Zalm lacht niet meer, Zalm gromt GESPREK VAN DE DAG Jaap Jongbloed gered uit Syrische cel Infectievrij dankzij elektrische schokjes In the mood for food Strawberry Field blijkt niet voor al tijd. Het KINDERTEHUIS in Liver pool, vereeuwigd in de BEATLES HIT uit 1967, sloot deze week de deuren. Het Britse Leger des Hei Is maakte bekend dat de laatste kinde ren uit het tehuis elders zijn onder gebracht. De christelijke hulporga nisatie had de sluiting van de 69 jaar oude instelling in januari aan gekondigd. Het Leger des Heilswil kinderen niet meer in grote tehui zen, maar in pleeggezinnen of klei ne groepen opvangen. Beatle John Lennon schreef het lied Strawberry Fields Forever, nadat hij daar als kind had gespeeld. Het tehuis be vindt zich vlakbij de geboorteplek van Lennon. In 1984 dreigde een sluiting door financiële problemem. Lennon's weduwe Yoko Ono redde destijds de instelling met een dona tie. Foto: AP 'Alleen publieke druk kan lot van Gestolen Kinderen verbeteren' De realiteit achter een item in het TROS- programma Vermist kan zelfs een verslag gever kidnappen. Tv-joumalist Jaap Jong bloed belandde afgelopen vrijdag met zijn cameraman in een politiecel in Damascus. Hij was op zoek naar twee ontvoerde Gro ningse kinderen uit een 'multicultureel' huwelijk. Jongbloed werd op zijn beurt door de Syrische vader aangeklaagd voor een poging tot ontvoering. Adequate tus senkomst van de Nederlandse ambassade voorkwam een voorarrest van zes weken. Vanavond behandelt Jongbloed in Vermist (Ned. 2, 21.30 uur) opnieuw het dossier van Janneke Schoonhoven, dat aanleiding was voor een hachelijk Syrische avontuur. Haar kinderen - de licht autistische jongen Am- mar (11) en diens zusje Sara (9) - werden vorig jaar augustus door de ex-echtgenoot ontvoerd naar Damascus. Driemaal reisde Janneke sindsdien vergeefs naar de Syri sche hoofdstad om haar kinderen te zien. Een dag nadat Vermist bijna twee weken terug aandacht schonk aan haar vloeiend Nederlands en nauwelijks Arabisch spre kende kinderen besteedde, ging in Oude Pekela de telefoon. Via de schotel bleken Sara en Ammar de uitzending te hebben gezien. Nu papa even de deur uit was, za gen ze kans Janneke te bellen om haar te vertellen dat het meisje bont en blauw ge slagen was, omdat ze heimwee had. „Janneke is toen in paniek geraakt", vertelt Jongbloed. „Ze heeft onmiddellijk een vlucht geboekt naar Damascus en heeft ons gebeld of we kans zagen haar te assisteren. We hebben contact gezocht met de Neder landse ambassade in Syrië. Vorige week donderdag kregen we een mailtje van de vader dat zijn ex niet welkom was, maar dat hij zijn kant van het verhaal uit de doeken wilde doen. Een prachtig excuus om op een toeristenvisum en met een amateur cameraatje naar Damascus af te reizen." Nadat de ploeg van Vermist eerst Janneke de kans had gegund contact te leggen, reis de ze zelf af naar het woonhuis van haar ex. „We kwamen niet eens in de buurt van het huis", schetst Jongbloed. „De man liep on ze taxi wildgebarend tegemoet. Wij zouden zijn kinderen willen kidnappen en in het bezit zijn van een pistool. Hij schreeuwde de buurt bij elkaar en onze taxi werd door een stuk of tien auto's klemgereden." Jongbloed werd de volgende dag door de zelfde man opgebeld - met excuses. Jong bloed: „Het was een misverstand allemaal. 'Sorry! Kom maar naar m'n huis.' Hij hing een slap verhaal op, totdat er werd gebeld en hij zogenaamd verbaasd de deur open de: vier grote mannen. 'Politie! Meekomen!' Op het politiebureau werd het een redelijk penibele toestand. Er was een aanklacht, we zouden een ontvoering beramen, pisto len bezitten. En geen mens behalve deze ex van Janneke die Arabisch machtig was. On ze papieren werden afgepakt en we beland den in een hok met tralies." Op een onbewaakt moment slaagde de Heemsteedse tv-verslaggever erin met zijn '06' contact te leggen met de Nederlandse ambassade. „Zij slaagden erin ons redelijk snel te lokaliseren. Het personeel heeft als Brugman gepraat om ons vrij te krijgen. Dat lukte pas nadat we een formulier had den ondertekend dat we de Syrische wet hadden overtreden en dat we dat nooit meer zouden doen. Ik moet