REGIO to Onderzoek naar wensen Vlietland lln het begin dachten ze dat ik failliet zou dat ik te wild De ,stoepenpatrouille> vindt nog steeds hobbels en kuilen in Leiderdorp Willibrord is nu woningstichting Vrienden peilen meningen over plannen recreatiegebied Wonen aan de Costa Blanca? 'Kijk mijn erfinspiratie opdoen voor tuin of erf Van der Valk Hotel Haarlem Zuid zondag 5 Juni Oegstgeestse coalitie geen vriendenclub 'J Van timmerfabriek naar imperium - Dekker Hout Groep bestaat 120 jaar en telt vier generaties mmm m zaterdag 4 juni 2005 eubelwinkel loreman failliet erdorp - De firma Koore- l woonadviseurs is failliet iard. Het van oorsprong s meubelbedrijf was sinds ren tachtig gevestigd in grote toonzaal aan het Lei- jorpse Meubelplein num- U. Directeur Bart Keijzer, ijet voor commentaar be iaar was, genoot bekend- in Leiderdorpse ondeme- ikringen doordat hij regel- |g optrad als woordvoerder Be plaatselijke meubelbou- jd. Daarnaast zat hij tot -kort in het bestuur van de trdorpse ondernemersver- ig. Keijzer was bijna dertig idrijfsleider en hij nam drijf enkele jaren geleden ran de broers Kooreman. ns de aangestelde curator reerdt uit Leiden is het zo a het uitspreken van het iement nog onduidelijk met het pand en de in- is gebeurt. Ze hoopt daar en twee weken uitsluitsel te geven. ettelijke taptoe -jarige Tamarco («dorp - Drumfanfare Ta- yro houdt zaterdagavond 11 (gen taptoe op het veld van sjjalclub RCL in Leiderdorp. r Ie voorstelling doen de 3 ekkorpsen Advendo uit r)c, Adest Musica uit Sassen- rj, Floraband uit Rijnsburg, uit Katwijk en Tamarco djnee. De taptoe staat in het p van het vijftigjarig be- cjvan de Leiderdorpse fan- pdie tijdens het optreden het eerst het nieuwe uni- ademonstreert. De taptoe at om 20.00 uur. door Loman Leefmans leiderdorp - Het is een Leiderdorps welles-nietes-spelletje met soms ver strekkende gevolgen. De zogeheten 'stoepenpatrouille' schermt met een lijst van locaties die gevaarlijk zijn voor ouderen en gehandicapten. Alles is ge regeld, zegt de wethouder MacGilla- vry. „Dat is niet waar", meent de stich ting Platform Gehandicaptenbeleid Leiderdorp. „Er is een flauw spelletje aan de gang", zegt platform-voorzitter Stellinga. Een spelletje dat volgens hem niet zonder risico is. „We kennen een geval van ie mand die op de Vronkenlaan viel en een knie brak." De 'stoepenpatrouille' werd ingesteld door het Platform Gehandicaptenbe leid en ouderenorganisatie Pluspunt. In oktober van het vorig jaar ging de patrouille op pad en inventariseerde allerlei knelpunten. „Omhoog gedruk te boomwortels en verzakkingen van wegen en stoepen komen veel voor in Leiderdorp. De hele gemeente is nu eenmaal op soppige grond gebouwd", aldus Stellinga. Toch verbaasde het de verkenners dat nog allerlei hobbels en kuilen werden aangetroffen. De gemeente had im mers al in 2003 een bedrag van 250.000 euro beschikbaar gesteld om de oneffenheden vlak te maken. Vol gens Stellinga ontkent de wethouder dat er nog problemen zijn. „Of hij be weert, zoals in de omgeving van Mu- zenhof, dat het geen verantwoordelijk heid is van de gemeente." Het Platform Gehandicaptenbeleid maakt van het 'spelletje' melding in het jaarverslag over 2004. Stellinga hoopt dat de gemeenteraad de wet houder erop aanspreekt. Immers, de raadsleden Manshanden (Groenlinks) en Van der Horst (WD) deden mee met de patrouille. Volgens een woordvoerder van de ge meente heeft MacGillavry gelijk als nij zegt dat alle knelpunten die aanvanke lijk bij het stoepenonderzoek werden aangedragen zijn opgelost. „Maar zoals Stellinga al opmerkt: door de bodemgesteldheid in deze gemeen te wippen er regelmatig tegels los en groeien wortels door de stenen heen. Daar is een meldpunt voor bij ge meentewerken die dat zo snel mogelijk verhelpt." door