'Regio moet zich richten op industrie LEIDEN REGIO 'Luie' Leidenaar wint halve ton in De Farm Dierenwinkel Vlieland in negen jaar twintig jaar ouder Betaald parkeren in Katwijk uitgebreid Twee Noordwijkse kerken gaan dicht Wegen rondom vliegkamj gaan dicht bij de open dal zaterdag 4juni 2005 Poging tot auto-inbraak leiden - Vier jongeren zijn woensdagnacht aangehouden op de Zuidsingel in Leiden op verdenking van poging tot dief stal. De Leidse jongeren, die tussen de 17 en 21 jaar oud zijn, zouden in een auto hebben wil len inbreken. Ook hadden ze een fiets in het water gegooid. Drie jongens waren bekenden van de politie. Er is proces-ver- baal tegen de jongens opge maakt. Auto slaat over de kop leiden - Een automobilist uit Leiden is woensdagnacht over de kop geslagen op de Oegst- geesterweg in Leiden. De 26-ja- rige Leidenaar verloor de macht over het stuur in een flauwe bocht en raakte een lantaarn paal. Hierdoor sloeg de auto over de kop. De bestuurder is naai- het ziekenhuis gebracht voor controle en de behande ling van schaafwonden. Politiebureau Pelmolen dicht leiden - Het politiebureau aan de Pelmolen in de Merenwijk is komende week gesloten vanwe ge een interne verbouwing. Van dinsdag 7 tot en met vrijdag 10 juni kunnen er geen aangiften worden gedaan. Bezoekers worden doorgestuurd naar het bureau aan de Langegracht. Natuurkundedag in De Waag leiden - Natuurkundigen van de Universiteit Leiden verzor gen vandaag een 'miniweten- schapsdag' in gebouw De Waag aan de Leidse Aalmarkt. De Leidse fysici willen laten zien dat natuurkunde overal om ons heen is. Om dat te bewijzen, la ten zij vanaf 10.00 uur de toe passing van natuurkunde zien in onder meer mobiele tele foons en cd-spelers. Het is dit jaar precies honderd jaar gele den dat Albert Einstein drie ar tikelen schreef die tot een door braak in de natuurkunde leid den. 2005 Is daarom door de Verenigde Naties uitgeroepen tot internationaal natuurkun- dejaar. Week van de Zee: 40.000 bezoekers noordwijk/katwijk - De Week van de Zee heeft dit jaar in ne gen dagen 40.000 bezoekers ge trokken, bijna 10.000 meer dan vorig jaar. De organisatie (De Stichting De Noordzee, Kust- vereniging EUCC, EcoMare en Stichting Duinbehoud) is dan ook tevreden en heeft de data voor volgend jaar al bekendge maakt: 21-29 mei. Het evene ment, dat eind mei langs de he le kust is gehouden, is opgezet met de bedoeling dat Nederlan ders 'de Noordzeekust gaan be schouwen als een van de be langrijkste (natuur) gebieden met unieke waarden die moe ten worden beschermd'. Matthijs Vegter uit Leiden is de winnaar van de reality-soap De Farm. Wat hij met het prijzengeld van 50.000 euro gaat doen weet hij nog niet precies. „Misschien begin ik wel een eigen bedrijfje in Zuid-Afrika." Foto: Dick Hogewoning 'Ze hebben van iedereen een beetje een karikatuur gemaakt' door Marijn Kramp Een luie donder, zou hij zijn. Die vakantie vierde in plaats van hard mee hielp aan de opbouw van een boerderij in Zuid Afrika. Matthijs Vegter (21) haalt zijn schouders op. Het maakt de Lei denaar niet veel uit hoe Yorin hem heeft afgeschilderd in de reality-soap De Farm. Het heeft hem, geheel tegen de verwach tingen in, 50.000 euro opgele verd. De bedoeling, zo realiseert Mat thijs zich, was dat de sympa thieke Peyman zou winnen. Maar de Leidenaar, die in Delft de opleiding sport en beweging doet, versloeg de 26-jarige Til- burger in de finale die vorige week op tv werd uitgezonden. ,,De crew vertelde me nadien dat ze eigenlijk liever hadden gezien dat Peyman met het prij zengeld naar huis ging. Dat paste