Tekort aan artsen lager dan gedacht BINNENLAND 2 Wikken en wegen bij politie-achtervolging Anti-aging kliniek voor wie jong wil blijven jg f Sloten weer vol bloedzuigers, ranke juffers en platwormen 'Leger des Heils moet moslima's aannemen' Actie tegen varkensinvasie School laks met discriminatie Behoefte aan zorg groeit sneller Vloekverbod in Staphorst Twijfels rond Rotterdams college NON// Minder gestolen mto's Roemenië ;endam - Het Landelijk Infor- ladecentrum Voertuigcrimi- aliteit (LIV) heeft in samen- erking met de Rijksdienst voor »t Wegverkeer (RDW) in Roe- enië 529 in Nederland gesto- n voertuigen teruggevonden, at zijn er een stuk minder dan p2200 auto's, motoren, ichtwagens en aanhangwa- •ns die deze instanties twee aanden terug dacht aan te •ffen in dat land. itzetting door ic opgeschort [tmarsum - De ruim honderd ichtelingen in de noodop- ng in Witmarsum zullen de mende drie maanden het id niet kunnen worden uitge- t. Tot zolang heeft de GGD esland nodig om na te gaan ^zij besmet zijn met tubercu- se. Die kans bestaat, nu bij 152-jarige vrouw uit Soma- die al een paar jaar met haar zin in het opvangcentrum lont, open tbc is vastgesteld. ang van zaken CA onder de loep isterdam - De Onderne- ngskamer van het gerechts- if in Amsterdam heeft giste- een onderzoek gelast naar handel en wandel bij Taxi ntrale Amsterdam (TCA) over afgelopen vijf jaar. Hiermee ram de Ondernemingskamer ,emoet aan een verzoek van i bij TCA aangesloten taxi- iuffeurs, die willen weten ar het geld is gebleven dat zij ;en spaarfonds van TCA i bben gestopt. Het gaat om i bedrag van ruim 6 miljoen. ederlandse wil een topfunctie lversum - Nederlandse vrou- ;n hebben niet de ambitie om tor te stoten naar de top van -(maatschappij. Over het alge- -een zijn ze tevreden met hun _lidige leven en de rolverde- ig in het huishouden. Dat is bleken uit een enquête van arktonderzoeksbureau Moti- ction in opdracht van tijd- hrift Esta dat gisteren bekend gemaakt. elstraf voor irrupte cipier nhem - De rechtbank in Arn- heeft gisteren een 47-jari- nan uit Arnhem vier maan- gevangenisstraf opgelegd. I voormalig gevangenisbe- irder van Arnhem-Zuid nam lekpenningen aan in ruil voor nk, eten en mobiele tele- Jns. Het openbaar ministerie Ie twee weken geleden zes nden celstraf. In oktober td al een andere cipier ver- fdeeld tot acht maanden cel. ivelplaat Hilton iordt verwijderd tTERDAM - Het Hilton Hotel Rotterdam begint vandaag ït het verwijderen van de ge- mlaten aan de kant van de lolsingel. Bijna twee weken jeden kwamen vier van de luurstenen gevelplaten naar jieden. itstel verhuizing mbassade VS h haag - De verhuizing van ierikaanse ambassade van centrum van Den Haag het landgoed Clingendael it vertraging op. Burge tester Deetman gaat onder ikvan de gemeenteraad twee ematieve plekken voor de jbassade aan de Amerikanen Drleggen. De aankondiging de verhuizing naar Clin- idael riep veel weerstand op omwonenden, die bang voor overlast als gevolg van tiligheidsmaatregelen. thanolvoedt ^iptop en gsm VpmovEN - Laptops en draag- te telefoons die worden ge- door een brandstofcel en R lerstof geproduceerd uit me- i [nol. Over enkele jaren is dat igelijk, zegt ir. Delsman. Hij [moveerde gisteren op zijn lottjding aan de Technische j^versiteit Eindhoven. Dels- tiAin heeft een minuscuul che- J^ch fabriekje ontwikkeld, «Iner dan een sigarettendoos- >)i)aarin wordt uit methanol ^erstof gemaakt. "Ü2 urenlang Icht na ongeval izel iecht - De A12 richting ^Techt is gisterochtend tussen fenendaal en Maarsbergen lang afgesloten geweest na ongeval met een vrachtau- e Roemeense combinatie, den met frikadellen, knalde een wegafzetting. Drie men- raakten gewond, aldus een rdvoerder van de politie echt. De gewonden zijn de uffeur van de vrachtwagen, bijrijder en