Loman Leefmans stompwijk/voorschoten - Wil len de bezoekers van recreatie gebied Vlietland wel nieuwe fietspaden, een midgetgolfbaan en een rondvaartboot? Dat moet blijken uit een door het NIPO uit te voeren onderzoek in omlig gende gemeenten. Om dat on derzoek te betalen hebben de Vrienden van Vlietland een sub sidieverzoek ingediend, 1000 eu ro per stuk, bij alle dertien plaat sen in een straal van tien kilo meter rond het park met bos en plas. De Vrienden voeren strijd tegen de omvangrijke plannen voor het recreatiepark. De exploitant van het terrein, Vlietland bv, vindt dat het gebied in bepaal de maanden van het jaar te weinig wordt bezocht. Daar zijn de provincie en de gemeente Leidschendam-Voorburg het mee eens. Om dat te verande ren, zijn plannen gelanceerd om nieuwe fiets- en voetpaden, stranden, toiletten, parkeer plaatsen en sportvoorzieningen aan te leggen. Bij dat laatste wordt gedacht aan een 'avonturenterrein', ten nisbanen, een midgetgolfcom- plex, jeu de boulesbakken, een restaurant, een aanlegplaats voor een historisch schip en een rondvaartboot. De nieuwe publiekstrekkers moeten wor den betaald uit de verkoop en verhuur van nieuw te bouwen recreatiewoningen (102) en ap partementen (120). Vooral te gen dat laatste lopen de Vrien den te hoop. Onlangs liet de actiegroep 100.000 rode kaarten drukken met daarop de tekst: 'Geen flats aan de plas'. Die werden ver spreid onder de inwoners het gebied tussen Den Haag en Lei derdorp. Met de actie wilde de vereniging het verzet tegen de bouwplannen langs de recrea tiepiassen tussen Voorschoten en Leidschendam een nieuwe impuls geven. Het inschakelen van het NIPO De Vrienden van Vlietland plaatsten vorige maand al een protestbord tegen de nieuwbouwplannen. Archieffoto: Hielco Kuipers vormt een nieuwe stap. Dat on derzoeksbureau moet in een straal van tien kilometer aan bezoekers van het gebied vra gen wat ze van Vlietland vinden en welke aanvullingen op de bestaande recreatiemogelijkhe den wenselijk zijn. „Want dat is de gebruikers nooit voorge legd", zo staat in een begelei dend schrijven van de Vrien den. M ^rwoude - De Zoeterwoud- jbningcorporatie Willibrord jet langer een vereniging, jj'een stichting. De overgro- :erderheid van de leden Ulibrord heeft deze week is een vergadering met de jtting ingestemd. Ook lerorganisatie De Huurde- icht een positief stemad- uit. Volgens Willibrord- itter De Graaff kan de cor- ie als stichting slagvaardi- ;rken. „Het is een rechts- idie veel beter werkt." |k nu niet meer nodig om een ledenvergadering uit te schrijven als er belangrijke za ken spelen. De Graaff: „Via huurdersorganisatie De Huur- derij komen de wensen en be hoeften van huurders goed aan de orde. De Huurderij is voor ons een uiterst belangrijke ge sprekspartner." De stichtingsvorm is ook be langrijk met het oog op de sa menwerking die Willibrord wil aangaan met de corporaties AWL in Leiderdorp en Buiten- lust in Oegstgeest. Die corpora ties zijn al stichtingen. Een half jaar geleden werd be kend dat de drie woningcorpo raties toenadering tot elkaar hadden gezocht. „Samenwer king is geboden, willen we klan ten hoge kwaliteit van wonen en dienstverlening blijven bie den. Als kleine corporatie ben je te kwetsbaar", aldus De Graaff. Wanneer de samenwerking in gaat, is nog onduidelijk. „Het is een proces dat veel tijd en zorg vuldig overleg vergt." Volgens De Graaff staat vast dat Willi- bord zijn kantoor in Zoeter- woude ook in de toekomst be houdt. „We blijven makkelijk benaderbaar en aanspreek baar." (advertentie) Appartementen vanaf 79.000,- k.k. Luxe woningen vanaf 130.800,- k.k. Al 25 jaar jong! (ISO 9001) (POS Toekanweg 2, Haarlem (Ligging aan de N205, afslag Europaweg) Gratis toegang Koop direct van de bouwer en bespaar duizenden euro's en toch