beter in het verhaal von den ze." Maar het werd Mat thijs. Die, afgezien van de hon ger en de hitte, de tijd van zijn leven had. „Ik zou het zo weer doen." Ondertussen is het een half jaar geleden dat hij een kleine drie maanden met vijftien Neder landers en Belgen in de buurt van het Zuid-Afrikaanse Ouds hoorn op een boerderij ver bleef. De bedoeling van het spel was dat ze van die kale boerde rij een goed draaiend bedrijf met vee maakten. Dit gebeurde onder het leiderschap van een van de deelnemers. De leider bepaalde wie van de deelne mers die week in het duel moest uitkomen. De gekozene mocht vervolgens zelf zijn te genstander kiezen. De verliezer moest De Farm verlaten. Matthijs kwam bijna in elk duel uit. Soms omdat een andere deelnemers hem eruit wilde hebben, soms omdat hij daar zelf op aandrong. ,,In het begin vond ik het wat saai, had ik wei nig aansluiting met de rest van de groep en wilde ik wat actie. Toen heb ik gevraagd of ze mij niet wilden nomineren. Andere keren was het een tactische zet. Bijvoorbeeld die keer dat ik Os car eruit duelleerde. Toen had ik er bij de leider op aangedron gen om mij aan te wijzen. Dan zou ik met Oscar, aan wie nage noeg iedereen een hekel had. de strijd aangaan." Misschien heeft al die duelleer ervaring hem de uiteindelijk de overwinning gebracht. Mis schien was het gewoon geluk. Matthijs weet het niet. „Maar echt moeilijk kan het niet ge weest zijn als ik kan winnen." Het bruin is er ondertussen af. Het lange haar en het baardje niet. Ook het polsbandje van Lowlands 2004, de plek waar het allemaal begon, zit nog steeds om zijn arm. Daar werd hij door Yorin benaderd of hij mee wilde doen met het reality tv-programma De Farm. „Ze hadden genoeg inzendingen, maar ze misten bepaalde karak ters. Die dachten ze op Low lands waarschijnlijk wel te vin den." Matthijs hoefde er niet al te lang over na te denken. Zuid- Afrika, mooi weer, lekker de he le dag buiten, dat zag hij wel zitten. Dat er ook cameraploe gen rondliepen - die smeuïge verhaallijnen uitwerkten die niet noodzakelijkerwijs recht doen aan iemands karakter - nam en neemt hij voor lief. Alleen de eerste paar weken waren de deelnemers zich sterk bewust van de camera's. Daar na ebde dat weg. „De camera's waren er op gezette tijden, en vaker niet dan wel. We konden dus over het algemeen lekker onze eigen gang gaan op de boerderij.1' De uitzendingen, die vooral in België goed bekeken werden, heeft hij de afgelopen maanden met plezier gevolgd. „Ze heb ben van iedereen een beetje een karikatuur gemaakt: een personage in een verhaal. Zo werd een deelnemer als de stille strateeg neergezet, een ander werd een kenau en ik een luie donder. Nu lag ik ook wel eens in het gras te relaxen terwijl an deren aan het werk waren, maar ik deed dat niet zo vaak als ze in de serie suggereer den." De programmamakers speel den de deelnemers ook doelbe wust tegen elkaar uit. Zaten ze te stoken om tot bepaalde ont wikkelingen te komen. „Het is wel raar hoor dat er allerlei mensen zijn die denken dat ze je kennen en een oordeel over je hebben op basis van de uit zendingen. Maar ik trek me daar weinig van aan. Als ie mand in de kroeg of zo tegen mij begint over mijn luiheid, vraag ik me eerst af wat die per soon me waard is. Op basis daarvan besluit ik erop in te gaan." Vrienden en familie reageerden positief op de uitzendingen. „Die namen het ook niet zo se rieus en hebben vooral om me gelachen." Toch gaat niet ie dereen daar even gemakkelijk mee om. Peyman - ondertus sen een goede vriend van Mat thijs - neemt het een stuk