Van contactsporten naar keurige golf SPORT Voor Yuri van Gelder telt alleen turngoud" Niets mooiers dan improviseren Oegstgeestenaar Verver bracht KLM en Dutch Open weer samen fe 4iS zaterdag 4 juni 2005 door Peter van der Hulst Amstelveen - Zijn voorkeur ging altijd uit naar fysieke sporten. De 37-jarige Edwin Verver groeide op in het ijshockey en later in het rugby. De geboren Leidenaar, die tegenwoordig in Oegstgeest woont, veroverde met de Leidse rugbyploeg DIOK de nationale titel. „Als ze mij zes jaar geleden hadden verteld dat ik een fanatiek golfer zou worden, had ik ze voor gek verklaard." Ver ver speelt in het vijfde en daarmee laagste competitie team van de Noordwijkse Golfclub, maar daarin liggen niet zijn verdiensten voor de sport. Als marketingma nager van de KLM verwierf Verver vorig jaar de rech ten van het Dutch Open, het belangrijkste professio nele golftoernooi van het land. Hij voorkwam daarmee dat het evenement van de Europese kalender zou ver dwijnen, al nam niet iedereen hem dat in dank af. Robbie van Erven Dorens was als organisator al twee decennia lang de verpersoonlijking van het Dutch Open. Na het teleurstellende toernooi van 2003, waarin voor het eerst sinds lange tijd geen hoofd sponsor werd gestrikt, greep de overkoepelende or ganisatie van de European Tour in. Van Erven Do rens, die de leiding van het organisatiebureau Reved inmiddels had overgedragen aan zijn zoon, was laai end dat zijn bedrijf was gepasseerd en sloeg om zich heen. In de media noemde hij juist Verver als kwade ge nius achter de in zijn ogen machtsovername. „Dit is een vooropgezet spelletje van mijnheer Verver en zijn vriendjes. Het was allemaal voorgekookt", ver klaarde hij destijds. „De toewijzing van de organisa tie is doorgestoken kaart. De directie van de KLM weet van niets. Verver heeft zijn eigen directie mis leid." Met vriendjes doelde Van Erven Dorens op het orga nisatiebureau This Is Golf dat na een open inschrij ving door de KLM als organisator van het evenement in de hand werd genomen. „Voordat we met This Is Golf in dit avontuur stapten onderhielden we alleen een zakelijke relatie met dat bedrijf. Volgens Verver was het Dutch Open in 2003 bijna ter ziele gegaan. „De European Tour moest zelfs een miljoen euro fourneren om het prijzengeld te waarborgen. Het werd een zwaar gedevalueerd toernooi met gelukkig Maarten Lafeber als winnaar. Hij heeft het evene ment gered." KLM had al eerder bij de overkoepelende organisatie geïnformeerd naar een mogelijke commerciële deal. De European Tour had nog geen luchtvaartmaat schappij als partner. De Nederlandse onderneming, die van 1982 tot en met 1991 ook al als hoofdsponsor van het Dutch Open optrad, wilde in ruil voor spon soruitingen het vervoer van de spelers op de Europe se Tour voor zijn rekening nemen. Eerder was een dergelijke samenwerking tijdens het Europees kam pioenschap voetbal in 2000 uitstekend bevallen. Destijds gebeurde dat in nauwe samenwerking met Alitalia.de toenmalige partner van de KLM. Golf is voor de onderneming uitermate interessant. Verver: „Van de 250 duizend mensen die geregeld met onze maatschappij vliegen, golft zestig procent." Edwin Verver: „Ruim 750 duizend kijkers, dus ook veel niet golfers, zagen op televisie hoe Maarten Lafeber won." Foto: Dick Hogewoning De European Tour kozen echter voor een ander sa men werkingsverbémd. „Wij dat de rechten van voor de organisatie van een golftoernooi op de Europese Tour in Nederland vrij waren gekomen. Wij waren op zoek naar een internationaal sportevenement als communicatiemiddel." KLM kreeg voor drie jaar de rechten van het voor naamste professionele golftoernooi in ons land aan geboden. „Er is in overleg voor een model gekozen waarin KLM het volledige risico voor de totstandko ming van het toernooi voor haar rekening nam. Hiermee koos de European Tour voor zekerheid want men wilde niet nog een situatie als in 2003." Voor Van Erven Dorens bleef ondanks het passeren van het bedrijf van zijn zoon een voorname rol als toernooidirecteur weggelegd. „We wilden hem er graag bij hebben vanwege zijn netwerk in het golf en zijn expertise." De nieuwe opzet bleek al snel een succes. „Binnen vier maanden was 1,5 miljoen euro aan