BINNENLAND 1 gXenisbetócU)o^erp Ouders terroriseren basisschool Kabinet wil dialoog met bevolking over Europa Voetbalsupporters komen weer snel vrij Maxima woest over Prins Maurits bij vrouwen populair aantijgingen Privé 'Geen intimidatie bij grensincident' SBS wil Robinson terug van De Mol Onderzoek onder 614 schooldirecteuren wijst uit: Het is erger dan we dachten Reclame voor dikmakers wordt aan banden gelegd Veel werknemers ziek door bestrijdingsmiddelen 'an der Goot erlaat RTL lversum - Programmadirec- V Leo van der Goot legt on- Idellijk zijn functie bij RTL Ierland neer. Het televisie- ijf (Yorin, RTL 4 en 5) heeft jt giteravond bekendgemaakt, der Goot blijft tot het eind het jaar beschikbaar als •atief adviseur bij de onder- ig. Een vervanger voor der Goot is nog niet gevon- P* zo meldt een woordvoer- van RTL. eveiliger De lieger in cel Isterdam - Beveiligingsadvi- ur Itzhak M., in betere tijden frkzaam voor voormalig za- fiman Erik de Vlieger, blijft orlopig nog vastzitten. Dat eft de rechtbank bepaald. M. jrdt ervan verdacht dat hij di- mensen, onder wie De ;er, heeft afgeperst en be- jwen in tie tegen SGP n haag - Vrouwenorgansa- hebben gisteren voor de >e rechtbank geësit, dat de ;ubsidie aan de Staatkun- Gereformeerde Partij (SGP) lt stopgezet. Op die manier de partij volgens de vrou- biorgansaties worden ge- rongen mannen en vrouwen (ijk te behandelen. ijkstal wil weg Ij de WD n haag - Hans Dijkstal staat |het punt de WD te verlaten, je WD is de weg volledig djt en mij bijna," verklaarde voormalig partijleider tegen- er deze krant. Dijkstal vindt t de liberalen onder aanvoe- jijg van Jozias van Aartsen „te :a0 populistische trekjes" heb- lifi gekregen. „Het congres van u^gstleden zaterdag is gebruikt i-or rare voorstellen als de ge- len premier en de gekozen rgemeester, terwijl het had t lieten gaan over omvattende ertblemen als de integratie in enderland en de honger in de eld." ti| s voor verwarde uk-militair el 'ajvsTAD - De rechtbank in Le id heeft gisteren een 41-ja- ex-militair tbs met dwang- ileging opgelegd. De Gro- fger is schuldig verklaard aan iord en poging tot moord op bejaard echtpaar in Schok- laven bij Nagele. Hij schoot ie (slachtoffers op 8 juni vorig met een revolver in het dejjfd. andbeeld voor leeuwvlokje ij- ïeisTERDAM - Het witte ever- cüjntje Sneeuwvlokje heeft gis- ieien zijn eigen standbeeld ge togen. Partij voor de Dieren- aiprzitter M. Thieme heeft het d )nument onthuld bij het ïeidhek voor de voederplek e ar het zwijntje regelmatig ;eimt. De Partij voor de Dieren ïrffdD) wil met het monument irdaandacht vestigen op „de wsstanden op het gebied van dadbeheer in Nederland". le!teling is het erkste merk DL ij isterdam - Voor Nederlan- jk fs is de Efteling het sterkste iwrtrk. Het attractiepark in :ft&tsheuvel laat gerenommeer- dafiamen als het Wereldna- ilijWonds, Lego en Coca-Cola iter zich. Dat blijkt uit een bfcebreid merkenonderzoek pi het Amerikaanse reclame- e.reau Young Rubicam giste- le l heeft gepresenteerd. ij "jjetsers missen etsrek bij super Iecht - Bij supermarkten is !t alleen een tekort aan par- irplaatsen voor auto's, maar k aan plekjes om fietsen te ïlen. Bij 30 procent van de permarkten zoekt een klant tergeefs naar een fietsenrek, t blijkt uit het onderzoek ptsers zijn goede klanten' van Fietsersbond. (tra zendmasten Dor C2000 n haag - Minister Remkes imenlandse zaken) laat 43 |ra zendmasten bouwen om ti betere dekking te krijgen li het nieuwe digitale com- iuiicatiesysteem voor de Ipdiensten, C2000. Ze zullen volgens hem rond oktober pmaal staan. De nieuwe mas- 1 zijn nodig om te garande- i