seri euzer. „Hij trekt zich die voor oordelen aan. Maar hij wordt ook echt lastig gevallen. De rui ten van zijn huis zijn ingegooid, de spiegeltjes van zijn auto zijn eraf getrapt. Alleen maar omdat hij op tv was. En zo'n Oscar - die is overigens niet te vergelij ken met Peyman want Oscar is een manipulatieve engerd - die neemt het ook allemaal zo hoog op. Zijn dochters beheersen die internetforums en die, zo hoor de ik hem zeggen op RTL Bou levard, willen weten waar ik woon, want dan kunnen ze me vermoorden. Hun vader moest er namelijk uit omdat hij in een duel met mij verloor. Pff, het is maar tv hoor." „Heb je er overigens bezwaar tegen als ik er eentje opsteek", wijst hij op een blowtje. „Ja, daar had Yorin me wel tig keer voor gewaarschuwd. Dat ik dit spul niet mee moest nemen naar Zuid-Afrika. Tuurlijk niet. Ik ben niet gek." Het bleek bo vendien niet eens nodig. De omroep had een wietplant in de moestuin geplant. Helaas haal de een medebewoonster van De Farm de plant eruit voordat Matthijs ervan kon genieten. „Ze dacht dat het onkruid was." Jammer ook voor de pro grammamakers. Die hadden ongetwijfeld een leuke verhaal lijn in gedachten. Hij leunt achterover op zijn bed in zijn studentenkamer. The Doors, Jimi Hendrix en Bob Marley zien het vanaf de muren goedkeurend aan. Hij is niet verhuisd naar een groter en mogelijk opgeruimder onder komen nu hij beschikt over 50.000 euro. „Ik weet niet eens of het geld al gestort is. Ik laat het voorlopig op de bank staan. Althans het merendeel. Binnen kort ga ik met Peyman naar zijn geboorteland Iran. We hadden afgesproken dat als een van ons won, hij de ander zou trakteren op een reisje Iran." De rest van het geld bewaart hij voor na zijn studie. Hij moet nog twee jaar voordat hij het di ploma sport en beweging heeft. Het liefste gaat hij daarna iets doen met buitensporten. „Met dit geld kan ik een eigen be drijfje beginnen. Misschien wel in Zuid-Afrika. Daar is zoveel ruimte. Je kunt er bergbeklim men, raften, mountainbiken, noem maar op. Maar voordat ik zoiets begin, ga ik eerst een lan ge reis maken. Ik was, voordat ik aan De Farm meedeed, nog nooit buiten Europa geweest. Ik wist dus niet wat me te wach ten stond. En ik vond het hele maal te gek. Dus ik trek er zeker een tijdje op uit." Met grote letters staat het op de gevel van het pand aan de Nieuwe Rijn, 'sinds 1885'. De Leidse dierenwinkel Vlieland viert dit jaar het 120-jarig be staan. In de pas verbouwde winkel is het rumoerig, vooral de papegaaien vullen de zaak met hun gekrijs. Eigenaar Ger Deurloo is trots op zijn zaak. „We zijn net een paar maan den bezig geweest met verbou wen en nu hebben we meer ruimte voor vogels, vissen en reptielen". Nog maar negen jaar geleden vierde de winkel het honderd jarige bestaan. Deurloo vertelt hoe het komt dat ze nu al weer aan het vieren zijn: „Toen we volop aan het vieren waren, kwam een klant plotseling aan zetten met een oude krant. Wacht even", zegt hij en hij verdwijnt een trap op. Snel is hij terug met het ingelijste voorblad van een krant uit 1885 waarin een advertentie staat van een bedrijf met de naam 'Fam. Vlieland - Leiden'. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 VI - 53 56-12a In de advertentie biedt het be drijf 'goudvisschen en schild padden' aan. „Eigenlijk weten we helemaal niet hoe lang de winkel al bestaat, maar in ieder geval sinds 1885 dus. Bijzonder hè, dat èen klant daarmee kwam? We hebben geprobeerd erachter te komen wanneer de familie Vlieland haar winkel is begonnen, maar helaas is dat niet gelukt", gaat Deurloo ver der. Vlieland verkoopt tegenwoor dig meer dan alleen goudvissen en schildpadden. Vooral rep tielen zijn populair. „Een kro kodil is misschien wel het raarste dier dat we verkocht hebben, maar wat is nog raar?" vraagt de eigenaar zich af. „Zelfs vogelspinnen en slangen zijn populair, maar als je echt een leuk reptiel wilt hebben, moet je een baardagame ne men, die komen bij je zitten. Aan zo'n slang heb je toch he lemaal niets? Ze kicken gewoon op wat zo'n beest eet. Ik vind het eigenlijk een beetje zielig, maar als de klant erom vraagt dan moetje het wel aanbie den." Sinds 1985 is de familie Mie- land niet meer betrokken bij de winkel aan de Nieuwe Rijn, waar de dierenwinkel sinds 1900 gevestigd is. „Daarvoor zaten ze in de Maars mans teeg." Waarom is de fa- De bedrijfsleider van de jubilerende dierenwinkel met een papegaai op zijn schouder. De vogels krijsen naar hartelust in de pas verbouwde zaak. Foto.- Hielco Kuipers milie Vlieland eigenlijk niet meer bij de zaak betrokken? „Ze hadden geen kinderen en dus verkochten ze de winkel." Ben en Henk Boers en Ad en Ger Deurloo, die al meerdere dierenwinkels hadden, beslo ten Vlieland over te nemen. „We vieren het jubileum met een receptie in de winkel op 7 juni en voor de klanten hebben we natuurlijk al een tijdje extra aanbiedingen." Marnix Heijboer Branche wil nieuw elan in Rijnlan< door Wilfred Simons leiden - Industriële bedrijven in Rijnland bundelen hun krachten om overheden ervan te overtui gen dat hun branche toekomst heeft. Het liefst willen zij een hoogwaardig nieuw industriege bied in de Oostvlietpolder, de Gnephoek bij Alphen aan den Rijn, of elders in de Oude Rijnzo ne. Industrie moet opnieuw op de agenda van de overheden ko men, vinden de opstellers van het rapport 'Naar een nieuw in dustrieel elan in Rijnland'. Sinds de ondergang van de tex tielindustrie in Leiden heeft de regio geen industrieel imago meer. Rijnland ziet zichzelf pri mair als een gebied waarin de diensteneconomie overheerst. Niets blijkt echter minder waai-, zegt de branche. Rijnland telt nog altijd 1200 industriële be drijven, die werk bieden aan 363.000 mensen, ofwel 11 pro cent van de bevolking. Ook on der de bevolking is nog altijd veel belangstelling voor een baan in de industrie. Het mid delbaar beroepsonderwijs in de regio, met het ROC Leiden voorop, heeft 3000 leerlingen in de MBO-techniekopleidingen. Zichtbaar is de industrie echter nauwelijks. De bedrijven zitten vaak achteraf op gemengde be drijfsterreinen, waardoor Rijn land niet als industriële regio wordt beleefd. De nadruk in de Rijnlandse in dustrie ligt op metaal- en me- taalelectrotechniek, uitgeverij en en drukkerijen en sinds en kele jaren ook de biotechnolo gie. Een belangrijk kenmerk is de 'stuwende' kracht van de be drijvigheid: vrijwel elke euro wordt buiten Rijnland ver diend. Daarmee brengen de drijven jaarlijks 979 miljoen ro in het laatje. Ook zitten de bedrijven aai goede kant van de producti ten: laagwaardige halffabi ten worden hier niet gem: maar alleen eindproducten de meeste toegevoegde wa bezitten. Het imago van de industrie Nederland nog altijd niel goed, stellen de Konink Metaalunie en de Kamer Koophandel, die het rap hebben opgesteld. Indu wordt vaak geassocieerd rokende fabrieksschoorste geestdodend werk en mi vervuiling. Dat beeld is acl haald, menen de opstellers meeste werknemers dei vooral na over de vraag ho productieprocessen sneller ficiënter en goedkoper kui maken. i Industriële bedrijven zijn df in erg innovatief. Dat biedt sen in een tijd waarin de ei heid 'innovatie' hoog