen - Een voorgenomen ^sidiekorting van 100.000 eu- jbetekent volgend jaar ver- pedelijk de 'doodsteek' voor lm by the Sea. Het college van tn w van Vlissingen moet 0.000 euro bezuinigen. „In Jjn portefeuille gaat dat sport, 5tuur en zorg aan", stelt wet- luder Poppe-De Looft. „Dan ijk je ook naar het filmfestival, teders moeten we korten op rjortvelden of verslavingszorg aj dat lijkt me nu geen optie." t| gemeenteraad neemt vol- nde week een beslissing. bnny Boy ok verfilmd isterdam - Het boek Sonny iy van Annejet van der Zijl )rdt verfilmd. Shooting Star imcompany heeft de fUm- pten verworven. Beoogd re- iseur is Maria Peters. Zij is kend van De Tasjesdief, Krui- eltje en Pietje Bell 1 2. Het lek gaat over Waldy, 'Sonny iy, de zoon van de jonge Su- lamer Waldemar Nods en de na twintig jaar oudere Ne- llandse Rika van der Lans. }t verhaal speelt zich af aan t begin van de vorige eeuw. Herdenkingsjaar gaat met publicatie serieuze vormen aannemen door Ad van Kaam leiden - Een poëtisch werk over de ge schiedenis van Leiden, opgeschreven aan de hand van de schilder Rembrandt, verlucht met gedichten en pentekenin gen en voorzien van een cd met muziek. De omslag van het boek 'Rembrandts Leiden' is uitklapbaar met daarop een authentieke kaart van de stad ten tijde van de Gouden Eeuw. Het lijkt erop dat het Rembrandt-jaar 2006 met deze pu blicatie nu dan toch serieuze vormen gaat aannemen. Het boek is nog niet uit, maar wel al offi cieus gepresenteerd aan wethouder Geertsema die de feestelijkheden rond de 400-jarige herdenking van Rem brandts geboortejaar in zijn porte- feufeuille heeft. Op 1 november ligt het 120 pagina's tellende werk in de winkel. De stad heeft een lange traditie in de grafische industrie en een echte Leidse drukker, De Bink, zal er zorg voor dra gen dat het werk ook op tijd Idaar is. Het boek is een uitgave van de Stichting Rembrandt en Leidens Gouden Eeuw achter wie het drietal Chris Verplancke, Ton van Noort en Stephan van den Berg schuilgaat. Zij hebben zelf geen letter geschreven, maar de invulling overgela ten aan experts op het gebied van histo rie en kunst. Rudi van Maanen, hoogleraar stadsge schiedenis en archivaris schetst in de in leiding de achtergronden van de Gou den Eeuw (1574-1674) en de betekenis ervan voor Nederland in het algemeen en Leiden en Rembrandt in het bijzon der. In vijf hoofdstukken wordt vervol gens een verbinding gelegd tussen histo rische gebeurtenissen en personen uit Leiden - toen achter Amsterdam de tweede stad van Holland. Dichteres en beeldend kunstenaar Yvonne Né zorgt behalve voor de uit klapbare omslag voor verluchting in de zin van gedichten en pentekeningen. De componist Daan Manneke legt aan de hand van de gedichten van Né de tijd en het gevoel van Rembrandts Leiden vast op een bij het boek behorende cd. De schilder Rembrandt van Rijn (1606 - 1669) is de rode draad door deze belang rijke periode in de vaderlandse geschie denis. In zijn geboortestad liepen toen tertijd nog meer later beroemd gewor den schilders als Jan Lievens, Jan Steen, Jan van Goyen en Gerrit Dou rond, als mede grote geesten als de filosoof Rene Descartes en de natuurkundige Simon Stevin. In haar gedichten gaat Yvonne Né ook daar op in. Zodat er een echt tijdsbeeld ontstaat. Het luxe dubbelleven van zangeres/actrice Patricia Vonne door Herman Joustra utrecht - Ze heeft net een nieu we cd uit, 'Guitars and casta nets'. En ze speelt de rol van Dal las, alias Zorro Girl, in de nieuw ste film van haar broer Robert Rodriguez, Sin City. De beeld schone Texaanse Patricia Vonne (35), die morgen op het podium van O-bus in Leiden staat, kan er wel om lachen. „Wat een luxe, hè? Muziek maken en acteren, ik vind het allebei heerlijk om te doen. Al concentreer ik me het meest op de muziek." Dat is toch haar grootste passie, zegt