dat de dekkingsgraad van j landelijke netwerk 95 pro- it is, zoals afgesproken. Be- flve de politie, de brandweer 3 de ambulancediensten |akt ook de marechaussee yruik van het systeem. Vol- iis Remkes is C2000 inmid- h in de meeste regio's volle- en „naar volle tevreden- jd" ingevoerd. ag 3 juni 2005 Rijswijk/ANP - De bezuinigin gen van minister Donner (Justi tie) op het gevangeniswezen en de reclassering hebben niet al leen negatieve gevolgen voor de veiligheid in gevangenissen, maar ook voor de samenleving. Dat constateren zowel gedeti neerden zelf als bewaarders en medewerkers van de reclasse ring uit het hele land. Hun conclusies zijn in een zwartboek opgenomen. Dat do cument is onder meer op initia tief van Tweede-Kamerlid De Wit van de SP tot stand geko men. De mensen die met de nieuwe situatie te maken hebben, be nadrukken dat er bijna niets meer van resocialisatie terecht komt. „Het straffen van crimi nelen is niet meer gericht op hun voorbereiding op terugkeer in de maatschappij", blijkt uit hun ervaringen. Als gedetineerden worden vrij gelaten, wordt het merendeel van hen aan zijn lot overgela ten. In tegenstelling tot vroeger is bijvoorbeeld geen begelei ding voor onderdak, uitkering en werk meer geregeld. Daar door storten de meesten zich direct na hun vrijlating weer in de criminaliteit om zich staan de te houden. En dat levert weer onveiligheid voor de samenleving op, con cluderen de mensen die aan het zwartboek hebben meege werkt. door Ilse Thoonsen den haag/gpd Geweld van ou ders tegen personeel op basis scholen is schering en inslag. De afgelopen driejaar zijn leraren op duizenden basisscholen door ouders bedreigd, terwijl er op honderden scholen fysiek ge weld is gebruikt. Dat concludeert de Algemene Vereniging School leiders (AVS) uit een enquête on der 614 schooldirecteuren. Het geweld tegen leraren komt veel vaker voor dan eerder dit jaar uit cijfers van de Onder wijsinspectie naar voren kwam, aldus de AVS. De inspectie ging ervan uit dat niet meer dan twee procent van de scholen voor basis- en speciaal onder wijs te maken had met fysiek geweld, en een kleine dertig procent met beledigingen en bedreigingen door ouders. De Inspectie zei er toen al wel bij, dat het een lage schatting kon zijn. De AVS is hevig geschrokken van de uitkomst van de enquê te. „Het is absoluut onaan vaardbaar dat verbaal- en fysiek geweld door ouders op scholen wordt gebruikt. Scholen moe ten een veilige leeromgeving zijn voor kinderen en een veili ge werkomgeving voor het per soneel", aldus een woordvoer der. De vereniging wil dat mi nister Van der Hoeven (onder wijs) meer geld uittrekt om le raren te trainen in het omgaan met agressieve ouders. De enquête is de afgelopen maand gehouden onder 614 leidinggevenden uit basis- en speciaal onderwijs. Van de deelnemende directeuren gaf 37 procent aan, dat de afgelo pen drie jaar minstens één keer sprake is geweest van bedrei ging van de leiding of leraren door ouders. Omgerekend naar de zevenduizend Nederlandse basisscholen zou het gaan om bijna 2600 scholen, aldus de AVS. Zeven procent van de ge- enqueteerden gaf aan dat ze va ker dan drie keer met bedrei gingen te maken hebben gehad. Elf procent van de directeuren zei te maken te hebben gehad met ouders die fysiek geweld gebruikten. Op landelijke schaal zou het dan gaan om ruim 900 scholen. 