^liegla waai lecht voor eerlingen loop gloort voor [oppenhinksteeg li 4- i Valkenburger slaat met bijl snackbar aan puin Diefstal van honderd fietsen opgehelderd ERA Bende hield vooral huis in Katwijk Hooikoorts van invloed bij examen commentaar :sultaat onderzoek rond Schiphol 'Als het moet ga ik de friet gratis weggeven. Dit laat ik niet over mijn kant gaan' Orka's spoelen aan bij Perth vrijdag 3 juni 2005 Voorstellingen Van der Velden op Slachthuisterrein Broeierig warm r 14/15° A 24/25° (advertentie) 4 juni 2005 MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE door Arthur Maandag leiden - Ernstige computerproblemen hebben er gisteren toe geleid dat deze krant veel te laat van de persen rolde. Het is vervolgens met veel moei te nog gelukt Leidsch Dagblad in de loop van de dag bijna overal te bezorgen. Zo kregen abon nees in Katwijk de krant pas aan het eind van de middag in de bus. Lange tijd zag het er woensdagnacht naar uit dat gisteren helemaal geen krant zou verschijnen. In Haarlem, waar de algemene pagina's worden vervaardigd, ontstond kort na middernacht een zware computerstoring. Daardoor was het on mogelijk pagina's digitaal naar de drukkerij te versturen. Alle voorpagina's en ook de pagina's met referendumnieuws 'zaten vast'. Uiteindelijk lukte het de storing te verhelpen op een moment dat de krant al gedrukt had moeten zijn. Grote probleem was vervolgens de distribu tie. De meeste kranten bereikten de uitdeelpos- ten zo laat, dat veel bezorgers, vaak scholieren, al waren vertrokken. In de loop van de dag lukte het de meeste kranten alsnog in de bussen te krijgen. Intussen stond de telefoon bij de afdeling lezers service niet stil. 's Ochtends werden 8000 tele foontjes geregistreerd. Wie belde, kreeg direct een bandje waarop de oorzaak van de perikelen werd gemeld. Volgens directeur Tim Klein van uitgeverij HDC Media viel het aantal bellers rela tief mee, omdat veel mensen via internet, tele tekst of regionale omroep op de hoogte raakten van de calamiteit. „Dat heeft goed geholpen." Gisteren zijn twee nieuwe harde schijven ge plaatst in het computersysteem. Klein: „We ver wachten dat het nu niet meer gebeurt, hoewel het natuurlijk nooit had mogen gebeuren." katwijk/leiden - Met de aan houding van zes personen uit Katwijk, Leiden en Oegstgeest heeft de politie de diefstal en heling van ongeveer honderd fietsen opgehelderd. Een oplet tende inwoner van de Leidse Merenwijk zette de politie op het spoor, toen hij de dieven aan het werk zag. De politie kon meteen de eerste aanhoudin gen verrichten. Twee maanden van onderzoek en verhoren leidden van de ene naar de andere verdachte. Te genover de politie bekenden zij ongeveer honderd, veelal nieu we fietsen te hebben gestolen en doorverkocht. Voor de meeste slachtoffers betekent dit dat ze hun fiets definitief kwijt zijn. Tijdens het onderzoek zijn slechts twaalf exemplaren te ruggevonden en aan de eigena ren teruggegeven. De dieven waren vooral in Kat wijk actief. Daar werden vorig jaar 389 fietsen gestolen, met name op de Boulevard, de Tramstraat, de Zeeweg en het Hoornesplein. Alleen al in het eerste kwartaal van dit jaar kreeg de politie al 245 aangiftes binnen van fietsendiefstal in Katwijk en omgeving. De politie vraagt mensen om altijd aangifte te doen van dief stal, omdat de politie aangiften nodig heeft om verdachten te kunnen vervolgen. Dat dit niet altijd gebeurt, blijkt uit het feit dat verdachten soms diefstallen bekennen die bij de politie niet bekend zijn. Ook blijven regel matig gevonden fietsen op het bureau staan. De Katwijkse teamchef Van Duijvenbode riep bij de presentatie van de 'ver ontrustende' diefstalcijfers in maart mensen al op om alert te zijn. „Iedereen kan bedenken dat het vreemd is wanneer ie mand een dure fiets in een bus je zet. Dus bel meteen de poli tie, dan kunnen we er achter aan." Verder is het