een medewer- van Rijkswaterstaat. vrijdag 3 juni 2005 den haag - De Tweede Kamer wil de veehouderij te veel ruimte geven om te groeien. Noord-Brabant vreest door versoepeling van verscheidene regels twee tot drie miljoen extra varkens in de provincie. Volgens directeur Van der Schroeft van de Brabantse Mi lieufederatie gaan de Kamerleden dwars tegen provinciale en regionale afspraken in. Terwijl op het Plein in Den Haag een uit de kluiten gewassen varken gewassen werd, overhandigde hij gisteren een petitie aan de Kamercommissie landbouw om de fracties op andere gedachten te brengen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Een hardrijder stuift met een nood gang een woonwijk in. Moet de achtervolgende politie wagen hem laten gaan? Het antwoord is ja als het in de woonwijk wemelt van kinderen en de agent bijvoor beeld al het kenteken van de hardrijder heeft geno teerd. Maar de politieauto mag er voluit achteraan wanneer de hardrijder bijvoorbeeld net een grote kraak heeft gezet of een spoor van vernielingen heeft achter gelaten. Een nieuwe richtlijn die per 1 juli ingaat moet een ein de maken aan een groot dilemma waar agenten dage lijks mee kampen: wanneer is het te riskant om een achtervolging door te zetten? „Liever één boef minder achter de tralies dan een agent die niet thuiskomt", geeft Cees den Bakker namens de Raad van Hoofd commissarissen de teneur weer. De richtlijn stelt dat politiewagens in de bebouwde kom en op provinciale wegen niet harder dan twintig kilometer per uur boven de maximum toegestane snelheid mogen rijden. Voor snelwegen ligt de limiet op veertig kilometer sneller dan maximaal is toegestaan. Maar het woord 'richtlijn' zegt het al: er zijn uitzonde ringen. De meldkamer bepaalt al of een politieauto met zwaailicht en/of sirene mag rijden. Straks gaat de meldkamer ook aangeven of de dienstdoende agent mag afwijken van de richtlijn. Dat hangt in de eerste plaats af van de situatie op de wég. Rijd een politiewa gen op een kaarsrechte rustige snelweg of in de spits op een bochtige provinciale weg? Daarnaast hangt het af van degene achter wie de agent aanzit. Is het een simpele hardrijder of een staatsgevaarlijke terrorist? De richdijn geldt vooral voor 'gewone agenten'. Leden van arrestatie- en observatieteams vallen erbuiten, want anders kunnen zij hun werk niet meer goed doen. Ook escortes voor bijvoorbeeld buitenlandse staats hoofden mogen harder rijden dan toegestaan, want de richtlijn is evenmin van toepassing op agenten van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging. Uit zonderingen worden ook gemaakt voor escorterende politieagenten, die bijvoorbeeld een baby met spoed naar een ziekenhuis moeten leiden. Maar als het gaat om een gewone achtervolging of melding van een inbraak, kan de meldkamer beslissen dat de chauffeur van de politieauto zich dient in te amstelveen/anp - In Nederland groeit de belangstelling om het verouderingsproces tegen te gaan. Om die reden begint arts Robert Schoemacher een anti- aging kliniek in Nederland, naar Amerikaans model. De pi- lot neemt een aanvang in janu ari en moet uiteindelijk als franchise-keten door heel Ne derland uitwaaieren. De anti-aging kliniek, waarvan de naam nog niet bekend is, brengt alle disciplines samen waarmee het verouderingspro ces kan worden geremd of in ieder geval beïnvloed. Het gaat om disciplines als tandheelkun de, cosmetische oogheelkunde, gynaecologie, sport, voedings leer, mental coaching, huidthe rapie en schoonheidspecialist. Op termijn wil Schoemacher de omstreden stamceltherapie in Nederland introduceren. Via die stamcel kunnen onder meer uitgevallen functies van het li chaam worden hersteld, daarbij mensen ook veel jonger maken. „Ik heb daar in Amerika resul taten van gezien en die zijn