'Schrikba rend veel', oordeelt de AVS. Ook hierbij is het meestal tot één keer beperkt gebleven, maar drie procent gaf aan dat er zich al vaker dan drie keer in cidenten hadden voorgedaan. Ouders duwen, stompen, schoppen en slaan, maar schromen ook niet om met voorwerpen te gooien, of met honkbalknuppels te slaan, al dus AVS-voorzitter Ton Duif. In de helft van de gevallen aangif te is gedaan bij de politie. Met schelden en beledigen door ouders kreeg bijna zestig procent van de scholen min stens één keer te maken. Leerkrachten blijken onderling ook agressief. Dertien procent van de schoolleiders meldde verbaal geweld tussen leraren en zes procent fysiek geweld. Na afgang bij referendum over Europese grondwet den haag/anp - Het kabinet wil een dialoog met de Nederland se bevolking over de toekomst van de Europese Unie. Premier Balkenende heeft dat gisteren gezegd in een Tweede-Kamer debat over de uitkomst van het referendum over de Europese grondwet. Die werd woensdag door 61,6 procent de kiezers verworpen. De premier erkende dat er veel onvrede bestaat over het tempo van de ontwikkelingen in de EU. Het kabinet wil proberen die kloof te dichten, maar heeft daarvoor geen pasklare oplos singen. Voor Balkenende staat vast dat er beter naar de bevol king geluisterd moet worden. De premier sloot zich aan bij een motie van de SP, waarin opgeroepen werd tot een „bre de maatschappelijke discussie" over de toekomst van de EU. Ook een ruime meerderheid in de Tweede Kamer steunde de motie. Alleen de WD had er geen be hoefte aan. Welke vorm de dis cussie met de bevolking moet krijgen, is nog niet duidelijk. Balkenende en minister Bot van buitenlandse zaken wilden geen excuses aanbieden voor de harde toon die zij en andere bewindslieden in de aanloop naar het referendum hebben gebruikt. Ze riepen tijdens hun ja-campagne sombere beelden op over de gevolgen van het sneuvelen van de grondwet, waarbij termen als 'oorlog' of 'het licht gaat uit' niet werden geschuwd. Maar volgens de premier zijn ook door het nee-kamp forse woorden gebruikt. Het voorstel voor goedkeuring van de grondwet heeft het kabi net ingetrokken. Rijswijk - Voedselreclame mag niet langer aanzetten tot over consumptie. Ook moeten pro ducenten voorzichtig omsprin gen met spotjes en advertenties voor kinderen. Dat staat in de nieuwe reclameregels van de Federatie Nederlandse Levens middelen Industrie (FNLI), die de Reclame Code Commissie heeft overgenomen. Volgens de levensmiddelenin dustrie zijn de zelfopgelegde re gels „een belangrijke stap in de strijd tegen overgewicht". In het vervolg kan iedereen die vindt dat een reclame in strijd is met de code, een klacht in dienen bij de Reclame Code Commissie. Die kan de spotjes en advertenties vervolgens ver bieden. De code verbiedt „het tonen van overmatige con sumptie" van eten en drinken. Daarnaast mogen fabrikanten hun product niet afschilderen als statussymbool, bijvoorbeeld door het te laten aanprijzen door kinderidolen. Verder moeten gezondheids claims wetenschappelijk klop pen. „Reclame die verwijst naar eigenschappen als 0 procent vet of 0 procent suiker voor producten die nooit vet of sui ker bevatten, wordt verboden", aldus de levensmiddelenindu strie. Grote lol tijdens een schorsing van het debat over de uitslag van het referendum. Bos, Van Aartsen en Dittrich (van links naar rechts) lijken de schok te boven van het massale 'nee' tegen de Europese grondwet. Foto: ANP Vooralsnog zal er ook geen sprake zijn van een nieuwe grondwet. Het kabinet zal zich in Brussel harder gaan opstel len bij de onderhandelingen over het Europese beleid. De EU moet zich beperken tot de zaken die niet door de lidstaten afzonderlijk gedaan kunnen worden. Ook moet de financië le bijdrage van Nederland aan de unie omlaag. Maar tegelijk blijft de Europese samenwer king doorgaan. „De kiezer heeft nee gezegd tegen de grondwet, niet tegen