ze. Net zoals als haar broer en filmregisseur Robert Rodri guez, bekend van onder meer van From dusk till dawn heeft gekozen voor de filmwereld. Ook al is hij dol op muziek. „Wist je dat de Golden Earring een van zijn grootste muzikale invloeden is? Van mij trouwens ook. Wat een fantastische band! De meeste muziek schrijf ik sa men met mijn man, Robert La- roche. Maar mijn broer Robert en ik schrijven soms ook samen muziek. Teksten en melodie. Ook voor deze cd." Ze begint te stralen. „Hij is echt mijn held. Ik ben zo trots op hem. En hij vindt het prachtig wat ik doe. Van jaloezie is abso luut geen sprake. Kijk, we voe len ons tweelingen, ook al zijn we het niet. We komen uit een familie van tien kinderen - Ro bert is het vierde kind, ik het vijfde - en we schelen maar an derhalfjaar. We trokken veel met elkaar op." Daarom verbaast het haar niet, dat hij zo'n succesvol regisseur is geworden. Dat haar carrière, als muzikante (zangeres en gi- tariste) en actrice, ook voor spoedig verloopt, verbaast haar evenmin. „Hij wist al vroeg dat hij regisseur wilde worden. Sterker nog, hij zei: lam góing to be a movie director, ik wórd een filmregisseur. Nou, zei ik, dan word ik een model in New York. Dat lukte me ook. Maar na een tijdje had ik dat wel ge zien, vond ik het toch leuker om te acteren en muziek te ma ken. Tsja, en dat lukte me dus weer. Ik denk dat het komt om dat we uit zo'n groot gezin ko men. Als kind ga je dan op zoek naar je eigen identiteit, probeer je je te profileren. Allebei heb ben we een enorme drang om te presteren." Haar ouders speelden daarbij een belangrijke rol waar het de richting van die drang betrof. „Ik ben opgegroeid in een artis tiek milieu. Mijn vader was drummer, al moest hij die pas sie vaarwel zeggen om brood op de plan te Hijgen met zo veel kinderen. Hij werd verko per en ging met potten en pan nen langs de deuren. Mijn moeder was verpleegster en hield enorm veel van kunst. Ze speelde vaak gitaar en nam ons mee naar de film in een oud theatertje. Ze vond van alles prachtig, van films van Alfred Hitchock tot musical- en dans films met Fred Astaire. Gewel dig vonden wij het. Dat heeft Robert en mij zeker gevormd." Net zoals haar afkomst een gro te rol speelt in haar muziek, een mengeling van country-rock en texmex. Met afwisselend Engel se en Spaanse teksten. „Ik ben van de derde generatie Mexi caanse Amerikanen. En de fa milie van mijn moeder komt oorspronkelijk uit Spanje. Spaans is mijn tweede taal. Ik hecht daar erg aan. Die Spaan se nummers zijn een reflectie van mijn erfenis. Ik voel dat heel sterk. Robert ook. Dat is een van de redenen waarom hij de film Mariachi heeft ge maakt." „De band met de Spaans taal en met Spanje is heel actueel. Een zus van mij woont er nu. Ze werd verliefd op een flamen codanser en is met hem meege gaan. Ook die achtergrond heeft me gemaakt tot wat ik ben. Ik wil dat gevoel, die band niet verliezen. Ja, dat hoor je te rug in mijn muziek. Misschien maak ik ooit nog wel eens een geheel Spaanstalige cd, dat lijkt me heerlijk." Al is dat nog geen concreet plan, zegt ze. Die heeft ze toch al niet voor wat haar toekomst betreft. „Ik wil gewoon lekker blijven reizen met de band, op treden, fans voor me proberen te winnen. Op een rustige ma nier, stap voor stap. Eerst de kleinere zalen. Als het succes komt, komen de grotere zalen vanzelf wel. Acteren? De film wereld is heel competitief, het is hèel moeilijk om als actrice een paar regeltjes tekst te krij gen in een film of in een afleve ring voor een of andere serie. Ja, in Sin City heb ik tekst, speel ik zelfs een karakterrol. Maar zo gaat het dus echt niet altijd. Ik zit bijvoorbeeld in een afleve ring van The Sopranos, als se cretaresse. Daarin doe ik doe mijn mond niet open en zit ik alleen maar te typen. Het grap pige is dat