belangrijk om de fiets op slot te zetten, bena drukt de politie nog maar eens. Niet ten overvloede overigens: de nu aangehouden dieven konden een aantal fietsen buit maken omdat ze simpelweg niet op slot stonden. londen/anp - Een kwart van al le leerlingen en studenten met hooikoorts presteert slechter bij hun eindexamen door de aller gische aandoening, blijkt uit een Brits onderzoek. Het Britse onderzoeksinstituut voor Pollen en Aerobiologie, dat is verbonden aan de univer siteit van Worcester, heeft aan getoond dat er een duidelijk verband is tussen hooikoorts en prestaties. Aan het onderzoek deden 1300 studenten van vier universiteiten mee. „We weten dat hooikoorts hoge sociaal-economische kosten heeft, zowel door de behande ling als door afnemende pro ductiviteit", zei onderzoekslei der Emberlin gisteren tegen de BBC. „Uit dit onderzoek blijkt dat hooikoorts ook langdurige soci ale en economische gevolgen kan hebben voor studenten die slechter presteren bij hun exa mens door hooikoorts." Aan het onderzoek deden stu denten mee van de universitei ten in Cambridge, Worcester, Edinburgh en Londen. De studenten uit Cambridge hadden het meest te lijden on der de allergische aandoening. Van hen haalde 63 procent la gere cijfers dan anders door het hoge aantal pollen in de lucht, die hooikoorts veroorzaken. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Rens Heruer de eerste 'Groot Haringmeester' Herman Kooijenga wil met promotie afscheid nemen Zalm lacht niet meer, Zalm gromt en - Er is hoop voor de Vrij- its Koppenhinksteeg. Wet- der Hillebrand is, zoals hij zegt, 'aan het twijfelen' ge en. „Ik twijfel of we de vrij- ts niet een plaats in de stad !ten geven", aldus de wet- der. En die plaats zou vol- s Hillebrand dan in hun lige panden aan de Hoog- Isekerkgracht en de Kop- hinksteeg moeten zijn. Drie geleden nam de Leidse ge- :nteraad het besluit dat de (laats moest wijken voor kels en woningen, ebrand deed zijn opmerke- uitspraak gisteravond na hoorzitting van de raads- imissie Ruimte en Grond het bestemmingsplan Bin- stad L Daarin is geen plaats :r voor de vrijplaats aan de Koppenhinksteeg. Gebruikers en bezoekers dienden al ruim duizend bezwaarschriften in te gen het bestemmingsplan. Die konden het college niet op an dere gedachten brengen. Gisteravond hielden elf inspre kers, moreel gesteund door zo'n honderd sympathisanten, voor de laatste keer een plei dooi voor het behoud van de vrijplaats. Het leek een laatste actie tegen beter weten in dus, maar met succes. „Het is vooral het enthousiasme waarmee zo veel mensen het opnemen voor de vrijplaats waardoor ik aan het twijfelen ben geraakt", al dus Hillebrand. Pagina Ri: 'Bestemmingsplan biedt moge lijkheid voor Koppenhinksteeg' GOUDEN HANDDRUK mogelijkheid oudere werk bij ontslag een 'gouden mee te geven, wordt via de belastingdienst extra •akt. Met die maatregel staatssecretaris Wijn (fi- ciën) zich de woede van vak- 11 den en werkgevers op de S gehaald. De staatssecretaris l&t op z'n minst de indruk dat ty afspraken met de sociale miners aan z'n laars lapt. Dat er (nduit onverstandig, lirf 'gouden hand- lb k' wordt door hes geassocieerd riante afvloei- 5 ^regelingen voor ongenade geval- directeuren, ar de werkelijkheid is anders, bedrijfsreorganisaties sluiten bonden meestal een sociaal i af, waarin personeel dat dt ontslagen een vergoeding .Jekrijgt en soms gebruik kan ken van deskundigen die hel- i bij het zoeken naar ander k. Juist die ontslagvergoe- gen wilde het kabinet aan- 1 ken. De maatregel verdween van tafel nadat de regerings tijen hem onder druk van de iale partners schrapten. De missive die staatssecretaris Wijn nu heeft uitgevaardigd, slaat op een andere afvloeiings regeling. Nu het kabinet de VUT en het prepensioen heeft inge perkt, wil het tevens voorkomen dat oudere werknemers via de omweg van een 'gouden hand druk' eerder