de Europese Unie", aldus Balkenende. Een motie van wantrouwen van het onafhankelijke Kamerlid Wilders tegen het kabinet kreeg geen enkele steun. Wilders is van mening dat het kabinet zich in de campagne voor het referendum „volstrekt onge loofwaardig" heeft gemaakt. Het kabinet wijst het vaker hou den van referenda niet af, maar wilde ook nog geen toezeggin gen doen. Minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing) komt binnenkort met voorstel len. Balkenende voelt niets voor een referendum over de toetre ding van Turkije tot de EU, zo als LPF en Wilders bepleitten. Hij betoogde dat de onderhan delingen met Turkije nog moe ten beginnen en dat van een eventuele toetreding pas over tien jaar sprake kan zijn. rotterdam/anp - De zes voet balsupporters die gisteren voor de rechtbank in Rotterdam ver schenen voor hun aandeel in de ongeregeldheden na Feyen- oord-Ajax, komen allen binnen enkele dagen vrij. Politierechter P. van Dijken legde straffen op van vier tot acht maanden ge vangenisstraf, maar omdat het grootste deel voorwaardelijk is, komen de zes snel vrij. Drie van hen zitten al vast sinds 17 april. Bij de rellen raakten meer dan veertig agenten gewond. Alle zes de mannen krijgen bo vendien een taakstraf, een proeftijd van twee jaar en een stadionverbod voor een jaar. Als Feyenoord speelt (uit, thuis of internationaal), moeten vijf van hen zich melden op het po litiebureau. Een verdachte bleek een Ajax-fan te zijn die vanuit het vak waar hij en de andere Amsterdamse suppor ters uren stonden, een steen naar de ME gooide. Hij moet zich melden als Ajax speelt. Officier van justitie P. Noten boom had straffen tot acht maanden cel geëist, maar was niet teleurgesteld in het vonnis. Wij willen dat deze mensen niet bij wedstrijden zijn, dan kunnen ze ook niet rellen. En als ze zich niet melden of toch naar een wedstrijd gaan, is de sanctie zwaar." Notenboom ty peerde de stenengooiers als „laffe honden in een roedel, of hyena's die onder bescherming van de massa en anonimiteit aanvallen" en daarmee hun recht verspelen bij wedstrijden te zijn. utrecht/gpd - De 200.000 werk nemers die in de agrarische sector omgaan met bestrij dingsmiddelen kampen op gro te schaal met gezondheids klachten. Bijna 30 procent heeft oogklachten en last van de luchtwegen. Eenzelfde percen tage heeft te maken met huidir ritatie zoals rode plekken, jeuk en blaren. Een op de vijf werk nemers heeft allergieën. Dat blijkt uit onderzoek dat FNV Bondgenoten vandaag publi ceert. Aan de enquête; waarvan de uitkomsten representatief zijn voor de sector, hebben 1437 werknemers meegedaan. De meeste gezondheidsproblemen ontstaan bij de mensen die de bespoten planten bewerken. Hieronder vallen bijvoorbeeld oogsten, sorteren, onkruid ver wijderen en verpakken. Bij werknemers die rechtstreeks met de bestrijdingsmiddelen werken (spuiters en schoonma kers van de apparatuur) komen de klachten ook vaak, maar wel in mindere mate voor. Werknemers dragen nauwelijks beschermende kleding tegen de bestrijdingsmiddelen. De helft van de spuiters draagt geen masker om de luchtwegen te beschermen terwijl dit vaak wel wordt voorgeschreven. En der tig procent van de gewaswer kers draagt geen handschoenen om de huid te beschermen. „Dat is zeer verontrustend", al dus Hilgo Nusselder, bestuur der van FNV Bondgenoten. FNV Bondgenoten is geschrok ken van de uitkomsten. „We zijn het onderzoek begonnen omdat we alarmerende berich ten binnen kregen. Maar dat het zo slecht is gesteld met de bescherming, hadden we niet verwacht", zegt Nusselder. In juni begint de vakbond een toemee door het land om werk