in die aflevering over Robert Rodriguez gesproken wordt, hij komt voor in de tekst. Op dat moment wisten ze niet dat ik zijn zus was, haha." Dat komt omdat ze de achter naam Rodriguez ooit liet vallen, toen ze nog fotomodel was. „In de modellenwereld is het ge bruikelijk om maar twee namen te hebben, een voornaam en een achternaam. Patrica Vonne Rodriguez, dat kon dus niet. Dus werd het Vonne. Daar kwam nog bij dat ze Rodriguez associeerden met een Spaanse, of een Mexicaanse. En ze von den me er allemaal nogal Euro pees uitzien. Ach, met de naam Vonne kom ik er ook wel." Patricia Vonne speelt morgen met haar band (met Charlie Sexton en Robert LaRoche) in Q-bus aan de Uiterstegracht 142. Aanvang 21.00 uur. De film Sin City is deze week in verschillende bioscopen in première gegaan. Patricia Vonne: „Muziek maken en acteren, ik vind het allebei heer lijk om te doen." Publiciteitsfoto DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou ie'dereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Pieter Je- roense, hoofd communicatie van de gemeente Leiden, in de zevende hemel? Beste boek „Ik heb drie hemelse krakers. Hartverscheurend vind ik Celi ne's Reis naar het einde van de nacht. Echt een boek dat door merg en been gaat. Het is een van de weinige werken waar door je na lezing anders in het leven staat. Niet positiever ove rigens. Op twee staat De mijn van Emile Zola. Zijn verhalen over het arbeidersleven in de negentiende eeuw zijn ont nuchterend, dringen door tot de kem van het bestaan en zijn prachtig verteld. Als ik nog een aanrader mag noemen: Paul Auster. Deze New Yorker heeft een mooie, lichte schrijfstijl en zijn verhalen {New York Trilo gy, Book of Illusions) zitten vol onverwachte wendingen. Mooiste film „Diezelfde Paul Auster schreef ook het script van de film Smo ke. Samen met Waye Wang. Deze film schiet me het eerst te binnen. Harvey Keitel drijft een sigarenwinkel in Brooklyn en af en toe komt een klant bin nen om een babbeltje te ma ken en een sigaretje te roken. Lekker rustig, mooie beelden. 'The most precious things are lighter than air', is hier de ten dens. Een film waarin ook wei nig gebeurt, maar ontroerend mooi is en nu nog te zien in de bioscoop is Knowbody knows. Over vier kinderen die het al leen moeten zien te redden in Tokyo nadat moeders hen in de steek heeft gelaten." Favoriete muziek „Hier heb ik een uitgesproken favoriet. In tijden van vreugde of van verdriet: Neil Young. Lange tijd was hij de enige mu zikant van wie ik cd's van in huis had. Inmiddels is het aan bod wel wat ruimer. Ik heb naast Neil Young geen uitge sproken muzieksmaak. Daar om vind ik het zo aardig dat ik regelmatig cd's krijgt toege speeld, van collega's of vrien den. Zoals recentelijk nog Ci- neram, Gabin, en Oi Va Voi en Keb'mo'. Het zei me eerst niets, maar het is nu genieten geblazen. En het verruimt mijn tamelijk enge luisterveld." Mooiste kunstwerk „Geen visite aan Parijs zonder het Rodinmuseum. Ik kan de neiging nauwelijks onderdruk ken om zijn beelden voortdu rend te wülen aanraken en te omhelzen. Jan Wolkers heeft zeker een paar mooie boeken geschreven, maar vooral zijn beeldende kunst spreekt me aan. Zijn sculpturen van glas zijn strak en zitten vol symbo liek. Leiden mag trots zijn op zo'n zoon. Ik vind overigens dat een stad veel ruimte moet bieden voor kunstwerken. Zo blijft er voor een fervent stads- wandelaar als ik altijd wat te ontdekken." tekst: Ad van Kaam foto: Dick Hogewoning IDE STELLING I Het is een schande dat het nodig is om voedselpakketten aan armen te geven. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Herman Joustra leiden - Niemand die het echt in de gaten lijkt te hebben, maar de leeuw Toby, die eerder van de week met zo veel tam tam naar het Scheltemacom- plex werd gehaald, maakt geen deel uit van de kunstmanifesta tie Superville. De eerste bezoe kers zien de bordjes wel - 'Geen toegang, leeuw' en: 'Stilte, de leeuw van Katwijk slaapt!' - maar slaan er nauwelijks acht op. Waarom zouden the bord jes niet bij de manifestatie kun nen horen? Bovendien, er valt nog genoeg te zien en te horen in de oude dekenfabriek aan de Marktsteeg. Dat laatste begint al tijdens de openingstoespraak van Paul Koek, slagwerker en leider van de Veenfabriek die mede deze doorlopende voorstelling maakt. Hij kan een brede grijns niet onderdukken als er een enorme donderklap klinkt, ter wijl de wind hoorbaar waait en de regen luid op het dak klet tert. Misschien krijgen we zo meteen nog wel zo'n geweldige klap. Zoiets hoort ook bij het gebouw, de ruigheid ervan." Die ruigheid en het slechte weer bepalen inderdaad voor een groot deel de sfeer tijdens de première van Superville, de manifestatie die is opgehangen aan Leidenaar Humbert de Su perville die tijdens zijn leven in de achttiende eeuw kunste naarschap en wetenschappelijk en onderzoek wist te combine ren. De oude balken in het pla fond, het afgebrokkelde stuc werk, de houten trappen en de hobbelige stenen vloeren geven het pand een bijzonder karak ter. Dat van een niet alledaags theater waar het verleden van de oude dekenfabriek met een beetje fantasie nog voelbaar is. Zie het fijne stof dwarrelen in het gebundelde licht van de schijnwerpers! Overal is wat te zien en te ho ren. Op de begane grond zijn twee mannen bezig een oud gipsen beeld te restaureren, ter wijl op de achtergrond bom bastische muziek klinkt. Met spateltj es schrapen ze de schil fers van het reusachtige kunst werk Lakoön. Het is een model van een van de beelden die De Superville ooit naar Leiden wist te halen, naar het Rijksmuseum van Oudheden. Niet altijd is het verband duide lijk tussen het gebodene en de ideeën van De Superville. Op de eerste verdieping zit een man in wit pak op een glazen kubus die op een zuil staat. In die glazen kubus zit een piramide. Is dat een verwijzing naar zijn idee een groot gebouw van de vrede te laten optrekken, in de stijl van de Egyptische bouwkunst, zoals het begeleidende boekje vermeld? Wie zal het zeggen, het geheel is in elk geval ge heimzinnig genoeg om te prik kelen. Zo is de zuil omgeven door een halve crikel van wit doek. De man zingt jazz, bege leid door een piano. Af en toe blaast hij op zijn trompet. Elders spelen een paar pianis ten een stuk dat zich ontwikkelt van kalm tot woest, om vervol gens weer weg te sterven. Daar tussendoor komt plots een zan geres, gezeten op de plank van een schommel, door een gat in de vloer naar boven, om even later weer naar beneden te zak ken. Weer ergens anders draai en cirkels met kleurige motie ven in het rond. Bij het veran deren van de snelheid verande ren de motieven. En wat doet die naakte man daar, die ge kleed in slechts een onderhoek een trap bestijgt? Superville is een geheimzinni ge, sfeervolle manifestatie, die oor en oog voortdurend bezig houdt. Superville is nog te zien tot en met 11 juni, dagelijks van 16.00 tot 23.00 uur. door Herman Joustra vervolg van voorpagina leiden - Paul Koek, een van de organisatoren van kunst manifestatie Superville was uitermate verbaasd over het besluit van de AID dat leeuw Toby direct het land uit moet. „Ineens stonden ze voor onze neus, met drie po litieagenten. Ik denk dat ze een telefoontje hadden ge kregen over de aanwezigheid van de leeuw. Helaas waren ze niet te vermurwen. Grote katachtigen schijn je wel te mogen vervoeren door Ne derland, maar voor het tijde lijk gebruiken van de dieren heb je een speciale onthef fing nodig zeiden ze. Dat wis ten wij niet." Koek vindt het wrang dat Ne derland het enige land in Eu ropa blijkt te zijn, dat die ont heffing niet verleent. „Circus sen vormen een uitzondering