Helft chemiebedrijven onveilig ECONOMIE c KPN gaat heel ver in strijd om huiskamer Supermarkt nu goedkoper dan bij komst euro Grolsch in de aanval met blondje Veel ondernemers onderschatten eisen nieuwe wet gevaarlijke stoffen Groei aantal vacatures zet weer duidelijk door Maas haalt vastgoedfonds VHS van de effectenbeurs Oxxio mag toch Oxxio blijven heten Kiest de klant voor de kabel of de telefoonlijn? !X-bedrijven ige rapporteurs fterdam - De beursgeno- ie ondernemingen die zijn •nomen in de AEX-index en trage rapporteurs te In vergelijking tot buiten- se bedrijven is het verschil jorlijk. Een AEX-fonds heeft iddeld 51 dagen nodig om luiting van de boeken zijn pijfers te presenteren. Dat is |elijk langzamer dan de 33 pn die de 25 snelste Europe- eursfondsen nodig hebben, blijkt uit onderzoek van on- joeks- en adviesbureaus tre Consulting en Con- ;tor. De snelste AEX-rap- turs zijn ASML (18 dagen), |ps (26 dagen) en Koninklij- iell Groep (33 dagen). :egenover staan 'trage' :n zoals Fortis (68 dagen), |d (87 dagen). ussel verwerpt ketheffing tsEL - De Europese Com- lie zal niet met een voorstel ien voor een vrijwillige 'be ng' op vliegbiljetten, zoals [U-ministers van financiën tien gevraagd. De ministers en met de vrijwillige bijdra- p kas voor ontwikkelings- spekken, al zag minister p er van meet af aan al wei- heil in. Nu zegt ook de imissie, het dagelijks be- ir van de EU, dat de heffing te grote rompslomp met meebrengt voor een rela- bescheiden bijdrage, aldus woordvoerster. nda klaar or export KRDAM - De succesvolle lenwebsite Funda gaat de is over. „Onze toekomst zit tin het buitenland", aldus fneen directeur M. Joosten jren. Er zijn intussen plan- lom samen met partners te pnen in Ierland en Polen, ten gaat er vanuit dat er lit jaar met de Ierse make- irganisatie IAV kan wor- iegonnen met de opbouw ien huizensite. Ook met de ;e zusterorganisatie van de irlandse NVM, de belang- te aandeelhouder van Fun di hij zo snel mogelijk aan vrijdag 3 juni 2005 voorburg/anp - De groei van het aantal vacatures trekt weer aan. Eind vorig jaar leek er de klad in te komen. Maar het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde giste ren dat „de groei weer duide lijk doorzet" in het eerste kwartaal van 2005. In de eerste drie maanden van dit jaar stonden er vol gens het CBS 141.000 vacatu res open. Dat zijn 13.000 ba nen meer die vervuld moeten worden dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Het aantal vacatures stijgt sinds eind 2003. De gemiddel de groei in de afgelopen an derhalf jaar bedroeg 8000 ar beidsplaatsen per kwartaal. In de tweede helft van 2004 zwakte de toename echter af en telde het CBS in het laatste kwartaal nog maar 2000 vaca tures meer ten opzichte van een jaar eerder. De dynamiek op de arbeids markt is begin dit jaar volgens het CBS ook groter geworden. Niet alleen het aantal vacatu res nam toe in het eerste kwartaal van dit jaar, maar er werden er ook meer vervuld. De spanning op de arbeids markt neemt tegelijkertijd toch toe, doordat er ook meer vacatures openstaan. Zo waren eind maart 23 vaca tures per duizend banen niet vervuld, terwijl dat er vorig jaar in dezelfde maand nog achttien op de duizend wa ren. zoetermeer/gpd - Een maand voor de nieuwe wet op de ge vaarlijke stoffen ingaat, voldoet bijna de helft van de bedrijven in de chemische en petrochemische sector nog steeds niet aan de veiligheidseisen. Verladers en vervoerders van gevaarlijke stof fen beschikken niet over een vei ligheidsplan en bedrijfsterreinen zijn onvoldoende beveiligd. Vooral midden- en kleinbedrij ven, zoals benzinestations, heb ben de zaken niet op orde. Dat stelt de vervoerders- en verladersorganisatie Evo vast na een rondgang onder haar le den. De nieuwe wet op de ge vaarlijke stoffen gaat 1 juli in. Dan moeten de ongeveer vijf duizend bedrijven die gevaarlij ke stoffen op- en overslaan of vervoeren aan strenge interna tionale