Leiders EU: Grondwet gaat door BUSH KILLER Aanklager noemt Michael MUSLIMS BUITENLAND Economen: Geen directe schade 'nee' ui"Jackson een 'seriepedofiel' Hoe verder met Europa? - de belangrijkste vragen wmm Verbazing buitenland over 'eigen navelstaren' JAMAT-E-ISLAMI Irk - De Amerikaanse list Bob Woodward legt oed de laatste hand aan ek over Deep Throat, de ïzinnige bron die hem en llega Carl Bernstein in de eventig hielp de Water- Faire te ontrafelen. Zijn >r zei gisteren twee dagen inthulling van de ware Bit van Deep Throat, dat »k in juli in de winkels voormalige tweede man federale recherchedienst ark Feit, gaf dinsdag in d Vanity Fair toe dat hij l is die het joumalisten- n dagblad The Washing- $t van geheime informa- rzag. Hun speurwerk uiteindelijk tot het aftre- 3 president Richard 'Pepermuntgeur goed voor rijvaardigheid' WI 1*1 11III |U Jury begint vandaag beraadslagingen Religieus protest k Deep Throat Woodward ;en (7) in VS t baby dood Een 7-jarige jongen in irikaanse staat Florida jn zeven maanden oude je doodgeslagen met een Dat heeft de politie in gisteren bekendge- De jongen was op be- j zijn vader in Tampa. tie vermoedt dat de jon- »ers was op zijn halfzus- genten zeiden nooit eer- 7-jarige gezien te heb- in staat was tot zoveel tiet en zo weinig berouw Vorige week werd in 'a seen 17-jarige jongen er- lingchuldigd een 8-jarig :e hebben verkracht en 9s te hebben begraven op Inisbelt. te huwelijk op -nnt Everest indu - Op de hoogste n de wereld, de Mount is voor het eerst ge- De Nepalese bergbe- rs Moni Mulepati en »rje Sherpa gaven elkaar meter hoogte het ja- Enige getuige was hun (ami Sherpa. Familie en grienden werden don- pas na het huwelijk op 'OOfte gebracht. nesië verbiedt ijdenis vrouw - De Indonesische ge- Bdsautoriteiten hebben bod uitgevaardigd op Jibesnijdenis. Dat maak- linisterie van Volksge- Bd gisteren bekend. In ptste moslimland van de s vrouwenbesnijdenis Éverbreide praktijk. Ir het decreet van kracht den, is niet bekend. Tot life* od is besloten na een j£|| net medische deskun- Hliidens de bijeenkomst Ken verscheidene religi- ers dat de besnijdenis an volgens de islam is, maar van de vrouw ïijdenis van vrouwen lesië is meer een ritu- k gaat het om het aftap- een klein beetje bloed ïrwijderen van een mi- ikje huid. Het brengt ïstige verminkingen 1 mee zoals in sommige l.nlse landen. ,tori stopt irzoek visa Wegens de vervroegde ngen in Duitsland heeft -groene regeringscoali- nderzoek naar massaal Druik stopgezet. De op- artijen zijn woedend en aar de rechter stappen, rtijdig einde van het intaire onderzoek komt 1 gepland verhoor van Schily van Binnen zaken. De christen-de- fn en liberalen zien hun in de onderzoekscom- eschonden. ISvil vliegtuig F et granaat IiRSBURG - Een Russi- lementariër heeft ge- d aan boord te komen vliegtuig met een gra- vrijdag 3 juni 2005 door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Hoe moet het verder in Europa? Bestaat de grond wet nog wel of ligt hij in de prullenbak? De feiten op een rij tje, aan de hand van tien veel gestelde vragen. Wat zijn de gevolgen van het Nederlandse 'nee'? De grondwet kan alleen in werking treden als 25 lidstaten hun goedkeuring geven. Dat betekent dat hij alleen een toekomst heeft als Frankrijk en Nederland op enig mo ment hun mening herzien en 23 andere landen voorstem men. Maar twee afwijzingen, nota bene uit twee landen die aan de wieg van de Europese Unie hebben gestaan, kunnen gemakkelijk de stemming in de EU doen omslaan en een domino-effect in andere landen veroorzaken. Welke landen hebben de grondwet al goedgekeurd? Oostenrijk, Hongarije, Italië, Duitsland, Griekenland, Slo wakije, Litouwen, Slovenië, Spanje en Letland. Alleen in Spanje heeft de bevolking zich uitgesproken via een refe rendum. In alle andere