sponsorgeld binnengehaald." Het toernooi is ook interessant omdat het vorig jaar in 110 landen op de buis kwam en er ongeveer 127 miljoen mensen naar keken. Voor naamsbekendheid in Nederland alleen hoefde de KLM er niet in te stappen. „Twee jaar geleden kwamen er tijdens de fusie met Air France heel wat sentimenten naar boven. KLM was verkocht, oor deelde men, maar de KLM blijft gewoon bestaan. De AirFranceKLM Group heeft er voor gekozen om bei de merken in stand te houden puur op basis van toegevoegde waarde. Dat kun je dan wel zeggen, je moet het dan ook laten blijken. Daarom hebben we ervoor gekozen om alleen onze naam aan het toer nooi te verbinden. KLM blijft in haar merk investe ren getuige de nieuwe advertentie campagne in ma gazines en op TV." Verver is tevreden over het toernooi van 2004. „Onze ambitie is uiteindelijk om het evenement weer op het niveau van 2002 te krijgen, met een prijzengeld van 1,8 miljoen euro." In hoeverre dit jaar al sportief een stap voorwaarts kan worden gemaakt is de vraag. „Vorig jaar waren in Nederland ongeveer de laatste punten te verdienen voor plaatsing in het Ry- der-Cupteam. Daardoor kwamen Paul McGinley, David Howell en Ian Poulter naar Hilversum. Nu is dat voordeel er niet. Bovendien zitten we dit jaar op verzoek van de European Tour en medesponsors op een andere datum. Niet meer in de eerste week van augustus, maar buiten de grote vakantie. We zitten nu vlak voor de US Open. Maandag kunnen spelers zich op Walton Heath daarvoor kwalificeren. Mis schien kunnen we profiteren van spelers die niet meteen naar Amerika af willen reizen, maar zich in Europa voor willen bereiden op die major. Nadeel is wel dat gelijktijdig met het Open twee hoger gedot eerde toernooien in Amerika worden gehouden. Misschien komen er niet zo veel kopstukken, in de breedte is de komende editie volgens Verver steil- bezet dan afgelopen jaar. Van de aansprekende men hebben Michael Campbell en Brian Davis tj gezegd te zullen komen. Publicitair levert een Ni landse winnaar volgende week zondag - het toej nooi begint donderdag - op de Hilversumsche baan een droomscenario op. „Twee jaar geledejL de uitzending van de finaledag het best bekekenf golfprogramma in ons land. Ruim 750 duizend li kers, dus ook veel niet golfers, zagen op televisie Lafeber won", aldus de marketingmanager. Gee j buitenlander die dat kan herhalen, of het moet T Woods zijn. „Hij is de enige die het verschil kan ken. Al krijg je in Hilversum alle toppers van de 1 reld behalve Woods, dan nog zal het geen signif j verschil maken." Tiger Woods, de speler voor wie records niet lijkjj bestaan, kent zijn marktwaarde als geen ander. ?- voordat hij ook maar een bal heeft geslagen eist] een startgage van twee miljoen euro. Verver is eens met voormalig TNT-topman Ad Scheepboi Hij wilde als directeur van de toenmalige hoofde sponsor het geld er niet voor uit geven. Niet omj hij de vraagprijs belachelijk vond: „Het is gewoi een markt, daar moet je niet moeilijk over doen j( Verver is het daar mee eens. „Maar, het is ook eq investering die je niet terug kunt verdienen. Toe hebben we de ambitie om Tiger, buiten het toeif, om, een keer naar Nederland te halen voor een 1 of een demonstratie." Voor het televisieprogran 'The Wild Card' - waarin Nederlandse spelers st f den voor één plek in de KLM Open - was de org j satie al in een vergevorderd stadium om voor di nalisten een ontmoeting met Woods te regelen.I laas viel dat allemaal in het water. Tiger won de Masters en dat zette zijn hele agenda op zijn ko| Voor iemand die is groot gegroeid in sporten al« hockey (Leiden Lions) en rugby heeft de Oegstj^ tenaar een aardige cultuuromslag gemaakt. Hetl moedelijke golf in de plaats van de harde contaa. sporten. Verver heeft handicap -9.3 en speelde gelopen weken competitie voor het vijfde team li de Noordwijkse Golfclub. „Het is mijn lust en n| leven." In 2000 en 2001 vond werd het toernooijj de duinen van de kustplaats gehouden. Na jareiji keerde het circus in Noordwijk terug. Maar het tract van drie jaar werd niet uitgediend, omdat ft succesvolle milieulobby het evenement in Nooit), wijk de nek omdraaide. „Ik ben van mening datip Noordwijk de beste golfbaan in Nederland