eisen voldoen. De veilig heidseisen zijn afhankelijk van de wijze van vervoer en opslag. Zo gelden voor het spoorver voer andere maatregelen dan voor scheepvaart en wegtrans port en grote gasdepots moeten strengere beveiligingsplannen presenteren dan benzinesta tions. Wel moet bij alle ondernemin gen een duidelijk plan liggen hoe er wordt gehandeld als er iets mis gaat, zoals brand of ontploffingen. Ook moet het bedrijf schriftelijk aantonen hoe het handelt als de onderneming slachtoffer is van criminaliteit of terreur. Daarnaast vereist de nieuwe wet van ondernemers in de chemische en petroche mische industrie een streng personeelsbeleid, zoals scree nen en volgen van werknemers. Dat veel bedrijven niet aan de eisen voldoen, wijt beleidsadvi- seur Adriaan Pels van Evo aan 'onwetendheid' en 'onder schatting' van veel onderne mers. Voor kleinere bedrijven kunnen de maatregelen erg in grijpend zijn, omdat de regelge ving ingewikkeld is en veel pa pierwerk met zich meebrengt. „Ze realiseren zich niet wat de nieuwe wet op gevaarlijke stof fen precies verlangt van het be drijf. Grote bedrijven in de che mische en petrochemische in dustrie voldoen aan alle voor schriften. De fabrieksterreinen zijn volledig afgesloten en het vervoer is tot in de puntjes ge regeld. Maar voor benzine pomphouders is beveiliging van het terrein heel iets anders en zij moeten ook plannen hebben liggen. Hetzelfde geldt voor de eigen vervoerder die het benzi nestation bevoorraadt, die moet aantonen dat hij alert kan reageren op criminaliteit of een terroristische aanslag." Een zegsman van de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) zegt nog niet te weten hoe streng de inspectie gaat contro leren en hoe hoog de boetes zullen zijn. Hij verwacht dat het definitieve handhavingsbesluit binnenkort klaar is. Als ook de handhaving aansluit bij de in ternationale regelgeving kun nen bedrijven volgens Pels bij iedere geconstateerde overtre ding een boete van tienduizen den euro's verwachten. De nieuwe veiligheidswet zou oorspronkelijk al op 1 januari ingaan, maar werd uitgesteld op verzoek van de sector. De maatregelen ter verhoging van de veiligheid zijn opgesteld in reactie op de aanslagen van 11 september 2001. ritserland op id recessie - De trage groei van de [omie in Europa treft ook Seriand. Het land bevindt rop de rand van een reces- in het eerste kwartaal bleef foei onveranderd ten op- te van de laatste drie maan- van 2004. In het vóórgaan- wartaal was er spake van krimp van 0,1 procent. Van recessie is formeel sprake e economie twee kwartalen ereen krimpt. Zwitserland pr een groot deel aangewe- 3p de rest van Europa, zijn itste exportmarkt. De uit- daalde in het afgelopen taal met 1 procent. Een e stijging van de consu- tenuitgaven hield de Zwit- economie op de been. ireca schroeft liet weer op iburg - De horeca heeft het tweede kwartaal op rij mzet weten op te schroe- In de eerste drie maanden dit jaar werd 1,1 procent t omzet geboekt in vergelij- met een jaar eerder. De i is geheel toe te schrijven gestegen prijzen in restau- cafés en hotels. Dat blijkt isteren gepubliceerde cij- door het Centraal Bureau de Statistiek. De produc- n de horeca waren in het ie kwartaal gemiddeld 1,5 ent duurder dan in dezelf- eriode vorig jaar. Zonder de ptijging zou de omzet 0,4 ent lager zijn uitgevallen. ell verhoogt indstofprijzen haag - Marktleider Shell t gisteren de adviesprijzen benzine met een cent ver- {d. Een liter diesel stijgt 2 in prijs. Het is de vierde Verhoging in een week tijd. een liter euro ongelood nu 1,325 euro worden be- voor een liter super plus luctiviteit weer hoger Hington - De stijging van toductiviteit in de Verenig- iaten, waarbij de landbouw in beschouwing is gelaten, het eerste kwartaal uitge- ien op 2,9 procent. De her- B cijfers volgen op de eerste kening van de productivi- |en maand geleden. Die gaf ieen toename met 2,6 pro- te zien. Dat heeft