op die regel. Als je een ele ment als het onze uit het cir cus haalt, heb je wel zo'n speciale ontheffing nodig. Een tijdelijke circusstatus wilden ze ons niet geven. Want Superville is geen cir cus, maar een kunstmanifes tatie, zeiden ze. En daar heb ben ze natuurlijk wel gelijk in." Ondanks het verzuim treft de organisatie van het kunsteve nement geen blaam, vindt Koek. „Wij hebben de ge meente ingelicht, de Dieren bescherming en de politie. Iedereen ging akkoord met de komst van de leeuw. Nie mand die van zo'n ontheffing had gehoord." Hij zegt het een schrale troost te vinden dat de organisatie van Superville verder alle lof kreeg toegezwaaid van de AID. „De veiligheid van de bezoekers was niet in het ge ding, zeiden ze. Die was pri ma. En het dier werd ook uit stekend verzorgd. Daarvan zouden ze allemaal melding maken in hun rapport. Rap port ja, want we kunnen wel sancties verwachten. Toby arriveerde eerder deze week met een grote bestelau to uit Spanje, onder begelei ding van een gezelschap En gelsen dat in de buurt van Valencia een groot aantal leeuwen, tijgers en olifanten houdt. De dieren worden ver huurd aan circussen, maar ook aan organisaties die eve nementen organiseren. Zoals Superville in het Scheltema- complex. De organisatie be sloot gistermiddag in allerijl de ruimte waarin het dier verbleef hermetisch af te slui ten voor de bezoekers. Om verder rumoer tijdens de pre mière te voorkomen, werd daarover vooraf geen mede deling gedaan aan de toe schouwers. De AID - de controle- en op sporingsdienst van het minis terie van landbouw, natuur en. voedselkwaliteit - was gisteravond niet bereik baar voor commentaar. Zilveren speld voor Jeanne den Hoed-Buys theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Precies zijn vader' van Ria de Looze-Lafeber door De Timdeler. Regie: Auke Krispijn en Renate Hundersmarck. Gezien: 3/6, schouwburg Leiden Karei is student. Hij krijgt on verwachts een financieel mee vallertje. Dus nodigt hij zijn vriendin Monique voor een etentje op zijn kamer uit. Moni que is verhinderd. Geen nood - Karei probeert het bij Sandra en daarna bij Polly. Het gaat pas mis, als zijn moeder verschijnt die vrouwenbezoek verboden heeft. Eerst afstuderen, dan pas een vriendinnetje, want anders trekt ze Kareis toelage in. Als niet alleen Polly maar ook Mo nique komt, plus een tante, plus een vreemde logé en San dra terugbelt, is de verwarring compleet. Halverwege het stuk is aan een ieder duidelijk dat Karei de boel beduvelt. De rivalen Polly en Monique sluiten een bondge nootschap en nemen als eigen tijdse wraakgodinnen represail lemaatregelen. Dat is een aardi ge ommekeer in het stuk. De Timdeler kiest hiermee voor lichte kost die met een luchtig speltempo wordt gebracht. De jonge garde (Martin van der Meijden, Marleen den Hoed) tegenover bekende namen als Jolanda van Gorkum en Ronald van Brandwijk. Grote winst is de tamelijk natuurlijke manier van spreken die het onwaar schijnlijke verhaaltje geloof waardiger maakt. Geen sterk overdreven kluchttoontje met gesmijt van deuren. Dat laatste zou trouwens niet gaan, wanték vier benodigde deuren zijn hier door felge kleurde gordijnen vervangen. Een handige en vooral ook prijsbewuste oplossing, want De Timdeler zal ongetwijfeld op het geld moeten letten. In de loop der jaren zie je het aantal bezoekers (en dus de inkom sten) slinken. Op het enthousi asme van de spelers blijkt dat geen invloed te hebben. Daarbij is er gisteravond nog een extra reden voor een feestelijke sfeer. Jeanne den Hoed-Buys die de bedillerige tante van Karei speelt, viert haar vijfentwintig jarig lidmaatschap bij De Tim- deler. Dat betekent veel bloe men en een zilveren speld van de landelijke belangenbeharti gers van het amateurtoneel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 25