de beste kwaliteit, service en prijs! Info? (072) 512 25 56 of www.bernadagolf.coin (10.30 -17.00 uur) met 30% eigen kapitaal uw eigen plekje owter de jon met een hypotheek op «wet regio - Wie 'buiten' woont en zijn tuin wil aanpassen aan het karakter van de streek, kan van af zaterdag 11 juni inspiratie opdoen op erven in heel Neder land. Dan begint de landelijke campagne 'Kijk mijn erf, een initiatief van Landschapsbeheer Nederland. In elke provincie stelt een aan tal eigenaren van tuinen met 'streekeigen beplanting' zijn er ven open voor mensen die in spiratie willen opdoen voor hun eigen erf of tuin. In Zuid- Holland kunnen belangstellen den voorbeelderven bezoeken in Strijen en Bergambacht. Voor de aanleg, inrichting en onderhoud van een streekeigen tuin, kunnen belangstellenden gebruik maken van adviezen van Landschapsbeheer. Aan melden voor een bezoek aan een voorbeelderf kan via de website www.kijkmijnerf.nl. Volgens Landschapsbeheer Ne derland maakt streekeigen be planting het landschap aan trekkelijker en trekken streek planten en struiken vogels, in secten en zoogdieren aan. door Ma rijn Roos oegstgeest - „Compromissen zijn voor de kanslozen (uit spraak van de WD).Als ieder een met de mentaliteit van het CDA gaat besturen, bereiken we niets", (LO). „Leefbaar Oegstgeest denkt slechts aan de belangen van bepaalde burgers en niet aan het belang van Oegstgeest", (CDA). Nee, de nieuwe coalitie in Oegstgeest lijkt niet bepaald een vriendenclub. Tijdens een vergadering van de gemeente raad deze week was er prake van nogal wat verbaal geschut in het debat over het nieuwe raadsprogramma. En natuurlijk bedoelden de partijen het ach teraf niet zo stellig. WD-fractieleider Huizing trok zijn opmerking na de verbaasde reacties op de publieke tribune terug. „Ik wil alleen dat wij niet in de achterkamertjes overeen komsten gaan sluiten. Als wij het over een onderwerp niet eens zijn, moeten wij dat hier in de raadzaal uitvechten." En ook Van Weeren (LO) nuan ceerde zijn woorden. Hij wilde het CDA geen pijn doen, want in zijn ogen was het maar wét goed dat al de partijen zo ver schillend zijn. „Het CDA heeft een ambtenarenmentaliteit en wij juist niet. Samen kunnen we zo tot betere besluiten komen en krijgen we een stabielere raad." Alleen CDA'er De Blaeij bleef bij zijn standpunt, dat LO de belangen van de omwonenden van het ASC-terrein belangrij ker vindt dan de belangen van het gehele dorp. Ondanks al deze onvriendelijk heden over en weer, zijn de drie partijen van plan om in ieder geval tot de verkiezingen vol gend jaar met elkaar door te gaan. Maar CDA-leider De Kok leek het opstappen van PrO uit de vorige coalitie nog steeds niet helemaal verwerkt te heb ben. „Was dat nu wel een ver standige keuze? Jullie hebben sympathie voor ons program ma. Waarom hebben jullie geen nieuwe wethouder geleverd? Hebben jullie nog steeds geen vertrouwen in de coalitie?" PrO-voorman Klaver legde nog maar eens uit aan De Kok dat zijn partij niet meer deel van de coalitie wil uitmaken, door de manier waarop het CDA en LO voormalig wethouder Meester hebben laten vallen. iskia Stoelinga g/warmond - Dekker Hout met vestigingen in Warmond, 1(taag en Vianen - bestaat 120 leden voor nogal wat festivitei- het familiebedrijf Dekker dat Iels de vierde generatie in de iren heeft opgenomen. De der- leratie, directeur-eigenaar Coen ir (74) woonachtig in Wassenaar, in de jaren vijftig de houthandel jn vader overgenomen. Een hal- later is er meer dan hout al- lat de naam Dekker draagt. De ihallen in Warmond, sport- en mtrum in Zoetermeer, het vast- idrijf en de kledinglijnen Pro- Elefanti vallen ook onder het nfium. Een verhaal over balance- hout. it moment maken we per dag itere omzet dan in mijn be- 1954", zegt Coen Dekker. Op •fdkantoor