het Ame- ise ministerie van Arbeid en laten weten. De bijstel- taar boven was al door iten verwacht. Ruim een k geleden was het bruto lenlands product (bbp) dui- k naar boven bijsteld: van rocent naar 3,5 procent. enschede/gpd - Bierbrouwer Grolsch zet de aanval in op huismerkbieren en concurre rende A-merken zoals Heine- ken of Warsteiner met een tweede pils-achtige naast de al bestaande Grolsch-pilsner. Grolsch denkt dat het nu veel potentiële bierdrinkers mis loopt omdat die de voorkeur geven aan een wat lichter pils dan het traditioneel 'vollere' Grolsch-pils. De nieuwe pils-variant krijgt de naam Grolsch-blond en moet hetzelfde kosten als het be staande Grolsch-pils. Tevens wil de brouwer in een bijbeho rende campagne de consumen ten meer bewust maken van verschillen in smaak tussen pils. Ook dat zou de omzet een duw omhoog moeten geven. „Uit verschillende onderzoeken is naar voren gekomen dat smaak de belangrijkste reden is voor de keuze van een bepaald merk", zegt Muriel Arts, hoofd marketing bij Grolsch. „Als je alle pilsmerken in de Neder landse markt van 'licht' naar 'vol' naast elkaar zet, zitten wij aan de volle kant. Met Grolsch blond willen wij nu ook aan de lichte kant een marktpositie in nemen." Een tweede reden voor de lan cering van het nieuwe Grolsch- pils is de opkomst van c-mer ken. „We willen consumenten weer bewust maken van de ver schillen in pils, rode wijn is ook wassenaar/anp Grootaan deelhouder en directievoorzit ter Ed Maas haalt zijn vastgoed onderneming VHS van de effec tenbeurs in Amsterdam. VHS brengt in de tweede helft van deze maand een bod uit op de eigen stukken ter waarde van 22 euro per aandeel. Het bod is in contanten. Dat heeft VHS giste ren bekendgemaakt. De vast goedonderneming doet het bod gestand als 250.100 gewone aandelen worden aangeboden. Het beëindigen van de beurs notering komt op een moment dat VHS en Ed Maas onder vuur liggen. Sinds begin dit jaar loopt er een onderzoek door Justitie naar de financiële han del en wandel van Maas, en dan vooral in hoeverre hij be trokken is geweest bij de trans acties waarmee zakenpartner Eddy de Kroes enkele jaren gel den een belang van 10 procent in VHS wist op te bouwen. Het openbaar ministerie liet twee weken geleden weten Maas formeel als verdachte te beschouwen van handel met voorkennis. Beurswaakhond AFM stelde daarop dat de be trouwbaarheid van Maas „niet meer buiten twijfel staat". Lukt Ed Maas. Archieffoto: GPD het Maas niet die twijfel weg te nemen, dan dreigt het risico dat de AFM de VHS-topman op draagt te vertrekken. Maas heeft tot nu toe iedere vorm van misbruik van voorwe tenschap ontkend. Zijn advo caat O. Hammerstein sugge reerde zelfs dat de AFM Maas doelbewust zoekt. „Wij begin nen ons langzamerhand af te vragen of de AFM bezig is Maas doelbewust te beschadigen. Wij kijken nu of we daartegen stap pen moeten ondernemen", al dus Hammerstein twee weken geleden. den haag/gpd - De aanhouden de prijzenslag in de super marktbranche heeft de branche in de voorbije twee jaar een be ter imago opgeleverd bij de consument. Tachtig procent van de Nederlanders gelooft dat supermarkten de boel niet (lan ger) bedriegen en hun prijzen structureel laag houden. Inmid dels zijn de prijzen in de supers lager dan bij de introductie van de euro in 2002 en behoren ze tot de goedkoopste van Europa. Dit stelt het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), de brancheorganisatie van de supermarkten. Voor de supermarkten is de rek er nu wel uit. De branche hoopt tot een wapenstilstand te ko men. Voorzitter Klaas van den Doel riep vandaag op een bij eenkomst in het Scheveningse Kurhaus de supermarktorgani saties en fabrikanten van A- merken op de strijdbijl te be graven in hun gevecht om de laagste inkoopprijzen. De aan houdende prijzenoorlog leidt volgens hem alleen maar tot meer ontslagen in de hele sec tor, tot uitholling van een ge zonde bedrijfsvoering