erbij zeggen dat de politie ons correct behandelde en zich keurig gedroeg. We mochten alles houden, zelfs de camera." Zonder een bruikbaar shot van het hele in cident keerde de Vermist-ploeg afgelopen weekend terug. Jongbloed: „Een schrede troost voor Janneke is dat de Nederlandse ambassade nu zelfheeft gezien dat zij de dupe is van een man die op een dag zoveel leugens vertelt als ik niet eerder heb mee gemaakt. Nu bestaat niet de kans dat dit geval geen aandacht krijgt en dat is nu een maal het doel van een programma als Ver mist. Alleen publieke druk op Buitenlandse Zaken te komen kan in het voordeel wer ken van Janneke, Sara en Ammar." John Oomkes Jaap Jongbloed: „De ex van Janneke wilde ons louter intimideren." Foto: GPD MENSELIJK Het toedienen van kleine elektrische stroomstootjes aan mensen met een metalen implantaat blijkt de oplos sing voor infecties. Dat blijkt uit on derzoek van A. van der Borden van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) Van der Borden promoveert op 15 juni. De metalen implantaten die onder andere bij botbreuken worden ge bruikt om de botten op hun plaats te houden, blijken in de praktijk een bron van infecties. Omdat de pinnen door de huid naar buiten komen, is de kans op ontstekingen ongeveer 50 procent. Door het metalen implantaat iedere seconde een schokje toe te dienen, wordt de kans op infecties nagenoeg tot nul gereduceerd, aldus de onder- Godelieve Saey Het is erger geen doel te hebben dan zijn doel niet te bereiken zoeker. „Een zwak stroompje van 100 microampère is al voldoende om 78 procent van de bacteriën op het implantaat te doden", zegt Van der Borden. Hij verwijst naar een proef met geiten. Bij dieren die rond de pinnen een stroomstootje kregen toegediend, trad geen enkele vorm van infectie op. Infecties die ontstaan als gevolg van de metalen pinnen waren tot nog toe nauwelijks behandelbaar. Omdat de bacteriën in een beschermende laag je zitten, een biofilm, heeft het toe dienen van antibiotica geen zin. .Antibiotica zou alleen effectief zijn bij doses die tot 5000 keer hoger lig gen dan normaal", verduidelijkt de onderzoeker. De schokjes zijn zo zwak dat ze voor mensen niet voelbaar zijn. Aange zien ze zeer lokaal worden toege diend, zijn de stroomstootjes ook niet schadelijk voor het lichaam. De stroomstootjes worden afgegeven vanuit een klein kastje, dat aan de buitenkant van het metalen frame kan worden gehangen. Volgens Van der Borden kan dit systeem uiteinde lijk ook uitkomst bieden bij andere implantaten, zoals kunststof kathe ders. Voorwaarde is dan wel dat het materiaal geleidend wordt gemaakt. ANP 7 Een onderzoek van de Universiteit van Auckland in Nieuw-Zeeland heeft uitge wezen dat jongeren sneller stoppen met ROKEN als zij ondersteunende SMS- 'JES krijgen toegestuurd. Het was voor het eerst dat werd onderzocht of mobiele telefoons kunnen helpen bij stoppen met roken. Aan het onderzoek deden 850 rokers met een gemiddelde leeftijd van 25 jaar mee. Zij mochten zelf een dag uitzoeken om te stoppen met roken. Van de deelnemers die ondersteunende sms-jes kregen toegestuurd was 28 procent na zes weken nog steeds gestopt, tegen 13 procent van de deelnemers die de berichten niet ontvingen. Volgens hoofdonderzoeker Anthony Rodgers zijn de resultaten bijzonder omdat jongeren normaliter niet vatbaar zijn voor anti-rookcampagnes. Éi idKb De Amerikaanse acteur CHRISTIAN SLATER is in New York gearresteerd en aangeklaagd voor seksuele inti midatie. Hij zou op straat een vrouw in haar BILLEN hebben geknepen. Op de televisie waren beelden te zien van een boze Slater die geboeid werd afgevoerd. Hij ontkende de vrouw te hebben lastiggevallen. Vol gens politiebronnen was de acteur vermoedelijk dronken toen hij werd aangehouden. De 35-jarige acteur speelt momenteel op Broadway in The Glass Menagerie.Slater kwam in 1997 ook al in aanraking met de po litie. Toen had hij zijn vriendin mis handeld en een politieman geslagen die tussenbeide wilde komen. Hij zat daarvoor twee maanden vast. Fo to-. Reuters Op zestigjarige leeftijd wordt Britse rockzanger ROD STEWART vader van zijn ZEVENDE kind. De BBC meldde dat hij en zijn 