ver bluffend. Daar kan een plas tisch chirurg niet tegenop", al dus Schoemacher. In de anti-aging kliniek is het niet de bedoeling dat klanten per se alle disciplines aflopen om zo op alle terreinen een oordeel te krijgen. Minimaal een basisarts treedt op als inter mediair en die verwijst de cliënt zonodig door naar de verschil lende specialisten die overigens niet allemaal onder een dak zit ten. „Dat is ook in principe niet nodig. Het gaat er om dat er vanuit een breed perspectief een beoordeling wordt gemaakt om vervolgens de juiste stap pen te nemen." IAfhankelij k van wat iemand wil, wat haar of zijn budget is en wat het beste bij degene past, wordt een advies gegeven. „Het kan zijn dat iemand ver schillende dingen doet, maar het kan ook zijn dat iemand al leen maar krijgt te horen dat hij of zij met wat hardlopen al vol doende kan bereiken." Het idee achter de franchise- keten is dat een breed medisch team voor de cliënt beschikbaar is. Dat team moet zo ook zor gen voor de kwaliteit van wat er wordt geboden. Archieffoto: United Photos utrecht/anp - Scholen moeten meer doen om discriminatie van leerlingen bij het vinden van een stageplaats te bestrij den. Dat valt op te maken uit een uitspraak die de Commissie Gelijke Behandeling eerder de ze week heeft gedaan. De commissie oordeelde dat een Amsterdamse onderwijsin stelling die stages regelt op an dere scholen, te weinig heeft gedaan om haar studenten een 'discriminatievrije omgeving' te waarborgen. Sommige stage scholen weigeren studenten met een hoofddoek, gezichts sluier of een andere uiting van godsdienst. De onderwijsinstel ling houdt te veel rekening met de wensen van die stagescho len, vindt de commissie. Daar mee handelt de instelling in strijd met de Algemene wet ge lijke behandeling. Alleen een gesprek aangaan met scholen die deze stagiaires weigeren, is in de ogen van de commissie niet genoeg. De Am sterdamse onderwijsinstelling tegen wie bij de commissie een klacht was ingediend, had bij voorbeeld kunnen klagen bij de besturen van de stageschool of zelf naar de Commissie Gelijke Behandeling kunnen stappen. wageningen/anp - Het gaat goed met de Nederlandse slo ten. Na het dieptepunt in de ja ren zeventig zit de 300.000 kilo meter sloot in het land weer vol leven. Dat geldt ook voor me ren, plassen en andere zoetwa tergangen. Dat schrijven de biologen Scheffer en Cuppen van de Wa- geningen Universiteit in hun veldgids Vijver, sloot en plas, die volgende week verschijnt. De gids bevat beschrijvingen en tal van platen van allerlei dier en plantensoorten, die weer volop voorkomen in het Neder landse zoete water. Ranke juf fers, mosdiertjes, watergentia nen en knoflookpadden zijn maar enkele van de beschreven soorten. Volgens de biologen is er dui delijk sprake van herstel, nadat het rivierwater in de jaren ze ventig bijna geen klein leven meer bevatte. Fosfaten zijn nu bijna uit de waterbodems weg gespoeld. Onderzoek heeft uit gewezen dat het wegvangen van een overschot aan vissen uit meren voor veel betere wa terkwaliteit zorgt. Dergelijke milieumaatregelen werpen zoveel vruchten af, dat de Wageningse wetenschappers het tijd vonden een nieuwe veldgids te maken. De gids is opgezet in de trant van de be kende boeken van Jac. P. Thijs- se. Behalve een beschrijving van talloze dier- en planten soorten bevat de nieuwe gids ook informatie over ecosyste men en het evenwicht daarin. De auteurs presenteren de veldgids tijdens een zogenoem de schepnetexpeditie met Wa geningse basisschoolleerlingen naar de vijvers in de botanische tuin in die plaats. De kinderen krijgen daar tevens uitleg over het aanleggen en onderhouden van een slootaquarium. den haag/gpd - Het tekort aan huisartsen in het volgende de cennium zal fors minder zijn dan tot nu toe werd