en ver schraling in het aanbod van producten. Van den Doel sprak verder de vrees uit dat steeds meer super markten uit de binnensteden zullen verdwijnen als gevolg van 'verkeersbelemmerende maatregelen' van de overheid. Daardoor wordt de bevoorra ding steeds ingewikkelder en dat zou de branche nu jaarlijks zo'n 100 miljoen euro kosten. Van den Doel meldde ook dat het aantal overvallen op super markten is gestegen van 107 in 2003 tot 127 vorig jaar. Uit het gisteren eveneens ge presenteerde Consumenten- Trends 2005 - in opdracht van het CBL uitgevoerd door het Erasmus Food Management In stituut - blijkt dat lange rijen bij de kassa nog steeds ergernis nummer één vormen voor de meeste klanten (28 procent). Daarna komen 'artikelen die uit het assortiment zijn gehaald' (23 procent) en 'uitverkochte producten' (22 procent). Als grootste wens leeft bij de meeste consumenten dat su permarkten ook sterke drank zouden moeten verkopen (69 procent), gevolgd door de ver koop van geneesmiddelen (68 procent) en kaart- en ticketver koop (66 procent). niet allemaal hetzelfde. Verder moet Grolsch uitleggen wat het betekent om een A-merk te zijn." Tegelijkertijd is de brou wer hard op zoek naar nieuwe groeimogelijkheden. De Neder landse biermarkt, waar Grolsch ongeveer 50 procent van zijn totale volume (3,2 miljoen hec toliter) afzet, is in 2004 met 2 procent gekrompen. Eerdere pogingen van Grolsch om aan te sluiten op bijvoorbeeld de trend van de Breezer-achtigen, zoals met Zinniz, mislukten. Dat pad lijkt verlaten, alleen al omdat het pilssegment veel be langrijker is. Van al het gedron ken bier in Nederland is 90 pro cent pils en slechts 10 procent een speciaalbier. utrecht/anp - Energiebedrijf Oxxio behoudt zijn naam. Dat is de onderneming met het Utrechtse ingenieursbureau Holland Railconsult overeenge komen. Vorige maand besliste de voor- zieningenrechter dat het ener giebedrijf binnen vier maanden moest stoppen met het gebruik van de merknaam Oxxio. Hol land Railconsult voert de naam Oxio (met één x) sinds drie jaar voor een deel van zijn activitei ten. Met de komst van Oxxio zou er volgens de rechter ver warring kunnen ontstaan. De bedrijven hebben afgespro ken dat Oxxio het merk mag blijven gebruiken. Daarmee kan de fusieonderneming van ener giebedrijven Durion, Evolta en Energiebedrijf.com doorgaan met haar grootschalige recla mecampagne. Holland Railcon sult gaat op zoek naar een nieu we naam voor de zaken die voorheen onder de naam Oxio vielen. Volgens de woordvoer ders van Holland Railconsult en Oxxio is de schikking voor alle betrokkenen „een bevredigen de oplossing". door Eric de Bie den haag - KPN transformeert van een mo nopolistisch telecombedrijf in een internet- concern met meerdere diensten. Naast ba nenverlies (achtduizend in de komende vijf jaar) betekent dat een andere opstelling rich ting consument. 'Het gaat erom dat de klant straks voor het koperdraadje kiest.' Met de introductie van intemettelefonie kondigde KPN vorige week een groots of fensief aan. De telecomgigant wil in de toe komst ook op die markt de leidende positie bereiken. Straks komt er ook nog digitale televisie bij. Michiel Buitelaar, directeur consumentenmarkt van KPN, geeft echter toe dat achter die aanvalstactiek toch een defensieve gedachte zit. „Het gaat om het behoud van de aansluiting bij de mensen thuis." In de Nederlandse huiskamers woedt mo menteel een hevige strijd. De strikte schei ding tussen kabelmaatschappijen, tele foonaanbieders en intemetproviders be staat al enige tijd niet meer. De partijen zijn tegenwoordig in staat alle diensten (televi sie, telefoon, internet) in één pakket aan te Directeur Consumentenzaken KPN, Michiel Buitelaar. GPD/Roland de Bruin bieden; het zogeheten 'triple play'. In hun pogingen de consumenten aan zich te binden struikelen de aanbieders over el kaar met de nieuwste snufjes, snellere in ternetverbindingen en hoge kortingen. De