is, ea( ternationaal kampioenschap waardig. Met veel{r is het een lastig te bespelen baan. Maar ik gelooj dat de Noordwijkse Golfclub nu op het toernooL te wachten. Het verlengen van het erfpacht van!' baan heeft daar alle prioriteit. Noordwijk heeft b vendien twee minpunten: er is geen goede drivir range en de infrastructuur is niet goed." ei Dat laatste was destijds een van de redenen vooji milieu-organisaties om aan de bel te trekken. Riju die volgens Verver vermeden had kunnen wordp „De organisator had meer kosten moeten mak^r aan de bezwaren tegemoet te komen, maar wild), niet." Hilversum nam het evenement in 2002 v&j Noordwijk over, maar ook die baan is komendefv week voor het laatst gastheer. Volgend jaar verhje het evenement naai- alle waarschijnlijkheid naafo Kennemer in Zandvoort. f Harry Been organiseert jeugd-WK uit de losse pols. Foto: GPD door Paul Bosman Zeist - Nu de start van het WK jeugdvoetbal nabij is, moet Harry Been steeds vaker een beroep doen op zijn improvisa tievermogen. De toernooidirec teur, in 2000 verantwoordelijk voor de Nederlandse organisa- r tie van het Europees kampioen schap: „Dat vind ik het mooist, dat er nu voortdurend onver wachte dingen gebeuren en dat je die meteen moet oplossen. Daar houd ik van." Been (56) omschrijft zichzelf als een optimist, als iemand met een onbezorgde levensinstel ling. In Beens visie is geen ruimte voor problemen. Als een probleem opgelost kan worden, was het. blijkbaar geen pro bleem en als een probleem niet opgelost kan worden, is het geen probleem, maar een feit. Een voorbeeld van Beens werk wijze. „Laatst was ik in Kerkra- de bij de oefening van de ope ningsceremonie. De Fifa han teert een strak van-minuut-tot- minuut-schema waarin geen ruimte is voor uitloop. Maar bij die oefening duurde een be paalde act vier minuten te lang. De Fifa wilde dat de act werd ingekort, de mensen van de act zeiden dat het niet korter kan. Nou, dan is het eenvoudig. Ik heb nu tegen de Fifa gezegd dat de act vier minuten is ingekort en tegen de mensen van de act heb ik gezegd dat ze het maar moeten doen zoals ze dat wil len. Dat betekent dus dat de openingsceremonie vier minu ten te lang gaat duren. Dat geeft toch niet? Wat wil de Fifa doen op zo'n moment? Ingrijpen? Dat denk ik niet. Ik zal later wel te horen krijgen dat het vier mi nuten langer duurde, maar dat lossen we dan wel weer op." De verklaring voor die losse werkhouding ligt in zijn jeugd, vermoedt Been. „Ik ben een kasteleinszoon, mijn ouders hadden een café. Daar gebeur den steeds onverwachte din gen, daar was het altijd impro viseren. Bijvoorbeeld als er zo maar een bus met vijftig men sen voor de deur arriveerde. Dat was dan veel drukte, maar daar speelden we op in en dat ging altijd goed. Ik vond dat im proviseren toen al mooi." De ruim honderd medewerkers aan het jeugd-WK selecteerde Been op flexibiliteit. „Los van de zes 'centre directors' in de speelplaatsen zijn het jonge mensen, studenten vaak, bijna allemaal onder de dertig jaar. Dat is een bewuste keuze, dat zijn vaak ongebonden mensen, wat handig is, want we hebben geen vaste werktijden. We heb ben hier in Zeist mensen die de laatste tijd op bezorgpizza's le ven, zo lang blijven ze plakken. Dat komt uit henzelf, die inzet, maar ik stimuleer ze wel. Ik cor rigeer nooit door middel van reprimandes, ik corrigeer door middel van complimenten." Been wil dat zijn medewerkers 'bewust genieten' van het WK. Beens kracht ligt in het vermo gen mensen belangrijk te ma ken. Zo ook tijdens het inter view. „Jij, van de pers, bent be langrijk voor mij. De pers moet Nederland duidelijk maken dat er een prachtig toernooi aan komt. Ik heb jou nodig." Been smeerde ook de scheids- rechtersafdeling van de Fifa stroop om de mond in een po ging alsnog een Nederlandse scheidsrechter op het WK te krijgen. „Want zo slecht zijn die scheidsrechters in Nederland toch ook weer niet?" Uiteindelijk lukte het hem Erik Braamhaar op de lijst te krijgen. Voorlopig eerst als vierde man. „Ik heb de Fifa gebeld. 