Vrije Academie goede behouden heeft het REGIO Vrije Academie doorstart van failliet Dever Zon en regen Kees Versteeg in zijn eigen werkruimte: „Veel mensen, waarvan enkele al twintig jaar cursussen volgen, hebben een enorm grote betrokkenheid bij hun Academie. Dat is echt uniek." Foto: Dick Hogewoning Nieuw begin zonder geld door Oerard Baas sassenheim - De failliete Stich ting Dever, de stichting die kunstcursussen in de Bollen streek organiseert, heeft een op volgen de nieuwe Stichting Vrije Academie Sassenheim. Met de oprichting van de Vrije Academie is het voortbestaan van de cur sussen verzekerd. Voor de 250 cursisten was er sowieso weinig veranderd, hun cursussen en op- leidingen zijn al weer een paar I weken aan de gang. nieuwe r LtuUr f' nieuwe stichting het moet doen zonder startkapitaal. Het eigen J vermogen van de oude stich ting (tussen de 35.000 en 40.C euro) moet volgens de statu bij opheffing namelijk wo> j overgemaakt naar een doel. Om de Vrije Academy van slagen te r nodig, heeft ri Uit: Leidsch Dagblad 15 november 2003 Een jaar of drie geleden was de Sas- senheimse Stichting Dever in rep en roer. Het geld van de stichting die sinds het eind van de jaren zeventig kunstcursussen organiseerde, bleek verdwenen. De toenmalige penning meester had met het door de cursis ten vooraf cursusgeld waren risicovol le beleggingen gedaan in Amerikaan se deposito's met hoge rente. Het risi co bleek te groot. Toen door een za kenpartner van de penningmeester beslag werd gelegd op diens bezittin gen raakte de Stichting Dever niet al leen haar cursusgeld maar ook de re serve van tussen de 35.000 en 40.000 euro kwijt. De docenten, die hun inkomsten uit de cursussen in gevaar zagen ko men, vroegen het faillissement van de stichting aan. De rechtbank in Den Haag verklaarde daarop in ok tober 2003 de Stichting Dever failliet. Er leek een einde gekomen te zijn aan het culturele cursusaanbod in Sassenheim, waar zowat de gehele Bollenstreek al die jaren dankbaar gebruik van had gemaakt. Het was inderdaad het einde van de Stichting Dever. Maar het was niet het einde van de culturele cursus sen. Want een paar weken na het faillissement werd de Stichting Vrije Academie Sassenheim opgericht. De opvolger die niet te veel met zijn voorganger te maken wil hebben. Dat is gelukt. De nieuwe stichting is anders, heel anders. Onafhankelijk van elkaar zeggen de schilderdocen ten Ria Otto en Yoke Zandbergen precies hetzelfde. „Het is een enorm verschil. Ik mag wel zeggen een heel erg positief verschil", vertelt Otto. „De docenten werken nu samen met het bestuur. Vroeger kregen we te horen wat er van ons verwacht werd en hoe we het moesten uitvoeren. Als wij met vragen kwamen werden we neergezet als zeurders. Nu vraagt het bestuur hoe wij het willen aan pakken. Zeuren is niet meer nodig." Zandbergen vat het aldus samen: „Er is nu een 'wij-gevoel' tussen de do centen en het bestuur." Het zijn woorden die Kees Ver steeg, secre taris van de Vrije Acade mie Sassen heim. tevre den stem men. „Dat is precies de opzet ge weest." Zon der in details te willen tre den over de 'oude tijd' zegt hij over de nieuwe wind die sinds de herfst van 2003 in cul tureel Sas senheim waait: „We hebben bij het samen stellen van het stich tingsbestuur bewust ge zocht naar personen met affiniteit met de kunst, maar zonder betrok kenheid met het oude bestuur." Die opzet slaagde al met het aan trekken van een voorzitter, de oud rector van het Rijnlands Lyceum Henk Hietbrink.Als iemand weet hoe hij een school of een academie moet leiden, is hij het wel", zegt Ver steeg, die zelf is opgeleid op de Riet veld Academie en nu een ontwerp- studio drijft. „Belangrijk element bij de verdere samenstelling van het be stuur was het feit dat er vertegen woordigers van de docenten en cur sisten bij kwamen. Als een van de laatsten sloot ik me aan." Minder afstand tussen bestuur en cursisten en meer openheid In het beleid. Zo luidt de doelstelling die het bestuur zichzelf heeft gesteld. „Het komt de sfeer ten goede", durft Versteeg te zeggen. „Ik leid dat af uit de enorme betrokkenheid die do centen en cursisten hebben met de Academie. Waar zie je verder zo'n grote opkomst bij een jaarvergade ring? Veel mensen, waarvan enkele al twintig jaar cursussen volgden, bleken gehecht te zijn aan hun Aca demie." Dat waardevolle element van de ou de Stichting moest behouden blijven in de nieuwe Stichting, vertelt Ver steeg. „Veel groepen zijn in de loop der tijd veranderd in vriendenclub jes met cursisten en docenten die ja ren bij elkaar blijven. Je ziet het ook aan