opi< agenda heeft gezet. il De Metaalunie en de Kal van Koophandel vinden P Rijnland zich opnieuw als iij striële regio moet manifest^ Er moet tenminste een striegebied komen van maal 15 hectare, waar bedi kunnen samenwerken. Vt moet er een regionale invi ringsmaatschappij kor waardoor de industrie m; lijker aan kredieten kan koi Ook moet Rijnland zich al gio meer bij de Europese P manifesteren om zo in aai king te komen voor strucl fondsen. Andere regio's inj derland doen dat nu al en ben zo een voorsprong op land. katwijk/valkenburg - De Wassenaarseweg, Kooktuinweg e Westerbaan in Katwijk zijn vandaag afgesloten vanwege de wachte drukte bij de open dag van vliegkamp Valkenburg. A bestemmingsverkeer en openbaar vervoer kunnen er nog teri De wegen worden gebruikt als parkeerterrein, de Westerbaa leen als dat nodig is. Doorgaand verkeer wordt omgeleid. Bezoekers van de open dag kunnen volgens de organisatie het te op de fiets komen of meerijden met de bussen die tussen st: Leiden Centraal en het vliegkamp pendelen. Zowel de hoofdj als de zijpoort aan de Oude Broekweg, te bereiken vanaf de I tuinweg die parallel loopt aan de Tjalmaweg, is open. Na een ochtendprogramma voor (oud-)personeel beginnen 11.30 uur de activiteiten voor andere belangstellenden. Er zijn ritieme patrouillevliegtuigen uit het buitenland en historische stellen te zien. Ook is er een demonstratie met zweef- en m< vliegtuigen en een lunchconcert van de marinierskapel. katwijk - Aan de randen van het centrum breidt Katwijk het betaald-parkeergebied verder uit. Betaald parkeren wordt in gevoerd in het gebied rond de Drieplassenweg aan de zuid kant en in Katwijk-Noord rond de Rooie Buurt. De gemeente wil zo de overlast beperken voor omliggende wijken, waar centrumbezoekers nu een gra tis plek zoeken. Veel bewoners van deze sti willen parkeermaatregelei1 hun wijk, zo bleek uit eer quête. Np het gebied voor gunninghouders zo wordt, overweegt de geme|e om het in zones op te deler te voorkomen dat mensein buiten het centhim wonen ii hun vergunning gratis in» centrum of bij het strand p: ren. noordwijk - Noordwijk raakt twee van de vier protestantse kerken kwijt. De Vinkenlaan- kerk aan de Achterzeeweg in Noordwijk-Binnen en de Buurtkerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee gaan vrij wel zeker dicht en worden mo gelijk gesloopt. Dat is volgens L. Guijt het 'logi sche gevolg van het sterk terug lopen van het aantal kerkgan gers'. Guijt is voorzitter van de kerkenraad en voorzitter van de verkenningscommissie van de Protestantse Kerk Nederland in oprichting in Noordwijk, waar in gereformeerden en hervorm den opgaan. „Er zijn te weinig actieve leden om vier kerken te vullen. We kunnen volstaan met het openhouden van de Nederlandse hervormde kerk in Noordwijk-Binnen (ook wel de Grote of St. Jeroenskerk ge noemd, red.) en de hervormde kerk in Noordwijk aan Zee." Het sluiten van de twee gerin meerde kerken heeft de Jpi keur van de verkenningsi missie en waarschijnlijk til van de gemeenteleden. In tember wordt een beslissin n nomen. Guijt: „Zo'n b< tji neem je niet van de ene o. andere dag. Het ligt alle heel gevoelig. Mensen zijn emotioneel bij hun kerk be lil ken." b ler >P I ai d CORRECTI Jeroen Mantel volgt Rens H nl er op als voorzitter van de missie Haring Wittebrooi »k Hutspot van de Leidse 3 0( i: ber-Vereeniging. Gisteren v ld in een artikel gemeld dat R< er Mantel de nieuwe voorzitti !r Rob Mantel is de overleden nr der van Jeroen Mantel. Onz excuses voor deze vergissii

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14