nemers voor te lichten over de risico's. door Hans Jacobs den haag/gpd - Prinses Maxi ma voelt zich aangetast in haar eer en goede naam door een deze week in roddelblad Privé verschenen verhaal. Daarin wordt beweerd dat zij een kin dermeisjes heeft geslagen na een conflict over de verzorging van prinses Amalia. De verzorg ster zou kort daarna zijn ontsla gen, aldus het blad. Privé, dat zich baseert op 'hard nekkige geruchten van hof- bronnen', schrijft ook dat Méxi- ma op de Eikenhorst drie kin dermeisjes in dienst heeft. Via de Rijksvoorlichtingsdienst Iaat Maxima weten dat het bericht niet klopt. 'In werkelijkheid is sinds november 2004 één en hetzelfde kindermeisje in dienst; het is ook onjuist dat zij een tik heeft gehad', aldus de verklaring Méxima en Willem- Alexander. 'Het onjuiste bericht levert een inbreuk op de persoonlijke le venssfeer op', aldus de RVD, die het blad voor publicatie al had gezegd dat het ging om 'flauwe- kulverhalen'. Het prinselijk paar overweegt andermaal stappen te nemen tegen de uitgever en de hoofd redacteur van Privé. Vorige week was er al een conflict over de publicatie van amateurfoto's van een bezoek aan een kinder boerderij in Zoeterwoude. Ju risten onderzoeken ook daar van de haalbaarheid van een rechtszaak. Privé zoekt al langer de con frontatie met Méxima en Wil- lem-Alexander. Zo publiceerde het blad eerder in het geheim gemaakte foto's van hun wo ning, en schakelde het de echt genote van een beveiligings ambtenaar in om de gangen van het paar na te kunnen gaan. den haag/gpd - Prins Maurits is onder vrouwen de populairste Oranje-prins. Dat blijkt uit een peiling die het maandblad Vorsten heeft gehouden. Hij wordt door 46 procent van de ondervraagden als meest sympathiek en door 68 procent als meest aantrekkelijk gevonden. Willem- Alexander wordt door mannen het meest gewaardeerd. Maar voor de constatering dat de oudste zoon van Margriet en Pieter, die gisteren poseerde met zijn deze week geboren dochtertje Felicia, goed in de markt ligt is eigenlijk geen enqüete nodig. Eén kijkje op Koninginnedag - het enige jaarlijkse publieke optreden van Maurits - volstaat. De prins, zo bleek ook weer op 30 april in Scheveningen, komt dan handen tekort om iedereen te groeten. Voor de beveili ging is het een ramp, want de duizenden fans die hem de hand willen schudden, kussen of met hem op de foto willen, zor gen steevast dat Maurits ver achterop raakt op het koninklijke gezelschap. Uit dezelfde peiling blijkt dat prinses Méxima zowel bij mannen als vrouwen het beste scoort. Ze wordt op gepaste af stand gevolgd door Maurits' echtgenote Marilène, die sympathieker wordt gevon den dan koningin Beatrix. Prins Maurits met zijn dochter Felicia. Foto: ANP warschau/anp - De Poolse grenswacht heeft gisteren ont kend onrechtmatig gehandeld te hebben tijdens de controle van een groep Amsterdamse leerlingen die onderweg was naar het voormalige vernieti gingskamp Auschwitz. De groep zou zowel op de heen als de terugreis urenlang zijn vastgehouden en douanebe ambten zouden seksueel getin te en racistische opmerkingen hebben gemaakt. Het bezoek vond vorige week plaats en maakte deel uit van een project van de gemeente Amsterdam om de jongeren meer over de geschiedenis bij te brengen. De school heeft in middels een officiële klacht bij de Poolse ambassade inge diend. Die heeft daarop een on derzoek ingesteld waarvan gis teren de resultaten werden be kendgemaakt. Uit het rapport blijkt dat de bus bij de Pools- Duitse grens op de heenreis tweeënhalf uur moest wachten en op de terugreis dertig minu ten heeft stilgestaan. Volgens de douane