in Den Haag, het :entrum van de familie, heet lijk alles Dekker. „Zelfs op het men lezen wie beslist", hij terloops. Later in het ge wordt zo'n opmerking om- ren als 'typische Dekkerhu- Daaronder valt ook: „Ik ben de generatie en niet in staat ge- het bedrijf naar de knoppen en. Volgens de statistieken südat." k likend loopt de oude vos door nfrig, die leidt naar zijn werkka- ntn de vloerbedekking vol met aètjes. Het logo van de ondeme- oi „In 1969 zag ik in een winkel- lef Thailand een levensgrote oli- npie heb ik over laten komen, lellifant hoort bij de bossen, [bij ons bedrijf. In een groots lent tekende een vriend vervol- 'P een bierviltje dit simpele oli- Daar heb ik onmiddellijk ons gemaakt." •pt nog een beetje kreupel, langs uitgevoerde heupope- zeker geslaagd, maar hij heeft o<t>k een zwieper gegeven. Dekker )qr laat zich door niets meer uit ld slaan. Zelfs niet door zijn RifCn mededirecteur Robbert Jan t (36), die hem een beetje aan ten is met de vijfde generatie: Vader en zoon Dekker. „Humor en relativeren zijn cruciaal als er harde beslissingen moeten worden genomen." Foto: Hielco Kuipers twee eenjarige peuters die letterlijk staan te trappelen om de boel over te nemen. „Ze hebben al jouw on derkin." Pater famiiias De kleurrijke familiefoto's in zijn werkvertrek - van dochter Caroline, die de kledinglijn leidt en van zijn zoon die de houthandel vertegen woordigt - geven een beetje aan hoe trots hij is. De pater famiiias houdt van zijn bedrijf dat in 1885 door zijn overgrootvader was opgezet als een klein lokaal Haags houthandeltje. „Ik was 23 jaar had mijn diploma HBS-A en Nijenrode op zak toen mijn vader overleed. Op dat moment heb ik de leiding overgenomen. Mijn vader had na de oorlog slechte jaren achter de rug. Met weinig geld heb ik het van de grond af aan weer moe ten opbouwen. De eerste jaren heb ik mijn broers en zusters moeten uit kopen. Dat ging toen in goede har monie, maar achteraf zijn ze wel een beetje jaloers op me. In het begin dachten ze dat ik failliet zou gaan, dat ik veel te wild was." Hoewel zijn wilde haren zijn ver dwenen, is zijn drang om de wereld te veroveren nog steeds niet verdwe nen. Elf jaar geleden belde hij Rob bert, die ervaring opdeed bij een Franse internationale bank, of hij er klaar voor was. Robbert: „Na Nijen rode en mijn masterstudie in Ameri ka was ik eigenlijk aan mijn laatste leerfase bezig: de financiële kant van het vak onder de knie krijgen. Na tuurlijk wist ik dat dit moment kwam. We spraken er vaak over. Van jongs af aan werkte ik in de vakan ties in ons bedrijf. Ik wist dat ik voor bestemd was. Een gouden paplepel. Toch heb ik nimmer de druk ge voeld, het is eigenlijk geruisloos ge gaan." Of zoals vader Dekker het verwoord: „Toen ik hem aankondig de, vond hij het goed dat ik nog een tijdje zou meelopen. Ruzie in de tent hebben we nog nooit gehad. Zelfs over de kleur van het kantoor zijn we het eens geworden." Bedrijfje pesten Vader en zoon denken dat ze op el kaar lijken. „Dezelfde persoonlijk heid, dezelfde beslissingen." Ze vin den elkaar ook niet mals.Als je geen gezag hebt, ga je onderuit." Ju nior ontfermt zich over het hout. „Een moeilijke materie", zegt hij eerlijk. „Het gaat in de houthandel niet echt goed. We moeten heel hard werken om de bestaande productie lijnen en de omzet van 90 miljoen vast te houden. De bouw in Neder land blijft achter, kunststof rukt op en de regelgeving in Nederland wordt steeds absurder." „In Warmond hebben we na de brand een jaar stil gelegen, omdat we niet aan de eisen zouden vol doen. Ik heb daar een heel naar ge voel aan overgehouden. En eigenlijk nog steeds. De brand toentertijd is aangestoken en de brandweer was te laat. Ons treft geen blaam. Telkens weer worden we door de gemeente bij de herbouw op een