de individu ele en continue begeleiding die gegeven wordt." Toch, ondanks die vriendschap pelijke sfeer, vertrok in het najaar van 2003 een aantal do centen, met me deneming van hun cursisten. „Konden die te gengehouden worden? Ik denk het niet. Docen ten wilden ver der met hun cursus, was het niet voor hun inkomen dan was het wel voor hun leerlingen. Ik denk dat nie mand het recht of de mogelijk heid had om dat niet toe te laten. Gelukkig ging de zoektocht naar nieuwe docen ten relatief soe pel." Ongeveer de helft van de ou de groep docen ten is gebleven. Yoke Zandbergen en Ria Otto zijn twee daarvan, zij waren betroken bij de herstart. „Toen het in 2003 helemaal mis ging met de oude stichting hebben we als docen ten de koppen bij elkaar gestoken. Wat willen we en wat gaan we daar voor doen? Een groep wilde door gaan met lesgeven in Sassenheim, hoe dan ook, ook al zou dat ons geld kosten. Dat is gebeurd, we hebben maanden gewerkt zonder daarvoor betaald te krijgen. Anders was er he lemaal geen creatieve stichting, oud of nieuw, meer geweest. We gingen er voor en we zouden wel zien hoe het zou worden." Zandbergen: „Wij hebben het faillis sement van de oude stichting aange vraagd om de oprichting van de nieuwe stichting mogelijk te maken. We wisten dat dat zou betekenen dat de kans dat we nog al ons salaris zouden ontvangen, minimaal was. Uit de boedel is uiteindelijk zo'n 16 procent uitgekeerd. Vervolgens heb ben we elke cursist aangeschreven. Enerzijds om het echte verhaal te vertellen en anderzijds om te laten weten dat de docenten hun schou ders eronder gingen zetten om, zij het met een paar weken vertraging, verder te gaan. De cursisten waren geschokt en waren sceptisch om met ons in zee te gaan, maar de meeste deden dat toch." Dat eerste jaar keek iedere betrokke ne de kat uit de boom. Zowel cursis ten als docenten volgden kritisch wat er gebeurde. In het tweede jaar is de stichting tot rust gekomen, constateert versteeg. „Men was aan elkaar gewend en het idee van de nieuwe stichting werd gewoon. Alsof er nooit iets anders was geweest." Nu, aan de vooravond van het derde cursusjaar dat in september aan vangt, is het tijd om verder te kijken. „Nu kunnen we ons de luxe permit teren om met de toekomst van het creatieve cursusaanbod in Sassen heim bezig te zijn." Die is niet per se zonnig, moet Versteeg toegeven. „Behalve het inrichten van een web site (www.academiesassenheim.nl) willen we nog zo veel meer. Eigenlijk willen we van alles. We hebben de knowhow en we hebben de mensen, maar we hebben geen geld. Het wegvallen van de reserve is niet zo maar iets. Voorbeeld, op termijn moeten de keramiekovens vervan gen worden en dat geldt ook voor het meubilair, maar hoe we dat doen is de vraag. Het zou enorm helpen als de gemeente iets aan de huur prijs van ons gebouw doet, maar tot dusver krijgen we nul op het rekest. Maar we gaan door. Ons motto Ho- nos Alit Artes, waardering voor kunst leidt tot nieuwe kunst, is dan ook niet toevallig gekozen. Gerard Baas KATWIJK, 11.00 UUR De zon schijnt te gaan schijnen en men heeft er zin in. Bij het Katwijkse strandpaviljoen arriveren iets voor tienen de eerste badgasten. Zij zijn in ieder geval verzekerd van een lekker plekje op het strand of op het terras. De vroege vogels trekken gretig hun boven kleding uit, en daarbij lijken zij zich niet te laten tegenhouden door welke mooiheidco de dan ook. Wie dat wil mag net zo veel uit trekken als hij of zij nodig vindt. Witte buik of witte bovenbenen, geen enkel probleem, het bruin worden moet ergens beginnen, toch? In mum van tijd zit het halve terras vol met tot op hun zwemkleding ontklede heren en dames, die hun stoeltje richten op de vanaf de dorpskant schijnende zon. Tot een uur of elf lost de dag de belofte in, die de weerberichten al de hele week heb ben gedaan. Op het terras, achter het glas, bieden drie oudere heren tegen elkaar op. „Het wordt 21 graden", zegt de een. „Nee, let op, het worden er 22." „24, zeiden ze vanmorgen nog op de Belg." Hij wint en mag een rondje koffie bestellen. Tegelijk komt een oma met haar kleinzoon het strandpaviljoen binnen. „Hij wil een ijsje. Heeft u ook soft-ijs?" „Natuurlijk", zegt de baas, „daarvoor heb ik dit apparaat." En hij pakt een hoorntje. Het ijs pakt niet. Het heeft geen vorm en het is te zacht. „Gek", zegt de baas, „de me ter staat op min-tien en het ijs is toch zacht. Zal ik het in een beker doen." „Wil je het in een bekertje?" „Nee, ik wil een hoorn." „Maar het kan niet in een hoorntje, het ijs is te zacht." „Ik wil een hoorn." Ondertussen schuiven buiten de wolken voor de zon. De drie mannen zien dat ook. „Het zou vanmiddag gaan regenen." „Er komen buien en onweer." „En hagel. Regen, onweer en hagel. Dat krijgen we." En weer wint de derde. Gerard Baas VRAAG isea in Leiden en andere Zuid-Hollandse gemeenten zouden een eggingsfonds kunnen oprichten om grote en dus dure exposities te financieren. 