landen was het 'ja' een zaak van het parlement. Welke landen hebben nog meereen referendum? Luxemburg 10 juli), Denemarken 27 september), Ier land (najaar) Portugal idem), Groot-Brittannië onzeker) Tsjechië onzeker), Polen nog geen datum). De Britse premier Blair overweegt de volksraadpleging af te blazen. Als dat gebeurt, en als andere landen zijn voorbeeld vol gen, is de grondwet een eind op weg richting prullenbak. Hoe moet het verder? In de grondwet is rekening gehouden met de mogelijk heid dat één of meer landen tegenstemmen. Artikel IV- 443, lid 4, zegt dat de regeringsleiders een besluit moeten nemen, wanneer op 29 oktober 2006 twee jaar na de on dertekening) slechts twintig landen 'ja hebben gezegd. Er staat niet bij wat de regeringsleiders dan moeten doen. Wat gebeurt er op korte termijn? Op 16 en 17 juni komen de regeringsleiders in Brussel bij elkaar om de balans op te maken. Tijdens die bijeenkomst moet duidelijk worden of ze het eens kunnen worden over de richting die Europa moet gaan en over de vraag of de grondwet nog in leven wordt gehouden. Is het mogelijk opnieuw te onderhandelen? In ieder geval niet op korte termijn. De grondwet is het re sultaat van een jarenlange koehandel tussen regeringen en hangt van compromissen en afspraken aan elkaar. Dat proces kan niet 'even' opnieuw gedaan worden. Het is wel mogelijk dat een aantal landen, buiten de Unie om, op bepaalde terreinen nauwer gaan samenwerken en de rest achter zich laten. Het is ook mogelijk dat onderdelen van de grondwet zoals een vaste voorzitter van de Unie) toch worden ingevoerd. Kan de Europese Unie zonder grondwet? Ja. De juridische basis voor de Europese Unie wordt mo menteel gevormd door het Verdrag van Nice'. De grond wet is ook een verdrag tussen lidstaten, en moet het be staande verdrag vervangen. 'Nice' wordt algemeen gezien als onvoldoende om de samenwerking van 25 landen goed te regelen. Als de grondwet er niet komt, blijft de vraag onbeantwoord: welke kant de Europese Unie uit moet Wat staat er op het spel? Veel. De Europese Unie moet beslissen wat ze in de 21-ste eeuw wil zijn: een losse organisatie van onafhankelijke staten die samenwerken als het hen uitkomt, of een hech te Unie van landen die een deel van hun soevereiniteit af staan en samen een rol spelen op het wereldtoneel. Het Franse 'nee' heeft de discussie over de economische her vormingen op scherp gezet. De Britse premier Blair wil een vrije markteconomie met open grenzen, president Chirac wil de goedkope concurrentie en de 'Poolse lood gieter' buiten de deur houden. Wat zijn de gevolgen van het 'nee' voorde uitbreiding? Op papier geen enkele. Turkije mag op 3 oktober met de onderhandelingen beginnen. Maar de uitslag van twee re ferenda en de onzekere politieke situatie in de Unie ma ken de discussie een stuk lastiger. Bulgarije en Roemenië zijn 'klaar' met onderhandelen en hebben het toetre dingsverdrag getekend, maar dat moet nog in de parle menten van 25 lidstaten worden goedgekeurd. Of dat pro blemen gaat opleveren, valt moeilijk te voorspellen. Gaat Nederland minder betalen aan de Unie? Dat lukt alleen wanneer het kabinet erin slaagt om daar in Brussel een akkoord over te sluiten tijdens de komende onderhandelingen over de meerjarenbegroting. Maar de kans dat zo'n akkoord er deze maand nog komt, is door tweemaal 'nee' bijzonder klein geworden. den haag/-gpd-reuters-anp - De ratificatie van de grondwet in de overige EU -landen moet ge woon doorgaan. Dat zei de Duit se bondskanselier Schroder gis teren na een spoedoverleg met voorzitter Juncker van de EU. De EU-regeringsleiders haasten zich met elkaar te bespreken hoe het nu verder moet met de EU. Morgen praten de Franse president Chirac en Schroder in Berlijn over de gevolgen van het Nederlandse en