nare, starre manier gewezen op allerlei ambtelij ke regels. De ene keer zou de sprink ler-installatie niet werken, de andere keer is er geen juiste weg langs het bedrijf. Klinkklare onzin. Het gaat meer over bedrijfje pesten dan over daadwerkelijke fouten. Een goed ge sprek gaat Warmond uit de weg. Dat is toch geen bedrijfscultuur?" Bedrijfscultuur „Nu worden we weer achtervolgd omdat mijn vader voor het restau rant van de tennishal het diploma sociale hygiëne niet heeft. Echt, de juiste personen in ons restaurant hebben dat papiertje, mijn vader komt daar niet. We hebben onze on genoegens onlangs maar eens ver woord in een brief aan de commis saris van de koningin, J. Franssen. We wachten het resultaat rustig af." De Dekkers weten zeker dat het met hun bedrijfscultuur goed zit voor de in totaal 450 werknemers, van wie 250 mensen werkzaam zijn in de houtbedrijven. „We geven strak lei ding, waar veel tegenover staat. We hebben een laag ziektepercentage, omdat we bonussen uitdelen, we hebben met elkaar feesten en eens in de vijf jaar gaan we per bedrijfs onderdeel met elkaar op reis. Voor jonge mensen is er een trainingspro ject, waarbij ze goed worden ge coacht. Gemiddeld werkt een werk nemer 15 jaar in ons bedrijf en zeker vier keer per jaar vieren we een 25- jarig jubileum. We zijn een transpa rante, strakke organisatie met een snelle en bewuste aansturing. Er is geen oeverloze vergadercultuur. De kracht zit in het zo simpel mogelijk houden." Na dit intermezzo waar beide heren om beurten een duit in het zakje doen, neemt Robbert het roer weer over om te vertellen over de bossen en vooral over de ontbossing in de herkomstlanden. ,Als houthande laar besef ik heel goed dat de balans bij het kappen lange tijd is weg ge weest. Gelukkig leiden nieuwe in zichten tot een nieuwe aanpak. We gaan nu veel zorgvuldiger met het milieu om. We werken samen met milieu- en ontwikkelingsorganisa ties. Binnen al onze activiteiten ne men we de volle verantwoording om te letten op de bescherming van de bossen." „In Bolivia beschikken we sinds kort, met onze lokale joint-venture part ner, over een FSC gecertificeerd bos zo groot als de hein van de provincie Utrecht. Per hectare kappen we steeds drie tot vier bomen en blijven dan 25 jaar weg. Op die punten ont staan er door de selectieve kapwijze en betere lichtinval vanzelf weer nieuwe bomen. Natuurlijke bosaan- plant dus. De hele keten van kap pen, bewerken tot uitvoer ligt in on ze handen. Op deze manier kunnen we helemaal voldoen aan de nor men voor gecertificeerd hout. Om ons 120-jarig bestaan heel bewust te vieren, zijn we nog een stapje verder gegaan. We hebben er een project van gemaakt. Ook de lokale timmer- bedrijfjes en scholen worden door ons gesteund met geld en machines. Zo ontstaat er een infrastructuur. Het is prachtig om te zien. Ik heb daar ook ongelofelijk veel plezier in." „Het leven is leuk in een familiebe drijf', vinden beide mannen. .Alles wat je bedenkt, bespreken we met elkaar. Caroline is eigenlijk de knap ste met haar studie bedrijfsecono mie en fiscale economie. Daarom luisteren we ook goed naar haar", zegt senior na een kart zakelijk ge sprek met zijn dochter. Veteranenkampioen Hij moet van haar iets doen voor de Krajicek-foundation. „Je weet wel, die tennisser die zich inzet voor speelvelden voor de jeugd. Ik be moei me overal mee, zeker als het om tennis gaat. Met die heup lukt het niet meer, maar ik was wel drie maal tweede bij de Nederlandse kampioenschappen voor veteranen. Robbert zucht. „Hoe vaak heb je dat niet verteld?" „Ja, jongen ik weet het: humor en relativeren zijn cruciaal als er harde beslissingen moeten worden genomen. Ik ga afbouwen, ik neem voortaan de woensdagmid dag vrij."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15