aangenomen. In 2020 zullen er ongeveer twee honderd huisartsen te weinig zijn, waardoor een half miljoen mensen zonder dokter komt te zitten. Dat blijkt uit een onder zoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het Nederlands insti tuut voor onderzoek van de ge zondheidszorg (Nivel). Begin dit jaar voorspelde het Capaciteitsorgaan, dat voor het ministerie van volksgezondheid werkt, nog een tekort van twee duizend huisartsen in 2012. De onderzoekers verklaren het ver schil uit het feit dat zij een uit gebreide analyse van de vraag naar zorg hebben kunnen ma ken, terwijl het Capaciteitsor gaan met inschattingen moest werken. Wel signaleren het RIVM en Nivel dat de behoefte aan zorg de komende vijftien jaar sneller zal toenemen dan het aanbod. Volgens beide instituten neemt tot 2020 de behoefte aan huis artsenzorg toe met 13 tot 20 procent en de vraag naar thuis zorg met zelfs 24 tot 31 procent. Oorzaken zijn een groeiende en ouder wordende bevolking en een toename van chronische ziekten als astma, diabetes en hart- en vaatziekten. Het toekomstige tekort aan ver pleegkundigen en verzorgen den is erg moeilijk in te schat ten. Die arbeidsmarkt is sterk afhankelijk van de economi sche situatie. Als de economie op langere termijn weer aan trekt en de beroepsbevolking door vergrijzing afneemt, zijn volgens de onderzoekers wel problemen te verwachten. Het eerst zullen die zich voordoen in achterstandswijken van de grote steden. Het RIVM en Nivel verwachten niet dat de toename naar be hoefte aan zorg valt af te rem men. Wel is met preventie nog veel gezondheidswinst te boe ken. Maar omdat mensen dan langer zelfstandig blijven wo men, neemt de druk op de eer- stelijnszorg nog meer toe. Die eerstelijnszorg presteert volgens de onderzoekers goed in Nederland en is doelmatig. Van alle zorgvraag in de bevol king wordt 98 procent hier af gehandeld. Huisartsen hebben daarbij een spilfunctie - als poortwachter. Wel waarschuwen zij voor een verlies aan samenhang in de eerstelijnszorg. Patiënten krij gen door nieuwe taakverdelin gen met meer zorgverleners te maken, die bovendien steeds vaker in deeltijd werken. Vooral voor chronisch zieken kan die versnippering problemen ver oorzaken. houden. Dat kan een flinke beperking opleveren voor televisieprogr amma's als Blik op de Weg en Wegmis bruikers, waar videowagens van de politie soms spec taculaire achtervolgingen uitvoeren. Verdwijnen die programma's van de buis? „We willen die videowagens ook een uitzonderingspositie geven", zegt landelijk verkeersofficier Koos Spee. „We zijn daarover in on derhandeling met de politie. Het is overigens nu al zo dat videowagens afhaken wanneer de situatie te ge vaarlijk wordt." De nieuwe richtlijn moet vooral meer duidelijkheid verschaffen. Volgens de wet is een bestuurder van een voorrangsvoertuig, zoals een politiewagen met zwaai licht en sirene, evengoed strafrechtelijk verantwoorde lijk voor zijn eigen beslissingen en rijgedrag. Jaarlijks raken enkele tientallen politieagenten betrokken bij ernstige aanrijdingen. Rechters vinden het echter moeilijk om te oordelen of agenten over de schreef zijn gegaan. Kun je een agent die brokken heeft gemaakt straffen omdat hij de maatschappij als hulpverlener onder druk van grote spoed ten dienste was? De richt lijn moet rechters een handvat bieden. staphorst/anp - In het openbaar vloeken is voortaan verboden in Staphorst. De gemeenteraad heeft met ruime meerderheid inge stemd het verbod per direct op te nemen in de Algemeen Plaatse lijke Verordening, meldde de gemeente Staphorst gisteren. De gemeenteraadsleden stemden woensdagavond met dertien te gen vier stemmen in met een voorstel van ChristenUnie en SGP. De christelijke partijen geven hiermee een signaal af tegen taalver- ruwing. Meer dan