33-jarige ver loofde Penny Lancaster in decem ber een baby verwachten. Het stel zal in de lente van 2006 in het hu welijk treden. Eerder was Stewart al tweemaal getrouwd. Uitzijn eerste huwelijk heeft hij twee kinderen en uit zijn tweede drie. Ook zijn relatie met kunststudente Susannah Bof- fey, aan het begin van zijn carrière, leverde een kind op. Na veertig jaar in het vak maakt Stewart opnieuw een succesvolle periode door. Zijn nieuwe album, dat in februari werd bekroond met een Grammy Award, staat hoog in de Amerikaanse hitlijs ten. Foto: EPA Hans van Soest Zalm, zoals we hem kenden in 2003. En Zalm, afgelopen woensdag toen hij reageerde op de uitslag van het referendum over de Europese grondwet. Foto's: Reuters Voor velen was de onvrede over de euro een van de belangrijkste redenen om tegen de Europese grond wet te stemmen. Symbool voor die euro staat Gerrit Zalm. Nog niet zo lang geleden een van de populairste politici van Nederland, inmiddels een man die worstelt met zijn slechte imago. Het gaat niet goed met Gerrit Zalm. Zijn schaterlach heeft plaats gemaakt voor een verwrongen grijns. Snauwend reageert hij op kritiek dat hij de gulden verkwanseld zou hebben bij de inwisseling van de euro, dat hij mede schuldig is aan de economische recessie waar Nederland in zit. Zijn tanende popula riteit breekt hem op. Een paar jaar geleden scoorde goudhaantje Zalm nog dikke achten in populari teitspolls onder de bevol king. Inmiddels moet hij genoegen nemen met magere vijfjes. „Gerrit is veran derd toen hij lijst - trek- ker werd bij de vorige verkiezingen," vertelt oud-minister Bram Peper, vriend en voormalig collega van Zaln i „Toen is er iets met hem gebeurd. In de paarse ka netten kon hij als relatieve nieuwkomer in de poli 1 tiek zijn onbevangenheid, deskundigheid en natu le karakter ontplooien. Hij was als minister van fi nanciën een gezellige stopper-spil, om het maar eens in voetbaltermen te zeggen." „Toen hij lijsttrekker voor zijn partij werd, moest ineens de midvoor-positie bekleden en die lag hen niet. Dat is een kwetsbare positie, je hebt meer veie antwoordelijkheid, je wordt van alle kanten aangei vallen en moet ogen in je rug hebben. Die heeft hi niet. Hij is allesbehalve geslepen genoeg voor the of politics." Peper zag Zalm in zijn nieuwe rol verkrampen. Hi oogde onzeker, minder relaxed. ,Hij vindt het hee erg dat de bevolking hem niet meer vertrouwt. Da i vreet aan hem. Hij staat als minister van financiën t: symbool voor de slechte economie van het momee en als je kwetsbaar overkomt, springt iedereen bo j venop je om je klappen te geven." De omslag in waardering voor Zalm is fascinerenc 1 vindt Bart Maussen, imagodeskundige en directei 1 van Lead Public Relations. „Het nieuws dat de gu 1 den te goedkoop ten opzichte van de Duitse s mark de euro zou zijn ingestapt verstei r bij de burger het gevoel dat je als kif landje machteloos bent in Europa Die sentimenten speelden woens dag mee bij de nee-stemmers." Net als Peper heeft Maussen Za de laatste twee jaar zien verstij ven. „Zijn mimiek is verbetene s geworden, hij komt achterdocl j over. Ook al bedoelt hij het nie zo, zijn lach oogt ineens sluw iiig plaats van joviaal. Volgens MatDi I sen zou het Zalms imago goed r doen wanneer hij minder de neid ging had zijn gelijk te halen. „Je kan met nog zo veel onderzoekear zwaaien die uitwijzen dat de eurffc het leven grosso modo niet duurt 1 heeft gemaakt, als de burger dat wp: ervaart in de supermarkt moetje dc d niet blijven ontkennen. Zalm moet b grip tonen voor de problemen van de burger." Tekenend voor de manier waarop hij over{ komt, is Zalms zenuwtrek met zijn oog. „Dr wordt uitvergroot op tv. Iedereen ziet dat hij niet lekker in zijn vel zit. Hij worstelt natuurlijk ook met zijn rol binnen de WD. Hij wordt zenuwjr! achtig van de slechte peilingen. Van Aartsen heeft il hem op een zijspoor gezet, terwijl iedereen ziet dan Van Aartsen een veel minder krachtige persoonlij r heid heeft dan Zalm." at ,Toch kan hij zó weer lijsttrekker worden bgi de volgende verkiezingen. Zalm heeft in pil tentie betere papieren dan de seksloze, bekakte Van Aartsen en oudgediende