ontstond de wachttijd omdat er in de bus mensen met niet-EU-paspoorten zaten. De ze documenten moesten met de hand worden gecontroleerd. Verder bleek bij de grenscon trole dat een van de leerlingen met een Marokkaans paspoort niet over een geldig visum be schikte en dus illegaal in Duits land verbleef. De douane ont kent seksueel getinte of racisti sche opmerkingen te hebben gemaakt. Volgens het rapport zijn de douanebeambten slechts zeer korte tijd in de bus geweest en werd er uitsluitend Pools gesproken. Volgens verschillende partijen ligt de oorzaak van de proble men vooral bij de organisatoren van de reis. Uit kringen rondom de Poolse en de Nederlandse ambassade blijkt dat de Am sterdammers vooraf gewaar schuwd zijn voor mogelijke problemen met paspoorten aan de grens. Hoewel de Duitse en de Poolse grenswachten volgens het rap port geen blaam treft, zou het goed zijn als Polen excuses maakt naar de school. „Het is belangrijk dat wij een gebaar maken naar Nederland om de goede relaties te bewaren", al dus woordvoerder Dyczynski van de Poolse douane. hilversum/gpd - Nu de naam Tien verboden is door de rechter, heeft SBS Broadcasting de smaak te pakken. Het mediabedrijf eist dat de zender van John de Mol het programma Expeditie Robinson niet uitzendt. Half juni dient daarover een kort geding in Utrecht. Niet alleen Talpa wordt gedaagd, ook de pro ductiebedrijven Castaway en Strix. SBS vraagt de voorzieningenrechter direct uitspraak te doen, omdat een paar dagen later de opnamen voor de serie 2005 al be ginnen. Verder eist SBS dat Remko van Westerloo, programmadirecteur van Talpa TV, tot 1 augustus zijn werk voor de zender stopt. Dan loopt zijn anticoncurrentiebe ding af bij SBS, zijn oude werkgever. SBS vermoedt dat Van Westerloo nu het beding schendt. Ook denkt SBS dat sommige van haar oud-werknemers die nu bij Talpa wer ken stukken over eerdere afleveringen van Expeditie Robinson hebben ontvreemd. Die documenten wil SBS terug hebben. Het mediabedrijf wil 150.000 euro als voorschot op een latere schadevergoeding. Het door anderhalf miljoen mensen beke ken tv-programma Expeditie Robinson (achttien mensen leven 45 dagen met wei nig eten op een onbewoond eiland) is de afgelopen vijfjaar op de SBS-zender Net 5 uitgezonden. Het programma is eigendom van het Britse Castaway, die het Zweedse Strix toestaat het programma te maken en verkopen in Europa. SBS ging er eind vorig jaar vanuit dat ook de zesde reeks bij hen zou plaatsvinden, aldus Joris van Manen, advocaat van SBS. In overleg met produ cent Strix was bijvoorbeeld al besloten een all stars-versie te maken en waren al acht tien kandidaten geselecteerd, stelt de raadsman. Alleen over het geld moest nog gesproken worden. Op 17 januari werd SBSjvervallen door de mededeling dat John de wol Expeditie Ro binson rechtstreeks bij Castaway had ge kocht en vervolgens Strix de productie had gegund. Volgens Van Manen een truc, om dat SBS en Strix de afspraak hebben dat ze niet zo maar afscheid kunnen nemen van elkaar. Bovendien loopt de overeenkomst tussen Strix en SBS nog tot eind dit jaar en kan er volgens Van Manen tot die tijd geen sprake van zijn dat het programma naar een ander gaat. De voorbereidingen voor de all stars- versie liggen inmiddels stil. Talpa had die overgenomen, maar de kandidaten zijn elk afzonderlijk contractueel gebonden aan SBS, aldus Van Manen. De woordvoerder van Talpa wil niet bevestigen dat het bedrijf van plan is de all stars-versie ooit op de buis te brengen. Wel begint in september een reguliere reeks van het reality-pro gramma.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3