stoppen met wer ken. Op dat beleid om vervroeg de pensionering moeilijker te maken valt veel aan te merken, maar Wijn past deze omstreden denkwijze wel conse quent toe. De staatssecretaris heeft vakbonden en werkgevers echter nauwelijks geraad pleegd. Die voelen zich terecht overvallen. Na de grote demonstratie op het Mu seumplein leek het kabinet ge nezen van de neiging de con frontatie te zoeken. Het keerde terug naar het beproefde recept de sociale partners te betrekken bij de renovatie van de verzor gingsstaat. De nieuwste ma noeuvre van Wijn stelt die socia le wapenstilstand op een onhan dige manier in de waagschaal. Peter de Vries den/anp/richard mooy- i - Luid en langdurig vlieg lawaai is schadelijk voor de capaciteiten van schoolkin- n. Dat blijkt uit een onder- dat is uitgevoerd op scho- rond Schiphol, het Madri- ise vliegveld Barajas en throw bij Londen. esultaten van de studie, die d uitgevoerd door de Lon- se Queen Mary-universiteit, chijnen morgen in het me- h weekblad The Lancet. r het onderzoek werden ijf- en leesvaardigheden ge- st bij 2800 kinderen, onder leerlingen van basisscholen [wanenburg. Ook de mate vliegtuig- en verkeerslawaai d gemeten. Hieruit bleek vliegtuiglawaai het verwer- van vaardigheden nadelig ivloedde en stress veroor- cte bij de kinderen, nadelige effecten werden er naarmate het lawaai toe- Kinderen uit de buurt van iphol liepen een maand ver ing op bij het leren lezen bij toename van het lawaai ut vijf decibel. Verkeerslawaai geen nadelige invloed op leren lezen. Verkeerslawaai ;k juist het geheugen te ver ken. Uit een onderzoek dat 995 in Duitsland werd ge publiceerd, bleek dat de leerca- paciteiten van kinderen sterk verbeterd waren, nadat een oud vliegveld bij München was ge sloten. Bij kinderen rond de nieuwe luchthaven op een an dere plaats nam de leerachter- stand in lezen en onthouden juist toe. De Zwanenburgse huisarts C. van Ojik reageert geschrokken op de uitkomst. „De invloed van vlieglawaai op de leerpres taties is groter dan ik had ver wacht. Dit kan nogal wat bete kenen voor de kinderen in Zwa nenburg, waar hoge geluidsni veaus zijn van tussen de zeven tig en negentig decibel." Van Ojik vreest dat de groei van Schiphol gewoon zal doorgaan. „Met eerdere rapporten die ver ontrustend zijn voor de ge zondheid is eigenlijk niks ge daan." „Uit een ander onderzoek is ge bleken dat er rond Schiphol 320.000 slaapgestoorden zijn, maar daar zijn geen conse quenties aan verbonden." Een lopend onderzoek naar hart- en vaatziekten bij omwonenden van de luchthaven zal volgens hem straks een nog veel alar merender uitkomst geven. „Ik verwacht een ernstige verho ging van hart- en vaatziekten, tot wel tien procent." Warmond vestigt vleermuizenrecord ik neem een vaat kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M V Naam: Adres: Poetcode I i Plaats: 1 Tblefoon: I I Geboortedatum e-mail: I Bankgiro* Handtekening- I Uitsluitend by automaUachr incaaao Stuur deze bon op m een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, t av afd Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 60001 1 warmond - Dat het landgoed Huys te Warmont een paradijs is voor vleermuizen, is ai langer bekend. Maar de ontdekking van een kolonie van bijna twee honderd rosse vleermuizen slaat alles. „Een Nederlands re cord", zegt de Leidse onder zoekster Anne-Jifke Haarsma. „Normaal bestaat een kolonie van deze soort uit zestig tot ne gentig dieren. Rosse vleermui zen wonen in holle bomen. De kolonie werd aangetroffen in een 150 jaar oude beuk. Pagina R3 Rio bouwt kogelvrije muren rio - De Braziliaanse stad Rio de Janeiro gaat twee meter ho ge muren bouwen langs een aantal wegen die door gevaarlij ke buurten lopen. De muren moeten automobilisten be schermen tegen verdwaalde ko gels. Rio de Janeiro staat, behal ve om zijn stranden en extrava gante carnavalsparades, vooral bekend om