Franse 'nee' te gen de EU-grondwet. „De Nederlandse en Franse te genstem moet niet betekenen dat het proces nu stil komt te staan. De andere EU-landen moeten nu vooral doorgaan met ratificatie van de grondwet aldus Schroder. Chirac on derstreepte dat ondanks de Franse afwijzing van de grond wet Frankrijk blijft werken aan de Europese integratie en dat het ratificatieproces in de ande re EU-landen moet doorgaan. De EU-regeringsleiders komen volgende week donderdag en vrijdag bijeen tijdens de EU-top in Brussel. In Groot-Brittannië werd ge- pistoolkogels bij zich. ft de politie in de Russi- d Sint Petersburg giste- eld. Het incident ge- jp het vliegveld Poelko- olitie wil de naam van ma-lid niet vrijgeven. ië wil vuurpijl kitesurfers - Kitesurfers moeten 1 vuurpijlen meenemen Dat wil de Belgische mi- lor Mobiliteit, Renaat De sporters mogen meer in zee gaan bo dkracht zeven en tussen lergang en zonsopgang, der varen dan een halve Duiten de laagwaterlijn irboden. Kitesurfers 1 België de enige recre- e zich nog op zee begeven zonder re- ïsurfen is een surfsport de beoefenaren op een Drden voortgetrokken nJi grote vlieger aan lange door onze correspondenten den haag/gpd - 'Hollands Nee veroorzaakt aardbeving in Eu ropa', schrijft de Duitse Spiegel. Duitse media kijken met een mengeling van ongeloof en fas cinatie naar de opstand van de kiezers. 'De Nederlanders zijn niet ineens merkwaardige zon derlingen geworden', stelt de links-liberale Süddeutsche Zeit- ung haar lezers gerust. 'Ze zijn nog altijd tolerant, open en Eu ropa-gezind'. De commentator ziet de uitslag van het Nederlands referendum als een bewijs dat het 'absurd' is over een gecompliceerde en lange verdragstekst een referen dum te organiseren. 'Polemiek, populisme en eenzijdige mislei dende informatie domineerden het debat en verklaren de afwij zing", concludeert de Süddeut sche. Inmiddels is ook in Duitsland, het enthousiasme voor de grondwet afgenomen. Enkele weken was nog zestig procent van de bevolking voor, vanmor gen was het gedaald tot 52 pro cent. In straatinterviews voor het ZDF Morgenmagazin be klaagden Duitsers zich over 'die bureaucraten in Brussel' en over het gebrek aan zeggen schap door de burgers over de manier waarop Europa wordt vormgegeven. Inmiddels is een debat op gang gekomen over de wenselijkheid om de Mark op nieuw in te voeren. De Belgi sche krant De Morgen conclu deert dat premier Balkenende een zware nederlaag heeft gele den. 'Hoe meer Balkenende ja riep, hoe meer Nederlanders nee stemden, zo leek het. Aan gezien ook alle andere grote partijen in Nederland het ja- kamp steunden, zitten onze noorderburen met een zware institutionele crisis opge scheept', concludeert de krant. De Standaard meent eveneens dat het referendum een debacle is geworden voor de regering twijfeld of een referendum in eigen land over de grondwet nu nog wel zinvol is. Maandag wordt beslissing genomen over het wel of niet houden van een referendum, dat dan volgend voorjaar gehouden moet wor den. Douglas Alexander, minis ter van Europese zaken rea geerde dat geen land in de EU in zijn eentje de grondwet 'dood' kan verklaren. Volgens minister Straw van buitenland se zaken is de tweevoudige af wijzing echter wel een teken dat serieus moet worden nagedacht over de toekomst van Europa. Het Verenigd Koninkrijk neemt op 1 juli het voorzitterschap van de EU over van Luxem- burg. Het parlement in Letland heeft gisteren de grondwet wel gera tificeerd. Tien landen hebben hiermee de grondwet aangeno men. De grondwet kan pas in werking treden als alle 25 EU- landen het verdrag vóór okto ber 2006 hebben goedgekeurd. Luxemburg is het volgende land waar, op 10 juli, een raad gevend referendum wordt ge houden. Denemarken volgt op 27 september met een bindend referendum. Jean-Claude