uiteindelijke vraag daarbij is: waar kiest de klant voor, de kabel of de telefoonlijn? Of wel, wie wordt de baas in de huiskamer, de telefoonmaatschappij of de kabelaar? „Zowel over de coaxkabel van de tv als over de koperdraad van de telefoon zijn steeds meer diensten mogelijk. Consumenten kunnen straks dus één kabel de deur uit doen. Voor KPN is het natuurlijk belangrijk dat ze de koperdraad houden. Vandaar dat wij nu aan een volwaardig pakket werken," aldus Buitelaar. Naast het aanbieden van InternetPlusBel- len, zoals KPN het telefoneren via een snel le internetverbinding (adsl) noemt, werkt het concern ook aan digitale televisie via hetzelfde draadje. Nog dit najaar verwacht het concern die dienst te kunnen leveren. Alsof dat niet genoeg is, wedt KPN even eens op andere paarden. Zo wordt sinds vorig jaar in samenwerking met Digitenne al digitale televisie via de ether aangebo den. Ook probeert KPN via de kabel de huiskamer binnen te dringen, maar kabel maatschappijen als Casema en UPC verzet ten zich daar (natuurlijk) hevig tegen. Die keiharde strijd heeft echter een negatief effect: de consument ziet door de bomen het bos niet meer en wacht af. Een recent onderzoek van Trendbox laat zien dat 95 procent van de ondervraagden niet wist wat triple play is. De belangstelling is er wel onder consumenten, want na uitleg bleek dat zes procent al gebruik maakt van een dergelijk pakket. „Die verwarring houdt ons ook bezig," zegt Buitelaar. „Wij doen zelf continu onderzoeken en kij ken ook naar Beau in zijn onderbroek (de reclame van concurrent Scarlet, red.) of naar de hand van God (Versatel, red'.). Een groot deel van de mensen begrijpt inder daad niet waar de huidige ontwikkelingen precies naartoe gaan. Degenen die het wel snappen, nemen een afwachtende houding aan. Dat komt mede door de eerste aanbie ders van deze diensten, die óf een onvol waardig product leverden, óf allerlei voor waarden in de kleine lettertjes stopten." Consumenten houden daar niet van, weet Buitelaar. Zij willen een betrouwbaar en degelijk product. „Prijs is niet altijd de do minante factor. Afnemers van deze dien sten willen vooral dat de techniek werkt, dat het onderhoud goed en simpel is, dat een verhuizing goed verloopt en dat ze krij gen waarvoor ze betalen. Dat mag dus wat kosten. Bij Planet zijn we begonnen met het tegen betaling aansluiten van een adsl- verbinding door een monteur. Zeventig procent van de nieuwe klanten wilde dat meteen. Gemak is voor mensen erg belang rijk." Voor KPN is het nu zaak zich te onder scheiden in de wildgroei. Buitelaar maakt zich daar niet zo druk om. „KPN is een sterk merk en we gaan pas de markt op als we een goed product hebben." Een imago dat wordt bevestigd door het Trendbox-on derzoek. De meeste ondervraagden zien KPN uiteindelijk als de meest succesvolle aanbieder van triple play. Buitelaar ver wacht daarom dat dit jaar enkele 'tiendui zenden' de traditionele vaste aansluiting de deur uit doen en overstappen op intemet telefonie. KPN aast op adsl-abonnees Tiscali Nederland den haag - KPN wil een deel van het klantenbestand van in- temetprovider Tiscali Neder land overnemen. Vagr de nieu we klanten zou KP1W2 miljoen euro overhebben. KPN is bereid voor elk van de 69.000 adsl- abonnees 175 euro te betalen. Daarmee komt het totaalbedrag uit op 12 miljoen euro. Tiscali Nederland, het vroegere World Online, heeft in Nederland 210.000 abonnees met een breedbandverbinding. Tiscali kan het geld goed gebruiken. De Italiaanse internetaanbieder zit in zwaar weer en moet in juli een lening van 250 miljoen eu ro afbetalen. Om aan dat geld te komen wil Tiscali zijn Franse dochteronderneming Liberty Surf overdoen aan Telecom Ita lia. Volgens KPN is er nog niets te zeggen over de uitkomst van de gesprekken. Nederlandse supermarkten behoren na de prijzenoorlog tot de goedkoopste in Europa. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9