Wiegel. Dan moet hij wel dringend ie doen aan zijn communicatie. Af en je ongelijk bekennen, ook al denk j dat je gelijk hebt." Na drie rondjes om het groente-eiland, een kort on deronsje met een weinig inspirerende prei en een vruchteloze brainstorm met een zak onverstaanbare Chinese groente, sta ik besluiteloos voor een muur van rauwe ellende, zorgvuldig geselecteerd naar afkomst. Wordt het vis, vlees, kip of voor de grap vegetarisch, al zie ik daar doorgaans de lol niet van in. Ik sta open voor alles, maar heb nergens zin in. Vooral niet om het klaar te maken. Mijn mandje is nog steeds leeg. Vandaag ontbreekt het belangrijkste ingrediënt, zin, en het ziet er niet naar uit dat iïc dat in deAppie Hap- pie zal krijgen. Ook niet op de afdeling waar de kant en-klaar-maaltijden smekend om erkenningen aan dacht, zelfs de meest levenloze consument weten te verleiden tot knorgeluiden en watertanden. Bij de kassa's doemen de eerste files op. Ik wurm er langs en neem een nieuwsgierig kijkje in de volgela den mandjes. Het zijn hier en daar wat gezonde mor genochtend-schap jes, maar vooral een vooruitblik op een luxe avondmaaltijd. Geitenkaas, rucola, pesto, pommedori, rivierkreeftjes, zalmsnippers, pijnboom pitjes en ga zo maar door. Een bescheiden pondje ge hakt kan wachten tot 'ie een ons weegt en blikvoer wordt al helemaal geen blik waardig meer gekeurd. De avondhap zit een beetje in een identiteitscrisis. Nu we steeds vaker uit eten gaan, op televisie permanent kookprogramma's staan te pruttelen en in ieder wille keurig blad een katern wordt besteed aan 'lekker eten', is de gemiddelde Hollandse pot zijn dekseltje kwijt. Nederlanders weten steeds beter wat lekker is. De foodmarket is booming business. Het zijn de restau rants, eetcafés en lunchrooms die met deze nieuwe trend een inhaalslag maken. Wie thuis al snel ver zandt in dat broodje kaas, kan buiten de deur zijn lol op met de meest exquise broodjes van gegrilde focca- cia met kunstmatig gekleurde kaas tot pita pinda met kip teriyaki. 's Avonds begint de pret pas echt. Met name in de wat grotere steden schieten de nieuwe conceptuele eeteta- lages als biologisch linksdraaiend gekweekte padde stoelen uit de grond. De termen belevingen smaak worden, naast vorken mes, alssfeerlichten kunstzin nig minimalistisch bloemstuk op tafel gelegd. De kaart is doorgaans in geheimcode geformuleerd, waarbij mijn Liefje dan geamuseerd uitroept: Ah, ik zie het al! Ik neem een halfbakken delicatesse op een bedje van rendierschaamhaar!' We snappen dan misschien steeds beter dat eten ook op een andere manier kan, maar worden overstelpt door omhooggevallen 'haute cuisine' waar een gepe kelde prijs voor staat die je bij de deur al kunt ruiken. Het is geen slechte ontwikkeling dat Nederland einde lijk meer gaat genieten en geld durft uit te geven aan een tijdelijk genot als eten. Tenslotte lagen die doorge kookte eetcafés net zo zwaar op de maag als hun soli de bruingrijze interieur, waar variatie zich enkel uitte in medium, rare of overdone. Nu is er keus uit de vol ledige wereldkeuken, al of niet biologisch en hip, hip- r per, hipst. Dat maakt de vraag 'wat eten we vandaag er niet makkelijker op. 'Hussemussen met je neus ertussen' was voor mijn oma misschien een snel en handig ant- woord op een nieuwsgierig Aagje, maar met nog steeds een leeg mandje, een lege 4 maag en geen idee in een bijna lege AH vlak voor sluitingstijd, dringt het in eens tot mij door dat wat zij tussen neus en lippen door zei, de essentie is van eten. Weten is eten. Smaak, zin en trek zit in je hoofd, in gewoontes en ervaring, in emoties en lichamelij ke omstandigheden. Ik heb een vriendje dat heerlijk voor me kan ko ken en me vaak uit eten neemt. Ik kan daar intens van genieten, maar dat geluk laat me in de steek als ik voor mezelf moet zorgen. Wetend wat voor lekkers er allemaal gemaakt kan worden, is het een onmogelijke opga ve geworden mezelf zp te trakteren. En trakteren is precies wat ik wilde, want ik ben zielig vandaag en heb dus recht op iets lekkers. Je bent niet wat je eet, je eet wat je bent. En ik ben verwend. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2