schrikbarende mis daadcijfers. Geregeld worden onschuldige voorbijgangers ge dood of verwond door kogels tijdens vuurgevechten tussen drugsbendes en de politie. Ziekenzaal moest leeg voor Kylie door Rob Onderwater valkenburg - Er woedt een snackbaroorlog in Valkenburg. Woensdagavond sloeg een 48- jarige inwoner van het dorp, die werkt in een eetgelegenheid aan het Castellumplein, de in boedel aan gruzelementen van een snackbar aan de Ringweg. Die snackbar, De Molenwieck, zou over enkele weken open gaan. De politie rekende de man na tips van getuigen later op de avond in. Gisteren zat de Val kenburger nog steeds vast. Volgens de eigenaar van De Molenwieck, Valkenburger Ger- rit de Mooij, had de 48-jarige al eerder gezegd dat hij de boel kort en klein zou slaan als De Mooij de snackbar ging ope nen. Een dag na de gewelddadige in val begrijpt De Mooij er nog steeds niets van. Hij was nog niet eens open. De Mooij wilde de snackbar weer nieuw leven inblazen. De vorige eigenaar had in zijn ogen de boel een beetje laten verslof fen. De zaak was eerder van zijn vader geweest. De Mooij: „Deze zaak was er veel eerder dan die andere snackbar. Daarom kan ik het gedrag van hem niet zo goed begrijpen. Toen de snackbar hier vier jaar geleden begon, trok die een heleboel klanten weg van mijn snackbar in Kat wijk aan den Rijn. Toen ben ik toch ook niet met een bijl te- keergegaan?" Rond zeven uur woensdag avond was de 48-jarige met een bijl naar de snackbar aan de Ringweg getrokken. Binnen was een 37-jarige man uit Schiedam aan het werk. Nadat hij op een haar na door de bijl was ge raakt, maakte hij zich snel uit de voeten. De 48-jarige sloeg al le ruiten in en beschadigde de aluminium constructie aan de buitenzijde. Toen De Mooij ar riveerde, trof hij een giganti sche puinhoop aan. De Mooij laat zich door de te genslag niet uit het veld slaan. „Ik ga nu nog eerder open dan ik had gepland. Ik laat me niet uit het veld slaan. En als het moet ga ik de friet gratis wegge ven. Dit laat ik niet over mijn kant gaan." Volgens de politie is een 'zake lijk conflict' de aanleiding van het incident. De eigenares van de snackbar aan het Castellum plein wil over de kwestie niet veel kwijt. Wel laat zij weten dat er van bedreigingen van de 48- jarige aan het adres van De Mooij geen sprake is geweest. .Absoluut niet waar", aldus de snackbarhoudster. „Maar dit gaat allemaal buiten mij om. Ik ben er heel erg triest van." den hjlag - Niet alleen de jeugdzorg, ook artsen die wis ten dat Savanna mishandeld werd waren nalatig. Signalen die wezen op kindermishande ling werden niet doorgegeven aan het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling. Volgens de richtlijnen van artsenorgani satie KNMG had dat wel moe ten gebeuren. Dat blijkt uit een gisteren uitgelekt rapport van de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ). Perth - Voor de kust van de stad Perth in het westen van is om het leven gekomen. Honderden vrijwilligers zijn Het is niet duidelijk waarom de zwaardwalvissen zijn Australië zijn ongeveer 160 orka's aangespoeld. De Au- naar het strand gekomen om de dieren te redden. De lo- aangespoeld. stralische nieuwszender ABC meldde gisteren dat de toe- kale autoriteiten hebben hulpverleners gewaarschuwd stand van de walvissen snel verslechtert. Zeker één orka dat ze moeten oppassen dat ze niet onderkoeld raken. Foto: EPA Melbourne - Medewerkers van een ziekenhuis in de Australi sche stad Melbourne zijn boos dat oudere hartpatiënten eind mei werden verplaatst, zodat popster Kylie Minogue voor haar borstkankeroperatie een eigen afdeling tot haar beschik king kon krijgen. Woordvoerder Jeff Jackson van de bond van medisch personeel zei gisteren dat ziekenhuispersoneel ver ontrust was door de voorkeurs behandeling voor de popdiva. Artsen Savanna waren nalatig

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1