3eleogingsfonds musea is De Ku"stha| m 00 O J Rotterdam is nteressante ontwikkeling drukdoende om zo'n ds, dat minimaal 250.000 euro moet bevatten, van de grond te gen. Voordeel voor de belegger is dat hij naar de richtlijnen van Europese Commissie fiscaal voordeel kan halen uit zijn inleg. Na- ag bij directeur JETTEKE BOLTEN van Stedelijk Museum De Laken- in Leiden. ZATERDAG 4 juni 2005 it U op de hoogte van deze Europese regeling zoals die per 1 \uari 2004 is vastgesteld? :e. Ik heb er wel over gelezen. In de krant. Waarschijnlijk dat ichtje over De Kunsthal en het fonds in oprichting. Ik ga het I uitpluizen." \i dit ook iets zijn voor De Lakenhal, zo'n fonds dat extra geld genereert om eens flink uit te pakken? VjP3 - „Daar sta ik niet afwij zend te genover. Nu heeft De Kunst hal natuur lijk een an der uit gangspunt j, want die heeft geen eigen collectie maar is louter een ten- De Lakenhal kan voor exposities altijd put- it eigen depot. Voor grote tentoonstellingen doen we een be- op andere musea, die voor bruiklenen op hun beurt altijd een op ons kunnen doen. Maar het experiment van De Kunst- vanzelfsprekend een interessante ontwikkeling die ik zeker voet zal volgen. Het doen van schenkingen heeft trouwens fiscale voordelen. Daar timmeren we al wel een tijd mee aan reg." 9 et de overheid participeren in zo'n fonds, zoals Kees Freeke 'ni Provinciale Staten bepleit bij de Commissaris van de Konin- aar moet ik eigenlijk eerst eens rustig over nadenken. Maar op Voorhand heb ik ernstige twijfels. Want ik zie meteen al de om- mfhtige regelgeving voor me die daarmee gepaard gaat. Boven- n hebben musea als Naturalis of Volkenkunde andere belang- djling dan een kunst/historisch museum als De Lakenhal. Ik zou zelf doen, zeg ik nu." Ad van Kaam foto: GPD (0 1980, woensdag 4 juni PEN - Met enorm kabaal kantelde vanmorgen een vrachtwagen ol meststieren in de bocht Herensingel/Kooilaan in Leiden. Zes- Istieren legden door het ongeluk het loodje. De 42 dieren die het Ival overleefden werden alsnog naar hun bestemming gebracht: slachthuis. Foto: archief Leidsch Dagblad o's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na tsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 6 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan a balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. u krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie hdcuz@hdc nl I Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl CANTOOR Jfeltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 ■res- Postbus 54,2300 AB Leiden ■ningstijden van de receptie zijn: ig tot en met donderdag B-30 -16 30 uur %van 08.30-12.30 uur ie fa* 071-5 356415 Bentie fax 071-5 356 325 berichten overlijden, geboorte, jubilea pere familieberichten, desgewenst met Ji/of afbeelding, vla www hdemedia nl of jnail. familieberichten@nhd hdc.nl Igeen e-mail fax 072-5196696, tel 072- RTENTI EVERKOOP lenties m.bt 072-681 3661 Kend goed: 023-5 '5° 543 075-681 3677 e detailhandel: 071-5 356 300 lebureaus kunnen contact opnemen 75-6813636 SERVICE 1-1711 (gratis) f °72 - 5196800 AENTEN 'uitbetaling (acceptgiro) io,2o (alleen aut. ine.) ■56,70 p/j €216,90 ;s die ons een machtiging verstrekken 1 automatisch afschrijven van het lementsgeld ontvangen €0,50 korting faling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis) Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. 1955, Zaterdag 4 Juni HEN AAN DEN RIJN - Op de Oude Rijn nabij 's-Molenaarsbrugte len is gistermiddag een aanvang gemaakt met de jaarlijkse natio- roeiwedstrijden van 'Hollandia', ditmaal gecombineerd met de umwedstrijden van Njord. Der traditie getrouw was deze eerste met in hoofdzaak heats op het programma en slechts enkele fina- weinig spectaculair, maar daar kwam ditmaal nog bij, dat ook d,e nisatie, zacht gezegd, bijzonder kreupel was. Hiaten van drie rtier tussen de races waren schering en inslag, et fraai uitgevoerde programma waren zovele wijzigingen aange- dat de bediener van de geluidsinstallatie soms zelf niet wist race er eigenlijk aan de gang was en tenslotte staakte men de aan het publiek maar geheel, zodat de toeschouwers ver bleven van de gemaakte tijden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17