Trichet, de president van De Europese Centrale Bank, riep gisteren de burgers van de eurolanden vertrouwen te hebben in het vermogen van de bank de prijzen sta biel te houden. De bankpresident, waarschuwde wel voor het instorten van de muntunie, als de politieke integratie in Europa stokt. Foto: EPA/Arne Dedert Wel herstel vertrouwen in EU nodig van Jan Peter Balkenende én de grootste oppositiepartijen. Dat ligt deels aan hun eigen lamlen dige campagne. Maar vooral: een land dat met zijn eigen na vel bezig is, heeft geen bood schap aan een Europese droom', aldus de krant. Ook de koppen in de Engelse kranten laten niets aan duide lijkheid te wensen over. 'EU-vi sie aan gruzelementen na ver nietigende nederlaag'schrijft The Guardian. 'Dood en begra ven' noemt de krant de Europe se Grondwet. Als Frankrijks uitslag de grondwet een kritieke klap heeft toegebracht, dan hebben de Nederlanders voor de genadeklap gezorgd." De Fi nancial Times schrijft: 'Europa in verwarring na het nee van de Nederlanders'. Volgens de krant betekenen de uitslagen in Frankrijk en Nederland een af wijzing van de 'vrije markt eco nomische hervormingen' en zorgt het mogelijk voor een om mekeer in het 'integratieden- ken' in Europa. De Franse krant Libération noemt de thans onstane situa tie desastreus. Na het dubbele nee in Frankrijk en Nederland is het project met de grondwet klinisch dood. De zakenkrant Les Echos vindt dat de uitslag vooral een veroordeling is van het sociaal-economisch beleid van het kabinet. Le Monde vreest dat de uitslag in Neder land een sneeuwbaleffect zal hebben. Opnieuw onderhande len over het verdrag lijkt uitge sloten, zeker nu Polen heeft la ten weten daar zijn veto over uit te spreken omdat een nieu we versie van de grondwet al tijd in het nadeel van Polen zal uitpakken. Het zwarte schaap Frankrijk is na het Nederlandse nee niet langer alleen, schrijft de finan ciële krant Le Tribune. En wie garandeert dat zich niet nog meer schapen uit de kudde los maken? den haag/gpd - Economen ver wachten geen onmiddellijke economische schade als gevolg van het Frans/Nederlandse 'nee' tegen de Europese grond wet. Een langdurig stagnerende Europese integratie zal de eco nomie wel hinderen, is de ver wachting. Volgens Willem Buiter, hoofd- econoom bij de Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling, kunnen negatieve effecten op de economie worden vermeden als het vertrouwen in Europa en haar instellingen wordt her steld. Hij denkt echter dat hier jaren voor nodig zal zijn. Buiter, die wordt gezien als een financieel- economische zwaargewicht, veiwacht niet dat de huidige crisis de muntunie zal aantas ten. Het economisch bureau van Fortis verwacht dat het nu nog moeilijker is geworden om eco nomische hervormingen door te voeren in Europa. Volgens Fortis-econoom Elwin de Groot komt dat omdat de EU na de referenda in Frankrijk en ons land „in een beslissings- vacuüm" is beland. Werkgeversvoorman Loek Her mans vreest dat ons land zijn gunstige klimaat voor buiten landse investeerders verspeelt nu het niet langer naam heeft als een stabiel, internationaal georiënteerd en pro-Europees land. De Europese Centrale Bank riep gisteren de burgers in de euro landen op vertrouwen te heb ben in het vermogen van de bank om de prijzen stabiel te houden. ECB-president Jean- Claude Trichet, wilde gisteren niet inhoudelijk ingaan op vra gen over een eventueel falen van de monetaire unie als ge volg van de crisis die zich rond de Europese Unie aftekent. Hij vond dergelijke vragen „absurd ja, complete nonsens". De economisch adviseur van de voorzitter van de Europese Commissie waarschuwde giste ren wel voor het instorten van de muntunie, als de politieke integratie in Europa stokt. Bui ter verwacht echter dat het zo ver niet zal