'Her overweeg het eens', zei ik over de scheidsrechtersaanstellin- gen. Zonder dwingend te wor den, maar wel bewerkend. Zelfs de laagste onderknuppel moet je serieus nemen. Het gaat er om dat je mensen in een positie brengt dat ze je gaan adviseren, dat je ze het gevoel geeft dat er een gezamenlijk probleem ligt." door Herman Wissink debrecen - Negen gouden me dailles won ringenspecialist Yuri van Gelder al. Maar de plak die hij morgen kan pakken is heel speciaal. „Een Europees kampioenschap is toch weer belangrijker dan een world cup", zei de Waalwijker na af loop van de podiumtraining, de laatste test voordat hij zich gis teren opmaakte voor de kwalifi catiewedstrijd. „Ik weet dat ik kanshebber ben en ik ga er wel vanuit dat ik na de finale op het podium sta. Maar met 'het podium' bedoelt de 22-jarige het hoogste treetje. „Ik moet de regelmaat van de laatste tijd wel vasthouden na tuurlijk." En dus moet deze week in Hon garije alles kloppen. Daarom pakte hij na twee nachtjes sla pen in het door de organisatie aangewezen hotel ook zijn bie zen en verkaste naar een ande re locatie. „Er was geen airco terwijl de zon de hele dag op de ramen stond te branden, om vier uur 's ochtends was het al licht omdat er maar twee hele dunne gordijntjes hingen en om zes uur werd ik wakker van een blaffende hond. Ik weet dat ik kansen heb, maar dan moet wel alles perfect zijn, moet ik goed kunnen slapen en uitge rust zijn. Na twee nachten mijn ogen bijna niet dicht te hebben gedaan, heb ik wat rondge vraagd bij andere sporters en ben vertrokken. Nee, niet met de rest van de turnploeg. Mis schien niet helemaal netjes, maar ik moet nu even aan me zelf denken." Iedereen die Van Gelder de laatste jaren heeft gevolgd, weet dat nu de kans bestaat dat Ne derland na 42 jaar wachten weer eens een Europees kampi oen turnen kan begroeten. In 1963 was het Thea Belmer die in Parijs op brug het goud greep. In 1993 was er goud voor Alexander Selk op rek, maar dat was tijdens de jeugd-EK. Als se nior brak Selk internationaal nooit door. Het is aan de landmachtser geant Van Gelder niet te mer ken dat er veel van hem wordt verwacht. In de moderne Fö- nix-hal in Debrecen oogt de 'Lord of the still rings', zoals hij zichzelf graag afficheert, de rust zelve. Hij lacht, praat en maakt, wanneer de rest al in de kleed kamer zit, nog wat extra oefe ningen. Van Gelder: „Dat is in de ringen mijn sterke punt. Alle oefenin gen rustig uitvoer en en laten zien dat het me makkelijk af gaat. Misschien heb ik dat ook meegenomen naar naast het toestel. De extra oefeningen die ik deed waren eigenlijk omdat hier een gloednieuw toestel staat. De vloer voor de landing is hard en glad, het is nu nog belangrijker dat je goed landt. De ringen zijn ook glad, dat is lastig omdat je tegenwoordig geen magnesium meer mag ge bruiken. Maar ach, daar heeft iedereen last van." Van Gelder is niet van plan om met reserve te turnen. Een plaatsje bij de beste acht is dan immers voldoende om zich voor de finale te kwalificeren. „Nee hoor, ik'haal alles uit de kast. Na de kwalificatie heb ik een dag rust en kan ik voldoen de herstellen voor de finaledag op zondag. Ik wil graag als nummer één naar de finale. Het voordeel daarvan is datje dan als laatste mag turnen. Dan heb je de rest gezien, weet je wat de punten zijn en waar je aan moet werken", aldus Van Gel der donderdag. Toch is het hem gisteren niet gelukt dat voornemen volledig waar te maken. Van Gelder plaatste zich als tweede voor de finale bij de ringen. Vijftig seconden heeft de Bra bander nodig om met zijn Na- kayama, Azarian, zijn zwaluw tussenbalans en met indruk wekkende opduwen tot boven- balans zijn EK tot het gewenste succes te maken. Yuri van Gelder is de enige Ne derlander die als toestelspecia list naar Debrecen is gegaan. De anderen, Epke en Herre Zonderland, Jeffrey Wammes en vandaag bij de vrouwen Su zanne Harmes, Loes Linders, Danila Koster en Verona van de Leur, turnen allemaal een meerkamp. Voor de mannen betekent dat zes toestellen en bij de vrouwen zijn het er vier. Vandaag zijn de meerkampfi nales bij de mannen en de vrouwen en morgen alle toe stelfinales. Bij de vrouwen zou den nationaal kampioene Su zanne Harmes en Loes Linders zich kunnen plaatsen voor de meerkampfinale. Bij de man nen maakt Jeffrey Wammes de meeste kans. -v' AV' Yuri van Gelder concentreert zich op de ringen. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22