een signaal is het niet, omdat het opleggen van sancties op het vloeken verboden is. Van de partijen in de Staphorster raad stemden alleen PvdA en de combinatie WD /Gemeentebelangen tegen. Het verbod in Staphorst is een aanpassing van vloekverboden die onder meer op de Veluwe tot 1986 golden. Dat jaar werden de vloekverboden en de daarbij horende sancties strijdig verklaard met het recht op vrije meningsuiting. De SGP wist enkele jaren geleden al met succes een vloekverbod in te voeren in de Zeeuwse gemeente Reimerswaal. Een woordvoer ster van die gemeente laat weten dat het verbod daar nooit tot een sanctie heeft geleid. „Het is eigenlijk symbolisch, een algemene fatsoensnorm." rotterdam/gpd - Het Rotter damse college van b en w doet het helemaal niet zo goed als het zelf derikt. Het is zelfs twij felachtig of bouwwethouder Pastors wel elk jaar echt is ge start met de bouw van driedui zend woningen, zoals hij be weert. Veel doelen zijn aan toonbaar niet gehaald, zegt de gemeentelijke onderzoeksin stelling. Het college van Leef baar Rotterdam, CDA en WD heeft de Rotterdammers be loofd zaken echt voor elkaar te krijgen. Die zijn benoemd. En jaarlijks wordt aangegeven hoe het hiermee staat. Maar die rapportage klopt niet, zegt de Rekenkamer. Zo stelt het colle ge onder aanvoering van burge meester Opstelten dat 87 pro cent van de 88 meetbare doelen is gehaald. Maar, zet de Reken kamer daar tegenover, dat is slechts in 19 procent het geval. Van de meeste doelen is het on zeker of die zijn gehaald. „Hier door is het ook onzeker of de uitvoering van het collegepro gramma op koers ligt", aldus Rekenkamer-directeur Mul. „Vier doelen zijn aantoonbaar niet gehaald." Ook bij de vraag of de veiligheid goed verbetert, gebruikt het college onduidelij ke informatie, aldus Mul. „Het college moet verantwoording verbeteren." B en w vinden het ondoenlijk om alles honderd procent te verantwoorden. Dat gaat te veel kosten. den haag/anp - Minister De Geus (Sociale Zaken) discrimi neert het Leger des Heils door te eisen dat die christelijke hulporganisatie twee moslima's in dienst neemt. Dat vindt lui tenant-kolonel Voorham van het Leger des Heils. Ze reageer de gisteren op het besluit van het ministerie om een subsidie van 200.000 euro aan een inte gratieproject van de heilsolda ten te schrappen. De Geus vindt dat van discrimi natie geen sprake is. Een woordvoerder van het ministe rie wijst erop dat in het aanvan kelijk goedgekeurde projectplan was afgesproken dat het Leger de moslima's en nog twee an dere vrouwen per 1 juli in dienst zou nemen. „Naderhand wilde men daarop terugkomen. Ze blijken geen uitzondering te kunnen maken op hun eigen regels. Daarop is besloten de subsidie in te trekken." Voorham kondigt aan dat haar organisatie beroep gaat aante kenen tegen de beslissing van het ministerie. „De minister past discriminatie toe. Als orga nisatie die werkt vanuit het christelijk geloof hebben we het recht om te werken met christe lijke werknemers. De kerkelijke organisatie heeft 3500 'soldaten' op de loonlijst staan. Deze employés hebben net als een aoep van zeven honderd totfehthonderd vrij willigers een zogeheten vrijwil - ligersovereenkomst onderte kend. Daarin staat dat onder, meer dat ze christen zijn. De fnoslima's zouden derhalve hun geloof moeten inruilen om in dienst te kunnen treden van het Leger des Heils. H. de Heer, namens het Leger verantwoordelijk voor het inte gratieproject. betreurt het be sluit van het ministerie. „De vrouwen zelf hadden alle be grip voor onze opstelling. Wij hadden al een creatieve oplos sing voor het probleem. De moslima's konden via een der de organisatie voor ons aan de slag. In Den Haag is dat afge keurd van achter een bureau."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5