komen. „Die kans acht ik buitengewoon klein. De ECB handhaafde het be langrijkste rentetarief gisteren op 2 procent. De bank was de afgelopen weken onder druk gezet door Duitse en Italiaanse regeringsfunctionarissen, die met een lagere rente de econo mie willen stimuleren. Volgens Trichet is de huidige rente geen belemmering voor de econo mie. Hij denkt dat de inflatie in de eurozone dit jaar en in 2006 onder controle is. De euro herstelde zich gisteren licht na de koersval die de munt de afgelopen dagen doormaak te. De eenheidsmunt bewoog zich gisteravond iets onder 1,23 dollar, anderhalve dollarcent hoger dan 's morgens vroeg. londen/anp-rtr- Slechte auto mobilisten kunnen hun rijvaar digheid wellicht verbeteren door altijd te zorgen voor een frisse pepermuntgeur in hun auto. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van een Britse automo bilistenvereniging, waarvan de resultaten vandaag worden ge publiceerd. Volgens psycholoog Conrad King beïnvloeden geuren het rijgedrag. De geur van peper munt, kaneel, citroen of koffie, zorgt voor een betere concen tratie tijdens het rijden. Ook frisse zeelucht helpt de auto mobilist te ontspannen. In de categorie 'gevaarlijke geu ren' vallen onder meer fastfood, vers brood en gebak. De auto mobilist krijgt daarvan een hongergevoel en raakt geïrri teerd, waardoor hij eerder de neiging heeft te snel te rijden. Ook kamille, jasmijn en laven del zijn geen aanraders. Die geuren werken te ontspannend en kunnen ervoor zorgen dat de bestuurder in slaap valt. Aan een neutrale geur kleven ook nadelen. Uit onderzoek onder ruimte vaarders is gebleken dat een geurloze omgeving mensen prikkelbaar maakt en zelfs hal lucinaties kan veroorzaken, al dus King. multan - Pakistaanse moslims gingen gisteren de straat op tegen de Amerikaanse president Bush. Aanhangers van de religieuze partij Ja- mat-e-lsmali protesteerden in de stad Multan tegen de vermeende ontering van de koran in de Amerikaanse gevangenis Ouantanamo Bay op Cuba. Foto EPA santa maria/anp - In de zaak tegen Michael Jackson wegens kindermisbruik, hebben de aan klager en de verdediging gisteren hun slotplei- dooien gehouden. Het woord is nu aan de twaalfkoppige jury, die vanaf vandaag in beraad gaat om te bepalen of de zanger schuldig is. Jack son hangt een gevangenisstraf van twintig jaar boven het hoofd. Volgens officier van justitie Ron Zonen is Jackson een „seriepedofiel", die misbruik heeft gemaakt van jonge jongens, onder wie een 13-jarig kan kerpatiëntje dat het proces tegen hem aan het rollen heeft gebracht. „Hij deed dat met alle jon gens die op zijn kamer belanddenaldus Zonen. „Zo zit Michael Jackson in elkaar. De enige verdediging van Jackson, betoogde Zo nen, bestond uit pogingen de geloofwaardigheid van de jongen en diens moeder onderuit te ha len. De aanklager erkende dat de moeder arm is en van de bijstand leeft, maar zei dat de verdedi ging niet hard heeft kunnen maken dat zij stelsel matig beroemdheden geld uit de zak probeerde te kloppen. Het hoofd van Jacksons advocatenteam, Thomas Mesereau, riep de jury op zijn cliënt vrij te spre ken. Hij schilderde de jongen die Jackson be schuldigt en diens moeder, af als leugenaars en bedriegers. „Het leven, de reputatie en de toe komst van Michael Jackson staan hier op het spel", hield Mesereau de jury voor. De aanklager heeft Jacksons schuld onvoldoende bewezen, be toogde hij. Mesereaus betoog was een frontale aanval op de moeder van Jacksons vermeende slachtoffer. Hij beschreef haar als een inhalige bedriegster, die de aantijgingen tegen de popster zelf verzon en haar kinderen opdracht gaf onder ede te liegen. „U kunt (deze familie) onmogelijk zonder gerede twijfel geloofwaardig achten", aldus de raads-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7